Frans van den Enden besloot tot een ingrijpende en opvallende koerswijziging Rekening houden met deelneming aan de Tour Koploper Mader verbeterde positie tegen Andersson Uitslagen draverijen Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Tegenwoordig veel te veel excessen in voetbalsport Robur versloeg jeugd Go Ahead Noorse skispringer verongelukt Toch weer voetbal in Amerika Remise tussen Böhm en Ligterink Hoogoventoernooi sterk bezet Honderdste Deense voetballer vertrokken Passarell had veel moeite met 17-jarige Vera Caslavska sportvrouw van 1968 Spurgeon trainer van Mechelen Handbalzege tegen zwak Israël: 11-6 Okker speelt mee in Brisbane In Apeldoornse Vierdaagse ook dames op 50 km Centrale training hockey-selectie Selectie achtkampen tafeltennis leverden verrassingen op Spannende „Transferperiode" in wielersport Goede dienst In principe Twintig renners Al compleet N i e mey e r-sch a a kt oe r n oo i Ongewijzigd Noodkreet Britse Minister De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 8 JANUARI 1969 SANTPOORT Terwijl de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie in deze wintermaanden de balans opmaakt van een nogal rumoerig wielerseizoen dopingcontrole was vorig jaar het codewoord in de winterse tijd van be zinning, medische begeleiding is na de onlusten in Olym pisch Mexico nu hét modewoord houden de bazen der prof-stallen zich bezig met het contracteren van beroeps renners. Na het wegvallen van Smith en Televizier een leger vechtlustige soldaten onder aanvoering van generaal Pellenaars staan nu voornamelijk Willem II en Cabal- lero als concurrenten tegenover elkaar. De aanpak van deze sponsors verschilt in menig opzicht. Ton Vissers (Willem II) houdt ervan te preluderen op stunts, heeft al aangekondigd dat zijn ploeg en zijn ploeg alleen door Felix Levitan is uitgenodigd als enige echte Nederlandse formatie te verschijnen in de Tour de France, hoogtepunt van het wegseizoen. Caballero's Frans van den Enden haalt daarover de schouders op, weet zich verre van kansloos om met een ploeg jonge profs naar het Touravontuur te trekken. In elk geval: Van den Enden pakte de zaken in de trans ferperiode der coureurs" aan op een manier, die op een koerswijziging duidt. Frans van den Enden: „Onze opzet is nooit geweest Sinterklaas te spelen voor de renners". Als manager van Caballero's wielerstal onderschrijft h(j met deze uit spraak de zakelijkheid waarmee naar zijn opvatting een sponsor in de wielersport hoort te staan tegenover profcoureurs, die een contract begeren. Er valt een opmerkelijke koerswijziging uit af te leiden. In de niet zelden venijni ge concurrentiestrijd tussen de zogeheten extra-sportieve merken commerciële ondernemingen, die er een wielerstal op na houden was Caballero in de wie lersport anders dan andere. Mikkend op een geleidelijke kwaliteitsverbetering van de wielrennende werknemers schijnt deze sponsor, die al zo'n véértien jaar amateurs een kans geeft en nu met beroepsrenners zijn vierde seizoen ingaat, rijp voor concurrentie op basis van gelijkheid met het steeds op wat meer uiterlijk vertoon gestelde Willem II, waarvan de rad pratende, keihard werkende stunt man Ton Vissers ploegbaas is. f Aanvankelijk presenteerde zich Ca ballero, nu vooral aandacht bestedend aan wegrenners in de prof-sector, als uiterst tolerante werkgever, die de op bouw liet prevaleren boven het inciden-r tele succes. Jonge amateurs kregen een loyale kans, voortreffelijk geleid door de vriendelijke gentleman Gerard Pe ters. Met profs werd grote clementie in acht genomen. Een reeds geruime tijd gekortwiekte hoogvlieger als Piet Steenvoorden werd door de jaren heen gehandhaafd: beloning voor zijn pres taties in het verleden, toen hij zich voor weinig centen een geestdriftig en lang niet onverdienstelijk beroepsrenner had getoond. Onlangs pas werd hem geen nieuw contract voorgelegd. Piet Steen voorden stopte ermee, nadat Caballero hem heel correct de zilveren speld had uitgereikt voor 12Vi jaar trouwe dienst. Met die instelling, waaraan hardheid ontbrak, bewees deze sponsor intussen de wielersport een dienst, die niet on derschat mag worden. Van den Enden, destijds: „Voor ons is het veel belang rijker dat wij stap voor stap iets goeds opbouwen. Ik ben blij dat mijn directie niet uit is op snelle successen en veel tam-tam". De uiterst zorgvuldige, bij voorkeur zwijgzame manager nu: „misschien duurt het nog wel vijf jaar voordat we helemaal in onze opzet zijn geslaagd. Wij hebben geen haast." In hechte samenwerking met Gerard Peters schiep Van den Enden binnen zijn wielerstal een klimaat, waarin ren ners opgroeiden voor het grote werk. Nadat hij zich vorig seizoen al pressen teerde aan de start van menige grote klassieker voelt hij nu wel voor het werk op topniveau: de Tour de Fran ce. „Maar", waarschuwt een altijd tot voorzichtigheid geneigde Van den En den, „het hoeft niet ten koste van alles. Heel veel zal afhangen van de presta ties in het voorseizoen. Dan zal moeten blijken of onze renners er rijp voor zijn." Frans van den Enden heeft zich wei nig aangetrokken van de uitspraken van Ton Vissers, die na een reisje naar Parijs terugkwam met de verzekering, dat de Tour-organisatie Willem II zal uitnodigen als Nederlandse merken ploeg in de Tour 1969. Van den Enden, schouderophalend: „Op dat punt is er in Parijs nog niets beslist. Ruim drie weken geleden, zo dra de mogelijkheid was geopend, heb ben wij in principe ingeschreven voor de Tour. Wij kregen een brief terug, waarin stond dat wij best een kans maakten te mogen starten. De enige voorwaarde was, dat wij in staat moes ten zijn een capabele ploeg te forme ren. Bovendien staat het nog helemaal niet vast, dat er maar één Nederlandse merkenploeg wordt toegelaten. Het lijkt me heel goed mogelijk, dat de Tour organisatie na de overwinning van Janssen veel voelt voor het rijden van twee ploegen." Hopend op goede prestaties in het voorseizoen stelde Caballero intussen al een profploeg van twintig renners TIEMEN GROEN niet constant genoeg HARRY STEEVENS berouwvol spijtoptant samen, waarin het accent veel sterker dan in voorgaande jaren ligt op de weg renners. Voor verlenging van hun con tract kwamen niet in aanmerking: de wereldkampioenen achtervolging Groen en Bongers, benevens Braspenninckx, Vogels, Peters en Drummen. Van den Enden, openhartig: „Wereldkam pioenen als Groen en Bongers hadden we toen nodig om onze image in het buitenland te verbeteren. Nu zoeken we het in een andere richting. Tiemen Groen is bovendien een heel moeilijke jongen gebleken, waarmee niet makke lijk te praten viel. En wat heb je eigen lijk aan zo'n jongen, die elk jaar een titeltje haalt en verder heel weinig pres teert? Zo voelde ik er voor dit seizoen ook niets voor om Dolman te contracteren. Hij heeft evenals Van der Vleuten en Haast meermalen geprobeerd bij ons onder dak te komen, maar ik heb in deze opzet niets aan een renner die zo als Dolman wel twee jaar achter elkaar Nederlands kampioen wordt, maar ver der weinig laat zien. En dan vraagt zo'n renner nog een erg hoog salaris ook. Nee, dan heb ik in feite meer aan een Cees Zoontjes, die wij vorig jaar een kans gaven die hij helemaal heeft waargemaakt. Hij reed in criteria en enkele buitenlandse klassiekers. Ik ge loof toch, dat je het van dergelijke jon gens moet hebben." Uitgaande van dat standpunt en reke ning houdend met een eventuele deel neming aan de Tour de France for meerde Van den Enden voor het ko mende seizoen zijn wielerstal, die al compleet is. Hij gaat straks het nieuwe seizoen in met een jonge ploeg van twintig profs (gemiddelde leeftijd 23 jaar), waarin heel wat talent is gebun deld. Er moet uiteraard worden afge wacht of deze veelbelovende jongeren overigens ook beschikkend over eni- DRAMMEN Bij nationale wedstrij den skispringen in de Noorse stad Drammen is de Noor Kjell Olaf Haa- konsen dodelijk verongelukt. Haakon- sen viel in plaats van omlaag te zwe ven, kwam op zijn hoofd terecht en overleed. ATLANTA Vandaag, niet lang na dat de Amerikaanse voetbalcompetitie wegens zeer geringe belangstelling en de daaruit voortvloeiende financiële verliezen voorlopig werd stil gelegd, heeft de Noordamerikaanse Voetballi ga (NASL) bekendgemaakt dat er vol gend seizoen in de Ver. Staten weer aan een competitie zal worden begon nen, waaraan acht ploegen zullen deel nemen. Dit, volgens een woordvoer der van de NASL, „omdat de eige naars van de clubs ons dat hebben ver zocht". De vroegere international van Wales, Phil Woosnam, is als competi tieleider aangesteld. De acht ploegen die zich opnieuw in het Amerikaanse voetbalavontuur zullen storten, zijn: St. Louis, Dallas, Baltimore, New York, Oakland, Chicago, Kansas City en At lanta. ge ervaring in het algemeen over eind blijven in alles vergende etappe wedstrijden. Nieuw gecontracteerde profs zijn rou tinier Arie den Hartog, Leo Duyndam, Cees Rentmeester, Jan Krekels, Leen de Groot en Albert van Midden. Terug gekeerd als een sportieve spijtoptant is Harrie Steevens (van Willem II), die op eigen verzoek een driejarig contract te kende, zodat hij niet meer zo snel in de verleiding kan komen over te stappen naar een ander merk. Gehandhaafd bleven Jan van der Horst, Gerard Vianen, Cees Zoontjes, Jan en Huub Harings, John en Wim Schepers, Cor Schuuring, Dies Kosten, Piet de Wit, Gerard Koel en de Deense zesdaagserenners Palle Lykke en Fred dy Eugen. „Als de resultaten in het voorseizoen overeenkomen met onze verwachtin gen", oordeelt Frans van den Enden, „kan ik vrij gemakkelijke een behoor lijke Tourploeg samenstellen." ARIE DEN HARTOG bruikbare, geroutineerde kracht WIJK AAN ZEE We zitten in het zevende Niemeyer-schaaktoernooi in de fase van hoop en vrees. Dat is veelal zo als er nog enkele ronden te spelen z(jn en de koplopers afwisselend slagen en falen, terwijl de verwachtingen ten aanzien der achtervolgers (te) hoog gespannen blaken te ztfn. Gisteren, in de zesde ronde was het niet anders. Op dat ogenblik had de leider in de finalegroep, Mader, een halve punt voorspropg op de venijnige Andersson, die ztjn kleine beweeglijke figuurtje extra kromde en opvallend stoelvast slag le verde. H(j deed dat via een stokoude variant van het Pruisisch, uitvoerig geana lyseerd in het bekende boek van de Rus Estrin. Toen hij evenwel dat abc feil loos had opgezegd stokte zijn spel. De positionele schatgraverij, die hierop dient te volgen, was bij Mader kennelijk in betere handen. Die snoerde de arme Zweed de adem compleet af, zette toen de artillerie in en liep vervolgens de zware koningsstelling overhoop. Zelfs Anders son werd er stil van en dat is vermoedelijk de eerste keer in Groningen geweest, want hij heeft een spraakvermogen als een waterval. Ribli bleef in de running. Hij moest daartoe een zeer lastige partij tegen Turunen tot winst voeren. Die was be hoedzaam agressief. De behoedzaam heid uitte zich in slow-slow en nog eens slow, de agressiviteit in het oppeuze len van vijandelijke pionnetjes. Ze kwa men hem echter zwaar op de schaak maag te liggen. Ribli, die Hongaars meester is, bewees dat met een vrij plots uitgevoerde charge tegen de zwarte koning, die met zijn getrouwen geheel de lucht in vloog. Turunen deed er het zwijgen toe, knikte wel minzaam en stond gelaten opHad hij daar voor in de vorige ronde stormachtig applaus in ontvangst mogen nemen? Schakerseer bleek weer eens de roem van de ééndagsvlieg te zijn. Vaganian won van Schaufelberger. Overigens knorde hier de menigte nogal over. Toegegeven, dat de Zwitser niet floris sant stond, zijn capitulatie kwam pu bliek en medestrijders echter wel wat erg vroegtijdig. De Rus lachte over het gehele lichaam. Dat Ghizdavu en Lombard remiseer den ontging de goegemeente wat. Hun duel had niet tot de verbeelding ge sproken. Atanassof en Webb braken af. Waar schijnlijk heeft Webb kansen. De ar me Atanassof mag wel de prijs voor uithoudingsvermogen ontvangen. Hij zwoegt uur na uur, bijna elke partij kost hem een tweede zitting en bij herhaling ontglipt hem dan net nog het halve punt. In de kwalificatiegroep is de situatie ongewijzigd gebleven. Juhnke, die zo stoer 5 uit 5 had geproduceerd, geraak te tegen de Deen Fedder wat in moei lijkheden doch taai-volhardend hield hij het hoofd boven water, kwam tot verdaging en daarna tot het halve ei. Meer honger had hij uiteraard niet meer na de verschrikkingen van het opening ss pel. Ligterink verhinderde, dat jeugdkam pioen Böhm een stapje nader tot de pe lotonaanvoerder kwam. De Groninger zette de partij positioneel op met steeds in backhand de dreiging van een ko- ningsaanval hanterend. De Rotterdam mer was op zijn qui vive. Hij smoorde de aanvalspogingen, ruilde materiaal en zeilde toen ongehavend naar remise. Wit: Bellon (Spanje); zwart: Teirlinck (België). Belgradoër-gambiet. 1. e2—e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Pbl—c3, Pg8—f6; 4. d2—d4, e5Xd4; 5. Pc3—d5, Pf6Xe4; 6. Ddl—e2, f7f5; 7. pf3g5, d4d3; 8. c2Xd3, Pc6—d4; 9. Ddl—h5t, g7g6; 10. Dh5—h4, c7— c6; 11. d3Xe4, c6Xd5; 12. e4Xd5, Dd8— a5t; 13. Kei—dl, Da5Xd5; 14. Lfl—c4, Dd5Xc4; 15. Tfl—elf, Lf8—e7; 16. TelX e7t, Ke8Xe7; 17. Pg5—e4t, Ke7—e6; 18. Dh4f6t, Ke6d5; 19. Pe4—c3t, Kd5c5; 20. b2—b4t, Kc5Xb4; 21. Tal- bit, Kb4a5; 22. Lel—d2, Dc4—fit; 23. Ld2el; Dfld3t, remise. De uitslagen waren: Finalegroep: Afgebroken partijen vijf de ronde; VaganianGhizdavu V*Vs. Uitslagen zesde ronde: Ghizdavu (Roem.)Lombard (Zwits.) V*Vi; Ata nassof (Buig.)Webb (G.-B.) afg. Maeder (W.-Dld.)Andersson (Zwe.j 10; Ribli (Hong.)Turunen (Finl.) 1—fi; Vaganian (Rusl.)Schaufelberger (Zwits.) 10. Stand na zes ronden: 1. Maeder 5, 2/3 Ribli en Vaganian 4, 4. Andersson 3Vï, 5. Webb 3 en 1 afg., 6. Ghizdavu 3, 7. Lombard 2, 8. Atannasof 1V« en 1 afg., 9/10. Schaufelberger en Turunen l'/t. Kwalificatiegroep: Afgebroken par tijen uit de vijfde ronde: Pokojowcyk Teirlinck V»V«. Uitslagen zesde ronde: Bellon (Sp.)—Teirlinck (Belg.) Vt; Payrhuber (Oost.)Pokojowczyk (Po len) afg.; Moles (Ierl.)Vujacic (Z.-Sl.) afg.; Ligterink (Ned.)Böhm (Ned.) Vi Vi; Fedder (Denem.)Juhnke (W.-Dld.) afg. Stand na zes ronden: 1. Juhnke 5 en 1 afg.; 2. Böhm 4, 3. Pokojowczyk 3 en 1 afg.; 4/6 Fedder, Moles en Vujacic 2Vs en 1 afg.; 7. Bellon 2*/i; 8. Payrhuber 2 en 1 afg.; 9. Ligterink 2, 10. Teirlinck 1. WIJK AAN ZEE In de hoofd groep van het 31e Hoogovenschaak toernooi zullen van 13 januari tot 1 februari 10 internationale grootmeesters van de partij zijn. Opvallendste deel nemers zijn de Russen Botwinnik, Gei ler en Keres. De overige zeven spelers van de grootmeestergroep bezitten de titel internationaal meester. Voor de we- reldschaalbond (FIDE) geldt dit toer nooi als een la-krachtmeting. Ook voor de meestergroep (kwalifi catie 2a) zijn zestien schakers uitge nodigd. De Russische wereldkampioene bij de dames, Nona Gaprindasjvili, moet het opnemen tegen elf meesters, twee kandidaatmeesters en twee niet- titelhouders. De deelnemers zijn: Grootmeestergroep: P. Benkö (Rusl.); M. Botwinnik (Rusl.); D. Ciric (Joegosl.); J. H. Donner (Ned.); E. Gelier (Rusl.); L. Kavalek (Tsjsl.); P. Keres (Rusl.); W. Lqmbardy (USA); F. Dlafsson (IJsl.); L. Pörtisch (Hong.)Z. Doda (Polen) K. Langeweg (Ned.); A. Medina (Spa.); P. Ostojic (Joegosl.); H. Ree (Ned.); T. v. Scheltinga (Ned.). Meestergroep: B. J. Bednarski (Polen); V. Ciocaltea (Roem.)N. Cortlever (Ned) N. Gaprindasjvili (Rusl.); K. Honfi (Hong.); H. Kramer (Ned.); B. Kuraji- ca (Joegosl.); J. Kozma (Tsjsl.); B. San- dor (Hong.); M. Ujtelky (Tsjsl.); H. Wes- terinen (Finl.); H. Bredewout (Ned.); R. Hartoch (Ned.); A. Jongma (Ned.); T. Krabbe (Ned.); E. Scholl (Ned.). KOPENHAGEN Kjeld Hold is de honderdste Deense voetballer, die zijn land heeft verlaten om met voetballen geld te verdienen. Hold tekende een contract met een vereniging uit Zweden, waar alleen clubs uit de tweede en der de divisie buitenlanders mogen con tracteren. Op dit moment zijn nog meer dan veertig Denen als halve of hele prof ac tief. In Schotland en Zweden (elk 12) spelen de meesten, maar ook Nederland (6) is aantrekkelijk voor de Denen. De overigen komen uit voor clubs in West- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië en België. MELBOURNE Charles Passarell, hoog geklasseerd op de Amerikaanse ranglijst, heeft dinsdag ruim twee-en- eenhalf uur in de hitte moeten zwoe gen om de zeventienjarige John Alexan der uit te schakelen in de tweede ron de van de tenniskampioenschappen van Victoria. Passarell, die maandagavond tot middernacht op de baan had ge staan om in de eerste ronde Neale Fra- ser uit te schakelen in een wedstrijd bij kunstlicht, had die partij nog dui delijk in de benen toen hij nauwelijks twaalf uur later in het Kooyong-sta- dion te Melbourne aantrad voor zijn ontmoeting met John Alexander. Pas sarell won tenslotte met 20-18, 6-4, 7-5. De wedstrijd tussen Arthur Ashe en de Australiër Terry Addison, die voor dinsdagavond op het programma stond, werd eerder op de dag gespeeld, om dat de gebrilde Ashe last heeft van kunstlicht. Judy Tegart, die bezig is aan een van haar slechtste seizoenen sinds haar entree in top-tennis ruim acht jaar geleden, werd met 6-4, 3-6, 4-6 uit geschakeld door juniorspeelster Kerry Harris. De belangrijkste uitslagen van de dinsdag gespeelde wedstrijden zijn: he ren-enkelspel: tweede ronde: Ahse (VS) - Addison (Aus.) 6-4, 8-6, 6-0, Bowrey (Aus.) - Coghlan (Aus.) 6-4, 6-1, 6-3, Passarell (VS) - Alexander (Aus.) 20-18, 6-4, 7-5. Dames-enkelspel: tweede ronde: Kerry Harris (Aus.) - Judy Tegart (Aus.) 4-6, 6-3, 6-4, Margaret Court- Smith (Aus.) - Jennifer Young (Aus.) 6-2, 6-2, Lesley Bowrey-Turner (Aus.)- Helen Amos (Aus.) 6-2, 6-2, Karen Krantzcke (Aus.) - Lita Liem (Ind.) 7-5, 6-4. HILVERSUM De eerste avond draverijen in 1969 brachten gisteren op de Hilversumse draversbaan verschil lende outsiders in het eerste gelid. Zo won volkomen verrassend A. T. Knij- nenburg met Earl Harley de Game- lanprijs vóór Fiera Hanover P en Grietje. Behalve dat de- winnaar zijn relatief kleine trouwe aanhang 40,40 voor één PRAAG Vera Caslavska, de Tsje chische vrouw, die in Mexico bij het turnen vier gouden medailles won, is dinsdag door de vereniging van Tsje- cho-Slowaakse sportjournalisten uitge roepen tot de beste sportman(vrouw) van 1968. Tweede werd de Amerikaanse vèr- springer Bob Beamon, die in Mexico- stad eveneens een gouden medaille won. Als derde eindigde de Franse skiër Jean-Claude Killy en als vierde de Amerikaanse discuswerper Al Center. MECHELEN De voetbalclub Me chelen heeft de Brit Keith Spurgeon aangesteld als trainer. Mechelen speelt in de eerste divisie, maar maakt op het ogenblik een zeer moeilijke periode door. Het staat op één na onderaan op de ranglijst. Spurgeon is 36 jaar oud en heeft ge speeld voor Tottenham. Daarna train de hij de nationale ploegen van Nige ria en Libië, het Amsterdamse Ajax, AGOW en het Amerikaanse elftal van Dallas. Voor Mechelen voetballen op het ogenblik drie Britse spelers: Bal lard, Barke en Macleod. gulden deed uitbetalen, betekende het ook een trio-uitkering van 10.592 gul den voor één gulden! De gelukkige spe ler het is er maar één geweest kan dit jaar weinig meer gebeuren. Brown Bomber, nu in training bij J. Verhoeven, behoorde ook bij de onver wachte triomfators. In de fel omstre den eindstrijd bleef hij fraai eerste. Friday was de volgende uitschieter op deze surprise-avond met een win naarsuitbetaling van 54.30. Met Dorita Hollandia en Flying Lady werd dat een trio dat voor elke gulden een uit gekeerd bedrag van 3.724 gulden ople verde. F. J. Eerenberg, die niet over dreven gelukkig koerste, won 't sterkst bezette nummer met Zevenklapper, die in de ook weer felle eindstrijd eerste bleef. Toch wel verrassend. De uitslagen waren: Flageolet-prijs, eerste afdeling: 1 Fred Signaal (N. Schouten) 1.30,5, 2, Flamings Gold, 3. Flora K. Winn. 5.10, pl. 2.60, 23 koppel 16.40, cov 6.20. Gamelanprijs: 1. Earl Harey (A. T Knijnenburg) 1.29,-, 2. Fiera Hannover P, 3. Grietje. Winn. 40.40, pl. 10.60, 4. 2.10 koppel 13 cov. 15. Trio 10.592. Flageoletprijs, tweede afdeling: 1 Fisco H. (H. J. Pools) 1.29, 2. Godelie- ve, 3. Gravin van de Gol(o)f. Winn I.60 pl 1.30 2.60 2.50 koppel 8.50 cov II.50. Luitprijs: 1. Brown Bomber (J. Ver hoeven) 1.27.4, 2. Cerela Spencer, 3. Do mingo. Winn. 18.50, pl. 3.10, 2.70, 1.60, koppel 14.40, cov. 1140. Gitaarprijs: 1. Friday (B. Heynen) 1.26.5, 2. Dorita Hollandia, 3. Flying Lady. Winn 54.30, pl. 6.40, 1.40, 1.90, koppel 10.60 cov. 3.90, trio 37.24. Hoboprijs: 1. Zevenklapper (F. J Eerenberg) 1.23,3, 2. Entry Volann, 3. Y. Y. Hanover. Winn. 6.20, pl. 2.10, 1.80 3.50, koppel 14.10 cov. 5.40 Krontjongprijs: 1. Danny H. (H. J, Pools) 1.25.5; 2. Edelreiger S; 3. Daisy Norton, Winn. 3.90, pl. 1.90, 2.50, 1.90 Kopp. 10.60, cov. 12.50, trio 276,70. Leerlingen Winterkampioenschap 1. Venno Silk (A. de Graaf) 1.26,5; 2. Frida Zelé W; 3. Dido van Ernstheem Winn. 2.30, pl. 1.50, 3.40, kopp. 5.30, cov. 3.90. Totale omzet 170.715. ADVERTENTIE Vier middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en.- doen wonderen I LONDEN Er is in het blad Foot ball Supporter een noodkreet versche nen. Denis Howell, minister van Sport zaken in Engeland, slaakte in dit of ficiële orgaan van de nationale ver eniging van de supporters, deze kreet. Het vechten op de tribunes neemt toe. Er wordt de laatste tijden in En geland welhaast principieel al lang voor de wedstrijd begint opgetreden op een manier, die een jaar of vijf ge leden nog tot de grote uitzonderingen behoorde. Neem een club als het Birmingham- se Aston Villa. Het stond twee weken geleden dik onderaan in de tweede di visie. Toen kwam de „magiër" Doch- erty aan het roer en zowaar, twee keer winst voor de competitie en een keer voor de beker. De supporters hadden hier ruim vol doende aan om ver over hun toeren te raken. Met een extra trein werden er honderden in de nacht naar de uitwed strijd in Carlisle gebracht, 's Ochtends al vroeg werden in het heel rustige Carlisle de slapers gewekt door lallen de lieden uit Birmingham, die het niet bij strijdliederen lieten maar en pas sant wat etalageruiten indrukten. Met vroege arbeiders werden vechtpartijen uitgelokt, kortom, zo tegen negenen wer den de eerste arrestanten binnenge bracht. Dit is maar één voorbeeld. Er zijn vele hoofdstukken te vullen met gedra gingen van vooral de supporters, die het volle pond willen hebben van hun uitstapjes. Niet alleen de wed strijd, maar vooral ook de reis moet VLODROP Het Nederlandse hand balzevental heeft dinsdagavond in Vlo drop de eerste interlandwedstrijd tegen Israël met ruim verschil gewonnen: 2513. Bij de rust stond Nederland reeds met 116 voor. De Nederlandse ploeg dankte de overwinning voorname lijk aan het snellere spel, waartegen de technische en tactisch zwakke Isra eli niet waren opgewassen. Bo vendien probeerden de Israëli het te vaak met individualistisch spel, wat te gen de Nederlandse defensie nutteloos bleek. De beste schutters bij Nederland waren Guus Cantelberg (11), Piet Ki- vit (5) en Henny Loeffen (3). Bij Is raël Riklin (5) en Abramovitz (3). SINGAPORE Tom Okker, de na tionale tenniskampioen, die op 21 de cember in Hazerswoude trouwde met Annemarie Wanschers, is op huwelijks reis in Singapore. Okker is van plan van daar door te reizen naar Brisbane om deel te nemen aan de open tennis kampioenschappen van Australië, die op 20 januari beginnen. In een interview vertelde Okker, dat onder de huidige constellatie de be langstelling voor het tennistoernooi om de Davis-beker kleiner zal worden. „Tot het toernooi open staat voor professionals en amateurs zullen er steeds minder toeschouwers bij deze wedstrijden komen". APELDOORN De traditionele Vierdaagse zal dit jaar gehouden wor den van 8 tot 12 juli. De mogelijkheid is geopend voor dames van 21 tot 41 jaar deel te nemen aan de dagelijkse afstand van vijftig kilometer. Zij moe ten evenwel in bezit zijn van een me disch attest waarin uitdrukkelijk ge steld wordt, dat tegen een dagelijkse afstand van vijftig kilometer geen be zwaar bestaat. DEN HAAG Bij de hockeyers is er een nieuwe kernploeg van voorlo pig zestien spelers gevormd voor de centrale training, die dinsdag 18 febru ari in het Olympisch stadion in Am sterdam begint en onder leiding staat van de conditietrainer Cees Tania. De spelers, die de nieuwe coach Roepie Kruize onder zijn hoede krijgt, zijn: Brederode (HHIJC), Ebbens (Kam pong), Van "Staveren (Kampong), De Lanoy Meijer (Laren), Weemers (HTCC), Effers (HGC), F. Spits (Am sterdam), Hylkema (HMC), Ter Haar (Hilversum), Thole (Laren), Kist (HHIJC), Toebosch (Venlo), Zweerts (SCHC), Bolhuis (Kampong), Sikking (HTCC) en Peter Elffers (HGC). Van de ploeg, die deelnam aan het Olympisch hockeytoernooi in Mexico, hebben voor een nieuwe selectie be dankt Fokker, Van Vroonhoven, Ter- lingen, De Keyzer en Boks. Benninga en Duma, die eveneens tot de Olym pische hockeyploeg behoorden, zijn niet in de nieuwe kernploeg opgeno men. leuk worden. Tenslotte moet je er een hele week op kunnen teren, dus: ver niel de treinen,snijd de kussens van de trein aan flarden, provoceer en pro beer tot een vechtpartij te komen. Dat is de mentaliteit van een groeiende horde „voetballiefhebbers". ,De clubs", zo zegt Howell, „moe ten door de voetbalbond aansprakelijk worden gesteld voor het gedrag van hun spelers. Want ook de spelers ma ken het steeds bonter. Verder moeten de clubs zorgen hun supporters in da hand te houden. Slagen de clubs daar niet in, dan kan tenslotte overgegaan worden tot het sluiten van het veld." WIJHE Vier spelers van Torpedo en één van DTTC zullen de topklasse vormen in de negenkamp van de afde ling IJsselstreek, die in april door Tor pedo in Apeldoorn zal worden georga niseerd. In Wijhe werden maandagavond se lectiewedstrijden gehouden, die een zeer spannend verloop hadden. Het meest opvallende was wel, dat Dolf Keizer van Torpedo gestart als een der favorieten genoegen moest ne men met een zevende plaats en slechts één schamel winstpuntje. In de eerste groep was Joop Bijster bosch weer eens ongenaakbaar. Hij had alleen tegen Schuurman die overigens erg tegenviel en tegen Klopper drie games nodig. Voor het overige kon niemand hem bedreigen en zijn eerste plaats was volop verdiend. Als tweede klasseerde zich Bram Kol- denhof, die alleen van Bijsterbosch ver loor. Derde werd Hennie Klopper, ter wijl Ben Wijnhoud als vierde met de hakken over de sloot kwam. Hij had een iets beter game-gemiddelde dan Van der Ven, die vijfde werd. Ook Wim van Kampen van De Brug bleef met een gedeelde zesde en zevende plaats bepaald onder de verwachtin gen. In de andere groep namen slechts zeven spelers aan de strijd deel, om dat Baars niet op het appèl verscheen. Dick Huisman bevestigde zijn~ goede vorm van de laatste tijd door ongesla gen als nummer één te eindigen. Hij had drie games nodig tegen Keizer, Van Leeuwen en de jeugdige Henk de Wit. De laatste speelde een goede wed strijd en in zijn partij tegen Huisman won de gelukkigste (21-19, 19-21, 23-21). Op de tweede plaats eindigde Van Van Leeuwen, die van Huisman en van Keizer verloor. Hieruit blijkt wel dui delijk dat Keizer weer wisselvallig speelde. Jan Kalksma speelde zeer constant en dit leverde hem de derde plaats op, gevolgd door Henk de Wit, die met zijn vijftien jaar veruit de jongste spe ler in dit gezelschap was. Zowel Harm- sen als Teela kwamen tot twee winst- partijen en wisten zich niet te klasse ren. Dit achttal spelers wordt gecomple teerd door Jaap van Hummel (Swift), die als winnaar van vorig jaar vrijge steld was van het spelen van selectie wedstrijden. Voorts moesten de geko zen spelers Overweg (Swift) en D. v.d. Berg (De Brug) wegens persoonlijke re denen verstek laten gaan bij deze wed strijden. De eindstanden luiden: Groep A: 1. J. Bijsterbosch (DTTC) 7 pnt 14-2, 2. B. Koldenhof (Torpedo) 6 pnt 12-3, 3. H. Klopper (Torpedo) 5 pnt 12-6, 4. B. Wijnhoud (Swift) 3 pnt 7-8, 5. C. v. d. Ven (Torpedo) 3 pnt 6-8, 6. W. van Kampen (De Brug) 2 pnt 5-11 ,7. R. Rutgers (Swift) 2 pnt 5-11, 8. G. Schuur man (Wijhe) 0 pnt- 2-14. Groep B: 1. D. Huisman (Swift) 6 pnt 12-4, 2. G. v. Leeuwen (Swift) 4 pnt 9-6, 3. J. Kalksma (Torpedo) 3 pnt 7-8, 4. H. de Wit (Torpedo) 3 pnt 9-9, 5. H. Harmsen (Wijhe) 2 pnt 8-8, 6. H. Teela (DTTC) 2 pnt 5-9, 7. D. Kei zer (Torpedo) 1 pnt 4-10. APELDOORN - De eerste formatie van Robur heeft gisteravond onder de schijnwerpers aan de Asselsestraat een nuttige oefenwedstrijd gespeeld tegen de geselecteerde jeugd van Go Ahead. Het duel kende vele aantrekkelijke mo menten en duidelijk bleek, dat Robur over een grotere routine beschikte. De 4-1 overwinning van de Roburianen mocht dan ook zonder meer verdiend worden genoemd. Door doelpunten van De Boer en Bleijenberg ging de rust in met een 1-1 score. Na de hervatting werd Ro bur sterker en succesrijker. Slot, Pie- ters en Faber realiseerden een 4-1 eind stand. WILLEMSTAD Twee kleuters, een op Curacao en een op Aruba, zijn na het eten van vuurwerk aan fosfgrver- giftiging gestorven. De verpakking van het vuurwerk leek veel op die van een bonbon. Zes andere kinderen, die ervan had den gegeten, worden nog in het zieken huis behandeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 11