Hoessein hoopt op succes van Jarrings acties Aanhangers van Lioe gevlucht PROTESTDANSIN LONDEN Laat de lente gerust wat vroeger komen, mevrouwNeem nu mooi nieuw behang Nieuw Behang Felicitaties voor Cuba Ratificering kernverdrag uitgesteld Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Mandatjan in Djakarta Gemenebest Maatregelen tegen Mafia in New Jersey (V.S.) ISRAËL OVER DE GAULLE'S WAPENEMBARGO OPNIEUW DAAD VAN VIJANDSCHAP Hoger salaris voor Nixon Aardschokken bij Florence JU AN CARLOS IS BEREID KONING TE WORDEN NADER BESCHOUWD Colotka wellicht parlementsvoorzitter Overdreven beeld van gevaren van Cannabis* Relikwie werd beschadigd WILLEKEUR VOORRAAD KLOOSTER ZN VERSTATEN Jaag de somberheid uw huis uit! 'tls nu de tijd om lichten gezelligheid te kopen. Want... dat fleurt de hele kamer op! BRITSE COMMISSIE: VIËT-CONG ONTVOERT 150 DORPELINGEN WOENSDAG 8 JANUARI 1969 FRANKRIJK IS NIET NEUTRAAL' 'TEL AVIV De Israëlische minister van Voorlichting, Galili, heeft giste ren het Franse wapenembargo „een nieuwe vijandige daad van de presi dent van de Franse republiek" genoemd. „Frankrijk kan daardoor niet langer een constructieve rol spelen in het Midden-Oosten", zei hij. „De Veiligheidsraad heeft sancties tegen Israël niet nodig geoordeeld, maar de Franse president heeft zich dat recht wel toegeëigend." Frankrijk kan zich niet langer neu traal beschouwen in het Israëlisch- Arabische conflict. Het land heeft steeds gezwegen over de voortdurende stroom Russische wapens naar de Arabische landen, vooral Egypte. De vijandige Franse daad stelt ons voor moeilijkheden, maar die zullen we te boven weten te komen, vooral door onze produktie uit te breiden en ook door ons tot andere leveranciers te wenden. Maar De Gaulle is niet het Franse volk, dat er heel goed anders over kan denken, en dat geeft hoop voor de toe komst. De Israëlische militaire commenta tor, generaal Chaim Herzog, zei voor de Israëlische radio, dat de overval op Beiroet slechts een voorwendsel voor de Franse maatregel was. „Het embar go moet gezien worden in het licht van de besprekingen tussen de Franse en de Sovjetrussische regeringen en vormt daardoor een voorbereiding voor een poging tot het opleggen van een vredes regeling", aldus de generaal. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Za ken noemde het besluit van De Gaulle een „eenzijdige en willekeurige verbre king van een contract tussen beide lan den. Het is een opzettelijke benadeling van de Israëlische defensiemogelijkhe den, terwijl het tegenover voortduren de agressie en vijandigheid van de Ara bische landen staat". Desondanks zal de traditionele vriendschap tussen bei de volken wel blijven voortduren, zei hij. Franse bladen hebben het regerings besluit scherp veroordeeld. Le Figaro noemde de maatregel „een vreemde manier om tot de vrede in het Midden- Oosten bij te dragen". Overigens schijnt Israël al enige tijd de maatregel te hebben zien aankomen en met het oog daarop belangrijke hoe veelheden onderdelen voor de van Frankrijk betrokken vliegtuigen te heb ben ingeslagen. Intussen staan op de Zuidfranse basis Istres nog steeds veer tig Mirages-5 opgeslagen, die voor 95 procent al door Israël zijn betaald. De ze toestellen maken deel uit van de 50 machines, die Israël voor de juni- oorlog had besteld, maar die als ge volg van een algemeen Frans embar go op de uitvoer van offensieve wapens naar de landen van het Midden-Oosten niet mochten worden afgeleverd. In feite betekent het jongste Franse be sluit, dat er een einde is gekomen aan de soepele toepassing van dit algeme ne wapenembargo. Een Grieks-Orthodox klooster bij Jericho is gisteren beschadigd als gevolg van een bomaanslag. Op ft december kwam een Israëlische sol daat om het leven, toen hijInet zijn voertuig op een mijn reed die op de binnenplaats van het klooster was neer gelegd. In Gaza ontplofte een handgra naat midden in een groep Arabieren. Tien mensen werden gewond. De hand granaat was bedoeld voor een Israëli sche taxi die bij een school stond. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv heeft meege deeld, dat Jordaniërs de Damya-brug over de Jordaan hebben opgeblazen tijdens een mortiergevecht met Israë liërs. WASHINGTON Het salaris van de president van de Verenigde Staten zal vrijwel zeker worden verdubbeld. Het Amerikaanse huis van Afgevaardigden heeft er maandagavond mee ingestemd, dat het jaarsalaris tweehonderdduizend dollar (724.000 gulden) gaat bedragen. De Amerikaanse Senaa* moet het voor stel nog bekrachtigen. De salarisverhoging zou moeten in gaan op 20 januari als de nieuwe pre sident Nixon wordt beëdigd. Tien jaar geleden werd het presidentssalaris voor het laatst verhoogd. De eerste Ameri kaanse president, George Washington, begon in 1789 met 25.000 dollar. Behal ve het salaris krijgt het Amerikaanse staatshoofd nog negentigduizend dollar belastingvrij voor representatie. HONGKONG Een aantal vooraan staande Chinezen, aanhangers van de afgezette president, Lioe Tsjao-tsji, is met Russische hulp naar het buiten land gevlucht. Dit meldde een Hong- kongs dagblad, Fai Pao, gisteren. De Chinezen zouden nu in Zwitserland ver blijven. De vluchtelingen zouden hoge func ties hebben gehad in het ministerie van Buitenlandse Zaken en in politieke, militaire, wetenschappelijke en techno logische departementen. Sommigen van hen zouden in Zwitserland al werk hebben gevonden. Twee van de vluch telingen werden met name genoemd: de eerste was een zekere Woe, een diplomaat, en de andere was Lioe, di recteur van een fabriek van zware wa pens. Inmiddels meldde een provinciaal blad van de Chinese Rode Gardisten, dat in een ontwerp voor een nieuwe Chinese partijconstitutie Lin Piao, de minister van Defensie, zal worden be noemd tot opvolger van partijleider Mao Tse-toeng. Volgens het blad zal het ontwerp aan Mao en diens medewerkers wor den voorgelegd op het reeds lang uit gestelde negende nationale partijcon gres, dat dit jaar zal worden gehouden. fcf?" HOESSEIN onder druk LONDEN De Gemenebest conferentie overschaduwt voor Engeland op het ogenblik wat er in het Midden-Oosten gebeurt. Maar de aanwezigheid in Londen van de 33-jarige koning Hoessein van Jordanië biedt de kans voor nuttig diplomatiek contact. Dat is van het grootste belang in verband met de pogingen van de vier grote mogendheden Amerika, de Sovjet-Unie, Enge land en Frankrijk om een op lossing te forceren voor het ge vaarlijke conflict tussen Israël en de Arabische landen. De koning is in Londen voor een kaakbehandeling. Hij vertel de ons gisteren dat hij verwacht dezer dagen een gesprek te heb ben met premier Wilson. „Dat doe ik gewoonlijk als ik hier ben", zei de vorst met zijn diepe monotone stem. Vanavond wordt er in het programma Te'evizier van de Avro een vraaggesprek met de Jordaanse koning uitge zonden. Doordat de Britse minister van Buitenlandse- en Gemenebestza ken Stewart zich nu voornamelijk bezighoudt met de Gemenebest conferentie, zal het Britse ant woord op de jongste Russische voorstellen inzake het Midden oosten nog enige tijd uitblijven. De Russische proefballon over de mogelijkheid van een politie- leger der vier grote mogendhe den langs de grenzen van Israël gaat wat Londen aangaat niet op. „Zeer onwaarschijnlijk", luidt de Britse reactie. Men gelooft er eenvoudig niet in. Wel in raad pleging van de grote vier onder ling. Minister Stewart vindt de Rus sen inzake het Midden-Oosten op het ogenblik zeker behulpzamer dan tot nu toe. De Sovjet-Unie maakt zich kennelijk veel zorgen over de explosieve toestand. Bin nenkort gaat een der Britse on derministers van Buitenlandse Zaken naar Cairo voor overleg met president Nasser. Voorlopig concentreert Enge land zich op verdere bemiddeling van de Verenigde Naties via de Zweedse diplomaat Jarring. Daar hamert ook de Jordaanse koning steeds op, die in zijn eigen land onder steeds grotere druk komt te staan van de Arabische guerrillastrijders, die van Jorda nië uit tegen Israël opereren. Al le pogingen van zijn leger om die te beteugelen zijn vruchteloos. Jordanië vreest daarom nieuwe Israëlische vergeldingsacties. LUCCA In verscheidene plaatsen ten noordwesten van Florence in Italië zijn gisternacht enkele aardbevingen gevoeld. In veel woningen en gebouwen ontstonden scheuren. De bevolking vluchtte in paniek de straat op. Veel mensen brachten de nacht verder op straat door hoewel het flink vroor. Een aantal scholen bleef gisteren gesloten, omdat de kinderen nauwelijks hadden geslapen. HAVANA Vele staatshoofden, en ook de paus, hebben het Cubaanse staatshoofd, president Dorticos, bood schappen gezonden cm hem te felicite ren met de tiende verjaardag van de revolutie op Cuba. Die bracht premier Fidel Castro aan de macht. Er werden telegrammen ontvangen, onder andere van koningin Elizabeth van fingeland, van president De Gaul le, van generaal Franco en van alle communistische landen. Mexico was 't enige land van Latijns Amerika dat op de verjaardag reageerde. De Verenigde Staten lieten niets van zich horen. V WASHINGTON De oommissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ame rikaanse senaat heeft besloten de hear ings over het niet-verspreidingsver- drag uit te stellen tot na 20 januari, wanneer de nieuwe president officieel in functie treedt. De hoop van Johnson, dat het verdrag nog tijdens zjjn bestuur door het Congres zou worden bekrach tigd, is hiermee vervlogen. De commis sie is van mening dat eerst het stand punt van de nieuwe regering over het verdrag gehoord moet worden. Het niet-verspreidingsverdrag, dat beoogt te voorkomen dat niet-nucleaire staten de beschikking over kernwapens krijgen, is door meer dan 80 landen, waaronder ook de Ver. Staten, gepara feerd, maar tot dusver is Engeland de enige kernmogendheid die het heeft be krachtigd. MADRID Prins Juan Carlos van Bourbon is bereid om koning van Span je te worden. Hij heeft dit gezegd in een vraaggesprek me< officiële Spaan se persbureau EFE. Juan Carlos wil de troon aanvaarden zelfs tegen de mening van een aantal Spaanse koningsgezinden in, die vinden dat zijn in Portugese ballingschap le vende vader, don Juan Bourbon (55), koning moet worden. De laatste Spaanse koning was Alfon so XIII. Hij deed in 1931 afstand van de troon. Het huidige staatshoofd, ge neraal Franco (76), heeft het recht zelf zijn opvolger aan te wijzen. 9 Onder het wakend oog van twee rijen onverstoorbare Lon- dense „bobbies" voert een groep Biafranen een dans uit voor het Marlborough House in Londen, waar op het ogenblik de eerste mi nisters van de Gemenebest-landen bijeen zijn. De dans was een onder deel van een protestdemonstratie tegen de oorlog in Biafra. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pjjn. Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen,, stijve nek en lede maten: niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en „doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumati sche pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van ver lichting en welbehagen Wacht niet tot de" pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DJAKARTA De Westiriaanse op standelingenleider Lodewijk Mandatjan is gisteren per vliegtuig in Djakarta aangekomen om te verklaren, dat hij zich aan de kant van de republiek In donesië schaart. Hij di;oeg het uniform van majoor. Dit en de twee jeeps die nog moeten komen, maken deel uit van de prijs die hij voor zijn overga ve heeft bedongen. Smrkofsky blijft in hoogste partijleiding PRAAG Het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft gisteravond de Slowaakse vice-premier Peter Colotka voorgedra gen voor de functie van voorzitter van het federale parlement. Voorgesteld werd dat Josef Smrkofsky, voorzitter van het oude parlement, eerste vice- president vari de federale volksvertegenwoordiging wordt. Colotka is een Slpwaak. Volgens een door het perbureau Ceteka verspreid communiqué heeft het partijpresidium bevestigd, dat Smrkofsky lid zal blij ven van de hoogste partijleiding en dat zal worden voorgesteld hem kandidaat te stellen voor de posten van eerste vice-president van de federale parle ment en president van de „kamer van het volk", een van de twee kamers van deze nationale vergadering. Als voorzitter van de andere kamer, die van de nationaliteiten, wordt voorge dragen Dalibor Hanes. Het partijcomié van het eerste dis trict in Praag heeft voorgesteld Smrkofsky te benoemen tot leider van de Tsjechische communistische partij, indien hij niet tot voorzitter van het nieuwe federale parlement wordt ge kozen. Het comité stelt in een resolu tie voorts de huidige leiders verant woordelijk voor de politieke spanning, die rondom de figuur van Smrkofsky is ontstaan en die een gevolg zou zijn van gebrek aan duidelijkheid over het hervormingsprogramma. In de resolutie, die is gepubliceerd in het vakbondsblad „Prace", wordt het huidige bewind verantwoordelijk ge steld voor de onzekerheid, omdat het heeft nagelaten het publiek voldoen de in te lichten. Het comité vraagt de leiders de grenzen van de natio nale politiek nauwkeurig te omlij nen en aan te geven, wat in feite is overgebleven van het democratise- ringsprogramma van het afgelopen voorjaar. „Wat kan in de huidige si tuatie van het actieprogramma wor den verwezenlijkt? Dat dit ons niet is uitgelegd is de oorzaak van de ver warrende situatie die nu is ontstaan", aldus de resolutie. Er werd gisteren in Praag gespecu leerd, dat de geruchten over Russische troepenbewegingen met opzet zouden kunnen zijn verspreid als een bedekte waarschuwing van het Kremlin aan de leiders in Praag om dé openbare dis cussie over de zaak-Smrkofsky niet uit de hand te laten lopen. Een woordvoer der van de regering heeft ontkend, dat de Russen posities hadden ingenomen bij grote fabrieken in Praag, maar vol gens „Prace" zijn er wel troepenbe wegingen geweest tussen de plaatsen waar de overgebleven Russische bezet tingstroepen zich hebben teruggetrok ken. De 29-jarige Rudolf S. uit Bremen is door de rechtbank in'Utrecht veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek. De man had in okto ber en november verschillende inbra ken gepleegd in Nederlandse steden. De eis had twee jaar geluid. ADVERTENTIE LONDEN Er is een overdreveh beeld opgehangen van de gevaren van het bedwelmende middel cannabis (ook bekend als hennep, hasjiesj of marihua na), en de straffen op het gebruik daarvan zijn te zwaar. Dit verklaart een Britse regeringscommissie in een rapport aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Zij houdt daarin „een pleidooi voor een realistischer be oordeling van het gebruik van canna bis in onze wettelijke en sociale nor men..." Het gebruik van dit middel moet niet worden aangemoedigd, maar de straffen die gesteld zijn op bezit of verkoop daarvan dienen te worden ver minderd. De bestaande maximumstraf van tien jaar gevangenis moet worden terugge bracht tot twee jaar. Normaal zou op het in bezit hebben van een kleine hoe veelheid cannabis geen celstraf moe ten staan. De commissie, waarin o.a. vooraan staande artsen, juristen en parlements leden zitting hebben, is tot de conclu sie gekomen dat cannabis in dezelfde mate als alcohol stemming, onderschei dingsvermogen en lichaamsfuncties, kan benvloeden. Maar in termen van fy sieke schadelijkheid was het veel min der gevaarlijk dan de meeste andere bedwelmende middelen en waarschijn lijk niet gevaarlijker en misschien zelfs minder gevaarlijk dan alcohol. De commissie was het met andere instantie er over eens, dat „langdurig gebruik van cannabis in matige hoe veelheden geen schadelijke gevolgen heeft". Maar „zelfs degenen onder onze getuigen die het minste gevaar in het middel zagen, vonden het wen selijk de .jeugd van het gebruik ervan te weerhouden. Daarom is het in het belang van de volksgezondheid noodza kelijk beperkingen op de beschikbaar heid en het gebruik van dit middel te handhaven". SAIGON De Viët-Cong heeft na 'n inval in Binh Cahu, een dorp op zestig kilometer ten zuidwesten van Saigon, honderdvijftig dorpelingen ontvoerd. Aangenomen wordt dat de slachtoffers als dragers voor de Viët-Cong zullen worden gebruikt. fApnieuw is Londen vergaderplaats van een gezelschap regeringslei ders van landen die samen de club vormen waarvan buitenstaanders doorgaans niets begrijpen: het Ge menebest. Ditmaal zijn het er 28, meer dan ooit te voren, het spreken de bewijs van de aftakeling van het eens zo machtige Britse wereldrijk, dat 't woordje Brits voor het woord Gemenebest helemaal is verdwenen, zegt ook al genoeg over de verhou dingen in de club. Zelden was er meer twijfel aan de wijsheid om door te gaan met het Gemenebest, dat als los zand aan el kaar hangt. Nooit was in Engeland het gevóél groter dat men eigenlijk de vroegere koloniën, die het 't moe derland zo lastig maken, maar in hun eigen vet moet laten gaar sto ven. Van vele kanten dringt men er dan ook op aan om de zaak maar op te geven. /"Oorzaak van de afkeer die velen voelen voor het Gemenebest is niet alleen het feit dat de club door het grote aantal leden uit haar krachten is gegroeid. Engeland vooral is te leurgesteld omdat het tijdens de laat ste bijeenkomsten van het Gemene best zondebok was voor zijn politiek inzake Rhodesië en andere kwesties. Ditmaal gebeurt dat weer, want het wantrouwen jegens Engeland is groot. Vooral veel Afrikaanse Geme nebestlanden verwijten Engeland, dat het de regering-Smith onafhankelijk heid wil verlenen voordat de zwarte Rhodesiërs baas kunnen zijn in eigen huis. Op de conferentie van 1966 be loofden de Britten dat nooit te zullen doen. Ook op ander gebied wordt Engeland met verwijten overladen, met name over zijn beperking van de immigra- IAN SMITH conflicten tie uit het Gemenebest. Alsof ook an dere Gemenebestlanden niet discri minerend optreden! Ook het volko men falen van het Gemenebest in de oorlog in Nigeria en in een vraagstuk als dat van Kasjmir draagt bij tot de grote twijfel aan het nut van het Gemenebest. lLiaar ondanks dit alles is er na Zuid- Afrika geen enkel land de club uit gelopen. Meer dan achthonderd mil joen mensen zijn er lid van, ver deeld over de rijke en arme landen, hoog geïndustrialiseerde en onder ontwikkelde, met de grootste ver scheidenheid aan rassen. Vooral daardoor is dit gezelschap zo uniek. Dat vele leden dezelfde taal spreken Engels maakt het contact al leen maar gemakkelijker, ook al be staat dat vaak uit stevige ruzies. De economische voordelen van het vrijwillige lidmaatschap van het Ge menebest zijn bij lange na niet zo groot, dat die de doorslaggevende re den zijn van zijn bestaan. De han del tussen vele Gemenebestlanden ontwikkelt zich maar uiterst lang zaam. De Britse handel daarmee neemt eerder af dan toe, een gevolg ondermeer van de Britse oriëntering op Europa. "TJesondanks gebeuren er belangrijke dingen op het gebied van de on derlinge technische en andere hulp ter waarde van 270 miljoen pond ster ling per jaar. van samenwerking op medisch terrein, bij het onderwijs, de wetenschappen, de telecommunicatie, het recht, investering en zo meer. Het unieke karakter van het Gemene best als brug hoe wankel ook over tegenstellingen die elders in de wereld onoverbrugbaar zijn, vormt de grootste waarde ervan. Daarvan wordt waar mogelijk gebruik ge maakt bijvoorbeeld in de Verenigde Naties, ook al botsen de leden van de club ook daar meer dan eens. ATHENE De relikwie van de hei lige Andreas, die ruim .vijf eeuwen in het bezit van het Vaticaan was, is gis ternacht ontheiligd in Patras in Grie kenland. Onbekenden drongen er de Grieks-orthodoxe kerk van de heilige Andreas binnen en sloegen er de schrijn met de overblijfselen van An dreas aan stukken. De stoffelijke resten van de heilige bleven ongeschonderf. NEWARK (New Jersey) De Ameri kaanse overheid is voornemens de Ma fia te gaan aanpakken en wel voorna melijk die in de staat New Jersey. Naar schatting bedraagt in die staat het jaarlijkse inkomen uit de „georga niseerde misdaad" meer dan een mil jard dollar. Het ministerie van Justi tie heeft een nieuw soort overvalcom- mando samengesteld, dat voorname lijk bestaat uit agenten van de afde ling „georganiseerde misdaad". Het commando zal worden aangevuld door agenten van het FBI (de federale re cherche), de geheime dienst, het fede rale bureau voor narcotica, het bureau voor belasting op alcohol en tabak en de naturalisatie- en immigratiedienst. In eerste instantie wil men trach ten erachter te komen hoeveel men sen tot de Mafia behoren. De inkom sten van de gigantische misdaadorgani satie zijn bijzonder hoog en bedragen per jaar volgens schatting tussen de een en de drie miljard dollar, hetgeen veel meer is dan de staat New Jer sey jaarlijks aan belastingen beurt. Men gaat ook bestuderen hoe de winsten van de Mafia verdeeld wor den en alsmede de mate- van corrupts onder personen in overheidsdienst.

De Vallei | 1969 | | pagina 8