Toppatent tarwebloem CO-OP zonder politieke invloed VAKANTIEBOOTJE VOOR TWEE Mussert, lakei van Hitier NEDERLAND WEES NATIONAAL-SOCIALISME DUIDELIJK AF Nog meer onrust in Nigeria Wat moet i op oudejaarsavond met en dubbeltjes voordeel CO-OP wenst u een gezellige oudejaarsavond. Neem die dubbeltjes maar op de koop toe! A. W. de WEEKEND RECLAME Bolderman's Bakkerij Dagblad DE VALLEI 12415 HRRDEVELD Soekarno onder huisarrest Overstromingen in Turkije Hele moot tonijn _0 Frambozen-bessenwijn Augurken—^^79 Jus d'orange J0599 een héél kilo van 85 Stemgemberbolletjes Sardines in oiufone Augurken zoetzuur 99 Boerenkaas ,cQ Cocktailprikkers on Liter York bier Chips naturel oq Chips paprika QR Groenmerk slaolie 99 Roodmerk thee co Zonnebloemolie ^129 Zilveruitjes zoetzuur V3POt69 Poedersuiker Rozijnen Smyrna Sultana 89 LunchworstHo* qq Jimenez sherry „QC. CocktailzoutjesN"l"""l< <,Q Cocktailzoutjes0,iew pakje3g Zoute pinda's 11Q Moroso sherry medium Fiorelli vermouthrodd wi,0 ,c Gehakte sukadeDiamant Smeerkaas Miikana 7t- Dubbelblik zalm _.Q Roggebrood steeds vérs voorradig Mayonaise Eieren Vleesragöut Ragóutbakjesdoos|>16>|uks180 Roodmerk koffieCirk" dubbelpak500 gram 34e 319 steeds vers voorradig OUDEJAARSAVOND LEKKERNIJEN BANKETBAKKERIJ C. J. J0USTRA GLAS- VENTILATOREN Trouwpartij euen uw kleding VftUOA* 27 DECEMBER 1968 De Toocanis een nieuw soort bootje, dat is ontworpen door de Brit Charles Currey en gemaakt is van kunststof. Het biedt plaats aan twee personen, die tegenover el kaar zittend, de fietspedalen bewe gen, waardoor een schroef wordt aangedreven. Het bootje is ruim 5 meter lang, weegt ongeveer 65 kg en wordt speciaal aanbevolen voor kampeertochten. BARCELONA Een hardnekkige brand aan boord van het Nederlandse vrachtschip Arendskerk heeft de brandweer van Barcelona gedurende da kerstdagen handenvol werk gege ven. De brand kon echter tot één ruim worden beperkt en de sdhade aan het twintig jaar oude schip valt mee. IB AD AN Hoewel niet te vergelij ken met de burgeroorlog in Biafra. is de onrust in de westelijke staat van de federatie Nigeria groot. Binnen een maand zijn daar ongeveer 35 mensen gedood en de toekomst ziet er somber uit. De oppositie krijgt de schuld van een aantal rellen en vechtpartijen. Maar van goed ingelichte Nigeriaanse en buitenlandse waarnemers is verno men, dat het hier gaat om politieke tweestrijd in de Joroebastam, ontevre denheid over de burgeroorlog en ande re plaatselijke grieven. Ibadan, de hoofdstad van de land- bouwstaat West-Nigeria en samen met Kinsjasa in Kongo een van de twee grootste negersteden ter wereld (een miljoen inwoners) heeft een avondklok van zes uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. Deze avondklok is maandagavond in gesteld toen de militaire gouverneur R. A. Adebayo, van zijn inlichtingendienst hoorde dat er tot nieuwe onlusten werd aangezet. Op kerstavond zijn in Ibadan honderd mensen gearresteerd. In Iban zouden op kerstavond bij onlusten mensen zijn gedood. De politie ontkent dit echter. l^en oordeel over de invloed van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland hinkt op twee gedachten Enerzijds is er het geruststellende feit dat de NSB nimmer kans heeft gezien een meerderheid van de bevolking ach ter zich te krijgen, anderzijds zijn er toch nog altyd enige honderdduizenden Nederlanders geweest, die mede door Musserts activiteiten In de oorlogsjaren de Duitse zijde kozen. Een (vaag) ge tal dat groot genoeg is om een smet te werpen op de soms nogal overdreven beschrijvingen over de eensgezindheid en heldhaftigheid van ons volk tijdens de bezetting. Na 1945 was er dan ook een duidelijke tendens in de algemene opinie om de NSB als on-Nederlands te kwalificeren, maar daarmee was men natuurlijk niet klaar. Het nationaal socialisme van Mussert was wel de gelijk een Nederlandse uitingsvorm van een algemeen Europese stroming, „een anti-rationalistische reactie die zich keerde tegen de gedachte van een steeds verder voortschrijden van de mensheid op de weg naar vrijheid, ge lijkheid en algemene welvaart", aldus dr. A. A. de Jonge in zyn interessante boek „Het nationaal-socialisme in Ne derland" (uitgeverij Kruseman, Den Haag). Al wekte de NSB in 1935 bij de Sta- tenverkiezingen grote bezorgdheid (zij kreeg 7.94 procent van het stem- mentotaal), een fascistisch-nationaal- socialistische dreiging vanuit Nederland zelf heeft er niet bestaan. Musserts an ti-democratisch negativisme onderging in de periode van 1931 tot 1945 enige in grijpende wijzigingen, die kenmerkend waren voor de onpersoonlijkheid van de Nederlandse „leider". De beweging, die in 1931 was begonnen als een actie groep van burgerlijke nationalisten, Deze foto werd gemaakt tijdens de landdag van de NSB in Valkenburg; nationaal-socialisten brengen de Hitler-groet. kreeg na 1933, toen Hitler in Duitsland aan de macht kwam, fors de wind in de rug. Dit gunstige tij was echter niet de enige verklaring voor Musserts aan vankelijke succes. Dr. De Jonge vat het aldus samen: „de NSB heeft beter dan andere fascistische bewegingen van de ontwikkelingen in die zorgelijke jaren voor de Europese democratieën gepro fiteerd, waarbij de volgende factoren een rol hebben gespeeld: 1. de onmiskenbare feeling van Mus sert en zijn naaste medewerkers voor organisatie. blik 200 gram van i99yö TiterVnjik 210 De patentbloem van CO-OP is van een kwaliteit die u de lekkerste olie bollen garandeert. Zuiver uritte bloem van de beste Amenkaanse tarwe. Neem voor uw oliebollen geen ge noegen met mindere kwaliteit. De beste bloem die in ons land te koop is, koopt u voor de vaagste prijs bij CO-OP. rj pot 250 gram 1 dO blik 200 gram Hterpot Goudse belegen 250 gram 1053 doosje 100 stuks dU 2 euroflessen van liter ou reuzen zak 200 gram Ov7 reuzenzak 200 gram fles 100 gram van jSflf Dy 250 gram 500 gram blik 340 gram van 1Q& yy ^Helnz flacon 149 medium dry literfles'van 425 OyO pakje Oy 400 gram I iy 3 flessen a 0.7 liter 1U." literfles 395 O40 100 gram 69 4 smaken pakje 75 100 gram Canadese Import 440 gram d^VÖ tube 200 gram blik 42S gram gratis zegels voor eeri aandeel in de winst - ook bij merkartikelen Prijzen geldig t/m 31 december CA 68-52. Hoefijzer banket Hors d'Oeuvre Varié p.p. Bittergarnituur p.p. Opgemaakte toastjes p.p. Huzarensalade p.p. Croquetten en bitterballen Hambroodjes Saucqzebroodjes Amandelbroodjes Gemberbroodjes Appelbollen Appelcarrés Appelflappen Appelbeignets Oliebollen Puddinkjes Sneeuwballen Gevulde pasteitje» enz. enz. Bestelt op tyd Het best bereid Hoofdstraat 21 - Tel. 12186 VEENENDAAL SPECIAALZAAK In GLAS.VER F «/1 BEHANG VEENENDAAL TELEFOON 12646 VOOR UW -net auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel. Inlichtingen ook s avonds Dr. Colijnstraat 47, Vee- nendaal en Verbindingswee 14, Eist. N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91 - Telef. 12845 aaaaaaaaaasaeWWWMWWK Profiteert vrijdag en zaterdag weer van onze Achterkerkitr. 60 Tel. 12937 Hoofdstraat 66 Tel. 12273 VEENENDAAL is de krant met de blik op de wereld. Daarom kunt U di« krant niet missen 1 2. hij stelde een program samen, dat vaag en elastisch genoeg was om een grote diversiteit van fascistisch denken den bijeen te brengen en te houden. 3. hij voerde een propaganda en strijd wijze, die een handige combinatie wa ren van „legaliteit" en revolutionaire dynamiek. Tn de beginjaren had de NSB reeds een tendens naar radicalisering; dat was o.a. op te maken uit de kritiek loze bewondering voor het Hitler-regi me en het wankele, tweeslachtige standpunt, dat de aanhangers van Mus sert innamen ten aanzien van de Joden. De Statenverkiezingen ('35) vormden, ge rekend tot de inval van de Duitsers in 1940, het hoogtepunt .voor de beweging. In agrarische gebieden, zoals Drente, kreeg Musserts negativisme een warm onthaal. Maar daar niet alleen; ook in de middenstandsbuurten van de grote steden. Voor velen was dit verkiezings succes alarmerend genoeg om duidelijk te laten blijken wat men van Musserts idealen vond. Het verzet kwam op gang, van de overheid, politici, intellec tuelen en last but not least, de kerken. Wat waren de oorzaken van de neer gang in populariteit, die de NSB na 1935 al spoedig moest verwerken? Vele sympathisanten waren geschrokken van de toenemende agressiviteit in de Euro pese politiek, waarvoor, dat was niet moeilijk te constateren, het fascisme/ nationaal-socialisme in hoge mate ver antwoordelijk was. Hitier ging steeds driester te keer (vooral t.a.v. het anti semitisme), het Rijnland werd opnieuw bezet, Italië viel Abessynië binnen, al die verwikkelingen deden velen aan de doelstellingen van het nationaal-socia lisme twijfelen. Maar, zo zegt de auteur, deze gebeurtenissen mogen dan wel van invloed zijn geweest op de dalende populariteit van de NSB onder het Hou- zee-roepende deel der Nederlanders, de houding van de beweging zelf ten op zichte van deze kwesties (vergoelijkend en goedkeurend) heeft de NSB meer schade berokkend. voornaamste oorzaak van de te- ruggang is daarom geweest: de radicalisering van de beweging, waar door zij zich transformeerde van een Nederlandse fascistische organisatie in een ideologische agentuur van nazi- Duitsland", aldus dr. De Jonge. De „volkse" denkbeelden begonnen door te dringen in de opvattingen van de NSB-leiders, waarmee een einde kwam aan de hegeliaanse invloed (staatsabso- lutisme) binnen de beweging. De eerste stap werd gezet naar een rassenleer; termen als „volksvreemd", oergerma- nen" en „bloed-en-bodem" werden geïntroduceerd, quasi-wetenschappelijk geschrijf over raszuiverheid vorm de de inleiding tot de ordinaire anti- Joodse hetze, waaraan zich later voor al Rost van Tonningen schuldig zou maken. De Kamerverkiezingen in 1937 gaven ons land reden tot opluchting: overal was de NSB-aanhang sterk te ruggelopen. Een „harde kern", zoals Mussert zijn trouwe „supporters" noemde, bleef over, maar de Neder landse kiezers hadden toch duidelijk la ten. weten, dat zij geen belangstelling hadden voor „het geniepig anti-semitis- me van de NSB, haar goedkeuring van buitenlandse agressieve staten, haar op zettelijke ordeverstoringen en haar met de goede smaak spottende propagan da". Het povere aantal stemmen was aan leiding tot gerommel in de partij, het heeft toen niet veel gescheeld of Mus sert had de leiding van de NSB vaarwel kunnen zeggen. Een der „oproerlingen" was de Apeldoornse advocaat jhr. mr. W. van der Goes van Naters, die in 1937 hoofd van de NSB-Persdienst werd. F)e beweging kreeg vier zetels in de Tweede Kamer. Mussert had er op minstens tien gerekend....De Statenver kiezingen in 1939 leverde dit resultaat op: van de 44 Statenzetels verloor de NSB er 23. Het isolement van Mussert en zijn volgelingen ten opzichte van de rest van het volk was volkomen gewor den. In de sfeer van het nazisme was de hoop op het winnen van het volk langs normale weg vervlogen. De au teur zegt over de periode van 1937 tot mei 1940: „Slechts het hoopvol opzien naar de Duitse zusterbeweging hield de BELLEN ZNW holen en be zorgen STOMER'J Beatrtxstr. 37 - Tel. 12415 VEENENDAAL fanatieke NSB'ers staande. Mensen, die zo gestemd waren moesten de Duitse overweldiging van ons land al hebben verreweg de meesten van hen die waar schijnlijk niet bewust gewenst wel begroeten als het aanbreken van een nieuwe tijd met nieuwe kansen". Binnen de NSB groeide intussen een kloof, voornamelijk door toedoen van de zeer extreme Rost van Tonningen, die de aanpak vafi Mussert verwierp en de stille hoop koesterde de leiding van de beweging over te kunnen ne men. Deze verdeeldheid is van grote invloed geweest in de periode van de Duitse bezetting. Na 1940 kreeg Mus sert tal van teleurstellingen te slikken: het uitblijven van het volledige vertrou wen van de regering in Berlijn in zijn NSB en de macht, die de Nederlandse SS toebedeeld kreeg, waardoor Mus sert naar het tweede plan zou verschui ven. Fen NSB-regering is er nooit geko men. De bezetters gebruikten de beweging als reservoir voor handlangers in bestuurlijke, politieke en militaire functies. Hitier wilde niet verder gaan dan Mussert de titel geven van „leider van het Nederlandse volk", waarbij de toezegging werd gedaan, dat de NSB in het bestuur van het land zou worden in geschakeld. In 1943 stelde Mussert een „Secretarie van Staat" in, die door de Duitsers nooit au sérieux is genomen. Hij werd een lakei, zo zegt dr. De Jon ge, goed genoeg om de bezetter mensen te leveren, maar zonder invloed op de politieke ontwikkeling. Hij heeft die rol gespeeld, al was het met een bezwaard hart, omdat hij niet de morele moed be zat te erkennen, dat zijn plan mislukt was". Deze situatie leidde hem naar zijn enige houvast: Hitler, in wie hij een groot vertrouwen bleef stellen. Pas toen hem in april 1945 werd verteld, dat Hitier dood was, werd zijn geloof in de Duitse eindoverwinning geschokt, zo zou Mussert zelf na zijn arrestatie hebben gezegd. „Het Nederlandse volk bestond in 1940-1945 evenmin als enig ander volk uit alleen maar helden; de helden vormden er zelfs maar een klein deel van. Maar wél wees dit volk in zijn overweldigende meerderheid het natio naal-socialisme, dat in strijd was met zijn beste tradities, onvoorwaardelijk af; zelfs de schijnbare Duitse onover winnelijkheid van het eerste oorlogs jaar heeft die afwijzende houding bij slechts heel weinigen doen wankelen", aldus dr. De Jonge. Het hoogste leden tal van de NSB werd in 1941 gere gistreerd: 80.000. /~\ver de na-oorlogse bijzondere rechtspraak (een dertigtal NSB- ers is na de oorlog terechtgesteld, on der wie Mussert en de journalist en ra diospreker Max Blokzijl) zegt de au teur, dat bijna steeds de zaken ernstig en gewetensvol werden onderzocht, met andere woorden dat er recht is ge sproken. Toch is er bij hem een ge voel van onvoldaanheid op dit punt, doordat men zich t.a.v. de gronden der berechting geheel heeft gehouden bin nen de formeel-juridische begrijfpen „landverraad" en „hulpverlening aan de vijand". Aan het begrip „misdaden tegen de menselijkheid", dat in het in ternationale proces van Neurenberg is gehanteerd, is men in Nederland niet toegekomen. Daardoor is naar de me ning van dr. De Jonge de ware ernst van wat de NSB heeft misdaan een ernst die uitgaat boven de het strikte „landverraad" niet voldoende tot uitdrukking gekomen. En bovenal: daardoor is een kans gemist om het rechtsbewustzijn van het Nederlandse volk op een hogere trap te brengen door duidelijk uiting te geven aan het groeiende besef van boven-nationale vormen van menselijkheid. "Ifoorts worden in het aanbevelens waardige boek van dr. De Jonge onder meer het Nederlandse fascisme in de twintiger jaren behandeld, de wij ze van voorlichting en propaganda der NSB, het optreden van figuren als Rost van Tonningen, Van Geelkerken, Graaf de Marchant et d'Ansemböurg en Feldmeyer, het Guyanaplan van Mus sert, het Zwart Front, enz. De schrijver besluit met een waar schuwing tegen de bedenkelijke onver schilligheid voor de democratie, waar aan in onze dagen extreme groepen van links en rechts zich schuldig ma ken. „Wie mét de feilen van ons staats bestel de democratie opzij wil schui ven, roept krachten op, die duizend maal erger zijn dan alles, wat hij van daag afkeurt." C. van Ditshuizen. DJAKARTA Ex-president Soekar no van Indonesië is van zqn huis in Bogor naar Djakarta overgebracht, al dus is van welingelichte zyde in de In donesische hoofdstad gezegd. Bogor ligt 65 km ten zuiden van Djakarta. Soekarno zoO thans onder recht streeks toezicht staan van de Djakar- taanse garnizoenscommandant, gene- raal-majoor Amir Machmoed. Zaterdag zei generaal Machmoed in een rede ter gelegenheid van het 19-jarig bestaan van het garnizoen, dat zijn troepen klaar staan om met wie dan ook af te rekenen, die zou pogen Soekarno in zijn macht te herstellen. MERSIN Vijfentwintig mensen worden vermist en zijn naar men vreest om het leven gekomen bij grote over stromingen in het Zuidturkse gebied van. Cukurova, aan de Middellandse Zeekust. Tienduizenden hectaren vruchtbaar land en citrusplantages staan onder wa ter. Een aantal dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. De weg van Adana naar Ankara was afgesneden en de telefoonverbindingen tussen de drukke havenplaats Mersin en de an dere gebieden warer. verbroken. In Tarsus hebben honderden mensen voortijdig al een toevlucht gezocht op de daken van huizen en Moskees. Heli kopters van de luchtmacht zijn bij het reddingswerk ingezet

De Vallei | 1968 | | pagina 8