Veenendaals dagblad Min. Roolvink vindt dat metaal-cao te ver gaat Jaartal Trygve Lie (72) overleden Een wonder in een Vondeling niet gebrand oj> voorzitterschap van P.v.iA. Nog geen resolutie in Veiligheidsraad e» Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei N MAANKRA TERS VAN DICHTBIJ LOONPOLITIEKE ADVIESCOMMISSIE ZAL NOG DEZE WEEK HAAR VISIE GEVEN Russisch protest Wisselvallig Kritiek op Israël houdt aan In het nieuwe jaar Niet met KVP T. A. WILLEMSEN N.V. 0 persoonlijke leningen 0 autofinanciering 0 assurantiën 0 makelaardij o.g. Waterwild- Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valleiopge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 31 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 307 Vandaag nog is dit jaar 1968 heden. Een fascinerend heden daar niet van. Moedeloos makend misschien omdat zo weinig werd bereikt, hoop gevend toch ook omdat zo veel werd nagestreefd dat goed is en vruchten kan afwerpen voor de toekomst. Maar morgen is 1968 een jaartal, een cijfer in de lange reeks. En de ge schiedenis zal leren of het een cijfer Is dat de jaartallenboekjes zal halen. Waarschijnlijk is het niet, want in jaartallcnreeks gaat het om feiten en niet om goede voornemens. Want als straks deze krant van 31 de cember in de legger wordt bijge plakt en het jaartal 1968 op de rug wordt geschreven, dan zal dat geen legger zijn waarin we nog dikwijls zullen terugbladeren. We hebben u geen vrede in Viëtnam kunnen melden we hebben u zelfs niet kunnen berichten dat het éch te vredesoverleg nu eindelijk is be gonnen. We hebben u geen vrede in het Mid den-Oosten kunnen melden na de jongste incidenten lijkt de vrede zelfs verder af dan ooit. We hebben u geen vrede in Biafra kunnen melden het gironummer waarop u geld kunt storten om de ergste honger te lenigen is vandaag nog altijd het belangrijkste nieuws. Tsjecho-Slowakije heeft ons fel be ziggehouden maar zal het in de geschiedenis meer zijn dan een in cident in het ontwikkelingsproces van de communistische wereld? En de golf van geweld die de Ver. Staten lökt te hebben overspoeld ral het niet evenzeer een fase blij ken in het ontwikkelingsproces dat deze nog altijd zo heterogene be volking tot meer begrip en tot gro ter eenheid moet voeren? - In de verhouding tol communistisch China is niets wezenlijks veranderd; In de verhouding tussen rijk en arm is veel gepraat en weinig gedaan; de oost-west verhouding is er niet beter op geworden en de noord-zuid verhouding is er niet beter op ge worden. En dit alles ondanks twee belang rijke evenementen: het grote be raad der kerken in Uppsala en het Olympische verbroederingsfeest in Mexico. Is er dan in al die kranten niets hoop vollers, niets positievers te lezen ge weest? Natuurlijk wel maar dan komen we in een ander vlak. Met onze portemonnee is het niet slecht gegaan: de „deuk in de conjunctuur" is allang vergeten, de welvaartsta fel is nog altijd rijkelijk gedekt dat we wel eens moeite hebben met een eerlijke verdeling van al dat goe de dezer aarde is een andere zaak. Het is niet tot stakingen van enige omvang gekomen, het is niet tot een politieke crisis gekomen, de studenten demonstreerden veel, maar ze stude ren ook nog steeds, Apeldoorn heeft z'n tunnel. Veenendaal z'n nieuwe stadhuis, Tiel is baast klaar met de bouw Van z'n cultureel centrum. Al lemaal positieve zaken die tot tevre denheid stemmen we hebben er u in het afgelopen jaar verslag van gedaan. Maar al dat niet-bereikte èn al dat wei- bereikte zullen 1968 niet tot een jaar tal van formaat maken. Jammer? Gelukkig? Allebei! Jammer omdat 1968 geen vredesjaar is geworden gelukkig onidat de vrede wel dichter bij gekomen is. Jammer omdat ook in 1968 de vrijheid weer vertrapt is gelukkig omdat de waarde van de vrijheid des te sterker wordt beseft. Jammer omdat de honger ook nu weer nodeloos slachtoffers heeft ge maakt gelukkig omdat het besef van verantwoordelijkheid voor elkaar is toegenomen. Morgen is 1968 een jaartal, een cijfer in de lange reeks. Toch een jaartal dat wij allen die hel beieefd hebben niet willen vergeten. Omdat we in dat jaar gelééfd hebben, gestrééfd hebben. En al hebben we het in dat jaar niet bereikt, we nemen ons ge loof. onze hoop, onze liefde mee het nieuwe jaar in. Niet in de put. door de teleurstellingen en niet geknakt door de tegenslagen. Zo alleen im mers kunnen we van het nieuwe jaar iets goeds verwachten. Zo alleen immers kunnen we hopen op een „ge lukkig nieuwjaar". Allen die aan onze krant meewerken wensen u van ganser harte een ge lukkig nieuwjaar. DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid vindt de nieuwe c.a.o. voor de metaalindustrie (230.000 man) te ver gaan. Hij overweegt een of meer bepalingen uit het contract onverbindend te verklaren. Dat blijkt tenminste uit zijn beroep op de loonpolitieke adviescommissie (LAC) om hem haar visie te geven op de mctaal-c.a.o. Eerste secr.-generaal Verenigde Naties OSLO Trygve H. Lie. de eerste secretaris-generaal van de Verenig de Naties, is gisteren op 72-jarige leeftjjd overleden in Geilo 240 kilo meter ten noordwesten van Oslo. Trygve Lie was sinds 1941 de Noorse minister van Buitenlandse Zaken toen hij in 1946 eenstemmig tot eerste secretaris-generaal van de Uno werd gekozen. Hjj trad in no vember 1952 af nadat vooral van communistische zijde kritiek was ge leverd op zijn beleid. De communistische landen beschuldig den hem ervan dat hij de belangen van het „westerse imperialisme" diende. Zij boycotten hem nadat hij tussenkomst van de Uno had aanbe volen in de Koreaanse oorlog die in 1950 uitbrak. Tegelijkertijd haalde hij zich de woede van de Amerikaan se pers op de hals. Verscheidene kranten versleten hem voor een „communistische stroman". Lie reageerde op deze kritiek heel la coniek: „Zolang de aanvallen van al le kanten komen is dat een hoopvol teken." Tenslotte kwam hij echter tot de conclusie dat zijn positie on houdbaar werd. Hij werd opgevolgd door de Zweed Dag Hammarskjoeld. Als minister van Buitenlandse Zaken leidde Lie Noorwegen naar actieve samenwerking met de westelijke we reld. Door zijn toedoen trad Noor wegen toe tot de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO). Daar mee gaf Noorwegen zijn traditionele neutraliteit op. ADVERTENTIE OWARSGEBAKKEN NATUURWIT-BOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN LONDEN De Sovjet-Unie heeft bij Amerika. Engeland en Frankrijk ge protesteerd tegen de voorgenomen ver kiezing van de nieuwe Westduitse presi dent in West-Berlijn. Op 5 maart moet het kiescollege een keuze maken tus sen de kandidaat van de christen-demo craten, de huidige minister van Defen sie Gerhard Schroder en de socialis- i tische kandidaat de minister van Justi- I tie Gustav Heinemann TAe luchtdrukverdeling is gecom pliceerd. Vrij onverwacht is van de Noordzee een koufront door gekomen. dat ons vandaag sneeuw, ijzel en regen brengt. De tempera tuur loopt in Gelderland op tot om het vriespunt. Achter het front ruimt de wind naar het noorden en volgen er opklaringen. Daardoor is in de komende nacht lichte vorst te verwachten, met ah consequentie gevaar voor gladde wegert. Het weer blijft aan het begin van 1969 wisselvallig. Bij IJsland slaat een nieuwe depressie 'n zuidooste lijke koers in, maar aan de andere kant blijft de luchtdruk in Midden- Europa stijgen en bouwt zich boven Rusland een nieuw hogedrukgebied op, dat vanmorgen een waarde van meer dan 1030 millibar had. De laagste temperaturen zijn gis teravond bereikt in Noord-Brabant 12 tot 15) tijdens het overtrek ken van een rug van hoge druk. In Gelderland is het nog tot 8 a 10 gra den vorst gekomen. '1orgen, zon op: 08.48. onder: 16.39, maan op: 14.10. onder: 07.26 Aangenomen wordt, dat dc commis sie in het begin van dit jaar inge steld wegens bet nieuwe systeem van vrijere loonpolitiek nog vóór maan dag de minister van advies zal dienen. Dan komt namelijk de ministerraad bijeen om het contract te bespreken. Het gaat de minister behalve om de inhoud ook om de wijze waarop het contract tot stand is gekomen en de gevolgen ervan voor dé Nederland se economie. De metaal c.a.o. is voor vele andere bedrijfstakken namelijk richtinggevend in de loononderhande lingen. die nog moeten volgen. De regering die het vinden van een nieuw economisch evenwicht hoog in haar banier heeft geschreven zal er alles aan gelegen zijn tijdig bij te sturen om een te ver doorschieten van de loonontwikkeling te voorkomen. De LAC komt pas in actie als de minister van Sociale Zaken een ingreep overweegt. Zij bestaat uit vijf leden: prof. dr. E. J. H. M. van der Ven (voorzitter), prof. mr. N. E. H. van Esveld, .J. A. Middelhuis (oud-voorzit ter N.K.V.), dr. B. Pruyt (directeur S.H.V.) en drs. D. Roemers (burge meester van Vlissingen, oud-voorzitter N.V.V) De nieuwe metaal-cao voor 1969 houdt onder meer in: een loonsverho ging van 5,5 procent op 1 januari en één van twee procent op 1 juli, een mini mumvakantietoeslag van 540 gulden voor werknemers van 23 jaar en ouder en de stichting van een fonds voor vakbondswerk Zowel de vakbonden als de werkge vers konden zich gisteravond niet voor stellen dat de minister werkelijk zou ingrijpen in het metaalcontract ADVERTENTIE Bij uw nieuwe jaarreis om de zon met het oude voertuig aarde, wensen wij U goed zicht. OPTICIEN SPECIALIST Veenendaal Wageningen Pr. Bernhardl. 4 Bergstr. 12 LAGOS Radio-Biafra meldt dat er zondag bij een bombardement van de federale Nigeriaanse luchtmacht op vluchtelingenkampen en een kerkge bouw bij Port Harcourt minstens 48 mensen om het leven zijn gekomen. De meeste doden zijn vrouwen en kinde ren die na afloop van de mis de kerk uit kwamen aldus Radio-Biafra kt DEN HAAG Oud-minister dr. A. Vondeling is er niet op gebrand voor zitter van de Partij van de Arbeid te worden. „Het zou niet mijn eerste keus zijn, ook niet mijn tweede", zei hij gis'e:avond in de Vara-tv-uilzen- ding „Achter het Nieuws". Dr. Vonde ling „zou er geen traan om laten als hij niet zou worden gekozen". Hij zal echter „ja" zeggen als de meerderheid hem kiest. Dr. Vondeling gaf toe dat hij de eerst verantwoordelijke is voor de on rust in de Partij van de Arbeid door zijn toetreden tot het kabinet-Cals. Toch zag hij weinig werkelijke me ningsverschillen in zijn partij, al kon hij niet ontkennen dat er groepen zijn, die op elkaar inbotsen: Nieuw Links en Democratisch Appel. De socialistische kandidaat-voorzit ter bleef bij zijn mening, dat met de KVP-van-nu de Partij van de Arbeid niet zal kunnen samenwerken. Hij kon zich ook niet voorstellen dat de KVP van Schmelzer nu met de PvdA in zee zou willen gaan. Hij hoopte dat de kie zers 't straks in 1971 zullen waarderen, dat de Partij van de Arbeid van tevo ren vertelt met wie zij na de verkie zingen zou willen regeren. JEW YORK Tijdens hel tweede debat in de Veiligheidsraad over de spanning in het Midden-Oosten, zijn gisteravond opnieuw woorden van afkeuring gesproken over hel Israëlische optreden in Beiroet. Om middernacht ging de raad uiteen hij zal vanavond opnieuw de situatie in het Midden- Oosten bespreken. In dc wandelgangen van het VN-gcbouw te tfJcw York verluidde, dat een resolutie zal worden ingediend, waarin niet alleen de ver oordeling van de Israëlische actie wordt vastgelegd, maar ook zal worden er kend. dat Libanon recht heeft op schadeloosstelling. (Op het vliegveld van Beiroet zijn dertien vliegtuigen door het optreden van Israëlische comman do's vernield.) Men is het er echter nog niet over eens of de Veiligheidsraad het recht heeft Israël aan te spreken voor het betalen van een schadeloos stelling. De Britse VN-vertegenwoordiger, Lord Caradon. was bijzonder scherp in zijn veroordeling van de Israëlische actie en stelde, dat de grote mogend heden zich niet langer afzijdig mogen houden nu de VN-beginselen door voortdurende gewelddaden in het Mid den-Oosten met voeten worden getre den. „Wij vrezen dat als men de Ara bieren en de Israëliërs aan hun eigen lot overlaat, zij nooit vrijwilig tot elkaar zullen komen, aldus Lord Caradon. Ook Canada en Denemarken wezen de tactiek van vergelding, zoals die door Israël wordt gevoerd, af. ZELFVERDEDIGING Josef Tekoah. de vertegenwoordiger van Israël, stelde .opnieuw, dat de ac tie een daad van zelfverdediging was geweest tegen een genadeloze en wille keurige gewelddaad, waartegen de bui tenwereld volgens hem niet had gepro testeerd. In tegenstelling tot de „Li banese aanval" was volgens hem tij dens de Israëlische tegenmaatregel de Ken stuk maanlandschap, gt ter van ongeveer zestig kilom ■gt ajeerd vanuit de Apoilo-H Op d 'iOpnterkelijk worden de geulen voorgrond de krater Goclenius met een diame- genoemd, die de krater doorsnijden en zich er- mmmt buiten voortzetten. De drie bijeen gegroepeerde kraters zijn de Mugelhaens, Magelhaens-A en Columbus-A grootste zorg in acht genomen om mensenlevens te sparen. Op de vraag of Libanon schadeloos gesteld moest worden voor het verlies aan vliegtui gen telde hij: „Is het leven van de Israëlische ingenieur, die in Athene werd gedood, minder waard dan al het metaal, dat in Beiroet werd vernie tigd?" Volgens Tekoah zal het bestand tussen Israël en de Libanon geëerbie digd worden als Libanon een einde maakt aan het optreden van terreur organisaties op zijn grondgebied. Tijdens het debat in de Veiligheids raad hebben ongeveer tweehonderd jongelui voor het VN-gebouw een sym pathiebetoging voor Israël gehouden. Leden van de Veiligheidspolitie van het VN-hoofdkwartier sloten de toe gangspoorten tot de gebouwen en hiel den hun wapenstokken gereed, maar de stadspolitie van New York kon de betoging onder controle houden. GEEN WRAAK Paus Paulus heeft er bij de Libane se regering op aangedrongen geen wraak te nemen voor de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet. Premier El Jafi van Libanon heeft ge zegd, dat de aanval op het vliegveld geen wijziging zal brengen in de hou ding van zijn regering tegenover de Palestijnse commando's. De premier acht deze acties van de Arabische commando's gerechtvaardigd. ..Men sen wie men hun land heeft afgeno men moeten dit met alle mogelijke middelen terug zien te krijgen", zo zei hij. Verscheidene internationale lucht vaartmaatschappijen, zowel in het Midden-Oosten als in Amerika en Frankrijk, hebben zich bereid ver klaard de door de Israëlische ver geldingsactie gehalveerde Libanese luchtvloot aan te vullen. De Britse verzekeringsmaatschap pijen, waar de verloren gegane pas sagiersvliegtuigen verzekerd waren, hebben bekend gemaakt, dat zij de schade zullen vergoeden. Tegelijker tijd overwegen zij echter de verze keringspremies voor het Midden- Oosten te verhogen. In totaal be draagt de schade die de Israëlische commando's hebben aangericht op het vliegveld van Beiroet 120 mil joen gulden. Tn een vraaggesprek voor Radio-Lu- j xemburg heeft de Sovjet-ambassadeur in Frankrijk, Zorin. zijn instemming betuigd met de suggestie van de mi- nister van Buitenlandse Zaken Michel Debré voor een gezamenlijke actie van de „grote vier" om een vreedza me oplossing voor de crisis in het Mid den-Oosten te vinden. Ook West-Duits- land betreurt het optreden van Israël in Libanon. In verband met de jaarwisseling zal 't volgende nummer van onze krant verschijnen op donderdag 2 januari 1969. De wonderen houden met op voor dit Vietnamees je en deze vier Biafraanse kinderen, die in het kind er-buitenhuis van prof. Van Creveld in Huizen verblijven. Voor de eerste maal in hun leventje be leefde het vijftal een pak sneeuw. Als het eens symbolisch was voor een afkoeling in de oorlogshitte in Vietnam en Biafra in het komende jaar ADVERTENTIE Ribeslaan 1 Apeldoorn Telefoon 05760-19944 W c mogen het Britse onderzoek- centrum voor waterwild aan de mond van de Severn (Slimbrid- ge, Gloucestershire)waarover dit rubriekje dezer dagen handelde, gerust tot de belangrijkste ter we reld rekenen, niet alleen om de 7500 leden, want dat is niet zo bar veel, maar om de meest uitge breide collecties van eenden dei- ganse aarde. Het zijn er 160, samen met ongeveer 3000 individuen, waarvoor binnen- en buitenlandse toeristen veel interesse aan de dag leggen, want men kan er wel 250.000 bezoekers in een jaar tellen. Het centrum van de Wildfowl-Trust geniet voorts evenveel bekendheid wegens het^ fokken van zeldzame soorten, die op een haar na uitge roeid warennl. de Hawaï-gans of Nene en de Laysan-eend. Van de eerste leefde er in 1950 nog min stens 5 en hoogstens 20 stuks op de lava-hellingen van Hawaï, terwijl zich voorts 19 in gevangenschap be vonden. Peter Scott en de zijnen fokten met succes van de laatste restanten, want geleidelijk groeide de minimale bevolking aan, zodat de natuurbeschermingsautoriteiten er thans ruim 500 konden uitzetten. Hij vertelt er gezellig over in zijn autobiografie ,,The eye of the wind", (verschenen bij Hodder en Stoughton). waarin ge het leven van deze Engelse jongeman van de hoge kringen leert kennen tegen de achtergrond van 'n grote liefde tot de natuur. Hij strandde zo te zeg gen aar. de delta van de Severn, nadat hij als naturalist en ornitho loog, zeer verdienstelijk schilder van waterwild, marineofficier, pi loot. yachtsman, jager, wereldrei ziger, radiospreker, schrijver en nog wel meer, uitblonk, zoals mede oprichter van het World Wildlife Fund. Vol overtuiging noemt deze outdoor-man zich de gelukkigste mens ter wereld en als we hem te vreden zien zitten voor het raam met het wijde panorama, bevolkt door eenden, zwanen en ganzen kan ik dit best begrijpen. 31-12-1968 A. B. Wigman

De Vallei | 1968 | | pagina 1