Prijzenbedrag op recordhoogte Cor Blekemolen benoemd tot erelid van de KNWU Valery Brumel: „Training veel zwaarder dan voor ongeluk" Laat de lente gerust wat vroeger komen, mevrouwNeem nu mooi nieuw behang! Nieuw Behang Gerrit Scholten werd kampioen bij de leerling-pikeurs Voor Sparta-speler Arie van der Sluis is voetbal een hobby uortnieuws West-Duitsland beste Europese voetbalnatie Nederland verloor in Miami Beach Ligterink won fraai van Payrhuber Drie Russen naar Hoogoventoernooi Willem Geersen een goed leermeester Basketballteam tegen Zwitserland tenonder Eerste zege voor WWNA in competitie microkorfbal Opvoeren Jeugdplan Paardesport France-Football": Tennis Als vijftienjarige Lichter rijwiel Niemeyer-toernooi Beenrekker Jaag de somberheid uw huis uit! 'tls nu de tijd om lichten gezelligheid te kopen. Want.. dat fleurt de hele kamer op! Nooit in kantine Vreemd Begrip Met animo Twintig meter Nooit gedacht Dames veroverden eerste plaats DINSDAG 31 DECEMBER 1968 Atletiek onder leiding van vier bondstrainers DEN HAAG Ook voor de topatleten, die onlangs na de „affaire Westphal" dreigden niet meer in interlandwedstrijden uit te komen, heeft de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie de mogelijkheid open gelaten deel te nemen aan de centrale trainingen voor de Europese atletiekkampioenschappen. De KNAU heeft voor de trainingen, die tot 1 maart maandelijks worden gehouden, vier trainers aangezocht. Het zijn Ton Eykenboom (Bergschenhoek), Jan van Heek (Leiden), die beiden reeds in dienst waren van de KNAU, Cees Koppelaar (Zaandam) en Ben Kusmic (Sittard). Van hen krijgen Van Heek en Koppelaar de heren onder hun hoede, terwijl Eykenboom en Kusmic belast worden met de training van de dames. Van Heek, die de afgelopen jaren uit sluitend het hoogspringen onder zijn hoede had en met Peter Geelen, Ben Lesterhuis en Klaas Kanis de eerste Nederlandse twee-meter-springers afle verde, gaat zich bezig houden met de sprinters, de 4 x 100 meter en uiter aard het hoogspringen. Cees Koppelaar traint de atleten op de 400 meter, 4 x 400 meter en de middenafstand (800 en 1500 m). Ton Eykenboom zal de training van de sprintsters, de 4 x 100 meter, de technische nummers en de vijfkamp verzorgen. Bovendien zal hij tienkam pers, met uitzondering van het hoog springen, trainen. Ben Kusmic, de suc cesvolle trainer van bronzen-medaille winnares Maria Gommers, gaat leiding geven aan de 800 en 1500 meter loop sters. Het is de bedoeling dat de kandida ten voor de sprint en technische num mers tot maart voorlopig alleen op za terdag trainen, terwijl voor de midden afstandsgroepen en de 4 x 400 meter een weekeindtraining is gepland. Na 1 maart zullen de trainingen tweemaal per maand worden gehouden. Wanneer daar aanleiding toe bestaat kan het aantal bijeenkomsten worden opge voerd. Voor de trainingen, die medio ja nuari beginnen, wordt een veertigtal at leten uitgenodigd. Over de plaats, waar de bijeenkomsten worden gehouden, is nog overleg gaande om'dat de trainers de mogelijkheid willen hebben een baan-, bos- en zaaltraining te geven. Voor de lange-afstandlopers zal ook dit jaar gelegenheid bestaan om regel matig naar de Belg Van de Eynde, de coach van o.a. Gaston Roelants te gaan. De marathonlopers, die zich se dert enkele jaren verenigd hebben on der leiding van Aard Steylen, zullen ook dit seizoen hun eigen training kun nen uitstippelen. Naast de trainers zal een technische coödinator worden be noemd, die als ombudsman gaat optre den. Naast de toptraining wil de KNAU zeer binnenkort ook starten met een trainingsplan voor zestien- en zeven tienjarige jongens en meisjes. Dit jeugdplan is in eerste instantie afge- DEN HAAG De omzet van de paardesporttotalisator steeg in het af gelopen jaar met f 2.745.424,50 tot een totaalbedrag van f 44.454.517,50, een stijging van ruim 67* procent. De ver meerdering kwam voornamelijk tot stand door de sterke uitbreiding van het aantal draverijen, van 1839 tot 1958. De belangrijkste.bijdragen aan de to- talisator-omzet leverden de banen Hil versum met f 16.200,094, (vorig jaar f 15.356,747) en de renbaan Duindigt met f 13.081.027,- (vorig jaar f 12.540.908) en verder Mereveld (f 3.536.222), Wolvega (f 2.503.558), Groningen (f 2.293.346,50) en Alkmaar (f 2.265.886). De uitbreiding van het aantal lange- baandraverijen en rennen weerspiegelt zich niet alleen in de totalisator-resul- taten, maar vooral ook in de uitgeloof de bedragen aan prijzen en fokpremies, waarvan het totaal voor het eerst in de geschiedenis van de draf- en ren sport de vijf miljoen gulden 'passeerde. In totaal werd f 5.084.682 beschikbaar gesteld. De paarden, die de grootste greep uit de miljoenenpot deden, waren de dra vers Duchesse Mac met f 66.600, Anton f 62.400, de winnaar van de Grote Prijs der. Lage Landen, de Franse merrie Tenebreuse D f 40.000, Carlos Pluto f 37.950, Blazing Song f 37.350 en de vol bloeds Schermer f 26. 352, derbv-win- naar Sterly f 22.856 en Ragged Robin f 17.322. PARIJS Volgens het Franse sport blad „France-Football" is het Westduit- se nationale voetbalelftal het afgelopen jaar de sterkste Europese ploeg ge weest. Het blad, dat ook elk jaar de beste Europese voetballer kiest, maakt niet alleen een klassement van de ge wonnen, verloren en onbeslist geëindig de interlandwedstrijden, maar betrekt bij de berekening ook de kwaliteit van de tegenstanders. Nederland deelt op deze ranglijst de 20ste plaats met Oos tenrijk, Noorwegen en Zwitserland. De ranglijst van 1968 ziet er als volgt uit:.l. West-Duitsland; 2. Tsjecho-Slo- wakije. 3. Engeland, Italië, Rusland en Zuidslavië; 7. België, Bulgarije en Hon garije; 10 Schotland en Spanje; 12. Zwe den; 13 Noord-Ierland en Roemenië; 15. Griekenland, Polen en Portugal; 18. Wales; 19. Denemarken; 20. Oostenrijk, Nederland, Noorwegen en Zwitserland; 24. Frankrijk; 25 Ierland, 26. Cyprus; 27. Turkije; 28. Finland en Luxemburg. stemd op de vorming van atleten voor de Olympische Spelen, die in 1972 in München worden gehouden. Bovendien wil men daarmee het verloop on£er de jeugdige atleten tegengaan. Voor de jeugdtrainingen, die veertig keer per jaar op tien centraalgelegen plaatsen in de districten worden ge houden, zullen vierhonderd talantvolle jongeren worden uitgenodigd. Elk jaar vallen de achttien jarigen af, waarvan de mogelijke internationals doorschui ven naar de centrale training. De trainingsgroep wordt dan opnieuw met vierhonderd jeugdatleten aangevuld, waardoor na drie jaar achthonderd jongens en meisjes aan de geselecteer de trainingen deelnemen. De jeugdtrai ningen zullen niet onder leiding staan van de vier bondscoaches. Zij worden geleid door leden van de Nationale At letiek Trainers Vereniging (NATV), die door de KNAU daarvoor zijn aange zocht. MIAMI BEACH Fred Hemmes en Jan Hordijk, die Nederland vertegen woordigden bij de internationale tennis wedstrijden voor junioren in Miami Beach, hebben in de tweede ronde van het landentoernooi om de Sunshine Cup met 12 verloren van Spanje. Hem mes versloeg Roberto Riba met 63, 6 2, Hordijk verloor met dezelfde cijfers van Juan Gisbert en het dubbelspel tus sen deze vier spelers ging met 16, 2— 6 voor Nederland verloren. De finaleresultaten van het individue le „Orange Bowl"-toernooi waren: Jongens tot 16 jaar: Guillermo Vilas (Argentinië) - Emilio Montano (Mexico) 63, 64; tot 18 jaar: Richard Stock ton (V.S.) Paul Gerkin (V.S.) 6—2. 6—0, 6—2. Meisjes tot 16 jaar: Chris Evert (V.S.) Susan Stap (V,S.) 6—1, 6—2; tot 18 jaar: Patricio Montano (Mexico) Emily Fischer (V.S.) 6—3, 6—1. DEN HAAG In een bijzondere algemene vergadering heeft de Koninklijke Nederlandsche Wieier Unie maandagavond de heer Blekemolen benoemd tot erelid. Van de reeds eerder door de unie benoemde ereleden zijn nog in leven de heren J. van Eek, J. J. Stol, A. S. van Ommeren en J. F. van Duim. De benoeming tot erelid van Cor Blekemolen was verreweg het belangrijkste punt van de vergadering, waarvoor de agenda verder alleen vermeldde de goedkeuring pro forma van de door het hoofdbestuur in 1967 vastgestelde con- tributiegelden voor 1968. Sprekend tot het nieuwe erelid noem de dokter P. van Dijk, voorzitter van de Unie, eerst de sportieve prestaties van Blekemolen. In 1913 werd Bleke molen als 19-jarige voor het eerst kam pioen bij de stayers en hij behaalde zijn latste titel in 1932. Wereldkam pioen was Blekemolen in 1914, juist voor het uitbreken van de eerste wereldoor log veroverde hij zijn kampioenschap in Kopenhagen. De heer Van Dijk bracht in herinnering dat Blekemolen de man is geweest, die de sportfiets in Nederland tot gemeengoed heeft ge maakt en dat hij dertien jaar zitting heeft gehad in de sportcommissie van de KNWU, waarvoor hij, gezien zijn leeftijd, met ingang van 1 januari heeft bedankt. Blekemolen vertelde dat hij zijn wie- Ierloopbaan was begonnen als vijftien jarige, toen hij een geweldige bewonde ring had voor Jaap Eden, John Stol en jonkheer Bosch van Drakesteyn. „In 1914 werd ik als Nederlands kam pioen bij de amateurstayers afgevaar digd naar de wereldkampioenschappen in Kopenhagen waar de legendarische Engelsman Meredith zijn titel verdedig de. Meredith was onverslaanbaar, hij was een vermogend man, die de beste gangmaker kon betalen. Ik heb toen het verschrikkelijke geluk gehad dat Saldow, in die tijd de beste stayer bij de profs, mij toezegde dat ik in nood geval een beroep kon doen op zijn gang maker, Wittig. Het bleek noodzakelijk, want mijn gangmaker had moeilijkhe den met zijn motor en na dertig kilo meter, toen ik drie ronden achterstand had, kwam Wittig voor mij als reserve gangmaker in de baan. Door de „gunst" van Saldow werd ik wereldkampioen, want Wittig leidde mij over Meredith. Zonder dat en zonder de pech van mijn gangmaker was ik nu waarschijnlijk een volledig vergeten man geweest". In de dertiger jaren had Blekemolen het plan opgevat het Nederlandse volk kennis te laten maken met het lichtere rijwiel. Zijn voorstellen om een sport fiets te produceren stuitte af bij de di recties van de grote fabrieken, die niets zagen in een rijwiel dat tien kilo lichter was dan de gebruikelijke. Alleen de fabriek van Magneet, die in die tijd 4000 rijwielen per jaar produceerde, voelde wat voor de voorstellen van Ble kemolen. „Toen", vertelde de heer Ble kemolen, „heb ik een afschuwelijke fout gemaakt. Ik tekende een contract waarin stond, dat ik voor ieder ver kocht racerijwiel een zeker bedrag als „royaltie" kreeg. Het woordje race had ik natuurlijk moeten laten weg schrappen, want de produktie van Mag neet steeg later tot 60.000 fietsen per GRONINGEN In de zesde ronde van het Niemeyer-jeugdschaaktoernooi te Groningen hebben de koplopers, die als gevolg van het Zwitsers systeem tegen elkaar uitkwamen, snel remise gemaakt. De aandacht genoot vooral het duel Ligterink-Payrhuber, dat van be lang was voor een finaleplaats. De Nederlander, die, nu jeugdkam pioen Böhm heeft gefaald, moet pogen de finalegroep te bereiken, won in een fraaie aanvalspartij van de Oostenrij ker. De kans, dat Ligterink de finale be reikt, is aanwezig. De uitslagen: Vijfde ronde (afgebroken partij): Lom bardLigterink 72x/%. Zesde ronde: Ribli—Vaganian 7e—72; Ghizdavu— Webb 7aXA; MaderAndersson 72-72; SchaufelbergerAtanassov 72'A; Vu- jacicTurunen 01LigterinkPayr huber 10; BellonLombard afgebr.; PokojowcykMoles afgebr.; Juhn- ke—Teirlinck Vi—Böhm—Fedder 7i-%. De stand na zes ronden: 1. Vaganian (Rusl.) 472 p.; 2. Ghizdavu (Roem.); Ma- der (W.-Dld.); Ribli (Hon.), Webb (G.t Br.) 4 p., 6. Andersson (Zwe.), Atanass- sov (Bul.), Ligterink (Ned.); Schaufel berger (Zwi.), Turunen (Fin.) 372 p., 11. Bellon (Spa.), Lombard (Zwo.) 272 p. en 1 afgebr., 13. Payrhuber (Oos.), Vujacic (Z.-Sl.) 27t p., 15. Moles (Ier), Pokojow cyk (Pol.) 2 pnt. en 1 afgebr., 17. Juhn- ke (W.-Dld.) 2 pnt., 18. Fedder (Den.), Teirlinck (Belg.) Vz p., 20. Böhm (Ned.) 1 p. jaar. Voor het zo ver was, moest ik echter eerst een aantal vooraanstaande Nederlandse renners zo ver zien te krij gen dat zij voor Magneet reclame Wil den maken. Als eerste ging in naar Pij nenburg, die er eigenlijk niet veel voor voelde. Maar op een gegeven ogenblik vroeg hij: „Bleek, heb jij er wat aan als ik teken?" Op mijn bevestigend ant woord zette hij zijn handtekening. Daar na vertelde hij waarom. Vroeger, toen hij op de TWEM-baan in Tilburg met zijn bak chocoladerepen liep, kocht ik altijd wat van hem en gaf hem boven dien een goede fooi. Hij was dat niet vergeten en wilde nu wat terug doen""; Blekemolen zit vol met oude verha len. Uit persoonlijke ervaring kent hij oud-wielrenners als Ansani, die de motor maakte voor het vliegtuig waar mee Bleriot als eerste Het Kanaal over vloog en Champion, die de bougie heeft ontwikkeld. Mede daarom heeft Bleke molen de wielrenunie aangeboden ar chivaris te worden, waardoor de bond ook gebruik zal kunnen maken van het geweldige archief van de heer Bleke molen, waarvan de omvangrijke collec tie van George Hogenkamp deel uit maakt. Voorzitter Van Dijk nam dit voorstel van het scheidende lid van de sportcommissie met graagte aan. MOSKOU Wereldkampioen hoog springen Valery Brumel rolde zijn broekspijp op en liet zijn donkerblau we operatielittekens zien. Grijnzend zei hij„Ze hebben m'n been drie centimeter opgerekt. Met een beetje geluk ga ik het a.s. seizoen of het sei zoen daarna weer wedstrijdspringen": De hoogspringers hebben het de laatste drie jaar wat gemakkelijker ge had terwijl Brumel herstellende was van een motorongeluk waarbij zijn rechterscheen en enkel werden verbrij zeld. Hij onderging zes operaties en met behulp van een uitvinding van de tot toen onbekende dokter Gavriel Abra- mowitsjIlizarov werd zijn been tot normale lengte opgerekt. Hij oefent nu 12 uur per dag. In het interview in zijn tweekamer flat in Moskou, zei hij: „Mijn training is veel zwaarder dah voor het ongeluk. Als ik niet vooruit ga, zoals ik hoop, dan zal ik me geheel en al uit de ac tieve sport moeten terugtrekkèn. Want grote sportactiviteit moet betekenis hebben. Krijg ik mijn oude vorm niet terug, dan houd ik er mee op". De lange knappe Brumel, wiens we reldrecord van 228 centimeter nu al vijf en een halfjaar stand heeft gehou den, hoopt het zelf weer te verbeteren. De beenrekker, een uitvinding van dr. Ilizarov, heeft het hinken bijna gecorri geerd en hem in staat gesteld om al thans op een come back te hopen. Dr. Ilizarov zaagde zijn kuitbeen diagonaal door en zette het been toen opnieuw, maar enigszins uit het midden. Een stalen apparaat hield het been in zijn gerekte positie. Het werd pas in okto ber verwijderd en nu hinkt hij nog maar weinig Na een gesprek van een half uur in zijn flat begaven Brumel en de journa list zich in zijn nieuwe Mercedes naar het stadion in de buurt waar hij traint. In de sportzaal verontschuldigde hij zich bij zijn coach dat hij tien minuten te laat was en begon toen rondjes te maken over de indoorbaan. Brumel, die nu 26 is, heeft, als alles goed gaat, nog een. paar jaar wedstrijdsport voor zich. Maar hij mag ïog niet springen. „Dat DEN HAAG Voor het eerst zullen drie Russen deelnemen aan het Hoog oventoernooi, dat dinsdag 14 januari a.s. in Wijk aan Zee begint. Het zijn oud-wereldkampioen Michael Botwin- nik, die nog nooit eerder in het Hoog oventoernooi is uitgekomen, Paul Ke- res en Efim Geiler. Deze laatste twee hebben elk eenmaal deelgenomen en be reikten toen beiden een gedeelde eerste plaats. De Russische wereldkampioene Nona Gaprindasjvili is ingeschreven voor de op één na sterkste heren-groep. In deze meestergroep heeft zij reeds eenmaal eerder haar (denk)krachten gemeten met die van de heren en be haalde toen een redelijk succes. springen is gemakkelijk", zei hij. „Als ik normaal kan lopen, dan kan ,ik weer over de lat springen zoals ik gewend was. ADVERTENTIE OUD-VALKEVEEN Nog net voor hij de militaire dienst in gaat heeft Ger rit Scholten een mijlpaaltje bereikt, dat niet iedere leerling-pikeur in zijn archief kan vermeldenkampioen onder zijn vakgenoten. De waarde van zo'n titel is discutabel, want velen zouden liever een kampioenschap beslist zien in een soort competitie, dan op één dag, maar dat heeft bij de pikeurs toch ook weer veel tégen. De ene leerling namelijk krijgt veel meer kansen van zijn baas om in de koersen te starten dan de ander. De ene heeft ook betere paarden tot zijn beschikking dan een andere, misschien even begaafde, collega. Gewoon een kwestie van de kans krijgen dus. Gerrit Scholten (19) kreeg zijn kans en greep die zondagmiddag in Hilver sum prompt en overtuigend. Hij is niet het soort dat uit volle borst iedereen toe wil roepen, dat hij beslist pikeur gaat worden en waarschijnlijk wel een beste pikeur ook. Als je zo terloops een titeltje hebt meegepakt, ach, dan wil dat er later altijd wel in bij de werk gevers. Drie jaar geleden kwam Gerrit Schol ten, nadat gebleken was dat de Mulo en hij elkaar toch niet het gewenste contact gaven, in de paarden". Eerst zocht hij het dicht bij huis, bij trainer P. Smit. Daar werd hij stalknecht. Al vrijsnel ging hij over naar de oude meester in de kunst, Willem Geersen. Iets verder weg want Scholten woont in Utrecht en Geersen zetelt al sinds jaar en dag in Oud-Valkeveen, naast de ROTTERDAM „Hij kan een tweede Bennie Muller worden, maar hij is er nog lang niet". Weloverwogen stelt trainer Wiel Coerver van Sparta een diagnose over een van zijn jeugdige pupillen Arie van der Sluis. „On ze verwachtingen mogen echter nog niet te hoog gespannen zijn. Hij is tenslotte pas negentien en moet hetgeen hij ook wil nog veel leren. Voor de nabije toekomst kan hij voor Sparta evenwel een waardevolle kracht betekenen. Het goede karakter heeft hij daarvoor in ruime mate". Zijn de hoopgevende prestaties van Van der Sluis zijn talent bleef sinds hij in het duel5 met MVV zijn intrede deed in het eerste" elftal en nadien niet onopgemerkt voor trainer Coerver nog geen re den om nu maar direct hoera te roepen, het minst onder de indruk is Van der Sluis zelf. Hij blijkt een nuchter denkende jongen te zijn, die weet dat hij nog een lange weg zal moeten afleggen voor hij onder de groten van de voetbalsport zal worden gerekend. Een van zijn opmerkelijkste uit spraken: „Ze zien mij nooit in de kantine. Ik hoef geen schouderklop je als ik goed heb gespeeld. Als het de week er na minder goed gaat, zie je alleen maar scheve gezichten. Ik ga liever direct naar huis, vroeg naar bed en omdat het nu eenmaal moet, ook niet naar feestjes". Wie is Arie van der Sluis? Een kleine, atletische figuur, die vanaf zijn achtste jaar voetbalde in de amateurclub CVV, waar hij vrijwel in alle elftallen speelde. Een trouw clubaanhanger bovendien. Pas in juni van dit jaar werd hij voor de eerste maal geconfronteerd met een aanbieding uit het beroepsvoetbal. Zijn vaste opstelling in het UEFA- jeugdelftal, waarin hij ongeveer dertig wedstrijden speelde, had de aandacht getrokken van Sparta. Van der Sluis nam de aanbieding van Sparta welbewust aan. „Het is tenslotte een eer om in Sparta te mogen spelen. Voetbal is voor mij een hobby. De consequenties die het betaalde voetbal vraagt heb ik geaccepteerd en die zal ik nakomen. Ook al kan ik nu nog maar alleen in de avond trainen. Met een eenjarig contract bij Sparta kan hij nog alle kanten uit. Wat gaat hij doen als hij moet kie zen tussen zijn vaste werkkring als verkoper en de aanlokkelijke bedra gen van een goed profcontract? Voorzichter doch nuchter oorde lend zegt hij: „Als ik die keus moet maken dan doe ik dat alleen als ik tenminste een driejarig contract aangeboden krijg. Je moet tenslotte je vaste werk laten schieten. Dan is het te riskant om voor één jaar te tekenen. Het kan tenslotte ook wel eens een jaar minder goéd gaan en dan sta je in feite op straat". Voor Van der Sluis ligt deze on getwijfeld moeilijke beslissing nog in het verschiet. Hij zal zich eerst moeten aanpassen aan de sfeer, de mentaliteit en het verschil tussen amateur- en betaald voetbal. Na vier wedstrijden in de eredivisie, waarin hij met deze zaken werd ge confronteerd zegt hij: „Het voetbal in de eredivisie is veel sneller. Het verschilt dag en nacht met het amateurvoetbal. Het is verfijnd har der, dit in tegenstelling tot het ama teurvoetbal, waarin meer dom hard wordt gespeeld". Vreemd genoeg alleen van de Rotterdamse club. Wiel Coerver heeft er een verklaring voor. „Het is inderdaad frappant dat er geen enkele eredivisieclub is geweest die hem heeft willen contracteren. Ik geloof dat zijn kleine postuur 1.64 meter velen angstig heeft ge maakt. Gelukkig voor Sparta, want over zijn technische kwaliteiten valt niet te discussiëren". Ziet de toekomst er voor de kleine dribbelaar, die op gemakkelijke wij ze een tegenspeler weet te passeren, rooskleurig uit, Van der Sluis maakt zich voorlopig nog geen enkele il lusie. „Ik vind het fijn om in het eerste elftal van Sparta te spelen, maar ik heb er alle begrip voor als ik weer in het tweede team word opgesteld". speltuin die 's morgens honderden schoolreizende kinderen uitbundig ver tier biedt. Daar werk hij met animo en dat pleit voor zijn werklust, want bij Geersen is het geen gewoonte de statie-loper uit te rollen, het bier rijkelijk te laten vloeien en een feestmaal aan te richten als er weer een jongen blijkt zo nodig het pikeursvak te willen leren. Zeven uur beginnen, werken tot vijf uur, anderhalf uur schaft in de tuigen- kamer. Om de andere zondag vrij en als er dinsdagavond, woensdag of za- terdag koers is dan ga je mee en werk je mee. „Ooit van een vijfdaagse werkweek gehoord?" Scholten lacht mat en overweegt het probleem zonder tot een frappante con clusie te komen. „Gehoord wel, ja." De hoefsmid volle dagtaak, zeker in het zomerseizoen zelfs een bar druk ke baan springt in: je moet hier van veertig procent liefhebberij uitgaan Moet je die gastjes zien. Zijn ze klaar, zou je zeggen dat ze naar huis zouden gaan als ze die avond niets op de koers- baan te zoeken hebben. Niks hoor, dan gaan ze ook nog even naar de koers. Zijn ze om twaalf uur thuis. Pak 'm beet." De smid, met de lange arm van de aow aanzienlijk dichter in de buurt dan Scholten, vouwt zijn boterhampapiertje schikt zich wat makkelijker in zijn stoel en slaapt prompt in. „Koers-rijden is leuk. Ik heb nu der tien keer gewonnen en nader dus de twintig overwinningen. Heb je die dan ben je de twintig meter ontheffing als leerling kwijt en dan wordt het moei lijker ritten te krijgen." Het is een probleem voor veel jon gens, die hun cursus goed hebben door lopen en de twintig rit-overwinningen op zak hebben. Voor de trainers is er dan een deel van de aardigheid af want een paard in vorm dat twintig meter minder hoeft te lopen dan het wat winsom betreft zou moeten zijn staat vaak heel plezierig in een koers. De twintig meter kunnen vrij veel geld betekenen voor eigenaar en trainer (die in het algemeen naast de pension- prijs een percentage van de gewonnen som krijgt). Dan komt dus de grote vraag of de ex-leerling voor een be paald niet riant loon door wil bijten en het tenslotte zo versiert, dat hij zelf pikeur wordt. Voor Scholten is dat probleem nog niet zo acuut en hij houdt er zich nog niet al te sterk mee bezig. Hij doet zijn zeven paarden die hij als taak heeft bij Geersen: Faola, Hellen, Evelyn en Faith Hollandia, Dochter van Our Bon- ni, Filomeel S en een jaarling, die nog niet koerst. Daar is het door hem meest gewaardeerde paard, Columbus niet bij. Dat huist in Hilversum, in 't filiaal van Geersen, dat onder de dagelijkse lei ding van pikeur Freek Eerenberg staat. „Met Columbus heb ik vier keer ge wonnen. Fijn paard, maar dit jaar heeft hij last van steeds terugkomende kreu pelheid. Dat ik met Barbarossa W zou winnen had ik nooit gedacht. Ik had hem nog niet in een koers gereden, wel eens een paar keer in het gewone werk hier. Maar hij wint weer aardig aan vorm nu." Voor Gerrit Scholten een van de veertien vaste mensen in Geersen* entrainement gaat het leven heel ge woon verder. Ondanks de titel. BREMERHAVEN Het Nederland se basketballteam heeft maandagavond in het internationale basketballtoernooi te Bremerhaven in de strijd om de der de plaats verloren van Zwitserland. De Nederlandse ploeg, die zaterdag nog met 84-56 van de Zwitserse won, speel de te individualistisch en verloor met 74-52. Bij de rust hadden de Zwitsers een voorsprong van 34-19. Topscorers bij Nederland waren Tuinstra en Mooy, die elk voor tien punten zorgden. De stand vanaf de derde plaats: 3. Zwitserland; 4. Nederland; 5. Ver. Staten; 6. België; 7. Duitsland-B; 8. Denemarken; 9. Schotland; 10. Blue De vils Bremerhaven. Het Nederlandse damesteam won voor de derde achtereenvolgende keer het damestoernooi in Bremerhaven. Het versloeg in de laatste wedstrijd België met 55-47. Bij de rust was de stand ge lijk: 21-21. Vijf seconden voor rust ston den de Belgische dames nog met 14-19 voor, maar verrassend snel brachten de Nederlandse dames de stand in even wicht. In de tweede helft gaf de betere conditie van de Nederlandse ploeg de doorslag. De beste schutstere bij Ne derland waren Thea Hoek (14), Nine Nolting (13) en Gerda Schouten (10). Het toernooi werd bij de heren ge wonnen door Zweden. In de finale ver sloegen de Zweden West-Duitsland met 63-59 (33-31). DOETINCHEM WWNA heeft na het gelijke spel (7-7) tegen Steeds Hoo- ger in de Doetinchemse Houtkamphal de eerste overwinning behaald. De blauwwitten versloegen Olympus met de royale cijfers 7-3. Een zege, die pas ver in de tweede helft tot stand kwam. Herman Boks opende de score (0-1), Olympus kwam echter terug. Nog voor de rust kwam WWNA door Joop van de Burg opnieuw aan de leiding (1-2). In het 2de halfuur van deze harde microkorfbalontmoeting sloeg WWNA toe. Joop Wijngaards vergrootte de voorsprong tot 1-3. Olympus kwam nog op gelijke hoogte, maar vier doelpunten van de blauwwitten waren teveel voor het Doetinchemse achttal. De doelpun ten kwamen op naam van Tineke Kom brink, Joop Wijngaards, Piet Wijn gaards en Herman Boks. Door deze overwinning droeg WWNA de rode lan taarn over aan Olympus. SOS bleef in de eérste klasse aan de leiding door een 11-3 zege op Amicitia. Steeds Hooger 2 bleef in de reserve- tweede klasse ongeslagen. De zwartwit- ten wonnen in een „vreemde" ontmoe ting in de Zutphense Hanzehal van EKCA 2 met 9-6. Vreemd, omdat Steeds Hooger met de rust een comfortabel lijkende 5-0 voorsprong had opgebouwd. Het was aan het missen van vele kan sen te wijten, dat de Apeldoornsers „slechts" tot 5-0 kwamen. Maar ook bij microkorfbal kan het vreemd gaan, heel vreemd. EKCA kwam in de tweede helft bin nen vijf minuten op gelijke hoogte (5-5). Steeds Hooger was even aangeslagen. Maar nog juist op tijd herstelden de zwartwitten zich. Fred van Logchem, die aanvallend een uitstekende wedstrijd speelde gaf zijn ploeg voor de zesde maal een voorsprong (6-5). Ineke van de Meer en Bertie van Gerrevünk zorg den nog voor 9-5 voordat EKCA 2 nog eenmaal kon tegenscoren (9-6). Steeds Hooger 2 staat er nu relatief het beste voor in de reserve-tweede-klasse B.

De Vallei | 1968 | | pagina 21