Inwoners De Klomp willen christelijke school in buurtschap n ECHTPAAR BROUWER KREEG SIMCA U.S.O. BRENGT 'N RUSSISCH PROGRAMMA Op 16 januari in Verenigingsgebouw TSJECH ALS SOLIST Bekendmaking Gebouw moet op van „ValleischooF plaats komen Verwarming in ambtswoning is stukgevroren Meisje gewond l»j oversteken Politieman Vonk verlaat de dienst Mevrouw Bode ere-presidente van N.V.V.H. Dame brak been Oud-burgemeester Hazenberg startte in Nigtevecht Inbraak in kiosk ging niet door Nu ook lichtarm boven Kerkewijk HET WITTE WARENHUIS CASH&CARRY Commissie tegen schoolverzuim is opgeheven Gevierd Lezing over BTW Huisvrouwen proeven fruit Politie brak in bij zieke dame Wie mist ring? WOENSDAG 8 JANUARI 1969 DE KLOMP Indien de plannen van een aantal inwoners van de buurtschap De Klomp werkelijk doorgang vinden, dan heeft De Klomp binnen afzienbare tijd weer een eigen school. Ditmaal geen openbare, zoals tot voor kort het geval was, maar een bijzondere. Een aantal inwoners heeft namelijk contact opgenomen met het schoolbestuur in Yeenendaal. waarvan de christelijk- nationale en de scholen met de Bijbel uitgaan. Een handtekeningenactie heeft reeds een dergelijk goed gevolg gehad, dat de plannen een goede kans van slagen hebben. Veel kinderen uit De Klomp gaan op christelijke scholen in Ederveen of Veenendaal. Volgens de lager onder wijswet is dit wat de afstand betreft geen bezwaar, maar een aantal ouders is van mening, dat de drukke Veenen- daalseweg-Stationsstraat of de over steek over de (oude) Rijksweg Utrecht- Arnhem een groot gevaar voor de kin deren vormt. Daarom zouden zij graag zién, dat hun kinderen dicht bij huis het door die ouders gewenste christelijk onderwijs zouden kunnen volgen. De Klomp is een vrij kleine gemeen schap binnen de Edese gemeente. De Lager Onderwijswet schrijft een be paald aantal leerlingen voor, om de stichting van een lagere school te reali seren. De ouders, die voor hun kinde ren christelijk onderwijs wensen heb ben samen niet voldoende kinderen, maar proberen gebruik te maken van de (eveneens wettelijke) uitzonderings regeling. Er zijn voldoende leerlingen aangemeld om een tweeklassige school mogelijk te maken. De wethouder van Onderwijs in Ede heeft reeds zijn volle medewerking aan het initiatief van het comité toege zegd. De verkoop van het oude open bare schoolgebouw is er zelfs voor op de lange baan geschoven. Op deze plaats is namelijk de nieuwe christelij ke school gepland. Het comité hoopt er op, dat er op die plaats een nieuwe school gebouwd zal worden en in die richting schijnen ook de gedachten van het Edese gemeente bestuur te gaan. Het lijkt namelijk on waarschijnlijk dat het gebouw, waarin vroeger de „Valleischool" gevestigd was ooit nog goedgekeurd wordt als schoolgebouw. Het gebouw voldoet niet meer aan de normale eisen, maar bo vendien is het tamelijk bouwvallig en treden er hier en daar lekkages op. Het terrein, waarop de Valleischool staat is echter het enige terrein, dat momenteel eigendom is van de ge meente Ede. Indien düs de dispensatie verkregen wordt om een lagere school in Ederveen te vestigen, dan zou het gemeentebestuur naar een ander ter rein moeten omzien om een gebouw te VEENENDAAL De gemeente had de voormalige ambtswoning van de burgemeester aan de Kerkewijk met 'n goedwerkende verwarmingsinstalla tie verkocht. Tijdens de vorstperiode in december is er echter schade aan deze installatie ontstaan, doordat enkele ra diatoren stukgevroren zijn. Herstelkos- ten van het geheel worden op f 4.000,- geraamd. De vorstschade is ontstaan, doordat de installatie niet op de juiste wijze is afgetapt. Bovendien is er een misver stand geweest over het behandelen van de verwarming. De gemeente rekent het zich tót een plicht om het bouw werk op te leveren in de staat waarin het aan de koper verkocht is. Daarom stelt het college de raad voor de beno digde f 4.000.- te voteren. VEENENDAAL De echtgenote van Veenendaalse burgemeester, mevrouw P. Bode-Klootwijk, heeft zich bereid verklaard het ere-presidentschap op zich te nemen van de afdeling Veenen daal van de Ned. Vereniging voor Huis vrouwen. plaatsen, indien dit gebouw verkocht zou zijn. Er hebben zich al een aantal gegadigden voor het oude schoolge bouw gemeld, waaronder een garage bedrijf. Indien de nodige medewerking van rijk en gemeente verkregen wordt, hoopt het comité en het Veenendaalse schoolbestuur bij het begin van het ko mende leerjaar in september 1969 met de lessen te kunnen beginnen. Het verzoek om ontheffing van de wettelijke bepalingen aan dp minister gaat dezer dagen de deur uit. Als het verzoek toegewezen wordt, dan moet de gemeenteraad medewerking verle nen een verplichting waar men niet onderuit kan, want een beroep op de hogere instanties wordt in een derge lijk geval altijd door het schoolbestuur gewonnen en is een urgentieverkla ring van de inspecteur noodzakelijk. Volgens het comité is deze verklaring reeds informeel toegezegd. Een vestiging van een school, waar voor in feite niet voldoende leerlingen zijn is in de gemeente Ede geen no vum. Ook de nieuwe Valleischool in Ederveen voldoet niet aan de wettelij ke normen. Ook al ligt dit geval even anders, omdat de ouders niet binnen een bepaalde straal de mogelijkheid hebben hun kinderen openbaar onder wijs te laten volgen, er zijn voldoende parallellen om het comité in De Klomp en het schoolbestuur in Veenendaal vaste grond onder de voeten te geven. De dagen lengen al weer een weinig en nu reeds kunnen we voorjaars uitingen opmerken. Stapt u eens met mij rond en ik zal u er op merkzaam op maken. Wij gaan niet ziende-blind" aan dat moois voor bij! Met een overdaad van gele bloempjes pronkt de Winterjasmijn tegen een zuidmuur. En de To rerhazelaar daar ginds? Deze staat jammer genoeg, in nog veel te weinig tuinen. Van het geslacht toverhazelaar zijn er een viertal. De mooiste is wel de Hamamelis Mollis, afkomstig uit China, waarvan de twijgen en de onderkant der bladeren bezet zijn met sterharen. Verder zijn er nog 2 Amerikaanse en een Japan ner in cultuur. Deze staat op het ogenblik op het punt van bloeien. Men wordt stil bij het aanschouwen van een dergelijke lentetooi in ja nuari. Onbegrijpelijk, dat zovelen er zonder hem op te merken, er aan voorbij gaan. Is het uitlopen van de Kamperfoelie en de Vlier ook niet indrukwek kend? Het leven onder oude heg gen valt in 't oog. Ziet de grasjes, paarse dovenetels, 't Kruiskruid en de Vogelmuur. In zachte winters is het lang niet al tijd te zéggen of ze al weer bloei en of nog bloeien. In 't gras zag ik op sommige plaatsen al vrij veel Madeliefjes. Het speenkruid komt met de eerste blaadjes al weer bo ven de grond. Ik zag warempel op 'n luweplek Maartse viooltjes in bloeiknopjes staanHet kan vriezen en ook dooien in januari; misschien sneeuwt 't wel als dit praatje" onder uw ogen komt, doch dat januari voorjaarsuitingen geeft is 'n waarheid die iedereen kan ontdekken. Sneeuw- en regenbuienvorst, slijk,' zacht winterweer wisselen elkaar af. Het is gewaagd te voorspellen wat 't wezen zal. Doch met zeker heid staat vast, dat de Sneeuw- roem en 't Sneeuwklokje zich in de koude schoot van Moeder Aar de opmaakt om binnenkort de nieuwe lente aan te kondigen, al wijst de kalender nog geen lente aan. De Ribes en de Forsythea zitten tjok vol met dikke bloemknoppen. Snijd gerust enkele takjes af, splijt de steel beneden een eindje in en zet de takken in een wijde vaas in water: Iedere dag de takken flink nat sproeien. U zult zien dat de knoppen dan iedere dag forser wor den. Beginnen deze te kleuren dan ophouden met sproeien en na heel weinig dagen staan de takken in bloei en u heeft het voorjaar in de kamer. U weet: in de natuur is geen plotselinge overgang. We zien 'n zich langzaam openbaren van 't komende en het gaande. Het lengen van de dag zullen wij spoedig beter bemerken. Bij open weer wordt in januari met het snoeien van diverse boom- en heestergewassen begonnen. Bij de Sierheesters moet men bij het snoei en goed onderscheid maken tussen vroegbloeiendè en laatbloeiende Tot de vroegbloeiende rekent men de heesters die voor half juni bloei en. Vroegbloeiende heesters dragen aan de takken in de winter reeds de bloeiknoppen. Deze nu met rust laten en pas snoeien na hun bloei. Deze vroegbloeiende vormen na de bloei en na de snoei nieuwe scheuten. Het valt te begrijpen, dat men direct na het bloeien de vroeg bloeiende heesters moet snoeien. Nu zou men de bloemknoppen weg snoeien. Laat deze nu met rust! De laatbloeiende heesters, die bloeien na half juni, kunnen nu gesnoeid worden. Voor half juni groeien er dan nieuwe scheuten aan, die na half juni bloemen geven. Zorgt er voor dat de struik een losse vorm houdt en de struik moet zowel bin nenin als buiten rijk met blad be zet komen. Ik kom op het snoeien nog nader terug. Antwoord aan abonné M. v.d. M.-T. De dooie bladpunten bij uw Para- pluplant (Cyperus difussus) wijzen duidelijk aan, dat de plant onvol doende lauw water werd gegeven en dat zij in een te droge kamer lucht vertoeft en de bladkronen te weinig besproeid worden. Deze plan kan veel water verdragen en moet vaak besproeid worden. Ze kan dan wel veel warmte verdragen. U mag de dorre bladpunten wel voorzich tig met een schaartje afknippen, maar laat een heel klein stukje van het dorre deel zitten, anders ont staan opnieuw dorre stukken. E. J. GRIJSEN-RHENEN VEENENDAAL Het negenjarige dochtertje van de familie Van de K. uit de Molenstraat moest gistermiddag met o.a. een linkerbovenbeenbreuk naar 't Julianaziekenhuis worden over gebracht nadat zij betrokken was bij een ongeval op de kruising Vendelse- weg - Nieuweweg - Mulderslaan. Het meisje liep tegen het eind van de middag onverwachts de Nieuweweg over. De uit Ede afkomstige automo bilist T.S. van S. kon het kind niet meer ontwijken. Het moest per ambu lance naar het Julianaziekenhuis wor den overgebracht. VEENENDAAL Mevr. V. uit Vee nendaal kwam dinsdagmorgen nabij het Raadhuisplein zo ongelukkig met haar bromfiets te vallen dat zij met een beenbreuk naar het Julianazieken huis moest worden overgebracht. VEENENDAAL De oud-burge meester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg is gisteren begonnen in zijn nieuwe functie als waamemend-burge- mpester van de Utrechtse gemeente Nigtevecht. Mr. dr. Hazenberg blijft burgemees ter van de gemeente Nigtevecht zo lang de samenvoeging van deze ge meente met Nederhorst den Berg nog niet tot stand is gebracht. Hiervoor is overigens ook een correctie noodzake lijk van de provinciegrenzen tussen Noord-Holland en Utrecht. Gezien het tijdelijke karakter van de functie werd burgemeester Hazenberg niet officieel ingehaald in Nigtevecht. Evenmin werd een bijzondere raads vergadering aan zijn komst gewijd. VEENENDAAL Waarschijnlijk geïnspireerd door het hogere tarief voor een pakje sigaretten hebben in brekers gisternacht geprobeerd een kraak te zetten in de sigarenkiosk van de heer Van de L. in de Hoofdstraat. Toen de eigenaar gistermorgen arri veerde zag hij dat aan de achterzijde enige gaten in de wanden waren ge boord om zodoende binnen te komen. Waarschijnlijk is men bij deze tijdro vende bezigheid gestoord want verder dan enige gaten is men niet gekomen. VEENENDAAL Veenendaal krijgt als de raad er donderdag mee ak koord gaat een tweede verkeers- lichtarm boven de rijbaan. De eerste is die op de hoek Hoofdstraat/Hoogstraat, de tweede moet komen op de Kerke wijk. nabij de Patrimnniumlaan. Volgens het coltege van- burgemeester en wethouders ontstaat er een gevaar lijke situatie doordat automobilisten, die in de richting van het centrum rij den niet altijd het verkeerslicht bij de Ritmeesterfabriek kunnen zien. Dit is met name het geval als er een autobus voor de in die omgeving geplaatste hal te staat. Omdat in de praktijk gebleken is, dat de arm boven de rijbaan op de Hoofdstraat uitstekend voldoet, wil men ook op de Kerkewijk een dergelijke mast aanbrengen. De kosten daarvan bedragen f 2150,-. EDERVEEN De heer Vonk, de plaatselijke Ederveense politiecomman- dant heeft thans officieel zijn ontslag- bewijs gekregen in verband met een ernstige ziekte die hem vorig jaar trof maar waarvan hij inmiddels enigszins hersteld is. De heer Vonk is voor 55 pet. afge keurd en kan als politieman daardoor geen dienst meer doen. Als vervangend politiepostcommandant is aangesteld de heer J. H. Terdu, die zich reeds eni ge tijd in Ederveen heeft ingewerkt. Mettertijd zal de heer Vonk zijn woning in de politiepost moeten verlaten, maar aan zijn verzoek hem een woning te verstrekken in Ederveen schijnt men moeilijk te kunnen voldoen. Onlangs werd een door hem zélf gevonden wo ning die vrijkwam, door B. en W. ge weigerd. ADVERTENTIE De balans is opgemaakt. De goederen welke in voorraad zijn, hebben een waarde van ƒ4.525.000.-. We hadden het in de laatste maanden van 1968 zó verschrikkelijk druk, dat ons de tijd ontbrak, om vooraf nieuwe calculaties te maken voor duizenden artikelen. Wé zijn daar nu mee begonnen, maar een maand is er toch wel voor nodig, ook al omdat wij nieuwe prijskaartjes moeten maken. Daarom stellen wij u in de gelegenheid, gedurende de volle maand januari te kopen voor 1968-prijzen. De prijzen van kleuren- en zwart/wit TV's hadden wij, gelijktijdig met Philips, al begin november verlaagd. Vanaf 2 januari betalen WIJ de 12% BTW. Voor U. Dit aanbod geldt alleen de bestaande voorraad van 4 Vi miljoen gulden. Nieuwe artikelen, die in januari binnenkomen, worden meteen inclusief BTW gecalculeerd. GEEN BTW OP O.A.: Wasmachines, .koelkasten, centrifu ges, strijkijzers, mixers, haardroog- kappen, messenslijpers, broodroos ters, hoogtezonnen, scheerappara- ten, gashaarden, gasfornuizen, ge reedschappen, klokken, tapijten, elektrische dekens etc. Verkoop van de topmerken: AEG-Aristona-Bauknecht-Beckers - Benraad - Blaupunkt - Bocal - Bosch - Domestic - Dru - Dual - Edy - Etna - Graetz - Grundig Kalorik - Lenco - Loewe Opta - Nobel - Pelgrim - Philips - Rondo - Siegler-Telefunken en Velie. Dit BTW-cadeau is geldig voor de huidige voorraad van: O DJ Caah ACftfry U/.MIi nail»npn««Mt warrig geoeponeera Rag. nr. 187870 Amsterdam: Jac. v. Lennepstraat 125-135, Volendam: tel. 86865 (020) Haarlemmerdijk 143, Leeuwarden tel. 2471 50 (020) Utrèchtsestraat 54-56, Veenendaal tel. 65095 (020) HaarlemLange Veerstraat 23, tel. 16145 (023) Kathammerstraat 19, tel. 3865 (02993) Voorstreek 42, tel. 23926 (05100) Hoofdstraat 29, tel. 1 2727 (08385) Prinsengracht 151, Amsterdam, Telefoon 24 61 43/24 61 44/24 61 45 VEENBNDAAL Terwijl gister avond een begin werd gemaakt met het verwijderen van de feestverlich ting uit de Hoofdstraat had in hotel „de Korenbeurs" een andere finale plaats van de Sint Nicolaasactie van de winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". In aanwezigheid van verschillende bestuursleden vond de prijsuitreiking plaats van vijf gelukkige winnaars van de grote verloting waarvan de baten ten goede kwamen aan de Stichting LONAS. Namens het bestuur van deze Stichting was dr. C. P. Engel aanwe zig. Hij herhaalde nog eens zij» dank die hij bij de trekking van de verloting al had geuit aan het adres van de win keliersvereniging. In tegenstelling tot vorig jaar toen de hoofdprijs, een personenauto nooit werd afgehaald, konden ditmaal wel de sleutels van de luxe wagen worden overhandigd. Dr. Engel droeg ze over aan de heer G. Brouwer uit de Frans Halslaan. Met hem waren verder aan wezig de overige prijswinnaars de he ren Jordaan (G. de Lairessestraat), Slotboom (Middellaan), Kampert (Jan van Nassaulaan) en Bos (Koninginne- laan) aan wie een splinternieuwe Beri- «ni bromfiets werd overgedragen. Slechts een prijs (eveneens een brom fiets) werd nog niet afgehaald. De ei genaar van het lot nummer 123448 kan dat alsnog doen bij het bestuur van de winkeliersvereniging. Op de foto: de heer en mevrouw Brouwer met hun nieuwe aanwinst. VEENENDAAL De commissie tot wering van schoolverzuim wordt opge heven. Deze commissie was een instelling van de oude leerplichtwet, maar met de invoering van een nieuwe wet op 1 januari 1969 is de commissie overbo dig geworden. De verantwoordelijkheid voor# deze materie wordt gelegd in handen van het college van burge meester en wethoudérs. De raad wordt voorgesteld de leden van de commissie van hun functie te ontslaan, onder dankbetuiging aan de leden, die hun taak op goede wijze verricht hebben. Het toezicht zal na mens het college uitgeoefend worden door twee ambtenaren van de afdeling bevolking van de gemeentesecretarie. VEENENDAAL Donderdagavond 16 januari zal het Utrechts Symfonie Orkest zich weer eens laten horen in het Verenigingsgebouw met op het programma o.a. de ouverture „Roeslan en Loedmilla" van Michael Iwannowitsj Glinka en het vioolconcert van Aram Chatsjatoerian met als solist Jaroslav Rozmajzl. De gelijkenis met dagelijks in de krant voorkomende, even moeilijk uit te spreken namen, zal ieder ervan overtuigd hebben dat de liefhebbers een Oosteuropese avond te wachten staan. We hadden haast „Russisch" kunnen schrijven, maar de violist is een Tsjech. Het is zeker geen uitzondering meer als werker) van hedendaagse Russi sche .componisten op de concertpro gramma's in het westen voorkomen. Toch is er van de muzikale presta ties van Russische componisten in de jaren vanaf de revolutie tot na de tweede wereldoorlog erg weinig tot het westen doorgedrongen. Voor een belangrijk deel was dit toe te schrij ven aan het feit dat de muziek in Rusland een probleem geworden was. In het westen was de idee dat muziek uitsluitend geschreven wordt om de muziek zelf, het l'art pour l'art, een axioma geworden, hoewel het te betwijfelen valt of de hier mee samenhangende instelling wel tot de grootste muzikale prestaties inspireert. Hoe dan ook, de Sowjets herkenden in het Tart pour l'art een typisch „bur gerlijk" ideaal, dat had bijgedragen tot de decadentie van de westerse muziek. De in 1924 opgerichte Russi sche Vereniging van Proletarische Musici, eiste dat ook de muziek zich zou moeten onderwerpen aan de idealen van de proletarische revolu tie. In de praktijk bleek echter de beoorde ling of een compositie al dan niet een frisse proletarische geest adem de, nogal eens moeilijkheden op te leveren. De twijfel aan de kwaliteit van het produkt belemmerde de ex port. Van Shostakowitsj, een ook in het wes ten geroemd componist, werd in 1934 de opera „The Lady Macbeth of Mtensk" uitgevoerd en alom beju beld als hét stuk waarin de Sowjet- idealen waren belichaamd. Toen ech ter, begin 1936, Stalin en Molotov een uitvoering bijwoonden, oordeelden zij dat het stuk in alle opzichten ver werpelijk was. Spoedig volgde een vernietigende kri tiek in de Prawda; een gang van zaken die ons maar al te bekend is. Over enkele punten werd men het allengs eens: Sowjet-muziek moest een getrouwe weerspiegeling zijn van' de geest van het volk, niet sen timenteel, niet beschouwend, maar actief en strijdvaardig, inspiratie biedend aan de meest onervaren luisteraar. Chatsjatoerian, componist van het te spelen vioolconcert, heeft zich uit stekend bij de van staatswege ge stelde normen kunnen aanpassen en is een in Rusland gevierde compo nist van militaire marsen en ook symfonische muziek (o.a. de Sabel- dans). Men behoeft echter niet bevreesd te zijn dat de communistische idealen er zo sterk in naar voren komen, dat men de neiging zou hebben onder het zingen van de Internationale de zaal te verlaten. Wel onderscheidt zich deze „moderne" muziek ven de wes terse door een welluidendheid die ge makkelijk aanspreekt. niet het minst door de talloze volksliedjes die erin verwerkt zijn. Het concert is met vakmanschap geschreven en biedt de solist alle kansen om zijn virtuositeit te tonen. Van vroeger datum en nog niet ideolo gisch beïnvloed is de muziek van Glinka, de componist die als grond legger van de Russische opera be kend staat. Van zijn opera Roeslan en Loedmilla wordt de ouverture ge speeld, het enige deel dat nog wei eens wordt uitgevoerd, helaas, want meer delen zijn zeer de moeite waard. Het is pittige muziek, waar vaart in zit en die duidelijk stoelt op de Rus sische volksmuziek. Het concert zal worden besloten met de „Italiaanse" van Mendelssohn en iedereen, welke richting hij in de muziek ook is toegedaan, zwicht voor de overrompelende muzikali teit van deze symfonie. Het feeste lijk karakter ervan maakt het tot een slotnummer bij uitnemendheid. Een machtig stuk. J. v.d. Putte. OPHEUSDEN De afdeling Opheus- den-Kesteren van de CBTB houdt op donderdag 9 januari in de zaal van ca fé R. A rends aan de Tielsestraat een bijeenkomst voor leden en niet-leden. De bijeenkomst begint om 7.30 uur. De heer J. L. Nomen, werkzaam bij het Boekhoudbureau van de CBTB te Ede. houdt een bespreking over de BTW (Belasting Toegevoegde Waarde). VEENENDAAL Op woensdag avond 15 januari zal het Produktschap voor Groente eh Fruit in hotel „de Ko renbeurs" een voorlichtingsavond ver zorgen voor de Nfdeling Veenendaal van de Ned. Vereniging voor Huis vrouwen. De avond is bedoeld om de huisvrou wen een ruimer inzicht te verschaffen met betrekking tot een doelmatige en meer gevarieerde voeding, waarbij de aandacht vooral gericht zal zijn op groente en fruit in de ruimste zin van het woord. Tijdens deze vergadering zullen verschillende groentehapjes wor den geserveerd en een verloting worden gehouden van wat fruit. VEENENDAAL Na een melding van buurtbewoners heeft de politie zich gistermorgen toegang verschaft tót de woning van de alleenwonende mevr. H. aan de Dr. Kuijperstraat. Alle toegangen tot de woning waren hermetisch gesloten en aangezien de buren zich zorgen maakten over de ge zondheidstoestand van de bejaarde da me, sloeg de politie de ruit in. In het slaapvertrek trof men de dame ziek aan en de ontboden acts achtte het raadzamer haar in het Julianazieker huis op te nemen. LEERSUM Het is de bedoeling, dat alle inwoners van Leersum van 15 jaar en ouder deze maand zullen worden doorgelicht. Dit röntgenologisch borstonderzoek zal plaatsvinden op 27, 28, 29 en 30 ja nuari a.s. De kosten van dit onderzoek bedra gen f 2,- per persoon. De daarvoor in aanmerking komende personen wordt te zijner tijd een op roep toegezonden waarop dag, tijd er plaats van onderzoek staat aangegever ELST Verloren: gouden dame ring, zitting van arreslede en schaa met schoen. Inlichtingen Rijkspoliti Eist.

De Vallei | 1969 | | pagina 3