NOG GEEN GRONDAANKOOP .VOOR EEN POLITIEBUREAU Gemeentehuis wordt mogelijk restaurant ^lp*44rsto*v VALLEI? Belt 10550 11079 REINIGINGSRECHTEN GAAN NIET OMHOOG BRAAT! mt Reformatie was soms tegen vieren kerstfeest Proefwijding KERKDIENSTEN College sceptisch over plannen muziekvereniging KEUKENS? VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. K.V.P.- Kamerleden komen op bezoek Ondanks nieuwe regeling Restauratie van boom hield 20 jaar stand met HORLOGERIE VAN MANEN Twee gewonden bij botsingen UUtftu-Sy de tijd! Ds. A. Vroegindewey vertelde Beste wensen Toch staken Te kort Deuk Zoeken Computer Nieuwe slijtlaag voor 7 we»en VAN WOUT BLAUWKOUS. Gemeentehuis Politiebureau Permanent FORD-show in showroom ZONDAGSDIENSTEN VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 RENSWOUDE De commissie, die de gemeentebegroting voor 1969 van Renswoude heeft onderzocht, is met het college hoopvol gestemd, omdat de begroting zo ruim sluitend is. De financiële positie van de gemeente blijft zich in gunstige zin ontwikkelen, ondanks de stijgende tendens van alle uitgaven. De post van ruim f74.000,voor onvoorziene uitgaven, biedt volgens de •nmmissie. perspectieven om, naast het treffen van bepaalde noodzakelijke voorzieningen, in gezamenlijk overleg te komen tot een doelbewuste opzet en voorbereiding van plannen, die in de nabije toekomst aanzienlijke investeringen zullen vergen. Naast de vreugde betreurt het college en de commissie van on derzoek, dat inzake de aankoop van bouwgrond in plan Noord met een van de grootste eigenaren geen overeenstemming verkregen kon worden. Op het ogen- Wik wordt de onteigening voorbereid. De opdracht tot algehele herziening van het bestemmingsplan wordt thans met bekwame spoed voorbereid. Reeds dezer dagen is, nadat de ontwerper enige oriënterende studie heeft kunnen verrichten, een eerste schets ontvan gen voor een gedeelte van dit plan. Bij deze algehele herziening zal de ontwer per tevens bezien, welke gebied het meest geëigend is voor het projecteren wsmm mwrn Ziezo, we hebben tw^e van de winter se feestdagen achter de rug. Voor verschillenden van ons betekent het slechts een korte adempauze, want we hebben nog een oudejaarsavond en een hele nieuwjaarsdag te verwer ken. De feestdagen vallen gunstig dit jaar. Dat wil zeggen: voor de meesten. Twee categorieën hebben dit jaar de kalender niet mee. De predikheren en de fiorecamensen. Mogelijk is er iemand die zich er aan stoort dat de ze twee zo naast elkaar worden ge plaatst maar het is nu eenmaal niet anders. De aard van het voedsel dat ze ver strekken ligt ver uiteen, maar er moet voor gewerkt worden. Of dat nu voor het geestelijke voedsel: een gelegen- heidsprèdikatie is of voor het puur- zinnelijké: reebout en hazepoper. Daartussen in zit de middenstand, die het kerstgebeuren en het jaarwisse- lingsgedruis in winkel of kraam moet opvangen. Maar zij kunnen in ieder geval op de feestdagen zelf in het bankstel wegzakken, als ze tenmin ste niet zo onverstandig zijn om de omzet van dit jaar te gaan vergelij ken met die van 1967. Maar hoe dan ook, op 2 januari hebben we het allemaal weer gehad, het jaarlijkse routinewerk daargelaten. De opruiming van winkeldochters en maagklachten. Voor de eerste soort moet een ander deel van de winkeliers in de benen komen. Voor één januari wordt het lichaam gevuld en van de centen die daarvan overschieten na één januari: omhuld. Ik zei het al: opruimingen behoren tot het routinewerk. We springen van de ene op de andere. En de middenstan der die kans ziet om wat aan zijn zaak te laten te vertimmeren pikt nog een graantje voor de neus van zijn colle ga's weg. Er valt tegenwoordig altijd wel ergens een voordeeltje te halen, al was het alleen maar de gebruike lijke tien percenten die onvermijde lijk bij opruimingen kwistig woden weggeschonken. Voor de maagklachten, die ik al eerder noemde, komen we weer op het aca demische vlak te liggen. Niemand zal toch zo onverstandig zijn om tus sen kerst en nieuwjaar een ongewoon gevoel waar te nemen aan zijn maag, neem ik aan. En mocht het onverhoopt toch zo zijn, dan dient men even de kiezen op elkaar te zetten tot na de oliebollen en het gedistilleerd. Een bol en een flap gaan er altijd nog wel in, tenmin ste als ze tijdig nat worden gehou- den. Na de eerste van het nieuwe jaar kun nen we dan wel weer zien. Van „wa ter" en elektra" heb ik al studie ge maakt van ingewikkelde advertenties, waarin zo veel als mogelijk de ondui- deijkheid rond de btw wordt verme den. Dax het me desondanks nog niet he lemaal helder is, zal wel aan mijn persoon liggen. Ik zal dat de direc ties van de nutsbedrijven niet kwalijk nemen. Bram was er helemaal gemakkelijk on der. „Ik haal en breng maar op het postkantoor wat er op de briefjes staat", zei hij, „het wordt toch alle maal machinaal uitgerekend en ga dat als vooroorlogs-ontwikkeld per soon maar 'es na zitten rekenen". Maar dan nog even voor de maag klachten: ga gerust naar de dokter, want ik heb nog geen adyertentie van de ziekenfondsen als gevolg van het geharrewar met de btw gezien. Misschien is het nog verstandiger om 'n beetje kalm aan te doen. Met raad gevingen voor de kerstdagen ben ik te laat, maar voor oud en nieuw kan het nog. Ik wens u een gezond begin. Wout Blauwkous. van sportterreinen. De algehele voor bereiding moet echter nog geruime tijd vergen aangezien de wet thans eist dat een bestemmingsplan wordt voor afgegaan door een structuurschets, so ciografisch rapport exploitatie-begro ting etc. Ten aanzien van de nieuwbouwplan- nen van het gemeentehuis is de archi tect uitgenodigd om in de eerstvolgen de vergadering van de raad een toe lichting te geven op de door hem ont worpen plannen. De voorbereiding van dit plan is thans nog niet zodanig ver gevorderd, dat het bedrag van de. ge raamde kosten kan worden meege deeld. De architect is dit plan momen teel nader aan het uitwerken en moge lijk, dat de begrotingscijfers in de raadsvergadering meegedeeld kunnen worden. Inzake de bestemming van het huidi ge gemeentehuis bestaan in het college wel enkele gedachten. Zoals bekend is het huidige gemeentehuis op de Monu mentenlijst geplaatst, waarmede men de instandhouding van dit gebouw wil verzekeren. Met deze gedachte kunnen het dollege zich verenigen en omtrent de toekomstige bestemming is dezer dagen een gesprek gevoerd met een vertegenwoordiger van de Monumenten - raad, waarbij gesproken is over de gedachte dit gebouw als particuliere woning te bestemmen of voor de ves tiging van b.v. een klein restaurant. Ook is gedacht aan de mogelijkheid om het gebouw te bestemmen als wijk- gebouw voor het Groene Kruis, waar door het voordeel wordt verkregen, dat twee woningwetwoningen weer door ge zinnen betrokken kunnen worden. In eerste instantie zal echter een zeer grondige restauratie van het ge bouw moeten plaatsvinden. Ee.i defini tieve uitspraak omtrent de voorgestelde gedachten is echter nog niet gedaan. Zeer tot spijt kan het college nog geen voorstel doen inzake aankoop van grond voor de bouw van een politiebu reau. Met een vertegenwoordiger van de gezamenlijke eigenaren is 'n bespre king gevoerd, waarna zijnerzijds de vraagprijs bekend gemaakt zou wor den. Juist dezer dagen heeft het colle ge hem aan, de gedane toezegging her innerd. Omtrent de voorbereiding van de plannen door de Rijksgebouwendienst is niets bekend. Waarschijnlijk zal de bouw geschieden volgens een bepaald standaardplan. Inzake de tegemoetkomingen aan het brandweerpersoneel zal de Raad in de eerstvolgende vergadering een voor stel worden gedaan. Doordat de gemeente-architect meer tijd beschikbaar heeft tengevolge van de uitbreiding van het aantal zittings dagen, is tevens de mogelijkheid aan wezig, dat het toezicht op in uitvoering zijnde werken nauwkeuriger wordt uit geoefend. Inzake de te volgen gedrags lijn met betrekking tot de illegaal uit gevoerde bouwwerken, heeft het colle ge enkele gevallen in studie. Het acht het niet juist, dit in de openbaarheid te brengen. Inzake de voorbereiding van de plan nen tot verbreding van de Kerkstraat en uitrit Barneveldsestraat, kan het col lege nog geen concrete voorstellen doen. Met de ontwerper zijn besprekin gen gevoerd, waarbij opdracht gege ven is de aansluiting van de Oude Hol- leweg aan de Dorpsstraat in het te maken plan te betrekken. Uitgewerkte plannen omtrent een en ander hebben B. en W. nog niet ontvangen, zodat in het huidige stadium niet gezegd kan worden, welk plan het eerst realiseer baar is. Burgemeester en wethouders van Renswoude hebben volledig begrip voor de huisvestingsmoeilijkheden van de plaatselijke muziekvereniging. Het col- LIENDEN Gelderse leden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer heb ben aan Burgemeester en wethouders gevraagd hen te willen ontvangen voor een gedachtenwisseling over de proble men. die in de gemeente Lienden spe len en die relevant zijn voor de Staten- Generaal. Dit verzoek werd gedaan door de kring Gelderland van de KVP Burgemeester en wethouders hebben zich gaarne bereid verklaard genoem de Tweede-Kamerleden te ontvangen o woensdag 8 januari 1969 van 14.45 toi 15.15 uur. Het bezoek dat zij aan deze streek brengen zal worden afgesloten met een „hearing", die op dezelfde da turn zal plaatsvinden vanaf 19.30 uur ir hotel Telkamp te Tiel. Met de Kamer leden zullen enkele leden van de KVP- fractie in de Provinciale Staten boven vermelde informatieve bijeenkomst ten gemeentehuize bijwonen. lege is bereid volledig met de belangen van de vereniging rekening te houden, alhoewel het sceptisch tegenover de plannen van de vereniging staat om een eigen behuizing te realiseren. Des ondanks spreken burgemeester en wet houders alle waardering uit voor het initiatief van de muziekvereniging. „Het is verheugend, dat het overleg tussen diverse plaatselijke verenigin gen heeft geleid tot de instelling van een commissie, die de mogelijkheden van samenwerking en samenbundeling van krachten zal bezien", aldus het college. De commissie zal tevens be zien welke behoeften voor recreatie in de ruimste zin des woords ter plaatse aanwezig zijn in Renswoude. dan tvM a.u .b. Tot uur 17.10 V«* 17.10- 19.10 uur don brengen wij bom nog I Alioon voor Yoonondool 't Zotord. vn 16.10-17.10 uur RHENEN TEL. 3328 RENSWOUDE De andere regeling die in het nieuwe jaar in Renswoude getroffen zal worden met betrekking tot het ophalen van huisvuil betekent niet dat de reinigingsrechten zullen worden verhoogd. Dat schrijft het col lege van B. en W. aan de raad in zijn voorstel om de vuilnisophaaldienst te reorganiseren. Om diverse redenen is men in Rens woude genoodzaakt naar een andere regeling uit te zien. Ten eerst is het uit hygiënisch oogpunt niet langer verant woord de gemeentewerklieden in een gesloten wagen de vuilnisemmers te la ten leegstorten. Anderzijds wijzigt de situatie doordat de stortplaats Emmink- huizen in 1969 gesloten moet worden, omdat deze stortplaats vol is. In ver band hiermee was de raad er al mee akkoord gegaan om deel te nemen aan de gemeenschappelijk regeling inzake de exploitatie van een stortplaats te Maarsbergen. Voor het ophalen van het huisvuil heeft het gemeentebestuur contact ge zocht met een gespecialiseerd bedrijf te weten de firma Spitman te Ooster beek. Deze firma heeft een prijsopga ve ingezonden van totaal f 5765 per jaar, mits het ophalen van het huisvuil in plastic zakken geschiedt, ongeacht ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM.- KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR RHENEN Telkens weer dui ken er in de pers berichten op over nieuwe methodes om oude bomen een langer leven te geven. In Rhenen zelf als het ware op $en steenworp afstand van Ouwe- hands Dierenpark .is nog niet zo veel jaren geleden een duizendja rige linde gerestaureerd. In het dierenpark op de Grebbeberg was men de tijd echter ver vooruit. Daar is de afgelopen week een 80- iarige acacia geveld, die al twintig jaar geleden een behandeling had ondergaan om zijn leven te rekken. De acacia is een boom die niet zoveel meer voorkomt. Het is een typisch verschijnsel dat over de Grebbeberg als een lang lint deze soort dwars door het uitgestrekte bos kronkelt. Midden in het die renpark, op de plaats waar het parkrestaurant staat, bevindt zich een koppeltje acacia's, waarvan er drie of vier op het terras staan. Juist één van die exemplaren stond op omvallen en tuinbaas Wildekamp vond het niet langer verantwoord de boom te laten staan. Uit veiligheidsoverwegin gen werd hij dan ook gerooid. Toen de stam languit op de grond lag, kwamen de .ingrepen" te voorschijn die twintig jaar gele den waren uitgevoerd om de ken nelijk toen al ten dode opgeschre ven woudreus voorlopig te redden van een gewisse ondergang. De stam was op diverse plaatsen voorzien van ijzeren klembanden en de bovenste takken waren even eens met metalen strips opgebon den. Dat echter tegen de natuur niet valt te vechten werd pas dui delijk toen de zaag erin ging. Het hart van de boom was totaal ver dwenen. Alleen de schors was in tact gebleven. Vadertje ,,Tijd" had zijn U}erk voltooid! ADVERTENTIE het aantal aangeboden zakken met een maximum van vijf stuks per perceel. De gemeente koopt de zakken en gaat ze aan de bevolking met tussenkomst van enkele winkeliers weer doorverko pen. De verkoopprijs zal f 2,50 per 20 zakken exclusief de BTW bedragen. Als de raad met deze nieuwe rege ling akkoord gaat zullen de Renswoude- naren per circulaire over een en ander worden ingelicht, waarbij er uitdrukke lijk op gewezen zal worden, dat het huisvuil alleen op deze wijze mag wor den meegegeven. VEENENDAAL Een drietal ver- keersfouten bracht dinsdagavond aan de vooravond van het Kerstfeest twee weggebruikers in het ziekenhuisbed. Bij twee van <jle drie ongelukken werd te vens zware materiele schade toege bracht aan een aantal auto's. Het eerste ongeval had plaats op de kruising Panhuis-Dahliastraat-Prins- Willem Alexandeirpark. De automobilist Van de P. verleende daar geen voor rang aan de voor hem van rechts ko mende auto van de heer B. uit Opheus- den. Beide auto's vlogen met een klap op elkaar en door de schok werd Van de P. zodanig gewond dat hij per am bulance naar het Julianaziekenhuis te Rhenen moest worden overgebracht. Beide wagens werden deerlijk geha vend. Een kwartier na dit ongeval reed de 16-jarige mej. V. uit Ede op de Buurt- laan-oost met haar bromfiets tegen een geparkeerd staande struck met opleg ger. Ook zij moest per ambulance naar het ziekenhuis, in dit geval het Juliana ziekenhuis te Ede, worden vervoerd. Geen persoonlijk letsel maar wel zwa re materiele schade ontstond bij een botsing die tegen half acht plaats vond op de kruising P a ral lel weg-G roenevel d- selaan-Middellaan. Daar verleende de uit Veen endaal afkomstige automobilist Van W. geen voorrang aan een van rechts komende personenauto bestuurd door de heer J. H. de M. Aangezien beide autobestuurders in militaire dienst zijn kon de Veenendaalse politie het op maken van een proces-verbaal in dit geval overlaten aan de Kon. Marechaus see. Kerkdiensten zondag 29 december. Ned. Herv. Kerk: Oude kerk: 9.30 u. ds. Jongerden en 17 u. ds. Van de Krift. Julianakerk: 9.30 u. ds. Van Wakeren uit Schalkwijk en 17.00 u. ds. Kore- vaar uit Rotterdam. Vredeskerk: 9.00 en 10.30 u. d». Vroeg- indeweij en 17.00 u. ds. Jongerden. Sionskerk: 9.30 u. ds. Van Malenstein uit Eist en 17.00 u. ds. Van Wakeren. Poortkerk: 10.30 u. ds. Schuurman uit Putten en 18.30 u. ds. Vroeginde- weij. Bejaardencentrum: 9.00 u. ds. Van de Krift, Veeneind 15.00 u. dhr. Meijer. Dijkstraat 14.45 u. ds. Terlouw. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.30 u. ds. Terlouw en 18.00 u. ds. Nijeboer. Geref. Kerk: Geb. Eikenlaan: 9.00 u. ds. Ytsma en 16.30 u. ds. Blanken. Petrakerk: 9.30 u. ds. Blanken en 17.00 u. ds. Ytsma. Geref. Poortkerk (Vrijgem.): 9.00 u. ds. Pool en 16.30 u. ds. Velt- man uit Zeist. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.30 en 17.00 u. ds. Lang broek. Pniëlkerk: 9.30 u. leesdienst, 16.30 u. ds. Van Sorge uit Bennekom. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 18.30 u. leesdienst. Maandag 30 dec. 19.30 u. ds. C. Wis se uit Elspeet. Geref. Gem. (Syn.): 9.30 en 17.00 u. leesdienst. R.-K. Kerk: Salvatorkerk: 9.00 en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk: 10.00 u. H. Mis. Leger des Heils: 10.00 u. Heiligingssamenkomst en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. Jehovah's Getuigen: NW-gebouw: 9.30 u. Openbare ver gadering, 10.30 u. Wachttorenstudie. ADVERTENTIE Kerkewijk 1^8 Veenendaal Telefoon (08385)12244 ds. S. P. van Assenbergh tot een her- semming. Volgens de kerkenorde had hij moeten beslissen, dat de be staande toestand gehandhaafd bleef. Een lid heeft een klacht ingediend over de herstemming en de commis sie van geschillen heeft uitgemaakt, dat de tweede stemming „van nul en gener waarde" is. De stemmen sta ken dus toch in de Middenwijk en alles blijft zoals het al zes jaar was de kerkeraad stelt dubbeltallen en de gemeente stemt. De leden van de hervormde wijk- gemeente „Sola Fide", die elkaar het beste willen wensen voor 1969 kunnen, dat doen in de „kleine zaal" van hun kerkgebouw. Er wordt in die zaal gelegenheid gegeven om elkaar te begroeten na afloop van de dienst op Nieuwjaarsmorgen. O 1 ciienst op nieuwjaarsmorgen. VEENENDAAL Ds. A. Vroegindeweij vertelt in Veens Kerkblad", dat een gemeentelid van hem ergens gelezen heeft, dat men vlak na de reformatie bezwaar had tegen de viering van het kerstfeest. Hij gaat daar uitvoerig op in en onder meer blijkt uit het door hem geschrevene, dat er op de bekende synode van Dordrecht in 1618/1619 besloten was het vieren van het kerstfeest af te schaffen. In Utrecht, Genève en in Groot-Brittannië is het enige tijd verboden geweest om Kerstmis te vieren. Later is men weer van dat verbod teruggekomen. Ds. Vroegindeweij zit, zo blijkt uit het slot van zijn artikel, nog steeds met de moeilijkheid, die de reformatoren ook al hadden: ,,Hoe vier je op gepaste wijze Kerstmis." Hier volgt zijn artikel. „Een gemeentelid heeft ergens ge lezen dat men in de tijd van refor matie geen voorstander was van Kerstfeestvieringen. Inderdaad, maar dat was meer een reactie op de „wereldse wijze" waarop men de kerkelijke feesten vierde. En we we ten ook niet de preciese datum van Christus' geboorte. Toch menen we dat het een zaak van grote betekenis is dat men over al ter wereld weet heeft van de ge boorte van Christus en Zijn ge boortedag of wat men daarvoor vast gesteld heeft, herdenkt. Niet dat we zo blij zijn met allerlei wereldse herdenkingen van de geboorte van Christus. Want er is veel herdenking van Zijn geboorte, die met de echte Christus en met het echte Kerstfeest niets te maken heeft. Maar de kerk van God over de hele wereld ver spreid onder alle taal, tong en natie, gedenkt de komst van Christus in het vlees op de 25ste december. Er is iets in dat ons tot blijdschap en dankbaarheid stemt dat we zo samen met alle christenen van de gehele wereld de Naam des Heeren uitroe pen en loven vanwege de wonderen van Zijn genade. Daarom kunnen we ons er ten volle mee verenigen dat men een bepaal de dag heeft gekozen voor de viering van het Kerstfeest en om de ge boorte van de Heere Jezus Christus in Bethlehem te herdenken. Het is niet met zekerheid te zeggen waar om men nu de 25ste december uit koos voor de gedenkdag van Chris tus' geboorte. Oorspronkelijk heeft men dit feest in grote delen van de kerk gevierd op 6 januari, maar van uit Rome heeft men de 25ste decem ber vastgesteld, waarschijnlijk om de heidense feestdag Natalis Invicti Solis dat is het geboortefeest van de Onoverwonnen Zon, te vervangen. Al spoedig gingen grote delen van de kerk daarin mee. Sommigen menen dat de keuze van de 25ste december in verband staat met de gedachte van sommige kerk vaders dat de Heere Jezus echt op 25 december geboren zou zijn. Maar de eerste verklaring van deze datum zal wel de juiste zijn. Hierboven zinspeelden we er reeds op dat onze gereformeerde vaderen nu niet allemaal zo erg geporteerd waren voor de viering van het Kerstfeest als kerkelijk feest. In de zestiende en. zeventiende eeuw is hier over dan nogal strijd gevoerd. Men kwam tot het afwijzen van het Kerstfeest door de grote verwereld lijking van dit feest waardoor het dikwijls een dag werd van eten en drinken en vrolijk zijn. Vanwege de ze afkeer van de verwereldlijking van het Kerstfeest en met deze zaak tobben we ook in onze tijd beslist niet minder dan voorheen besloot de synode van Dordrecht van 1574 om alleen de zondag te vieren en het volk op te roepen van de viering van het Kerstfeest af te zien. Over de geboorte van de Heere Jezus Christus zou dan op de zon dag voor de 25ste december worden gepreekt. Men moest later dit be sluit wel herroepen. Want het volk, ook het kerkvolk, wilde over het al gemeen niet met deze bepaling van de synode mee. Men was te zeer ge hecht aan het Kerstfeest en men wil de er dan ook geen afstand van doen. De synode van Dordt die in 1618 gehouden werd heeft weer uitgespro ken dat de viering van een Kerst feest afgewezen moest worden. Al leen in Utrecht werd deze uitspraak gevolgd onder invloed van de Voe- tianen. Maar later ging men toch weer tot de viering van het Kerst feest over. Ook in Genève is het tij delijk verboden geweest. In Enge land verwierp de puritein Calder- wood in 1623 alle feesten, maar hij bestreed voor het Kerstfeest. Na een hevige strijd tussen de Puritei nen en de Episcopalen werd het Kerstfeest bij besluit van het par lement in 1644 opgeheven, maar in 1660 werd het weer in ere hersteld. Hoe zullen wij op een christelijke wijze het Kerstfeest vieren? Dat we deze vraag stellen wijst er al op dat er in de loop der eeuwen niet veel veranderd is. Velen vieren het Kerstfeest op een wereldse wijze, ze maken er een feest van dat alleen maar de tong streelt en niet het hart. En om dat laatste gaat het toch. Het gaat om die Christus, die gekomen is om te zoeken en zalig te maken wat verloren is. Het gaat om die Borg en Middelaar die eerst werd neergelegd in de kribbe en la ter werd genageld aan het kruis. Dat zullen we op het Kerstfeest nooit mogen vergeten. Hij werd geboren en hij werd neergelegd in de kribbe vanwege onze zonden. En naast grote blijdschap vanwege de komst van de Heere Jezus Christus, moet er ook zijn verslagenheid vanwege onze zonden. Die verslagenheid moet zelfs vooraf gaan, want zonder dat. zullen we immers niet van grote blijdschap weten. Men zal geen be zwaar kunnen maken tegen de her denking van de geboorte van Chris tus. Maar de verwereldlijking van het Kerstfeest zullen we moeten be strijden, ook in onze eigen gezinnen en kringen. Opdat we de Naam des Heeren zullen loven." Toen bij de „zesjaarlijkse stem ming" in de Middenwijk van de her vormde kerk in Veenendaal, de stem men staakten, besloot de consulent, Indien er belangstelling voor is, zal ds. P. Zijlstra, hervormd eme ritus predikant in Scherpenzeel een proef gaan nemen met het verzor gen van korte ochtendwijdingen voor de kerktelefoon. Men heeft hem om die proef verzocht. De eerste ochtendwijding wordt uitgezonden op woensdag 15 januari om 10 uur. Indien de reacties gun stig zijn, zal er iedere tweede woens dag van de maand een dergelijke dienst gehouden worden. Eventueel kan er bij voldoende belangstelling een grote frequentie in de wijdingen komen. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Renswoude zal dit jaar waarschijnlijk, met een aanzienlijk tekort af sluiten. Er moet nog onge veer f 4.000,- binnenkomen voor het eind van het jaar om alle kerkelijke uitgaven te kunnen dekken. Er zit een deuk in 't linker achter spatbord van de auto van ds. Koore man in Rhenen. In „Rond de Cune- rakerk" vertelt hij, dat zijn wagen bij gebouw Irene geparkeerd had ge staan, terwijl de dominee zelf cate chisatie gaf. Toen de dominee met zijn werk gereed was, bleek zijn auto ingedeukt te zijn. Hij vertelt in zijn contactblad, dat hij het leuk zou vin den als de veroorzaker van de deuk zich bij hem zou willen melden. De schade blijkt tegen te vallen. Het kerstnummer van „Kerkblad" een regionale kerkbode voor de her vormde gemeentes in Amerongen, Overberg, Eist, Leersum en Over langbroek, telt twee pagina's meer dan de normale vier. De drukker heeft er nog al wat moeite meegehad want het is heel moeilijk om alle verhaaltjes, die de verschillende pre dikanten zo ijverig op papier gezet hebben, in de juiste volgorde te le zen. Na het begin van Amerongen staat het slot van Overberg. Daarna komen de dominees van Eist, Loer- sum en Overlangbroek aan de beurt, dan vindt men het slot van Ame rongen en tenslotte het begin van hel geschrevene uit Overberg. De grootste protestantse kerk van Canada, de Verenigde kerk, heeft be sloten het klassieke systeem van het oeroepingswerk af te schaffen. Er komt een raad voor het ambt. Deze gaat een centraal informatiesysteem opzetten voor het hele land. Daarbij zullen voor de verwerking van dé gegevens over de paar dui zend predikanten die deze kerk telt, computers worden ingeschakeld. De commissie die met dit voorste op de synode kwam noemde hei huidige systeem „ontoereikend, ver kwistend en voor de predikanten zo wel frustrerend, als onrechtvaardig. Dinsdag 19.30 u. Theocr. bedienings- school en 20.30 u. Dienstvergadering. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk: 9 u. geen dienst, 10.30 u. ds. Kievit uit Leiden en 18.30 u. ds. Kooreman. Bergschool: 9 u. ds. J. van Lienden uit Ede. Tollekamp: 17 u. dhr. C. W. Vos. Geref. Kerk: 10 en 17 u. ds. Melse uit Bennekom. Geref. Gem. (Syn): 10 en 15.30 u. leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 17.30 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond: Geen dienst. AMERONGEN Herv. Kerk: Andrieskerk: 10 u. ds. J. van Nooirt en 18.30 u. ds. G. Kaastra. Dorpshuis: geen jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 u. ds. L. Zwaan en 17 u. ds. G. Lug- tigheid. Ned. Prot. Bond: Geen opgave ontvangen. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 u. dhr. Van Vrouwerfl. Oud Geref. Gem.: 10 en 18.30 u. leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10 u. ds. Timmer uit Woudenberg m 18 u. ds. Van Malenstein. Geref. Gem.: 10 en 18.30 u. leesdienst. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: 10 u. ds. Broekema en 18.30 u. Am Overgaauw. Hoogstraat: 18.30 u. ds.De Vries. Geref. Kerk: 10 u. ds. Lugtigheid en 17 u. ds. Zwaan. Oud Geref. Gem. in Ned.: 10 en 17 u. leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. Nijssen uit Wagertingen en 18.30 u. ds. Schuurman uit Putten. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. H. van Elskamp uit Ben nekom (na afloop gemeentevergade ring i.v.m. uitbrengen beroep) en 18.30 u. ds. Firet. Vr(je Evang. Gem.: Verenigingsgebouw Molenweg 10.30 u. Evangelist Delwig. Geref. Gem. (Syn.): 10 en 18.30 u. dhr. Roest. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 18.30 u. leesdienst. R.-K. Kerk: Verenigingsgebouw Molenweg 8.30 u. H. Mis. LIENDEN Ned. Herv. Kerk: 10 u. ds. De Lint uit Hei en Boeicop en 18.30 u. ds. Verploegh uit Leerdam. RENSWOUDE Herv. Kerk: 9.30 u. ds. Noordergraaf uit Ede en 18.30 u. ds. v.d. Peut. Geref. Kerk: 10 en 18.30 u. ds. Jonkers. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. De Bie en 18.30 u. ds. Van. Vliet uit Zetten-Andelst. Geref. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 19 u. leesdienst. EDE Oud Geref. Gem.: 10 en 19.30 u. ds. v.d. Poel. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: Geen opgave ontvangen. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 u. ds. Muilwijk. Geref. Gem. Syn.: 10 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 18.30 u. ds. Van Beek. Veenendaal Artsen Zaterdag 28 dec.: W. Rem me, Markt 10, tel. 12061. Zondag 29 dec.: G. Annot, Kerkewijk 56, tel. 10166. Apotheek Voor spoedgevallen apotheek Zuiders- ma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. Wijkverpleging Weekenddienst heeft zr. Van Nieu- wenhoven, Schrijverspark 179, NIET telefonisch bereikbaar Rhenen Artsen Weekenddienst heeft de heer Stege- man, Herenstraat 69, tel. 2315. Apotheek De dienst voor Rhenen wordt waar genomen door de dienstdoende apo theek in Wageningen: Amerongen, Leeersum, Eist Artsen De praktijken van dé artsen Kars en Ossendorp in Amerongen, Bakker en v. d. Burg in Leersum en Van Omme ren in Eist worden het komende week end waargenomen door de heer Kars, Burg. jhr. H. v. d. Boschstraat 39, Amerongen, tel. 03434-1273. Renswoude. Ederveen, De Klomp Artsen Weekenddienst heeft de heer J. H. Rademaker, Hoofdweg 50 Ederveen, tel. 201. Dierenarts Weekenddienst heeft de heer Nutma, Hoofdweg 49 a, Ederveen, teel. 08387- 457. Kesteren Artsen Weekenddienst heeft de heer Keur, tel. 08886-201. Wijkverpleging Weekenddienst heeft Zr. Westerhof, Groene Kruis, Kesteren, tel. 08886-210. Opheusden Artsen Weekenddienst heeft de heer Keur, Dodewaard, tel. 08885-213. Wijkverpleging Weekenddienst heeft Zr. de Winter, Opheusden, tel. 08887-210. Veenendaal, Rhenen Tandartsen Voor spoedgevallen pellen 08385-12945. RENSWOUDE In 1969 zullen in. Renswoude verschillende wegen van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. Het zijn de Ubbeschoterweg, Bekerweg, Daatselaarseweg, Veenweg, Munniken- weg, Kooiweg en Parallelweg. Daar mee is een bedrag gemoeid van f 23.700,-. Het college van B. en W. stelt de raad voor het werk op te dragen aan de fir ma Van Schoonhoven te Veenendaal.

De Vallei | 1968 | | pagina 3