„De metaal" (250.000 man) is te groot voor één cao Kersttoespraak van koningin Hoogovens bestuderen samenwerking met Duitse concerns Eindhovense hoogleraar dr. Steenkamp meent: Man vermoordt zoon van zijn minnares Peruviaan gepakt na innen van valse cheq ues ET Kentekenbewi j s wordt duurder Pri j sverhoging wegvervoer Vakmanschap is meesterschap „Kruidendokter'"' spant proces aan tegen Avro Verkeer eiste slachtoffers Een platenbon - per brief - is altijd raak Een platenbon is aitiid raak Utrechter bekent schietpartijen op twee vrouwen Prins Claus woonde kort geding bij POTTERS^gS^ 11NI V T^Jiïw^Sngfrappan; POTTER'S CATARRH PASTILLES Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Bierkenners vragen Tegenslagen Hoge produktie Afzetkansen Jongelui hielden' hongerstaking Handel in narcotica in Amsterdamse jeugdhuizen Scheepswerf vraagt ontsl agvergunning voor hele personeel VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 EINDHOVEN Een ontdane woordvoerder van de werkgevers zei na het sluiten van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaalindustrie met doffe stem: „Het akkoord is ons afgedwongen". Deze belijdenis van kennelijke onmacht is opvallender geweest dan de zegekreten van de vakbonden, die hun eisen na felle dreigingen ingewilligd kregen. Bij het afsluiten van de nieuwe cao voor de groot-metaal hebben de werkgevers duidelijk het loodje gelegd en zij hebben daarvan bovendien geen geheim gemaakt. ADVERTENTIE „Hij is morgen jarig en woont ver weg" v.a. 4,25 GOUDA Met enkele messteken in de borst heeft de 46-jarige Goudse taxi chauffeur J. A. in de avond van Eerste Kerstdag de 25-jarige Goudse wafelbakker J. Dikhooff doodgesto ken. Nadat hij aanvankelijk was ge vlucht, meldde A. zich gisteravond bij de politie in Amsterdam. Het drame voltrok zich als hoogte punt in een ruzie tussen de wafelbak- fker en de chauffeur. De bakker was het er niet mee eens, dat A. een ver houding was begonnen met zijn moe der, een weduwe, bij wie A. in huis was komen wonen. Volgens de politie kwam de bakker vaak zwaar dronken thuis. Dat ge beurde ook in de middag van de Eer ste Kerstdag. Een schoonzoon, die op bezoek kwam bij de weduwe, slaagde er tenslotte in de wafelbakker naar zijn bed te brengen. Om half elf, toen het bezoek al was vertrokken, ging ook de weduwe naar bed. De taxichauffeur zei, dat hij in de huiskamer nog even een sigaret wil de blijven roken. Tegen half twaalf hoorde de weduwe A. de kamer van haar zoon binnengaan en vervolgens (het huis verlaten. Toen de vrouw daarop naar haar zoon ging kijken, lag hij badend in zijn bloed in bed. Onmiddellijk riep zij de hulp van buren in, die de politie waarschuwden. Toen de politie met een ziekenauto arriveerde, was de wa felbakker al dood. AMSTERDAM Enkele uren nadat hij bij banken tegen inwisseling van valse cheques achttienhonderd dollar had geïnd, werd de 38-jarige M. C. M. uit Peru dinsdag door de Amster damse politie gearresteerd. Als be roep gaf de man op: zakkenroller. De politie vermoedt dat hij deel uitmaakt van een internationale bende. 's Morgens had M. geen moeilijkhe den ondervonden, maar toen hij 's middags bij "net kantoor van de Al gemene Bank Nederland aan de Over toom probeerde zijn tiende en laatste valse cheque van tweehonderd dollar te verzilveren, ging het fout. Hij legi timeerde zich met een vals paspoort. Een bankbediende kreeg argwaan en waarschuwde de recherche. M. werd gevonden in het Parkhotel. Het geïnde geld had hij nog bij zich. ADVERTENTIE „Ik weet niet waar hij van houdt" v.a. 4,25 UTRECHT De 24-jarige B., die op 19 december door de Utrechtse politie werd aangehouden op verdenking van poging tot doodslag, heeft een beken tenis afgelegd. De man vertelde op het huis van de Utrechtse mejuffrouw A. de Jong in de Zwammerdamstraat en bij het huis van zijn ex-vrouw in de Brouwer- straat enkele malen te hebben gescho ten. B. had beide vrouwen vorige week woensdagmorgen nog bezocht. Daar- Ibij had hij beiden mishandeld. In de daaropvolgende nacht schoot hij zeker izes maal op de huizen van de twee vrouwen. B. weigert de politie zijn motieven te vertellen. Men weet ook nog niet waarmee hij heeft geschoten. B. houdt vol dat hij niet meer weet hoe hij aan het wapen is gekomen en waar hij het na de schietpartij heeft gelaten. BREDA Prins Claus heeft dins dag in Breda een kort geding bijgewoond dat Persil en Lever's Zeep hadden aangespannen tegen de N.V. Auto-Rama, de firma Enfemax en de 'N.V. Gegro. De Prins had al enige tijd geleden laten weten dat hij graag een kort geding wille bijwonen, omdat het een belangrijk onderdeel is van de Nederlandse rechtspraak. Het kort ge ding duurde twee en een half uur. ADVERTENTIE 1"SS"'enKeelpij en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apotheker» en drogisten Het is nog geen mensenleven lang ge leden, dat de arbeiders doorlopend in de ongunstige positie verkeerden: zij waren duidelijk de verbitterden. Zijn de rollen nu ineens omgekeerd? Zullen van nu af aan de vakbonden zo mach tig zijn dat de werkgevers het uiterlijk van de vroegere arbeiders krijgen: ge laten en/of verbitterd afwachten wat „de almachtige" zal beslissen? Natuurlijk, zullen ar altijd grenzen zijn. Omdat economische grenzen een beslissender effect hebben dat wat so ciaal toelaatbaar is, zullen de vakbon den, zelfs al worden zij „almachtig" minder speelruimte hebben dan Jiun te genspelers van, een eeuw geleden. Maar het hebben van deze macht zelfs al is die beperkt zou het sociaal-econo mische leven in Nederland fundamen teel kunnen wijzigen. Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp. hoogleraar in het sociale recht aan de Technische Hogeschool van Eindhoven, kan de zaak naar beide zijden wegen. Hij is 43 jaar en politiek gezien staat hij links van het centrum, hetgeen hij onder meer demonstreert in de Eerste Kamer, waar hij sinds 1965 de KVP vertegenwoordigt. Bovendien is prof. Steenkamp zeven tien jaar werkgever geweest als direc tielid van een middelgrote conserven- fabriek. Zijn respect voor de vakbon den is onbetwistbaar en tegelijk voelt hij een solidariteit met de mensen die ondernemingen leiden. Is de manier waarop het akkoord in de sector groot-metaal tot stand kwam, revolutionair te noemen? „Tijdens een radio-interview in no vember heb ik er al op gewezen dat het onjuist was voor een groep van 250.000 werknemers één cao af te slui ten. In de sector groot-metaal zijn de grote bedrijven wel in staat om deze loonkostenstijging op te vangen, maar vöor vele kleinere bedrijven zullen de gevolgen zeer zwaar en mogelijk hier en daar fataal zijn". „Het was beter geweest als er meer dan één cao was gekomen aangepast aan de verschillende groepen bedrij ven". Is deze cao dan wellicht tot stand ge komen onder druk van de grote be drijven die liever de kleinere bedrijven het risico laten dragen dan sociale on rust in de eigen bedrijven? „Ik ben natuurlijk maar een buiten staander, maar dat acht ik wel moge lijk. Ik geloof, dat daarom ir. Van der Pols zo gedeprimeerd was. Hij zal voor al aan de gevolgen voor de kleinere bedrijven hebben gedacht". Had men van de vakbonden een an dere houding mogen verwachten? „Ik geloof dat de grootste fout is ge maakt aan werkgeverszijde, waar men geen duidelijk tegenvoorstel gereed had. In deze tijd moet men samen pra ten; men kan niet meer afwijzen zon der met een reëel tegenvoorstel op ta fel te komen. Bovendien zijn de on derhandelingen veel te laat begonnen, waardoor beide partijen in grote tijd nood kwamen". Zouden de vakbonden bereid zijn ge weest om over meer dan één cao voor het groot-metaal te onderhandelen? „De sector groot-metaal in de vak bonden beschikt over zeer kundige en zeer redelijke onderhandelaars. Ik acht het niet onmogelijk dat zij over meer dan één cao hadden willen onderhan delen, als men hun had bewezen dat het economisch noodzakelijk was". Dan hadden de werkgevers met de cijfers van bepaalde ondernemingen op tafel hebben moeten komen. De vak bonden zouden dan mede-verantwoor delijkheid voor de economie van de on dernemingen hebben aanvaard. „Ja, men had de vakbonden dus met exacte cijfers uit bepaalde bedrijven moeten aantonen dat het inwilligen van hun eisen voor bepaalde bedrijven on gewenste gevolgen zou kunnen heb ben". Zou men dergelijke cijfers aan beide zijden van de tafel gelijk hebben ge waardeerd? „Dat is nu een van die onmogelijk heden in onze tijd. Bij de onderhan delingen met de Hoogovens was er bij voorbeeld een verschil in waardering van tien procent over de gevolgen van de cao. Dat zou onmogelijk moeten zijn. Er moeten onpartijdige deskundi gen bij de onderhandelingen worden ingeschakeld, die emotieloos de cijfers kunnen beoordelen". Als de vakbonden hun eisen zouden matigen uit bedrijfseconomische over wegingen dan zouden zij volledige in zage in de bedrijfscijfers moeten heb ben. Is dat wel mogelijk voor zo grote gebieden als bijvoorbeeld groot-metaal? „De vakbonden zouden kunnen wor den geadviseerd door de ondernemings raden. Dat veronderstelt zeer volwaar dige ondernemingsraden, die niet alleen sociale problemen bezien, maar ook over de economische zijde van het be drijf volledig worden geïnformeerd. Zo ver zijn we in ons land nog niet, al is het wetsvoorstel op de verslaggeving een grote stap in de goede richting". Als ondernemingsraden economisch volledig worden ingelicht, om daaruit onder meer consequenties te trekken voor het loonoverleg, dan stuit men onherroepelijk op het vraagstuk van de vermogensaanwas. Zullen de werkne mers dan niet in gelijke mate als de kapitaalverstrekkers willen delen in vermogensaanwas en investerings winst? „Dat is, geloof ik, een logische ont wikkeling, al is het vraagstuk van de overwinst nog lang niet opgelost. Met name bijvoorbeeld welke verdeelsleutel redelijk is. Ik vind dat de vakbonden voor dit vraagstuk een grotere belang stelling moeten tonen. Tot nu toe heb ben zij weinig gedaan om de economi sche en technische bezwaren van on dernemerszijde tegen de verdeling van de overwinst te ontzenuwen. Werkge vers en werknemers zullen zich geza menlijk in dit vraagstuk moeten ver diepen". Een deel van de overwinst zou de werknemer ontvangen in de vorm van investeringsaandelen. Achter de vak bonden dit wel aantrekkelijk voor hun leden? „De Nederlandse werknemers zullen er aan moeten wennen om sociaal-eco nomisch op de langere termijn te den ken. Met een zeer gerichte voorlichting Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp. hoogleraar in het sociale recht aan de Technische Hogeschool van Eindhoven is 43 jaar. Hij we^d in Uithoorn geboren, studeerde eco nomie in Tilburg, deed in 1949 doc toraal examen en promoveerde in 1951. Na zijn doctoraal examen aanvaardde hij een functie in het bedrijfsleven; zeventien jaar was hij directielid van een middelgrote con- servenfabriek, In 1960 werd hij bui tengewoon hoogleraar in het socia le recht aan de T.H. in Eindhoven; zes jaar later werd hij gewoon hoog leraar. Prof. Steenkamp acht zich politiek links van het centrum te staan. Hij is lid van de K.V.P., voor welke partij hij sinds 1965 zitting heeft in de Eerste Kamer. Hij is kroonlid in de Sociaal Economische Raad en commissaris van de K.L.M. Zijn vermogen ojn op zeer hoffelijke wij ze een gesprek te leiden zal volgen de maand op een zware proef wor den gesteld als hij zal optreden als voorzitter van het Nederlands con cilie voer rooms-katholieken in Noordwijkerhout. is dit probleem echter in afzienbare tijd op te lossen". Zoudt u de gebeurtenissen van vorige week een mijlpaal willen noemen? „Dat is wat te veel, dacht ik. Het is wel duidelijk geworden dat het sociaal- .economisch leven in Nederland nog steeds in beweging is naar een toekomst die de democratie steeds meer ook binnen het bedrijfsleven zal brengen. Welke vorm deze democratisering uit eindelijk zal krijgen, is nog moeilijk te voorspellen". ADVERTENTIE „Ze vondt 't fyn om zelf uit te zoeken" v.a. 4,25 DEN HAAG Het kentekenbewijs wordt duurder. Per 1 januari kost deel 1 van het bewijs, waarop de gegevens van de auto of motor staan, in plaats van tien 12,50 gulden. Dit tarief wordt op 1 januari 1970 verhoogd tot vijftien gulden. Deel II van het bewijs, waarop de naam van de eigenaar staat, gaat per 1 januari 4,50 gulden kosten (was 3,50 gulden) en in 1970 zes gulden. De verhogingen zijn noodzakelijk om dat de bestaande tarieven al enige tijd lager liggen dan de kosten, die bij uit gifte van kentekenbewijzen worden ge maakt. ADVERTENTIE „Ze heeft een grammofoon. Dus v.a. 4,25 DEN HAAG Het wegvervoer mag van 1 januari af hogere prijzen in reke ning brengen. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft ingestemd met een verhoging van: vijf procent voor de maximale ta rieven in het binnenlands geregeld vervoer (bode- en lijndiensten, afhaal- en besteldiensten); ongeveer drie procent vopr de ma ximale tarieven in het ongeregeld binnenlands vervoer; anderhalf procent voor de minimale tarieven voor het wegvervoer op het buitenland (uitgezonderd het ver voer binnen de Benelux). De verhogingen zijn nodig om de ge stegen kosten op te vangen. Zij staan los van het in werking komen van de nieuwe (omzet)belasting over de toege voegde waarde (BTW) op 1 januari. Deze zal afzonderlijk op de rekening worden vermeld. De verladers zullen deze belasting echter weer als „voor belasting" kunnen aftrekken. ADVERTENTIE *\\\\\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\V\\YV\\\\\\\\\\\\\\\\W^^ g HELMOND De heer W. van de Moosdijk, de „kruidendokter" uit Cas teren, begint een proces tegen de heer G. Eerenberg uit Hilversum en de Avro. Zoals bekend heeft de heer Eeren berg in een uitzending van Willem Duys' Voor de vuist weg de kruiden dokter een oplichter genoemd. De heer Van de Moosdijk krijgt gratis juridi sche bijstand van de Haagse advocaat mr. K. W. Zieleman. De heer Van de Moosdijk heeft de inhoud van zijn omstreden kruidenpak ket laten onderzoeken in het labora torium van zijn leverancier, de firma De Nijs in Lunteren, en de uitslag van dit onderzoek naar mr. Zieleman ge stuurd. De Avro laat de kruiden ook onderzoeken. Het pakket kruiden dat de heer Van de Moosdijk verkoopt bevat: Folia Betuelae (berkenblad), Folia Uvacuri (berendruifblad), Cortexquer- cus (bast van quercus robur. d.i. jonge takken die in het voorjaar zijn geplukt, eikenlooistof en galluszuur), Radix Le- vistici (lavaswortel), Herba Equiseti (paardestaartvarens), Folia Urticae (brandnetel), Lignum Santhali (gema len sandelhout), Floris Stoechados (ge droogde bladeren van een klaproos), Radix Liquiritae (Zoethout), Folia Ros- marin (rozemarijn), Herba Millefolii (duizendblad), Folia Salviae (Salieblad) Herba Hyperici (hertshooi), Qur- qumae Javanicae (Javaanse geelwor- tel), Fructus Foeriiculii (venkelvruch- ten), Radux Helenii (allantswortel), Fo lia Cumflorcrataegi (camille), Folia Jug- landis (notenbladeren), Florisciani (wormkruid). Verscheidene van deze kruiden zijn algemeen bekend en worden in de keu ken gebruikt. In een nationaal program ma over de radiozen ders Hilversum I, II, en III heeft koningin Juliana op Eerste Kerstdag haar jaarlijkse kerstrede gehouden. De koningin sprak: „Als men na een bewogen jaar een vredig rustpunt vindt, zo als naar zijn aard het Kerstfeest is, dan krijgen onze hoofden en onze harten gelegenheid om even tot stilte te komen. Flitsen uit ons per soonlijk leven, tè fel of té lauw vliegen eerst dan nog langs ons heen, besef van verdriet of van geluk. En dan ook de beelden, die er de tekenen van zijn dat wij leven tussen stuiptrekkingen van een ou de tijd, en barensweeën van een nieuwe tijd. Bij deze laatste zien we ener zijds tot onze ontzetting nog tel kens het barbarendom dichter bij of verderaf waar het mens dom nog maar niet bovenuit lijkt te kunnen komen. We willen er aan ontgroeien, al generaties lang, maar het belaagt ons tot onze ont steltenis steeds weer. Anderzijds is er in onze samen leving een geweldige worsteling gaande om zichzelf te begrijpen, aan te pakken en te verjongen. We zoeken naar het nieuwe ritme voor vandaag en morgen. Er is iets tra gisch in, dat de oudere generatie, waarvan zovelen het leven moedig en fris begonnen zijn, met hoge idealen, gezamenlijk niet meer heeft opgebracht dan de som van de tegenwoordige maatschappij, 't Zou fout zijn, als de ouderen de moed opgaven, en zij mogen vaak de vl?m herkennen, die brandt op de fakkel, die door het jongere ge slacht wordt verder gedragen als het vuur dat ook hen gedreven heeft. Ook al is dat herkennen soms niet gemakkelijk. Dij al, wat wij mensen zien als schemering of als donkerte, worden wij als het goed is veront waardigd en niet weinig ook. Dit woord verontwaardigdt geeft zélf aan, dat wij dan de'herovering van de menselijke waardigheid moeten zien als de lichtende uit komst. Kunnen wij ooit de waarde en de waardigheid van ieder van onze me demensen hoog genoeg schatten? Waarom zeggen we zo gauw: „We zijn maar mensen?" Waar we allen ergens op eigen tekortschieten voe len, vergeten we maar al te gemak kelijk, wat het mens-zijn voor ande ren en voor onszelf voor allen, voor waarde en kracht inhoudt, en wat wij, een ieder van ons, 'n duizeling- wekleende mogelijkheden hebben. En toch: wij worden als mens heid heel geleidelijk aan: rijper, en zo leren we bijvoorbeeld ook einde lijk meer zelfstandig te denken. Al zijn je eigen zienswijze en oordeel ook eenzijdig, toch voelen we allen meer en meer, naarmate we be wuster leven, dat je eigen inbreng de moeite waard is en mag meetel len, en dat dus jouw stem en je he le persoonlijkheid ook van belang zijn. Medeverantwoordelijkheid kan 'licht een geluks-gevoel ten gevolge hebben. En er is nog meer, er kan een vorm van gemeenschap uit ont staan, die geneigd is dat moderne eenzaamheids-gevoel weg te drin gen, en ook dat gevoel van leegte en van verveling, dat menigeen zo drukt. TVTaast de zorg voor eigen huis en haard is er zoveel, dat roept en schreeuwt om onze aandacht en medewerking dichtbij en veraf. Hoorden we dit roepen niet, dan zou den we ons, als op een verlaten ei land beangstigend alleen voelen. In dit verband noem ik hier het woord liefde. Maar wat is liefde? Het is de drijvende kracht van al les in de wereld. Ga maar na: We worden er uit geboren. Als we goed worden opgevoed is het daardoor. We worden er door aangezet tot da den, die onszelf soms verbazen. We kunnen niet zónder leven. Liefde is een zich aangetrokken voelen tot .iets, een ergens mee ver bonden zijn, een bewogenheid. Dit kan worden tot een dadendrang, ja een helemaal ergens in opgaan, zelfs een verrukking. We komen er door in beweging, omdat we ergens ons hart in leggen, zo maar gewoon en toch heel bijzonder, de liefde van ons hart. Het is de motor, die heel ons leven en handelen drijft. Hoe zouden we anders ergens warm voor kunnen lopen, ons ergens aan geven? 't Merkwaardige daarbij is, .dat alleen de eigenliefde onvruchtbaar is. Overal waar die in het spel is, wordt de opzet onzuiver, omdat het harteloos is. Harteloosheid maakt ernstiger fouten dan domheid schept de wezenlijke gevaren. Al wat braak ligt, al wat voort- suddert, al wat verwoest wordt daarbij ontbreekt de liefde. Die is daarentegen werkzaam al waar vruchten kunnen worden verwacht. iefde is de snijbrander, die alle vastgedraaide onontwarbare knopen kan stukbranden. Mede menselijkheid, maar dieper, hoger, feller: Want komende uit de godde lijke krachtstroom. Wie Kerstmis viert, vier „God-in-mensengedaan- te". En alle liefde tot de mens is ook zichtbaar geworden godsliefde. Deze krachtbron zelf overstroomt alle leven en dood en de afgronden die er zijn buiten, boven en onder ons aardse bestaan en vult die met vrede. Mede betrokken te zijn, mede ac tief te zijn bij de lotsbestemming van onze aarde, dat is de heel nuchtere én vooral heel ernstige uitdaging, die Kerstmis ons op nieuw brengt, 't Lijkt me dat we die beantwoorden, als we de zó snel veranderende wereld en van de aan stormende toekomst aanvaarden. Ik wens u goede en bewuste Kerst dagen". \\\\\\\\\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\V\W^^ IJMUIDEN De Hoogovens bestu deren thans de mogelijkheid van een overeenkomst tot samenwerking met de grote Duitse staalbedrijven Hoesch en Mannesmann. Dit heeft ir. A. Drij ver, voorzitter van de raad van be stuur van Hoogovens meegedeeld in zijn jaarlijkse kerstrede voor het perso neel. Hoesch en Mannesmann zullen een nieuwe warmbandwalserij bouwen. Hoogovens zullen tot het gereed komen van de walserij in de behoefte aan warmgewalste rollen voorzien. De IJmuidense Hoogovens zijn zelf bezig met een groot uitbreidingspro gramma. Hiermee zal een investering van ca. f 750 miljoen zijn gemoeid. Ir. Drijver vond dat de nettowinst over 1968 geen aanleiding tot ontevre denheid geeft. „Minder tevreden zijn wij over de bedrijfswinst. Deze zal iets achterblijven bij die over 1967". Hij kondigde aan dat daardoor en door de stijging van de lonen het uitkeringsper centage voor het personeel iets zal da len. De oorzaken van de teruggang van de bedrijfswinst liggen bij een aantal tegenslagen. Door een ongeval in oxystaalfabriek I viel plotseling een be langrijk stuk produktiecapaciteit weg. „Dit had uiteraard ingrijpende gevol gen voor de produktiestroom. Zelfs tot op heden is het ontstane staaltekort nog niet weggewerkt." De stagnatie in de staalproduktie plantte zich voort naar andere produk- tie-eenheden. Daarop volgen enkele te genslagen met de produktie van de hoogovens. Door deze storingen werd de toch al krappe positie van ruwijzer nog meer precair. „In de laatste maanden heeft het normale produktie-tempo zich weer goeddeels hersteld. Het voorziene pro- duktieprogramma van oxystaalfabriek II werd aanzienlijk versneld wat ook gevolgen had voor andere produktie- eenheden. Nu is de blokwalscapaciteit een van de belangrijkste knelpunten." De heer Drijver kondigde aan dat dit tot medio 1969 wel zo zal blijven. Dan komt blokwalserij III in produktie. Ondanks de tegenslagen bleef de pro duktie van het hele bedrijf op een hoog peil gehandhaafd, zij het tegen soms relatief hoge kosten. De produktie van ruwijzer steeg met 10 procent tot 2,8 miljoen ton. De staalproduktie. die in 1967 juist boven de drie miljoen ton kwam. steeg tot bijna 3,3 miljoen ton. Het aandeel van de Martinstaatfabriek in de totale staalproduktie steeg voor het eerst tot boven de één miljoen ton. De produktie van dunne koudgewal- ste eindprodukten nam met 22 procent toe. Dié van het halffabrikaat warmge walste rollen klom met 10 procent tot 1,8 miljoen ton. De produktie van ver tind blik bleef nagenoeg op hetzelfde niveau. De staaf- en draadwalserij pro duceerde weer aanmerkelijk meer dan vorig jaar. De buizengieterij kwam weer op een niveau van 18.000 ton. Be gin van dit jaar liepen hier de nieuwe gietmachines aan. Als gevolg van kin derziekten lopen deze nog niet bevredi gend. Over de afzetmarkten zei ir. Drijver dat er nog steeds een scherpe concur rentie heerst. Wel is de laatste maan den een kleine verbetering van de op- brengstprijzen te constateren. Voor de komende jaren zien de afzetmogelijkhe den er gunstig uit. „De grote moderne capaciteiten, Ir. A. DRIJVER stijging loonkosten betekent een uitdaging waarover wij in de nabije toekomst zul len kunnen beschikken, zijn voor ver scheidene grote verbruikers aanleiding zich tot ons te wenden voor toekomstige leveranties. Dit kan tot gevolg hebben dat wij onze nieuwe produktiemiddelen in een sneller tempo zullen kunnen gaan belasten dan wij hadden voor zien". De grondstof prijzen hebben zich niet ongunstig ontwikkeld. De ertsprijzen daalden enigszins. Daartegenover staat echter een stijging van de personeels kosten. Door de nieuwe cao zal de ge middelde jaarlijkse stijging van de loonkosten ruim 9 procent bedragen. „Het bereikte resultaat r»et de cao betekent een uitdaging aan ons allen om een stijging van de dproduktiviteit te bereiken die de stijging van de loon kosten zal kunnen opvangen", zei ir. Drijver. HAARLEM Gedurende 48 uur heb ben acht jongens en meisjes, en één meisje gedeeltelijk, nabij de Grote Markt in Haarlem een hongerstaking ondergaan uK solidariteit met het hon gerende deel der mensheid. Om acht uur dinsdagavond namen zij plaats in een marktkraam. Een jon gen uit Amsterdam wilde ook aan de actie deelnemen, maar de organisato ren hadden hiertegen bezwaren. Daar om nam hij vlakbij de kraam plaats. Woensdagmiddag moest één der meis jes wegens verkoudheid op doktersad vies naar huis en de Amsterdamse jongen werd in de gelegenheid gesteld de plaats in te nemen. Vooral in de eerste nacht hebben de jongens vele gesprekken gevoerd met voorbijgangers. In de kerkdiensten was dank zij de regionale raad van kerken van Haarlem, die zich solidair met de actie had verklaard, op de hongersta king de aandacht gevestigd en gecol lecteerd voor het kerstschip Biafra, waarvoor de jongelui ook een bus bij hun kraampje hadden geplaatst Na de kerkdiensten kwamen velen langs de Grote Markt en onderhielden de meisjes en jongens zich. De jongelui heb ben ongeveer f 1000,voor het kerst schip Biafra opgehaald. De opbrengst in de kerken is nog niet bekend. Zij wordt op enkele tienduizenden guldens ge schat.. AMSTERDAM Paradiso aan de Weteringschans en Fantasio aan de Prins Hendrikkade zijn de laatste maanden centra geworden van de han del in en het gebruik van verdovende middelen. In deze door de overheid ge subsidieerde jeugdhuizen neemt het gebruik van de zogenaamde „hard drugs" (opium en heroïne) hand over hand toe. Nico Toorenstra (32), directeur van Fantasio, zal binnenkort met de bur gemeester en met de politie overleg plegen om na te gaan hoe het gebruik van de verdovende middelen kan wor den bestreden. Hij heeft geen behoef te aan rigoureus politie-optreden om dat hij het gebruik van de zogenaam de „soft drugs" (marihuana en ha sjiesj), verdovende middelen die even eens onder de Opiumwet vallen, niet verbieden wil. Volgens hem horen ma rihuana en hasjiesj ook niet thuis in die wet. Toorenstra wil in Fantasio zien te komen tot een gelegaliseerde verkoop van pakjes hasjiesj-sigaretten tegen een prijs van één gulden vijftig per pakje, om op die manier de hande laars, die vette winsten halen uit de illegale verkoop het werken onmoge lijk te maken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LEVE OLIFANT! De man die op Safari gaat roept het De circusdirekteur en z'n gasten roepen het. De mensen in de dierentuin en de maharadja in India roepen hét. Envooral... de liefhebbers van een puike oude of jonge jenever juichen het: Leve Olifant! AMSTERDAM In Diemen is gister ochtend de 49-jarige Amsterdammer A. Oerlemans omgekomen toen hij met zijn auto op een tegenligger botste die in een slip was geraakt. Zijn vrouw en zoon werden licht gewond. De bestuur der van de geslipte auto en zijn ver loofde werden ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. RAALTE De 68-jarige mevrouw W. Weertman uit Raalte is gisteravond om het leven gekomen toen zij samen met haar man op de fiets de Deventer- weg wilde oversteken. De vrouw werd door een auto geschept, viel en werd door een andere auto overreden. UTRECHT In Utrecht is gister morgen de 79-jarige mevrouw K. Bak- ker-Oosterveld verongelukt. Zij zat naast een dertigjarige loodgieter, die met zijn auto een sloot in reed. BERGEN Op de rijksweg Venlo- Nijmegen is dinsdagmorgen de 34-jari- ge H. van Wissen uit Voerendaal met zijn vleeswagen geslipt en tegen een boom gebotst. Een zestienjarige mede- inzittende werd levensgevaarlijk ge wond. UDEN De achttienjarige Maria van den Heuvel uit Mill is dinsdagavond overleden aan de verwondingen die zij de dag ervoor had opgelopen toen zij met haar bromfiets was gevallen. WEERT Op de rijksweg Weert- Roermond, ter hoogte van Grathem, is dinsdagmiddag een auto uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en in een sloot terechtgekomen. De twee in zittenden, de 71-jarige mevrouw Swaay en de 67-jarige mevrouw Rademakers, uit Amsterdam, werden zeer ernstig ge wond. In de loop van de namiddag zijn zij overleden. AMERSFOORT Op onverklaarba re wijze is dinsdagavond de 27-jarige F. W. C. van Es uit Rotterdam met zijn auto van een talud langs de rijks weg Hoevelaken - Amersfoort gestort. Hij is in de avond in het ziekenhuis overle den. DONGEN De 22-jarige F. C. W. Swevels uit Eindhoven is dinsdagavond in Dongen met zijn auto onder een ge parkeerd staande vrachtwagen gescho ten. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. ZUNDERT Tijdens een inhaalpo- ging is dinsdagmorgen de vijftigjarige mevrouw J. A. N. de Hoon-Rijken uit Rijsbergen op de Bredaseweg in Zun- dert verongelukt. DEN HAAG Vlak bij zijn huis aan de Soestdijkse kade in Den Haag is dins dagmorgen de 72-jarige C. A. M. Kerk vliet met zijn fiets aangereden door een auto. Hij Is in het ziekenhuis over leden. ALPHEN AAN DE RIJN De di rectie van Scheepswerf en machinefa briek „Alphen" P. de Vries Lentsch heeft een ontslagvergunning aange vraagd voor haar 28 personeelsleden. De werf heeft nog maar één boot onder handen, die op 15 februari moet wor den opgeleverd. De vakbonden die tot dusver niet door de directie te woord worden ge staan hebben hun leden geadviseerd aan het werk te blijven tot de ontslag- vergunning er is. Het overstappen naar andere werven waar de directie op aandringt heeft pas hun goedkeuring als alle rechten, die de mensen bij De Vries Lentsch hebben opgebouwd, ook worden overgenomen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7