Elf exposanten verdringen elkaa r in klei ne zaa Van Velzen eindigde als eerste amateur in 8e rit v. Beek zegevierde opnieuw bij DCE Laagvliegende jagers schrik van Arabische terroristen Kersttentoonstelling in Ede Clubcompetitie cyclo-cross Van vakbondsleden zou 59% achter „metaar-staking hebben gestaan Ned. vrachtschip doorzocht op lading uit Rhodesië L. Smit verlaat Maassluis Weer meer animo voor burgerluchtvaart Midden-Nederland competitie Dammen ..Anastasia"' huwt Taxichauffeurs hielpen politie man te pakket na overval vN bakkersgist krenten sucade poedersuiker dr siemer appelsap bugles daisy's whistles sardines schelvislever mayonaise hoy bierworstjes VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 EDE De Edese kunstschilders al thans zij die door een tentoonstellings commissie daartoe uitgenodigd worden, plegen rond de kerstdagen de beneden zaal van gebouw Reehorst te vullen met hun werk. Zij doen dat dit jaar voor de eenentwintigste keer. Het is zoiets als 'n inventarisatie van 'n jaar creatief bezig zjjn (hopelijk). Wie de zaal in Reehorst kent, wie enigszins bevroedt hoe creatief de Edese schilders kun nen zijn en wie uit ervaring weet dat schilders zelden zelf hun werk kunnen selecteren (als er niet voldoende expo sitiemogelijkheden zijn) gaat naar de tentoonstelling in de wetenschap dat te veel schilderwerk in een te kleine ruim te hangt. Tien schilders(essen) en een beeld houwer zijn er ditmaal. Het heeft veel weg van een groot aantal zendstations dat op gelijke of bijna gelijke frequen tie probeert uit te zenden en dan op de radio doorkomt als een wirwar van ge luid. Alle zenders, in casu de kunste naars, menen wat te zeggen te hebben, maar ze maken het elkaar, zichzelf en het publiek moeilijk door te dicht op el kaar te gaan zitten en, wat de zaak nog verergert, een bijna gelijk geluidsvolu me te bezitten, zodat geen enkel sta tion de toon aangeeft. In concreto dus het advies aan de tentoonstellingscom missie: zeg ja tegen hen die wat te zeg gen hebben maar nee tegen hen die en kel praten en de ervaringshorizon van de luisteraar niet verbreden. Want dit is dunkt mij toch de functie van kunst als scheppingsdaad: aan het bestaan de iets nieuws toevoegen, zelfs: zich in zijn bijzonderheid opdringen, zodat het publiek er een ervaring rijker van wordt. Lang niet alles wat er in Ree horst hangt weet het zover te brengen. Laten we de exposanten maar eens de revue laten passeren. Mart van den Brink, met Wim Mul der en Thijs Mauve, een van de mensen van het eerste uur van de kersttentoon stelling, heeft het dit jaar gezocht in zes olieverven die wel decoratief zijn maar te weinig met artisticiteit van doen hebben. De constructies in lijnen en kleurige vlakken kunnen met de kwalificatie „grappig" afgedaan wor den. Van voorgaande kersttentoonstellin gen herinner ik me dat Ko van den Broecke, evenals v.d. Brink een auto didact, altijd goed is voor een verras sing. Ditmaal is het een geëngageerde collage „Mensen onder ons", die aan het andere, overigens altijd boeiende werk wat zeggingskracht betreft supe rieur is. Jac. Bijtel is kleuriger geworden in «ijn doeken. De grijzen komen minder vaak voor, het rood is in opmars. Jam mer dat „Noortje" er hangt, zoiets had Bijtel thuis moeten laten (het is trou wens niet te koop). Veel sterker dan vorig jaar komt Mensen onder ons", een collega van Ko van den Broecke. Thijs Mauve uit Lunteren voor de dag. Het is een voor hem creatief jaar ge weest, waarin hij zichzelf niet her haald heeft maar een forse stap voor uit heeft gezet in de ontwikkeling die een „lieflijk" naturalisme voorbij streeft. De Otteloër Wim Mulder toont o.a. enkele kleine olieverven in donkere kleuren en een vlammend rood. Enke le jaren geleden kwam hij op die ma nier met een indrukwekkende „Avond in Otterlo," welke men nu dan enigs zins gevarieerd terugvindt in „Avond in de polder". Voor geïntersseerden: het glas voor enkele van zijn doeken is enkel om beschadiging te voorkomen. Henrica Allegonda (Riekje) Offer- haus laat vier doeken zien, wie „slechts vier" zegt heeft in kwantota- tief opzicht gelijk maar wat er hangt is stuk voor stuk „fijn" werk, feller van kleur (zelf zegt ze: „Na Van Don gen gezien te hebben"), nog wel met het circus als voornaamste onderwerp. Een nieuw gezicht in het gezelschap is Cor Vons afkomstig uit Rotterdam en nog niet zo lang in onze contreien wonende. Lino's crayons en een aqua rel tonen hem van de naturalistische kant, waarbij evenwel het zorgvuldig gemaakte technisch knappe werk te „glad" is. Een zelfde bezwaar is eigenlijk te maken tegen de gastexposante Corrie Bos uit Bennekom. Teer en week zijn haar landschappen, die een rust en stilte ademen maar met dat alles zelf zo rustig en stil worden dat ze weinig zeggend worden. Het zijn plaatjes, overigens fraaie plaatjes, maar geen verhalen. Johan Weiland (als gast) toont weer enkele knap gecomponeerde „verstar de" misschien wat te „maniëristisch" opgezette doeken. Drie reliëfs, materieschilderijen wor den ze ook wel genoemd, en twee ij zerconstructies zeggen meer van Jan van Wilgenburg dan van een intrinsie ke artistieke waarde die deze produk- ten zouden moeten vertegenwoordigen. ROTTERDAM Luchtvaartmaat schappijen van 116 landen, die lid zijn van de Internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (I.C.A.O.), hebben in 1968 op lijndiensten 261 miljoen pas sagiers vervoerd. Dit is twaalf pro cent meer dan in 1967. In dat jaar be droeg de toeneming zeventien procent. In deze cijfers zijn niet opgenomen de vervoersprestaties van Rusland en de Chinese Volksrepubliek. Deze lan den zijn niet aangesloten bij de IC AO. VEENENDAAL Te midden van de witbesneeuwde bossen van het landgoed Den Treek/Henschoten werd er fel gestreden tussen de deelnemers aan de acht ste rit in de clubcompetitie cycle-cross. Het parcours, moeilijk begaanbaar door de sneeuw, moest in omgekeerde volgorde worden afgelegd, hetgeen de nodige aandacht van de coureurs vereiste. Het leek er bij de amateurs op, dat Henk van Velzen op een gemakkelijke zege kon rekenen, maar 2 ronden voor het einde kwam Max de Vries aan het achterwiel. De Vries kreeg in de laatste ronde een lekke band, maar hij ging verder op de fiets van de inmiddels uit gereden nieuweling Willem van Domp- seler, Van Velzen nam weer een be langrijke voorsprong om die niet meer af te staan. Max wist in de laatste ron de Matti de Koning net nog voor te blij ven om als 2e te eindigen. Jan Vlastuin vertoefde steeds op de 4e plaats en Frans Zoons werd 5e. Bij de nieuwelingen (slechts 2 star ters in verband met de daaropvolgende 8e rit in de gezamenlijke wintercompe titie Midden-Nederland) was Willem van Dompseler, die zich tussen de kop lopers bij de amateurs had geschaard, veel sterker dan Aart-Jan Schurink. Gert Vink, die bij de B-adspiranten was gestart, met als tegenstander Hans Badenbroek, kwam nog eerder aan de eindstreep dan de gelijkertijd gestarte A-adspiranten, van wie Johan Ossen drijver 2 ronden lang aan de leiding had gelegen, maar in de laatste ronde toch nog door Ted Sas werd gepasseerd. De volledige uitslagen waren: Amateurs: Henk van Velzen (Scher- penzeel); Max de Vries (Amersfoort); Matti de Koning (Scherpenzeel); Jan Vlastuin (Scherpenzeel); Frans Zoons (Harskamp). Nieuwelingen: Wim van Dompseler (Putten); Aart-Jan Schurink (Wouden berg). A-adspiranten: Ted Sas (Scherpen zeel); Johan Ossendrijver (Achterveld). B-adspiranten: Gert Vink (Wouden berg); Hans Badenbroek (Amersfoort). De uitslagen van de achtste rit van de Midden-Nederlandcompetitie luidden: Amateurs: 1. H. v. Velzen 10 pnt.; 2. J. v. Leijenhorst 9 pnt.; 3. G. Ruttenberg 8 pnt.; 4. D. v. Wilgenburg 7 pnt.; 5. R. de Haas 6 pnt.; 6. R. Heres 5 pnt.; 7. J. v. d. Broek 4 pnt.; 8. W. v. Putter 3 pnt.; 9. H. v. Dijk 2 pnt.; 10. T. v.d. Pol 1 pnt.; 11. S. v. Doorn 1 pnt.; 12. W. v. Middelaar 1 pnt. Nieuwelingen: 1. M. de Vries 10 pnt.; 2. R. Sas 9 pnt.; 3. J. Cozijnsen 8 pnt.; 4. A. J. Schurink 7 pnt.; 5. J. W. Blok land 6 pnt.; 6. W. v. Dompseler 5 pnt.; 7. G. v.d. Hoef 4 pnt.; 8. C. v. Leijen horst 3 pnt.; 9. A. Rosseweij 2 pnt.; 10. H. Hendriksen 1 pnt.; 11. H. Bon 1 pnt A-adspiranten: 1. H. v.d. Hoef 5 pnt.; 2. J. Schaafsma 4 pnt.; 3. J. Frezen 3 pnt.; 4. T. Sas 2 pnt.; 5. J. Ossendrijver 1 pnt. B-adspiranten: 1. Pillikaan 3 pnt.; 2. G. Vink 2 pnt De doe-maar-wat-aan-kunst heeft Van Wilgenburg te pakken; jammer, want zijn vorig jaar geëxposeerde werk was veelbelovend. Beeldhouwer Joop Haffmans expo seert als gast acht kleinformaatbrons- jes, heel raak, vol symboliek, mis schien iets te monumentaal. Dit alles dus in de benedenzaal van de Reehorst te Ede, tot 2 januari. Str. EDERVEEN Het afgelopen week eind kwamen de leden van D.C.E. weer bijeen in het Groene-Kruisgebouw voor de onderlinge competitie. De opkomst was matig, waardoor er maar vier partijen konden worden ge speeld. De belangrijkste partij van de avond ging tussen B. v. Beek en St. Vierwin- den. v. Beek die vorige week koploper De Koning verslagen had, was ook nu weer bijzonder goed op dreef tegen zijn naaste concurrent. De partij ging gelijk op en het eind spel moest de beslissing brengen, v. Beek liet ook nu weer zien dat hij hier in bijzonder sterk speelt en dat lever de hem de volle winst op. J. de Koning kwam in de partij tegen W. Veldhuizen gelukkig aan de winst. De partij, die een spannend verloop had, leek op een remise uit te lopen, maar door een kapitale blunder van Veldhuizen greep De Koning de winst. G. J. v. d. Dikkenberg heeft zijn vorm van het vorig seizoen nog niet te pak ken. In de partij tegen M. HeVel had hij het moeilijk en kon maar net de partij in zijn voordeel beslissen. G. Vlastuin komt de laatste weken steeds beter in vorm. In de partij tegen A. v. Hunnik speelde hij foutloos en be haalde daardoor twee belangrijke winstpunten. Morgenavond wordt er niet gedamd. De eerste clubavond is vastgesteld op 7 januari a.s. CHARLOTTESVILLE (Virgina) Anna Anderson, die beweert groothertogin Anastasia, de jongste dochter van de laatste Russische tsaar te zijn, is maan dag in het huwelijk getreden met de 49-jarige Amerikaan dr. John Manahan, die hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Virginia is geweest, zo wordt in Charlottesville, (Virginia), meegedeeld. Mevrouw Anderson is 67. Dr. Manahan heeft haar jarenlang bij gestaan in haar strijd van 48 jaar om als Anastasia te worden herkend. Duitse rechtbanken hebben haar aanspraken steeds afgewezen, ook op het familiefor tuin van 28 miljoen dollar. Mevrouw Anderson is dit jaar juli naar Amerika gegaan. Zij is al eerder getrouwd ge weest, dr. Manahan niet. TEL AVIY Van gezaghebbende Israëlische zijde wordt vernomen, dat het nauwkeurig besteken op dakhoog te door straalvliegtuigen, verbazingwek kend doeltreffend is geweest bij het be knotten van het Arabische sabotage- offensief tegen Israel's Beisanvallei ten zuiden van het Meer van Galilea. De Israëlische toestellen die over de bestandslijn langs de rivier Jordanië binnenvliegen, zijn de schrik van de commando's en hebben volgens de leger- cijfers het aantal sabotageincidenten tot een vijfde teruggebracht. Deze week hebben zich in de eens geterroriseerde vallei slechts drie van die incidenten voorgedaan en zes de vorige week, ver geleken met 20 per week in november. Volgens het leger wordt „een zeer beperkt aantal vliegtuigen" ingezet als de commando's in actie komen. Laag vliegend en schietend, jagen zij de guer rilla's uit het rimboe-achtige gebied MAASTRICHT Dank zij een opspo ringsactie van enkele taxichauffeurs, heeft de Maastrichtse politie het- afge lopen weekeinde de 29-jarige ex-bar- houdcr L. S. gearresteerd, die kort tevo ren een gewapende overval op een ben zinestation had gepleegd. S. was met een pistool in de hand het pompstation aan de Cannerweg in Maastricht binnengestapt en had geld geëist. Hoewel er weinig in kas was, ging de potige bediende, de 56-jarige W. Steenbakkers, de indringer te lijf. Tijdens de worsteling, loste S. een schot, dat de pompbediende echter niet raak te. Daarop sloeg S. op de vlucht. De pompbediende, die zijn overvaller had herkend, kreeg hulp van een taxi chauffeur, die via de mobilofoon aan zijn collega's het signalement van de overvaller doorgaf. Enkele uren later leidde hun speurtocht tot de arrestatie van de man. Hij had het pistool nog bij hem. aan de oevers van de Jordaan. Ook be zorgen ze de saboteurs de doodsstuipen, wordt van Israëlische zijde beweerd. Het aantal slachtoffers onder de bur gers in de dicht bevolkte vallei is sinds het midden van het jaar tot bijna nul gedaald. De mijnen, die vorig jaar de kolonisten bijna elke dag plaagden en tientallen Israëli doodden, worden spo- radischer, vertellen de kolonisten in de 30 kilometer lange vallei. En de anti- infiltratie versperring die de Israëli langs de rivier aanleggen is ook „rede lijk doeltreffend" geweest voor het ver minderen van de overvallen. AMSTERDAM Een staking in de metaalindustrie zou door 59 procent van de vakbondsleden en hun vrouwen gesteund zijn. Van hen, die niet aan gesloten zijn bij een vakbond, zou 38 procent achter de staking hebben ge staan. Dat is naar voren gekomen uit een onderzoek, dat het Nipo op eigen initiatief heeft ingesteld. De metaalbonden zijn niet in het on derzoek gemengd. De enquête is ge houden onder 875 willekeurig gekozen Nederlanders. Het bleek dat leden van het NVV en NKV meer tot een staking bereid waren dan leden van het CNV. Bij de eerste twee wilden respectieve lijk 66 en 65 procent van de leden een staking steunen, bij het CNV 54 pro cent. Van alle ondervraagden had zeven tien procent geen oordeel of wist het nog niet. De dreigementen met een staking waren voor 45 procent van de ondervraagden echt gemeend. Onge veer 31 procent had het idee dat „het meer bluf" was van de vakbondsleden. Tachtig communisten, die sinds de mislukte staatsgreep in 1965 gevangen zater in Tegal op West-Java, zijn door de Indonesische autoriteiten vrijgelaten, naar schatting werden er sinds de staatsgreep in dit gebied vijftigduizend mensen aangehouden. PENANG Twaalf ambtenaren van de douane in de Maleise haven Penang hebben zaterdag 't Nederlandse vracht schip Tjibodas (7660 ton) grondig onder zocht op het vermoeden, dat het lading uit Rhodesië zou vervoeren. Dit gebeurde op verzoek van Oe Thant secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, om na te gaan of er spra ke was van overtreding van sanctie# die de Verenigde Naties hebben uitge vaardigd. De Tjibodas van de Koninklijke Java- China Paketvaart Lijnen werd in Pe- nang opgewacht door een vloot motor schepen van politie en douane. Het on derzoek leverde evenwel niets op en twee uur later dan de afvaarttijd ver trok het schip naar Singapore. Autoriteiten van de douane zeiden: „We bevonden de ladingpapieren in or de en in overeenstemming met de ceas- tificaten van oorsprong". ROTTERDAM L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst wil binnen en kele jaren zijn kantoren in Rotterdam en Maassluis in één nieuw gebouw on derbrengen. Het staat nog niet vast waar dit pand zal komen. Als voorlopige oplossing voor deze concentratie zullen in de eerste helft van het nieuwe jaar de nu in Maas sluis gevestigde technische, nautische en administratieve afdelingen hun in trek nemen in een pand aan de Veer kade in Rotterdam. Dit ligt schuin te genover het huidige hoofdkantoor. De radioluisterdienst gaat om technische redenen niet mee. In Maassluis worden de technische werkplaatsen opgeheven. Voor de on geveer veertig man personeel zal, in overleg met de vakbonden, een af vloeiingsregeling worden vastgesteld. Tot deze opheffing is besloten omdat de zeesleepboten steeds minder de thuishaven aandoen. Nu al gebeuren reparaties, onderhoud en bevoorrading voor het grootste deel in buitenlandse havens. Centra Feest Prijzen Aanbiedingen geldig t/m 31 december 1968

De Vallei | 1968 | | pagina 8