Zeker 50 doden bij vliegramp in Engeland Soldaat stierf wellicht door fatale order Voorstellenkrant voor congres bevat 250 punten Gevechten in Guyana Rennies Ir. P. F. S. Otten overleden Moedige agent forceert autobotsing om vluchtende inbrekers aan te houden Demonstraties van jongeren tegen politie Man gegijzeld om weigering handtekening te zetten Moeilijkheden verwacht met Zuidmolukse jongeren PRAAG LAAT VLUCHTELING NIET VRIJ te levert vliegtuigkaper niet uit Egypt. Onderzoek door Marechaussee Taxichauffeur aan aanslag ontkomen Aanhangers Mazzi verhinderen mis Moeilijke vergadering voor partijbestuur Twee schippers zaten 4 dagen tussen het ijs Sophia's zoon voor de camera's Na dodelijk schot op jonge inbreker ONDERZOEK EXCUSES PORTEFEUILLE j Die ellendige BT. W. i NAVO ONMISBAAR ZAAK-VAN DAM ONERVAREN INDIANEN WILLED! ONAFHANKELIJKHEID VROUW EXTREMISTEN Brandend maagzuur, OUD-PRESIDENT VAN PHILIPS REORGANISATIE ALPINISME MAANDAG 6 JANUARI 1969 WILDE JACHT AMSTERDAM Een twintigtal politiewagens uit vijf gemeenten heeft gister nacht een wilde jacht ingezet op drie Amsterdamse inbrekers, die in Utrecht werden betrapt. Na twee uur achtervolging door steden en dorpen, na botsingen en revolverschoten, waren de inbrekers toch nog bijna ontkomen in het Am sterdamse centrum. NACHT LAREN Voor het politiebureau is het zaterdagavond tot een botsing ge komen tussen de politie en een groep jongens en meisjes tussen de 16 en 20 jaar, voor het merendeel afkomstig uit Hilversum. De jongelui protesteerden op luidruchtige wijze tegen het op treden van de Larense politie op vrij dagavond. Tijdens de achtervolging van een paar op heterdaad betrapte inbre kers werd toen de 18-jarige R. S. uit Hilversum zo zwaar gewond door ko gels, afgevuurd door een der achtervol gende agenten, clat hij korte tijd later overleed. Veertig tot vijftig jongens en meisjes kwamen zaterdagavond voor het poli tiebureau in Laren demonstreren. Zij riepen onder meer: „Politie, moorde naars" en gooiden met stenen naar het bureau. Toen een van de ruiten sneu velde, greep de politie in. Er werden enkele charges uitgevoerd, waarna de jongelui zich verspreidden. Tien jongens en meisjes werden gearresteerd. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. La ter op de avond zijn rij vrijgelaten. Zondagavond hebben zich voor het politiebureau te Laren opnieuw onge regeldheden voorgedaan. Ongeveer 30 jongeren uit Hilversum en Bussum wa ren met een auto van een 1 evens mid de- lenbedrijf, waar een hunner in betrek king is, naar Laren gekomen. Zij had den een spandoek bij zich met het op schrift „Demonstratie tegen vuurwa pengebruik politie". Nadat zij zich hadden gegroepeerd, heeft de politie hen aangehouden en naar binnen gebracht. Daar werd pro ces-verbaal tegen hen opgemaakt we gens overtreding van het demonstratie- verbod. De chauffeur, die de auto bui ten weten van zijn werkgever had mee genomen, was niet in het bezit van een rijbewijs. De Amsterdamse substituutofficier van justitie, mr. W. H. M. Wetzels, laat de rijksrecherche een onderzoek instel len naar het optreden van de Larense politieman, die het dodelijk schot loste. „Als het nodig is zal ik enkele des kundigen op het gebied van de wapen en geweldinstructie bij dit onderzoek betrekken. Het is mogelijk dat uit een dergelijk onderzoek zal blijken dat er het een en ander schort aan de schiet- opleiding van politiemannen", aldus mr. Wetzels. De korpschef van de Larense politie, hoofdinspecteur J. C. v. d. Berg, stelt zich helemaal achter het optreden van zijn agent. „Deze man is er geestelijk kapot van. Ik heb hem enkele dagen verlof gegeven, want hij heeft niet an ders dan zijn plicht gedaan", aldus de heer Van de Berg. De vader van het slachtoffer weet nog niet of hij een klacht zal indienen tegen de agent. „Als ik ermee bereik dat de politie wat minder vlug de wa pens zal trekken, dan dien ik wel een klacht in", zegt hij. Van onze correspondent BONN Tsjecho-Slowakije weigert de vluchteling vrij te laten, die vrijdag door Tsjechische militairen van West duits grondgebied werd teruggehaald. West-Duitsland had zijn vrijlating ge- eist na het ernstige grensincident, waarbij drie Tsjechische soldaten on geveer zeshonderd meter op Westduitse bodem doordrongen. De vluchteling, zo luidde het Tsje chische antwoord, moest in Tsjecho- Slowakije worden berecht, omdat hij een soldaat van de Tsjechische grens- bewaking, die hem wilde arresteren, had aangevallen en ernstig verwond. De daaropvolgende grensoverschrijding door andere Tsjechische militairen zou „onvermijdelijk" zijn geweest. De Tsjechische autoriteiten hebben niettemin hun verontschuldigingen aan geboden en toegezegd, dat zulke grens overschrijdingen niet meer zullen voor komen. Op de plek in het besneeuwde bos, waar de vluchteling heeft gewor steld met zijn achtervolgers, heeft de Beierse grenspolitie o.m. een persoons bewijs gevonden. Het staat wel vast, dat de vluchteling een Oostduitser is ge weest, een 24-jarige monteur uit Mark- kleeberg bij Leipzig. CAIRO Egypte zal de Griek die vo rige week donderdag de piloot van een Grieks lijnvliegtuig dwong naar Cairo te vliegen, niet berechten of uitleveren. Het verzoek om politiek asiel van de man, George Flamorides, wordt nog behandeld. Het Egyptische dagblad Al Ahram, dat dit gisteren berichtte, merkte op dat er geen uitleveringsverdrag bestaat met Griekenland. Om die reden zou volgens het blad ook geen uitleveringsverzoek rijn te verwachten. De laatste beschikbare politieauto for ceerde tenslotte een botsing op de Over toom, zodat de achtervolgde wagen over de kop sloeg. Lichtgewond konden dt drie zware jongens worden ingerekend. Het zijn de 30-jarige H. P. en zijn 19- jrige broer D. P. en de 36-jarige H. J. W. De drie mannen hadden in Amster dam een oude Pord Taunus gestolen, waarmee ze naar Utrecht reden om daar een kraak in een bontzaak in de Wittevrouwenstraat op te zetten. Toen ze omstreeks vier uur de bontjassen aan het inladen waren, werden ze betrapt door een vrouw die de politie belde. Ook de passerende Hagenaar, A. J. Meijer, vond het vreemd dat er midden in de nacht bontjassen werden ingela den. Hij gaf een van de mannen een trap, waarop het trio direct in de auto sprong en wegreed, enkele jassen op het trottoir achterlatend. Met 7 auto's begon de Utrechtse poli tie de achtervolging, richting Amster dam. Met gierende banden scheurden de inbrekers door Utrecht en via polder wegen bereikten ze de snelweg. In Ouderkerk werden de Utrechtse politiemannen „gelost", maar inmid dels waren de politiekorpsen in Haar lemmermeer, Ouderkerk, Amstelveen en Amsterdam gealarmeerd, zodat de achtervolging direct doorging. Tenslotte bereikte men Amstelveen, waar het zeer wild toeging. Met snelhe den boven de 100 kilometer reed men hier door woonstraten, terwijl de Am- stelveense politie vergeefs schoten op de vluchtelingen loste. Tegen zessen werd Amsterdam bereikt waar alle be schikbare auto's gereed stonden. Dwars door de stad ging de race hier, maar de vaardigheid van de vluchtelingen bleek verbluffend. Als laatste beschikbare man werd de 30-jarige agent S. Mooij vqn het bureau Overtoom ingezet. Juist toen hij in rijn auto stapte zag hij de gezochte wagen met een snelheid van honderd kilometer van de Stadhouderskade komen. Agent Mooij ging voor de auto rijden om deze tot stoppen te dwingen. Toen dat niet lukte botste hij met de rechterkant van zijn wagen (waar niemand zat) tegen de auto van de inbrekers, die enkele salto's maakte. Beide auto's werden vernield. De agent mankeerde niets en kon di rect de man arresteren, die als enige uit het wrak kon kruipen. De twee anderen moesten in het ziekenhuis worden be handeld wegens snijwonden. De drie arrestanten, zeer 'goede bekenden van de politie, die ook nog in verband met andere inbraken worden gezocht, wa ren ongewapend. In de gestolen auto werden 8 bont jassen gevonden; ze waren voor repa ratie naar de Utrechtse winkel ge bracht. Voor de handel zijn ze van wei nig waarde. De tot wrak gereduceerde Am sterdamse politïe-auto, waar mee de wagen van de bontdieven tot stilstand werd gebracht. De agent, die opzettelijk de botsing veroorzaakte, bleef ongedeerd. Van onze correspondent LONDEN Zeker vijftig mensen zijn gisteren in alle vroegte om het leven gekomen bij het vliegveld Gatwick ten zuiden van Londen, toen daar een Boeing 727 van de Afghaanse luchtvaartmaatschappij neerstortte. De meesten waren in Engeland wonende Indiërs, die terugkeerden van vakantie in hun geboorteland. Van de zeventien mensen die de ramp overleefden zijn er intussen twee over leden. Van twee anderen was de toestand vanmorgen kritiek, de overige der tien zijn zwaar gewond. De ramp gebeurde, toen het vliegtuig probeerde bij slecht zich op Gatwick te landen. Er zaten 54 passagiers in en ne gen bemanningsleden. Gatwick, vanwaar onder meer naar Rotterdam en Amsterdam wordt ge vlogen, was een groot deel van zater dag gesloten geweest wegens mist. Op het tijdstip van het ongeluk was er niet meer dan vierhonderd meter zicht, on geveer honderd meter minder dan no dig is voor een Boeing 727 om veilig te kunnen landen. Eerst' raakte het grote vliegtuig de bovenste takken van een boom, daar na ploegde het zich een weg dwars döor drie andere bomen. Toen het on middellijk hierop de grond raakte, ploegde 't zich dwars door 'n stuk land naar een huis aan de rand van het vliegveld. De staart, twee motoren en andere onderdelen van de Boeing ver anderden dit grote huis in luttele secon den in een ruïne, waar alleen een muur nog van overeind staat. Het echtpaar dat er woonde kwam om het leven, maar hun dochtertje van anderhalf jaar werd in haar wiegje le vend aangetroffen. Het voorste deel van de Boeing kwam verscheidene honderden meters verder op terecht, vlak bij de rand van het vliegveld Gatwick. In de romp brak brand uit en er waren verscheidene ex plosies. Omwonenden konden de volkomen verdwaasde overlevenden in veiligheid brengen, onder wie de gezagvoerder, de tweede piloot en de mecanicien. Ze wer den zondagavond al ondervraagd over de toedracht van de ramp. MIDDELBURG Een al elf jaar lo pende civiele procedure heeft een 64- jarige Vlissinger als gijzelaar in de cel gebracht. Sinds 22 oktober van het vorig jaar zit de man Jan Koole in het huis van bewaring omdat hij halsstarrig weigert om een handtekening te zetten onder een contract. Dit regelt de ver koop van bouwgrond voor het zomer verblijf van ir. Philips uit Eindhoven bij de Walcherse badplaats Domburg. Twee Domburgse aannemers, die het huis moeten bouwen, liggen al jaren overhoop met de Vlissinger, die aan vankelijk in het gelijk werd gesteld door de Middelburgse rechtbank. Het gerechtshof in Den Haag sommeerde de heer Koole echter te verschijnen op het notariskantoor om daar het ver koopcontract te tekenen. De dwangsom van vijftigduizend gul den als stok achter de deur werd niet opgelegd toen de man gpnieuw weiger de te verschijnen. Men ging, om zijn gezin te sparen voor een financiële de bacle, over tot het toepassen van lijfs dwang, een volgens de raadsman van de Vlissinger „middeleeuws dwangmid del", waarbij de man wellicht voor de tijd van een jaar opgesloten kan blij ven. De heer Koole weigert nog steeds te tekenen. DEN HAAG Is de dienstplichtig soldaat eerste klasse J. Batting uit Veendam in Duitsland het slachtoffer geworden van een fatale opdracht? De Koninklijke Marechaussee in Den Haag, die een onderzoek instelt, helt tot die mening over. Bijzonderheden over het onderzoek, dat nog niet is afgesloten, worden door de Legervoorlichtingsdienst niet bekendgemaakt, omdat over deze kwestie door het communistische Tweede-Kamerlid W. Kremer vragen zijn gesteld aan de minister ADVERTENTIE van Defensie. VALKENBURG De 23-jarige taxi chauffeur Jaap Peels heeft zaterdag avond op een eenzame plek op de Cau- befg in Valkenberg gevochten voor zijn leven, toen een 22-jarige Duitser hem met een stuk elektriciteitsdraad tracht te te wurgen. De Valkenburgse taxichauffeur had de Duitser, R. N. om tien voor negen opgehaald. „In Vaals is een wagen met een luipaard blijven steken. Ik moet daar direct naartoe", had R. N. in gebroken Nederlands gezegd. De man was sinds drie weken in dienst van Klant's dierentuin in Valkenburg en had al diverse ritten met Peels ge maakt. In Vaals gaf de Duitser opdracht naar Valkenburg terug te rijden. Toen Peels tegenover de ingang van het dierenpark bovenaan de Cauberg stopte snoerde R. N. hem met een draad de keel dicht. „Bang was ik niet", zegt Jaap Peels. „Ik probeerde met één hand de mo- filofoon te bereiken en alairm te slaan. Maar de Duitser had me door. Ik zag kans een hand tussen de draad en mijn hals te wringen. Ik draaide me om en sloeg hem hard in het gezicht. Zijn bril vloog aan sukken en ik kroop uit de wagen. R. N. was echter even vlug buiten en bedreigde me met een schroeve- draaier. Hij wilde mijn geld. Ik pakte mijn portefeuille en gooide hem me- .ters ver in de struiken. Dat leidde zijn aandacht af. Ik ben toen hard wegge lopen en heb de politie gewaar schuwd". De Valkenburgse politie verspreidde onmiddellijk het signalement van R. N. en waarschuwde de grensposten. Om tien over twaalf werd de Duitser bij de grensovergang in Vaals ontdekt door een lid van de marechaussee. N., die de twintig lulometer van Val kenburg naar Vaals te voet had afge legd, bevond zich al op Duitse gebied. De Duitse politie arresteerde hem onmiddellijk, maar weigerde hem aan de marechaussee over te dragen, toen bleek dat hij wegens oplichting ook door de Duitse justitie werd gezocht. jummu«muuiKimum%%%%«uumuuuuw TAe ellende met de B.T.W. zit een j inwoner van Hengelo blijkbaar J zo hoog, dat hij twee nachten ach- ter elkaar een steen heeft gegooid J door een ruit van het belastingkan- J toor. Beide keren was de steen j verpakt in keurig wit papierwaar- j op met fraaie blokletters B.T.W. was geschreven. Een van de stenen kwam precies J voor het loket van de ontvanger i terecht. uuumuu FLORENCE Zondag heeft zich in de kerk van de Florentijnse wijk Iso- lotto een incident voorgedaan. De pas toor van de kerk was Don Enzo Mazzi, die op 4 december van zijn functie ont heven werd door kardinaal Ermene- gildo Florit, de aartsbisschop van Flo rence. Zondagochtend om elf uur, toen pa ter Don Ernesto Alba de tweede och tendmis in de kerk wilde opdragen, vroeg een gelovige de aanwezige kerk gangers wie van hen wilde, dat de cnis door Don Mazzi zou worden opgedra gen. Alle aanwezigen, een duizendtal staken hun hand op. Don Ernesto Alba zocht toen weer de sacristie op en zag af van zijn voornemen, een mis op te dragen. De parochianen zqnden toen een dele gatie naar kardinaal Florit met het ver zoek Don Mazzi weer toestemming te geven, de mis te lezen in de kerk van Isolotto. De kardinaal heeft dit verzoek even wel niet ingewilligd. De kandidaat-voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, heeft meegedeeld dat voor het aanstaande congres van de P.v.d.A., in maart in Den Haag, 250 voorstellen zijn ingediend. Een formidabel aantal. KZij zijn gebundeld in de zogeheten voorstellenkrant, die aan alle afdelingsleden is toe gestuurd. De Fries_ Laurens ten Cate dreef er in Opinie het blad van de Partij van de Arbeid al de spot mee: „Hjj is er weer, toch nog, al, eindelijk, hoera: de voorstellenkrant met bijlage, met vervolg, bedrukt papier van onze goed- wil. Een geweldige drukorder voor de geheel losgekoppelde Arbeiderspers, die de toekomst eventjes mooi op een rij tje zet en de democratie in onze bewe ging naar een hoogtepunt voert. Ik vind die krant het mooiste drukwerk van telkens twee 'jaar: ineens bestaat de partij en je kunt je voorstellen hoe het allemaal is gegaan". Niettemin is de „voorstellenkrant" een handleiding voor het congres dat straks over de wensen, verlangens en resoluties moet spreken. Het bestuur van de PvdA zal de krant vandaag in Utrecht nog eens doornemen. Bij de voorstellen zijn ook twee resoluties: over de Navo en over de verhouding tussen oost en west. In de resoluties over de Navo wordt gezegd dat „in de huidige verhoudin gen het voortbestaan van de Navo on misbaar is voor het behoud van de vrede". Het congres zal daarom de uitspraak van het partijcongres van 1967 moeten bevestigen. Die uitspraak hield in: het voortzet ten van het Nederlandse lidmaatschap van de Navo. „zolang er geen systeem van veiligheid is dat stoelt op wapen beheersing en wederzijdse gecontroleer de ontwapening en dat machtsmisbruik door grote mogendheden uitsluit". Het congres zo zegt de nieuwe ontwerp-resolutie eist ook een ac tief Nederlands Navo-beleid. Twee le den van de commissie die de resolutie hadden voorbereid, de heren Lammers (Nieuw Links) en Franssen (pacifist), beiden voorstander van het uittreden van Nederland uit de Navo, stelden zich niet achter de tekst van het voor stel. In de tweede resolutie wordt het congres gevraagd zich uit te spreken voor een westelijk beleid inzake Oost- Europa, dat is gericht op de volgende doelstellingen; 1. het handhaven en waar mogelijk versterken van de culturele en econo mische betrekkingen met de landen van Oost-Europa, 2. het tot stand brengen van een per manent overleg tussen de landen van de Navo en die van het Pact van War- chau. Dat overleg zou op den duur moeten leiden tot het gezamenlijk op zetten van een Europees veiligheidsstel sel. Vandaag zal het partijbestuur ook nog praten over wat de laatste weken is aangeduid als de „kwestie-Van Dam". Dr. Vondeling is daarover aan gevallen in Opinie door de regelmatig daarin schrijvende Ursula den Tex. Zij wilde weten wat voor „onnoemelijk ergs" er met Van Dam aan de hand is, dat een dr. Vondeling hem niet als secretaris naast zich wil hebben. De heer Vondeling heeft zich nu op nieuw verweerd. Zoals bekend heeft het partijbestuur penningmeester Baan voorgestelde als secretaris en het con gres aangeraden een onbezoldigd pen ningmeester te benoemen. Met die keuze van Baan was dr. Vondeling het van harte eens. Hij ziet in Baan een typische orga-nisatieman, die ondanks zijn jeugdige leeftijd (der tig) al tien jaar lid is van de PvdA, en daarin alle rangen heeft doorlopen. Dr. Vondeling zegt in de laatste Opi nie dat het zijn bedoeling was om, na overleg met zijn medekandidaten Van der Louw en Eijsink, drs. Van Dam er toe te bewegen zich als kandidaat-se cretaris terug te trekken. Die bedoeling werd verstoord doordat de woorden van dr. Vondeling in een grotere kring de ronde deden en op een bijeenkomst in Emmen naar buiten kwamen. De heer Vondeling vond dat erg vervelend, niet alleen voor dr, Van Dam maar ook voor zichzelf. Het be perkte de bewegingsvrijheid van het congres. Sinds enkele weken weet dr. Vonde ling zo bekent hij in Opinie dat ingrijpende reorganisaties in het par tij-apparaat nodig zijn. Hij ziet in Van Dam een voor het secretariaat te on ervaren figuur. De kandiaat voor het tweede-voor zitterschap Van der Louw heeft de op merkingen van dr. Vondeling over Van Dam schadelijk voor het prestige van de partij genoemd. Van der Louw zal dat vandaag wel herhalen. De vergadering in Utrecht zou daar om voor het partijbestuur wel eens een moeilijke bijeenkomst kunnen wor den. Ook al lijkt het erop alsof de kaarten al zijn geschud. GEORGETOWN Twintig mensen zouden tot nog toe om het leven zijn gekomen bij gevechten tussen opstan dige Indianen en regeringstroepen in Guyana. De opstandelingen, naar schatting driehonderd man, zouden in het dis trict Roepoenoeni een republiek heb ben uitgeroepen. Volgens de Guyanese premier, Forbes Burnham, worden de opstandelingen gesteund door het naburige Venezuela. (Venezuela en Guyana hebben al geruime tijd een ge schil over een gebied van 145.000 vier kante km dat door Venezuela wordt opgeëist). De Venezolaanse regering heeft ont kend, dat ze iets te maken heeft met de opstand in Zuid-Guyana, die kenne lijk wordt geleid door een 27-jarige In diaanse vrouw, Valerie Hart. Zij noemt zich „president van de voorlopige rege ring in het gebied van Roepoenoeni". De Indianen in dit gebied beschouwen zich als Venezolanen, zei zij. Daarom zijn ze vastbesloten de strijd tegen de regering Burnham voort te zetten. Guyanese regeringstroepen zouden veertien rebellenleiders hebben gear resteerd. De bewegingsvrijheid van Ve nezolaanse diplomaten in Guyana is be perkt Soldaat Batting (21) nam in decem ber als chauffeur deel aan de grote geallieerde legeroefening Edelman. Hij bediende een gepantserd AMX-perso- neelsvoertuig toen hij de opdracht zou hebben gekregen een bevroren beek over te steken om te kijken of het ijs sterk genoeg was. De wagen zakte daarbij door het ijs. Hij zou door de ijsschotsen zijn onthoofd. De bestuur der van een AMX-steeks met zijn hoofd boven het voertuig uit. Tien andere militairen, die binnen in de wagen za ten, bleven ongedeerd. De oefening Edelman, die in de buurt van Paderborn werd gehouden en waaraan bijna tienduizend man van de vierde divisie deelnamen, zal de geschiedenis ingaan als de oefening van de kou. Nog twee militairen kwa men om het leven. Een Haagse ka nonnier overleed toen een brandend oliekacheltje ontplofte. Een adjudant stierf, zo werd gezegd door een hart verlamming. DEN HAAG De leiders in Neder land van de Republiek Zuid-Molukken hebben een gesprek met premier De Jong aangevraagd over te verwachten moeilijkheden met Zuidmolukse jonge ren. Een bestuurslid van de centrale jon gerenorganisatie van Zuidmolukkers, R. Metekohy, heeft dat zaterdag meege deeld tijdens een ontmoeting met verte genwoordigers van jongerenorganisaties van Nederlandse politieke partijen. Hij zei dat de jonge Zuidmolukkers zich steeds meer geïsoleerd voelen in de Ne derlandse samenleving. Hij vond het steeds moeilijker worden om deze jong- ren in bedwang te houden. De heer Metekohy zei dat extremisti sche elementen onder de jonge Zuid molukkers gehoor vinden. Hij wees op de brandstichtingen in het Indonesische ambassadegebouw en zijn gedachten gingen uit naar 't optreden van Black Power in Amerika. Volgens hem werd er in Nederland te weinig begrip opge bracht voor de belangen van de Zuid molukkers, die politiek en cultureel een aparte groep vormen. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de jonge renorganisaties van ARP, SGP, GPV, CHU, PSP en Binding Rechts. Van de jongerenorganisaties van KVP, PvdA en VVD, die ook hadden toegezegd ver tegenwoordigers te sturen, was nie mand verschenen. ENKHUIZEN Dodelijk vermoeid maar dolgelukkig stapten gisteravond de 36-jarige J. A. v. d. Berg uit Vlissin- gen en de 26 jaar oude J. Spaan uit Delfzijl in Enkhuizen aan de wal. Zij hadden sinds donderdag met hun casco in het ijs van het IJsselmeer vastgeze ten. De mannen waren donderdag met het casco uit Zutphen naar Delfzijl ver trokken, waar het zou worden afge bouwd. Nog dezelfde dag dreven zij af naar de Friese kust. Nadat de vrouw van de heer Van de Berg gisteren de rijkspolitie had gevraagd naar het duo uit te kijken begon een zoekactie. Een politievaartuig nam de twee mannen aan boord. In Warns zijn bij een boerderij- brand 10 melkkoeien en 10 kalve ren omgekomen.De boerderij was het eigendom van het provinciale Groene Kruis in Friesland en werd bewoond door de veehouder J. Dijkstra. De schade wordt geschat op een ton. druk op de maag, opgeblazen gevoel EINDHOVEN In zijn woonplaats Valkenswaard is zaterdagmorgen op 73-jarige leeftijd overleden ir. P. F. S. Otten, oud-president en oud-president commissaris van de NV Philips Gloei lampenfabrieken. Ir. Otten werd op 31 december 1895 in Berlijn geboren, waar rijn vader werkzaam was als hoofdingenieur bij de AEG. In januari 1923 behaalde hij aan de Technische Hogeschool te Delft 't diploma elektro-technisch ingenieur. Op 1 augustus 1924 trad ir. Otten in dienst bij de NV Philips, waar hij in mei 1927 benoemd werd tot onderdirec teur. In november 1936 verkreeg ir. Ot ten de functie van directeur. In juli '39 werd hij benoemd tot president van de Philipsonderneming, als opvolger van dr. A. F. Philips. Gedurende de, bezettingsjaren leidde ir. Otten, met enige leden van de di rectie en van de concernstaf, het Fhi- lipsbedrijf vanuit Engeland en de Ver enigde Staten. Vier dagen na de be vrijding van Eindhoven keerde hij te rug en onder rijn leiding werd met kracht de wederopbouw van verwoeste fabrieken, kantoren en laboratoria ter hand genomen. Met het oog op de verdere groei van het bedrijf, werd in dé leiding van het concern een reorganisatie doorge voerd, die in 1946 leidde tot de instel ling van een raad van bestuur. Ir. Ot ten werd benoemd tot voorzitter van het presidium van dit college. In deze functie werd hij op 29 maart 1961, toen hij aftrad wegens het berei ken van de 65-Jarige leeftijd, opgevolgd door rijn zwager, ir. F. J. Philips. Hier na bekleedde hij de functies van voor zitter en gedelegeerd commissaris van de raad van commissarissen van de NV Philips Gloeilampenfabrieken. Als zodanig trad hij in april 1968 af wegens het bereiken van de daartoe gestelde leeftijdsgrens. Tijdens zijn leven is ir. Otten ook commissaris geweest van de Amro- bank, van Fokker en van het Staatsbe drijf der Artillerieïnrichtingen. Grote waarde kende ir. Otten toe aan de sporbeoefening, vooral door de jeugd. Hij was erelid en beschermheer van verschillende verenigingen. Zelf had hij een bijzondere voorliefde voor het alpinisme. Ir. Otten was drager van vele hoge binnen- en buitenlandse onderscheidin gen. Hij was grootofficier in de orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot officier in de Huisorde van Oranje. Voor de bijdrage, die hij leverde aan de bevordering van de Nederlands- Amerikaanse verstandhouding werd hem in 1957 de Peter Stuyvesant-re- ward toegekend. In datzelfde jaar viel hem de gouden Mozart-medaille van de stad Salzburg ten deel. Ir. Otten was voorts erebur ger van de gemeenten Eindhoven en Valkenswaard. .0 Een gelukkige moeder, een trotse vader en een „wolk" van een baby po seerden in een kliniek te Genève voor een groot aantal fotografen: So phia Loren, haar man Carlo Ponti en hun zoon Carlo.

De Vallei | 1969 | | pagina 5