VIJF FOTO'S - VIJF en hun eigen MOMENTEN verhaal De mens zelf zal moeten kiezen ZIEZO u GESPREK met prof. Dr. M. Euwe r E' Vy ZATERDAG 4 JANUARI 1969 7 m m s wm 1 en maal per jaar kan men in Den Haag de wereld zien. Op de tentoonstelling World Press Photo geven vele fotojournalisten uit vele landen hun visie op het lief en leed van de mensheid. Wat betreft de komende expositie, die in maart 1969 in het nieuwe Congresgebouw wordt gehouden, kozen wij uit de duizenden, nog niet gesorteerde inzendin gen, willekeurig beelden die ons om verschillende redenen aanspraken. 0 The lucky goal" noemde de Zweed Sven Erik Sjö- berg de dynamische sportfoto waarop een ons niet be kende voetballer de vreugde over een doelpunt bejubelt. Hier is sprake van een werkelijke persfoto, waarop een eens actueel moment met vakmanschap en waarschijnlijk met een forse dosis geluk werd getroffen. 0 Niet zelden vertellen foto's verhalen zonder woorden. Goedbeschouwd is de inzending van Erwin Döring uit Oost-Duitsland geen nieuwsplaat. De wat nietszeggende, uniforme hoofden worden nog uniformer door de petten, een strak, zelfs wat dreigend beeld. Dan opeens ontdekt men het wonder dat kind heet, onschuldig aandoenlijk op een soldatenarm. 0 Een luchtaanval op Saigon niet zonder levensgevaar vastgelegd door Bob Ohman bant de vertederde glimlach snel van ons gezicht. Door een angstig wegrennend knaapje worden wij herinnerd de taak van een regi strerende journalist aan de „rücksichtlosheit" van een totale oorlog. 0 De lege rolstoel aan het strand werkt ook, maar anders, dramatisch. Men ver moedt de vreugde van de verlamde die zich vrijer kan bewegen in het water, een sfeerbeeld gezien door de Amerikaan R. Miller. 0 Kors van Bennekom is de maker van de impressie van de dirigent Bruno Mader- na, geconcentreerd aan het werk tijdens een orkestrepetitie. Zien door de ogen van een goede fotograaf blijft een artistieke belevenis. ll§pi m Er wordt in Nederland aan „computer- sociologie" en „computerfilosofie" niet veel gedaan. Er is in de wereld van deskundi gen nogal wat verwarring over de vraag: zal er door de invloed van de computer en de automatie-machine een geheel an dere wereld met een geheel andere mens ontstaan? Over één van de gevolgen van de invloed van de computer schijnt men het wel eens te zjjn: de vrye tijd die de mens in de toekomst zal krijgen. Voorlopig lijkt dat 1 ij k t dat nog een ver toekomstbeeld. De mens krijgt het steeds drukker. Een treffend voorbeeld: een onzer re dacteuren vroeg een van Nederlands be- kendste computerdeskundigen, prof. dr. Max Euwe, om een vraaggesprek over de computer. De agenda van prof. Euwe was zó volgeschreven, dat onze redacteur ten slotte tot een afspraak kon komen in de auto van de ene bespreking op weg naar de andere Prof. dr. M. Euwe is 67 jaar. Hij is sinds 1964 hoogleraar in de Automatische Infor matieverwerking aan de Economische Ho gescholen van Rotterdam en Tilburg. Hij studeerde wiskunde en werd in de jaren dertig in Nederland een begrip als .schaak- wonder'. Van 1935 tot 1937 was deze schaakgrootmeester wereldkampioen scha ken. Wie herinnert zich niet zijn overwin ning op de Rus Aljechin? In die jaren was dr. Euwe wiskunde leraar in Amsterdam. Enkele jaren daarna werd hij directeur van de Stichting Stu diecentrum Automatische Informatie-ver werking. r|e ene helft van de mensheid gelooft er niet in en de andere helft is er bang voor: het computertijdperk deftiger ge zegd: het tijdperk van de automatische in formatieverwerking. Dat tijdperk is begon nen met een simpele gedachte: een groot aantal mogelijkheden in een machientje rangschikken en door contactjes de machine de enig juiste mogelijkheid laten kiezen op een bepaalde vraag. Zoals met alle grote vindingen had de mens aanvankelijk amper in de gaten dat er iets revolutionairs was uitgevonden. Toen vele duizenden jaren geleden in Voor-Azië een heldere geest het wiel uitvond, hebben de mensen ook niet meteen aan autosnelwe gen en vliegtuigen gedacht. Het revolutionaire van de computer is dat de machine nooit iets vergeet. Al zou men een gegeven, dat men eenmaal in het me chanische geheugen heeft gestopt, twintig jaar niet nodig hebben, dan komt dat ge geven toch prompt te voorschijn die ene keer dat men juist dat gegeven nodig heeft om een volledig overzicht van een bepaalde situatie te krijgen. Daarin is de computer onbetwist de meerdere van de menselijke geest, die in meer of mindere mate vergeet achtig pleegt te zijn. Bovendien kan de computer onmenselijk snel werken. Het maken van bereke ningen en het afwegen van mogelijkheden, waaraan de mens jarenlang zou moeten arbeiden met het doorlopende risico van een menselijke fout worden door een computer in enkele uren of minuten foutloos gemaakt. Door dit laatste is de mens in staat berekeningen te maken waar voor hij anders gewoon geen tijd zou heb ben gehad! Nu klinkt dat alles ver van onze dagelijk se beslommeringen vandaan. Die berekenin gen zijn dan erg geschikt voor de ruimte vaart en dat feilloze geheugen is prettig voor het miljoenenbedrijf dat in enkele se conden kan weten hoe groot het gemiddel de aantal ziektedagen is van zijn werkne mers tussen de 45 en 55 jaar. Indirect zal de computer het leven van iedere mens wel gaan beïnvloeden, maar voor velen is het niet duidelijk wat die computer voor hen persoonlijk kan gaan be tekenen. Een onzer redacteuren stelde dr. M. Euwe de volgende zes vragen: Is de computer een zo beslissende uit vinding dat het leven van de mens er wezenlijk door zal worden veranderd? „Iedere uitvinding heeft invloed gehad op het menselijk leven. De computer is een zeer ingrijpende uitvinding en zijn in vloed zal dan ook ongetwijfeld groot zijn". Er zijn uitvindingen die de mensheid in een ander tijdperk doen belanden. De uitvinding van het wiel bijvoorbeeld. Zou u de computer met een dergelijke uitvin ding willen vergelijken? „Dat zou wel zo kunnen zijn, al zal de ontwikkeling zeer geleidelijk gaan. De mens zal zeker de tijd krijgen om telkens op nieuw aan een nieuwe fase te wennen". De computer zal de mens op den duur ontlasten van bijna alle lichamelijke en geestelijke routine-arbeid. Zal dit tot ge volg kunnen hebben dat de mens het ver mogen vindt om de werkelijk grote le vensvragen op te lossen? Een gedeelte van de Buil General Electric-computer, die onlangs in dienst werd gesteld bij de Rijksbelasting dienst in Apeldoorn (berekeningen in 3,9 miljoenste delen van een seconde „De mens zal door de computer meer tijd en meer kracht voor scheppende ar beid krijgen. Of hij daardoor beter de we zenlijke levensvragen zal kunnen benade ren, weet ik niet. Uiteindelijk zal de mens altijd zelf zijn uitgangspunten moeten kie zen, voordat hij de computer een opdracht kan geven". Is de computer niet precies op tijd ge komen, omdat de mens zo gevaarlijk is gaan leven dat hij het risico van routine- fouten niet meer kan nemen? „U denkt aan de kernbewapening. Die is uiterst gevaarlijk en het ziet er naar uit dat de mens het middel tot zelfvernietiging heeft. Maar ik kan me voorstellen dat de mens toen hij het buskruit uitvond, ook dacht dat hij tot vernietiging van zijn eigen soort in staat was. Achteraf is dat toch wel meegevallen. Ik hoop oprecht dat ook thans, naast de inspanningen van de mens, zelf, de techniek een handje zal helpen om het gevaar te keren". Toen de mens uit het stenen tijdperk trad en hij geen dagelijks terugkerende angst voor het naakte voortbestaan meer behoefde te hebben, kon de mens begin nen aan het ontwikkelen van zijn geest. Kan de computer hem wellicht ruimte geven om de menselijke gemeenschap in harmonie te brengen? „Daar kan ik geen antwoord op geven. De computer zal de mens een machtig hulp middel worden, maar het blijft de mens zelf die zal moeten kiezen". Doordat de mogelijkheden voor de mens groter worden materiële over vloed en verlossing van de overbodige be lasting van de geest zou er een ande re mens kunnen komen, die bijvoorbeeld zou kunnen leren om in vrede met zich zelf en met zijn omgeving te leven? „ik geloof dat de menselijke geest geheel buiten de computer zal blijven staan, tenzij men de mens zozeer zal gaan ontleden bijvoorbeeld zijn positieve en negatieve impulsen lokaliseren dat men in staat is langs technische weg een betere mens te maken. Ik betwijfel of dat ooit mogelijk zal zijn, al zijn er anderen die zoiets wel voor mogelijk houden". „Door overvloedseconomie zou men de grootste drijfveer naar menselijke dishar monie, de menselijke hebzucht kunnen uit schakelen. Nogmaals, ik betwijfel het. Door zijn hele waarneembare geschiedenis heen, heeft de mens hulpmiddelen gevonden maar er is nooit een in alle opzichten be tere mens gekomen. Ik ben op dat punt nogal pessimistisch".

De Vallei | 1969 | | pagina 5