Veenendaals dagblad Buiten Zandwinning uit zee Canada gaat misschien NAVO verlaten Saigon: NLF is een realiteit JAMIN Landbouw vreest meerkosten niet aan te kunnen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Maatregelen ter beteugeling van economie roepen weerstanden op Explosieven in Bretagne gevonden BEZWAAR TEGEN REM OP INVESTERINGEN Tsjechische typografen in staking VERDACHTE MOORD OP ROBERT KENNEDY Arrestaties in Pamplona Delinquent leidt bewakers om de tuin: ontsnapt Prinses Irene en haar echtgenoot weer in ons land Auto verpletterd in Maastunnel: jong paar dood BOMMEN OP ZIEKENHUIS IN BIAFRA HOOPGEVENDE UITSPRAAK café noir Apollo-9 start 28 februari Opklaringen Akkerbezighcid „OS RECHTVAARDIG" OP DAG VAS EXAMEN: BROER BEGROETEN BOMMEN VOORZITTER VAN LANDBOUWSCHAP: Overschotten Wensen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 an 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 8 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 6 KRITIEK VAN BEDRIJFSLEVEN PARIJS De Franse politie heeft gisteren een van de leiders van het „front voor de bevrijding van Bretag ne", pastoor Antoine Ie Bars van het dorp Callac in het departement Cötes du Nord, aangehouden. Bij een oom van hem. die eveneens werd gearres teerd, werd een grote hoeveelheid ex plosieven gevonden. De explosieven naar schatting 500 kilo lagen verstopt in een greppel. Zij werden ontdekt bij een intensief on derzoek naar aanleiding van de talrijke aanslagen op openbare gebouwen, waarvoor het genoemde front verant woordelijk wordt gesteld. In de afgelo pen tien dagen zijn 17 personen aange houden. De Bretonse nationalisten wor den geleid door Yann Youlet, die in de Ierse plaats Bray woont. President De Gaulle is van plan eind deze maand of begin februari een be zoek aan Bretagne te brengen. De re gering heeft onlangs plannen aangekon digd voor de industriële ontwikkeling van dit gebied, dat volgens de nationa listen steeds is verwaarloosd door de centrale overheid. PAMPLONA (Spanje) De Spaan se politie heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van twee leden van de ondergrondse „ETA"-beweging, die ■treeft naar een vrij Baskenland. De beide arrestanten hebben geprobeerd de vrouw van een hunner uit de plaat selijke gevangenis ie bevrijden. De beide mannen zijn de 22-jarige Gregorio Lopez Isasuegui en zijn broer José Enrique Lopez Isasuegui. Gewa pend met revolgens vervoegden de mannen zich bij de gevangenis. Zij eisten van de gevangenisdirectie de vrijlating van Maria Aranzazu Arruti Odriozola, de echtgenote van Gregorio. De vrouw zit wegens terroristische ac tiviteiten een gevangenisstraf uit. Na een vuurgevecht werd een der mannen zwaar gewond. Beiden werden gearresteerd. Twee gevangenisfunctio narissen liepen lichte verwondingen op. Y/oor zover er in december al niet j mee was begonnen, zien wij de i boeren op de korte winterdag ge- durig bezig met het mesten en het onderstrijken van mest op de ak- i kers, die zomervruchten zullen dragen. Hierbij worden wei- en hooilanden niet vergeten. Vroeger moest men tevreden zijn met de hoeveelheid mest, die op de bouwe- rij kon worden gemaakt er wer den op heiboerderijen zelfs schapen voor gehouden en men dacht er zelden aan deze bij te kopen. Doch reeds een eeuw geleden kwam er verandering onder het motto, dat g men met de uitgaaf van één gulden g aan mest, voor twee gulden aan f waarde kan oogsten. Storing's 5 .Huisboek voor de Landman" g (1862) vermeldt o.m. paardemest uit garnizoensplaatsen, beer, poe- J dermest, straatvuil, guano, been- j dermeel, stroop-aardeja zelfs wol- J len lompen, mosselen en zeester- j ren, kroos, roet. kalk enz., al naar J dat de bestanddelen voor bepaalde gewassen belangrijk zouden wezen. Het gebruik van kunstmeststoffen S als slakkemeel, kaïniet, superfos- faat, zwavelzure ammoniak enz. komt veel later op de proppen, nl. op de Veluwe en ook wel elders plm. 1890. Men keek er in 't begin vreemd tegenaan, doch overwon vrij gauw, zij het schoorvoetend zijn conservatisme en nu zijn ze allemaal reeds lang gemeengoed geworden, al heeft de stalmest van rundvee, varkens, kippen en paar- J den evenmin afgedaan als de j groenbemesting (stoppel, knollen- 5 en spurrierestanten). De natuur- lijke verzorging van de akker houdt terecht de moderne landman t steeds bezig. Het gaat hem als de J oude dominee W. Sluijter van Eibergen (1627—'73) dig zelfs in een mestkar nog stof voor een wijs gerige ontboezeming vond: 'k Sie al zoo lief een kar of wagen. De mest, die 't land bevrucht, uitdragen, Dan koets bij koets, waarin m'om strijd Soo vrucht-loos uitdraagt d'edele tijd. We zien, dat de poëzie niet behoeft te vluchten voor de nuchtere ma- teriële dingen. S 8 jan. 1969 A. B. WIGMAN DEN HAAG De maatregelen van de regering om onze economie, die weer op hol dreigt te slaan, te beteugelen, hebben veel kritiek uitgelokt bij het be drijfsleven. DE ONDERNEMERS betreuren het dat het accent van de maatregelen valt op beperking van de investering, terwijl die toch al ongunstig worden beïn vloed door de loonpolitieke ontwikkeling. 0 DE WERKNEMERS hopen, dat de vermindering van de investeringen niet tot vergroting van de werkloosheid zal leiden. DE LANDBOUW betreurt, dat nu er zoveel geld van de bedrijven in de verhoging van de lonen gaat zitten, er niet veel overblijft om in de onderne mingen te steken. DE MIDDENSTAND vindt het onjuist, dat de regering weL ingrijpt met maatregelen voor de ondernemingen, maar niet op het gebied van de lonen. Vrijdag wordt te lJmuiden een zandontziltingsinstallatie in gebruik genomen, die het mogelijk maakt, dat per week 150 kubieke mefer zeezand geschikt wordt gemaakt om te worden gebruikt voor onder andere het ophogen van industrieterreinen in het westelijk havengebied van Amster dam. Tot voor kort was het nog mogelijk voldoende zand te winnen uit het binnenland, maar de diepe zandwinputten, die later mogelijk in een recreatiegebied kunnen worden opgenomen, passen niet meer in het huidige planologische beleid, zeker niet in de Randstad. De foto links toont het exterieur van de zandontziltingsinstallatie. Het zand wordt door een persleiding van de zeebodem aangevoerd, boven in de installatie ontzilt, vervolgens in bakken gestort (foto rechts) en vandaar verder vervoerd. Het tot de helft terugbrengen van de investeringsaftrek door de regering en het helemaal laten vervallen van de af trek op 1 januari 1970 heeft nogal wat tegenstand opgeroepen. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen zegt er begrip voor te heb ben, dat de regering niet in de loon vorming wenst in te grijpen. Het VNO vindt echter wel, dat de loonpolitieke ontwikkeling reden tot bezorgdheid geeft. Maar het acht het tijdstip te vroeg voor het op evenwichtige wijze nemen van maatregelen ter afremming van eventuele overbesteding. Het ver bond zegt daarbij, dat voortgaande op voering van de produktiviteit die, nood zakelijk is voor de groei van de wel vaart en die voor een groot deel van de investeringen afhankelijk is, hier door in gevaar wordt gebracht. De Federatie van christelijke werk geversbonden vindt het vreemd dat de regering, de lonen ongemoeid laat, maar wel ingrijpt in de investeringen. Ook de voorzitter van de'Koninklijke Nederlandse Middenstandbond, de heer P. G. van der Weele, betreurt dat de regering onder politieke druk niet heeft ingegrepen in de metaal-cao. „De ac cijnsverhogingen die in het vooruit zicht zijn gesteld en de beperking van het afbetalingskrediet, bedreigen beide dezelfde sectoren van het bedrijfsleven in hun ontwikkeling. Ik vind de maat- UTRECHT Een oude bekende van de Utrechtse politie, de 44-jarige Kees C. die voor de zoveelste keer een straf uitzat in de gevangenis van Scheve- ningen, heeft gisterochtend de benen genomen. Kees C. was door twee parketwach ters van de gevapgenis te Schevenin- gen naar Utrecht overgebracht. Hij mocht daar in het kader van de aan- passings- en reclasseringsmethoden deelnemen aan een examen voor het Horecabedrijf. Omdat de voorbereidin gen op dit examen in de gevangenis een serieuze indruk hadden gemaakt, werd hem deze nieuwe kans op een beter le ven geboden. In Utrecht aangekomen bij het Haags koffiehuis op het Vreeburg, waar het examen zou worden afgenomen, vroeg Kees C. zijn bewakers of hij even zijn broer een hand mocht geven. Die broer zou in een café zijn in de Willemstraat, vlak om de hoek bij het Haags koffiehuis. Nadat de twee mannen even met el kaar hadden gepraat in het bijzijn van de parketwachters, moest Kees C. naar het toilet. Hij verdween daarbij door een zijdeur. Het staat vrijwel vast dat de ont vluchting was voorbereid. Het is mogelijk dat vrienden een bromfiets voor hem klaar hadden ge zet. Ook kan Kees C. verdwenen zijn in de rode Alfa Romeo van zijn vrouw. Deze wagen is ook spoorloos. DEN HAAG Prinses Irene en haar man, prins Carel Hugo, zijn gisteren met een toestel van de KLM uit Pa rijs op Schiphol aangekomen. Zij wer den door een hofauto naar Soestdijk ge bracht, waar zij een paar dagen voor een privébezoek zullen blijven. Daarna gaan zij weer terug naar Pa rijs. De afspraak voor het bezoek aan Soestdijk was al voor Nieuwjaar ge maakt. Prins Bernhard wordt dezer dagen terugverwacht uit Spanje, waar hij deelneemt aan een jachtpartij. regelen onrechtvaardig en onheus", zegt de heer Van der Weele. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap noemde het spij tig, dat omwille van de vrije loonpoli tiek de bedrijven nu beperkingen krij gen opgelegd in de investeringen. „De vrijé loonpolitiek is een zaak. die Ne derland niet bevooroordeelt. De lonen moeten centraal geregeld worden", vond -hij. Het C.N.V. zegt dat tijdige afrem ming inderdaad gewenst is om ernsti ge overbesteding te voorkomen, maar hoopt dat de yermindering van de in vesteringen niet zodanig zal zijn, dat de werkloosheid er door toeneemt. Het N.K.V. is van mening, dat de in vesteringsaftrek zou moeten blijven be staan voor die delen van het land waar nog moeilijkheden zijn met de werk gelegenheid. LONDEN Premier Trudeau van Canada heeft gisteren in Londen ge zegd, dat Canada mogelijk uit de NA VO zal treden voordat het bondgenoot-» schap midden april zijn lentevergade- T-ing in Washington houdt. De Canade- ze regering is bijna gereed met een diepgaande bestudering van de kwes tie. die een half jaar heeft geduurd, zei hij. De ministers van Defensie van de NAVO-landen vergaderen volgende week donderdag, 16 -januari, in Brus sel voor hun jaarlijkse bespreking over de strijdkrachten. Normaal wordt deze vergadering in de maand decem ber gehouden, doch de voorbereiding van dit jaarlijkse gesprek was eind vorig jaar vertraagd door de vervroeg de bijeenkomst van de gesloten NAVO- ministerraad, die wegens de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije van de cember naar november werd verscho ven. Aan de vergadering van de mi nisters van Defensie gaat woensdag 15 januari een vergadering van de chefs van staven van de NAVO-landen vooraf. ROTTERDAM De 21-jarige me juffrouw J. N. M. Westra uit Rhoon en de 22-jarige J. B. Rodenhuis uit Eindhoven zijn gistermiddag bij een ongeluk in de Maastunnel in Rotter dam om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten werd van achteren aangereden uóor een met ce ment geladen tankwagen en platge drukt tegen een stilstaande truck met oplegger. De twee inzittenden moeten op slag dood zijn geweest. Na de aanrijding brak brand uit. Een der tunnelbuizen was twee en een- half uur lang gesloten. ZEVENBERGEN Op de oostelijke rijbaan van de rijks^-Tg Br&Ki-Rot'er- dam zijn gistermorgen bij een frontale botsing tussen twee auto's onder Ze venbergen de beide bestuurders om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak was een van de wagens op de verkeerde rijbaan ge raakt. De slachtoffers zijn de 34-jarige A. C. Martel uit Den Haag en de 36-jarige C. A. de Rooy uit Hoge en Lage Zwa- luwe. GENèVE Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren in Genève bekend gemaakt, dat een vliegtuig van de fe derale Nigeriaanse luchtmacht zondag een Rodc-Kruisziekenhuis in Biafra heeft gebombardeerd. Vier mensen zijn daarbij om het leven gekomen en twee werden zwaargewond. Dit ziekenhuis in Awo-Amama is ook op 9 december door een Nigeriaans vliegtuig gebombardeerd. Toen kwa men er drie mensen om. Het Internatio nale Rode Kruis liet weten, dat zijn kenteken duidelijk zichtbaar is op het ziekenhuis en dat dit „opzettelijk is aangevallen". Het heeft bij de Nige riaanse regering geprotesteerd tegen het bombardement. PARIJS De leider van de Zuidviëtnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs, ambassadeur Pham Dang Lam, heeft gisteren gezegd, dat zijn land het nationale bevrijdingsfront erkent als een „realiteit temidden van andere realiteiten**. „Wjj zijn nu bereid samen met het Bevrijdingsfront voorwaarden te onderzoeken waardoor de leden van het front zich weer zouden kunnen in voegen in de nationale gemeenschap en later aan het politieke leven zouden kunnen deelnemen". In verband hiermee herinnerde de ambassadeur er aan, dat zijn regering zich altijd heeft verzet tegen erkenning van het front als eenheid, maar altijd bereid is geweest de leden van de or ganisatie als individuen in de nationa le gemeenschap te ontvangen. Pham Dang Lam sprak voorts als zijn mening uit, dat de kwestie Viët- nam niet kan worden opgelost zonder een gelijktijdige regeling van de toe stand in Laos. „De grenzen met Laos en Cambodja moeten doeltreffend wor den gecontroleerd, opdat deze landen geen heiligdommen van de communis ten worden", aldus de ambassadeur. Ter voorkoming van een mogelijke guerrilla-aanval op Saigon hebben Amerikaanse B-52 bommenwerpers vandaag bombardementen uitgevoerd op infiltratieroutes van de rebellen in de omgeving van de Zuidviëtnamese hoofdstad. Rond Saigon zijn in de afgelopen maand meer dan 40 wapenopslagplaat sen ontdekt, waarvan sommige in de laatste twee weken waren aangelegd, zo is van militaire zijde vernomen. In een gevecht tussen Viët-Cong-le- den en Amerikanen in de buurt van Saigon zijn gisteren 16 rebellen ge sneuveld. De Amerikanen leden vol gens een woordvoerder geen verliezen. In de provincie Kontoem hebben Amerikanen een basiskamp van Noordviëtnamese militairen ontdekt. In het kamp, bestaande uit 18 hutten Sirhan voor rechter OS ANGELES Rechter Herbert Walker, die in het proces in Los Angeles tegen de van de moord op senator Robert Kennedy beschuldigde 24-jarige Jordaniër Sirhan Bishara Sirhan alleen het gerecht vertegenwoordigt zolang de jury van twaalf personen niet Is gekozen, heeft gisteren het verzoek van de verdediging om t\^ee jury's te be noemen verworpen. De verdediging wilde een jury om zich uit te spreken over de schuldvraag en een tweede voor het bepalen van de strafmaat. Een ander verzoek van de verdediging, namelijk het annuleren van de aanklacht op grond van een onjuiste samenstellihg van de jury. die haar geformuleerd heeft, moet volgens Walker schriftelijk worden gedaan. Dat zal nu gebeuren en vandaag zal Walker daarover beslissen. De beklaagde, die onder zware bewaking door een met pantserplaten afgeschermde gang de kleine rechtszaal werd binnengeleid, hoorde dit juridische touwtrekken zwijgend aan. Op de publieke tribune, die 75 plaatsen telt, zaten de moeder en een jongere broer van Sirhan. Hy kan van de gaskamer worden gered als hy „ver minderd toerekeningsvatbaar" wordt verklaard welke mo gelijkheid de wetten van de staat Californië bieden. In andére staten van Amerika kent men dit vrijwel niet, maar in Californië kan een verdachte hij zijn volle verstand worden verklaard en toch niet geheel toerekenbaar voor zijn daden. Een aantal juridische en psychiatrische deskundigen ge loven. dat de verdedigers van de 24-jarige Jordaniër „ver minderde toerekeningsvatbaarheid" zullen gebruiken om een vonnis wegens moord in eerste graad te voorkomen en daardoor doodstraf. De bewijsvoering van beide zijden zal naar verpachting minstens twee maanden duren. Er zijn aanwijzingen dat 200 getuigen gehoord zullen worden. Hoewel 114 verslag gevers kaarten hebben ontvangen om he. proces bij te wonen is er slechts ruimte in de rechtszaal voor 37 hunner De anderen volgen de zaak vier verdiepingen lager via een gesloten televisienet. en 40 bunkers, werden grote partijen munitie, wapens en medicamenten aangetroffen. De stad Dak To, 40 km teil noordoosten van Kontoem. is van nacht door mortiervuur getroffen, waarbij een burger werd gewond. ADVERTENTIE morgen 300 gram van 99 voor 89 niet duur wet heerlijk PRAAG De typografen van het nieuwe Tsjechoslo waakse partijblad Tribuna zijn in staking gegaan, omdat zijniet onder de conservatieve hoofd redacteur Oldrich Svestka willen wer ken, zo meldde Radio-Praag. Svestka was vroeger hoofdredacteur van Rude Pravo, het centrale orgaan van de communistische partij. Hij ver loor na de liberalisatie deze functie wegens zijn conservatieve instelling, maar werd enige tijd terug door de partijleiding als hoofdredacteur van Tribuna aangesteld. Tribuna zou vandaag van de persen komen. Het drukkerijpersoneel heeft voorts de opheffing geëist van het pu- blikatieverbod van Politika, het ideolo gische orgaan van de partij, dat een verschijningsverbod opgelegd kreeg, toen het de censuurmaatregelen had overtreden. WASHINGTON De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (NA SA) heeft besloten, dat de Apollo-9 op 28 februari zal vertrekken voor een tocht die bedoeld is als een nieuwe stap in het streven om een mens op de maan te doen landen. De Apollo-9 zal tien da gen lang een baan om de aarde be schrijven. Die baan loopt op afstanden van 200 tot 500 km van de aarde. Bovendien zal een der astronauten de capsule van een Apollo-ruimteschip verlaten om een ruimtewandeling te maken. Indien alles goed gaat, zal de Apollo-10 later in het voorjaar de maan van dichtbij gaan bekijken en zal de Apollo-11 halverwege de zomer de eerste mens naar het oppervlak van de maan zenden. De bemanning van de Apollo-9 zal be staan uit James McDivitt, David Scott en Russell Schweickart. Zij zullen de eerste vlucht maken met het complete uit drie delen bestaande ruimteschip met inbegrip van de „maanmodule", waarmede twee astronauten zich naar het oppervlak van de maan zullen be geven om vervolgens weer naar het ruimteschip terug te keren. De beide andere delen van het ruim teschip zijn de commandomodule en de dienstmodule. die de motoren en de andere materialen bevat. DEN HAAG „Hoewel 1968 wat be treft het produktieniveau en de afzet mogelijkheden voor de land- en tuin bouw in het algemeen geen onbevre digend jaar is geweest, lijkt toch de vrees gerechtvaardigd, dat de kosten stijgingen onvoldoende kunnen worden opgevangen", zei de voorzitter van het Landbouwschap, ir. C S. Knoftnerus. vanmorgen in een nieuwjaarsrede op de bestuursvergadering van het Land bouwschap in Den Haag. Hij deelde mee, dat de land- en tüin- bouw in het afgelopen jaar bijna een kwart van de totale export voor zijn rekening nam. Van de totale agrarische produktie van Nederlandse oorsprong werd, in bewerkte of onbewerkte vorm meer dan 40 procent uitgevoerd en wel tot een bedrag van ruim zes miljard gulden. „1968 heeft ons een harde les ge leerd", aldus ir. Knottnerus, „namelijk dat een gemeenschappelijke markt, zo als die met de aanvaarding op 29 juli van de EEG-zuivel- en rundvleesrege ling voor alle hoofdprodukten tot stand kwam, ook gemeenschappelijke proble men met zich meebrengt". „De snelle stijging van de produkti viteit van de EEG-landbouw, de nei ging om de stijgende kosten op te van gen door produktievergroting en de re latief achterblijvende consumptieve vraag resulteerden in toenemende over schotten van enkele van onze hoofd produkten: melk, tarwe en suikerbie ten. „De gecombineerde presentatie van de prijsvoorstellen, die dr. Mansholt 10 december aan de ministerraad aan bood en van het structuurmemorandum versterkte de toch al bestaande misvat ting, dat de overschotproblemen het gevolg zouden zijn van een verouderde structuur van de landbouwbedrijven", aldus ir. Knottnerus. Hij stelde nadruk kelijk, dat het Landbouwschap er geen voorstander van is prijzen te bevrie zen en ten dele te verlagen. Ir. Knottnerus somde een aantal wen sen op, die het Landbouwschap het ko mende jaar bij de minister van Land bouw op tafel wil leggen. Een positie ve houding van de Nederlandse verte genwoordigers in Brussel tegenover 'n doelgericht EEG-structuurbeleid in en buiten de landbouw moet gepaard gaan met het realiseren van een redelijk prijsbeleid, het beëindigen van voor het vrije verkeer schadelijke concurrentie vervalsingen, en het scheppen van vol doende werkgelegenheid buiten do landbouw. Yflet zuidelijke winden, in stand gehouden door een lagedrukge bied boven Ierland en een hoge- drukgebied boven Rusland, wordt 'i via Frankrijk oceanische lucht naar ons land getransporteerd. De g begrenzing tussen deze lucht en de g koude lucht passeerde dinsdag ons land en loopt thans over Noord- Duitsland naar de Alpen. De depressie bij Ierland ver plaatst zich langzaam naar het noorden, terwijl het front naar het noordoosten trekt. Een randstoring van deze depressie trekt vanavond en vannacht via het Kanaal over j g ons land naar het noorden weg. j Deze kan tijdelijk enkele buien 2 J brengen. Deze storing wordt ge- g volgd. door een rug van hoge druk, i die morgen voor opklaringen zal g zorgen. In de vroege ochtend kan g hierin de temperatuur tot het vries- t punt dalen. S Morgen: Zon op: 08.46 onder: i£.49 j Maan op: 23.20 onder: 11.18

De Vallei | 1969 | | pagina 1