Kerstsfeer in Utrechts Domkerk Naamgeving thema in predikatie bij doop van prins Johan Friso Arabieren diep onder de indruk Israël juicht over optreden commando's R.-K. Raad voor Huwelijk en Gezin sterk gekant tegen encycliek WAT HEEFT OMA DAAR VOOR BOEKJE'!'" Willem-Alexander zorgde voor informele noot Na explosies in Beiroet Kernexplosie in China met vuurwerk gevierd Jonge Russen naar gevangenis Na redding uit brandend huis Arnhemse kleuter overleden aan rookvergiftiging NIET ONVERWACHT TIJDBOMMEN ZEVEN STUKS Groter Nieuwsgierigen Heldendaad kaas uit het vuistje de t van twee vuistjes een gedachte Hongarije wil Comecon gaan verbeteren KERSTLIEDEREN „ALGEMEEN BEZIT" Limburgse Staten willen voor Maastricht een universiteit OORKONDE EEUWENOUDE ANGST' Kerstboom Brand in mist MAANDAG 30' DECEMBER I96« BEIROET Drommen mensen trokken gisteren naar het internationale vliegveld van de Libanese hoofdstad om de wrakken te bekijken van de der tien verwoeste passagiersvliegtuigen. Zij werden echter tegen gehouden door zwaar bewapende wachtposten. Rondom het vliegveld stond luchtafweerge schut. Ongeveer hetzelfde beeld vertoonden alle grote vliegvelden in de Arabische landen. Ook daar rekent men nu met de mogelijkheid van Israëlische ver gelding voor de aanslag die twee leden van de Arabische terreurorganisatie El Fatah donderdag pleegden op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al op het vliegveld van Athene. Het optreden van de Israëlische com mando's heeft diepe indruk gemaakt. Wel hadden de Arabische landen zich openlijk gedistantieerd van de beschie ting in Athene, maar aan de andere kant hebben zij nooit onder stoelen of banken gestoken, dat zij El Fatah steu nen. Omgekeerd heeft El Fatah ver klaard, dat het de aanslag in Athene geheel alleen had gepleegd en dat er geen enkel Arabisch land medeplichtig was. De Israëlische wraak kwam zeker niet onverwacht. Vooral niet omdat vrij dag nog de Israëlische premier had ge zegd, dat de Arabische landen goed moesten bedenken dat hun vliegtuigen even kwetsbaar waren als die van Is raël. De regering van Israël gaat er van uit, dat zij alleen kan bepalen welk antwoord zij moet geven op Arabische terreurdaden. Zij gelooft dat alleen door onmiddellijk en zeer krachtig te rugslaan de Arabieren weerhouden kun nen worden van verdere acties tegen verkeersvliegtuigen van Israël. De actie van de commando's verliep vlot. Begunstigd door schitterend weer stegen twee grote helikopters in Israël op, beschermd door jagers die op gro te hoogte vlogen. De vliegtuigen ver lieten de kust, vlogen boven zee naar de kust van Libanon en kwamen op zeer geringe hoogte, buiten het bereik van de radar van de Libanese lucht macht, weer boven het vasteland. En kele minuten later landden de helikop ters op het grote internationale vlieg veld van Beiroet. De commando's gingen meteen aan het werk. In alle vliegtuigen van Ara bische maatschappijen werden tijd bommen gelegd. Geschoten werd er weinig. De verrassing was volkomen. De Libanezen hadden de hefschroef- vliegtuigen voor eigen toestellen aange zien. Pas föen de Israëlische commando's waarschuwingsschoten losten om de mensen uit de buurt te houden, begreep men dat het een overval was. De actie verliep binnen een uur. Toen brandden dertien trotse passagiers vliegtuigen als fakkels. Ook een benzi netank was in brand gestoken. Vijftien honderd mensen waren op het vliegveld toeq de helikopters landden. Zij hebben ademloos kunnen toezien hoe de actie verliep. Zelfs toen de tijdbommen ont ploften waren er nog toeschouwers die dachten dat het ging om opnamen voor een film of een manoeuvre van het ei gen leger. Zondagochtend kon de balans worden opgemaakt. Middle East Airlines bleek het zwaarst getroffen. Deze maatschap pij, die verbindingen onderhoudt met 38 landen, verloor zeven kostbare vlieg tuigen. Zij zijn allemaal verzekerd bij Britse verzekeringsmaatschappijen. De andere vernielde vliegtuigen waren eigendom van kleinere Arabische lucht vaartmaatschappijen. Gistermiddag was de directie van het vliegveld, dat sinds de overval geslo ten was geweest, in staat het luchtver keer op beperkte schaal te hervatten. De binnenkomende en vertrekkende vliegtuigen werden echter bijzonder nauwkeurig onderzocht. (Van onze correspondent) HPEL AVIV De Israëlische mi- litairen hebben zich in een ge heimzinnig stilzwijgen gehuld wat betreft de manier waarop de com mando's zaterdagavond iri minder dan een uur dertien passagiers vliegtuigen v-ernielden. Sinds de zesdaagse oorlog van vo rig jaar is het in Israël een gewoon te om de Arabieren en de wereld te laten gissen naar de juiste toe dracht van dit soort militaire ope raties. Des te groter is de paniek en des te banger is de vijand. De actie was groter van omvang dan de eerste berichten deden ver moeden. Op een persconferentie in Tel Aviv vertelde een Israëlische generaal, dat de uitvalsweg van Bei roet naar het internationale vlieg veld met rookbommen was gebom bardeerd om het inmiddels gealar meerde Libanese lege? te beletten naar het vliegveld op te rukken. De Libanese luchtmacht, waarvan men toch in de eerste plaats tegenstand zou hebben verwacht, heeft zich in het geheel niet vertoond, ook niet een etmaal na de overval, toen twee Israëlische verkenningsvliegtuigen laag over het vliegveld scheerden om foto's van de aangerichte scha de te maken. Toen de commando's eenmaal wa ren geland hadden zij de grootste moeite om de grote menigte nieuws gierigen op een veilige afstand te houden. Met luidsprekers werd het doel van de actie in het Engels en in het Arabisch uiteengezet. Daarna begon het vernielingswerk. De opdracht van de commando's was met zo min mogelijk bloedver gieten en zonder schade aan niet- Arabische vliegtuigen aan te rich ten, alle toestellen van Arabische maatschappijen onbruikbaar te ma ken. Die opdracht is prompt ver vuld: bijna een uur lang is het vliegveld in handen van de Israëli sche commando's geweest. Alle Arabische vliegtuigen werden ver woest en er vloeide geen druppel bloed. Zowel de Israëlische publieke opi nie als de kranten bejubelden de overval op het vliegveld van Beiroet als een heldendaad. Na de Arabi sche aanslag op het vliegtuig van El Al op het vliegveld van Athene zat een krachtige vergeldingsaanval in de lucht. Israël laat zich weinig gelegen liggen aan een mogelijke veroorde ling door de Veiligheidsraad. Van de politieke gevolgen van de over val trekt men- zich bij voorbaat niets aan. Wel is men danig geschrokken van de felle veroordeling door Ame rika, dat nauwelijks een dag tevo ren zich had vastgelegd op de leve ring van vijftig moderne straalja gers aan Israël. Tegelijk met de dopeling, werd ook prins Willem-Alexander de kerk binnengebracht. Bij vader prins Clans op schoot gezeten, trachtte hij al spoedig de aandacht te trekken van zijn oma, koningin Juliana. ADVERTENTIE IS f HONGKONG Met vuurwerk en trommelslagen hebben de Chinezen overal in hun land de nieuwe „sprong voorwaarts" bij het ontwikkelen van Chinese kernwapens gevierd. Die sprong voorwaarts is de waterstofboni die vrij dag in het hart van Azië, dicht bij de grens van de Sovjet-Unie. tot ontplof fing werd gebracht. De mededelingen uit Peking van za terdag over deze tweede Chinese proef met een waterstofbom waren in feite een bevestiging van berichten van vrij dag daarover uit Washington van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. De eerste beproeving van eeq, Chine se waterstofbom, op 24 december 1967, was geen volledig succes. Het gewenste resultaat, een geweldige uitbarsting van energie door samensmelting van water stofatomen, bleef toen volgens Ameri kaanse deskundigen uit. Uit de kring van die deskundigen kwam gisteren de veronderstelling, dat de vrijdag beproefde Chinese waterstof bom op een paar duizend meter hoogte aan een parachute uit een vliegtuig was geworpen en betrekkelijk hoog in de dampkring was beproefd. Daaraan zou het te danken zijn dat na de proef be trekkelijk weinig radioactive neerslag, in de dampkring terecht was gekomen. BOEDAPEST De Hongaarse vice- premier Antal Apro, heeft zaterdag ge pleit voor „nauwere economische inte gratie" tussen de landen van de com munistische gemeenschap. Hij zei dat in weerwil van de behaalde resultaten er geen reden tot tevredenheid bestaat over de huidige samenwerking tussen de landen van de Comecon (De Oosteu- ropese tegenhanger van de Europese Economische Gemeenschap). Apro deel de mee dat de Hongaarse communis tische partij voorstellen heeft uitge werkt die zullen worden besproken tij dens de bijeenkomst van de landen van de Comecon begin volgend jaar» UTRECHT Het was zaterdagochtend tijdens de doop van prins Johan Friso tamelijk koud in de Utrechtse Domkerk, maar zijn oudere broertje, prins Willem-Alexander, had maar een paar seconden nodig om het ijs te breken. Toen hij tijdens de doopsbediening aan de hand van zijn vader ontglipte en, staande op zijn teentjes, in de doopvont begon te graaien, bracht hij op het ge zicht van de elfhonderd aanwezigen een verwarmende glimlach. De dopeling zelf leverde ook een bijdrage om het plechtig gebeuren een vertederend aspect e geven: nadat hij het doopwater op zijn voorhoofd had gevoeld, zette hij het >p een huilen. Ds. H:J. Kater vond dat helemaal niet erg: „Hij mag van mij vst huilen", had hij tevoren gezégd. „Dat verlevendigt de plechtigheid" De doopdag stelde hem niet teleur: .Nauwelijks had de Amsterdamse her vormde predikant drie maal zijn met doopwater bevochtigde hand tegen prins Fiso's hoofdje gehouden (voor spren kelen was het water te koud), of die be gon te huilen, kort maar krachtig. Het was een indrukwekkend moment .oen prins Friso op de armen van zijn verzorgster, mejuffrouw E. J. Swellen- grebel, de kerk werd binnengedragen. Een kinderkoor „escorteerde" hem bij zijn plechtige intrede. Hem werd toege zongen: „Johan Friso, Bernhard Chris- tiaan David heet jij voortaan". Het was 'n lied van Huub Oosterhuis Amster dams studentenpastoor en vooraan staand vernieuwer van de rooms-katho- lieke liturgie die het voor deze gele genheid had gemaakt. Prins Friso liet het deinend in de armen van zijn ver zorgster rustig over zich heen gaan. Voor in de kerk droeg mejuffrouw i Dwellengrebel de dopeling over aan prinses Beatrix. Prins Alexander, die zijn broertje bij diens intrede had ver gezeld, werd door prins Claus op schoot genomen. Die probeerde hem zoet te houden met het tekstboekje, maar er waren intrigerender zaken. Het prinsje liet het ouderlijk gezag voor wat het was en kroop op zijn knietjes de twee treden naar het doopvont op. Nadat zijn broertje gedoopt was, scharrelde hij de kerk weer in, waar zuster Swellengre- bel op de derde rij gezeten hem opving en op schoot nam. Even plechtig als hij was binnen gedragen, werd prins Friso na de doopsbediening ook weer de kerk uit geleid. „Ere zij God in den hoge. Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen", zongen de aanwezigen hem ten afscheid na. Er waren meer kerkstliederen: delen uit het Weihnachtsoratorium, „Komt allen tesamen" en „Nu sijt welleco- me". Er waren negen kerstbomen, achthonderd brandende lampjes, boe ketten sparregroen, ruim zeshonderd chrysanten en vijftienhonderd hyacin then. De hele doopdienst stond op verzoek van het rpinselijk paar in het teken van het kerstfeest. Ernstig hadden prinses Beatrix en prins Claus voor de doopbediening ge luisterd naar de predikatie van ds. Ka ter. Zeer realistisch was de Amster damse predikant toen hij zei: „Johan Friso heeft bij zijn geboorte veel meegekregen waarop buitenstaan ders wel eens jaloers kunnen zijn. Maar wat er voor hem nooit bij zal zijn, is de mogelijkheid om in de anonimi teit zichzelf te zijn. Hij zal straks al gemeen bezit van het Nederlandse volk zijn. Iedereen zal hem kennen als Friso en naar hem wijzen. De een met de soms felle en onbillijke kritiek die eigenlijk een instituut geldt, maar die op een gegeven ogenblik toch ook niet voorbijgaat aan de personen die aan dat instituut een gezicht geven. Een ander zal naar hem kijken en naar hem wijzen met liefde en belangstelling. Een volgende met een door romantiek en sentimentaliteit gedreven nieuws gierigheid en opdringerigheid. Kortom: hij zal van iedereen zijn. En echt niet alleen van zijn ouders". Vervolg Seesink Het thema van ds. Katers predikatie MAASTRICHT Provinciale Staten van Limburg hebben een motie aange nomen, waarin zij b(j regering en par lement met grote klem aandringen op spoedige vestiging van de achtste me dische faculteit in Maastricht. Deze in stelling zou moeten uitgroeien tot een volledige universiteit. Provinciale Staten van Limburg wij zen er in hun motie op, dat geen enkel gebied in Nederland met een zo grote bevolkingsconcentratie als Zuid-Lim burg zo ver verwijderd ligt van een Ne derlandstalige instelling voor weten schappelijk onderwijs. MOSKOU Drie jonge Russen zijn de vorige week in Leningrad tot langduri ge gevangenisstraffen veroordeeld we gens het in bezit hebben, het kopiëren en het verspreiden van tegen de Russi sche leiders gerichte pamfletten, zo ver luidde in Moskou. Voigens de berichten, afkomstig van kennissen van de veroordeelden, gaat het om de 33-jarige juridische adviseur Joeri Gendler, de dertigjarige chemi sche ingenieur Lew Kwasjewski en de 33-jarige ingenieur Anatol Studentkof. Gendler en Studentkof, die schuld be kenden, kregen respectievelijk drie en één jaar gevangenisstraf, Kwasjewski, die de feiten toegaf, maar het strafbaar karakter ervan ontkende, werd tot vier jaar veroordeeld. De drie mannen zouden in augustus in het huis van Gendler zijn gearres teerd, toen zij bezig waren een protest tegen de Russische inmenging in Tsje- cho-Slowakije samen te stellen. was de naamgeving. Hij noemde een naam een handvat waaraan een kind zich zal kunnen optrekken, een pro gramma dat hij later kan uitwerken. „Daarom noemen wij hem niet Nero of Judas. Die namen zouden hem naar be neden kunnen trekken. Maar wij noe men hem bijvoorbeeld Johan (omdat wij hem ontvangen hebben als een ge nadegave van God), Friso (omdat cfie naam ons als muziek in de oren klinkt), Bernhard (omdat wij de hoge waarde van een familietraditie erkennen en on ze dankbaarheid voor ons voorgeslacht willen tonen), Christiaan (een naam die herinnert aan Hem die alle dingen nieuw maakt), David (omdat ook een koningskind pas groot is als het zich klein weet voor God, zoals bij Israëls grootste koning het geval was." Na de dienst, die ongeveer anderhalf uur had geduurd, verliet de koninklij ke familie begeleid door orgelspel de propvolle Domkerk. In de consistoriekamer tekenden de doopgetuigen koningin Juliana, prins Harald van Noorwegen, prins Claus' zuster Christina von Amsberg, de Ne derlandse ambassadeur in Londen, dr. J. H. van Royen, en baron von Jenisch, een vriend van prins Claus een oor konde die was gemaakt van geprepa reerde kalfshuid. Buiten de kerk wachtten enkele hon derden volhouders, die sneeuw en kou de hadden getrotseerd om de koninklij ke familie uitgeleide te doen. Het meest bejubeld werd prins Willem-Alexan der. Trots tilde prins Claus zijn oudste zoon tot manshoogte op om de fotogra fen ^lle kans te geven. Verbaasd keek het prinsje naar alle lenzen, camera's en flitslampen. Ook anderhalf uur ge leden (bij zijn aankomst) had hij die drukte niet begrijpend gadegeslagen. Het publiek was gul met zijn applaus met name ook voor prinses Irene en prins Carel Hugo. Na diens informele optreden bij het doopvont, houdt zuster Swel- lengrebel het oudste prinsje met moeite in bedrang. Willem-Alexan der kijkt tussen twee stoelen door om maar niets van het verdere ver loop der gebeurtenissen te missen. m ss Voor het vertrek naar de Utrechtse Domkerk maakte Max Koot zater- i dagochtend op paleis Soestdijk deze officiële foto van prinses Beatrix en prins Johan Friso in de historische familiedoopjurk. UTRECHT De landelijke katholieke Raad voor Huwelijk en Gezin, samenge steld uit priesters en leken, heeft fundamentele bezwaren tegen de pauselijke en cycliek Humanae Vitae over de geboorteregeling. De bezwaren van de raad z(jn gisteren kenbaar gemaakt met het oog op de ko mende zitting van het Pastoraal Concilie, waar het rapport over huwelijk en gezin in behandeling zal komen. De bezwaren betreffen allereerst de gezagsopVatting, die in de encycliek en in de uitvaardiging ervan naar voren is gekomen. Verder acht de Raad uni verseel geldende, uniforme en gedetail leerde uitspraken niet mogelijk, het beroep op de traditie ongeldig, een aan tal motiveringen onzakelijk en de op- roèp aan priesters en met name mo raaltheologen tot blinde gehoorzaam heid onaanvaardbaar. Een tweede serie bezwaren van de Raad betreft de argumenten, waarop de Paus zich voor zijn standpunt be roept. Zo is de Raad van oordeel, dat een tijdgebonden moraalfilosofie in de ze encycliek absoluut gesteld wordt, dat het betoog van de Paus inconse quent is en dat achterhaalde opvattin gen het stuk beïnvloed hebben. Met name het verbod tot het ge-r bruik' van kunstmatige methoden op grond van te vrezen misbruik acht de Raad grievend voor een volwassen katholieke gemeenschap. De Raad vreest, dat de eeuwenoude angst van de kerk voor alles wat met seksuali teit te maken heeft heel sterk heeft meegespeeld. Kort na het verschijnen van de en cycliek heeft het Nederlandse episco paat de Raad verzocht advies uit te brengen. Dit is geruime tijd geleden aan de bisschoppen uitgebracht. Terwijl prinses Beatrix en prins Claus na de doopsbediening met toe wijding neerzien op hun jongste zoon, doet Willem-Alexander een poging bij^het doopwater te komen. ARNHEM Als gevolg van een brand in een huis aan de Bloemstraat in Arnhem, is zaterdagmiddag de vijf jarige Brigitte Rijmer om het leven gekomen. Toen de brand uitbrak, was haar moeder met vier kinderen thuis. De vrouw slaagde erin zelf met twee kin deren te ontsnappen. Politieagenten drongen daarna over een plat dak de achterzijde van het huis binnen door een deur in te trappen. Zij haalden de twee andere kinderen, Brigitte en haar zevenjarig zusje, uit het bran dende huis. De kinderen waren bewusteloos en werden naar een ziekenhuis overge bracht. Daar overleed Brigitte aan rookvergiftiging. De toestand van het andere meisje is redelijk. Het huis brandde uit. Een felle brand, die zaterdag woed de in een huis in de Amsterdamse Nachtegaalstraat heeft elf mensen dakloos gemaakt. De woning op de eerste etage en de daarboven gelegen zolder brandden uit, het benedenhuis liep door het blussingswerk water schade op. De bewoners van de eerste etage, de heer G. P. Dix, zijn vrouw en acht kinderen, werden door de rampen- dienst van de gemeente in een tehuis ondergebracht. Toen de brand uitbrak, waren alleen de heer Dix en vier van zijn kinderen thuis. Zij konden het huis bijtijds ver laten. De brand ontstond, toen een kerstboom vlam vatte doordat een driejarig meisje met een waxinelichtje te dicht in de buurt van de boor; kwam. De boerderij van de 41-jarige veehou der W. de Jong in Lexmond is gister middag totaal uitgebrand. In de vlam men kwamen 21 kalveren en een hon< om. Elf andere jonge dieren, die in eei van de bij schuurtjes stonden, konde worden gered. Het gezin van de vee houder, dat man, vrouw en vier kind( ren telt, was op het moment van d brand aan het koffiedrinken bij de bu ren. Van het huisraad kon niets worde gered. Door de dichte mist heeft men lang tijd niets van de vuurzee bemerkt. Eer uur na het uitbreken van de brand heeft een wandelaar, die op de Rivie renwijk fep, pas alarm

De Vallei | 1968 | | pagina 5