Schaatscoach Leen Pfrommer eist van de rijders een mate van discipline en volledig vertrouwen „Alles en iedereen kan een topschaatser vlak voor wedstrijd irriteren" Zondagssport op Radio en T.V. Kritiek op zelfgenoegzame Russische coaches DE SP0RTT0T0 DE N.IJ.B. IS IN DE AANVAL Fred Anton Maier op 10 km veel te snel voor Claesson THOR-junioren RENÉ PIJNEN BIJ WILLEM 2/GAZELLE Lesley Hunt zorgde voor verrassing Geen veranderingen in stand van jeugdschaaktoernooi 4000 Nederlanders verwacht in Inzeil Melville en Casals in finale dames-enkelspel VOETBALVREUGDE Inspraak Prikkelbaar Weinig moeite Vertrouwen Niet doorslaggevend Alfred Matt won in Berchtesgaden Wereldrecord gewichtheffen VAN DEN UDENHOUT, SECRETARIS IJSHOCKEYBOND: „HET IS NU EROP OF ERONDER" Gouden toekomst Stimuleren Revolutie Kostbaar Waakhonden ZATERDAG 4 JANUARI 1969 HEERENVEEN Nederlands nieuwste schaatscoach Leen Pfrommer (33) zou het best wel eens aardig kunnen gaan doen. Niet alleen omdat een bijna vermoeiende geestdrift een van de opmerkelijkste eigenschappen is van deze beweeglijke, rad pratende sportofficier. Maar ook en misschien wel vooral omdat hij zo'n beetje het midden houdt tussen Anton Huiskes en Wim de Graaff, de laatste twee bondstrainers die om zeer uiteenlopende redenen stuk liepen op de gevaarlijke klippen binnen de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond (KNSB). m De verstandhouding tussen Huiskes en de rijders was van een roerende innig heid. Zijn vakmanschap dwong Neder lands kritische schaatsvedetten respect af en hij voerde de kernploeg naar on gekende successen. Maar en dat werd zijn ondergang Huiskes was aller gisch voor officials en voor leden van de technische commissie, die hij spon taan indeelde in de categorie van on deskundige dwarsdrijvers. De impulsie ve, licht ontvlambare individualist Hu- kes duldde en niet ten onrechte ove rigens geen enkele inmenging van die kant en hij liet dat de wereld ook op nogal ondiplomatieke wijze weten. Zijn opvolger Wim de Graaff was Huiskes' geduldige antipode. Een plooi baar man die alleen maar het goede wilde en die veel vlugger zwichtte voor de wensen der bestuurderen. Hetgeen de KNSB mild en vriendelijk stemde. Maar De Graaff had weer geën enkel overwicht op de rijders. De communi catie tussen hem en de schaatsers ver liep uiterst gebrekkig, wat ten slotte on vermijdelijk leidde tot de gezagscrisis waaruit hij na het wereldkampioen schap in Göteborg beledigd zijn conse quenties trok. Leen Pfrommer nu, kapitein in het le ger en buiten het schaatsseizoen werk zaam op de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda, zweeft ergens tussen deze twee veelbesproken figuren in. Hij staat niet bij voorbaat afwijzend tegen over elke vorm van samenwerking met de technische commissie, maar hij ver langt wel dat die commissie zich slechts met mate zal laten horen en dat hij een grote vrijheid van handelen heeft. Hij erkent vlot het recht op inspraak van de rijders, maar hij eist wel een zekere discipline en hun volledige vertrou wen. Pfrommer: „Wanneer ik merk dat dat er niet is zeg ik onmiddellijk: Zoek dan maar een ander. Want als de rij ders je niet vertrouwen en ze willen niet doen wat je zegt ontstaat er bij beide partijen onzekerheid. Dan gaat ie dereen aanzichzelf twijfelen en valt er niet meer te werken. Ik zeg natuurlijk niet tegen die jongens: Zo en zo moet het en daarmee uit. Dat kan niet". „Het zijn volwassen kerels, van wie de meesten nog oude rotten in het vak zijn ook. Daar heb je gewoon rekening mee te houden. Als trainer ga ik uit van een bepaalde basis waar iedereen zich aan heeft te houden, maar wanneer iemand mij kan uitleggen waarom het beter is dat hij een of andere oefening niét doet dan ben ik bereid zijn trainingspro gramma aan te passen. En dat is ook nodig. Niemand is tenslotte hetzelfde". Leen Pfrommer, die eerder internati onale ervaring opdeed als coach van de Nederlandse B-ploeg en als coach van de studentenploeg op de Universi- ade in Innsbruck, realiseert zich dat hij heeft te maken met typische individua listen, die van een trainer een wat tole rante behandeling verwachten. „Vooral vlak voor de grote wedstrijden moet je daar begrip voor kunnen opbrengen", oordeelt Pfrommer. „Een bestuurslid dat een jongen op het matje roept om dat hij op zo'n moment „Val dood vent" heeft gezegd, slaat de plank ver mis. Daar moet je niet kwaad om worden". „Alles en iedereen kan een topschaat ser vlak voor een belangrijke wedstrijd irriteren. En dat is goed. Dat zijn de grote rijders. De mannen die prikkel baar worden of die stil en nerveus in een hoekje gaan zitten. Wanneer zo'n jongen dan iets doet wat me niet be valt zal ik daar begrijpend tegenover staan. Ik zal het hem wel zeggen, maar later en onder vier ogen. Want ik heb er een hekel aan iemand een snauw te ge ven waar iedereen bijstaat". Ondanks de drama's die zich in het verleden rond de oefenmeesters van de KNSB hebben afgespeeld heeft 't de on dernemende Pfrommer, vorig seizoen trainer van de gewesten Groningen en Drente en vooral bekend geworden als de man die Jan Bols heeft „gebracht", weinig moeite gekost de functie te ac cepteren. „Ik heb veel van mijn voorgangers kunnen leren", zegt h(j, „en eerltfk ge zegd had ik gedacht dat het contact met de technische commissie veel stroe ver zou verlopen. Wanneer zo'n t.c. meteen autoritair gaat optreden en zich gedraagt als een soort werkgever dan word je wel een beetje angstig. Maar daarvan is geen sprake geweest. Alleen is een t.c. van vijftien man natuurlijk een onding. Ik vind vijf man al rijke lijk veel". Kees Verkerk is ook een uitgesproken gemeenschapsmens. Dat is duidelijk te zien aan de manier waarop hij zich binnen de groep beweegt". Na afloop van de strijd om de Neder landse titel, 11 en 12 januari in Hee renveen, wordt de kernploeg defini tief samengesteld. Pfrommer, die streeft naar een ploeg van zes a zeven rijders, wil de resultaten die daar worden behaald in principe zwaar la ten wegen. „Maar", zo waarschuwt hij vast, „de plaatsing hoeft niet doorslag gevend te zijn. Wanneer een man als Verkerk of Nottet op de 500 meter valt, maar verder goed rijdt spreekt het vanzelf dat hij dan toch meegaat". „Eigenlijk kan alleen de laatste man wat problemen opleveren. En wanneer die zijn concurrenten op het Nederlandse kampioenschap ruim ver slaat is de zaak nog eenvoudig. Maar wanneer de verschillen erg klein zijn zal ik ook rekening houden met de vorm van het ogenblik en met de stij gende of dalende lijn in de prestaties van een rijder". Leen Pfrommer, strijdvaardig en openhartig, rekent niet op moeilijkhe den. Ook al blijft de technische com missie bij het samenstellen van de kernploeg een rol spelen. Pfrommer, opgewekt: „Ik stel een ploeg voor aan de t.c. en wanneer die het er niet mee eens is gaan we praten. Dan verwacht ik niet dat de t.c. botweg zegt: Die gaat wel mee en die niet. Want als je dat zou accepteren ben je natuurlijk aan de wilde beesten overgeleverd. Maar het is toch niet uitgesloten dat de t.c. mij in een gesprek van haar ge lijk kan overtuigen? Zoals ik trouwens ook de commissie in zo'n geval zou kunnen overtuigen". Zo is Leen Pfrommer. Een beetje Huiskes en een beetje De Graaff. Een man die het liefst constant een dokter en een masseur om zich heen zou wil len hebben, maar die er toch genoe gen mee neemt dat ze pas een week voor elke grote wedstrijd overkomen, omdat hij zich kan voorstellen dat daar geen geld voor is. Een realist met m.o. lichamelijke opvoeding die be reid is te roeien met de riemen die hij heeft. Een schaatscoach die het best wel eens aardig zou kunnen gaan doen. In het NRU-programma Langs de Lijn (15.30-17.00 uur via Hilversum II en 18.10-18.30 uur vi$ Hilversum I) zal aandacht worden besteed aan de vol gende voetbalwedstrijden: Ajax - Go Ahead, FC Twente - DWS, SC Cam- buur - Haarlem en RCH - Vitesse; voorts in Langs de Lijn: het interna tionale waterpolotoernooi in Amers foort, uitslagen van en nieuws over zaalhandbal, microkorfbal ep handbal. Voetbal, badminton, wielrennen, zaalhandbal en skispringen maken deel uit van het NTS-sportprogramma, dat van 19.30 tot 20.20 uur op Nederland I wordt uitgezonden. Het programma ziet er, wijzigingen voorbehouden, als volgt uit: de voetbalwedstrijden Ajax - Go Ahead, FC Twente - DWS en FSC - NAC; de nationale jeugdkampioenschappen badminton in Helmond; de wielerwedstrijden in het Sportpa leis in Antwerpen; de zaalhandbalwedstrijd AHC '31 - Niloc in Amsterdam; de internationale wedstrijden ski springen in Bischofshofen (Oostenrijk). Vol vertrouwen ziet Leen Pfrommer het schaatsseizoen tegemoet. Een sei zoen waarin opnieuw een aantal schaatsers en een trainer langdurig met elkaar zullen moeten optrekken. Dag in dag uit. Het verleden heeft be wezen dat onder dergelijke omstandig heden een conflict gemakkelijk gebo ren wordt. Desondanks gelooft Pfrom mer niet dat zoiets onvermijdelijk is. Pfrommer: „Het is niet waar dat zulke individualistisch ingestelde sport- jongens zich moeilijk in een gemeen schap kunnen aanpassen. Ze weten zich wel degelijk een lid van de groep. Neem nou Kees Verkerk. Een enorme Individualist die op het ijs alleen maar interesse heeft voor zijn eigen ik en die verder niemand meer ziet. Diezelfde MOSKOU Sergej Pavlov, de ener gieke en jonge voorzitter van het nieu we Sovjet-Comité voor sport heeft ver klaard, dat de Russen op de Olympi sche Spelen een slecht figuur hebben geslagen omdat hun ploeg geen diepte had. Hoewel het bitter is om toe te ge ven, hadden wij in vele sporten maar een enkele vertegenwoordig», die op internationaal peil stond. Hiij had kritiek op de zelfgenoegzame coaches en eiste grondige verbetering van de staf van de sportorganisaties als een eerste stap naar de ontwikke ling van een sterkere ploeg voor toe komstige spelen. Pavlov klaagde er ook over dat de van voetbal bezeten Russen hun jeugd vooral op voetballen hebben gericht ten koste van de atletiek, het zwemmen, skiën en hardrijden op de schaats. Ver der, zo schreef Pavlov in de Pravda, vertonen ze in de sportpaleizen films waarop demonstraties en interviews PERTH De 17-jarige Australische Lesley Hunt zorgde vrijdag in Perth tijdens de open tenniskampioenschap pen van West-Australië voor een ver rassing door de Britse prof speelster Ann Jones in de halve finales uit te schake len. In een strijd, die twee uur en een kwartier duurde, won de blonde Austra lische met 6-4, 4-6, 8-6. Bij de heren bereikte de Amerikaan Marty Riessen, voor hij prof werd dub- belspelpartner van Tom Okker, de fina le. Hij versloeg de Australië John Ale xander met 7-5, 6-4, 2-6, 6-3. De belangrijkste uitslagen luidden, verder: Heren-dubbelspel, halve finales: Ries- sen/RosewalI (VS/Aus.) - Bowman/ Clayton (Aus.) 6-0, 8-6, 6-2; Alexander/ Dent (Aus.) - Bonner/Hammond (Aus.) 6-3, 7-5, 3-6, 6-4. Dames-dubbelspel, halve finales: Te- gart/Court (Aus) - Hatt/Treasure (Aus) 6-0, 6-2. DEN HAAG René Pijnen, die en kele maanden geleden in Mexico-Stad deel uitmaakte van het kwartet dat de gouden medaille op de 100 km ploegen tijdrit won, heeft vrijdag zijn hand teke ning gezet onder een profcontract bij Willem II/Gazelle. Pijnen zal zich dit seizoen vooral toeleggen op de klassie kers. DEN HAAG De cijfers van de sporttoto 19 luidden: deelnemers: 866.054; inleg: f 1.910.096,10; prijzenbe- drag: f 859.543,-. Eerste prijs: f 257.862,90. 79 meldin gen, bruto f 3264,-. Tweede prijs: f 171.908,60. 1210 mel dingen, netto f 142,-. Derde prijs: f 257.862,90. 10.061 mel dingen, netto ongeveer f 25,60. Extra prijs: f 171.908,60. 2958 meldin gen, netto ongeveer f 58,20. De meldingen voor toto 20 moeten voor 10 januari worden gedaan. BERCHTESGADEN. De Oosten rijkse skiërs hebben de reuzenslalom van de internationale skiwedstrijden, die vrijdag in Berchtesgaden zijn be gonnen, volledig beheerst. Alfred Matt, die bij de winterspelen in Grenoble het brons won, zegevierde met twee secon den voorsprong op zijn landgenoten Karl Schranz en Harald Rofner. De pis te had een lengte van 530 meter met een hoogteverschil van 180 meter. Uit slag: 1. Matt (Oost.) 1.48,31; 2. Schranz (Oost.) 1.50,34; 3. Patric Rus- sel (Fr.) 1.50.83; 4. Reinhard Tritscher (Oost.) 1.51.20; 5. Durneng Giovanoli (Zwits.) 1.51.28. TEHERAN Boris Selitski, de Rus sische gewichtheffer, die bij de Spelen van Mexico de gouden medaille ver overde in het lichtzwaargewicht, heeft vrijdag in Teheran het wereldrecord stoten in zijn klasse verbeterd. Tijdens een wedstrijd tussen een Iraanse en een Russische ploeg stootte hij 1901/* kg, een half kilo meer dan de vorige recordprestatie, die sinds no vember 1966 op naam staat van de Hongaar Veres. GRONINGEN Het belangrijkste duel uit de derde ronde van het inter nationale jeugdschaaktoernooi te Gro ningen heeft geen beslissing gebracht. De Westduitser Maeder, die het klasse ment aanvoert in de finalegroep, brak zijn partij tegen de sterke Russische speler Vaganian af in een niet kanslo ze stelling. In de tweede groep verbe terde de Nederlandse jeugdkampioen Böhm zijn positie door winst op Teir- linck. Ligterink en Bellon kwamen nog niet tot een beslissing. De uitslagen van de derde ronde zijn: Finalegroep: Ribli-Ghizdavu 1-0, Vaganian-Mae- der afg., Schaufelberger-Atanassov afg., Turunen-Lombard 0-1, Andersson- Webb x/a-Y%. Argebroken party uit de tweede ronde: Atanassov-Vaganian Ya-Ya. Kwalif icatiegroep Ligternik-Bellon afg., Fedder-Moles 0-1, Juhnke-Payrhuber 1-0, Böhm- Teirlinck 1-0, Vujacic-Pokojowczyk afg. De stand na drie ronden is in de fina legroep: 1. Maeder (W.-Dld.) 2 pnt. en 1 afg., 2. Ribli (Hong.) en Webb (G.B.) 2 pnt., 4. Vaganian (Rusl.) \Ya pnt. en 1 afg., 5/7. Andersson (Zwe.), Lombard (Zwi.) 1 Ya pnt., 7. Ghizdavu (Roem.) 1 pnt., 8. Ata nassov (Burg.) en Schaufelberger (Zwi.) Ya pnt en 1 afg., 10. Turunen (Fin.) Ya pnt. De stand in de kwalificatiegroep is: 1. Juhnke (W.-Dld.) 3 pnt., 2. Moles (Ierl.) 2Yt pnt.. 3. Vujacic (Z.-Sl.) 1 Ya en 1 afg., 4. Böhm (Ned.) 1 Ya pnt., 5. Ligterink (Ned.) en Pokojowczyk (Pol.) 1 pnt. en 1 afg., 7. Fedder (Den.) en Payrhuber (Oost.) 1 pnt., 9. Bellon (Spa.) Ya pnt. en 1 afg., 10. Teirlinck (Belg.) 0 pnt DEN BOSCH Het Nederlandse ijs hockey is in beweging. Een niet on aanzienlijk aantal ambitieuze plannen getuigt van de honger naar actie die op het ogenblik heerst binnen de op bescheiden schaal opgezette drie duizend leden, tien clubs Neder landse IJshockeybond (NIJB). Vastbe sloten zoveel mogelijk te profiteren van het steeds toenemende aantal kunstijs banen heeft de NIJB met een bijna jongensachtige geestdrift een nogal kostbaar driejarenplan ontworpen. Daarbij vurig hopend op subsidies van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschapplijk Werk (CRM). Want net als zoveel andere sportbon den kampt de NIJB, wiens vermogen rond de twintigduizend gulden schom melt, met een ontmoedigend gebrek aan geld. Subsidie is daarom een le vensvoorwaarde en het stemde de be stuurderen van de NIJB droef toen CRM dit jaar niet over de brug kwam, omdat het de indruk had „dat het ijs hockey in Nederland meer een winst gevend circus met vele betaalde bui tenlandse artiesten was dan een norma le, in ontwikkeling verkerende nationa le sport". De NIJB heeft onmiddellijk gepro beerd CRM van die enge gedachte af te helpen door erop te wijzen dat ook de ijshockeybond het liefst louter Ne derlandse bodychecks op de vaderland se banen zou willen zien, maar dat de (twaalf) Canadese semiprofs dat voor alsnog beter deden. Desondanks, zo liet de NIJB weten, willen we op korte ter mijn nog maar twee buitenlandse spe lers per vereniging toestaan. En terwijl de naar daden hunkerende bond af wacht of hij het CRM met deze argu menten mild heeft gestemd heeft hij zelf alvast krachtig het initiatief geno men. Secretaris J. van den Udenhout (48): „Het is nu erop of eronder. Wanneer we nu geen financiële steun krijgen houdt alles op. Dan gaat het ijshockey naar de bliksem in Nederland. Maar krijgen we die steun wel, dan voorspel ik het ijshockey in ons land 'n gouden toekomst. De belangstelling die hier voor ijshockey bestaat wordt onder schat. In de plaatsen waar men tv-uit- zendingen uit West-Duitsland kan ont vangen is men geweldig enthousiast. Elke week zien die mensen twee keer ijshockey. En niet zo'n beetje, hoor. Kijk trouwens maar naar een heleboel andere landen in Europa. Daar is het ijshockey ook enorm populair gewor den. Wanneer we hier nu de kans krij gen de zaak op te bouwen dan wordt dat in Nederland onherroepelijk ook zo". Wat maakt ijshockey dan zo aantrek kelijk? Van den Udenhout: „Het is fascinerend. Het is opwindend en span nend. Er is zoveel te doen in zo'n wed strijd. Altijd gebeurt er wel wat. Daar om blijft het de toeschouwers ook boei en. IJshockey is snel, het is mannelijk en het is spectaculair. En toch is het geen ruwe sport. Er gebeuren veel min der ongelukken dan bij voetbal. Maar wanneer je ijshockey wilt spelen moet je een gehaixie, goed getrainde sport man zijn, dan raak je niet zo gauw ge blesseerd. Bovendien zijn die kerels goed ingepakt." leidt nu ook officials op en in de be langrijkste wedstrijden fungeert hij zelf als hoofdscheidsrechter." Die scheids- rechterscursus of „refereeschool" zoals men dat in ijshockeykringen lie ver noemt de opbouw van het na tionale team en de opleiding tot coach zijn dus punten van het driejarenplan waar intensief aan wordt gewerkt. Gedreven door de overtuiging dat het Nederlandse volk deze tak van sport vlot zou leren minnen wanneer het ijs hockey zijn plaats eenmaal heeft ver overd, heeft de NIJB thans, nu de tijd daar rijp voor wordt geacht, de aanval geopend. Op alle fronten. „Er is op het Secretaris VAN DEN UDENHOUT krijgen we die steun wel dan voorspel ik het ijshockey in Nederland een gouden toekomst. ogenblik sprake van een revolutie," verzekert Van den Udenhout met stem verheffing, „We gaan de zaken nu he lemaal anders aanpakken." En hij wijst met stijgende voldoening op de punten van het driejarenplan, dat van de NIJB in hoog tempo een heuse, vol wassen sportorganisatie moet maken,- Van den Udenhout: „We hebben in Nederland voldoende talent om een be hoorlijk nationaal team op de been te brengen, maar een centrale training was er bijvoorbeeld niet. Verleden jaar zijn we daar mee begonnen en dit sei zoen hebben we daarvoor een Canadees aangetrokken. Robert Naylor, een fan tastische vent. Een coach in hart en nieren, die helemaal voor het Ijshockey leeft en die alles wil doen om het Ne derlandse ijshockey op een hoger plan te brengen. De spelers zijn allemaal gek met hem. Naylor heeft eindelijk spirit in het team gebracht." Maar de NIJB wil nog meer. Hij wil het bouwen van overdekte ijsbanen sti muleren, hij wil een Nederlands ijs hockey centrum stichten, hij wil in 1971 de wereldkampioenschappen ijshockey in de B- en C-klasse organiseren en hij wil in die C-klasse dan ook weieens een keertje kampioen worden- „Dat moet kunnen lukken," oordeelt Van den U- denhout strijdlustig. „Wanneer we daar fel voor willen vechten hebben we een reële kans. Zo'n prestatie in eigen land zou de belangstelling voor het ijs hockey geweldig stimuleren-" En inmiddels is het bestuur de spe lers in het stimuleren vast voorgegaan, i Op eigen initiatief heeft de NIJB drie plannen ontworpen voor overdekte ijs- paledsjes. Eén van zevenhonderddui zend gulden, één van een miljoen gul den en één van 1,2 tot 1,4 miljoen gul den. „Zodra we horen dat een of andere ge meente plannen heeft om een ijsbaan aan te leggen," licht Van den Uden hout voor, „sturen we onmiddellijk die plannen op. Die krijgen ze kant en klaar aan huis. Kijk, zeggen we dan, zo goedkoop kan het nou. Want veel ge meenten denken dat het veel duurder U." Geschiedenisleraar Naylor, van wie ook wordt verwacht dat hij via cursus sen Nederlandse coaches zal kweken en die tussen zijn nogal drukke werkzaam heden door soms ook nog als scheids rechter op de Nederlandse banen wordt gesignaleerd, drukt echter zwaar op de begroting van de NIJB. Evenals zijn landgenoot Al Tarnofski trouwens, die verleden jaar in Nederland startte met een opleiding voor scheidsrechters en die de NIJB vorig seizoen ruim tiendui zend gulden kostte voor een periode van oktober tot maart. „Zo'n man kost veel geld", stelt Van den Udenhout zuchtend vast. „maar het is gewoon nodig. Toen de oude garde er mee ophield zaten we prak tisch zonder scheidsrechters. Tarnofski INZELL In Inzeil verwacht men dat ongeveer 4000 Nederlandse schaats liefhebbers op 25 en 26 januari in deze Zuidduitse stad de strijd om het Euro pese kampioenschap zullen bijwonen. In de voorverkoop zijn 3500 kaarten voor een zitplaats in Nederland ver kocht, 500 kaarten gingen naar Noor wegen. Het stadion in Inzeil biedt plaats aan 11.200 toeschouwers. met acteurs en dansers to Tien rijn. Hij wekte de sportlieden en coaches op om uit hun kantoren to komen en zich naar de stadions en oefenterrei nen te begeven. De jonge Pavlov, wiens comité on langs uitgebreide volmachten heeft ge kregen om de sportactiviteiten op to voeren, zei verder dat het falen van do Russen in het zwemmen op do Olympi sche Spelen in ziekere mate kan warden verklaard door het ontbreken van zwembaden. Maar ook is er niet vol doende aandacht aan onze jonge zwem mers geschonken. Pavlov moedigde die Russen aan oan op massale schaal aan sport te doen en de jeugd de leiding te geven In «at grote verscheidenheid van sporten. HOBART De Australische Kerry Melville en de Amerikaanse Rosemary Casals hebben de finale dames-enkel spel van de open tenniskampioenschap pen van Tasmanië bereikt. De 21-jari- ge Kerry Melville versloeg vrijdag in Hobart haar landgenote Lesley Bowrey met 3-6, 6-4, 6-2. Kerry had eerder in het toernooi verrassend Wimbledon- kampioene Billie Jean King uitgescha keld. Rosemary Casals versloeg in de halve eindstrijd de Australische Karen Krantzcke. Zij won met 6-4, 2-6, 6-2. De Australische profs Tony Roche en Fred Stolle plaatsten zich voor de eind strijd van het heren-dubbelspel. In de halve finales schakelden zij de Rus To- mas Lejus en de Australiër Robert Crealy met 6-4, 6-2 uit. In de finale ont moeten zij het Australische/Britse duo Mel Anderson/Roger Taylor, dat Bill Bowrey en Ray Ruff els met 6-4, 1-4, 6-3 versloeg. EXETER De burgerij van de ze rustige Engelse kathedraalstad begonnen gisteren hun ramen te barricaderen op het bericht dat als een lopend vuur rondging: ,,De supporters van Manchester United komen er aan". Exeter City, een club uit de vier de divisie, komt vandaag in de der de ronde van de Britse voetbalbe ker uit tegen het machtige Man chester United. De plaats van de strijd is het betrekkelijk kleine St. James-stadion, dat met pijn en moeite plaats biedt aan 18.000 toe schouwers. Duizenden Manohestenaren zijn in het bezit van een kaartje, en de burgers van Exeter houden de adem in. Vooral de mensen, die in de buurt van het stadion wonen, hebben ra men en deuren gebarricadeerd en stevig gegrendeld. Sommigen heb ben zelfs waakhonden gehuurd. De voetbalvrienden uit Manches ter zijn erom bekend dat zij nog al fors optreden, vooral als hun elf tal „uit" speelt. Dan komen er re gelmatig rapporten binnen von handgemeen, gebroken ramen en vernielde spoorwegwagons. De her haaldelijk uitgesproken verzoeken en smeekbeden van Sir Matt Bus by, manager van Manchester Uni ted, halen weinig of niets uit. Er zijn door supporters uit Man chester al bedragen van 100 pond geboden voor kamers die uitzien op het sportveld. Men zou een dozijn kijkers aardig in zo'n kamer kun nen samenpakken, en dan werd het nog tamelijk voordelig, maar de eigenaren van de huizen beginnen er niet aan. Iemand zei: „Honderd pond te een aardige cent, maar mij niet ge zien. Voor dat geld laat ik mijn huis niet in elkaar trappen". Sommige Exeteranen zijn een beetje bang dat Exeter Bobby Charlton en George Best zal verslaan. Want dan zou de ellende pas goed kan nen beginen Een burger, de heer Terry Plou- mer, sprak klaarblijkelijk voor ve len toen hij zei: „Wij hebben poli tie nodig om ons te beschermen en flink wat ook". OSLO Het Bi&letstadion heeft tij dens de nieuwjaarsschaatswedstrijden een rel meegemaakt als nooit tevoren. Toen Maier en Fornaess klaar stonden voor de beslissende afstand werden kranten en flessen op het Ijs gegooid door woedende toeschouwers. Het publiek, dat niet alleen kranten en flessen wierp, maar ook met dui zenden op hét Ijs kwam, uitte zijn mis noegen na een beslissing van de hoofd scheidsrechter, die de 10.000 meter had veranderd in een wedstrijd over 3000 meter. Het publiek beschouwde dit als een surrogaatnummer en eiste op alle mogelijke manieren waar voor zjjn geld. Het merkwaardige was echter, dat de beslissing om van 10.000 naar 3.000 me ter terug te gaan iin de eerste plaats was genomen in het belang van de toe schouwers en de rijders. Een jagende motsneeuw had het ijs erg zwaar ge maakt en onder deze omstandigheden besloot de wedstrijdleider tot de wijzi ging- De rel, die het publiek maakte, dwong hem echter zijn beslissing te wijzigen en nadat Maier en Fornaess allang weer naar de kleedkamer waren teruggekeerd het ijs moest immers opnieuw in orde worden gemaakt kreeg 't tribunevolk wat het begeerde. Het slotnummer werd toch over tien kilometer gereden. De volledige uitslagen van de lOkm be reikten ons niet tijdig genoeg am 't eind klassement in de editie van vandaag te kunnen meenemen. Wel werd bekend, dat Fred Anton Maier op deze afstand zijn achterstand op de Zweed Claesson volledig goed maakte. Claesson, die na de 1500 meter, die hij won in 2.11.3, het klassement aanvoerde bleef op de 10 kan ver ach teer bij Fred Anton. De lan ge Noor noteerde een tijd van 16 mkv. 8,6 sec. en Claesson liet de chronometer stoppen na 1645,9. Hij reed op de 10 km tegen onze landgenoot Kees Ver kerk, die 16.44,8 op de klokken bracht Maier kwam tot een puntentotaal van 178.803, Claesson tot 178.982 en Verkerk tot 181.090. In de tweede rit versloeg Jan Bols in 16.26.7 de Noor Thomassen, die 16.38.3 noteerde. Het puntentotaal van Bols kwam hiermee op 181.818. De uitslag van de 1500 meter was a.v.: 1. Claesson (Zwe.) 2.11.3; 2. Fornaeee (Noorw.) 2.12.4; 3. Maier (Noorw.) 2.12.7; 4. Tveter (Noorw.) 2.12.8; 5. Thomassen (Noorw.) 2.13.4; 6. Eriksen (Noorw J 2.13.7; 7. Verkerk (Ned.) 2.13.8; 8. Jo hansson (Zwe.) 2.14.4; 10. Olsen (Noorw.) 2.14.6; 11. Sandler (Zwe.) 2.15.0; 12. Stiansen (Noorw.) 2.15.3; 13. Varlsson (Zwe.) 2.15.4; 14. Groenvold (Noorw.) en Koskinen (Finl.) 2.15.6; 16. Bollerud (Noorw.) 2.16.4; 17. Bols (Ned.), Nottet Ned. en Höglin (Zwe.) 2.16.5; 20. Efskind (Noorw.) en Nordskog (Noorw.) 2.16.7; 22. Henriksen (Noorw.) 2.16.8; 23. Stensen (Noorw.) 2.16.9; 24. Haugen (Noorw.) 2.17.5. EPE Voor de selectietrainingen van de afdeling Apeldoorn zijn van de volleybalvereniging „Thor" uit Epe de navolgende spelers uitgenodigd om deze trainingen bij te wonen. Aspiranten jongens: J. van Loenen en J. Scholten. Junioren: J. Viseer, K. van Vemde en R. van Vemde,

De Vallei | 1969 | | pagina 13