Geestverwant van Dubcekpremier SOVJET-VLIEGER GEHULDIGD Mandat jan geeft verzet in West-Irian op Prijsstijging moet gehalveerd worden Amerika poogt barrières voor vredesoverleg op te ruimen STEFAN SADOFSKY LEIDT HET EERSTE KABINET VAN DE REPUBLIEK SLOWAKIJE NEWS OF THE WORLD NU AUSTRALISCH BEZIT ELSEVIER NEDERLAND OPGERICHT Voortbestaan Mulder-Vogem is voorlopig verzekerd Brazilië gaat flink bezuinigen Kenya beperkt handel van Aziaten Suiker op Cuba gerantsoeneerd TOPFUNCTIONARIS ECONOMISCHE ZAKEN: Proces tegen lectors in Warschau Aardgasverbruik in jaar tijds verdubbeld TV slokte bij verkiezingen veel geld op Weer gevechten in N.-Ierland Stukjes maan op Expo '70? VIERLING IN ZWEDEN GEMELD BIJ HET INDONESISCHE LEGER Bamboe tegen parachutisten hÉmm POTTER'S CATARRH PASTILLES DIRECTIE 'n platenbon is altijd raak GELIJKHEID 'n platenbon is altijd raak 'n platenbon is altijd raak ZIEK Een platenbon-per-brief is altijd raak CONCURRENTIE GEEN HINDERPAAL NUTTIG 0 De grote ondernemingen van deze tyd zijn de kernen van onze welvaart. Dit betekent niet dat men er in stille aanbidding naar behoeft op te zien. Hun gedrag moet aan het, algemeen belang worden getoetst door een overheids apparaat, dat van gelijkwaardig portuur is. Het grootste bedrijf van Nederland blijft op dit punt echter by zyn tyd ten achter, aldus de heer Brouwer. GUNSTIG IN AMERIKA 0 CYRUS VANCE VRIJDAG 3 JANUARI 1969 T>RAAG De socialistische republiek Slowakije, die sinds 1 januari op voet van gelijkheid met de republiek Tsjechië deel uitmaakt van de fe derale staat Tsjecho-SIowakije, heeft gisteren haar eerste kabinet gekregen. Premier is Stefan Sadosky, een naaste medewerker van de vooruitstrevende Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek. Hij wordt beschouwd als een gematigde politicus. Er zijn twee vice-premiers en achttien ministers. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid All—n bjj apothsksr» —.drogist— LONDEN Het bekende Engelse zonr dagsblad News of the World wordt overgenomen door een combinatie van Australische bladen: News Limited. Daarmee is een einde gekomen aan de felle strijd om het bezit van het blad, die enkele maanden heeft geduurd. In oktober vorig jaar bracht Robert Maxwell, een socialistisch miljonair, lid van het Lagerhuis en hoofd van de uitgeverij Pergamon, een verrassend bod uit van 26 miljoen pond sterling op News of the World. Dit bod werd echter door de leiding van dit blad van de hand gewezen. Gisteren waren de aandeelhouders van News of the World in Londen bijeen om de fusiepartner te kiezen. Win naar werd de 37-jarige Rupert Mur doch, eigenaar van de Australische combinatie News Limited. Hij kreeg 299 stemmen tegen 20 voor Robert Maxwell. Murdoch zal worden opgenomen in de directie van de in 1943 gestichte News of the World. Voorzitter van de raad van bestuur blijft Sir William Carr, wiens vader en grootvader ook al de ze functie vervulden. News of the World is het grootste zon dagsblad ter wereld met een oplage van ruim zes miljoen exemplaren. Het bedrijf heeft belangen op een groot gebied: van een papierfabriek tot transportondernemingen. Het concern heeft een waarde van ca. 35 miljoen pond AMSTERDAM De uitgeversactivi teiten van de N.V. Uitgeversmaatschap pij Elsevier zijn met ingang van 1 ja nuari ondergebracht in een afzonderlij ke dochtermaatschappij onder de naam „Elsevier Nederland N.V.", zo deelt El sevier mee. Daardoor is de N.V. Uitge versmaatschappij Elsevier, die tot nu toe ook werkmaatschappij was, uitslui tend houdsteronderneming geworden van alle tot de Elseviergroep behorende bedrijven. Elsevier Nederland N.V. is uitgever van naslagwerken, atlassen, populair- wetenschappelijke uitgaven, bellettrie enz. Aanleiding voor deze oprichting vormde de sterke groei van de activi teiten. De directie van Elsevier Nederland zal worden gevoerd door drs. A. A. M. van der Heyden en de heer A. van der Vlies. De raad van commissarissen is als volgt samengesteld: mr. J. M. L. Th. Cals (president) dr. F. R. Boot, drs. R. E. M. van den Brink (gedelegeerde) en mr. J. F. A. de Soet. Binnen het Elsevier-concern zijn voorts de N.V. Uitgeversmaatschappij - Agon-Elsevier, de N.V. Uitgeverij A. Roelofs van Goor en de uitgeverij H. J. Dieben N.V. met ingang van 1 januari gaan samenwerken om hun activiteiten op het gebied van de educatieve uitge verij (wetenschappelijk, studie-, schooi en cursusboeken) te versterken. De kantoren van Roelofs van Goor te Amersfoort zijn eind december overge bracht naar het Elseviergebouw aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. In november heeft Agon-Elsevier de aan delen van Dieben overgenomen. In de nieuwe constructie zal Roelofs van Goor zich hoofdzakelijk toeleggen op het uit geven van schoolboeken voor het basis- en kweekschoolonderwijs, het lager be roepsonderwijs en het m.a.v.o., h.a.v.o. «n v.w.o. Agon-Elsevier verzorgt alle overige Nederlandstalige uitgaven op educatief gebied. ADVERTENTIE „HU heeft een grammofoon. Dus Binnenlandse zaken komen onder de 45-jarige generaal Egid Pepich, die in december 1967 de communistische par tijleiding waarschuwde, dat er plannen bestonden om door middel van een mi litaire staatsgreep Dubceks voorgan ger, de stalinist Novotny, aan de macht te houden. Een maand la tec werd No votny door de progressieven aan de kant geschoven. Andere ministers zijn Lucan Matej (onderwijs), Miroslaf Valek (cultuur) die voorzitter is geweest van het Slo waakse schrijversgenootschap, en La- dislaf Dobos (minister zonder porte feuille), die de Hongaarse minderheid van 20 pet vertegenwoordigt. Hoewel de Slowaken sterk in de min derheid zijn wat aantal betreft, hebben zij in, de federatie dezelfde rechten als de Tsjechen, hetgeen ook tot uitdruk king komt in de samenstelling van het federale kabinet onder minister -presi dent Qldrich Cernik. Aangezien dit beginsel van gelijke vertegenwoordiging ook de staats- en partijleiding zou moeten gelden, zou de Tsjechische parlementsvoorzitter Smrkofsky plaats moeten maken voor een Slowaak, gezien het feit dat presi dent Svoboda en premier Cernik Tsjechen zijn en partijsecretaris Dub cek een Slowaak. Er gaan echter steeds meer stemmen op om de populaire progressieve medestander van Dubcek te handhaven. Meer dan een miljoen Tsjechische arbeiders voeren daarvoor een campagne, waarbij zij met staking hebben gedreigd. Maar ook uit Slowakije komen resoluties met steunbetogingen voor Smrkofsky, zoals van de Komen- sky-universiteit in Bratislava, de unie van jonge arbeiders in die stad en van het personeel van een machinefabriek te Martin. De arbeiders van de fabriek van elektronische apparatuur Tesla in Praag hebben in een boodschap aan de leden van het federale parlement de wens uitgesproken, dat zij bij het kie zen van een nieuwe voorzitter overeen komstig de wil van het volk Smrkofsky zullen aanwijzen. Er is nog geen da tum voor de bijeenkomst van de volks vertegenwoordiging vastgesteld. Bij de installatie van zijn kabinet ver klaarde Sadofsky te zullen ijveren voor de democratische ontwikkeling van het Slowaakse volk. Ook zou worden ge streefd naar versterking van de een heid van de Tsjechoslowaakse republiek De bekendmaking van de samenstel ling van het Tsjechische kabinet, dat geleid zal worden door de voormalige minister voor de chemische industrie Stanislav Razl, verwacht men binnen kort TOKIO Op de wereldtentoonstel ling die volgend jaar maart in Osaka in Japan wordt geopend, zullen waar schijnlijk stukken steen van de maan te zien zijn. De organisatoren van de expositie hebben de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie gevraagd „maanstenen" ter beschikking te stellen. Zij gaan er, al dus het Japanse dagblad Asahi Shim- bun, van uit dat deze twee landen dit jaar een landing op de maan tot stand zullen brengen. ADVERTENTIE OLIFANT HAD EEN STAARTJE. Hoe het mogelijk is, weet de heer H. te E. nu nóg niet Maar alles zat hem gisteren tegen. Te laat op z'n werk, door zijn bureaustoel gezakt, thuis gekomen zoonlief een ruit ingegooid en z'n vrouw met griep op bed. Gelukkig was er nog een staartje Olifant Vieux in huis! NIEUW-VENNEP Besprekingen tussen Mulder-Vogem en enkele finan ciële instellingen zyn tot volle tevre denheid van de directie afgerond. Er is een regeling uit de bus gekomen, waar bij het voortbestaan van de onderne ming voorlopig is verzekerd. Zoals gemeld heeft een stagnatie in de omzet de liquiditeitspositie van het bedrijf zodanig verslechterd, dat over wogen werd 150 van de ruim 200 perso neelsleden tijdelijk een gehalveerde werkweek te geven. Verder werd de re gering om een kredietgarantie gevraagd, omdat de barïken aarzelden Mulder-Vo- gem, die in korte tijd driemaal van ban kier moest veranderen, verder geld toe te stoppen. Of het plan voor werktijdverkorting door de nieuwe financieringsregeling nu van de baan is, wilde de directie niet bevestigen. „De zaak is nog in behande ling", werd gezegd. Evenmin kon wor den meegedeeld of de staat de aanvraag voor een kredietgarantie heeft toegewe zen. Inmiddels zijn wel ingrijpende maat regelen genomen ten aanzien van het bestuur van de onderneming, maar wat deze precies inhouden, wordt eveneens verzwegen. Commissarissen hebben vol ledig toegestemd in het nemen van in terne saneringsmaatregelen. ADVERTENTIE „Hy was geweldig biy met myn cadeau Stockholm Een 32-jarige Zweedse vrouw, Ulla Britt Jansson, heeft woens dag een vierling, drie jongens en een meisje, ter wereld gebracht. Moeder en kinderen maakten het gisteren goed. De baby's lagen in een couveuse. Mevrouw Jansson was door de be faamde Zweedse gynaecoloog professor ,Carl Gemzell behandeld met een hor moonpreparaat tegen onvruchtbaarheid. RIO DE JANEIRO De nieuwe pre sident van Brazilië, Arthur dfi Costa e Silva, de man die het parlement voor onbepaalde tijd heeft ontbonden, heeft forse maatregelen aangekondigd om de financiële chaos is het land op te rui men. Het is de bedoeling dat het tekort op de begroting tot een derde wordt ver minderd. Om dit te bereiken moet elk. ministerie zijn personeelskosten dit jaar met ten minste tien procent verminde- 'ren. De openbare diensten mogen in de eerste helft van dit jaar geen perso neel aannemen. Evenmin mogen deze diensten dit jaar auto's kopen en zijn niet strikt noodzakelijke reizen van ambtenaren verboden. Verder zal de president o.m. de in voerrechten op sommige luxe artikelen laten verdubbelen. Met dit'alles wil hij de inflatie te lijf gaan, maar de Bra zilianen geloven er nog niet in, vooral na de verhoging van de prijzen voor brandstoffen, die woensdag van kracht is geworden. De benzine is in Brazilië hierdoor 24,3 procent duurder gewor den. NAIROBI De regering van Kenya heeft 700 Aziatische handelaars bevo len hun zaken te sluiten. Tegelijk heeft zij een lijst van goederen gepubliceerd waarin alleen onderdanen van het land handel mogen dryven. Beide besluiten maken deel uit van een campagne om de economie van Kenya meer te „africaniseren". De Aziaten merendeels Indiërs, Hindoe stanen en Chinezen - hebben altijd hun buitenlandse nationaliteit aangehouden. Zij behielden daardoor de mogelijkheid verdiend geld naar andere landen over ,te brengen, wat de economie van Ke nya zelf niet ten goede kwam. 0 Na de eerste geslaagde vlucht van het Russische supersonische passagiersvliegtuig, de Tu 144, werd de piloot door zijn collega's gehul digd. Zij namen Edward Eljan op hun schouders en gooiden hem de lucht in. HAVANA Fidel Castro, de premier van Cuba, heeft voor geheel Cuba de rantsoenering van suiker afgekondigd. Cuba is een van de grootste suiikerpro- ducenten van de wereld. ADVERTENTIE „Ik weet niet waar ze van houdt" DJAKARTA Lodewijk Mandatjan, de leider van de verzetsbeweging in de Vogelkop van West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) heeft zich aan het Indonesische leger overgegeven, zo heeft de Indonesische commandant in West-Irian, brigade-generaal Sarwo Edhie, meegedeeld. Man- •datjan meldde zich nieuwjaarsdag en valt onder de door de Indonesische autoriteiten toegezegde amnestie voor de verzetsstrijders. Generaal Edhie zei dat hiermee de vrede in het gebied praktisch is hersteld. Lodewijk Mandatjan, die in de tweede wereldoorlog het verzet van de Arfak- kers tegen de Japanners leidde, werd overgehaald zich bij de autoriteiten te melden door een Indonesische parachu tisten-officier, majoor Meroe, een aange nomen zoon van de Arfak-stam. Mandatjan wordt op het ogenblik be handeld in een medisch centrum van het leger te Manokwari. De aard van zijn ziekte is niet bekend gemaakt. Generaal Edhie zei, dat Fritz Awom, een van de naa^e medewerkers van Mandatjan, zich nog schuil houdt maar dat pogingen worden ondernomen hem te bewegen zich ook te melden^ Volgens een legerbekendmaking arri veerde Mandatjan ziek in een dorp, waarna hy naar Manokwari werd over gebracht. Brigade-generaal Edhie, die in Djakarta was, is meteen naar West- Irian teruggekeerd. De Indonesische officier Meroe was na besprekingen met bemiddelaars van Mandatjan het oer woud ingetrokken. Samen vochten zy in ADVERTENTIE „Ze is morgen Jarig en woont ver weg" Vrijwilligsters van de Viët-Cqng „planten" hier in het hoogland van Zuid- Viëtnam bamboestokjes met scherpe punten in de grond om eventuele Amerikaanse en Zuidviëtnamese luchtlandingstroepen een zeer pijnlijke ontvangst te bereiden. ROTTERDAM De prijsstijging legt een steeds zwaardere hypotheek op de economie van ons land. Met Frankrijk snellen wij vooraan in de Europese stoet Met een bruikbaar schip onder de voeten speculeren wij (en met succes) voortdurend op de inflatie van anderen. Het wordt tijd dat deze vicieuze spiraal wordt doorbroken. 0 Drs. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, schrijft dit in een artikel in Economisch-Statistische Berichten. Zijn zorg is vooral onze concurrentiepositie in de wereld. Onze export zal in de ko mende jaren omhoog moeten. Hij zal zeker 95 (nu negentig) procent van onze invoer moeten gaan dekken, wil by een teruglopend overschot in 't diensten verkeer de totale balans in evenwicht blijven. De betalingsbalans voor 1969 ziet er volgens hem weinig hoopvol uit. Daarom pleit de heer Brouwers voor een „geconcentreerde actie". Van drie kanten wil hy de prijsstijging terug dringen 0 Beperking van de overheidsuitgaven is, tydelijk, nodig, ook al weten we hoe groot de behoefte aan gemeen schapsvoorzieningen is. 0 Bevordering van de concurrentie kan de automatische prijsstygingen te gengaan. Dit is een beter middel dan ingrijpen van de overheid. „Juist in een maatschappij met volledige werkgele genheid moeten nieuwe vormen van pro- duktie en distributie ruim baan krygen". 0 De loonpolitiek zal anders moeten worden. De huidige, vrijere politiek is tot dusver geen opzienbarend succes geweest. De binding van de lonen aan de nationale produktiviteit zal opnieuw tot stand moeten worden gebracht. Door gelijktijdig winstdeling in te voeren zou den de inkomens niettemin mede worden bepaald door het resultaat van de af zonderlijke ondernemingen. „De loon politiek zou aldus mede-verantwoorde lijkheid weerspiegelen, die de in de on derneming samenwerkende produktie- factoren (kapitaal, arbeid, ondernemer schap) voor haar resultaten dragen". Door een gebundelde poging zou de prysstijging voor komend jaar vier tot vijf procent tot tenminste de helft moeten worden teruggebracht, meent drs. Brouwers. Een afwijkende ontwik keling in het buitenland (een sterkere prysstijging daar byvoorbeeld - red.) behoeft volgens hem geen hinderpaal te zyn. Door aanpassing van de wissel koersen zou het evenwicht met het buitenland weer kunnen worden hersteld. In de laatste tijd gebeuren deze aan passingen te zelden, zo proeft men uit de woorden van de heer Brouwers. Het manipuleren met premies en heffingen aan de grenzen (West-Duitsland) noemt hij een gevaarlyk middel voor een Euro pese Gemeenschap, die net haar douane unie heeft bereikt. Nu de eenwording binnen deze ge meenschap zo traag verloopt, pleit de heer Brouwers voor het van stal halen van Benelux. Deze gemeenschap heeft nog één kans haar identiteit als West- Europa's knooppunt waar te maken de opheffing van de onderlinge econo mische grenzen. „Het is een technisch; dus oplosbaar vraagstuk, psychologisch van evenveel gewicht als de instelling der douane-eenheid in 1948, economisch daarbij vergeleken echter kinderspel". „Als men deze laatste moed nog opbrengt", aldus de secretaris-generaal, „kan men er op freewheelen tot het po litieke weer in Europa bestendiger is geworden". Andere uitspraken van de heer Brou wers in zyn jaarlijkse artikel 0 Fusies worden in ons land te angst vallig gewaardeerd! Deze ontwikke ling is nuttig en onvermijdeiyk. 1962 tegen de Nederlanders, aldus de bekendmaking. In militaire kringen zei men, dat generaal-majoor Askari de territoriale bevelhebber van Oost-Indo- nesië, naar Manokwari is vertrokken om het opperbevel te vertegenwoordigen by de aanvaarding van Mandatjans over gave. In Djakarata zei men, dat Mandat jans positie nooit geheel duidelijk ls geweest. Hij trok ln 1963 voor het eerst het oerwoud in toen Indonesië het be stuur over West-Irian kreeg van de Verenigde Naties, maar hij zou toen tegen de beweging Vry Papoea zijn geweest. Toen hem geschenken werden beloofd keerde hy terug in de bewoonde wereld om weer in het verzet te gaan toen hy de geschenken, waarby twee jeeps, niet kreeg, aldus leger kringen. Zijn aanhang werd op ongeveer 10.000 mensen geschat, maar nadat de regering amnestie beloofde, keerden de verzets strijders naar hun dorpen terug. In Djakarta zei de minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik, dat de regering en het regionale bewind de nodige stappen hebben genomen om „de provincie binnen de republiek te houden' Verscheidene leden van de Verenigde Naties zyn benaderd en zij hebben gunstig gereageerd, zei hy. De investe ring van buitenlands kapitaal en VN- fondsen zal worden opgevoerd in West- Irian. Het pas begonnen jaar is de laatste etappe ln de Inspanning van de regering om de soevereiniteit over het gehele Indonesische gebied te herstellen, aldus Malik. WARSCHAU In de Poolse hoofd stad is gisteren een proces begonnen tegen twee voormalige lectors van de universiteit van Warschau, die de ideo logische leiders zouden zyn geweest van de studentenbetogingen van maart jl. voor meer vryheid. Het zyn Jacek Kuron en Karol Modzelewskj, die bei den in de dertig zyn. Westerse journa listen mochten de rechtszaal niet bin nen, al was het proces ais openbaar aangekondigd. De Poolse pers, radio en televisie hadden gisteravond nog niets over de zaak gepubliceerd. In juli 1965 stonden de twee mannen ook al terecht, toen wegens verspreiding van pamfletten, waarin kritiek werd geleverd op de politiek van de Poolse communistische partij en vervanging van de partijleiding geëist. Kuron kreeg drie, Modzelewski drieëneenhalf jaar, maar ze werden in 1967 vrijgelaten. Volgens een Poolse krant hadden ze daama de leiding op zich genomen van een studentenoppositiegroep, die bekend stond als de „commando's". DEN HAAG (ANP) Het verbruik van aardgas is het afgelopen jaar ver dubbeld: In 1968 werd 13,9 miljard ku bieke meter verkocht, tegen 7 miljard een jaar eerder, aldus dr. C. Krijgsman hoofddirecteur van de Gasunie, in zijn nieuwjaarstoespraak. De export van aardgas, die in de vprigé cijfers begrepen is, steeg van ruim een miljard in 1967 tot 4,3 mil jard kubieke meter het afgelopen jaar WASHINGTON Richard Nixon en zyn republikeinen hebben vorig jaar 5,2 miljoen dollar besteed aan televisie zendtijd voor de verkiezingscampagne, zo deelde de federale communicatie-com missie gisteren mee. De Democraten gaven hiervoor 3 miljoen dollar uit. In totaal is in de verkiezingstyd voor 8,9 miljoen dollar televisiezendtijd ge kocht, meer dan het dubbele van het daarvoor in 1964 uitgegeven bedrag (4.1 miljoen). De nieuwe Amerikaanse president Nixon zal waarschyxüijk een flinke sa larisverhoging krijgen, voordat hij op 20 januari de ambtseed aflegt. Ook de salarissen van de vice-president, Spiro Agnew en van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden zullen waar schijnlijk worden verhoogd. De leiders van het congres zijn infor meel overeengekomen om aanstaande maandag hiertoe voorstellen in te dienen in het Huis van Afgevaardigden. Men verwacht dat de senaat snel daarna zyn goedkeuring zal geven. Het huidige plan is om het salaris van de president vanaf 20 januari te verho gen van 100.000 dollar per jaar tot 150.000 dollar per jaar. Ook zyn officiële onkostenrekening zal worden verhoogd. Het salaris van de Amerikaanse presi dent is voor het laatst verhoogd in 1949. MAGHERA (Noord-Ierland) In het Noordierse stadje Maghera zijn gister avond room8-katholieken en protestant se extremisten slaags geraakt. Daarby werden ook auto's omvergeworpen, ste nen gegooid en ruiten vernield. De hartstocthen laaiden op, nadat 90 studenten uit Belfast een optocht hadden gehouden door de plaats, waarbij zij een beter lot eisten voor de roomskatholieke minderheid in Noord-Ierland. De studen tenoptocht geschiedde onder polltie- escorte en de studenten zelf waren niet betrokken by de gevechten. Niemand werd by de gevechten ern- tlg gewond. De politie verrichtte drie arrestaties, maar de arrestanten werden naderhand vrijgelaten. 1 Matroos J. M. Baltes uit Antwer pen is in de Rotterdamse Derde Petrole umhaven verdronken. Door nog onbe kende oorzaak was hij bij het tankschip Navgkstank te water geraakt OARIJS Amerikaanse en Noord- viëtnamese diplomaten hebben gisteren in Parys besprekingen ge voerd in een poging de belemmerin gen uit de weg te ruimen die de ope ning van een vredesconferentie in de weg staan. In de Zuidviëtnamese hoofdstad Saigon probeerde tegely- kertyd de Amerikaanse ambassadeur Elsworth Bunker de Zuidviëtnamese president Nguyen Van Thieu over te halen zyn bezwaren tegen het gebruik van een ronde tafel in Parys te laten varen. Er waren gisteren overigens geen aan wijzingen, die duidden op een spoedig einde van de impasse. De delegatie van het Nationale Bevrijdingsfront in Parijs kondigde een persconferentie aan, maar men neemt aan dat deze slechts voor propaganda-doeleinden is belegd. Cyrus Vance, de plaatsvervangende Amerikaanse delegatieleider, had gis teren op een geheime plaats in Parijs een ontmoeting met kolonel Ha Van Lau, een van de prominente leden van de Noordviëtnamese delegatie. Het was de eerste ontmoeting van Cyrus Vance met kolonel Van Lau sedert hij uit Washington terugkeerde na zijn besprekingen met president Johnson. Bij zijn terugkeer vorige week frrij- dag zei Vance dat hij vastbesloten was alle „versperringen" op te rui men, die het begin van een vredes conferentie in de weg staan. Vóór zijn ontmoeting met kolonel Van Lau, had Vance nog een gesprek vah vijftig mi nuten met Pham Dang Lam, de leider van de Zuidviëtnamese delegatie in Parijs. In Vietnam is de strijd gisteren weer ontbrand na een betrekkelijke rust aan het front rond de jaarwisseling. De Viët Cong ondernam aanvallen op het Amerikaanse vliegveld bij Da Nang, op een Amerikaans legerkamp 95 kilometer ten noorden van Saigon en op een Zuidviëtnamees kamp, ruim 180 kilometer ten zuidwesten van Sai gon. In alle drie gevallen waren de verliezen aan mensen en materieel licht, zo deelde 't Amerikaanse hoofd kwartier in Zuid-Viëtnam mee. "*t Zuidviëtnamese leger was gisteren in staat van paraatheid gebracht, klaarblijkelijk om voorbereid te zijn op eventuele aanvallen van de guer rillastrijders na afloop van hun nieuwjaarsbestand. 'T»t aantal gesneuvelde Amerikaanse militairen bedroeg in de laatste week van december 112. het laagste aantal in tien weken. De Zuidviëtnamezen verloren daarentegen 202 man aan ge sneuvelden, dat is meer dan enige an dere week in het laatste kwart a van 1968.

De Vallei | 1969 | | pagina 6