Maanlanding technisch nu geen probleem meer KALME KERSTMIS IN BETHLEHEM Rel in kerk te Berlijn Von Braun optimistisch over toekomst Plan-Mansholt vraagt 18 miljard JAMESON Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag MET APOLLO-IO IN APRIL OF APOLLO-U IN JUNI-JULI KAN MENS OP DE MAAN STAAN MENS IN 1985 OP MARS Zeven doden bij autobotsing te Brussel Ky heeft Mao-griep ZWARE SNEEUWVAL IN EUROPA BfiVi zj tferit stiet «zeeft fit/ PAUS DROEG NACHTMIS OP IN STAALFABRIEK TE TARANTO voor beleners BRAND IN INDIA; 43 DODEN Koud feest in New York EN SCHEME OP ZO'H MOMENT IETS BIJZONDERS: IRISH COFFEE Rillerig? Pas dan op voor Neem bijtijds te VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 HOUSTON Een veilige terugkeer van de Apollo-8-astronauten zal beteke nen, dat alle doelen van de Amerikaanse maanvlucht werden verwezenlijkt en de weg geopend is voor een landing op de maan over vijf of zes maanden. Wanneer die landing zal kunnen volgen zal worden vastgesteld tijdens de voor 20 februari vastgestelde vlucht van de Apollo-9. Tijdens die vlucht rond de maan onder leiding van gezagvoerder James A. McDivitt, die reeds eerder een ruimtereis heeft gemaakt, zal de maantaxi beproefd worden, welke toekomstige astronauten van een Apollo-mimteschip naar de oppervlakte van de maan en terug moet brengen. BU de ontwikkeling van de maantaxi is men op tal van technische moeilijkheden bij de voortstuwing en het radarsysteem gestuit. Functionarissen van NASA heb ben woensdag echter gezegd, dat alles gereed zal zijn voor de lancering van de Apollo-9. ADVERTENTIE A Een deel van het maanoppervlak zoals dat was te zien vanuit de Apollo 8 en zoals dat via televisie op aarde werd ontvangen. Deze historische opname werd gemaakt tijdens de tweede omloop om de maan met een in de hand gehouden televisiecamera door een van de vensters van de ruimte- •ab ine. PARIJS De Amerikaanse raketdeskundige van Duitse afkomst prof. Wernher Von Braun heeft dinsdag in een vraaggesprek met de Franse staatsradio „France- Inter" een fantastisch toekomstbeeld geschetst. „Ik denk dat ik het nog zal mee maken dat op de maan vaste stations worden ingericht, net zoals we die nu aan de polen van de aarde hebben. Bovendien zullen er verscheidene vaste stations in banen rond de aarde komen". De 56-jarige professor zei verder dat omstreeks 19851990 de mens voet op Mars gezet zal hebben. „Wij kunnen al zeggen hoe de bewoonbare ruimteschepen er uit moeten zien, die de mens naar de andere pla neten brengen en het hem mogelijk maken op zekere dag het zonnestelsel te ver laten". BRUSSEL Op Eerste Kerstdag vroeg is in Brussel een taxi uit Ant werpen met acht inzittenden in bot sing geweest met een tankauto uit Lu xemburg. De chauffeur van de taxi was op slag dood, evenals zijn passagiers: een echt paar uit Gent en hun vier kinderen van onderscheidelijk 21, 16, 8 en 7 jaar. Een vijfde kind van elf is ernstig ge wond. SAIGON Vice-president Ngoejen Kao Ky is ziek geworden, zo is donder dag in Saigon bekendgemaakt. De pers chef van Ky heeft meegedeeld dat de vice-president Mao griep heeft. Hij is maandag uit Parijs naar Sai gon teruggekeerd waar hij twee weken de leiding heeft gehad van de Zuid- viëtnamese delegatie bij de vredesbe* sprekingen. Ky zou in Saigon een ge sprek hebben met president Ngoejen van Thieu maar de perschef zei donderdag, niet te kunnen bevestigen dat dit over leg al heeft plaatsgehad. ADVERTENTIE De kosten voor het transport en ma teriaal zullen volgens Von Braun in de toekomst veel lager worden, omstreeks het tiende deel van het bedrag dat er aan wordt uitgegeven. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat vaste stations om de aarde rendabel zullen zijn. „De nieuwsgierigheid van dmens stelt hem in staat veel dingen te berei ken. Hoe meer hij daarin slaagt, hoe meer kennis hij vergaart, maar tege lijkertijd wordt hij nederiger, want hij is zo klein in verhouding tot het immen» se heelal." In een vraaggesprek met de voorzit ter van het Hermann-Oberth-Genoot- schap in Baden Württemberg, Frie- drich Alber, heeft Von Braun gezegd dat al in 1972 een bemand zonne-obser- vatorium zal opstijgen, dat in de eerste fase drie geleerden 28 dagen lang zal herbergen. Met dit station, dat in een baan om de zon komt, zullen de zon en de kosmische ruimte kunnen worden bestudeerd zonder dat mén last heeft van de storende atmosfeer van de aarde. ZERMATT Zware sneeuwval tij dens de Kerstdagen heef* in een aan tal delen van Europa waarbij veel wintersportcentra spoor- en wegver keer ontwricht en plaatsen van de bui tenwereld afgesloten. In de Franse Py reneeën regende het daarentegen zo hard dat de sneeuwmassa snel smolt. In het kanton Wallis in het zuidwes ten van Zwitserland, met als centrum Zermatt, raakten duizenden winter sportliefhebbers geïsoleerd. Lawines blokkeerden veel wegen en de enige spoorlijn naar Zermatt werd uit voorzorg gesloten. De sneeuwval, de eerste grote hoeveelheid van dit seizoen heeft het gevaar voor lawines ook in andere delen van de zuidelijke Zwitserse Alpen aanzienlijk vergroot. In Zermatt verwacht men dat de spoorlijn vandaag weer zal worden be reden. Voor het vervoer naar omliggen de dorpen werd gebruik gemaakt van hefschroefvliegtuigen. De maanvlucht van de Apollo-8 heeft bewezen: De 110 m hoge Saturnus-5»-raket kan veilig mensen naar de maan lan ceren. De Apollo-8 was de eerste be mande vlucht van de Saturnus-5. Het Apollo ruimteschip dat aan zienlijk werd gewijzigd nadat drie pi loten bijna twee jaar geleden bij een brand om het leven kwamen, is be trouwbaar en biedt de astronauten ruimschoots bescherming. De besturing en navigatie van de Apollo kan astronauten in een baan rond de maan en terug naar de aarde brengen met buitengewoon grote nauw keurigheid. De berekening door navi gator Lovell van de positie en baan van de Apollo-8 weken slechts een paar honderd meter af van de posities welke de computers in het ruimte vaartcentrum berekenden. Tijdens de tien omwentelingen rond de maan heeft Lovell bewezen dat astronauten naar een bepaalde lan dingsplaats kunnen navigeren door ge bruik te maken van beelden in het maanlandschap. „Zij hebben getoond uit het ruimte vaartuig waar te nemen met een graad van nauwkeurigheid welke, naar ik meen, de meesten van ons heeft verbaasd", zei John Dietrich van de afdeling geologie van het ruimtevaart centrum. „In gebieden waar wij ver wacht hadden dat als gevolg van de grote hoek waaronder het zonnelicht in valt de bijzonderheden wat verloren zouden gaan, hebben zij getoond de bijzonderheden te kunnen waarne men." De drie astronauten hebben tal van zwart-wit- en kleurenfoto's genomen terwijl zij rond de maan cirkelden en geleerden wachten met spanning op de terugkeer van de films. Als de Apollo-8 met succes zijn te rugkeer met grote snelheid in de aard se dampkring volbrengt en de vlucht van de Apollo-9 slaagt, dan zouden de V.S. bij de volgende vlucht, de Apollo- 10, in april of mei mensen op de maan kunnen brengen. De huidige plannen voor de Apollo-10 voorzien in een reis rond de maan waarbij de maantaxi tot op 16 km het maanoppervlak nadert maar nog niet landt. De eerste landing wordt niet ver wacht voor de Apollo-11 in juni of juli, maar de mogelijkheid is opengelaten om eventueel reeds tijdens de vlucht van de Apollo-10 de maanlanding uit te voeren. BLIK De bemanning van de Apollo-8 heeft in de Kerstnacht een goede blik gesla gen op twee van de plaatsen voor een landing van twee astronauten op de maan in 1969. Beide plaatsen liggen aan de rand van Mare Tranquilitatis, het betrekkelijk vlakke gebied dat Wil liam Anders beschreef tegen het ein de van de televisie-uitzending waarin de camera aan boord van de Apollo-8 op de maan werd gericht ANDERE Geen van beide landingsplaatsen werd genoemd in de twee televisie uitzendingen waarin delen van de ver lichte kant van de maan werden uitge zonden. Beide keren beschreef Anders vrij uitvoerig twee grote „vlakke' plekken op de maan. De eerste keer, de dag voor Kerstmis, noemde hij Ma re Smythii, gelegen op de uiterste rand van de maan en dus van de aar de af altijd sterk verkort zichtbaar. En de tweede keer in de Kerstnacht, vroeg hij onze aandacht voor Mare Crisium. Anders had, toen hij zijn blikken richtte op Mare Crisium terwijl die op de beeldschermen op aarde verscheen geen last van gebrek aan kennis van de namen van allerlei delen van het maanlandschap. De namen van heus niet algemeen bekende kraters, zoals Condorcet, Picard en Peirce, rolde er vlot bij hem uit. Het was duidelijk dat hij de kaarten van dat deel van de maan al heel goed had bestudeerd. Indien een van de hierboven ge noemde plekken wordt gekozen voor de landing van twee astronauten wellicht leden van de bemanning van de Apollo-11 dan zal de krater Con dorcet ongeveer onder de baan liggen van de LM, de maantaxi, die deze twee mannen van de Apollo-11 naar de maan moet brengen. De krater Condor cet is dan, vrij dicht bij de landings plaats een prachtig oriëntatiepunt. Een tweede oriëntatiepunt is de krater Alhazen en ook die noemde Anders vlot. KAARTEN Tot de uitrustingsstukken van de be manning van de Apollo-8 behoorden waarschijnlijk veel van de prachtige losbladige kaarten van delen van het maanlandschap die de Amerikaanse luchtmacht en de Amerikaanse rijks dienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) samen uitgeven. Een belang rijk aandeel in het maken van deze reeks maankaarten heeft een sterren kundige van Nederlandse afkomst prof. dr. Gerard P. Kuiper. De nauw keurigheid van deze kaarten is de laat ste jaren sterk toegenomen doordat de selenografen (tekenaars van maan kaarten) duizenden foto's ter beschik king kregen die door Lunar Orbiter in banen om de aarde waren gemaakt. NIET GENOEMD Jammer genoeg vertelden de leden van de bemanning van de Apollo-8 in de uitzendingen van dinsdag en woens dag niets over opmerkelijke delen van het maanlandschap aan de achterkant van de maan, die zij als eerste men sen met eigen ogen hadden gezien. Wij zouden graag de bevestiging hebben willen krijgen van door de Lu- nar Orbiters verschafte wetenschap dat er aan de achterzijde van de maan geen „Kosmonautenbaai" is te vinden en evenmin een „Zee der dromen" en een „Sovjetgebergte". Die drie namen plaatste de Akademie van Weten schappen van de Sovjet-Unie op de kaart van de achterkant van de maan die werd vervaardigd aan de hand van foto's die de ruimtesonde Lunik 3 op 7 oktober 1959 in de wereldruimte had gemaakt. De namen van niet-bestaan- de delen van het maanlandschap zijn inmiddels geboekstaafd in encyclope dieën en andere handboeken In feite leverden de twee kerstuit zendingen waarin de tv-camera op de maan werd gericht niets nieuws op. De meeste der getoonde delen van de maan werden wie weet hoe lang gele den al van de aarde af door grote te lescopen gefotografeerd. De kans, ons tijdens het ronden van de „rand* 'van de maan beelden te laten zien van dat randgebied zoals wij ze nooit zelf kun nen zien, bleef ongebruikt. Iets van dat gebied kwam aan het begin van de reportages in beeld, maar het heel bij zondere juist daarvan kwam, doordat er weinig over werd gezegd, helemaal niet tot zijn recht. UITSTRALINGEN De Nederlandse maankenner Tjom- be de Vries, in de studio van de NTS aanwezig tijdens deze hoogtepunten van Henk Terlingens Apollo-8-show, legde uit wat er zo bijzonder >was aan krateruitstralingen waarover Anders van de aarde af vragen waren gesteld. Het waren de vrij raadselachtige wit te uitstralingen van de kleine krater Proclus, vlak ten westen van Mare Crisium. „Proclus heb ik heel duidelijk ge zien", zei De Vries. ,De krater Pro clus is een van de helderste punten op de maan." Tjomme de Vries heeft in zijn pas verschenen boek De wereld van de maan (waarop hij in de tv-uit- zending In grote bescheidenheid niet HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Graveland. de aandacht vestigde) de uitstralin gen van Proclus beschreven. Sommige van die uitstralingen hebben een leng^- te van 525 km. Kraters en ringbergen met dergelijke uitstralingen, aldus De Vries, behoren tot de jongste op de maan. VOORSPELD Er zijn ook van die uitstralingen die hun centrale punt hebben aan de an dere kant van de maan en zichtbaar zij aan de rand van de maan aan de voorkant. Uitgaande van die stra lingen voorspelde dr. H. P. Wilkins, een Engelse astronoom, al in 1955 waar zich aan de achterkant van de maan grote kraters en ringgebergten moesten bevinden. Wilkins voorspelde dat er op de achterkant van de maan acht van die centra van uitstralingen te vinden zouden zijn. Dr. J. van Diggelen schreef onge veer twee jaar voor de publikatie van de Russische kaart van de achterkant van de maan een artikel „Hoe ziet de onzichtbare kant van de maan er uit?" Hij betoogde daarin dat het zo goed als zeker was dat de voorspellingen van Wilkins over de achterkant van de maan goed zouden uitkomen. De redactie van het tijdschrift Hemel en Dampkring durfde dat artikel pas in het begin van 1960 te publiceren. BETHLEHEM Het is op Eerste Kerstdag rustig geweest in Bethlehem, de ge boorteplaats van Christus. De Israëlische bezettingsautoriteiten vreesden moei lijkheden van de zijde van de Arabische commando's en een groot aantal Israëli sche soldaten, en politiemannen hield de wacht op de daken van de huizen en in de nauwe straten. De Arabische commando's hadden gedreigd de duizenden chris telijke pelgrims te zullen terroriseren, maar voerden hun bedreiging niet uit. Het was de tweede maal dat Bethle hem onder Israëlische bezetting het kerstfeest vierde, maar in tegéhstelling tot verleden jaar, mochten nu duizen den Arabische christenen en moslems het gebied betreden via de Allenby brug over de Jordaan, om de pontifica-' le mis in de kathedraal van St. Cathe- rina bij te wonen, of om familieleden te bezoeken. De kerkdienst werd door de Israëli sche televisie uitgezonden. Het be zoek aan de dienst was kleiner dan men had gedacht omdat het weer slecht was, er was een ijskoude regen op Bethlehem. In de St. Catharina kerk die naast de plaats staat waar Christus is gebo ren, droeg mgr. Alberto Gori de nacht mis op die door twaalfhonderd gelovi gen werd bijgewoond. Nog ongeveer duizend anderen stonden buiten op het Manger Plein en volgden de mis via een gesloten televisiecircuit. De mis is ook door radio en televisiestations uit gezonden. Om middernacht werd een blauw neonlicht boven het altaar van de kerk ontstoken in de woorden „gloria in ex- selsis deo". (Ere aan God in de hoge). Onder de kerkgangers was de Isra ëlische militaire gouverneur op de westelijke Jordaanoever, Rafaël Vardi en leden van het consulaire corps van Jeruzalem. Toen de klokken begonnen te luiden, begon een groep hippies op het Manger Plein te dansen onder het wakend oog van Israëlische soldaten die op het dak van de zestienhonderd jaar oude ge boortekerk en op de omringende ge bouwen zaten. Na de pontificale hoogmis, plaatste de witgebaarde mgr. Gori een naboot sing van het kind Jezus in de geboor tegrot onder de grote basiliek. ADVERTENTIE TARANTO Paus Paulus heeft in de kerstnacht de nachtmis opgedragen in een grote staalfabriek in Taranto (Zuid-Italië) te midden van zestiendui zend arbeiders. Hij had deze plaats ge kozen om, zo zei hij, de kloof tussen de kerk en de wereld van de arbeiders te overbruggen. Even voor middernacht kwam de paus de geweldige fabriekshal binnen, niet in de pontificale draagstoel, maar op een elektrische lorrie. Kort daar voor had hij een tocht gemaakt door het fabriekscomplex. Op een altaar van staal droeg hij de mis op. In zijn predikatie erkende de paus dat het hem moeilijk viel zich 3 ROME Paus Paulus heeft dinsdag kleding en linnen-1 Xgoed gekocht die de armen van Rome in de loop van het jaar bij de bank van lening in deze stad hadden verpand Hij zal ze aan de eigenaars 5teruggevenHet Vaticaan% voor de arbeiders van de staalfabriek, als vertegenwoordigers van de hele ar beidende bevolking, verstaanbaar te maken. „Het lijkt bijna of er geen ge meenschappelijke taal voor u en voor oris. U vertoeft in een wereld die ons, mensen van de kerk, volkomen vreemd is", aldus de paus. Het was de eerste maal in ruim ne gen eeuwen dat een paus een bezoek bracht aan Zuid-Italië. Tijdens de in tocht van de paus in Taranto werd hij er door spandoeken en borden aan her innerd dat de welvaart in dat deel van Italië niet even groot is als elders in het land. MADRAS Bij gevechten met com munisten in een dorp in het Tanjore- district in de Indische staat Madras, zijn woensdagavond 43 vrouwen en kinderen in hun huizen levend verbrand De gevechten begonnen nadat een land eigenaar enige arbeiders uit een na bijgelegen dorp had gehaald om zijn rijst te laten oogsten. De plaatselijke communistische arbeiders, die opgewekt hadden tot het eisen van hoger loon, vielen de vreemde arbeiders aan en doodden er een. Ongeveer 200 niet-communistische arbeiders, gingen daarna op wraak uit en staken enige hutten van de commu nisten in brand waarin de slachtoffers waren gevlucht. In het district hebben zich al meer incidenten voorgedaan naar aanleiding van de oogstlonen. Buiten de kerk werden protestantse diensten gehouden. Dit gebeurde in de open lucht. De gelovigen kwamen bij een op de herdersvelden vlak bij het stadje. WEST-BERLIJN Gehelmde poli tiemannen hebben in de kerstnacht in de Keizer Wilhelmkerk in West-Berlijn de orde tijdens een kerkdienst moeten herstellen. Jongelui probeerden de nachtdienst te veranderen in een dis cussieforum. Kerkgangers en anderen werkten de jongelui hardhandig naar buiten. Na afloop van de dienst riep de dominee de gelovigen op met de jongelui in dis cussie te treden. Na twistgesprekken die een uur duurden, ging men uit elkaar. Vervolgens gingen honderdtwintig mensen met fakkels en rode vlaggen van de kerk naar de gevangenis in Te gel. Daar klommen enkelen over de bui tenmuur en gooiden vuurwerk op het terrein. Een politieman werd gewond; vijf mensen werden gearresteerd. In Milaan in Italië moest de politie tweehonderd studenten er van weer houden de kathedraal binnen te gaan tijdens de nachtmis. De betogers deel den vlugschriften uit waarin de „anar chistische beweging" protesteerde te gen het opdragen van de mis. BRUSSEL Het plan-Mansholt, dat de landbouw in de Europese Gemeen schap tussen 1970 en 1980 gezond moet maken, zou jaarlijks gemiddeld acht tien miljard gulden gaan kosten. Dit staat in een memorandum van de Europese Commissie. Het bedrag wordt als volgt verdeeld: negen miljard ter verbetering van de structuur van de landbouw (afvloei van boeren, vorming grotere bedrijven) ruim zeven miljard voor het schep pen van nieuwe werkgelegenheid buiten de landbouw; twee miljard voor herscholing van boeren en -knechts. Volgens de Commissie gaven West- Duitsland, Frankrijk, Italië en Bene lux in 1969 al bijna acht miljard gulden ter verbetering van hun landbouwstruc tuur uit. Ter ondersteuning van de markt besteedde de Europese Gemeen schap daarnaast meer dan 8 1/4 mil jard gulden. Afgezien van de kosten van herscho ling en industrialisatie verwacht de Commissie dat de gezamenlijke land bouwuitgaven (nu dus ruim zestien miljard) van 1980 af minder dan 7,2 miljard gulden zullen zijn. Het hoogst zullen de kosten in 1973 tot en met 1975 zijn. NEW YORK Ruim 200.000 New Yorkers hebben de kerstdagen moe iten doorbrengen in onverwarmde ap partementen, omdat de leveranciers van huisbrandolie, na een staking, hun personeel niet hebben laten overwer ken. Tot degenen, die in onverwarmde woningen zaten behoorden 10.000 ern stige zieken. Het gemeentebestuur verwijt enkeJe aardoliemaatschappijen van een ge brek aan samenwerking, omdat zij ge weigerd hebben hun chauffeurs over werk geld te betalen, om de achterstand in de aflevering in te halen. De stedelijke dienst voor volksge zondheid heeft noodmaatregelen getrof fen door New York te verklaren tot een stad die in gevaar verkeert. Meer dan 700 flatgebouwen zijn krachtens deze maatregel tot zieken huizen bestempeld, omdat vele bewo ners ziek zijn. Door deze maatregel moeten zij met voorrang behandeld worden bij de olielevering. ADVERTENTIE Betoverend, heet en zwart met blanke slagroom en 'n fikse scheut geurige Ierse whiskey: I Vraag recept bij uw slijter/ wijnhandelaar of bij de importeur: SCHAEFERS WÜRDEMANN N.V. - AMSTERDAM IRISH WHISKEY -l ltf (ZE DE APOLLO-8 GEVOLGD VAN UUR TOT UUR De reis van de Apollo-8 is stadium voor stadium te volgen geweest tij dens de Kerstdagen. De hoogtepun ten zijn zovele geweest dat slechts een overzicht van de gebeurtenis sen dit grote avontuur tot zijn recht doet komen: Hieronder volgen we de Apollo van dag tot dag. 03 .00 uur Er wordt een kleine correctie aangebracht in de koers van de Apollo-8. De stuurraketten van het ruimteschip kwamen onge veer 61 uur na het begin van de tocht even in werking. De snelheid van het ruimteschip veranderde daardoor met ruim 2,1 km per uur. 09.51 uur De bemanning van de Apollo-8 krijgt toestemming het ruimteschip in een baan om de aar de te brengen. 10.49 uur De Apollo-8 zwaait achter de maan om; er is geen ra dioverbinding met het ruimteschip meer. Pas omstreeks 1120 uur, na het herstel van de radioverbindin gen, zal men weten of de afrem ming achter de maan is gelukt. 11.25 uur ,.Wij hebben verbin ding. De Apollo-8 is in een baan om de maan gekomen", meldt de reisleiding in Houston. De baanhoog- ten lopen volgens de bemanning in de eerste elliptische omloop uiteen van 111,8 tot 312,2 km. James Lo vell geeft een eerste algemene be schrijving van het maanlandschap. Hij zegt dat Mare Fecunditatis (zee van de vruchtbaarheid) uit de Apollo-8 minder goed te onderschei den is dan van de aarde af. Hij wijt dat aan de vrijwel loodrechte inval van het zonlicht. De hoofdmo tor van de Apollo-8, zo verneemt Houston, heeft overeenkomstig het reisplan ruim vier minuten gewerkt achter de maan. 13.15 uur De Apollo-8 zendt te levisieopnamen van het maanopper vlak naar de aarde. Houston meldt dat om 15.25 uur de baan van de Apollo-8 om de maan cirkelvormig moet worden gemaakt. 15.36 uur De hoofdmotor van de Apollo-8 brandt elf seconden. Het ruimteschip komt in een zo goed als zuivere cirkelbaan waarvan de hoogten uiteen lopen tussen 97,73 en 96,86 km. Dit gebeurde in de derde omloop om de maan. Borman zendt een eigen kerst boodschap naar de aarde. Die kor te boodschap was in de eerste plaats bestemd voor de gemeenteleden van zijn eigen kerk in Texas, maar ook voor alle anderen. Borman sprak deze boodschap uit: „Geef ons, o God, de visie welke Uw liefde de wereld kan geven on danks het menselijk falen. Geef ons het geloof te vertrouwen in de goed heid, ondanks onze onwetendheid en zwakte. Geef ons kennis opdat wij met begrijpende harten blijven bidden en toon ons wat elk van ons kan doen om de dag van de uni versele vrede nabij te brengen. Amen". 15.30-24.00 uur In de omlopen drie t/m 7 krijgt William Anders het bijzonder druk. Hij filmt en fo tografeert het verlichte deel van de maan waarvan het grootste deel de „achterkant" van de maan is en verricht sterrenkundige waarne mingen. In de derde omloop en het begin van de vierde neemt James Lovell twee uren rust. Borman eet in de overgang van de vierde naar de vijfde omloop en neemt meteen daarna drie uren rust, tot het einde van de zesde omloop. Pas aan het begin van de zevende omloop kan Anders ongeveer drie kwartier zijn werk onderbreken om wat te eten. En aan het einde van de zevende omloop en het begin van de achtste krijgt hij dan twee uren rust. Na 00.01 uur In de negende en tiende omlopen is er weer volop werk voor Anders. Hij maakt dan stereo-opnamen van delen van het maanlandschap en fotografeert ook op zeer lichtgevoelige film het donke re deel van de maan. Lovell neemt dan weer twee uren rust. 03.35 uur In de kerstnacht-uit zending uit de Apollo-8 verschijnen opnieuw televisieopnamen van het maanoppervlak op miljoenen kijk- buizen in huiskamers en op aarde. Anders beschrijft Mare Crisium (zee der crises) en verscheidene kra ters in de buurt daarvan. Aan het slot van deze uitzending lezen Wil liam Anders, James Lovell en Frank Borman na elkaar de eerste tien verzen uit het begin van het Bijbel hoofdstuk Genesis. Borman sluit de rij met de verzen 9 en 10. Onmid dellijk daarop zegt Borman: En van de bemanning van de Apol- lo-8: wij pauzeren nu met een goe de nacht, het allerbeste, een vro lijk Kerstmis en Gods zegen voor u allen, u allen op de goede aarde. 05.30 uur De drie leden van de bemanning van de Apollo-8 be ginnen samen aan hun „kerstdiner". 06.42 uur De bemanning maakt zich gereed voor de sprong terug naar de aarde. In de tiende om loop, achter de maan moet de hoofd motor van de Apollo-8 206 seconden branden en de snelheid verhogen met ongeveer 3850 km. per uur. 07.26 uur Na een rondreis van ongeveer twintig uur om de maan heen stoot de hoofdmotor de Apol lo-8 in een baan naar de aarde en zet het ruimteschip weer koers naar de aarde. De motor is 3 minuten 23 seconden in werking geweest. Het eerste levensteken, na het her stel van de radioverbinding tussen de Apollo-8 en de'aarde is een grap: Geloof maar gerust dat de Kerst man bestaat. Tijd van ontsteking van de hoofdmotor: plus minus 7.10 uur, achter de maan. 08.00 uur Na elkaar gaan de drie astronauten rusten. Zij zijn doodmoe. Wanneer Borman aan het einde van een welverdiende rust is gaan Lovell en Anders samen eten. Daarna beginnen zij aan een stevi ge slaap. De Apollo-8 ligt bijzonder goed in de koers naar de aarde. De twee eerste van drie baancorrec- ties op de terugweg kunnen achter wege blijven. De snelheid van de Apollo-8 begint geleidelijk te ver minderen. 22.15 uur De voorlaatste tele visieuitzending voor de aardse kij kers. Lovell doet voor de grap wat lichaamsoefeningen maar vertelt wat later heel serieus over de na vigatie-apparatuur pan boord van de Apollo-8. Borman verzorgt een kleine „rondleiding" langs de compu ters in de cabine. Anders bedient de camera. 18.40 uur De aantrekkingskracht van de aarde wordt steeds sterker dan die van de maan. De Apollo-8 begint met steeds groter wordende snelheid in de richting van de aar de te vallen. De snelheid is onge veer 4.680 km per uur. 22.00 uur In de laatste tv-uit- zending voor hun terugkeer naar de aarde laten de astronauten op nieuw opnamen van de aarde zien. Zij hebben dan al meer dan de helft van de afstand tussen maan en aarde overbrugd. Begin van de landing m de Oceaan.

De Vallei | 1968 | | pagina 9