Veenendaals dagblad POLITIE TRAD HARD OP IN LONDONDERRY Buiten Kerstvakantie voor prinses voorbij Sleepbootstaking krijgt zorgelijke aspecten Israël zal Sovjet-plan afwijzen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Smrkofsky in rede voor televisie: RUSSISCHE RUIMTESONDE NAAR VENUS Cabot Lodge opvolger van Harriman Oslo onrustig bij aankomst Humphrey Man doodgereden door slingerende automobilist Minister Luns in Tunesië NEGERVROUW IN CONGRES Roolvink kreeg advies met aal- c.a.o. intact te laten Noodlottig vuurtje bij houten school jTOENEMENDE VORST PLICHT RODE KRUIS GAAT OOK OVERDAG OP BIAFRA VLIEGEN ft Amerikanen gedood door bomaanslag Gevechten tussen katholieken en protestanten Handicap 5 HINDERLAAG CHAOS PRINS BERNHARD OP JACHT IN SPANJE KLACHT TAL VAN SCHEPEN LIGGEN VOOR DE NIEUWE WATERWEG TE WACHTEN PREDIKANT OVERLEED TIJDENS KERKDIENST LANGS GRENZEN BEPERKT ANDER BEELD Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 «n 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 6 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 4 „HERVERKIEZING IS UITGESLOTEN" PRAAG De voorzitter van de Tsjechoslowaakse nationale vergadering, Jozef Smrkofsky, heeft gisteravond voor de televisie in Praag verklaard, dat zijn herverkiezing als Tsjechochoslowaaks parlementsvoorzitter, op grond van de nieuwe federale structuur van het land, uitgesloten is. In een dringend beroep op de bevolking raadde hij de aangekondigde stakingen ter onder steuning van zijn politieke positie af. De Tsjechoslowaakse parlements voorzitter verkondigde voor het eerst in het openbaar zijn standpunt t.a.v. de pro-Smrkofsky-campagne, die in Tsjecho-Slowakije een groeiende poli tieke spanning teweeg gebracht heeft. Smrkofsky geldt als een der belang rijkste aanhangers van partijleider Dubcek. ste aanhangers van partijleider Dubcek. Hij is een Tsjech en ingevolge het fe derale stelsel, dat op 1 januari van kracht is geworden, zou de functie van Tsjechoslowaaks parlementsvoor zitter aan een Slowaak moeten toeval len. De Slowaakse communistische partij staat erop, dat een Slowaak de functie krijgt. In zijn televisierede waarschuwde Smrkofski de arbeiders, die voor hem willen staken, dit niet te doen, daar een dergelijke staking ernstige gevolgen zou hebben. De Tsjechoslo waakse communistische partij heeft zaterdag in een verklaring beweringen verworpen, dat het aandringen van de Slowaakse communistische partij op het reserveren van de functie van Tsjechoslowaaks parlementsvoorzitter voor een Slowaak, een uitdrukking van wantrouwen in Smrkofsky is. In de verklaring van de Tsjechoslowaakse communistische partij wordt ook ont kend, dat er pogingen in het werk ge steld worden om Smrkofsky uit het openbare leven te verwijderen door de eis van de Slowaakse partijleider Husak, dat een Slowaak voorzitter moet worden van het Tsjechoslowaak se parlement, was bij een deel van de bevolking van Tsjechoslowakije de vrees opgekomen, dat Smrkofsky als exponent van de liberale vleugel van het bewind in Praag uitgeschakeld zou worden). Smrkofsky heeft in zin rede nog ge zegd. dat het de plicht van de Tsjech en is ervoor te zorgen, dat de rech ten van de kleinere Slowaakse natie worden geëerbiedigd. „Ik meen, dat wij deze plicht op waardige wijze ver- LAGOS De Nigeriaanse regering heeft er geen bezwaar tegen, dat het Internationale Rode Kruis overdag vluchten op Biafra onderhoudt. De lan- dingsstrook mag tijdens die periode echter niet worden gebruikt voor wa- penvervoer. Dit is zaterdag bekendge maakt in de Nigeraanse hoofdstad La gos. SMRKOFSKY vullen door een federaal stelsel goed te keuren, dat Slowakije heeft aanbe volen als de geschikste vorm van vreed zaam naast elkaar bestaan met de Tsjechische natie". Smrkofsky voegde er aan toe, dat hij het middelpunt was geworden van een dispuut tegen zijn wil in en zonder enige actie van zijn kant. Hij zegt niet in deze zaak hoe dan ook betrokken te willen worden. De Slowaakse eis, dat een van de drie hoogste staatsfuncties in Tsjecho- Slowakije door een Slowaak bekleed wordt, noemde Smrkofsky „slechts een voorstel tot verdere politieke on derhandelingen". Smrkofsky dankte an derzijds voor de honderden brieven en resoluties uit de bevolking, waarin hem vertrouwen en steun toegezegd worden. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een nieuwe ruimtesonde op de planeet Venus afgezonden. Het is de Venus-5, die volgens het Russische persbureau Tass midden mei aan een parachute op Venus moet landen. De ruimtesonde voert een wimpel mee, waarop het wa pen van de Sovjet-Unie en een portret van Lenin zijn afgebeeld. De planeet Venus is altijd door een ondoorzichtige dampkring omgeven. Tass noemt de ruimtesonde een „automatisch interplanetair station". De ruimtesonde zal de tocht naar Ve nus in een zeer wijde boog om de zon heen maken. Die reis begon gisteren een uur en twintig minuten nadat een Russische raket de Venus-5 in een baan om de aarde had gebracht. SAIGON Dertien Amerikaanse sol daten zijn om het leven gekomen en vijftien gewond toen er in de eetzaal van een kantine op een basis op 30 ki lometer van Saigon een bom ontplofte. Ook twee Zuidviëtnamese burgers wer den dodelijk gewond. De ontploffing deed zich voor toen de Amerikanen in de rij stonden voor voedsel. De Zuidviëtnamese minister van Onderwijs en Cultuur, dr. Le Minh-tri, is vanmorgen ernstig gewond toen iemand een bom in zijn auto wierp. De aanslag vond plaats in het cen trum van Saigon. De chauffeur van de auto kwam bij de explosie om het le ven en een lijfwacht liep zware ver wondingen op. De dader ontsnapte op een motorfiets. LONDEN De stad Londonerry in Noord-Ierland is het afgelopen weekeinde weer het toneel geweest van strjjd tussen extremistische protestanten en honderden rooms-katholieken. De katholieken protesteerden tegen de vele vormen van discriminatie, waaraan zij in het protestantse Noord-Ierland zjjn blootgesteld. f j l^en sneeuwdek, zoals we dat om- trent de jaarwisseling trotseer- den, vormt een grote belemmering S voor haar en veer van veld en bos. J Planten staan diep onder de blanke t wolligheid begraven en voor het grofwild is het al mooi als er wat snoeihout in de kweek en de cultu- J res ligt, want dit staat bol en luch- j tig onder het schuttende dak der overstaanders zodat deze povere g 2 maagvulling door hert, ree en muf- j felwild gemakkelijk kan worden J opgenomen, want de dieren gaan graag aan liggend hout. Overigens j zijn er nog de steeds wei-voorziene 5 J voerplaatsen. De reeën tonen zich echter haast altoos wars van g 's mensen hulp en zelfs onder de meest benarde omstandigheden, 5 schijnt het liever zichzelf te red- J den, dan ruif of bak te bezoeken. 5 In menig revier werd van alles ge- 5 probeerd, zoals het onopvallend J binden van garven serradellehooi J aan een boomstam, ongezien mid- denin het veilige kreupelhout, of het strooien van baantjes maïs g j naar een centraal punt tussen de t dichte fijnsparretjes. Het blijft ech- ter meer geluk dan wijsheid om het waarlijk vrije reewild 's win- t 1ers aan een vaste voerplaats te binden, omdat het nu eenmaal moeilijk en kieskeurig is. Worden J wij soms met het tegenover ge stel- 5 de geconfronteerd, dan blijkt het haast altoos om dieren te gaan, die van een wildhandelaar of een park 5 betrokken werden en die evenmin j vreemd staan jegens kunstmatig- S heid als exemplaren die door jacht- 5 personeel opgekweekt en in vrij- 5 heid gesteld werden. Zwijnen deert i g de sneeuwlaag weinig; overal J wroeten ze hun kostje op en een g armzalig kadaver, dat als valwild g g aan de bosrand ligt, is even wel- g kom als de korst brood van een i wandelaar of de aardappelschillen 5 van de boswachtersvrouwwant ze g Uomen daar tot bij de achterdeur neuzen. 6 jan. 1969 A. B. WIGMAN mwuw De politie trad, net als in oktober van het vorige jaar. buitengewoon hardhandig op. Meer dan 120 mensen raakten gewond. Met stenen en flessen, met stokken met spijkers, met ijzeren staven en benzinebommen gingen zaterdag grote groepen protestanten hun roomse land genoten te lijf, die bezig" waren aan de laatste etappe van een vijfdaagse pro testmars van 115 km door Noord-Ier land. Er namen duizend mensen aan deel. Die aanval, van een hinderlaag uit, was het antwoord op het in brand ste ken van de auto's van extremistische leiders van de protestanten, die had den geprobeerd de mars van de rooms- katholieken tegen te houden. Van alle kanten stormden de extremisten op de betogende roomskatholieken toe, die zich eerst nauwelijks verzetten. De po litie kon of wilde niets doen om de be togers, die in de minderheid waren, te beschermen. Er werden mensen in een rivier ge gooid, oude vrouwen en meisjes afge ranseld, ruiten ingegooid. Zeker één woning raakte in brand. Ondanks deze overval drongen de be togers voor de burgerrechten, zoals zij zich noemen, door tot in het centrum van Londonderry, waar ook in oktober verwoed was gevochten. Zaterdagavond was de toestand daar als in een stad waar een burgeroorlog heerst. Betogers, tegenbetogers en groepen politieagenten met helmen op en gewapend met knuppels en schilden renden door de straten, waterkanonnen bespoten demonstranten en kijkers zon der enig onderscheid. Op vele plaatsen werd gevochten en brand gesticht. Ve le winkelramen moesten het ontgelden. In de rooms-katholieke buurt van de DEN HAAG Prins Bern hard heeft dit weekeinde deelgenomen aan een jachtpartij in de buurt van Madrid. De prins was vrijdag per vliegtuig naar de Spaanse hoofdstad vertrokken. De af spraak voor de jachtpartij was maan den geleden al gemaakt. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag is het niet waarschijnlijk dat prins Bernhard in Spanje overleg zal plegen over de uitwijzing door de Spaanse regering van zijn schoonzoon, de carlistische prins Carel Hugo. stad werden barricades opgeworpen- De bewoners stelden er gisteravond een burgerwacht in, omdat de politie onvoldoende bescherming bood tegen de woedende protestanten. Zelfs een langdurige zware regenbui bleek niet in staat om de gemoederen te kalmeren. Ulster heeft in lange tijd niet zulke roe rige tonelen gezien. Ook zóndag was het onrustig in Lon donderry. Toen protesteerden ruim dui zend mensen tegen het optreden van de politie. „Die klacht wordt onmiddellijk on derzocht", beloofde de Noordiérse mi nister van Binnenlandse Zaken William Long. Minister Long zei gisteren ook nog dat zijn politiemacht te klein; was ge weest om zaterdag orde en rust te kun nen handhaven. Dat zal zeke;/r de druk doen toenemen op de Britsé regering om tussen beide te komen \in Noord- Ierland, dat binnenlands zelfbestuur heeft. Men hoort de laatste tijd steeds vaker de eis, dat Engeland troepen moet zenden om orde en rust te hand haven. Mwmuumuuwnuv J Prinses Christina is gistermid- dag van Schiphol weer vertrok- J ken naar Canada waar zij een 1 zangstudie volgt. De Prinses, die g uitgeleide werd gedaan door ko- j ningin Juliana en prinses Margriet, heeft op paleis Soestdijk de kerst- 2 dagen en oud en nieuw doorge- J bracht. 't *\vvv\«vw\\\*ww*v««wwmmMWvwwvvvw NEW YORK Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in West- Duitsland, zal leider worden van de Amerikaanse delegatie bij de Viëtnam- besprekingen in Parijs als Nixon aan het bewind is. Dit heeft een woordvoer der van de pasgekozen Amerikaanse president, Richard Nixon, zondag in New York bekendgemaakt. De 66-jarige Lodge, die ook Ameri kaans ambassadeur in Zuid-Viëtnam is geweest, zal in Parijs als plaatsvervan ger krijgen Lawrence Walsh, een 57- jarige advocaat en gewezen ondermi nister van Justitie in de V.S. Lodge en Walsh zijn dus de opvol gers van Averell Harriman en Cyrus Vance. TUNIS Minister Luns is zondag avond in Tunis aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Hij is voor het eerst in Tunesië sinds de on afhankelijkheid van het land, en zal vandaag door president Bourguiba ont vangen worden. Na zijn bezoek aan Tunis gaat mr. Luns een officieel bezoek brengen aan Libië en Senegal. „Ik ben geloof ik de eerste Neder landse minister van Buitenlandse Za ken die Tunesië een bezoek brengt na drie eeuwen van vriendschappelijke be trekkingen", aldus verklaarde minister Luns op het vliegveld van Tunis, waar hij en zijn echtgenote werden begroet door Bourguiba jr. en diens echtgenote. Minister Luns verklaarde zich tevre den over de „versterking van de vriend schapsbanden tussen Nederland en Tu nesië sinds het officiële bezoek aan Amsterdam van president Bourguiba in juni 1966". De Tunesische president prees mi nister Luns als „een door zijn wijs heid en gematigdheid merkwaardig man, wiens buitenlandse politiek de bewondering van het buitenland wekt". Shirley Chis. holm, de eerste negervrouw, die voor hei Amerikaanse Con gres is gekomen, maakt zich hier op om naar de openingszitting van het 91ste Congres tei gaan. Haar echtgenoot Conrad vond de gebeurtenis feeste lijk genoeg om naar een orchidee op te spelden. ROTTERDAM De staking van de sleepbootbemanningen in Rotterdam begint ernstiger gevolgen te krijgen voor Rotterdam/Europoort. Zondagavond lagen ruim twintig schepen voor de kust, o.m. een aantal middel grote tankers, die onder de huidige omstandigheden niet kunnen binnenvaren. O „Shelltankers" moest de Britse mammoettanker „Marisa", ruim 200.000 d.w., bestemd voor Europoort, naar Thameshaven (Engeland) dirigeren. 9 De manoeuvres van schepen in het havengebied, die zonder sleepboothulp hun weg zoeken, nemen soms gevaarlijke vormen aan. Onder de schepen voor de kust zijn er al drie, die drie dagen liggen te wachten, onder meer een schip gela den met zwavel. Voor zover bekend zijn er tenmiste drie tankers voor an ker gegaan, wachtend op het einde van de staking. Het is zondag gelukt twee vrij forse tankschepen buitengaats te krijgen. De sleepboot „Maasbank" van L. Smit en Co, de enige van de negen Europoortslepers die nog vaart, ver leende normale diensten aan de scheep vaart. Men kan echter aannemen dat deze sleepboot alleen de iets grotere tankers niet naar de petroleumhavens in Europoort kan krijgen. In de Rotterdamse haven ziet men met enige bezorgdheid hoe de schepen thans moeten manoeuvreren om de ha vens in- e.n uit te varen. Men spréékt van „kunst en vliegwerk". Zaterdag middag liep een Griekse vrachtvaarder, komend uit de Maashaven aan de lin ker Maasover, bijna op de Parkkade aan de andere kant van de rivier. Het schip was nog slechts op enkele meters van een voor de kade liggende kust vaarder verwijderd, toen het de kapi tein gelukte zijn schip weer normaal op koers te krijgen. Stakingsleider Leen van Os deelde zondagavond mee, dat men niet onder de indruk is van de beslissing van de „Maasbank"-bemanning. Het is wel goed, dat het schip er ligt als er eens iets gebeurt bij storm op zee", aldus Van Os. Hij zei, dat de stakende opva renden van Europoortslepers steeds be schikbaar zijn om desgewenst in actie te komen als schepen buitengaats in nood geraken. OSLO Voor de' aankomst van vi ce-president Hubert Humphrey in Oslo waar hij vandaag de begrafenis van de eerste secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Trygve Lie, zal bijwo nen, zijn gisteravond 17 ruiten van de Amerikaanse ambassade onder een hagel van stenen in scherven gegaan. Volgens de politie holden 45 jonge mannen uit zijstraten toe op het mo derne gebouw in het centrum van Os lo. Zodra zij dichtbij het gebouw wa ren begonnen zij met stenen te gooien. Een politie-beambte werd gewond in een worsteling met de stenengooiers. Acht jongemannen werden gearres teerd. Tevoren waren pamfletten uitge deeld waarin stond „massamoordenaars ongewenst" en „Humphrey go home". Zij waren getekend door het comité voor solidariteit met Viëtnam, een groep die regelmatig anti-Amerikaanse demonstraties organiseert. Het Noorse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade reeds verontschuldigingen aangeboden. Het incident stond in schrille tegen stelling tot de hartelijke ontvangst, die Humphrey op het vliegveld te beurt viel. Een groep studenten zong hem „For he's a jolly good fellow" toe. AMSTERDAM De zevenjarige Christiaan Wijsters uit Amsterdam, naar wie sinds zijn vermissing donder dag met man en macht werd gezocht, blijkt te zijn verdronken. Gistermiddag heeft de politie zijn stoffelijk overschot opgedregd uit de Admiralengracht, vlak bij zijn ouderlijk huis. DEN HAAG De Loonadviescom- missie (LAC) vindt dat de nieuwe cao voor de metaalindustrie (230.000 man) intact moet blijven. Zij adviseert mi nister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) anverbindendver- klaring (geheel of gedeeltelijk) achter wege te laten. De minister heeft onlangs om dit ad vies van de vijf „wijze mannen" ge vraagd. Hij heeft een uitspraak van de LAC nodig om in een cao in te kunnen grijpen. Het kabinet vergadert vandaag over de metaal-cao en de algemene situatie aan het loonfront. Minister Roolvink voelt er niet veel voor nu al in de vrij ere loonpolitiek in te grijpen. Zijn col lega's Witteveen (Financiën) en De Block (Economische Zaken) zouden dit wel willen, omdat de overeengekomen verhogingen voor de werkers in de me taalindustrie (5,5 procent op 1 januari 1969 en twee procent op 1 juli 1969) aan de pittige kant zouden zijn. DEN HAAG De 63-jarige ds. H. J. L. A. Couvée, predikant voor het be jaardenpastoraat van de Nederlandse Hervormde kerk in Den Haag, is zon dagochtend kort na het begin van de dienst in de Haagse Zorgvlietkerk aan een hartaandoening overleden. Na een onderbreking werd de dienst verder geleid door ds. D. v.d. Plas, in wiens plaats ds. Couvée optrad. Ds. Couvée heeft in drie gemeenten in Frankrijk gediend en vervolgens in Welsum en Steenbergen gestaan, alvo rens in juli 1967 naar Den Haag te ko men. TER APEL Zaterdagmiddag is de 40-jarige manufacturier E. Blok uit Ter Apel, toen hij in zijn langs de weg ge parkeerde auto wilde stappen, aangered- den door een uit tegenovergestelde richting komende auto, die over de weg slingerde. De heer Blok was vrijwel op slag dood. De automobilist die het on geluk veroorzaakte is doorgereden. WEERSELO In Weerselo is zater dagavond laat op de provinciale weg een personenauto frontaal tegen een bromfietser gereden, doordat de auto in een bocht op de verkeerde weghelft terechtkwam. De bromfietser, de 20-ja rige L. L. IJland uit Losser, overleed ter plaatse. ONNA In een ziekenhuis te Zwolle is de 32-jarige landbouwer K. Pruntel uit Onna (gem. Steenwijkerwold) over leden aan de verwondingen, die hij vrijdagavond opliep, toen hij op een niet beveiligde spoorwegovergang in zijn woonplaats met de auto door een posttrein werd aangereden. JERUZALEM De regering van Is raël heeft de Britse en de Amerikaanse regering laten weten, dat zij de Rus sische voorstellen voor vrede in het Midden-Oosten niet kan aanvaarden als basis van besprekingen. Wat de inhoud van die Russische voostellen is, is niet bekend gemaakt. De Sovjet-Unie heeft Frankrijk, Ame rika en Engeland enkele dagen geleden gepolst over een gezamenlijk optreden ter verzekering van de vrede in het Midden-Oosten, maar of er sprake is van een nauwkeurig omlijnd Russisch voorstel, zoals de Israëlische boodschap doet vermoeden, is niet bekend. Wel heeft het Britse zondagsblad Ob server uit Moskou gemeld, dat de Sov jet-Unie heeft voorgesteld een inter nationale troepenmacht te legeren langs de grenzen tussen Israël en zijn Arabi sche buurlanden. Die troepenmacht zou dan o.a.-moe ten bestaan uit Russische, Britse, Ame rikaanse en Franse troepen. Daar geen van de andere grote mogendheden ech ter zal instemmen met de aanwezig heid van Russische troepen in het Mid den-Oosten, maakt een dergelijk voor stel geen kans. Waarschijnlijker lijkt wat de Obser ver verder schrijft, namelijk dat de Sovjet-Unie er in de eerste plaats op uit is om een viermogendhedeaivonf eren - tie over het Midden-Oosten tot stand te brengen. Die moet dan een regeling uitwerken om te voorkomen, dat er op nieuw een oorlog uitbreekt tussen Is raël en de Aarabieren. De grote mogenheden hebben „een verrassend beperkt vermogen" om in hot Midden-Oosten een vreedzame oplossing op te leggen, aldus heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban verklaard in een vraaggesprek, dat door het blad Time gepubliceerd werd. Eban trok verder in twfjfel of de wereld werkelijk de positie van Israël begrijpt en zei, dat als zij dit doet „de gehele publieke galerij in de Verenigde Naties in lachen uitgebarsten zou zijn toen Is raël als beweerde agressor veroor deeld werd door de Sovjet-Unie, „die Tsjecho-Slowakjje binnen viel". Eban ontkende dat de commando- aanval van zijn land op hot interna tionale vliegveld van Beiroet een ver gelding was. „Wij volgen geen vergeldingspoli- tiek. Wij volgen een politiek van in le ven blijven. Als vergelding hierbij helpt zijn wij er voor. Als iemand kan bewij zen, dat wij in leven kunnen blijven door het Arabische geweld de vrije loop te laten, zullen wij dat doen. Maar niemand heeft dit bewezen". Eban zei vervolgens: „De internatio nale houding jegens Israël kan niet ge heel losgemaakt worden van de tra ditionele verhoudingen tussen Joden en niet-Joden. Nog steeds bestaat het beeld van de Joden als lijdelijke slachtoffers van het geweld van anderen. Israël biedt een ander beeld- het beeld van Joden die lijden, maar die zich ook verzetten. Het wereldgeweten heeft deze verande ring nog niet geheel in zich opgeno men". AMSTERDAM De kleuterschool Tjiftjaf aan de Noorderakerweg in Am sterdam-West is zaterdagmiddag voor het grootste gedeelte door brand ver woest, doordat een aantal kinderen een vuurtje stookte bij het houten gebouw. Een uitslaande brand heeft zondag middag de eerste en tweede verdieping van een woning aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië in Den Haag ver woest. De brand ontstond in een speel goedkast, 'toen een kind thuis was en de ouders met de drie andere kinderen op bezoek bij de buren waren. Zondagavond heeft brand gewoed in een grote loods van de klei waren- fabriek Paul Teeuwen NV op een fa brieksterrein te Tegelen. De loods, die was gevuld met stro voor verpakking, brandde totaal uit. (Van onze weerkundige medewerker) XXet gaat nu toch wel duidelijk de winterse kant uit. Tussen een krachtig hogedrukgebied boven Rusland (1050 millibaar) en de pressies ten zuidwesten van Enge land, in de Golf van Biscaje en Zuid-Frankrijk, gaat een wat in kracht toenemende zuidoostelijke wind koudere lucht van het conti nent aanvoeren. In de komende nachten mag in Gelderland op lich te tot matige vorst worden gere kend 4 tot 7), vooral nu er op heldering op komst is. De kans op sneeuw van betekenis blijft voor eerst klein. Om 7 uur vanmorgen meldde Wenen 4, Zurich 7, Ber lijn 12 en Warschau 13 graden. Ook in de stevige winter van 1947 begon het omstreeks Driekoningen te vriezen en volgde er, na een tus sentijds warmterecord van 17 gra den in Maastricht, medio januari een nieuwe zeer strenge koudegolf, die tot half maart voortduurde. Morgen: Zon op: 08.47 onder: 16.46 j Maan op: 20.47 onder: 10.56 j

De Vallei | 1969 | | pagina 1