Terlingen wil zich specialiseren als ruimtevaart-presentator Van brand op Rembrandtplein oorzaak nog onbekend WENST UEEN GOED 1969 Snufje wintersport (licht bij huis Record-drukte bij P.T.T. Vuurwerkfabrieken finaal door hun voorraden heen Vader van Mia Versluis naar Bijstandswet verwezen UITBUNDIGE LOF VAN KIJKERS, MAAR OOK KRITIEK VAN DESKUNDIGEN NA KRANIGE T.V.-PRESTATIE Post stroomt binnen bij de N.T.S. PHILIPS Dodelijk ongeluk in Flevoland VANDALISME IN KERK Gewonde overleden na „Diane"-brand Te mistig voor de politie 32.000ste schip in Rotterdam Nablussing in verwoeste panden moeilijk Van je vrienden moet je liet maar hebben Nederlanders ontdekken de Ardennen als skigebied Vervolging wegens uitstallen van erotische kunst N.S. erkennen categorale vakbond Onze ambassades zouden weinig of niets doen voor „hippies" Nederlandse priester in arrest te Rio Caritaswil meer geld voor Biafra Voor 35 aan bontjassen gestolen iljonair wordt onder-minister van Defensie in V.S. ONVOORBEREID SPECIALISEREN batterijen Baby in wieg gestikt NIET ONTEVREDEN LEF HEBBEN GEEN SPOREN NIEUW ONDERDAK TWEE HELLINGEN KUNSTSNEEUW DINSDAG 31 DECEMBER 1968 (Van een medewerker TVfef duizenden tegelijk sjouwt de post brieven en briefkaarten het gebouw van de Nederlandse Televisie stichting in Hilversum binnen. Uit alle windstreken bericht men Henk Terlin gen en Ruud Spoor, dat zij het gewel dig hebben gedaan tijdens de maan- reis. Dat zij samen een grandioze reeks uitzendingen hebben verzorgd op de Nederlandse beeldbuis. Goed, tijdens de kerstnacht hebben zij om deze reac ties gevraagd, toen zij om half vier op het scherm verschenen. De opzet was om te controleren of er nu veel men sen keken naar zo'n nachtuitzending. Als er dan duizenden mensen lovende brieven gtian schrijven mag men daar uit toch wel opmaken, dat de meeste kijkers het goede uitzendingen hebben gevonden. Wat ontnuchterend was het daarom voor een bewonderaar als ik, toen er deskundigen verzekerden, dat er nogal wat aan de kwaliteit van het begelei dend woord had gehaperd. Mij en kennelijk duizenden andere vaderlan ders valt het niet op als de te levisieman vertelt, dat de damp, die uit een raket komt, benzine is terwijl het in werkelijkheid overtollige zuurstof is. Zo zijn er meer technische delicates sen die men zonder een wat uitgebreide studie niet op volle sterkte kan waarde ren, schatten en mogelijk als fout Kan signaleren. Omdat de kritiek nogal gedegen was, ben ik gisteren in gezelschap van een wat meer deskundige collega naar Hil versum geweest om het van Henk Ter lingen en Ruud Spoor zelf te horen. Het was een erg drukke dag in Hilver sum, zodat we niet zonder moeite eerst Ruud Spoor vonden en een paar uur daarna Henk Terlingen in Amster dam, die de laatste brokken oudejaars- programma aan het inblikken was. Ruud Spoor is een man, die zich al twaalf jaar met ruimtevaart en alle bijkomende verschijnselen bezighoudt. Hij had ook uit zijn .privéverzameling materiaal gebruikt voor de inleiding op de maanreis voor de televisie. Er is geen deskundige te vinden die over deze inleiding niet de hoogste lof heeft. Zelfs in het buitenland is men ©p deze Nederlandse produktie duide lijk jaloers geweest. Had u zelf niet de indruk dat het minder vlot ging toen de maan reis eenmaal was begonnen en er van presentator Henk Terlingen onvoor bereid commentaar moest worden verwacht? „We waren natuurlijk met een grote staf deskundigen op de achtergrond om Henk alle gegevens te verschaffen. Henk Terlingen is een vakman; hij weet hoe je iets voor de televisie moet brengen. Hij weet ook hoe je onverwachte ge beurtenissen moet opvangen. Hij heeft nog geen veertien dagen de tijd gehad om zich in te werken. Mede in dat licht gezien, vind ik dat hij een grote prestatie heeft geleverd". Had u met uw kennis van het onderwerp de maanreis niet liever zelf als presentator verslagen? „Oh neen. Ik ben regisseur, ik ben mu de man die op het scherm de zaken aan de kijkers overbrengt. Dat vereist een speciaal vakmanschap. Dat heeft Henk Terlingen wel en ik niet". Hebt u niet de behoefte gevoeld aan een presentator die op ruimte vaart gespecialiseerd is, zodat onjuist heden vermeden hadden kunnen wor den? „Natuurlijk. Ik hoop dat Henk Ter lingen de. kans krijgt zich op ruimte vaart te specialiseren. Ik zou graag hebben, dat hij en ik samen een bezoek aan Cape Kennedy zouden kunnen bren- ADVERTENTIE die móéten wel goed zijn! DRONTEN By een botsing tussen een personenauto en een autobus in Oostelyk Flevoland is woensdagmiddag omstreeks het middaguur de 34-jarige mevr. E. P. B. Sluyter-Chardon uit Har- lingen om het leven gekomen. De personenauto reed op het linker weggedeelte. De bestuurder van de autobus verkeerde in de veronderstelling dat de personenauto links wilde stop pen en week op zijn beurt naar links uit. Tegelijkertijd echter week ook de be stuurder van de personenauto naar rechts, waarop de botsing volgde. BUSSUM Maandagmorgen trof de familie P. van Doorn uit Bussum hun zaterdag geboren baby dood in het wiegje aan. Het kindje, het derde zoon tje van het echtpaar, is vermoedelijk in het kussentje van het wiegje gestikt. HENK TERLINGEN gen voordat de volgende ruimtevlucht voor de televisie komt. We hebben hier te maken met een typisch randpro- bleem: of je zet een deskundige voor de camera en dan wordt het doorgaans 'n uitzending waar de gemiddelde kij ker niets van begrijpt en die hem niet boeit omdat de overbrenging niet aan slaat. Of je zet een geroutineerde televisie presentator voor de camera en dan loop je het risico, dat hij op beslissen de momenten, als er geen tijd is om een deskundige op de achtergrond te raadplegen omdat de situatie een on middellijk commentaar vraagt, dat er dan fouten worden gemaakt. Van die fouten leren we natuurlijk en misschien krijgt Henk Terlingen de kans zich verder op dit gebied te spe cialiseren. Ik zal in de toekomst graag met hem blijven samenwerken, want het is tijdens die maan vlucht tussen hem en mij geweldig gegaan". In een cafeetje op het Leidscheplein in Amsterdam vinden we Henk Terlin gen. Bent u tevreden over de uitzendin gen van de maanvlucht? „Als je de stapels reacties ziet, die er dagelijks binnekomen dan ben je blij en als je bedenkt met welke midde len er gewerkt moest worden dan ben je niet ontevreden. Natuurlijk heb ik fouten gemaakt. Als er in de naaste toekomst weer ruim- tevluchten moeten worden verslagen, dan wil ik pogen beter voorbereid op het scherm te komen. U moet niet verge ten dat ik net uit Mexico terug was, toe deze maanreis zich aankondigde". Zoudt u voor de komende ruim tevlucht een bezoek aan Cape Kenne dy willen brengen om daar op uw EINDHOVEN Inbrekers hebben gisternacht om een uur brand gesticht in de parochiekerk te Hapert. Ze hebben eerst getracht de offerblokken te lich ten. Later vernielden zy de kerststal in de kerk, waarna zy in de sacristie ka zuifels uit de kasten haalden, ongecon sacreerde hosties over de grond strooi den en brand stichtten. De brand werd door een voorbijganger ontdekt. De pastoor, politie en brand weer werden gewaarschuwd. Er bleek een vuurhaard in de sacristie te zijn. In dit vertrek vormden kaarsen en kazui fels voedsel voor het vuur. De brand weer, die met groot materieel uitrukte, bluste het vuur spoedig. De daders zelf zijn binnengekomen door een raam boven een der biecht stoelen. De offerblokken moeten hun een geringe buit opgeleverd hebben, want ze waren 's morgens nog door de pastoor van de parochie gelicht. Vervolgens zijn de inbrekers als vandalen in de kerk tekeer gegaan. AMSTERDAM De brand, die 12 december woedde op de Liberiaanse tanker „Diane" gelegen bij Mobil Oil in het westelyk havengebied van Am sterdam, heeft nog een slachtoffer ge- eist. Maandag overleed in het Wilhélmi- na Gasthuis de Spaanse matroos E. So- tomayor (53), die bij de ramp ernstige brandwonden opliep. Zoals bekend, kwamen die avond 13 bemanningsleden, die overboord wa nen gesprongen, door verdrinking om het leven. De lichamen van tien slacht offers werden tot nu toe geborgen. De overige drie worden nog steeds vermist. Het dreggen in de omgeving van de tanker is ongeveer een week geleden gestaakt, maar zal worden voortgezet zodra het schip is verhaald en ook op de plaats waar het nu ligt kan worden ge zocht. Wanneer de „Diane" kan vertrekken is nog onzeker, omdat men eerst de la ding olie wil lossen. Hiermee was een begin gemaakt, maar omdat het schip op brandplekken ging scheuren, werd het lossen weer opgeschort. RUUD SPOOR gemak de ruimtevaart een paar we ken te bekijken? „Dat acht ik in feite essentieel. Ruud Spoor zal wel gesproken hebben over de moeilijke keuze tussen deskundigheid en televisievakmanschap. Als ik de vrije keus krijg, dan word ik een televisiepresentator, gespeciali seerd op de ruimtevaart. Daarvoor zou ik m'n andere werk vaarwel willen zeg gen. Om er werkelijk op kritieke mo menten iets zinnigs over te zeggen moet je wel een paar jaar je helemaal in de stof kunnen verdiepen. Dat zal voor mij een dubbele opgave zijn, want ik heb geen wiskundige opleiding. Maar ik zou de uitdaging wel aanvaarden". Wat acht u belangrijker: presen tatie of deskundigheid? „Ik dacht dat bij dergelijke uitzendin gen de presentatie wel heel erg be langrijk was. Je moet gewoon wat lef hebben en dat krijg je als televisie presentator. Als je iets ziet gebeuren en je be vroedt half wat er agn de hand is, dan doé jé een gok. Een doorgewinterde deskundige, die het niet heel zeker weet, houdt dan zijn mond dicht, maar dan sta je tijdens zo'n maanreis met al haar onverwachte gebeurtenissen waarschijnlijk tien keer per tien seconden met een dichte mond voor de camera en dat kan niet". Waarom zoudt u uw andere tele visiewerk willen opgeven om u te gaan specialiseren op de ruimtevaart? „De grote onderwerpen die thans in de publiciteit staan rassendiscrimina tie, Biafra, Viëtnam zijn alle min of meer stilstaande problemen, waarin de mens vergruizeld wordt. In de ruimte vaart worden vrij eenvoudige mensen boven zichzelf uitgetild en zij stijgen tot geweldige hoogte om op de kardina le momenten tot de simpele waarden terug te keren. Denk aan die voorlezing van Genesis. Goed, dat was geprogrammeerd, maar wie er naar luisterde, hoorde toch de overtuiging van deze man die rondgeslingerd in de ruimte over het ontstaan van de aarde voorlas". „Bovendien is de ruimtevaart een opbouwend onderwerp. Zelfs al moet je een mislukking verslaan dat zal echt wel eens gebeuren dan heb je altijd de zekerheid, dat het overnieuw kan worden gedaan en dat het een weg is die vooruit gaat". UTRECHT Het totale kerstver- keer bij de Nederlandse Posterijen is ruim 10,5 procent hoger geweest dan in 1967, dat toch al een topjaar was De stempelmachines van de twaalf grootste postkantoren in Nederland telden gedurende de periode van 15 tot en met 27 december de post. Re sultaat: 25.834.000 stuks tegen 23.394.000 stuks in 1967. Hierin waren niet begrepen pakket- post, periodieken en de zogenaamde „roodfrankering", de post van de be drijven en instellingen die zelf een frankeermachine hebben. Vorig jaar verwerkte de PTT van half december tot en met Nieuwjaar alles bij elkaar bijna 250 miljoen stuks post. Dit aan tal zal volgens de posterijen, dit jaar op z'n minst 20 miljoen stuks meer zijn. De actie „Post voor de 16de" heeft slechts ten dele succes gehad. Hoewel het aanbod rondom de zestiende rela tief groter was dan in 1967. was de drukte rondom het weekeinde voor de kerst nog veel groter. Deze „kerst- piek" op maandag 23 december was ruim 20 procent hoger dan op maan dag 16 december, waarmee deze dag de drukste topdag werd, die de PTT ooit beleefde. De stempelmachines op dezelfde twaalf kantoren gaven op 16 december een totaal aan van 3.547.000 stuks en een week later van 4.232.000 stuks. Degenen, die 22 december hun kerst- post hebben verzonden, zullen er in ve le gevallen niet op kunnen rekenen, dat deze post nog voor de kerstdagen is bezorgd. Bovendien veroorzaakte de grote toevloed van kerstpost op een zo laat tijdstip grote moeilijkheden - dus vertraging - bij het tijdig verwerken van de briefpost, zo deelde een voor lichtingsman van de PTT mee. On danks deze tegenslag is de achter stand in de bestelling van post toch van beperkte omvang geweest. Ook bij de luchtpost zijn dit jaar sprekende cijfers te geven: in 1967 ontvingen de Posterijen 59.300 kilo gram luchtpost tegen dit jaar 72.500 kilo, een stijging dus met 22 procent. BREDA Zo dicht was gisteravond de mist in Breda en omstreken, dat de gemeentepolitie om half negen al haar surveillancewagens van de straat terugtrok. De Rijkspolitie in het dis trict Breda volgde dat voorbeeld. Er was nagenoeg niet te rijden. De ambulancedienst van de GG en GD moest gisteravond wel in actie ko men. Eén wagen bereikte Zevenbergen vanuit Breda in een half uur tijd. Nor maal duurt die rit tien minuten. De weg terug werd binnen een kwartier afgelegd. Het zicht was soms maar vijf meter. ROTTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis is de haven van Rotter dam in één jaar door 32.000 schepen bezocht. Het schip, dat dit aantal volmaakte, is de Britse kustvaarder Maguda, die gisteren een lading rijst, bestemd voor Londen, kwam halen. AMSTERDAM ryke brand van ADVERTENTIE Door de omvang- gisterochtend is de hoofdstad een gezellig stukje van haar uitgaanscentrum, dat gevormd wordt door de nachtclubs, cafés etc. op het Thorbecke- en Rembrandtplein armer geworden. Wat er voor terugkomt is nog de vraag. De panden zijn zodanig verwoest dat ze met de grond gelijk zullen moeten worden gemaakt zo zij al niet vanzelf zullen instorten. Een van de gevels moest gistermiddag al worden neergehaald. Vier geheel verwoeste panden, waar onder één met een monumentale eeuwenoude gevel („Het Schip", zoals de binnenstadbewoners het noemen), plus drie door water ernstig aangetaste gebouwep geven thans een trieste aan blik op het Rembrandtplein. Het belooft vanavond een hels spektakel te worden, want de twee grote vuurwerkfabrieken in ons land zijn finaal door hun voorraden heen. De heer P. A. de Bruin, di recteur van de Eerste Nederlandse Kunstvuurwerkfabriek in Leeuwar den, schat dat het Nederlandse volk een slordige zeven miljoen gulden heeft uitgegeven voor de aanschaf van vuurwerk. Zijn fabriek leverde ruim tachtig miljoen vuurspuwers af, die het vandaag allemaal hogerop zullen zoeken. Ook bij de Koninklijke Neder landse Kunstvuurwerk- en Munitie fabriek A. J. Kat in Leiden hebben ze flink in de donderbus geblazen. De import uit China van hulzen voor rotjes was groot: „We hebben er dit jaar bijna 56 miljoen ontvan gen". Hoog genoteerd staan ook de Draaiende Zon, de Vesuvius en de aanstrijkrotjes. Toch heeft de heer W. van der Linden, procuratiehouder over het Leidse vuurwerk, nog het liefst ge meentelijke opdrachten voor vuur werk bij officiële gelegenheden. ,,Pas dan is er voor ons een rede lijke winst te behalen." En zover als in Duitsland zullen we het hier nooit brengen. Wartt dat bedrag van zeven miljoen lijkt heel wat, maar het is een kleinig heid vergeleken met Duitsland, waar de omzet tegen de honderd miljoen gulden loopt. Ook de afgelopen nacht bewaakte de brandweer nog steeds de geteisterde panden. Het vuur was nog altijd niet uit en de kans dat het nog zou oplaaien was nog steeds aanwezig. De labiele situatie waarin de gevels zich bevon den maakte het nablussen moeilijk, omdat 't levensgevaarlijk was om naar binnen te gaan. De afzetting van het plein voor het publiek bleef dan ook gehandhaafd. Omtrent de oorzaak is nog steeds niets zinnigs te zeggen: een niet uitge blazen kaars, een niet gedoofde sigaret niemand kan het zeggen, want de ravage is zo groot dat de kans om een spoor terug te vinden uiterst gering is. Overigens is de brand een grote strop voor de amusementsbedrijven rondom beide pleinen en beperkt de schade zich niet tot de verwoeste of zwaar bescha digde panden, die door het vuur' wer den getroffen. Omdat ook de adminis tratie van de hotels verloren is gegaan weet de politie nog steeds niet met ze kerheid of iedereen tijdig de branden de gebouwen heeft kunnen verlaten. Voor zover bekend zijn er echter geen slachtoffers gevallen. Het vuur heeft in de getroffen pan den niets gespaard, behalve en dat is een bijzonder gelukkige omstandig heid de mensen, die in de woningen erboven en de hotelkamers boven „Ri- che" in hun nachtelijke rust de brand niet hadden opgemerkt. Door voorbij gangers werden zij gewekt. Was dit niet gebeurd dan waren de gevolgen niet te overzien geweest omdat de brand zeer snel om zich heen greep. Van hun bezittingen hebben de be woners niets kunnen meenemen. Een van de brandweerlieden kreeg het ver zoek uit een kamer een kist met geld en juwelen te halen. Op het laatste moment moest de spuitgast zich terug trekken wegens vallend puin. De kist kon niet worden gered. getroffenen MENALDUM De 47-jarige adjunct directeur van gemeentewerken in Me- naldumadeel J. H. heeft gisteren tegen over de officier van justitie bekend en kele malen te hebben ingebroken bij een kennis in Menaldum. Hij heeft in totaal ongeveer 700 gulden buitge maakt. De kennis, M. v. d. G., had de politie gemeld dat hij een alarminstallatie had laten aanleggen in zijn huis. De bel daarvan was bij een buurman geplaatst. Tijdens de kerstdagen, toen de familie Van der G. afwezig was, ging prompt de bel rinkelen. Tot verbazing van de gewaarschuw de politiemannen, bleek de adjunct directeur van gemeentewerken de be zoeker van het verlaten huis te zijn. Die diste eerst het verhaal op dat hij zelf meende iets verdachts in het huis te hebben gezien. Hij vertelde ook dat hij in een kastje met papieren had zitten snuffelen. Overgebracht naar Leeuwarden be kende hij diefstallen. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld. H. is ruim 13 jaar in dienst van de gemeente Me- naldumadeel. De getroffenen tien tot vyftien mensen in totaal hebben inmiddels allen onderdak gevonden. De vreemde lingenpolitie in de hoofdstad heeft zich ontfermd over enkele buitenlanders, die al hun papieren zijn kwijtgeraakt. Het café op de hoek („Verwoest") zal voorlopig niet toegankelijk zijn voor bezoekers, ook al heeft het vuur hier niet toegeslagen. De brandweer heeft het goed nat gehouden, waardoor zo wel het café als de daarboven gelegen woningen onbruikbaar zijn geworden. Terwijl aan beide zijden van dit hoek- café de panden in lichterlaaie stonden, bleef het café op deze wijze tegen het vernietigende vuur beschermd. LUIK Ongeveer duizend Nederlandse skiërs hebben dit weekeinde gepro fiteerd van de vijftig centimeter dikke sneeuwlaag op de skihellingen in de Bel gische Ardennen. Zij waren niet alleen afkomstig uit Zuid-Nederland, maar ook vele bewoners van de Randstad trokken voor een weekeindje wintersport naar Hoog-België. De Ardennen komen zo'n zeshonderd meter boven Amsterdams peil uit. De VVV van de provincie Luik vindt dat het klimaat er zeker zo goed is als in de Alpen. Het moderne wegennet ging dit weekeinde schuil onder een dikke laag vastgereden sneeuw, waar over de Nederlandse skiërs in auto's en bussen naar één der zeven ski-oorden glibberden. Het zijn wintersportplaatsen in de dop, met skihellingen van twaalf tot zes tig procent en een lengte van 450 tot twaalfhonderd meter. Er zijn skiliften, skischooltjes en chalets voor een be scheiden après-ski. Alleen de geur van de Belgische patat-frites verdrijft de frisse lucht van de dennenwouden en de illusie, dat men in Zwitserland of Oostenrijk is. Komen de Nederlandse skiërs op de glooiingen van de Veluwe of van Zuid- Limburg slechts toe aan lichte vinger oefeningen, de zogeheten pistes van de Ardennen eisen het betere voetenwerk. Vooral de skibanen van Francorchamps, Spa en Robertville-Ovigat zijn geliefd bij de doorgewinterde skiërs. Ongeveer de helft van de Nederlan ders, die één of twee dagen in de Bel gische Ardennen wintersport bedrijven is te vinden in het vlak bij de Duitse grens liggende Robertville-Ovigat. Het plaatsje telt twee fikse skihellingen. Een ronkende tractor drijft de skilift aan en volgende week zal er ook een tweede skilift met tractor in bedrijf komen. „Ik schat dat van de drieduizend be zoekers het afgelopen weekeind ruim vijfhonderd uit Nederland kwamen. Ze komen met bussen vol uit Breda, Maas tricht en Heerlen. Dit weekeinde waren er ook Amsterdammers", zegt de 73-ja- rige Edmond Dethier. Hij zwaait er de scepter namens de gemeente Robertvil- le, die de terreinen in eigendom heeft. Zijn functie van vice-president van de Skiclub valt niet af te lezen van zijn zeer vriendelijk, doch uitermate lande lijk uiterlijk. Hij verhuurt ski's en bij passende schoenen en maakt onweten- UTRECHT De Utrechtse officier van justitie, mr. W. H. Overbeek. zal de NVSH vervolgen wegens het uitstal len van enkele prenten van erotische kunst op een stand tijdens het pop festival Flight to Lowlands Paradise. Het feest werd zaterdag in de Margriet hal van de Jaarbeurs gehouden. Mr. Overbeek vindt enkele prenten „schunnig" en aanstotelijk voor de eer baarheid. Hij heeft de collectie echter niet in beslag laten nemen, maar er foto's van laten maken. De standhouder, de 25-jarige N. N. uit Leiden, zegt dat alle afbeeldingen onder verantwoordelijkheid van de NVSH vallen. De prenten waren vol gens de catalogus afkomstig van een foto-impressie van een tentoonstelling van erotische kunst in Hamburg. Deze expositie van het echtpaar Kronhausen is eerder in Malmö geweest. A'/M DEN HAAG De staatssecretaris sen Kruisinga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en Van de Poel (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) zyn van mening, dat het niet op de weg der (rijks)overheid ligt om de geldelyke lasten van de heer W. J. Versluis, vader van de sinds twee en een half jaar bewusteloze Mia Versluis, rechtstreeks over te nemen. Ook de so ciale verzekering kan, naar hun oor deel, geen tegemoetkoming in zodanige lasten verstrekken. De bewindlieden, die dit hebben ge antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Van Wijk (PSP), wijzen op de mogelijkheden van de Al gemene Bijstandswet. Krachtens deze wet heeft de (gemeentelijke) overheid de rechtsplicht tot bijstandverlening in gevallen, waarin een persoon of gezin niet meer uit eigen middelen kan voor zien in de noodzakelijke kosten van het bestaan, dan wel in zijn mogelijkheden tot voorziening daarin wordt bedreigd. Indien de omstandigheden, waarin de heer Versluis is komen te verkeren, zijn mogelijkheden in dit opzicht in gevaar hebben gebracht, is binnen het raam van de bestaande wetgeving toepassing van deze wet de aangewezen weg. De vraag, of en in welke mate deze omstandigheden tot verlening van bij stand nopen, staat in eerste instantie ter beoordeling van het gemeentebe stuur. Vanwege het departement van CRM zal er in nauw contact met het gemeentebestuur van .de woonplaats van de heer Versluis voor worden ge zorgd, dat de betrokkene over de mo gelijkheden, die de ABW biedt, zal wor den ingelicht. UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen heeft de Fede ratieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) erkend. Per 1 januari zal de FSV lid worden van de personeelsraad van de NS. Over de erkenning van deze catego rale bond is veel te doen geweest. De FSV begon in 1961 als vakvereniging voor rijdend personeel. Vooral de er kende vakbonden hebben zich tegen er kenning van de FSV verzet. In septem ber van dit jaar echter kwam het ge sprek met de directie van de NS en la ter met de vakbonden. De voorzitter van de FSV, de heer J. Gijsbertse, is tevreden over het besluit. „Wij kunnen nu na zeven jaar strijd eindelijk op een voor een vakbond nor male manier gaan werken": zo meent hij. De FSV telt ongeveer 2700 leden, 10 procent van het totale NS-personeel. de Nederlandse dagjesmensen wegwijs in de plaatselijke skigebruiken. Een Ne derlandse sigaar tussen de lippen van een der controleurs herinnert nog aan dit bezoek. Het is hoogseizoen, dank zij de forse sneeuwlaag en het koesterende zonne tje, dat er echter niet in slaagt de hal ve meter lange ijspegels aan de daken van de houten chalets te laten smelten. Op de pistes van Spa is men minder afhankelijk van het weer. Een vernuf tige installatie kan op voorwaarde dat het vriest de hele skihelling be dekken met kunstmatige sneeuw. Deze sneeuw, die onstaat door lucht en water samen te verstuiven, blijft zelfs langer liggen dan het natuurlijke pro- dukt. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Boot (KVP) heeft de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd of er enige grond bestaat voor de bewering, dat er een instructie bestaat voor de Neder landse vertegenwoordigingen in het buitenland om voor Nederlanders en in het byzonder voor Nederlandse „hippies" „niet veel" of „niets" te doen, indien zij door eigen schuld in moeilijkheden ge raken ten gevolge van maatregelen van de plaatselijke autoriteiten. Mr. Boot wijst op de, in het Vrije Volk van 28 december jl. beschreven, lotgevallen van een Groningse student, die zich er over beklaagt onvoldoende assistentie te hebben gekregen van de zijde van de Nederlandse ambassade in Pakistan, toen hij daaraan behoefte had in verband met het feit, dat hij gedu rende drie weken in de staatsgevange nis van Lahore in voorarrest heeft ge zeten. De vraagsteller informeert er verder naar of minister Luns een onderzoek heeft doen instellen of dat hij dit, in dien dit nog niet is geschied, alsnog doet naar de gegrondheid van de klach ten. Mr. Boot zou in dit onderzoek be trokken willen zien de wijze, waarop betrokkene na zijn ontslag uit het voor arrest op de ambassade te woord zou zijn gestaan. RIO DE JANEIRO Een Neder landse priester is in Rio de Janeiro gearresteerd. Hy is studentenmoderator aan de landbouwhogeschool, Z(jn naam is niet bekend gemaakt, noch de reden yoor zyn arrestatie. Vermoedelijk betreft het pater k. van den Bergen van de missionarissen van het Heilig Hart. Deze studeert vee artsenijkunde aan de Universitado Ru- ral en is tevens studenten-aalmoezeniei De Nederlandse priester is niet ae enige buitenlander die de laatste tijd in Brazilië is gearresteerd. Vooral in Belo Horizonte en Santos zijn vele buiten landse priesters gevangen genomen vanwege „revolutionaire" activiteiten. Er werken enkele duizenden buiten landse priesters in Brazilië, onder wie honderden Nederlanders. SCHIPHOL Pater Anthony Byrne, de leider van de kerkelyke hulpverle ningsorganisatie Caritas in Biafra, is gistermorgen op Schiphol aangekomen. Pater Byrne sinds februari in Biafra wil in Europa meer geld proberen te krijgen voor de leniging van de nood aldaar. „Ik heb de indruk dat de bereidheid bij de mensen om geld te geven voor Biafra de laatste tijd wat afneemt. Ik wil nu in Europa de mensen nog eens extra overtuigen van de schrijnende noodsituatie in Biafra. Er is nog steed? een groot tekort aan medicamenten en vitaminenrijk voedsel", aldus pater Byrne. AMSTERDAM Bontjassen tot eém waarde van 35.000 gulden zijn gestoljém uit een bonthandel op de Keizersgracht in Amsterdam. Gisternacht i verdwenen daar acfif bontjassen, waaronder twee kostba<fce£ een ocelot van 16.500 en een luipaaïcEjï&en- van zesduizend gulden. De inbrekers zijn de bonthandel b: nengekomen door verbreking van ei ruit. a WASHINGTON De komende Ame rikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft de benoeming bekendge maakt van David Packard, een miljo nair uit Californië, tot onderminister op zijn departement. Packard, 56 jaar oud, is president-commissaris en direc teur van de maatschappij Hewlett-Pac kard uit Palo Alto, die elektronische en andere apparatuur^ vervaardigt, o.a. voor het ministerie-van defensie. Packard erkende^Tia zijn benoeming direct, dat hij ii^-een ernstig belangen conflict zou kunrgn^raken. Hij vertel de op een pers;c®nferentie, dat hij dit -probleem dacht' op te lossen door 31.610.000 aandelèn j£r waarde van circa 300 miljoen dollarrdiê hij en zijn vrouw de maatschappij hadden, onder te ibrengen in een "böhèerfonds. Alle op brengsten van dje: aandelen zouden gorden verdeeld, ©fider liefdadigheids- onderwijsinstellingen. ROTTERDAM De 44-jarige bank bediende A. Lems uit Rotterdam ia woensdagmiddag bij een verkeersonge luk in de^Haasstad om hef-Teyen geko- plotseling ovèps teken van -d$e straSWg; werd de bankbenende aan- redëfpciöor een tenkautd.'fjlij kwam rmét ziji>- hoofd onder het réchter ach terwiel ^terecht. t'

De Vallei | 1968 | | pagina 11