Veenendaals dagblad Miljoenenplan voor waterhuishouding Buiten Staking uitgebreid tot Europoort Voorstel Vance werd afgewezen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Enorme reservoirs voor tijden van droogte biscuits 59 Fiberglas tegen echo Vijf man gered van zinkende kustvaarder Geleidelijk kouder RIJKSWATERSTAAT TREKT TEIS STRIJDE TEGEN VERVUILING EN VERZIET ING Yon Braun moet getuigen in nazi-proces JAMIN Arts (32) wilde getuigen laten vermoorden „Tafelprobleem" nog niet opgelost Jhr. Van Lennep kandidaat voor topfunctie bij O.E.S.O. Kritiek uit Rome op progressieve theologen Geldkistje gestolen uit Arnhemse bank Schot van agent doodt inbreker op zijn vlucht Edward Kennedy verovert hoge senaatsfunctie IJsselmeer en Rijn Voermethode 9 In studie gesorteerde 300gram van 69 voor niet te geloven voor die prijs! IN LONDEN RUGGESTEUN VOOR SLEPERS TUMULTUEUS „GRENS BEREIKT" EEN GOEDE SFEER?? „SONVILIER" meneer! NIET LOTEN HARRIMAN EERSTE STAP Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 4 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 3 DEN HAAG Een grootscheeps stelsel van kanalen, sluizen, dammen en waterreservoirs ter waarde van honderden miljoenen guldens moet er voor zor gen, dat in het jaar 2000 iedere Nederlander fris water uit de kraan krijgt, de industrieën over voldoende koelwater beschikken en de rivieren en sloten regel matig worden ververst. Tegen de steeds verder oprukkende verzilting en vervuiling van het water zal een verbeten gevecht worden gele verd. Dat blijkt uit een door Rijkswa terstaat opgestelde nota over de water huishouding van Nederland. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) heeft de nota aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer gestuurd. Om water te kunnen bewaren voor moeilijke (droge) tijden, zullen enor me reservoirs moeten worden aange legd in het IJsselmeer, het Grevelin- genbekken, de Biesbosch en in de ver re toekomst misschien ook in de Wad denzee. De vervuiling van het water kan worden voorkomen door toepassing van de Wet tegen de watervervuiling, die op dit ogenblik bij de Eerste Kamer in behandeling is. Omdat het IJsselmeer een sleutelpo sitie in de Nederlandse waterleverantie ESSEN Een rechtbank in Essen heeft de Amerikaanse raketspecialist Wernher von Braun, die directeur is van het ruimtevaartcentrum NASA te Huntsville in de Amerikaanse staat Ala»- bama, gedagvaard om als getuige op te treden in een proces tegen drie voor malige S.S.-ers die een honderdtal ge vangenen in het concentratiekamp „Do- ra" in de Harz vermoord zouden heb ben. In dit kamp werden destijds de raket ten V-l en V-2 gemaakt, die door Von Braun waren ontworpen. Von Braun zal moeten vertellen of raketten van dit type in 1944 en 1945 onbruikbaar waren als gevolg van constructiefouten of door sabotage. De drie ex-SS'ers beweren namelijk, dat er gevangenen zijn te rechtgesteld wegens sabotage. Vertegenwoordigers van de rechtbank in Essen zullen naar New Orleans in de V.S. gaan om daar Von Braun te horen. I VL'e kunnen 's winters de vogels óm het huis op velerlei manie ren helpen en doorgaans gaat dit op de wijze van doe-het-zelf, wat op de koop toe de meeste voldoe ning geeft. De tierlantijnen van de sentimentele Amerikaanse birdlo- vers, die ik in de advertenties van het mooie ,,Audubon-magazineals lokkers aantref, zijn in 't geheel niet nodig. Zorgzame mensen heb ben in het voorjaar zonnebloemen geplant en daar profiteert nu al gauw de boomklever van. De grote schijven met de ontelbare voed zame pitten vormen een bijzonder attractie, hetzij op natuurlijke wijze in de tuin, het zij afgesneden, ge droogd en bij nijpender nood dan thans onderstboven op een stok ge stoken, zodat de vogel als onder 'n paraplu zit. Die zadenbevatten 10°/o vet c.q. olie en 15,8°/o eiwit, waardoor zij wat het vetgehalte betreft zelfs boven kokos, lijn en raapzaad uitrijzen. Alleen reeds voor de wintervogels dienden wij veel meer zonnebloemen in de hof te hebben. Zelfs de dikke stevige stengels kunnen worden gebruikt, n.l. door er stukken van 30 a 40 cm af te snijden en over het langste gedeelte óp te splijten, waarna het merg wordt verwijderd, met uitzon dering van een afsluitende schijf aan beide einden. In, deze goot komt 'n spoedig stollend vloeibaar mengsel van zaad, vet, brood, kren ten, hennep enz. Wordt zo'n appa raatje loshangend aangebracht, dan is het musvrij, maar bindt ge het verticaal of horizontaal aan tak of twijg, dan wordt het o.a. toegan kelijk voor mezen en goudhaantje, ook staartmees en winterkoning. Het is de meest simpele manier, die ik ken en zij misstaat nergens. inneemt, zal dit streng tegen iedere vorm van vervuiling moeten worden beschermd. Tenslotte zal ook de Ryn nauwlettend in de gaten moeien wor den gehouden en zullen zonodig in over leg met Frankrijk, Duitsland en de Be nelux speciale beschermingsmaatrege len tegen vervuiling moeten worden ge nomen. Rijkswaterstaat schat, dat Nederland in het jaar 2000 32 miljard kubieke me ter water per jaar nodig zal hebben. Tegenover deze behoefte staat een ge middeld jaarlijks aanbod van 110 mil jard kubieke meter. De Rijn levert daar twee derde van. Ongeveer 20 miljard kubieke meter verdampt, zodat 90 mil jard overblijft voor consumptie. Dat lijkt, aldus Rijkswaterstaat, bijzonder gunstig maar vooral 's zomers groeit de behoefte aanzienlijk, terwijl het aan bod dan juist sterk terugloopt. Alleen enorme waterreservoirs kunnen in zo'n situatie uitkomst bieden. Een extra probleem bij de bestrijding van de verzilting is de verder haven en industrieontwikkeling. Het sterkst rukt het zoute water op in en om het Noordzeekanaal, rondom 't Rotterdam se havengebied en in de toekomst van uit de Westerschelde langs de zuidrand van het Deltagebied. Rijkswaterstaat studeert op de vol gende maatregelen: Een nieuw sluizencomplex bij IJmui- den met een speciale zoutwaterbuf fer; het doortrekken van het Noordzee kanaal naar de Markerwaard en een speciale zoutwatersluis in het Amster dam-Rijnkanaal; het graven van een nieuw lozings kanaal door de hals van Goeree; een speciaal spuikanaal door Noord- Beveland naar het Veerse Meer en verder via het Sloe naar de Wester schelde; Een nieuw-kanaal door het smalle deel van Zuid-Beveland; een extra dam in de Oosterschelde om het Zeeuwse meer zoet te hou den. Hoewel Rijkswaterstaat veel verwacht van de Wet op de watervervuiling, zul len lang niet alle vergiftigings- en ver vuilingsrisico's kunnen worden verme den. Vooral over de kwaliteit van het Rijnwater maakt de dienst zich zorgen. ADVERTENTIE 4 jan'69 A. B. WIGMAN LONDEN In Londen is gisteren een proces begonnen tegen een arts, die er van wordt beschuldigd, pogingen te hebben gedaan om zes getuigen in een zaak tegen hem betreffende verdoven de middelen uit de weg te laten ruimen. De 32-jarige arts zou in zijn praktik in een Londense voorstad, die hij 't „Oost- londense verslavingscentrum", noemde, jaarlyks 130.000 gulden hebben ver diend met het verstrekken van verdo vende middelen. Volgens de tenlastelegging had hij in de gevangenis een medegevangene verteld, dat hij er 4000 pond voor over had om twee getuigen a charge te laten verdwijnen. De gevangene meldde dit aan de politie. Een rechercheur trad vervolgens op als „huurmoordenaar." De arts verklaarde zich tenslotte be reid om 15.000 pond te betalen, als alle zes getuigen a charge zouden worden opgeruimd. Hij verklaarde zich gisteren schuldig aan aanzetting tot moord en aan diverse misdrijven inzake handel in verdovende middelen. ROTTERDAM De bemanningen van de sleepboten in de Europoort hebben zich gisteravond aangesloten bij de staking van hun collega's in het stadssleep- bootbedrijf. De actie is hiermee voor de Rotterdamse haven in een kritiek sta dium gekomen. Nu de Europoortslepers langs de kant blijven, komt de bevoor rading van de vijf grote raffinaderijen in gevaar. Voor de mammoettankers de vaste bezoekers van Europoort is het vrij wel ondoenlijk zonder sleepboothulp naar binnen te komen. Het nieuws uit de Europoort bete kende voor de stakers In Rotterdam een bijzonder krachtige ruggesteun. De bemanningen uit de verre Euro poort hadden zich donderdag van de actie gedistantieerd toen de staking uit brak. Gisteren kwam een nieuwe ploeg op, die gedurende een week op de boten in Europoort zou dienst doen. Alleen de sleepboten Maasbank en Vikingbank grote kustslepers voe ren gisteravond nog. Zij verleenden as sistentie na een aanvaring voor de mond van de Nieuwe Waterweg. De stakers hebben intussen besloten het werk niet voor dinsdag te hervatten. Dan zal het resultaat worden besproken van het referendum dat de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N.B.V.) onder zijn leden over de nieuwe c.a.o. heeft gehouden. Het bestuur van deze bond werd gis termiddag op een zeer roerige vergade ring danig onder handen genomen. Stakingsleider Leen van Os zorgde er voor, dat zijn mensen binnen de perken bleven. Hij moest vele malen bezwerend de handen opheffen toen de bestuursle den van de N.B.V. in een ware heksen ketel zich probeerden te verdedigen tegen de genadeloze kritiek. Een machinist van een Europoortsle per had de bestuursleden toen al als profiteurs gekenschetst. „Jullie leven bij de gratie van ons contributiegeld", riep hij uit. „Maar het is bewezen dat jullie desondanks niet achter de arbeiders staan. Daarom zullen wij op de eerstvol gende vergadering voorstellen het hoofd bestuur van de N.B.V. te royeren. Deze heren hoeven voor ons geen c.a.o. meer af te sluiten. Daar moeten anderen voor komen of anders doen wij het zelf". De stakers lieten er geen twijfel over bestaan dat zij de mogelijke komst van Duitse sleepboten desnoods met geweld zouden tegenhouden. Een Belgische re derij, die had overwogen met twee eigen sleepboten een eigen schip uit Rotter dam te zullen weghalen, kwam na overleg met de N.B.V. op haar besluit terug. De directies van de zeven sleepboot- maatsehappyen, die bij het conflict zyn betrokken, hebben de verzekering gege ven dat met de huidige voorstellen de grens is bereikt. „Wij zijn niet bereid nog maar één stap verder te gaan", al dus mr. W. G. A. de Meester, de direc teur van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. „Het bestaan van onze bedrijven korftt in gevaar". Hij zei dat de stakers dreigementen hebben geuit tegen de schépen van de particuliere sleepbooteigenaren. Dit zou gebeurd zijn om te voorkomen, dat de particulieren als stakingsbrekers zouden optreden. Donderdag al is van de Wil lemsbrug af een stuk ijzer op het stuur huis gegooid van een particuliere sleep boot. T>ARIJS Het Zuidviëtnamese nationale bevrijdingsfront (NLF) heeft gis- teren de jongste Amerikaanse voorstellen om het vastgelopen vredesover leg op gang te brengen, van de hand gewezen. Tran Hoai Nam, ondervoorzitter van de delegatie van het NLF, verklaarde in Parijs, dat het front geen Amerikaanse voorstellen kan accepteren waarin sprake is van een confrontatie van twee partijen. Een aantal topfunctionarissen van de door de slepersstaking gedupeerde bedrijven kwam gisteren te Rot terdam bijeen om de situatie te bespreken. In de Albert Hall te Londen zijn 109 schotels" van fiberglas aangebracht om 't concertgebouw van zijn beruchte echo te bevrijden. De schijven zijn met de holle kant naar boven opgehangen. Met het BBC Symphony Orchestra worden nu geluidsproeven genomen. ADVERTENTIE Bij Hotel-Restaurant Herenstraat 75, .Rhenen Telefoon 08376 - 2305 PARIJS De Nederlandse regering heeft jhr. mr. E. van Lennep, thesau rier-generaal van het ministerie van Financiën in Den Haag, kandidaat ge steld voor de functie van secretaris generaal van de Organisatie van Euro pese Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. De Nederlandse schatkistbewaarder zal, als hij wordt benoemd, Thorkil Kristensen opvolgen als uitvoerend lei der van de organisatie, waarvan 21 lan den lid zijn. Jhr. Van Lennep (53) is sinds 1962 voorzitter van de werkgroep van de O.E.S.O., die zich bezighoudt met de vraagstukken van de betalingsbalans. Hij is ook voorzitter van het monetai re comité van de Europese Economische Gemeenschap. Hij is als thesaurier-generaal onder verantwoordelijkheid van de minister van financiën onder meer belast met de zorg voor het binnenlandse geldwezen, internationale monetaire en betalings balansvraagstukken, en de voorberei ding van de rijksbegroting. De functie van secretaris-generaal van de O.E.S.O. is een topfunctie in het in ternationale economische en financiële beleid. De organisatie beoogt coördina tie van het regeringsbeleid van de aan gesloten landen op hét terrein van eco nomie en financiën. Leden zijn de vijf tien Navo-landen en Ierland, Oosten rijk, Spanje, Zweden, Zwitserland en Japan. HOEK VAN HOLLAND De loods- tender Albatros heeft gisteravond even buiten de pieren van Hoek van Holland vijf man opgepikt van de Duitse kust vaarder Schlei (291 brt), nadat hun schip in mistig weer was aangevaren door de Britse vrachtvader Street Hardle (13.000 brt). De kustvaarder, afkomstig uit Rends- burg, begon onmiddellijk te zinken. Een van de opvarenden sloeg bij de aan varing overboord, maar hij werd snel opgepikt. De Brit vervolgde zijn reis van Rotterdam naar Hamburg. Een'van de vijf Duitse zeelieden werd met een shock naar het Rotterdamse Havenziekenhuis gebracht; De overigen vonden onderdak in het Duitse zeemans huis in Rotterdam. De sleepboot Maas- bank maakte vast aan de zinkende kust vaarder en slaagde erin het schip boven water te houden. „Het is erg moeilijk", zei hij, „om de voorstellen te accepteren die (de Amerikaanse onderhandelaar) Cyrus Vance (donderdag) heeft gedaan, om dat deze zijn gebaseerd op een confe rentie van twee partijen waartegen wij ons altijd hebben verzet". Het NLF ondersteunt nu een Noord- viëtnamees procedurevoorstel over de schikking van de tafel tijdens het toe komstig overleg. Noord-Viëtnam heeft een ronde tafel voorgesteld die op geen enkele wijze in stukken is verdeeld. Als Amerika hiermee akkoord gaat, zal de Noordviëtnamese delegatie de eis laten vallen, dat elke delegatie een ei gen vlag en naambordje mag voeren. Bovendien zal het er dan niet langer op staan dat het NLF en de Zuidviëtnamese vertegenwoordiger erom zullen loten wie het eerst het woord mag voeren. Amerika heeft dit voorstel nog niet aangenomen. „Hieruit blijkt dan weer eens", aldus het NLF, „dat de Ameri kanen de besprekingen opzettelijk blok keren". Zuid-Viëtnam vindt dat de conferen tie over Viëtnam gesplitst moet worden, omdat ze over onderwerpen van ver schillend karakter zal gaan waar niet alle partijen bij betrokken zijn, zo is gisteren uiit de omgeving van de Zuid viëtnamese delegatie in Parijs verno men. Saigon onderscheidt drie hoofdonder werpen waarover afzonderlijk moet worden beraadslaagd: 1. De verhouding noord-zuid, d.w.z. de kwestie van de Noordviëtnamese agres sie" en de toekomstige betrekkingen tussen de twee landen na het herstel van de vrede. Dit probleem gaat slechts Noord- en Zuid-Viëtnam aan en dient dus uitsluitend tussen Hanoi en Saigon 4e worden besproken, desnoods in Hanoi zelf maar liever aan boord van een schip ter hoogte van de 17de breedte graad. 2. De interne problemen van Zuid- Viëtnam. Daarover zouden in Saigon on derhandelingen moeten worden gevoerd tussen het Nationale Bevrijdingsfront (De Viët-Cong) en de Zuidviëtnamese regering. 3. De militaire vraagstukken die voortvloeien uit de oorlog en degene, die bij beëindiging van het conflict zullen rijzen. Deze gaan zowel de Ver. Staten als Noord- en Zuidviëtnam aan en in laagste instantie de mogendheden, die de status en veiligheid van Zuid-Viët nam zullen garanderen. Alle onderhan delingen hierover zouden in Parys plaats moeten vinden, met uitsluiting van het Bevrijdingsfront. Volgens Zuid-Viëtnam moet de confe rentie in Parijs dienen ter bekroning van de onderhandelingen in Hanoi en Saigon. Het plan is voorgelegd aan de Amerikaanse delegatie, maar de leider daarvan, Averell Harriman, voelt er kennelijk niet voor. Harriman is van oordeel dat alle onderhandelingen zich VATICAANSTAD Het blad „Os- servatore Romano" heeft gisteren kri tiek uitgeoefend op de internationale groep progressieve theologen, die in het openbaar hebben aangedrongen op her vorming van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer. Het blad zegt, dat het niet de taak is van deze theologen om hun verlangens en voorstellen in het openbaar te be spreken en betreurt het, dat zij een vorm van publiciteit hebben gekozen, die „het karakter heeft van een protest en een pressiemiddel". Zoals bekend hebben de theologen in een verklaring, gepubliceerd in het in Nijmegen uitge geven internationale theologische tijd schrift „Concilium", diverse verlangens en voorstellen geformuleerd, onder meer hervorming van de Vaticaanse congre gatie voor de geloofsleer, toekenning van het recht van theologen, beschul digd van dwaling of ketterij, op verde diging in het openbaar van hun stellin gen en pensionering van de Curiekardi nalen op 75-jarige leeftijd. Zij drongen ook aan op instelling van een inter nationale commissie van theologen en benoeming tot lid van de congregatie voor de geloofsleer van theologen, die niet tot de conservatieve Romeinse school behoren. ARNHEM Gisteravond heeft een man, die een nylonkous over zyn ge zicht had getrokken, een roofoverval gepleegd op het kantoor van de Finata Financieringsmaatschappij aan het Gele Rijdersplein in Arnhem. De man ging er met een geldkistje met enkele dui zenden guldens vandoor. De overval werd 's avonds om onge veer half negen gepleegd. De bank was nog open, hoewel er geen publiek meer in het gebouw was. moeeten afspelen in 't raam van de con ferentie van Parijs en dat alle betrok ken partijen daaraan deel moeten ne men. LAREN De 18-jarige zeeman R. S. is vannacht bij een achtervolging door de Larense politie dodelijk getroffen door een pistoolschot. Hjj had omstreeks middernacht met vier kornuiten met succes ingebroken in het benzinestation Keuker aan de Pa»- rallelweg langs Ryksweg no. 1. De auto van de inbrekers werd opge merkt door een passerende surveillance auto van de politie, waarna drie van de vijf jongelui in de auto, zigzaggend over de weg, de vlucht namen in de rich ting Bussum. Het lukte de politie enige honderden meters verder de auto klem te rijden. Een van de drie overgeblevenen werd in de auto aangehouden, de beide ande ren vluchtten. Een der agenten zette te voet de achtervolging in. Naar de politie meedeelde, gaf R. S. geen gevolg aan herhaalde sommaties te blijven staan, waarop de agent enige waarschuwings schoten loste. Hiervan heeft er een S. getroffen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis Hooglaren ongeveer honderd meter van de plaats van het incident, waar de jongeman kort daarna is overleden. De weggevluchte 20-jarige A. J. H. werd later in de nacht in Utrecht aan gehouden. De arrestant, die ter plaatse werd aangehouden is de 18-jarige C. S. uit Hilversum. Naar de twee andere le den van de groep, die al bij het ben zinestation de vlucht hadden genomen, werd vanochtend vroeg nog gezocht. Hun identiteit is de politie bekend. WASHINGTON Senator Edward Kennedy (36) uit de staat Massachu setts is gisteren gekozen tot waar nemend fractieleider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat. Hij versloeg met ruime meerderheid senator Russell Long uit Louisiana, die zich voor deze functie herkiesbaar had gesteld. Edward Kennedy werd gekozen met 31 tegen 26 stemmen, een grotere meerder heid dan was verwacht. Algemeen beschouwt men de over winning van senator Kennedy als een eerste stap in de richting van het Witte Huis. De functie van waarnemend frac tieleider in de Senaat kan een grote steun voor Edward Kennedy betekenen als hij in 1972 een gooi zou willen doen naar het presidentschap. De verslagen senator Russell Long, voorzitter van de Senaatscommissie, voor financiën, was sinds 1965 waarnemend fractieleider. Hij volgde in dat jaar Hu- bert Humphrey op. Edward Kennedy is een broer van Robert Kennedy, die vorig jaar in Los Angeles werd vermoord en van John F. Kennedy, die in 1963 In Dallas werd doodgeschoten. (Van onze weerkundige medewerker) In de loop van het weekeind zal de temperatuur in Gelderland geleidelijk op een wat lager niveau komen. Daarbij neemt vooral in de nacht van zondag op maandag de kans op lichte vorst weer toe. Een verse stroming van noord- poollucht beweegt langs de Faroer in zuidelijke richting, voorafgegaan door een zone met neerslag. In ver band hiermee zal er ook in onze omgeving tijdelijk enige regen en later mogelijk sneeuw vallen. Boven Noordwest-Rusland ligt een winters hogedrukgebied van 1040 millibaar (in Moskou was het gistermiddag 17 graden). Het ge vaar voor een felle uitbraak van deze kou naar West-Europa is op dit ogenblik nog niet groot door aanwezigheid van een ander maxi mum van 1035 millibaar bij Ier land. In Noord-Italië werd vrijdagmor gen de laagste temperatuur tot nu toe in deze winter gemeten: 30 graden C. bij Bergamo. De gemiddelde decembertempe- ratuur in Ugchelen was 3,3 graden onder normaal, de laagste decem- berwaarde sinds 1963.

De Vallei | 1969 | | pagina 1