„Er dreigt een loon- en prijsspiraal Geen pretje, de winter in Narvik... Verdeeldheid in 2 categorieën handicap voor stakende slepers Wachten tot het voorjaar met nieuw behang Waarom, mevrouw Nieuw Behang „Huidig systeem van onderwijs geeft slechts weinigen kans op ontplooiing" BRAAT! AFBRAAK GEWENST VAN FACILITEITEN-TOREN" Produktieverhoging blijft bij trendmatige stijging achter Prinses Irene naar Parijs j Luns moest even uitblazen KEUKENS? 55 S.E.R.-V00RZ1TTER WAARSCHUWT: Drukke receptie in Trèveszaal Twee doden bij autobotsing Zwitserland zit met Yvonne Paul Verlanglijstje van zuivelbonden Vakantiegeld besteed aan vuurwerk TERUGSLAG l)E ON DERIS EMUS G Minder effect OP TOLR1SEE Neem alvast een voorschot op de lente, 'tlsnu de tijd om licht en gezelligheid te kopen. Want... dat fleurt de hele kamer op! Kritische geluiden op ABOP-congres NIEUW JAARSREDES KAMERS VAN KOOPHANDEL HANDELSCENTRUM VRIJDAG 3 JANUARI 1969 (Vervolg van pagina 1) "E*en toenemende waakzaamheid is te meer geboden nu de bestedingsinflatie dreigt te worden versterkt door een kosteninflatie, die overigens mede door deze bestedingsinflatie is opgeroepen, zei SER-voorzitter drs. De Pous in zijn nieuwjaarsrede. Met een willige vraag naar goederen en diensten, toenemende spanningen op de arbeidsmarkt in het westen des lands en belangrijke prijsstij gingen in het vooruitzicht waarbij maatregelen in de fiscale sfeer een be langrijke rol spelen is het weinig realistisch te veronderstellen, dat de loons verhogingen wel in de buurt van de verwachte arbeidsproduktiviteitsstijging zullen uitkomen. Die stijging van de arbeidsproduktiviteit kan in 1969 door bij zondere factoren enigszins achterblijven bij de trendmatige stijging. Er dreigt een loon- en prijsspiraal II Dit betekent echter, dat onze eoono- mie dreigt te geraken in een loon- en prijsspiraal, die in 1969 en volgende ja ren belemmerend kan werken op de verwezenlijking van het interne en ex terne evenwicht. Het sociaal-econo misch beleid zal er dus op moeten zijn gericht te voorkomen, dat de golfbewe ging van afwisselend overbesteding en monetair en budgettair afgedwongen bestedingsbeperking afbreuk zou doen aan een continue welvaartsontwikke ling. Zulk een bestedingsbeperking zou haar neerslag vinden in een toeneming van de werkloosheid in de tweede helft van 1969. In theorie is er ongetwijfeld de mo gelijkheid een evenwichtiger ontwikke ling der verhouding tussen middelen en bestedingen te realiseren: er is een middellange termijnpolitiek in grote lij nen uitgezet met een resultaat, dat be vredigend kan worden genoemd. Die via het budgettaire beleid een belang rijke verantwoordelijkheid bij de over heid. Een tweede aspect van die plan ning betreft het bedrijfsleven; enerzijds is ze een leidraad voor het beleid, dat het bedrijfsleven moet voeren, ander zijds moet ze tevens een vrijheidsbeper king van dit beleid inhouden. Het beleidsinstrumentarium is be perkt. Dit is vooral het geval nu men in feite is overgegaan naar een systeem van vrije loonpolitiek. Toch is het, naar de mening van drs. De Pous, van groot belang ze ker wanneer men in toenemende mate overgaat tot het afsluiten van meerja rige collectieve arbeidsovereenkomsten dat de loonontwikkeling ongeveer parallel loopt met hetgeen in het meest aanvaardbare middellange termijn al ternatief wordt verondersteld. Dit kan alleen worden geëffectueerd, als men de partijen weet te overtuigen van de juistheid en de noodzaak van een bepaalde sociaal-economische ont wikkeling. Zekerheid op dit punt kan men uiteraard nooit krijgen; daarvoor zijn de grootheden, waarmee wordt ge werkt. te ongewis. De halfjaarlijkse economische rapporten van de SER die nen hierbij z.i. een zeer wezenlijke functie te vervullen. Bij het beleid op middellange termijn spelen de betrekkingen tussen collectie ve en individuele bestedingen eneraijds en tussen investeringen en besparingen anderzijds een belangrijke rol. De totale, collectief bepaalde, be stedingen hebben in de periode van 1964 tot 1969 een stijging te zien ge geven van 40,3 procent tot 45.9 pet. In reële bedragen betekent dit, dat van de toeneming van het nationa le inkomen niet minder dan circa 65 procent haar weg vindt in de sector van de collectief bepaalde bestedin gen. De vrije bestedingsmogelijkhe den blijven in deze periode beperkt tot gemiddeld circa 35 procent van de stijging van het reële inkomen. In deze toeneming van de collectie ve bestedingen ligt ook de verklaring van het sterk achterblijven van het reële vrjj besteedbare looninkomen bfl de ontwikkeling van het totale loonin komen. De uitwerking van het centrale alter natief in de macro-economische verken ning voor 1969 laat zien dat bij een stijging der produktie per werknemer van in totaal 17,5 procent in de perio de 1968-1971 het reële vrij besteedbare ADVERTENTIE maar in uw eigen huis is de winter vaak ook geen pretje. Die koude keuken, die kille slaapkamer, die bibber- gangen! Laat toch fluks DRUgasars monteren. Elegante gasverwarmings- apparaten. Schoorsteen onnodig. Gemaakt door Dru - de grootste fabrikant van gas- verwarmings-toestellen in West-Europa! DRUgasars v.a. f 292.-, incL B.T.W. zorgeloos over op Dru gasverwarming inkomen voor de werknemers, met een loon van juist beneden de laagste pre- miegrens der sociale verzekeringen, met twaalf procent bij deze produktiviteits- st ij ging zal achterblijven en derhalve in totaal met slechts 5,5 procent dus met nagenoeg niet meer dan dertig pro cent van genoemde 17,5 procent zal stijgen. Hoever kan men gaan met het col lectiviseren der besteding van het na tionale inkomen? De vraag is of met de huidige percentages niet reeds de grens is bereikt in die zin, dat bij ver dere collectivisering in toenemende ma te een negatief verband ontstaat met de hoogte van het nationale inkomen. Wanneer in 1969, onder invloed der conjuncturele ontwikkeling en van het te verwachten prijsverloop, een loon stijging zou optreden die aanmerkelijk uitgaat boven hetgeen in de macro-eco nomische verkenning is verondersteld, en bovendien de financiering der inves teringen door monetaire en eventueel andere maatregelen zou worden be moeilijkt, is het, naar het inzicht van drs. De Pous, geensins uitgesloten, dat op korte termijn weer een terugslag in de groei der investeringen zou optre den. Een gelijkmatiger toeneming der par ticuliere investeringen zou, met het oog op het verzekeren van de economische groei, z.i. dan ook gewenst zijn. Daar bij komt, dat de investeringen in de overheidssfeer-uitgaven ten behoeve van de infrastructuur een toenemend aandeel van het nationale inkomen op eisen. Drs. De Pous merkte voorts onder meer op, dat in een onlangs versche nen studie wordt gesteld, dat beperkin gen moeten worden opgelegd aan de ontwikkeling van de consumptiequote. Daarmee worden tevens grenzen ge steld aan een expansieve loonpolitiek. Verhoging van het loonaandeel in het nationale inkomen acht deze stu die onmogelijk, zolang de werkne mers niet tegelijkertijd hun spaarge- drag veranderen. In dit opzicht her innerde de heer De Pous aan zijn suggestie van participaties in beleg gingsmaatschappijen. Veel aandacht besteedde de voorzit ter van de SER ook aan het instituut van de onderneming en aan de discus sie daarover. Bezinning op de functie van de commissaris in de huidige om standigheden leidt tot de conclusie, dat de kring dergenen, die door hun erva ring en deskundigheid tot die functie vervulling worden geroepen, moet wor den verruimd. In het bijzonder zal de sociale deskundigheid moeten worden versterkt. De ondernemingen zijn zeer hetero geen en daarom is het moeilijk alge meen geldende formules voor de sa menstelling van de raden van commis sarissen te geven, maar enkele aandui dingen zijn mogelijk. Voor de familie NV is een „outsi der" commissaris gewenst; voor de kleinere naamloze vennootschappen commissarissen met bedrijfsecono mische en technische kennis; voor de grotere naamloze vennootschappen commissarissen met ruime algemeen bestuurlijke ervaring. Realisering hiervan kan nu geschie den. Het gevolg zou kunnen zijn, dat personen, wier hoofdfunctie niet in het bedrijfsleven ligt, hun deskundigheid mede ten dienste van dat bedrijfsleven stellen. Een dergelijke osmose van verscheiden sferen zou de heer De Pous toejuichen; ze zal worden ver sterkt als van wederkerigheid sprake is. (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM Het aantal schepen dat de haven als gevolg van de sleep bootstaking niet uit of in kon, was gis teravond nog op de vingers van één hand te tellen. De loodsen spanden zich deze eerste dag extra in. „Maar zo eenvoudig zal 't niet blijven gaan", aldus een woordvoerder van de Rotter damse Havendienst. „Het effect van de staking zal in de komende dagen wel degelijk merkbaar worden". Vooral voor schepen van boven de 10.000 ton is het haast ondoenlijk op de rivier en in de havens zonder hulp van sleepboten te manoeuvreren. Vooral de bulkcarriers en de tankers zullen ge troffen worden. Grote passagierssche pen komen weinig meer naar Rotter dam. Het Griekse passagiersschip Ellines, dat vanochtend in Rotterdam werd ver wacht, vaart door naar Amsterdam. Het schip komt uit Australië en zal af meren bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij. Er zullen ruim tweehon derd passagiers van boord gaan. De zeer grote tankers zullen geen hin der van de staking ondervinden. Dit soort schepen is bestemd voor Euro poort en de bemanningen van de Euro poortslepers doen niet aan de staking mee. Zij vallen onder een andere c.a.o. Pogingen van de stakers om deze men sen te bewegen ook het werk neer te leggen zijn mislukt. Toen de stakers gistermorgen ruim honderd man sterk met auto's naar Europoort optrokken, hadden de Europoortslepers de steigers in de Scheurhaven verlaten. Zij waren afge meerd bij de raffinaderij van British Petroleum, een afgesloten terrein waar de stakers niet werden toegelaten. De belangen van de twee groepen be manningen lopen niet parallel. De op varenden van de Europoortslepers wer ken een week lang aan één stuk en zijn dan een week vrij. Zij vinden dat ze te veel uren maken. Zij willen dit gecom penseerd zien door een belangrijk ho gere beloning. De mensen van de stadssleepboten vinden dat in Europoort een drieploe- genstelsel moet worden ingevoerd om zodoende ruimte te scheppen voor de werknemers die in het stadsbedrijf overcompleet worden. Intussen voelen de bemannningen van de stadssleepboten zich door hun colle ga's in de Europoort in de steek gela ten. Zij herinneren er aan dat de man nen uit de Europoort hen onlangs steun hebben toegezegd. Het effect van de staking is nu belangrijk minder groot, omdat de olieindustrie er nauwelijks door wordt getroffen. Ondanks de koude liep de tempera tuur op het Veerplein gisterochtend vroeg hoog op toen bestuurders van de Nederlandse Bond van Vervoersperso- neel (NBV) probeerden de staking te verhinderen. De leiders van de Onaf hankelijke Bedrijfsgroep Verkeer (OBV) hadden de grootste moeite een aantal sleepbootkapiteins te overtuigen van de noodzaak van een staking. Zi] vonden de voorstellen voor een nieuwe cao zo gek nog niet. Voor de aandrang zijn zij tenslotte gezwicht en de sta king, die aanvankelijk voor 24 uur was uitgeroepen, was een feit. Op de stakingsvergadering 's mid dags bleek dat velen bezwaar hadden tegen het referendum van de NBV. Dit laat slechts de mogelijkheid open zich voor of tegen de voorstellen uit te spre ken. Tal van de leden zouden akkoord kunnen gaan met de voorgestelde loons verhogingen, maar waren teleurge steld over de secundaire arbeidsvoor waarden. Daardoor was de keuze voor sommigen moeilijk en voor de meesten onmogelijk geworden. Tenslotte was ie dereen woedend over het wegblijven van de bestuurders der erkende bon den. «MUM DEN HAAG Minister Luns, de vliegende vogel onder de ministers, heeft gisteren nog een voet aan de grond gehouden in de Trèveszaal aan het Haagse Binnenhof. Hy schudde daar, grappen en grollen makend als de clowneske minister, die de burgers ken nen van de beeldhuis, de tientallen han den van de leden van het corps diploma tique en allen, die zich in de vooroorlogse schittering van dit beroep prettig voe len en graag „erbij" horen. Voor minister Luns gaf het allemaal niet, wie hij de hand drukte. Na drie minuten riep hij „Ik heb het gevoel hier al drie uur te staan." Insiders ke ken bezorgd als hun, boven de menigte uittorenende gastheer, af en toe in een stoel neerzeeg. „Dat heeft hij nog nooit gedaan tij dens zijn receptie. Hij heeft het aan zijn rug," wisten de in veel bont gehulde vrouwelijke gasten te vertellen. Kamer-beheerder K. van Leeuwen, 63 jaar, wist van niets. „Ik ben vandaag op de kop af tien jaar in dienst bij Luns," was het enige dat hfl met zeker heid wist. Tien medailles en het kruis van de Ridder van Drie Eenheden van Nepal sierden zijn rokkostuum. Erg tevreden met de gang van za ken was hij niet. „Zodra het met de files voorbij is, is het afgelopen. Ik schat dat er krap driehonderd gasten zijn ge weest. Wjj hebben wel eens een topdag van 550 gehad." Rugpijn of niet, het belette minister Luns inmiddels niet stralend lachend te poseren voor de fotograaf met de am bassadeurs van Tunesië en van Senegal (de laatste heeft vier vrouwen en 41 kinderen). Lang kan onze minister van Buiten landse Zaken niet in Nederland zijn. Zondag al vertrekt hij voor een Afri kaanse drielandentournee. De reis zal hem eerst naar Tunesië voeren, waar hij problemen zal bespre ken als het verscherpte conflict in het Midden-Oosten en de vloot van Rusland in de Middellandse Zee. Na vier dagen zal. de minister doorreizen naar Lybië. Tenslotte staat een bezoek aan Segenal op het programma. Op 16 januari keert minister Luns dan weer naar ons land terug om precies een week later weer naar Afrika te vertrekken. Dan gaat hij naar Ethiopië in gezelschap van het koninklijk paar, prinses Beatrix en prins Claus. 0 Vele leden van het Corps Diplo- 5 matique waren aanwezig op de 5 s Nieuwjaarsreceptie van het minis- S terie van Buitenlandse Zaken. Mi- 5 nister Luns zag, ondanks de druk- te, kans een ogenblik pauze te ne- men. Achter hem mevrouw Luns. 0 Prinses Irene is gistermiddag vanaf Schiphol naar Parijs ge vlogen. Koningin Juliana deed. haar uitgeleide. Prins Carel Hugo was S onopgemerkt eerder naar S Frankrijk terug gereisd. Het is niet bekend of hij naar Hendaye bij de Frans-Spaanse grens) is gegaan of naar Parijs om zich bij zijn J eveneens uit Spanje uitgewezen S familieleden te voegen. Prinses Irene en prins Carel Hugo S hebben in ons land de doop van prins Johan Friso bijgewoond en j met de koninklijke familie Oud en Nieuw gevierd. NIEUW OLD A De 22-jarige R. Vos uit Foxhol is donderdagmiddag om het leven gekomen, toen de auto waarin hy meereed by Nieuwolda frontaal in botsing kwam met een naar links af slaande vrachtauto. De 30-jarige bestuurder van de per sonenauto, A. Kalk uit Zuidbroek, werd zo ernstig gewond dat hy later is over leden. De derde inzittende, een 24-jarige man uit Kielwindeweer, liep minder ernstige kwetsuren op. Hy is opgenomen in het ziekenhuis te Winschoten. De be stuurder van de vrachtauto bleef on gedeerd. DEN HAAG Tussen de Zwitser se regering en de Nederlandse ambas sade in Bern is overleg gepleegd over Yvonne Paul. De 39-jarige Nederlandse vrouw, die eind 1967 bijna drie maanden op Schiphol bivakkeerde in de hoop een visum voor Amerika te krijgen, heeft mlangs geprobeeiKi via Zwitserland naar New York te vliegen. Haar opzet mis lukte. De Zwitserse regering wil op haar kosten de vrouw naar Nederland i»*en overbrengen. ADVERTENTIE UTRECHT De vakbonden in de zuivelindvstrie (28.000 werknemers) heb ben hun verlanglijstje voor een nieuwe c.a.o., ingaande I april, ingediend. Zy wensen onder meer: verhoging van de lonen met ze ven procent; verwerking van een vijfde van de prestatiebeloning tot vast loon; verkorting van de werktijd met een kwartier per dag, en een volledige vijfdaagse werkweek; twee extra vakantiedagen voor mensen met een dienstverband van 20-39 jr. en 4 dagen extra voor men sen die meer dan 40 dienstjaren hebben; een minimum vakantietoeslag voor 23 jarigen (en ouder) en kostwin ners van 600 gulden; ingaan van het wettelijk minimum loon al op 23-jarige leeftijd. verlenging van de toeslag voor ge organiseerde werknemers. AMSTERDAM Ons onderwijs laat te wensen over. Ons schoolsysteem geeft slechts een kleine groep de kan* zich geheel te ontplooien, terwijl het voor allen is bestemd. Dit heeft de voorzitter van de Alge mene Bond van Onderwijzend Perso neel, E. Steenbergen, gisteren vastge steld tijdens de opening van het con gres van de ABOP in Amsterdam. Hij vond, dat er weinig meerjaren planning is. Ook de prioriteitennota van minister Veringa (Onderwijs) laat niet zien in welk tempo men bestaande ur gente wensen wil verwezenlijken. Er is geen duidelijk verband tussen wat fi nancieel kan en wat werkelijk nodig ia. De heer Steenbergen noemde het on juist dat zo weinig rekening is gehou den met de petitie voor kleinere klas sen op de lagere en kleuterschool, die door achthonderdduizend ouders en on derwijzers is ondertekend. Het zou de regering niet ontsierd hebben, meende hij, als ze maatregelen had genomen, die het volk blijkbaar verlangt. Volgens de heer Steenbergen zijn er voldoende onderwijzers. Ook volgende zomer zal er weer een overschot aan kleuterleid sters zijn: „Een nationale schande". Voor een kwaliteitsverbetering van het onderwijs achtte de heer Steenber gen o.a. nodig: éénwording van 't kleu ter- en basisonderwijs en betere over gang tussen lagere school en voortge zet onderwijs. Hij stelde dat de huidige brugklas *n klucht is, omdat deze het eerste leer jaar is van het voortgezet onderwijs. Er moet te vroeg worden gekozen naar welke school het kind gaat. Voorstellen voor een andere opbouw van het onderwijs heeft de ABOP al ter tafel gebracht. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN TEL. 05760-31970 OOK 'S ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR ROERMOND De vele subsidieregelingen om de industrie naar ons land te lok ken leiden naar een steeds grotere chaos. Geheel Limburg en half Nederland heeft zich wel in een of andere vorm van dit soort overheidssteun verzekerd, zo klaagde gisteren de heer J. M. Breukers in zijn nieuwjaarsrede als voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Limburg. Het hele stelsel van voorschriften en regelingen achtte hij onverkoopbaar aan een buitenlandse ondernemer, „die vanuit zijn wachtkamer de hoogstbie dende burgemeester kiest". De heer Breukers vroeg: Breek die Babelse toren van faciliteiten af, maar liefst niet in het trage tempo, waarin hij werd opgebouwd. Besteed de gelden die vrijkomen voor een groots opgezet te en snelle verbetering van het woon- en werkklimaat in ons land. Zijn collega van de Kamer voor West Friesland en Waterland, de heer F. H. M. van der Ven, had op een ander punt bedenkingen tegen het economisch beleid van de overheid. Hij vreesde in zijn rede van gisteren een even wicht op de betalingsbalans ten koste van omvangrijke werkloosheid. De heer Van der Ven had het oog op de opmerking van minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), dat de economie in 1969 geregeld zou wor den met de instrumenten van de minis ter van Financiën: Dit betekent afrem ming van de vraag naar kapitaalgoede ren en werkloosheid, aldus de voorzit ter. Hij pleitte juist voor het aantrekke lijk maken van investeringen, om daar mee de concurrentiekracht van ons land te vergroten en een gezonde groei te bevorderen. „Bestedingen in de sfeer van de consumptie mogen niet op één lijn worden gesteld met bestedingen in de sfeer van de produktie", zo vond de heer Van der Ven. De heer W. Resbock is voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophan del. In die functie zei hij gisteren: Het Wereldhandelscentrum geschilpunt tussen Rotterdam en Amsterdam zou voortreffelijk passen in de functie van onze stad als het Nederlandse handels centrum bij uitstek. Behalve dat centrum, vond de heer Rehbock ook een nieuwe, grote sluis in IJmuiden nodig, opdat grotere schepen Amsterdam kunnen bereiken. Daarnaast prijkte op zijn verlanglijstje zijn stok paardje: het geschikt maken van het Amsterdam-Rijnkanaal voor de duw- vaart. „In het Duitse achterland wordt steeds luider gehoord dat men daar niet ge lukkig is met de onmiskenbare concen tratie van de overslag op het Waterweg gebied. Terecht bestaat de vrees dat hiermee te grote risico's worden gelo pen. Amsterdam kan een volwaardig alternatief bieden", aldus de heer Reh bock. Voorzitter ir. E. D. Cartier van Dis sel van de Utrechtse Kamer zei giste ren tot de twistende Amster- en Rot terdammers: Als het om een Wereld handelscentrum gaat, denk er dan wel om dat Utrecht het plannenstadium al voorbij is. Het nieuwe jaarbeursge bouw en de daarop aansluitende moder ne kantoorcomplexen naderen snel him voltooiing en zullen een belangrijke pij ler zijn onder zo'n centrum. Wat zorgelijk keek hij naar de ont wikkeling van de werkgelegenheid in de industrie: Het aantal arbeidsplaatsen daar daalt, dat in de sector diensten stijgt. In heel Nederland doet die ont wikkeling zich voor, maar in Utrecht extra sterk. In het tweede kwartaal 1968 gaf de Nederlandse industrie aan vijf procent minder mensen werk dan twee jaar te voren. In de provincie Utrecht was dit percentage acht, in de stad Utrecht vijf tien. „Een brede basis voor de indus triële werkgelegenheid is gezien de aard van de Utrechtse bevolking nodig", al dus de heer Cartier van Dissel. XJet klapstuk van Nijmegen is de 54-jarige R. M. Cheng, de uit Shanghai afkomstige eigenaar van een eethuis te Nijmegen. Hij zorg de op een plaatselijk plein voor een explosieve begroeting van het nieuwe jaar door in twintig minu ten tijds voor achthonderd gulden aan vuurwerk te laten klappen. Zijn duurste stuk kostte 135 gulden en daarvoor knalde het er twee mi nuten lang op los. De Chinees importeert het vuur werk rechtstreeks uit zijn geboorte stad in communistisch China. „Ik ga nooit met vakantie. Ik spaar al les op en koop er vuurwerk voor, want nieuwjaar is het grootste feest in China", zo verklaarde hij. Volgende maand bestelt hij alweer nieuw vuurwerk, dat hij in oktober hoopt te ontvangen. BLARICUM Uit een woning aan de Torenlaan in Blaricum zijn tijdens de jaarwisseling twintig schilderden gestolen, waaronder enkele van I. Is- raëls, Beuerbach, Anselm, Staller en Putter. De dieven zijn het huis binnen gekomen door een ruit te verbreken. Behalve de schilderijen worden ver mist een zonneklok, een beeld Madon na met kind, enkele zilveren voorwer pen en een Perzich tapijt. De waarde van de gestolen schilderijen en voor werpen is nog niet vastgesteld.

De Vallei | 1969 | | pagina 7