Mosje Dajan waarschuwt: Jonge boeren volledig achter plan-Mansholt JOURNALISTEN IN ZUID-AFRIKA VOOR GERECHT Kapen Diefstal van V S-benzine in Thailand Urkse schipper treft geen blaam voor explosie Over de grenzen Spotprent in Le Monde Tsjechen pakten vluchteling op Duits gebied Grote bezorgdheid in Beiroet Veel doden in V.S. door „Mao-griep" Albert van Dalsum zondag tachtig NVSH-hlad in België in beslag genomen Rliodesische vlag neergehaald Plaat van Lennon in beslag genomen VLOOT MEISJES Geen hondenmaar kettingen EINDE SCHORSING ADMINISTRATEUR „BLIJDORP" 1 Interim dividend Nationale/Ned. Boodschap Griekse koning slipte door censuur Martelingen in gevangenissen PLICHT TANEND RAAI) VOOR DE SCHEEPVAART: Spanje staat Ifni aan Marokko af de u van uit het vuistje in de mond ZATERDAG 4 JANUARI 1969 ISRAEL ZAL TEGEN DE LIBANEZEN TERUGSLAAN PARIJS Het onafhankelijke Franse avondblad Le Monde heeft vrijdag de tweede spotprent in zijn 24-jarig bestaan gepubliceerd. Het is een spotprent waarop generaal De Gaulle de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, zegt „zijn andere wang toe te keren". De Fran se president is er op afgebeeld in religieus gewaad. De prent is van de hand "van de bekende Franse tekenaar „Tim" én staat in het deel van het blad, waarin onafhankelijke bijdragen zijn opgenomen en dat dus niet nood zakelijk de mening van het blad zelf weerspiegelt. De eerste spotprent, van dezelfde tekenaar, verscheen in december '67, nadat De Gaulle het Joodse volk „dominerend en zelfverzekerd" had genoemd. Daarop stond een ver minkte Jood een Napoleontische houding aan te nemen achter het prikkeldraad van een concentratie kamp. MOSJE DAJAN geduld op BRUSSEL In scherpe tegenstelling tot hun vaders, hebben de georganiseerde jonge boeren in de EEG-landen zich volledig gesteld achter de voorstellen die een drastische hervorming van het oude agrarische stelsel beogen. Het comité d'entente, (commissie van verstandhouding) waarin meer dan een miljoen boeren en boerenzonen on der de 35 jaar zijn verenigd, heeft in een officieel communiqué de voorge stelde radicale hervormingen aangepre zen als „volkomen in overeenstemming met onze verlangens en doelstellingen". De jonge boeren zijn ook voorstander van handhaving van de landbouwprij zen op het huidige peil, als die gepaard gaat met hervormingen zoals die zijn voorgesteld. Het comité roept de regeringen van de zes EEG-landen op, de voorstellen te steunen. De hervormingsplannen die begin de cember door dr. Sicco Mansholt, vice- voorzitter van de uitvoerende commis sie van de EEG zijn openbaar gemaakt, voorzien in halvering van de agrari sche beroepsbevolking, en stimulering van grotere bedrijven en het samen gaan van de kleine landbouwbedrijven. Op 13 december hebben de leiders van de boerenorganisaties in de EEG deze plannen „dwaasheid" genoemd. In het tienjarenplan van Mansholt, dat 25 miljard dollar gaat kosten, zijn eveneens voorstellen ter beperking van de overproduktie opgenomen. Het comité d'entente zegt: „Wij zijn er van overtuigd dat het tienjarenplan de agrarische produktiviteit tegen 1980 aanzienlijk zal hebben verhoogd", on danks de grote financiële, economische en psychologische inspanningen die 't van de boeren vergt. NEWARK, (New Jersey) Gram mofoonplaten-albums waarop de beatle John Lennon en Yoko Ono naakt staan afgebeeld, zijn tijdens verzending op het vliegveld van Newark in beslag genomen. De autoriteiten verklaarden dat de inbeslagneming plaats had, toen een van de 199 kartons waarin de albums wa ren verpakt openscheurde waardoor de inhoud zichtbaar werd. Een woordvoerder voor de Beatles heeft verklaard, verbaasd te zijn dat een zending grammofoonplatenalbums in beslag genomen is. „Dezelfde albums werden in Engeland zonder moeilijk heden verkocht. Misschien zijn de Ame rikanen nog puriteinser dan wij", zei hij. TIRSCHENk\F.UTH (West-Duitsland) Tsjechoslowvaaksc grenswachten hebben zich 600 mieter op Westduits ge bied begeven, tijdens de achtervolging van een vluchteling.^ Zij zetten de man na met behulp van een bijzonder valse hond. Een Westduitse grenspatrouille werd gewaarschuwd door iemand uit de buurt, die schoten en hulpgeroep had gehoord. De patrouille ontwaarde toen in de verte twee of drie Tsjecho- slowaakse grenswachten en zette deze door de diepe sneeuw na. Maar de Tsjechoslowaken hadden hun gevange ne al beet en sleepten hem mee terug, de grens over. De Duitse militairen vonden later op de grond af- en stuk- gerukte stukken kleding alsmede bloed. Het bloedspoor leidde terug naar de grens van Tsjecbo-Slowakije. Elders vond men een gevuld magazijn van een machinepistool in de sneeuw. Autoriteiten van Beieren hebben bij de Tsjechoslowaken over de illegale grenso verschrij ding geprotesteerd maar dat was alleen maar een forma liteit, omdat Tsjecho-Slowakije de Westduitse soevereiniteit niet erkent. Er bestaan tussen de twee landen dus ook geen diplomatieke betrekkingen. TEL AVIV De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan heeft vrijdag gewaarschuwd dat Israël een einde zal maken aan aanvallen op zijn steden van af Libanees gebied. „Wij zullen een einde maken aan de huidige toestand, waarin de stad kiryat Sjmoneh (aan de Libanees-lsraëlische grens) een doelwit is van saboteurs van El Fatah", aldus Dajan tot een journalist van het dagblad „Maariv". De minister, vergezeld van de chef-staf van het leger. It.-generaal Haim Bar- Lev, was donderdagavond laat naar kiryat Sjmoneh gegaan nadat drie raket ten die vanaf Libanees grondgebied afgevuurd werden in de stad van 15.000 mensen neerkwamen zonder slachtoffers te veroorzaken. Hij zei: „Het onderwerp van de aan vallen werd door de Israëlische rege ring besproken", maar hij weigerde in bijzonderheden af te dalen en voegde er aan toe: „Wij zijn hier vanavond niet gekomen om de Libanees - Israëlische betrekkingen op te helderen". Kiryat Sjmoneh is deze week twee maal met raketten beschoten vanaf Li banees grondgebied. De in Tsjecho-Slo wakije gemaakte Katoesja-raketten hebben het leven van drie Israëli's ge- eist. Dajan zei niet hoe Israël ..een einde Zal maken" aan de aanvallen, maar donderdagavond hebben de Israëli's ge antwoord met zware mortieren „om de stellingen vanwaar geschoten werd, tot zwijgen te brengen", aldus het leger. In regeringskringen in Beiroet heer ste vrijdag bezorgdheid over evêntuele nieuwe acties van de kant van Israël. Men vreesde dat Israël wellicht voor bereidingen treft voor de bezetting van nog meer gebieden in de buurlanden, om bases van Palestijnse verzetsorga nisaties, die achter de bestandslijnen liggen, of waarvan het bestaan daar wordt vermoed, uit te schakelen. Men wijst in dit verband op een verklaring, die de Israëlische chef van de genera le staf, Chaim Bar Lev, voor de televi sie heeft afgelegd en volgens welke „een eventuele nieuwe oorlog een be wegingsoorlog zou zijn", en dat „het grootste deel van het Israëlische leger niet in vaste verdedigingslinies ligt, maar uiterst beweeglijk is". De Libanese regering heeft verklaard van plan te zijn bij nieuwe Israëlische acties, de hulp in te roepen van de an dere Arabische legers maar niet die van niet-Arabische strijdkrachten. Voor aanstaande Libanese kranten verwach ten een bezoek van Russische vlooteen- heden aan Beiroet als demonstratie van het standpunt van de Sovjet-Unie ten opzichte van de Israëlische acties te gen Libanon. Als het waar is, zal de beslissing van het kabinet, genomen in het licht van de Israëlische vergeldingsactie tegen het vliegveld van Libanon en een artille rieduel van donderdagavond aan de ge woonlijk rustige grens, een belangrij ke verandering betekenen in de tradi tioneel pro-Westerse politiek van Liba non. De Sovjet-vloot, waarvan naar men gelooft zich 50 schepen op de Middel landse Zée bevinden, heeft nooit bezoek aan Libanon gebracht. De Israëlische generaal Eyal beloof de vrijdag op een persconferentie, dat enige honderden Israëlische meisjes zullen worden gcrecruteerd voor be strijding van sabotage. Zij zullen in het Israëlische leger tot hulppolitie worden opgeleid en de voornaamste steden moe ten bewaken. De Israëlische politie is overbelast door de Arabische terreur daden tegen de burgerbevolking, aldus de generaal. „Het Syrische volk zal de installaties van de door Israël gebouwde kibboetsim in de bezette Syrische gebieden ver nietigen. De gewapende strijd is de weg naar de vrijheid. De Arabische grond zal niet door wonderen, door verrassin gen of de steun van imperialistische kringen worden bevrijd. Het Arabische volk moet weten dat zijn grond slechts door zijn wettige eigenaren zal worden bevrijd." Deze woorden sprak generaal Salah Jedid, plaatsvervangend secreta ris van de Baath-partij. vrijdag bij een bezoek aan een kamp voor vluch telingen uit het Golan-gebergte. ATLANTA (Georgia) In de Ver enigde Staten duurt de epidemie van de Hongkong-griep (ook wel „Mao- griep" genoemd) nu al vier weken en het aantal doden'als gevolg van influen za en longontsteking blijft toenemen. Er zijn evenwel, aldus deelde een woordvoerder van het nationale cen trum voor besmettelijke ziekten te At lanta mee. aanduidingen die erop wij zen dat de epidemie binnen twee we ken in hevigheid zal afnemen. In de week die eindigde op 28 de cember 1968 bedroeg het aantal dode lijke slachtoffers in 122 steden 1168. Dat was meer dan het dubbele aantal dat de autoriteiten hadden verwacht. Tijdens de week die nu ten einde loopt kwamen er te Atlanta berichten binnen waaruit kan worden afgeleid dat de griepepidemie in de grote steden in het oosten van de Verenigde Staten aan het minderen is. Er zijn, als gevolg van de epidemie, veel mensen in de hele Verenigde Sta ten gestorven met uitzondering van een gebied in het zuiden en een in het zuid westen van het land. In 23 staten komt de griep in ernstige mate voor, in tien staten hier en daar en in nog tien sta ten sléchts sporadisch. SION (Zwitserland) Zwitserse „VVV- functionarissen" stonden perplex toen een Nederlandse toerist in gebroken Frans vroeg waar hij twee sneeuw- honden kon huren. Zij belden een plaatselijke kennel op en brachten het ongewone verzoek over. Zij dach ten dat de Nederlander een zeer ge wetensvol man was die honden bij zich wilde hebben op zijn skitocht in verband met mogelijke ongeluk ken. Maar de eigenaar van de kennel. Mau rice Carrupt, stelde voor dat de Ne derlander naar een specialist zou gaan die ongeveer 100 km verder woonde. De toerist hield echter aan en zei dat hij ze onmiddellijk moest hebben alvorens de berg op te gaan. „Er is mij verteld dat ik ze bij elke benzinepomp kan huren", zei hij. En toen... plotseling ging de taalslag- boom omhoog. Het bleek dat de Ne derlander chaines a neige (sneeuw kettingen) moest hebben in plaats van chiens a neige (sneeuwhonden). ROTTERDAM Het bestuur van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft de schorsing van de hoofdadministra teur A. O. Okkerse opgeheven. De heer Okkerse (50) die al twintig jaar in dienst was van de dierentuin werd op 7 oktober geschorst, omdat het be stuur aannam dat hij mededelingen had gedaan aan 't Rotterdams Nieuws blad, dat aan de diergaarde-problema tiek een kritisch artikel wijdde. Het college van B. en W. van Rot terdam heeft kort na de publikatie een commissie van onderzoek ingesteld naar het financieel beheer bij Blijdorp. (De dierentuin ontvangt aanmerkelijke subsidies van de gemeente). Het diergaarde-bestuur zegt thans over de positie van de hoofdadministra teur Okkerse, dat overleg tussen de raadslieden van bestuur en de admini strateur over de oorzaak van de con flictsituatie heeft geleid tot overeen stemming. De heer Okkerse kan per 13 januari zijn werk hervatten. AMSTERDAM De acteur Al- bert van Dalsum hoopt zondag zijn 80ste verjaardag te vieren. DEN HAAG De N.V. Nationale Nederlanden zal over 1968 een onveran derd interim-dividend van 8 procent uil keren. De betaalbaarstelling is op 6 ja nuari, zo deelt het bedrijf mede. WASHINGTON In een rapport ge richt aan de democratische senator William Proxmire (staat Wisconsin), heeft de Amerikaanse officiële accoun tantsdienst bekendgemaakt dat er in 1967 in Thailand ten minste 25 miljoen liter voor het Amerikaanse leger en de luchtmacht bestemde benzine en olie zijn gestolen. In het rapport wordt gezegd dat de massale diefstal het gevolg is van „omkoperij, vervalsing, samenspan ning en een slappe houding van de au toriteiten". Bij steekproeven is gebleken dat 52 procent van alle benzine, motorolie en smeerolie die aan Thailandse benzine stations waren gestuurd voor afleve ring aan Amerikaanse militaire voer tuigen, was gestolen. Veertig procent van alle dieselolie, die bestemd was voor een Amerikaanse luchtbasis, is nooit aangekomen. De Amerikaanse marine is thans ontheven van de verantwoordelijkheid van de zorg voor alle vloeibare brand stof die nodig is voor de militaire ope raties in Zuidoost-Azië. Dit is niet of ficieel bekendgemaakt, doch de voor lichtingsdienst van het Pentagon gaf het toe, toen ernaar werd geïnfor meerd. Het rapport van de accountants dienst zal door senator Proxmire naar het ministerie van Justitie worden ge zonden, als het zeker is dat tot vervol ging wegens misdrijf zal worden overge gaan. Proxmire heeft pogingen in het werk gesteld opdat de luchtmacht 31 rap porten afkomstig van de eigen con troledienst publiceert want het is mo gelijk dat daarin vermeld is bij wie de gestolen voorraden terecht zijn ge komen. Het ministerie van Defensie heeft in antwoord op het rapport van de ac countantsdienst waarover Proxmire thans beschikt verklaard dat er reeds een aantal militairen is gestraft .met straffen variërend van een geldboete tot vijf jaar dwangarbeid. ATHENE Een woordvoerder voor de Griekse regering heeft ontkend dat nummers van een provinciaal dagblad waarin een nieuwjaarsboodschap van koning Constantijn opgenomen was door de politie verbeurd verklaard werden. Het dagblad Thessalia. dat in de stad Volos, in Midden-Griekenland, uitgegeven wordt, drukte de bood schap van de koning af in het nummer van 1 januari. Een dagbladautoriteit heeft gezegd, dat ongeveer 500 van de 10.000 exemplaren van het blad de vol gende dag bij kiosken door de politie in beslag genomen werden. De perschef van de regering, Byron Stamatapoelos deelde de pers mee, dat de berichten „niet waar zijn". Hij zei dat het blad met de boodschap van de koning de censuur gewoon passeerde. De boodschap van de koning ver scheen in geen enkele andere krant. JOHANNESBURG Buitenlandse diplomaten, vooral van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, hebben grote belangstelling voor het proces tegen Laurence Gandar, Zuidafrika's bekendste hoofdredacteur. Vertegenwoordigers van de Ame rikaanse en Britse consulaten in Johannesburg z(jn dagelijkse bezoekers van de kleine rechtszaal waar het proces wordt gehouden. Vertegenwoordigers van ande re landen komen minder vaak, maar bestuderen de lange verslagen van het pro ces in de kranten. Het proces wordt ook nauwgezet ge volgd door de Internationale commissie van juristen en het Internationale Pers instituut, dat een advocaat in Johannes burg heeft aangesteld als waarnemer. Gandar, die in 1966 door het instituut geprezen werd wegens zijn dappere houding voor deze zaak van de pers vrijheid, is internationaal bekend om zijn niet aflatende veroordeling van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Hij is hoofdredacteur van de Rand Daily Mail, welk blad in 1966 door de Ameri kaanse vereniging van dagbladuitgevers werd onderscheiden. Gandar geniet de steun en sympathie van liberale organisaties en personen die zich tegen de Zuidafrikaanse ras senpolitiek verzetten. Zijn proces be treft artikelen over martelingen en wreedheid in Zuidafrikaanse gevange nissen. Die artikelen waren 3Vs jaar geleden een sensatie en gingen de we reld rond. Drie gewezen cipiers en twee Afrikaanse ex-gevangenen die inlich tingen verschaften over de toestanden in de gevangenissen, zijn reeds tot ge vangenisstraf veroordeeld wegens het verstrekken van „valse inlichtingen". De kaalhoofdige en strijdvaardige journalist verklaarde aan het begin van zijn proces dat hij gehandeld had over eenkomstig de rol die de vrije pers in de wereld speelt. Hij zei: „Het zou een verzaking van onze plicht zijn geweest en het achterhouden van feiten die van openbaar belang zijn, als wij die arti kelen niet hadden gepubliceerd." De openbare aanklager Hendrik Lie- benberg bracht hiertegen in, dat de persvrijheid niet op het spel stond. Hij beschuldigde Gandar en Benjamin Pro- grund, verslaggever van de Rand Daily Mail, die ook terecht staat, ervan, een „kwaadwillige campagne" te hebben ge voerd om het gevangeniswezen te be lasteren. Zij hadden eenzijdige berich ten gepubliceerd en zaken die gunstig waren voor de gevangenissen weggela ten. Gandar en Progrund hebben zich on schuldig verklaard aan de twee tenlas teleggingen dat zij gehandeld hebben in strijd met hoofdstuk 44 van de Gevan- geniswet het publiceren van valse informaties over gevangenissen zonder stappen te hebben gedaan om hun in formatie te verifiëren. Twee van de be trokken gevangenissen bevinden zich in Pretoria, een in Port Elizabeth en een in Boksburg. Worden ze schuldig bevonden, dan wacht hun een straf tot een maximum van twee jaar gevangenisstraf of een boete van 200 rands (1000 gulden) op elke tenlastelegging. De maatschappij, die het blad uitgeeft, de South African Associated Newspapers (SAAN) is ook in staat van beschuldiging gesteld. Soortgelijke tenlasteleggingen tegen Joel Mervis, hoofdredacteur van de Sunday Times in Johannesburg .Leyces- ter Walton, directeur van SAAN, en Kelsey Stuart, de juridische adviseur van deze maatschappij, zijn ingetrok ken. Toen het proces op 1 november begon was er geweldige belangstelling voor in Zuid-Afrika. Kranten in andere lan den brachten ook verslagen en com mentaren. Tegen het ogenblik dat het proces tijdens de kerstperiode tot 17 februari werd verdaagd was de belang stelling getaand. Na 27 zittingsdagen ging het proces lijken op de vroegere tegen de cipiers en gevangenen, met eindeloze herhalingen van reeds afge legde getuigenverklaringen. Het proces zal nog wel een maand of vijf duren na de hervatting in fe bruari. Als rechter Petrus M. Cillie het schuldig uitspreekt, kan hoger beroep worden verwacht. AMSTERDAM De inspecteur van de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam kon gisteren tijdens de behandeling van het dodeljjk ongeluk op de Urker vissers boot „Riekelt" op 23 juli 1968 geen aanleiding vinden de schippcd, de veertig jarige J. B. uit Urk, enige schuld op te leggen. H(j had zelfs lof voor het optreden van B. vlak na het ongeluk, waarbij een van de knechten. Kees de Vries uit Urk, omkwam doordat Duitse explosieven ontploften. Op 21 juli vorig jaar verliet de „Rie kelt" (UK-245) de haven van Urk om ten noorden van het vuurschip „Ter schelling" te gaan vissen. Dat het ge bied daar door de marine officieel nog steeds niet is vrijgegeven na de oorlog en als zodanig als „gevaarlijk gebied" te boek staat, wist de schipper niet. Al twintig jaar wordt daar door de Urkse vloot gevist. Aan boord van het vissers schip bevonden zich behalve de schip per zijn zoon Jan B., Gerrit Schenk en Kees de Vries. Bij het ophalen van de netten troffen zij in de nacht van 23 op 24 juli een metalen doos aan, waarin zich enkele kokers bevonden. „Een vreemd voor werp, dat er als nieuw uitzag, grijs ge verfd met rode letters in het Duits", aldus omschreef de schipper dé vondst. Hij dacht er niet onmiddellijk aan dat 't gevaarlijke explosieven zouden kun nen zijn, maar voor alle zekerheid wilde hij toch dat het overboord werd gegooid. Zijn knecht Kees de Vries wilde het eerst nog even bekijken. Zijn nieuws gierigheid wérd hem noodlottig. Toén hij het voorwerp uit de handen van de schipper had genomen en een koker uit de doos nam, volgde er een explosie, waarbij zowel hijzelf als de schipper werd verwond. De Vries werd een hand afgerukt en hij liep een grote ver wonding in zijn zijde op. De schipper bleef even bewusteloos op het dek liggen. Toen hij bijkwam sleepte hij zich naar de kajuit en gaf een noodsein door via de boordradio. Hij zag De Vries roerloos op de grond liggen, hevig bloedend uit zijn arm. Terwijl hijzelf niet goed meer overeind kon, gaf hij aan de anderen opdracht de arm af te binden voordat het slacht offer zou doodbloeden. Het heeft niet meer mogen baten. Even later overleed Kees de Vries. Over de aard van de explosieven kon men tijdens de zitting niet veel zeggen. Volgens de schipper waren het achter af bezien projectielen om mijnen on schadelijk te maken. De inspecteur was echter van mening dat het handgrana ten waren. Belangrijker voor de raad was de vraag waarom B. de doos niet onmiddellijk weer in zee heeft gewor pen. MADRID Spanje zal heden zijn enclave in Afrika, Ifni, aan Marokko afstaan, na 492 jaar van oorlog en on behaaglijke vrede, aldus deelt het Spaanse persagentschap Europapress mee. Spaanse en Marokkaanse afgevaar digden zullen een verdrag onderteke nen. dat nog door de Spaanse Cortes (parlement) goedgekeurd moet worden. Ifni. een strook zand van 2560 vier kante kilometer, heeft ongeveer 48.000 inwoners en een haven die in 1965 vol tooid werd tien jaar nadat er aan ge werkt was. DEN HAAG De Belgische justitie heeft het blad Sextant van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her vorming (NVSH) in beslag laten ne men. Het betreft 1200 van de paar dui zend exemplaren, die naar België wer den gezonden. Dit heeft de Belgische Bond Voor Gezinsplanning en Sexuele Opvoeding (BVGSO) aan het hoofdbestuur van de NVSH in Den Haag meegedeeld. De reden van de inbeslagneming werd niet opgegeven. Vermoed wordt, dat hierin meespeelt een strengere censuur op afbeeldingen, die in België wordt toege past. Verondersteld wordt dat het gaat om etsen, die staan afgedrukt op de achterzijde van het decembernummer van Sextant. Deze afbeeldingen zijn van kunstwerken van Flip van der Burgt uit Amsterdam en werden on langs geëxposeerd in Taveerne P96 in Amsterdam. Het hoofdbestuur van de NVSH heeft besloten, de schorsing op te heffen van negen kernleden. Ze hebben zich naar het oordeel van het hoofdbestuur niet schuldig gemaakt aan een opzettelijk tendentieus gebruik maken van op on rechtmatige wijze verkregen informa tie. De vier kernleden die werden ge schorst, zullen op het congres dat van 28 tot en met 30 maart in Rotterdam wordt gehouden, voor royement worden .voorgedragen. Deze vier leden hebben een kort geding tegen het NVSH-hoofd- bestuur aanhangig gemaakt. Zij willen meedoen aan de interne beraadslaging over de eventuele af splitsing van de consultatiebureaus. Hiertoe vorderen zij, dat hun schorsing wordt opgeheven, althans, dat het schorsingsbesluit tijdelijk buiten wer king wordt gesteld, op straffe van een dwangsom van f 50.000 per dag. Het geding dient dinsdag 7 januari voor de president van de Haagse recht bank. LONDEN Een jongeman klom gis teren in een vlaggestok van het Rho- desië-huis en haalde de nieuwe groen witte vlag van Rhodesië die daar gis teren voor het eerst werd gehesen omlaag. Hij smeet de vlag op straat terwijl voorbijgangers in de handen klapten. Maar een politieagent pikte de vlag op en gaf deze terug aan de Rhode- sische autoriteiten die haar binnen 15 minuten weer hesen. De jongeman ontsnapte via de daken. Later heeft de internationale secreta ris van de communistische jeugdbond, Jim Brookshaw, 27, beweerd dat een van zijn mensen de vlag neergehaald had. De nieuwe vlag wordt door de Britse regering als onwettig beschouwd in overeenstemming met haar politiek dat de onafhankelijkheid van Rhode sië niet als wettig beschouwd wordt. Britse autoriteiten hebben verklaard dat zij de juridische consequenties bestu deren van het hijsen van de vlag. maar het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat zij er tegen zullen optre den. Sidney Brice, hoofd van de Rhodesi- sche missie houdt vol dat Rhodesië altijd het recht heeft gehad het ont werp van de vlag te wijzigen zonder goedkeuring van Engeland. Hij zei, dat de vlag gehesen was op instruc tie van de regering-Smith en ontken de dat dit iets uitstaande heeft met de conferenties van premiers van het Gemenebest die hier volgende week gehouden zullen worden en waarin Rho desië een belangrijk punt op de agen da uitmaakt. wwm ADVERTENTIE TVog niet zo lang geleden, konden de grote luchtvaartmaatschappijen adverteren met de slagzin die de NS voor de oorlog voerden: „vlug, veilig, voordelig". Sinds korte tijd is daar evenwel de klad in gekomen. Het kapen van vlieg tuigen, liefst als de machine al in de lucht is, dreigt een aangelegen heid te worden, die wekelijks enkele malen voorkomt. De tijd dat de kran ten er grote brichten aan wijdden, al of niet gelardeerd met dramatische bijzonderheden, is ook allang voorbij. Het is zo gewoon geworden, dat de Amerikaanse piloten in Florida spot ten, dat zij deze week weer „de dienst op Havanna" hebben. Toen on langs de bekende filmacteur Marlon Brando spottend aan een stewardess vroeg, of dit de machine voor Havan na was, veroorzaakte hij prompt een geweldige opschudding. Het nieuwste op dit gebied was het ka pen van een Israëlisch lijnvliegtuig, dat naar Algiers werd gebracht en dezer dagen het dirigeren van een van Onassis' vliegtuigen naar Cairo. JLTet begint tjjd te worden, dat men internationaal iets aan deze mate rie gaat doen. Het vliegverkeer is zo uitgebreid en de frequentie van de vluchten zo groot, dat men risico'i als kapen niet meer kan dulden. Bovendien is de prtfs van een vlieg- OE THANT er wat aan doen tuig en de verantwoording voor het aantal passagiers zodanig, dat men geen spelletje meer kan dulden. Hon derd en meer mensen in gevaar bren gen, door de luimen van een man, ia wel wat te gortig. ILTen kan hiertegen inbrengen, dat controle en maatregelen achteraf wel heelmoeilyk zyn Maar de scheepvaart is het toch ook gelukt om de slavenhandel en de kaapvaart uit te .roeien. In de mees te strafwetboeken van beschaafde sta ten, staat zeeroverij en slavenhandel hoog genoteerd, zo niet met de dood straf, dan toch wel met een dergelij ke gevangenisstraf dat de lust bij adspirant-kapers wel voorgoed is ver gaan. Bovendien is er internationaal een der gelijk contact, dat men onderling der gelijke misdadigers uitlevert of min stens even zwaar bestraft, als in het land van herkomst. Het gevolg is dat zeeroverij en slaven handel. zo niet geheel uitgeroeid dan toch wel tot minimale proporties zijn teruggebracht. Het moet toch mogelijk zijn, om onder auspiciën van de Verenigde Naties een internationaal vliegrecht te cre- eren, dat in ieder geval juridische bescherming biedt tegen luchtroverij, waarbij dwingend ieder onderteke nend land wordt opgedragen om in 't strafwetboek enkele bepalingen op te nemen. Anders loopt men de kans, dit er een dergelijke uitbarsting van vlie^uigka- perij ontstaat, dat het rendement van het luchtverkeer ernstig in gevaar komt en de levens van de passagiers niet meer veilig zyn. Maar het is wel zaak het snel te dioen en niet te wachten tot een machine met 100 of 200 man verloren is gegaan. deze maatregelen mag men buiten beschouwing laten, of het kapen al dan niet om politieke redenen ge beurt. Het is het goed recht van een politieke vluchteling om te pogen aan de greep van de justitie in het land dat hem bedreigt, le ontkomen. Maar het gaa* te ver. als men daar bij honderd of meer mensen aan le vensgevaar blootstelt. Gedurende de bezetting zijn er wel lie den in geslaagd met een doodgewone kano de Noordzee over te steken, om aan degreep der nazis te ontsnap pen. Er zijn toen ook individueel vliegtuigen gekaapt. Maar niet met het in gevaar brengen van onschuldi ge mensenlevens. Als men kaperij een crimineel feit maakt, indien men daarby met men senlevens speelt, zal de lus< tot der gelijke avonturen wel gauw vergaan. Britse raketten voor Jordanië LONDEN De Britse maatschappij Short Brothers and Harland uit Belfast heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij luchtdoelraketten van het type Tigercat heeft verkocht aan Jordanië. De raket ten zullen koning Hoesseins sterkste verdediging zijn tegen aanvallende Is raëlische vliegtuigen. De Tigercat-ra- ketten zullen naar men verwacht, ope rationeel zijn tegen de tijd dat Israël z'n nieuwe Phantom-straaljagers van te Verenigde Staten ontvangt. De maat schappij maakte niet bekend hoeveel van de raketten aan Jordanië verkocht werden. Vliegtuig gedwongen naar Cuba te vliegen NEW YORK Een Amerikaans pas sagiersvliegtuig met 148 inzittenden is gisteren op een vlucht van New York naar Miami gedwongen koers te zetten naar Cuba. De gezagvoerder van het toestel van Eastern Airlines liet boven Jacksonville in Florida over de radio weten, dat hem de twijfelachtige eer te beurt viel het eerste Amerikaanse vlieg tuig van dit jaar naar het land van Castro te moeten vliegen. In 1968 werd een twintigtal Amerikaanse passagiers vliegtuigen naar Cuba ontvoerd. r

De Vallei | 1969 | | pagina 11