Veenendaals dagblad Drs. De Pous:Consument is de schuldige niet' griep in Nederland" Buiten Maison Kramer VOORTGEZETTE STAKING SCHAADT ROTTERDAMSE HAVEN WEINIG In Den Haag uitbarsting van baldadigheid Kremlin zoekt naar nieuw vredesinitiatief Griek kaapte vliegtuig uit protest Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ondanks opmerkelijk conjunctureel herstel en explosieve groei der industriële produktie: RUSSISCH SCHIP IN TWEEËN biscuits DR. MAZUREL: „Wel degelijk sprake van Hongkong- Prof. Scholten "j" JAMIN Ton schade bij felle brand in boekwinkel Onrust in Midden-Oosten Nog tamelijk zacht weer Januari-aspect j Echte Italiaanse ESPRESSO-KOFFIE alléén bij VANMIDDAG WEER VERGADERING gesorteerde 300 gram van 69 voor 59 niet te geloven voor die prijs! JONGELUI TERRORISEERDEN DE STRAAT INCIDENTEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w4,15 p. m„ 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 3 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 2 GEVAAR VOOR OVERBESTEDING DEN HAAG De conjunctuur heeft zich in 1968 niet onbelangrijk gunstiger ontwikkeld dan zich in het begin van dat jaar liet aanzien. Er kan daarom van een opmerkelijk conjunctureel herstel worden gesproken, zei de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, drs. J. W. de Pous, vanmorgen in een rede op de nieuwjaarsbijeenkomst van de raad in Den Haag. „Er heeft zich een produktievergroting voltrokken van zodanige omvang, dat vooral in de industriële sector van een produktie-explosie kon worden gespro ken. Niettegenstaande deze produktiestijging, laat het zich thans aanzien, dat de uiteindelijke verbetering van het betalingsbalansoverschot is achtergebleven bij de raming. Opnieuw lopen de bestedingen dus sneller op dan de voortge brachte middelen. Hoe belangrijk de produktiestijging ook is, het blijkt een te moeilijke opgave het evenwicht tussen middelen en bestedingen tot stand te brengen en te handhaven". heid en de particuliere investeringen, mede dank zij de opwaartse beweging van de binnen- en buitenlandse con junctuur, blijven in hoog tempo toene men, terwijl de bezettingsgraad van het produktiepotentieel zijn grenzen nadert". Men zie verder elders in deze editie: „Er dreigt een loon- en prijsspiraal". Bij het nagaan van de bestedingsca tegorieën, die verantwoordelijk zijn voor deze gang van zaken, is de heer I)e Pous tot de conclusie gekomen, dat dev particuliere consumptie daarbij een bescheiden rol heeft gespeeld. Anders Is het met de investeringen in vaste activa door de bedrijven. Deze beste dingscategorie heeft in belangrijke ma te middelen tot zich getrokken uit de grotere produktie- en produktiviteit- steiging. De overheidsinvesteringen na men in 1967 en 1968 in volume telkens toe met niet minder dan 13 a 14 pro cent. De heer De Pous herinnerde er aan, dat hij in zijn vorige nieuwjaarsrede de vrees had geuit, dat de permanente tendens tot overbesteding bij een aan trekken der bedrijfsinvesteringen van overheid en van, particulier bedrijfsle ven, zou leiden tot een onbevredigend saldo op de betalingsbalans. Deze si tuatie is zich in de tweede helft van 1968 inderdaad gaan manifesteren. Daarbij dreigt, naar zijn oordeel, de potentiële bestedingsinflatie over te gaan in een actuele. De voorzitter van de SER zei voorts: „Verwacht moet worden, dat deze lijn in 1969 zal worden doorgetrokken. De bestedingen, vooral die van de over- DRS J. W. DE POUS teveel overheidsinvesteringen [Vattmrlijk hangt de ontwikkeling j in de planten- en dierenwereld van louwmaand aanmerkelijk af S van de weersgesteldheid, doch als de temperatuur meewerkt, zien we toch al nieuwe groeikracht: de katjes van berken en eerder nog die hazelaars, die enige maanden stijf opgerold waren, beginnen le ven te vertonen en echt bloeiende hazeltwijgen zijn tegen eind januari geen dzaamheid vooral waar die heesters op beschutte plaatsen staan. Ook de grauwe els als bodemverbéteraars aan jong bos plantsoen toegevoegd is er vroeg j bij. Zolang het niet vriest, bloeit de - J muur met haar minuscule witte sterretjes gewoon door, even vrolijk als het madeliefje tussen het uitge- bleekte gras van weide en gazon, de paarse dovenetel, evenals de on aanzienlijke vroegeling en het kruiskruid met zijn fletsgele bloem korfjes een gewoon tuin-onkruid. Ge loopt aan zulk een schaerse wintertooi van de vrije natuur licht voorbij, doch wanneer in het kale boordbed plotseling het peper- boompje zijn roze bloeisel ont- j plooit, de winterjasmijn een le- vend gouden vuurwerkje aan de schutting ontsteekt, er een enkel voorbarig sneeuwklokje bengelt en groene punten van krokussen uit J de zwarte grond der perken pieken, dan wordt men op zulke prille te kens van de lente wel opmerk zaam. Graag zie ik ook een wolkje wintermuggen of de bijen op hun eerste reinigingsvluchtwant het een is al even aardig als het ander en we moeten ons niet blind staren op de mezen, de boomklever, de Turkse tortels en de merels met hun verrotte appel, al zijn zulke vo gels haast het zinnebeeld van ja nuari op het eerste kalenderblad des jaars. 3 jan. '69 A. B, WIGMAN LEIDEN Er is in ons land wel degelijk sprake van een snelle uitbrei ding van de Hongkong-griep. Dit heeft dr. N. Mazurel van het influenzacen- trum van de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) in Leiden gisteravond in afwijking van eerder verspreide be richten, meegedeeld. Hij had tevoren overleg gepleegd met het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Inmiddels hebben zich al enkele ern stige gevallen met complicaties voorge daan. Sommige daarvan waar spra ke was van een combinatie van griep met andere gevaarlijke afwijkingen hadden een dodelijke afloop. In het air gemeen heeft de ziekte echter een goedaardig verloop. De ziekte, waarvan de eerste geval len al op 10 december in het Leidse laboratorium waren aangetoond, gaat over het algemeen gepaard met een paar dagen flinke koorts. Hoewel de Hongkonggriep zich niet in alle plaatsen even snel ontwikkelt, komt zij reeds in het hele land voor. Een verdere uitbreiding kan in de loop van de komende weken worden verwacht. Het bekend maken van deze feiten heeft gisteren wel wat voeten in de aarde gehad. In de loop van de dag verspreidde het ministerie tweemaal een aantal mededelingen. Na verloop van enkele uren werd het eerste bericht ingetrokken. Dr. Mazurel had geprotesteerd tegen de inhoud van dat bericht, dat z.i. niet klopte met de werkelijke situatie. Door een misVerstand was gebruik gemaakt van verouderde gegevens. In het begin van de avond is ten slotte dr. M. J. Hartgerink van de Ge neeskundige Hoofdinspectie naar Lei den gegaan. Samen met Dr. Mazurel is toen een nieuw communiqué opge steld. HEEMSTEDE Het 14-jarige meisje Astrid Mooizon uit Haarlem is donder dagmiddag in Heemstede door een vrachtauto overreden. Zij fietste naast een schoolvriendin en werd aangereden bij het naar rechts afslaan. Het 1308 ton metende Russi sche vrachtschip Njandoma is voor de Duitse kust op het Schar- hörn-rif in tweeën gebroken, nadat het enige dagen geleden is gestrand. De vrachtvaarder is geladen met chemicaliën, die gifgas ontwikkelen wanneer zij nat worden. ADVERTENTIE UTRECHT Na een langdurige ziekte is gisternacht in Utrecht prof. dr. L. W. G. Scholten overleden. Hij is zeventig jaar geworden. Hij was vroe ger hoogleraar aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, waar hij staats recht onderwees. In Leiden gaf prof. Scholten colleges in de parlementaire geschiedenis. Van 1956 tot 1958 was hij Tweede-Kamerlid voor de CHU. Prof. Scholten is indertijd als leraar zijn loopbaan begonnen. Hij behaalde enkele onderwijsakten en gaf les op middelbare scholen. Tegelijkertijd stu deerde hij in Utrecht rechten, waar hij in 1928 promoveerde op een prof schrift „Thorbecke en de vrijheid van onder wijs". In 1947 werd hij lid, later vice- president, van het bijzonder gerechts hof in Amsterdam. Ook door zijn buitenlandse overzich ten voor de NCRV onder de titel „De vaart der volkeren" kreeg prof. Schol ten bekendheid. ROTTERDAM De bemanningen van de sleepboten in de Rotterdamse ha ven zijn gisteren voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De breuk tussen de leden en de besturen van de erkende vakorganisaties, die niet achter de staking staan, is compleet. Het ziet er echter naar uit, dat de sleepbootstaking het havenverkeer niet ern stig belemmertook de grote schepen komen geregeld binnen om op eigen kracht naar de havens te gaan. Bovendien werken de grootste sleepboten de acht Europoortslepers normaal door, zodat de tankschepen voor de raffina derijen normaal en zonder oponthoud de loskaden in de Europoorthavens kun nen bereiken. ADVERTENTIE DEN HAAG De viering van Oud en Nieuw is door de Haagse jeugd gis teravond voortgezet met rellen. De po litie voerde met de wapenstok verschei dene keren charges uit en arresteerde zeker elf jongelui. Volgens onbevestigde berichten, zou er een gewonde gevallen zijn. De rellen deden zich voor op diverse punten in de stad, zoals de Ivoorhorst, het Gouverneurplein en omgeving en andermaal op de Hoefkade en het Kaap- seplein. De opgeschoten jongelui, in leef tijd van 14 tot 20 jaar variërend, hiel den zich voornamelijk bezig met het vernielen van straatnaam- en verkeers borden. Ze wierpen dranghekken omver en bekogelden de politie met lege bier flesjes en stenen. De baldadigheid noopte de politie al. het beschikbare personeel in te zetten. De politie deed haar best zo min moge lijk provocerend op te treden tegen de groepen jongelui, die zich van hier naar daar begaven, politieauto's met stenen bekogelden en deksels van straatputten verwijderden. Tegen middernacht was het nog zeer onrustig in de Hoefkadebuurt. Verschil lende politieauto's hadden flinke schade opgelopen, maar ook auto's van parti culieren werden met stenen bekogeld of strandden in open putten, waarbij de omstanders gnuivend stonden toe te kij ken. De politie bezette met enige tientallen manschappen de kruispunten van de ve le zijstraten van de Hoefkade. Dit had tot gevolg, dat de op rellen beluste jon geren langzaam maar zeker huiswaarts keerden. De schepen voor de Botlek, de Eems- haven, de Waalhaven en de andere ha vens in het Rotterdamse stadsgebied wachten buitengaats de meest gunstige condities af. Ze stomen op op een zoda nig tijdstip, dat ze bij dood tij de voor hen bestemde haven bereiken. Niet ge hinderd door de stroming, kunnen ze dan. voorzichtig manoeuvrerend, naar de kade. Dit geeft het nodige oponthoud en dat is een schadepost voor de scheepseigenaren. Het tijdverlies kan wel tot tien a twaalf uur oplopen (hier bij inbegrepen de wachttijd buitengaats) Vanmorgen om half tien lagen voor de mond van de Nieuwe Waterweg zeven of acht schepen op hun beurt te wach ten. Het beeld van de staking vertoonde gisteravond de volgende tegenstrijdig heden: 1. De stakers worden gesteund door de niet erkende Onafhankelijke Bedrijfs- bond Verkeer (OBV). 2. De leiders van de wel erkende bon den, die bij de grote centralen zijn aan gesloten willen met deze OBV niet pra ten. 3. De heer Kloos, voorzitter van het NVV wil wel een gesprek voeren met de secretaris Van de OBV, stakingslei der L. van Os, die echter door zijn be stuur wegens principiële meningsver schillen is geschorst. 4. De erkende bonden hadden hun le den gevraagd zich in een referendum uit te spreken over de voorstellen voor een nieuwe arbeidsovereenkomst. Het grootste deel van de werknemers wil de antwoordkaart van het referendum niet eens invullen en verkiest staking. 5. De 550 stakers hebben geen enkele zekerheid over de wijze waarop zij tij dens hun staking geld zullen ontvangen. De erkende bonden betalen niet, de niet erkende OBV kan door het conflict tus sen het bestuur en secretaris Van Os niet over zijn kas beschikken. Een deel van het werk in de haven dreigt te worden overgenomen door Duitse sleepboten, die al enige tijd pro beren contracten in de Rotterdamse ha ven af te sluiten. Hulp van particuliere sleepbooteigenaars is door de loodsen afgewezen. De opvarenden van deze bo ten hebben geen ervaring met zeesche pen en uit een oogpunt van veiligheid vonden de loodsen deze assistentie on gewenst. De actie was gistermorgen begonnen als een staking voor 24 uur. 's Middags werd besloten de boten voor onbepaal de tijd langs de kant te leggen. „Net zo lang tot onze eisen zijn ingewilligd", zeiden de stakers. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerper soneel (NBV), dat de onderhandelingen over de nieuwe cao heeft gevoerd, be sloot te elfder ure zich in het hol van de leeuw te wagen. Het heeft voor van middag een vergadering uitgeschreven. Men zie ook elders in dit nummer: „Verdeeldheid in twee categorieën handicap voor stakende slepers". DEN HAAG Vannacht tussen vier uur en half vijf is aan de Reinkenstraat in Den Haag de boekhandel Oomens door brand verwoest. De brandweer schat de schade aan het pand op f 50.000 en de schade aan de inventaris enke le duizenden boeken werden een prooi der vlammen eveneens op een halve ton. De brand is, volgens de brandweer, vermoedelijk veroorzaakt door een de fect aan een oliekachel in de boekwin kel. De eigenaars waren tegen brand schade verzekerd. De vijf boven de winkel wonende mensen konden het pand tijdig verla ten. LONDEN De Sovjet-Unie heeft contact gezocht niet de regeringen van Engeland en Frankrijk om een einde te maken aan de permanente on rust in het Midden-Oosten. Omstreeks Kerstmis is de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko, in de Egyptische hoofdstad ge weest om met de Egyptische regering van gedachten te wisselen. Gisteren heeft de Russische ambas sadeur te Londen, Smirnpfsky, een be zoek gebracht aan het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken, waar hij de gedachten van zijn regering voor legde aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Stewart. Tegelijkerwijd bracht de Russische ambassadeur in Parijs, Zorin, een be zoek aan president De Gaulle, die hem daartoe had uitgenodigd. Frankrijk hoopt samen met de Sov jet-Unie een nieuw initiatief te kunnen ontwikkelen om tot vrede in het Mid den-Oosten te komen. Frankrijk en Rusland proberen nu sa men Engeland en Amerika voor dat ini tiatief te interesseren, zodat de Grote Vier gezamenlijk pressie kunnen uit oefenen op de Israëliërs en de Arabie ren om vrede te sluiten. Bijzonderheden over de Russische en Franse voorstellen zijn nog niet bekend. Het schijnt de bedoeling te zijn. dat de Grote Vier optreden binnen het raam van de Veiligheidsraad, waarvan zij permanente leden zijn. Abba Eban. de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren een verklaring over de toestand afge legd. Hij zei dat de rust pas zou terug keren wanneer de regeringen van de Arabische landen zouden ophouden de terroristen te steunen. Israël zai de ver oordeling door de Veiligheidsraad naast ATHENE Een gewapende Griek heeft gisteren een vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olym pic Airways gekaapt en de piloot ge dwongen naar de Egyptische hoofdstad Cairo te vliegen. De man wilde op de ze wijze protesteren tegen het vonnis dat een rechtbank in Kreta hem had opgelegd en dat hij onrechtvaardig achtte. Het vliegtuig een DC-9 was op een binnenlandse vlucht van Kreta naar Athene. Er waren 95 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Kort na de start drong een gewapende man de cockpit binnen en eiste dat het vlieg tuig koers zou zetten naar Cairo. Toen de piloot hieraan niet onmiddellijk ge volg gaf en het vliegveld van Athene op de hoogte van de moeilijkheden wil de brengen, loste de man een schot dat langs het hoofd van de piloot door het raam van de cockpit vloog. De piloot, de 39-jarige Denis Mayro- kefalos zette daarop koers naar Cairo. Het toestel landde daar enkele uren la ter. De landingsbaan werd zwaar be waakt door de Egyptische politie. De Egyptische autoriteiten indentifi- ceerden de man als de dertigjarige George Flamourides, afkomstig uit Kre ta. Hij was in 1967 tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens verzet tegen het Griekse militaire bewind. Aanvankelijk was gemeld dat het vliegtuig was gekaapt door twee gewa pende Arabieren, maar de Egyptische regering deelde officieel mee dat geen enkele „Arabische verzetsgroep" iets uitstaande had met de roof. De Russische ambassadeur in Engeland Smirnofsky, die giste- ren een bezoek bracht aan de Brit- se minister van Buitenlandse Zaken Stewart om te praten over de explo- sieve situatie in het Midden-Oosten zich neerleggen zolang de Arabische landen zich aan hun verantwoordelijk heid blijven onttreken en de terroristen stijven in hun houding. De Arabische staatshoofden doen in tussen pogingen om te komen tot een topconferentie. Koning Hoessein van Jordanië en de Egyptische president Nasser hebben het initiatief daartoe gênomen. Een vertrouwensman van president Nasser, Heikal, hoofdredacteur van 't dagblad Al Achram, heeft er op gezin speeld, dat Egypte wellicht zijn toe vlucht tot een militaire actie zal moe ten nemen om een gunstige postitie te verkrijgen voor de eventuele stappen, die de grote mogendheden in het Mid den-Oosten willen nemen. In zijn wekelijkse hoofdartikel schrijft Heikal, die gewoonlijk de ziens wijze van Nasser weergeeft, dat een politieke oplossing van de crisis uitein delijk een vertaling in legale of diplo matieke termen diende te zijn van de huidige militaire toestand tussen de Arabieren en Israël. Onder de huidige omstandigheden, waarin Israël een machtspositie be kleedt, zou een dergelijke vertaling neerkomen op een overgave. „Zodoende zou de enige doorbraak naar een politieke oplossing door niets anders verkregen kunnen worden dan een militaire actie", betoogde hij. Op verscheidene plaatsen langs de grenzen van Israël is het ook giste ren tot incidenten gekomen. In de zo ne van het Suezkanaal hebben Egyp tische en Israëlische strijdkrachten elkaar meer dan een half uur met mitrailleurs beschoten. Ten zuiden van het Meer van Gali- lea vielen Arabische terroristen een Israëlische patrouille aan met raket ten en mitrailleurs. Er ontstond een langdurig vuurgevecht. Op verscheidene plaatsen hebben Israëlische vliegtuigen boven Jor daans grondgebied jacht gemaakt op Arabische terroristen. Israëlische troepen hebben gister avond gevechten geleverd met Arabi sche kanonniers, die opereerden van uit Libanon, zo heeft het Israëlische le ger meegedeeld. De gevechten ontston den, nadat drie raketten die vanaf Li banees grondgebied werden afgevuurd, terecht kwamen op 'n Israëlische stad, Kiryat Shmoneh. De raketten veroor zaakten geen persoonlijke ongelukken. De Griek Flamourides hier gefotografeerd in Cairo samen met een politie functionaris van de luchthaven. De man heeft gisteren een DC-6 van Olympic Airways gedwongen naar Egypte te vliegen. 4~)p de oostflank van een hoge- drukgebied, waarvan het cen trum bij Ierland ligt, trok een klei- ne depressie van Zuid-N oorwegen naar Tsjecho-Slowakije en vulde daarbij belangrijk op. Achter het koufront van deze storing stroomde in de afgelopen nacht iets drogere lucht ons land binnen, waardoor er opklaringen voorkwamen. Inmiddels verplaatst een depres sie in de omgeving van IJsland zich naar de kust van Zuid-Noor- wegen. Hierdoor neemt het hoge- drukgebied bij Ierland in betekenis af. Fronten van deze depressie zul len morgen ons land bereiken, waarbij de kans op enige regen gaat toenemen. Achter de fronten bevindt zich polaire lucht, die na morgen met noordwestelijke winden ons land zal binnenstromen. Aanvankelijk blijven we echter nog in de tame lijk zachte lucht, zodat zaterdag nog weinig verandering in de tem peratuur wordt verwacht. Morgen, zon op: 08.48, onder: 16.48, maan op: 16.59, onder: 09.56.

De Vallei | 1969 | | pagina 1