Optimisme over spoedige bevrijding Boeken zouden te duur zijn Bij ons GÉÉN balansopruiming dames- of herenrijwiel f 139.75 I REIN VEENENDAAL Duitse kracht verzwakt, maar nog gevaarlijk Een greep uil onze collectie PANTALONS SHIRTS SOKKEN ANKLETS ONDERGOED SHIRTS SHIRTS Goed van Van der Zee gaat langer mee van der ^dee j 25 jaar geleden l 24.90 12.90 2.98 2.48 4.95 9.90 11.90 Deze maand Brand verwoest drukkerij in Bergen op Zoom HISTORISCHE VONDSTEN IN FRIESE KERK Volgende week besluit over Larense agent Ruim 300.000 Zeeuwen Chinezen gevlucht naar Zwitserland Computer bi] transplantatie BURGERLIJKE STAND Shagje aangezien voor hasjiesj BRANDWEERLIEDEN IN ROTTERDAM DREIGEN MET ONTSLAG „ELASTIEK" VIJFTIEN MILJOEN JA EN NEEN Overzicht klachten CORRECTIE IN PARTEN maar u mag u zelf gerust feliciteren, als u zo'n mooie stevige koopt bij REIN VEENENDAAL Het is tenslotte een Batavusprodukt compleet met jasbeschermers, slot en lamp en zware spaken in het achterwiel. VOOR SLECHTS Doch ook in de duurdere fietsen hebben wij een collectie voor u klaar staan van BATAVUS-, BATO-, BURCO- en UNION-modellen. Batavus bromfietsen v.a. 419,-Honda bromfietsen v.a. ƒ399,- Kapitein Mobylettes v.a. f359,-Tomos bromfietsen v.a. ƒ845,- GORTSTRAAT 1 - VEENENDAAL - TEL. 12456 SPECIAALZAAK VOOR AL UW HERENMODE HOOFDSTRAAT 75 VEENENDAAL VRIJDAG 10 JANUARI 1969 J STALIN TREKT POOLSE GRENS ■jVTiemand die er op nieuwjaarsdag 1944 aan twijfeldehet nieuwe jaar zou het Tweede Front en daarmee het einde van de Tweede Wereldoorlog brengen. Alle galmende nieuwjaarstoespraken van de nazi's en hun knechten waren gewijd aan het door hen zo gevreesde Tweede Front. Mussert zei op 1 januari 1944 „Moge ons land bespaard blijven voor invasie" geen fraai Nederlands, maar iedereen begreep hem Mussert was doodsbang en terecht In Duitsland spraken de nazileiders over „de grote krachtproef die het nieuwe jaar zou brengen". Zij gingen, als moesten zij zichzelf overtuigen, vervolgens uitweiden hoe sterk de At- lantik-Wall wel was, die de geallieer den uit West-Europa moest houden. Toen op I januari Hommel naar West- Europa werd overgeplaatst, wist ieder een het héél zeker: de invasie kon elk moment komen. Een Duits nieuwsbureau wist te mel den, dat Churchill in de wandelgangen van het Lagerhuis tot een van zijn vrienden had gezegd: „Binnen negentig dagen zullen er grote dingen gebeu ren". In ons land werden er grote affiches opgeplakt, waarop in het Duits en in het Nederlands werd verteld wat de burger bij een invasie moest doen: niet gaan vluchten, kalm in huis blijven als er ter plaatse werd gevochten en rus tig arbeiden als de gevechten de woon plaats nog niet hadden gereikt. Door de naar hysterie lopende opwin winding over het Tweede Front werd de publieke aandacht wat afgeleid van de gebeurtenissen aan het Russische front. Dat kwam de Duitsers niet onge legen, want veel blijdschap beleefden ze niet meer aan hun Oostfront. Om in de frontberichten de kossale neder lagen wat te maskeren, gingen de Duit sers in 1944 een komische geheimtaal spreken, die vrij spoedig door ieder een kon worden vertaald. Als „het hoofdkwartier van de Führer meldde" dat „de Duitse troepen in he vige afweerslagen bij Kiworograd bijna alle penetraties van de bolsjewieken hadden afgegrendeld en dat de Duitsers bezig waren in uiterst bloedige gevech ten dezelfde bolsjewieken naar hun uit gangsstellingen terug te drijven", dan wist iedereen dat de Duitsers Kiworo- BERGEN OP ZOOM De drukke rij „De Zoom" aan de Vlasmarkt in Bergen op Zoom is donderdagavond grotendeels door brand verwoest. De brandweer rukte met alle beschikbare materieel uit en hield de aangrenzen de gebbuwen nat om overslaan van het vuur te voorkomen. Omstreeks acht uur was men het vuur in de drukkerij ongeveer meester. De achterzijde van het gebouw is in gestort; behalve zes persen, een zetma chine en het overige materieel, ging een grote hoeveelheid papierwaren verlo ren. De directeur-eigenaar van de druk kerij, de heer W. van Bladel, schat de schade op ongeveer een half miljoen gulden. Er werken acht u negen man in de drukkerij. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. De chef-bedrijfsleider was om half zes -naar huis gegaan en had het bedrijf gesloten zonder onraad te heb ben bespeurd, maar omstreeks kwart voor zeven zagen de overburen de vlam men uit de benedenverdieping slaan. In het naast de drukkerij gelegen lijstenbedrijf is op de bovenverdieping een begin van brand ontstaan, dat ech ter door de brandweer in bedwang kon worden gehouden; Dit bedrijf heeft ook veel waterschade geleden, de schade wordt hier geschat op 50.000 a 60.000 gulden. DEN BOSCH De vijf leden van de Bossche beatgroep „De Ferraie's" hebben tijdens hun tweeweekse tour nee door Zweden een paar spannen de uren doorgemaakt op een politie bureau in Stockholm. Zij waren tijdens de pauze van hun optreden in een club door de politie meegenomen, verdacht van het be zit van verdovende middelen. Met hulp van een Zweedse tolk, kon de manager van de beatgroep. de heer Jan Vis, de zaak tot klaarheid bren gen. Het bleek namelijk dat de politie gewaarschuwd was, dat de leden van de beatgroep hasjiesj gerookt zouden hebben. Een politieagent had toen zelf geconstateerd, dat de jongens „stickjes" draaiden. Volgens de heer Vis, is het draaien van shag, waar het hier om ging. in Zweden onbe kend. Toen de politiemannen de shagbuidels nog eens goed bekeken, bemerkten zij hun misvatting en kon den de leden van de beatgroep hun optreden in de club voortzetten. ROTTERDAM Bijna 300 vrijwilli ge brandweerlieden in Rotterdam heb- Den gisteravond op een vergadering ontslagformulieren getekend. De ontsla gen zullen door hun woordvoerders worden ingediend als het college van B. en W. van Rotterdam dinsdag niet aan hun verlangens tegemoet komt. De brandweerlieden eisen, dat zij in geschakeld zullen blijven bij alle alar men van de brandweer, ook bij het zo genaamde kleine alarm, dat de wet houder van Economische Zaken, de heer Worst, voor de vrijwilligers wil de afschaffen. In een eerder communiqué verklaar de de wethouder dat hij bereid is te overwegen het klein alarm voor de avonden, de nachten en de week-ends voor de vrijwilligers te handhaven. Op de vergadering gisteravond zeiden de brandweermensen, dat zij ook overdag mee willen doen bij het' bestrijden van branden. Twee andere punten, die de brand weerlieden thans bij wijze .van ultima tum stellen, zijn: gelijkschakeling van de bevelvoering tussen het vrijwillige en beroepsgedeelte van de Rotterdam se brandweer en handhaving van vrij willigers in het toporgaan van de brand weer. grad aan de Russen hadden moeten prijsgeven. Lange tijd omzeilden de Duitsers het vermelden van hun nederlagen door de ene dag te spreken van „succesrijke aanvallen van onze troepen ten oosten van Kalinkowitsji" om de volgende dag te melden: „ten westen van Ka linkowitsji hebben onze heldhaftige troepen tijdens een vastberaden tegen offensief met voor de vijand zeer bloe dige verliezen grote - terreinwinst ge boekt". Omdat de opmars van de Russen in 1944 te grote vormen ging aannemen, zouden de Duitsers al spoedig gaan spreken van „elastische frontverschui ving" en „een door het opperbevel wenselijk geachte frontverkorting, die zonder tussenkomst van de bolsje wieken volgens plan kon worden uit gevoerd". Dat betekende dan dat de Duitse legers gebieden zo groot als Nederland hadden moeten verlaten. Men had wel landkaarten nodig om der gelijke berichten „te vertalen", want anders zeiden de niet uit te spreken Rus sische plaatsnamen weinig en zonder landkaart leek elk Duits legerbericht een opmerkelijk Duits succes te mel den. Slechts zo nu en dan kwamen er na men, die ook in het Westen algemeen bekend waren: op 19 januari 1944 werd Nowgorod door de Russen bevrijd en op 16 januari 1944 begon de slag aan de Berezina. Vooral dat laatste bericht ve.oorzaakte blijde opwinding: Was Napoleon ook niet aan de Berezina ver pletterd? Welaan dan! De duidelijke angst waarmee aan Duitse zijde over het Tweede Front werd gepraat, de verpletterende neder lagen in Rusland op 4 januari 1944 bereikte een Russisch leger bij Sarny de Pools-Russische grens en het gebrek aan stuwkracht van de Duitse legers in Italië dat alles werd oor zaak van een gevaarlijk optimisme. Men kreeg de indruk dat de oorlog zo goed als gewonnen was. Nu waren in 1943 de Duitse verliezen wel gropt geweest, maar de Duitse strijdmacht telde twintig miljoen man. In totaal zouden hiervan ongeveer der tien miljoen mensen sneuvelen, gewond raken, gevangen worden genomen of verdwijnen. De zwaarste verlizen zou Duitsland in 1944 en 1945 lijden. Dat wil zeggen dat de nazi's in januari 1944 nog steeds konden beschikken over een PARREGA Tjjdens restauratie werkzaamheden aan de historische her vormde kerk te Parrcga (Fr.) heeft men by het wegbreken van de vloeren enkele historische vondsten gedaan. Er kwam een aantal grafzerken te voorschijn, die, voorzover men kan nagaan, uit de 16de eeuw dateren. Vermoedelijk gaat het om graven van predikanten, die ongeveer vier eeuwen terug in Parrega werkzaam waren. Ver der heeft men ook scherven, botten en andere kleine voorwerpen gevonden. Het Fries Museum in Leeuwarden is van de vondsten op de hoogte gesteld. Er zal een nader onderzoek worden in gesteld. AMSTERDAM Het onderzoek, dat een rijksrechercheur heeft ingesteld naar het dodelijke pistoolschot, dat 'n Larense hoofdagent eind vorige week afvuurde op de vluchtende Hilversum mer Rens S. is afgesloten. De officier van Justitie zal vermoe delijk begin volgende week beslissen of er een strafvervolging tegen de hoofd agent zal worden ingesteld. De naam van de betrokken agent wordt door de justitie nog steeds ge heim gehouden. MIDDELBURG Het inwonertal van de provincie Zeeland is in het af gelopen jaar de 300.000 gepasseerd. Niet minder dan 78 jaar heeft Zeeland erover gedaan om de derde honderd duizend vol te maken: in 1890 werd de 200.000 gepasseerd. Met name de toenemende industriële ontwikkeling draagt bij tot een vesti ging van personen van buiten de provin cie in Zeeland en tot een positief ver- trek-overschot. Overslag was en is de kleinste ge meente in Zeeland. Deze gemeente zag haar inwonertal in 1968 met tien terug lopen tot 251. Nu Zeeland een inwonertal van meer dan 300.000 heeft zal op grond van de provinciewet het aantal leden van de Provinciale Staten worden uitgebreid met vier tot 47. Dit zal zijn beslag krijgen na de Statenverkiezing van 1970. Stalin bracht zelf een correctie aan in de Curzonlinie, waardoor Lemberg geen Poolse, maar nog net een Russische stad kon worden. strijdmacht van minimaal vijftien mil joen geharde soldaten. Ook de materiaalpositie van Duits land was in januari 1944 veel minder slecht dan algemeen werd gehoopt. De verliezen aan het Oostfront waren zwaar geweest in 1943, maar ondanks bijna voortdurende bombardementen nam de Duitse oorlogsproduktie in 1943 en de eerste helft van 1944 steeds toe. Tot aan de invasie in juni 1944 steeg de Duitse oorlogsproduktie tot een daarvoor niet bereikte hoogte. Duitsland was in januari 1944 nog lang niet verslagen. Duitsland zag toen nog steeds kans de zeer zware verlie zen aan het Oostfront aan te vullen en zoals de Amerikaanse troepen bij An- zio op 20 januari 1944 tot hun ontstelte nis moesten ontdekken: Duitsland was nog steeds in staat om in zeer korte tijd een half miljoen soldaten dwars door Europa te vervoeren. In zijn memoires zou Churchill na de oorlog een diner beschrijven waar aan hoge militairen en politici in ja- januari 1944 deelnamen: „Ik nerinner me nog hoezeer ik door het in hoge militaire kringen heersende optimis me werd getroffen. Men opperde de mogelijkheid, dat Hitier niet sterk ge noeg zou zijn voor de voorjaarscam pagne en wellicht nog voor het begin van „Overlord" (codenaam voor de vestiging van het Tweede Front) in de zomer zou instorten. Ik werd zo zeer door deze mening getroffen, dat ik alle aanzittenden verzocht om beurten hun zienswijze te geven. Al le militaire autoreiten neigden tot DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Ocle (PvdA) wil weten of minister De Block (Economische Zaken) zal op treden tegen uitzonderlijke prijsverho ging van boeken in de goedkopere prijsklasse door de Haagse uitgeverij Nijgh en Van Ditmar. Volgens het Kamerlid heeft deze uit geverij vorige maand aan de boekhan del 'n schrijven gestuurd, waarin wordt gezegd dat een aantal boeken met vijf tien tot vijfentwintig procent duurder is geworden met ingang van 1 januari. Een directielid van de Haagse uitge verij bestrijdt deze aantijging. „Al on ze prijsverhogingen zijn en worden ge toetst door de Economische Controle Dienst van het ministerie. Een prijs verhoging van hooguit twintig procent is alleen mogelijk bij bepaalde her drukken".' Het Tweede-Kamerlid mevr. Brau- tigam (PvdA) wil van minister De Block eenmaal per veertien dagen een overzicht van de klachten over prijs stijgingen en de activiteiten van zijn departement ten aanzien van de prijs- bewaking. Mevrouw Brautigham is nieuwsgierig naar de wijze waarop de ambtenaren van Economische Zaken ongemotiveer de prijsstijgingen terugdringen. Zij wijst de minister op de aange kondigde verhoging van de abonne mentsprijs van een aantal weekbladen, die volgens haar geen omzetbelasting behoeven te betalen. HONGKONG Volgens het Hong- kongse blad „Fai Pao" is een aantal vooraanstaande Roodchinese functio narissen, aanhangers van' de afgezette president Lioe Tsao-tsji, met Russische hulp naar het westen gevlucht. Volgens het blad, konden de vluchte lingen op eigen kracht de grens van hun land bereiken. Daar stonden Rus sische agenten gereed om hen voort te helpen, Europa in. De meesten dezer on vluchtten, zouden hoge functionaris sen zijn van het ministerie van Buiten landse Zaken en van politieke, militai re, wetenschappelijke en technologische departementen. de mening dat de ineenstorting van Duitsland ophanden was. De drie politici aan tafel namen een tegenovergesteld standpunt in". Wapenfeiten en optimisme spoorden de oorlogsleiders er in januari 1944 toe aan met spoed aan de politieke toe komst van Europa te gaan bouwen. Nauwelijks waren Russische troepen bij de Poolse grens aangekomen, of Stalin publiceerde een plan „tot her oprichting van een sterk en onafhan kelijk Polen". Voor het vaststellen van de grenzen van dat nieuwe Polen was Stalin in de geschiedenis gedo ken. In 1919 had een van de vele commis sies die aan het beruchte vredesver drag van Versailles werkten, een oost grens voor Polen bepaald: een lijn van Grodno via Bialystok en Brest-Litowsk naar de Karpaten, waarbij Galicië tus sen Rusland en Polen zo werd verdeeld dat Lemberg nog tot Polen behoorde. Omdat de commissie die in Versail les deze lijn trok, werd geleid door markies Curzon, werd deze lijn Cur zonlinie gedoopt. Het advies van de commissie was nooit opgevolgd, omdat Rusland door de revolutie van 1917 en 1919 militair machteloos was, waarvan Polen gebruik had gemaakt: de Pool se grens met Rusland kwam enkele honderden kilometers oostelijker te lig gen. In januari 1944 vond Stalin, dat de ze pijnlijke vergissing moest worden gecorrigeerd. De Russische dictator vond dat het uitnemende voorstel van markies Curzon alsnog moest worden verwezenlijkt, zij het met een kleine correctie: heel Galicië zo wist Sta lin heel zeker had van oudsher bij Rusland behoord en zo werd de Curzon linie door Stalin een weinig omgebogen, waardoor Lemberg nog precies een Russische stad kon worden. Om het onvermijdelijke gebrek aan geestdrift voor dit plan bij de Polen wat op te vangen, was Stalin vervol gens nog dieper in de geschiedenis ge doken om eeps precies uit te zoeken waar „sedert onheuglijke tijden" de Poolse westgrens had gelopen. De grens die Stalin vond, heugde inderdaad nie mand meer: de rivieren de Oder en de Neisse vormden volgens Stalins ge schiedenisboek de Poolse westgrens, hetgeen betekende dat heel Oost-Prui sen, Oost-Pommeren, Oost-Brandenburg en Silezië een oppervlak van bijna vier maal dat van Nederland bewoond door ongeveer 10 miljoen Duitsers tot Polen zou gaan behoren, behalve een deel van Oost-Pruisen dat ingevolge de Curzon-Linie nog aan Rusland toe kwam. In januari 1944 was alleen Stalin geestdriftig over dit plan, maar toen in 1945 in Potsdam de grenzen werden vastgesteld, werd dit plan van Stalin in zijn geheel overgenomen en verwe zenlijkt. Ook een ander plan dat in januari 1944 met weinig kans van slagen werd MOSKOU Russische chirurgen wier enige patiënt met een nieuw hart spoedig overleed, zullen voort aan oemputers gebruiken om donors uit te zoeken en behandeling na de operatie vast te stellen. De computer zal uitmaken, wan neer het de beste tijd is voor de hart transplantatie en de toestand van de donor en de ontvanger van het hart berekenen" Een en ander werd door dr. Alex ander Wisjnefsky in de Pravda, het officiële blad van de communistische partij, bekendgemaakt. De wetenschapsmensendie zich bezighouden met transplantatie van het hart en andere organen, hechten aan het gebruik van computers grote waarde, schrijft dr. Wisjnefsky. Tot nu toe is er in de Sovjet-Unie maar een keer een hart getransplan teerd, en wel in november van ver leden jaar. Drieëndertig uur na de operatie is de patiënt overleden. Er zouden nog vijf mensen in gereed heid worden gehouden voor het ont- van een nieuw hart, maar hierover wordt geheimhouding be waard. gelanceerd, zou na de oorlog worden uitgevoerd. Churchill was in 1943 meer dan eens geschrokken van de wilde plannen, die Stalin met het verslagen Duitsland voor had. Daarom had de Britse oorlogsleider in de zomer van 1943 een commissie onder leiding van Eden aan het werk gezet. Op 15 januari 1944 publiceerde deze commissie het resultaat van haar ar beid: Duitsland moest worden verdeeld in drie even grote bezettingszones één oor Rusland, één voor Amerika en één voor Engeland en Berlijn moest na de oorlog door de drie bezettings machten gezamenlijk worden bestuurd. De enige afwijking van dat plan zou worden, dat Amerika en Engeland elk een deel van hun zone aan Frankrijk zouden afstaan om Charles de Gaulle in 1945 het ellendige gevoel te besparen, dat de wereld Frankrijk niet langer als een grote mogendheid zag. Hoewel in januari 1944 het nazisme nog lang niet was verslagen, werd er achter de scherpen al zeer driftig ge werkt aan „het nieuwe Europa". Een kleinigheid zagen al die plannenmakers van 1944 over het hoofd. Zij vergaten er aan te denken, dat het erg prettig zou zijn voor de Europeanen als zij van dat nieuwe Europa ook een gelukkig Europa zouden maken. VEENENDAAL Geboren: Elisa beth Martine, d.v. D. W. Pater en W. E. E. Poot; Roy Jean P., z.v. M. Smit en C. van Leeuwen; Agatha Jantje, d. v. A. Wals-en J. Veenstra; Johan, z.v. D. Nijkamp en E. Baan; Johannes, z.v. J. A. J. C. Overeem en A. G. van Har- develd; Teuntje, d.v. J. v.d. Heuvel en J. W. van Erven; Gerrit Gijsbertus, z. v. G. v.d. Weerthof en G. v.d. Kraats; Gijsbert Jan, z.v. G. J. van Beek en A. Roseboom; Willemina Cornelia, d.v. W. Klumpernaar en S. van Dijk; Thea Gertine, d.v. G. J. van Wijk en C. E. W. de Gooijer; Franciska, d.v. J. Re- bergen en T. Schram;'Meine, z.v. B. de Weerd en M. de Vries; Jacobus Jo hannes, z.v. J. Meijer en E. C. Drost; Jan Jacob, z.v. G. van Bennekom en H. van Dijk; Weijmpje, d.v. W. Roseboom en E. van Ginkel; Lucienne? d.v. S. van Leeuwen en M. Hardeman; Marian, d. v. N. Stuivenberg en M. van Brumme- len; Johannes Arnold, z.v., G. Heikamp en J. A. Mol; Marine, d.v. K. Schielen en A. E. M. Landman; Willemina Cor nelia, d.v. C. Grijs en J. A. Diepeveen; Cornelia Jozina, d.v. N. Drost en C. P. van Woudenberg; Renee, z.v. G. Hoef- akker en A. Kanis. Ondertrouwd: H. Bouman en L. Tol lenaar; J. H. van Ginkel en S. R. van Dijk. Getrouwd: C. M. Leuvenink en W. Kor- tus; E. G. van den Broek en E. A. Drost; H. G. Leenheer en P. C. M. van Leuken; A. v.d. Grift en C. A. Wijnhoud M. J. Septer en C. J. van Eek; C. J. v.d. Giessen en M. A. Coïni. Overleden: Marinus Bos, 65 jr., echtg. van C. van Viegen; Anje Oldenhuis, 55 jr., echtg. van J. Bulthuis; Maria Mar- garetha van Schuppen, 39 jr., ongeh.; Woutrina Hendrika van Amerongen, 67 jr. wed. van E. J. van Schuppen; A van Hardeveld, 76 jr., echtg. van l Stip; Gerrit Heikamp, 88 jr.; Anna d. Kleuver, 53 jr., ongeh.; Marinus Cor- nelis van Hasselaar, 95 jr.; Rijndert van Dijk. 67 jr., echtg. van A. Versteeg. LEERSUM Geboren: Jacob Lovi- nus Johannes, z.v. J. Verbeek en J. H. M. van den Berge. Ondertrouwd: J. Langelaar, 65 jr. en L. Nijenhuis, 51 jr. (Doom). Getrouwd: G. Westbroek, 28 jr. en J.A. W. Weerkamp,-23 jr. (Zeist). Overleden: te Nijmegen: L. van der Graaf. 45 jr., geh. gew. met T. Giese- ler, Planterslaan 28, Leersum; te Utrecht: G. J. Brons, 80 jr., geh. gew. met P. Trapman, Middelweg 21, Leer sum. KESTEREN Geboren: Herman K., z.v. D. van Lent en S. H. Baijens; Cor nells J., z.v. J. J. A. van den Berg en G. Verhoeff; Peter, z.v. P. Doesburg en J. A. Heij. RENSWOUDE Geboren: Cornelia Hendrika, d.v. H. v.d. Meent en A. v.d. Brandhof; Helmert Eduard, z.v. H. van Voorthuizen en J. v.d. Haar. Overleden: Jan Brunt, 73 jr., echtg. van J. H. Stichter; Hendrik Inkenhaag, 68 jr., echtg. van J. M. van Dijk. Wegens oplichting is aangehouden de 53-jarige Amsterdammer M. A. R. De man zou in december twintig win keliers voor in totaal f 5.000 hebben, benadeeld door afgifte van ongedekte gemeentegirocheques. INRUIL EN FINANCIERING MOGELIJK Terlenka in grijs, groen en bruin. Zeer mooie kwaliteit Elmior wit, bleu en beige Lange wollen (korte wollen sokken) Bijzonder mooi Hemdje en broekjesamen Tricot-nylon in fijne streepjes Bel-O-Fast zeer sterk - helder wit

De Vallei | 1969 | | pagina 10