Veenendaals - dagblad Amerika in V.-raad: „daad van arrogantie" Buiten Een aifflr winnen OLGA ZWARE BRAND TROF UITGAANSCENTRUM Meer Tsjechen willen staken bij Veel sneeuw in Zeeland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Commando's verwoestten dertien vliegtuigen Nixon vraagt advies over Vietnam Raiffeisenbank „Veenendaal" GESLOTEN VERENIGDE STATENENGELAND EN FRANKRIJK KEUREN VERGELDINGSACTIE IN BEIROET AF Ruimtevaarders Populariteit Smrkofsky groeit Sophia Loren moeder van een zoon gezinnen Hoger beroep van „rode hertogin verworpen Ook winters met Oud en Nieuw Wildfowl Trust VERSCHIL en/of het bestede bedrag aan een matras Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Vaart op Antwerpen speelde schepen weer parten Bur. voor redactie en administrate Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 1095b (red.). Giro 1321600. Losse nummete 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4/1$ p. n„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „Da Vialfel", opga- richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDA© 30 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 306 r ISRAEL VERLIEST SYMPATHIE TV"EW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kwam gister- I avond laat in spoedvergadering bijeen om de klacht te behandelen van Libanon. Een etmaal tevoren hadden Israëlische commandotroepen een over val gepleegd op het internationale vliegveld van Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Deze aanval ondernomen met helikop ters, heeft de totale verwoesting tot ge volg gehad van de helft vatn de bur- gerluchtvloot van Libanon. Dertien kostbare passagiersvliegtuigen werden met bommen uit elkaar geslagen. De aanval vormde de Israëlische ver gelding voor de beschieting door twee Arabische terroristen van een Israëlisch vliegtuig op het vliegveld van Athene, afgelopen donderdag. Algemeen wordt deze vergeldingsactie door de andere mogendheden afgekeurd. Bijzonder fel was de Amerikaanse reactie. President Johnson sprak van een ernstige fout en een onverstandige daad. Op het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken was men woedend. Nauwelijks 'n eitmaal voor de actie was in Washington de overeenkomst tus sen Amerika en Israël getekend krach tens welke Amerika vijftig moderne straaljagers zal leveren aan Israël. Het was gisteravond duidelijk dat de Ame rikaanse regering zich afvraagt of het misschien maar niet beter zou zijn om deze transactie ongedaan te maken. Ook de regeringen van Frankrijk, Ita lië en Engeland spraken zich afkeu rend uit over de aanval op het inter nationale vliegveld van Beiroet. Ver scheidene grote mogendheden, waar onder de Sovjet-Unie, zullen een offi cieel protest indienen. Onze kantoren zyn a.s. dinsdag 81 december na 12.00 uur Hoogstraat 2 Dr. Slotemaker de Bruïneplein 27 J A an de Engelse westkust bevindt zich een allengs zeer beroemd geworden waterwild-reservaat bij J Slimbridge, dat zich in de loop van pZm. twintig jaren tot een research- station en observatiecentrum ont- j wikkelde. Directeur is Peter Scott, zoon van de bekende poolreiziger Robert Scott, die 18 januari 1912, enkele weken na Amundsen, de Zuidpool bereikte. Aan de mond van de Severn werd anno 1947 met het onderzoek gestart en het werkt j al lang niet meer voor omgrensde Britse enquêtes, doch beweegt zich evenals het gevogelte, dat be- studeerd wordt op internationaal terrein. De zandbanken en slikpla- 5 ten van de rivierdelta vormen met de schorren en het grazige zilte wad vooral in de winter een bijzon- dere attractie voor allerhande gan- zensoorten en wel speciaal voor de (ook in Nederland dominerende) kolgans. Alle tot dusver in het En- gelse Rijk waargenomen soorten I zijn er geleidelijk verschenen en zo werd die Wildfowl Trust" een j mekka voor ongetelde vogel- en na- j tuurvrienden. Overigens heeft Scott goed voor zijn bezoekers gezorgd, want door middel van een vernuf- i tig geconstrueerde rij van observa- tiehutten ongezien bereikbaar achter een dijkje overziet men een uniek natuurhistorisch panora- ma, met overal troepen en vluch- ten wilde ganzen op de drassige, sompige gronden. Zo konden er J waardevolle studies over het ge- j drag der vogels, de sociale struc- tuur van de families, de trek en nog veel meer worden gemaakt, o.m. door middel van een eendenkooi, die in dit originele reservaat al evenmin onbreekt. 30-12-1968 A. B. Wigman. Libanon vroeg meteen om een bijeen komst van de Veiligheidsraad. Zon dagmiddag werden de leden van dat lichaam opgeroepen voor een spoed- bijeenkomst. Het was gisteravond al voor het begin daarvan duidelijk dat Israël ditmaal met een grote meer derheid veroordeeld zou worden als agressor. De afgevaardigde van Libanon, Eduard Ghorra, vroeg de Veiligheids raad verder te gaan dan een veroorde ling en sancties tegen Israël te gelas ten, dat naar zijn oordeel de vrede en de internationale veiligheid in gevaar brengt. Voorts eist Libanon vergoeding van de schade, die voorlopig op ruim 50 miljoen dollar wordt geschat. Sjabtai Rosenne van Israël noemde de aanval op het vliegtuig van El-Al in Athene een ppging tot massamoord. Dit deed de Rus Malik opmerken, dat de raad niet meer zou kunnen werken als hij alle „terreurdaden" in de hele wereld, ook die in de VS, zou moeten behandelen. Griekenland had geen klacht bij de raad ingediend en het was een zaak onder Griekse jurisdic tie. Rosenne zei verder dat Libanon een steeds grotere rol gaat spelen in de Arabische belligerentie jegens Israël. Hij verzocht de raad om de uitspraak, dat hij de Arabische oorlogvoering on der het mom van terroristische activi teit niet langer zal dulden. De raad moest de Arabische landen wijzen op hun plichten op grond van het hand vest en het bestand. Volgens de Israëlische afgevaardig de was de vergeldingsactie een daad van zelfverdediging. De rechten van Israël te land, ter zee en in de lucht konden niet ongestraft in gevaar worden gebracht. De Amerikaan Wiggins deelde de be zorgdheid van Israël over de toene mende verstoring van het internatio nale luchtverkeer, maar vond niet, dat de aanslag in Athene de Israëli sche actie tegen Libanon rechtvaar digde. Hij is er niet van overtuigd, dat Libanon voor de aanslag verant woordelijk is. Er is uaar zijn mening ook een te groot verschil tussen de aanslag door twee individuele terro risten en de vergeldingsactie door een militaire strijdmacht onder lei ding van een regering. Men maakt bovendien met vergeldingsmaatrege len geen eind aan de terreur, maar verzwakt wel de vredeskrachten. Wiggings, die sprak van „een daad van arrogantie", drong er bij Israël op aan toe te geven, dat het een fout heeft gemaakt. De raad en elk VN-lid hebben naar zijn mening de plicht het patroon van geweld in het Midden-Oos ten te helpen breken. Wiggins ried de raad aan de Israëlische daad te ver oordelen. Sit Leslie Glass van Engeland sprak van „een gevaarlijke en betreurens waardige daad van geweld" van de kant van Israël. Ook Claude Chayet van Frankrijk veroordeelde de vergel dingsactie. De Russische afgevaardigde Malik noemde de Israëlische daad misdadig en monsterlijk. Hij verweet Amerika, dat het Israël te zeer in bescherming heeft genomen. De veiligheidsraad heeft het debat over het Midden-Oosten tot morgen vroeg verdaagd om de afgevaardigden gelegenheid te geven tot onderling overleg. De Israëlische ambassade in Den Haag heeft in een communiqué de achtergrond belicht van terroristische activiteiten, die vanuit Libanon tegen Israël worden bedreven. In het com muniqué wordt gesteld, dat een van de twee belangrijkste Palestijnse ter roristenorganisaties, het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, haar hoofdbureau in Beiroet heeft, waar het gastvrijheid en onofficiële bescherming van de Libanese autoriteiten geniet. Het volksfront heeft, zo staat in het communiqué, de verantwoordelijkheid op zich genomen voor het kapen van een EL-AL-vliegtuig in juli van dit jaar en voor de aanslag op het Israëlische vliegtuig in Athene, terwijl de daders van deze aanslag in de Libanese stad Tripoli wonen en uit Beiroet naar Athe ne waren vertrokken. (Zie ook elders in dit'blad). ADVERTENTIE Dit ztfu de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: M.W.F. Broertjes-Uivel, Woonark Clendorra, Slapershaven 3, Hoorn. W. van Gelder, Zandpad 56, Middelhamis. B. de Hoop, Potgieterslaan 16, Uithoorn. B.W, ten Bras, Dorpsstraat 21, Zieuwent. J. van Oudheusden, van Wesembe- kestraat 179, Vlaardingen. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. De tweede zoon van prinses E Beatrix en prins Claus, prins 1 Johari F riso Bern hard Christ iaan David, heeft zaterdag in de Dom- kerk te Utrecht de Heilige Doop E ontvangen. We zien hier het mo- l ment waarop ds. H. J. Kater zijn E met doopwater bevochtigde hand E op het voorhoofd van het drie maanden oude prinsje legt. Prins E Willem-Alexander trok intussen E veel aandacht door zijn pogingen E bij de inhoud van de doopvont te E komen. E Elders in deze editie vindt u een E verslag en meer foto's van de plech- E tigheid rondom de doopsbediening. E in iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mimi am iniii mil hi ii i mil WASHINGTON Richard Nixon, de komende president van de Verenigde Staten, heeft zijn voornaamste politieke adviseurs gevraagd hem vóór de 20ste januari de dag van zijn ambtsaan vaarding verschillende mogelijkhe den voor te leggen voor een oplossing van de Viëtnamese kwestie. Hij deed dit op een bijeenkomst in z(jn winter verblijf in Key Biscayne (Florida). Nixon had zijn Raad voor de Nationa le Veiligheid naar Florida geroepen om met hem van gedachten te wisselen over buitenlandse problemen, waar mee de nieuwe Amerikaanse regering te kampen zou krijgen. De kans op een nieuwe bijeenkomst van Amerikaanse officieren en officie ren van de Viëtcong aan het Viëtname se front om te onderhandelen over de vrijlating van drie Amerikaanse krijgs gevangenen is dit weekeinde geringer geworden. Het Nationale Bevrijdings front de politieke organisatie van de Viëtcong maakte bekend' dat het zijn voorstel voor een nieuwe bijeenkomst zal intrekken als met nieuwjaar geen bestand van drie dagen in acht wordt genomen. Kort tevoren had een woord voerder van het Amerikaanse leger in Saigon bekend gemaakt dat na overleg met het opperbevel van het Zuid Vietna mese leger was besloten geen nieuw jaarsbestand in acht te zullen nemen. De Zuidviëtnamese premier Tran Van Huong had zich al eerder tegen een nieuwjaarsbestand uitgesproken. Hij zei dat de communisten het kerstbestand meer dan 140 maal hadden geschonden. Maar volgens militaire waarnemers was het aantal incidenten niet groter dan in voorafgaande bestandsperioden. REMBRASDÏPLEIM DEERLIJK GESCHOKDEH AMSTERDAM „In de 24 jaar, dat ik politieman ben, heb ik nog nooit zo'n zware brand meegemaakt". Met deze woorden typeerde vanmorgen in Amsterdam de wachtcommandant van het politiebureau Singel de brand, die, toen ze om zeven uur onder controle was, een flink gat had geslagen in de facade van het Rembrandtplein, hoek Thorbeckeplein. De brand ontstond om tien voor vijf in de Riche-Bodega en ontwikkelde zich in korte tijd zodanig, dat de brand weer „groot alarm" gaf, wat beteken de dat alle beschikbare materieel en mankracht ingezet werd. In totaal wer den achttien brandweerwagens naar het plein gedirigeerd, waaronder zeven motorspuiten en vier ladderwagens. Ook de blusboot Jan van der Heyden werd ingeschakeld. Zij leverde vanaf de Herengracht enorme hoeveelheden water om de vlammen te bestrijden. Omstreeks half zes was de Riche- Bodega al verloren gegaan, evenals het Surinaamse café van Max Woisky aan het Rembrandtplein en de „OK- Bar" aan het Thorbeckeplein. Het stuk tussen hotel Schiller aan het Rem brandtplein en de Moulin Rouge aan het Thorbeckeplein, vijf panden om vattend, was niet meer te redden. De brandweer wist te voorkomen, dat het vuur dat soms met hevige knallen gepaard ging, zich verder uit breidde, zodat Hotel Schiller en de Mou lin Rouge gespaard bleven. Vermoedelijk is in deze gebouwen wel waterschade ontstaan, evenals in het café Verwoest op de hoek. Hier ging het vuur achter langs, hoe wel het dak nog wel even in lichter laaie heeft gestaan. Omstreeks zes uur stortte het dak van een der panden op het Rembrandtplein met donderend ge raas in. De politie hield de nieuwsgieri gen op een flinke afstand, temeer om dat gevaar voor instorten van gevels bestond. Twee jongemannen van 21 en 22 jaar waren de eersten, die de brand ont dekten en alarm sloegen. Zij zagen rook onder de luifel van de bodega naar buiten komen en snelden, samen met een taxichauffeur en een voorbij ganger naar binnen om de ongeveer tien bewoners op de etages boven de bodega te waarschuwen. De meesten waren toen al wakker. Zij konden tijdig de straat bereiken. Enke len, die zich de weg zagen afgesneden, vluchtten via de ramen en de luifel. De bodega was toen al een vuurzee. De vlammen sloegen in een oogwenk over naar de bovenetages en de panden er naast. Met de nablussings werkzaamheden kon om ongeveer half acht worden be gonnen. Tot de velen, die de brand ga desloegen, behoorden ook burgemeester Samkalden. ORAAG Premier Oldrich Cernik heeft gisteren het ontslag van zijn ra- gering aan president Svoboda aangeboden om de federalisatie van het bestuur in Tsjecho-Slowakijc mogelijk te maken. Volgens een mededeling van Radio-Praag is Cernik verzocht aan te blijven tot een nieuwe regering gevormd is, die volgens waarnemers weinig veranderingen met de huidige zal vertonen. Veel minder zeker is echter de positie van de voorzitter van het parlement, de progressieve politicus Jozef Smrkofsky. die door de Russen als belangrijkste obstakel op weg naar de door hun gewenste „normalisatie" wordt beschouwd. Krachtens de federale grondwet moet Smrkofsky als Tsjech zijn post afstaan aan een Slowaak, maar hij heeft tot dusver geweigerd dit te doen en wordt hierin gesteund door de pro gressieve arbeiders in het land. Naast de 900.000 leden tellende vakbond van metaalarbeiders hebben nu ook verte genwoordigers van de 45.000 employés van de energiecentrales gedreigd met staking als hij wordt afgezet, steeds meer bedrijven sluiten zich aan bij de actie. Ook van Slowaakse zijde wordt steun betuigd aan Smrkofsky, onder andere door de Slowaakse academie voor wetenschappen en de organisatie van film- en televisieartiesten. Een van Smrkofsky's voornaamste tegenstanders, Husak, eerste secretaris van de Slowaakse communistische par tij, heeft zondag opnieuw een felle aan val gelanceerd op de parlementsvoor zitter. Volgens Husak is de steun voor Smrkofsky niet gebaseerd op diens ver diensten, maar op aandrang van recht se elementen. De Slowaakse nationale vergadering heeft in een resolutie aangedrongen op de benoeming van een Slowaak tot parlementsvoorzitter. GENèVE De liefste wens van film ster Sophia Loren (34) is eindelijk ver vuld: gisteren heeft zij in de kraamkli niek van het kantonale ziekenhuis in Genève het leven geschonken aan een zoon. Het kind, dat donker haar en blauwe ogen heeft, werd door middel van de keizersnede ter wereld gebracht. Het wordt Carlo genoemd. Omdat Sophia Loren verschillende miskramen heeft gehad, verbleef zij se dert augustus in een Geneefs hotel. Zij bracht er twintig uur per dag in bed door en stond voortdurend onder dok- terstoezicht. Haar gynaecoloog, prof. Hubert de Wattewille, heeft gezegd dat moeder en kind het goed maken. Sinds 1957 is Sophia Loren getrouwd met de Italiaanse filmproducent Carlo Ponti. Het paar heeft in Genève drie huizen gekocht (gezamenlijke waarde ruim 5l/t miljoen gulden), die als dank aan Ge nève zullen worden ingericht tot een kliniek voor aanstaande moeders die de laatste maanden van hun zwangerschap een speciale verzorging nodig hebben. Verzoeke voor I januari 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement le kw. 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie HOUSTON De drie Amerikaanse astronauten Borman, Lovell en Anders, die met een Apollo-ruimteschip een tocht rond de maan hebben gemaakt, zijn zondag met hun gezinnen her enigd. Duizenden inwoners van Houston, waar de vrouwen van het drietal hun echtgenoten om de hals vielen, bereid den de maanreizigers een stormachti ge ontvangst. Een beeld van de felle brand, die vanmorgen vroeg vijf panden op de hoek van het Rembrandtplein en het Thorbeckeplein in Amsterdam in de as legde. Onder meer ging een aantal cafés en bars verloren. Het Hotel Schiller, links grenzend aan de brandende gebouwen kon met moeite worden behouden. DE BILT Nederland heeft dit weekeinde gegleden. Was het niet met sleetjes, dan waren het de auto's die tegen de wil van de bestuurders aan het glijden gingen. Veelal liep dat met blikschade af: in enkele gevallen was de afloop ernstiger. Strenge koude was er niet bij. Sneeuw viel er zoveel te meer. In Limburg sneeuwde het gisteravond om tien uur nóg. Zeeland en met name Walcheren heeft een geweldige portie sneeuw te verwerken gekregen. In sommige delen van het land was het gisteren erg mistig. In de buurt van Amsterdam en Haarlem kwam zeer dichte mist voor. BRUINISSE De 55-jarige L. van der Werf uit Bruinisse is zondagavond op de Havendijk in zijn woonplaats ver moedelijk als gevolg van gladheid ge vallen en onder een juist passerende autobus geraakt. De man was op slag dood. AMERSFOORT De vijftigjarige mevrouw A. de Vos-Post ma uit Amers foort is zaterdagavond in een zieken huis in Zwolle overleden. Zij was zater dagmiddag gewond geraakt, toen zij op de rijksweg Amersfoort-Zwolle met de auto van haar man in een slip raakte. De auto was daarbij gekanteld. Haar echtgenoot bleef ongedeerd. VALKENSWAARD Op de provin ciale weg tussen Valkenswaard en Leende is zaterdagavond de 24-jarige H. Maas uit Valkenswaard met zijn auto verongelukt. De man raakte bij het In halen in de linkerberm en botste tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. HELDEN In het ziekenhuis van van Venlo is zaterdagochtend de 34-ja- rige J. van de Beucken uit Helden over leden. Hij was de avond tevoren met zijn bromfiets achterop een autobusje gereden. Hij moet door de sneeuw zijn verblind. VLISSINGEN Vannacht is het Poolse vrachtschip Sienkiewicz in het nauw van Bath aan de grond gelopen. Het meet 7.675 brt. Een poging om het schip vlot te trekken, had van nacht geen succes. Omstreeks het mid daguur zou men het opnieuw proberen. De 's nachts in de Wielingen aan de grond gelopen Liberiaanse tanker „Ed- la" is zondagochtend omstreeks acht uur met behulp van sleepboten vlotge- komen. Het schip is op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. MADRID Het Spaanse hoogge»- rechtshof heeft zaterdag een beroep van de „rode" hertogin van Medina Si- donia verworpen. Zij was het vorige jaar tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het leiden van een betoging in Palomares, waar een Amerikaans vliegtuig veron gelukte met vier atoombommen aan boord. De autoriteiten hadden de beto ging verboden. •IIIIIIIIII.I.IIIIII.I.IIIIIIIIIHHI..IIH...IIIII E (Van onze weerkundige E E medewerker) j Tn Oost-Nederland is het vannacht I E het koudst geweest. Door uit- E straling bij heldere hemel kwamen E Zutphen en Doetinchem op 9, de E vliegbasis Twente op 10 graden C. E In Midden-Nederland, waar meer bewolking bleef, vroor het over- z E wegend matig 4 tot 7 graden. E E Het weer zal ook tijdens Oud en S Nieuw winters blijven met 's mid- E dags lichte, in de nacht en ochtend i S matige tot strenge vorst (dit laat- E ste afhankelijk van de bewolkings- j E graad). E De kans op sneeuw van beteke- S E -nis is klein. Een krachtige hoge- E drukbarrière van Groenland (meer E dan 1040 millibaar) tot het zeege- E E bied ten westen van Ierland houdt E de oceaandepressie op afstand. j Veelbetekenend is de ontwikke- E E ling van een nieuw maximum bo- E E ven Oost-Europa. Zurich en Praag E gaven vanmorgen 9, Wenen 10, E Warschau 11 en een station in E E Denemarken 16 graden C. E In Zuidwest-Nederland ligt 15 tot j 20 centimeter sneeuw, in Middel- E burg zelfs 25 centimeter. E E Morgen, zon op: 08.48, onder: 16.38; maan op: 13.39, onder: 06.15. E 99 uil

De Vallei | 1968 | | pagina 1