Melkboeren verkopen dezelfde produkten Kruideniers in Eist zijn in moeilijkheden „Elf is te veel „Spanning in Israël is overal merkbaar" Een greep uit onze collectie: Inwoonster van Kesteren was in Jeruzalem tijdens aanval op vliegveld Beiroet Bevolking ook niet met acties. STEENHOUWERIJ VAN VERWOESTING GERED I ft ANWB-avond Controle Arabieren Exportmarkt gevogelte Nieuwe correspondente in Kesteren DINSDAG 7 JANUARI 1969 ELST Het gerucht, dat het bergaf waarts gaat met de Elsterse kruide niers, wordt met de dag sterker. Hoofdoorzaak zouden de rijdende win kels van de melkhandelaren zijn, die overigens beslist niet met de bedoeling hun mededetaillisten bewust te ruïne ren, trouw elke dag voor de huisdeu ren verschijnen met behalve zuivelpro- dukten, een ruim assortiment aan krui denierswaren. „Vooral de kleinere buiten de dorps kern gelegen kruideniers kunnen hun winkels, als gevolg van het snel krim pend aantal klanten niet meer draaien de houden", zegt men. Vast staat, dat het voor de meeste huisvrouwen een uitkomst is, niet lan ger met een zwaar beladen boodschap pentas te zeulen. Het wordt hun nu immers gemakkelijk gemaakt, want er zijn maar weinig artikelen, die niet in de rijdende winkel van de melk boer te vinden zijn. Er ziijn in totaal elf kruideniers in Eist, naar de smaak van de insiders veel te veel voor io'n kleine gemeen schap. De eigenaar van een grote zelf bedieningszaak zei: „Wij hebben het duidelijk gemerkt toen de melkhande laren zich op ons gebied begaven. Mijn omzet liep vanaf dat moment sterk achteruit, maar als je een goed beklante zaak hebt, kun je de klap nog enigszins opvangen". Dat het geen prettige situatie voor de kruideniers is valt moeilijk te ont kennen, maar het is een verschijnsel van deze tijd, dat iedere handelaar in levensmiddelen, van welke aard dan ook, alles op dat gebied wil gaan ver kopen. Ook in kleine plaatsen gaat men steeds meer naar het „super marktsysteem". De slager verkoopt kruidenierswaren én zuivelprodukten. De meeste kruideniers verkopen wat de slager en de melkboer verkopen met daarnaast nog een ruime keus aan textiel, zoals sokken, nylons, ga rens, theedoeken enz. De heer D. Wijkniet op de Woudweg, die er een kruideniers-annex sigaren zaak op nahield heeft er noodgedwon gen per 1 januari mee moeten stop pen. Het ging hem zeer aan het hart een zaak, die hij jaren geleden op KESTEREN Met ingang van he den is mej. B. van Hoeve in Kesteren benoemd tot correspondente voor de bladen van Wegener's Couranten Con cern. Mej. Van Hoeve zal in samen werking met één van onze redacteuren hoofdzakelijk de nieuwsgaring voor De Vallei in Kesteren verzorgen. Berichten en mededelingen kunnen dagelijks aan haar worden meegedeeld. Het adres van mej. Van Hoeve is Jan Tooropstraat 10. Telefonisch is onze correspondente te bereiken onder nummer 08886-593. Onze redacteur, de heer A. R. M. Burlage, blijft zijn werkzaamheden voor De Vallei in Kesteren voortzetten en is eveneens dagelijks voor berichten en mededelingen bereikbaar op het adres Adr. van Ostadestraat 10 in Kes teren (tel. 08886-585). v 4 Zwijnsbergen in het klein begon, als gevolg van een dergelijk tijdsverschijn sel te moeten opgeven. Commentaar wilde de heer Wijkniet niet geven. „Ik kan het begrijpen en ben daarom beslist niet haatdragend", zegt hij. Bij navraag bleken verschillende kleine kruideniers „van niets te weten". „Ik pieker er niet over de zaak te sluiten, of het zou vanwege mijn leef tijd moeten zijn", beweerde een van hen. Ook wordt er wel gefluisterd, dat invoering van de BTW sommige win keliers in moeilijkheden heeft gebracht. De tijd zal leren of nog meer winke liers in Eist gedwongen zullen wor den het voorbeeld van de heer Wijk niet te volgen. „Ik heb gehoord dat er nog rie kruideniers in Eist overwegen om hun zaak te sluiten, maar zeker weet ik dat niet. Naar mijn mening is een aantal van elf kruideniers voor zo'n kleine gemeenschap als Eist te veel," vertelde gisteren de heer Slok, voor- De melkhandelaren stouwen hun wa gens vol met allerlei levensmiddelen om hun klanten letterlijk en figuurlijk zo veel mogelijk tegemoet te komen. zitter van de Contactgroep Winkeliers in Eist. Over de mate waarin de krui deniers gedupeerd worden door de melkboeren kon de heer Slok niets zeggen. Een van de kruideniers, die nadeel van de rijdende winkels ondervindt, is de heer J. Vermeer. „Het is gelukkig voor mij nog niet zo erg dat ik mijn zaak moet sluiten, maar alle kruide niers ondervinden er schade van", zegt hij. Ook de heer Vermeer ziet niet alleen de melkboeren als de oor zaak van de situatie. „Elf kruideniers is voor Eist veel te veel. Vier zaken op dat gebied ztfu al meer dan vol doende zijn", aldus de heer Vermeer, die ook al heeft gehoord, dat nog en kele collega's overwegen om hun zak ken te sluiten. RHENEN De ANWB organiseert in een beperkt aantal plaatsen door het gehele land van begin september tot eind april zogenaamde Bondsavonden. Deze informatieavonden hebben tot doel de veelomvattende werkzaamhe den van de ruim 1 miljoen leden tel lende toeristenbond zowel voor leden als belangstellenden toe te lichten. Zo zullen enige interessante films worden vertoond, die betrekking heb ben op toerisme en verkeer. Met be hulp van kleurendia's worden enige aspecten van 't ANWB-werk onder de loep genomen. Ook zal een kleine ex positie in de zaal een indruk geven van de grote verscheidenheid aan gid sen en kaarten die de bond uitgeeft. Een dergelijke bondsavond zal in Rhenen op donderdag 23 januari wor den gehouden in óe Stichtse Oever". KESTEREN „Sinds de geslaag de overval van Israëlische comman do's op het vliegveld van de Liba nese hoofdstad Beiroet is de gespan nen sfeer in Israël, die sinds de ju- ni-oorlog aanwezig was, belangrijk toegenomen. Vooral de ochtend na de overval was duidelijk merkbaar, dat de actie de Israëliërs in hun zelfvertrouwen had gesteund. Naast bezorgdheid, die uiteraard overal in Israël aanwezig is, had een zekere mate van vreugde zich van de be volking meester gemaakt". Aan het woord is een jonge inwoonster van Kesteren, die dezer dagen van een vakantie uit Israël terugkeerde. Op het ogenblik van de veel besproken overval verbleef zij in Jeruzalem, waar op dat moment hoe kan het ook anders de militaire actie, evenals in ons land, het gesprek van de dag was. De vakantiegang ster maakte van de gelegenheid ge bruik om in gesprekken met de be volking haar indrukken op te doen. Juist terug, vertelde zij gisteravond haar relaas. Als je met een Israëli praat over de problemen in het Midden-Oosten wordt al spoedig duidelijk, dat het recht van de sterkste na alles wat in de geschiedenis van dit jonge land al is voorgevallen het zwaarst is gaan wegen. De bevolking verkiest de veiligheid van het eigen land bo ven de goodwill van de wereld. Dat wil natuurlijk niét zeggen, dat dé Joden dolgelukkig zijn met de vergeldingsacties, die worden onder nomen tegen de verschillende soor ten infiltraties van de Arabische verzetsorganisaties. Men is over tuigd van de noodzaak om terug te slaan. En vanuit dat standpunt is bijna iedere Israëli bereid zich in te zetten om de veiligheid van het land te garanderen. Is er in Israël iets merkbaar van veiligheidsmaatregelen? „De controle, van vreemdelingen wordt zeer intensief uitgevoerd. Om dat ik op doorreis naar Zuid-Afrika al eens in Egypte was geweest, trok het stempel in mijn paspoort tel kens de aandacht van d.e militairen. Op een wat scherpere controle na leverde het verder gelukkig geen moeilijkheden op. Naast de controle van vreemdelin gen zijn tal van andere veilig heidsmaatregelen merkbaar. Over al op straat zie je tot aan de tan den gewapende militairen, die voor al aan de grenzen zijn geconcen treerd. Elk uur van de dag houdt men rekening met acties van de Arabieren. De spanning is daarom overal merkbaar". Hoe denken de Israëli's over een vreedzaam samenleven met de Ara bieren? „Ik heb de indruk gekregen, dat de Israëlische bevolking niets liever wil dan vrede. Of men voor het ver krijgen van deze vrede bereid is de bezette gebieden van de 6-daagse oorlog af te staan, betwijfel ik. Ver schillende mensen verzekerden mij, dat ze hier op tegen zijn. Het Jordaanse gedeelte van Jeru zalem, dat sinds de oorlog van 1967 ook bij Israël hoort zullen de joden naar mijn gevoel helemaal niet meer willenprijsgeven. Zij hebben, dat met hun eigen bloed veroverd en zijn zeker niet van plan dit ooit te rug te geven". Hoe denken de Arabieren over de Israëlische bezetting? „In Jeruzalem heb ik met verschil lende Arabieren gesproken. Voor de juni-oorlog hoorden zij nog tot de bevolking van Jordanië. Velen van hen geven toe, dat hun levensom standigheden beter zijn dan ooit te voren. De Arabieren voelen het ech ter als een belasting, dat hun moe derland hen ontstolen is. Door fana tieke elementen worden zij aangezet, dit niet te nemen. Sommigen hebben dan ook hun huis en haard verlaten om deel te gaan nemen aan infil traties vanuit naburige landen". Wat.„was de totale indruk na het" bezoek aan Israël? Nog nooit heb ik een land bezocht, dat zo veel cultuur, historie en he dendaagse problemen heeft. Bij een bezoek aan de Bijbelse en andere historische plaatsen, ontkom je er niet aan ook de hedendaagse pro blemen te onderzoeken. Met diepe bewondering heb ik kennis genomen van al hetgeen, dat in het 20-jarig bestaan van Israël tot stand is ge bracht. In gebieden, die totaal on vruchtbaar waren, zijn nu citrus- plantages aangelegd, die tot diep in de Negev-woestijn worden bevloeid met water uit het meer van Tiberias. Ook de industrie en de aangepaste architectuur roepen een diep respect op. Israël heeft op mij een diepe, maar vooral ook sympathieke indruk gemaakt". RHENEN Gisteravond werd de Rhenense brandweer voor de derde maal in het nieuwe jaar gealarmeerd voor een brand, die een grote omvang had kunnen aannemen. Dank zij snel uitrukken kon de werkplaats van de steenhouwerij van de firma Wouden berg aan de Radboudweg van een ge wisse ondergang worden gered. De brand was uitgebroken door een oververhitte schoorsteen, waardoor het zich in de buurt bevindende houtwerk vlam vatte. Met twee stralen op de •nevelspuit pakte de brandweer de vuur haard aan. Eén straal werd op de brand gericht vanaf de buitenkant van het gebouw en door het interieur werd de vuurhaard bestreden door brand weerlieden die waren voorzien van persluchtmaskers, vanwege de enorme rookontwikkeling. Na ongeveer een kwartier kon het signaal „brand meester" worden gege ven. Alleen het houtwerk rond de schoorsteen in het bedrijf ging verlo ren. De aard van het bedrijf is van dien aard, dat niet van waterschade kan worden gesproken. Na de brand van zaterdag was dit de derde vuurhaard die de Rhenense spuitgasten kregen te verwerken. Zon dagmiddag moest worden uitgerukt voor een schoorsteenbrand bij dr. Almekin- ders, die echter al geblust was toen de brandweer arriveerde. De markt voor geslacht gevogelte is wat onoverzichtelijk. Door invoering van de BTW wordt meer aandacht ge schonken aan de inventarisatie dan nor maal het geval was. Doordat na 1 januari geen restitutie van betaalde O.B. meer gegeven kan worden bij export, rekent men met ho gere prijzen na 1 jan., temeer omdat te rekenen valt met een loonstijging in de slachtbedrijven. In de week tot 14 dec. is 4578 ton geslacht gevogelte uitgevoerd, waarvan 3048 t kuikens; 381 t kippen; 292 t Pekingeenden en 857 ton divers gevo gelte. I

De Vallei | 1969 | | pagina 5