Prof. Houthakker geroemd om zijn visie op economie Houding Saigon opnieuw onverzoenlijk Sluipwegen van Bonn naar het kernwapen' Franse regering in conflict met de pers Sluipend Over de grenzen Vechtpartij in Rome na demonstratie Nieuwe partij op Cyprus „Banklady" voor rechter ENERGIEKE ADVISEUR RICHARD NIXON Geen ontslagen bij Euratom PRAVDA OVER CENTRIFUGEMETHODE Franse PTT schaft drukwerken af Opvolger van Smrkofsky Nieuwe Zwitserse ambassadeur NEW YORK Ontman schijnlijk actiefDat is de eerste indruk die men krijgt van de mandie de toekomstige president van de Verenigde Staten zich heeft gekozen als een van de drie leden van zijn economische adviesraad Dr. Hendrik SHouthakker Nederlander van origine sinds 2 jaar Amerikaans staatsburger en in zijn nieuwe vaderland geroemd om zijn kennis in econo mische zakenzit geen seconde stil. Kunsthandel Prof. dr. H. Houthakker Buigzamer Tijdje afwezig VERKEERD BETOGING KERNPROEF TWEELEDIG Duitse bende geleid door jonge vrouw VERWARRING VERMOMMINGEN POTTER S LINIA POTTER'S CATARRH PASTILLES VRIJDAG 10 JANUARI 1969 MVKIftlMflIffnfM ff t H mi lllffN miimifminifi'HiiffiifffiMfimiHii MVfMIftMCIVttffHIIIIIIIIIIIIIIfflIllllflIN Nog op de dag van zijn benoeming, dinsdag, reisde prof. Houthakker van Harvard, waar hij aan de uni versiteit doceert, naar Washington. Om een huis voor zichzelf, zijn vrouw en drie kinderen te zoeken. Hij zag er evenmin tegenop tegen de avond de weg naar huis in Cam bridge, Massachusetts, weer in te slaan. Zonder veel commentaar op zijn heb belijkheid om altijd in beweging te zijn, wijdt hij in zijn woning liever uit over zijn carrière, hoewel hij de bescheidenheid zelve is. „De waarde van het geld leerde ik eigenlijk al vroeg kennen. Mijn va der was kunsthandelaar in Amster dam. Gespecialiseerd in oude schil derkunst. Mijn broer Lodewijk .heeft de zaak van vader voortgezet". Zijn overbezette lesrooster, zijn schrijf werk en de vele lezingen, die hij houdt ten spijt, slaagt Hendrik Hout- hakker er vrijwel elke zomer weer in om een paar dagen naar Neder land over te vliegen om er zijn moe- University in de buurt van Toronto broer op te zoeken. Na het voltooien van zijn studies in de economie aan de universiteit van Amsterdam verliet Houthakker, 25 jaar oud, Nederland, waar hij op zijn korte bezoekjes na nooit meer voor langere tijd is teruggekeerd. Twee jaar werkte de jeugdige eco noom in Engeland aan de Universi teit van Cambridge onder prof. Ri chard Stone in diens research-afde- ling voor toegepaste economie. Hij ging er zich toeleggen op de ver- bruikseconomie. In die richting heeft hij zich ook gespecialiseerd. Dr. Houthakker verwisselde in 1951 zijn baan in Cambridge voor een leer stoel aan de universiteit van Chica go. „De theorieën op economisch ter rein zoals die door de universiteit daar worden aangehangen", zegt hij, „kan ik niet onderschrijven. Ze zijn vrij conservatief en meer gebaseerd op het in de hand houden van de geldstroom dan op het streng regelen van die stroom via het belastingstel sel. U zoudt kunnen zeggen dat mijn benadering", aldus prof. Houthakker, „veel buigzamer is in deze zaken". In 1954 verhuisde Hendrik Houthakker naar Stanford in Californië om er economie te gaan doceren aan de uni versiteit van Stanford. Hij ontmoette er een aantrekkelijke studente in de filosofie, de in Polen geboren Anna- Teresa Tymienniecka. Zij trouwden in 1955, hetzelfde jaar waarin Hout hakkers eerste boek „Een analyse van de huishoud-begroting" verscheen. Hij had het boek samengesteld met medewerking van zijn collega S. J. Prais. Mevr. Houthakker leidt een al even druk leven als haar man. Zij geeft colleges in de filosofie aan Waterloo- University in de buurt van Toroto in Canada. Bovendien is zij moeder van de 12-jarige Louis, de li-jarige Isabella en de achtjarige Jan Nicho las. Houthakker zelf heeft in de zes jaar dat hij aan Stanford University ver bonden was, heel wat afgereisd. Nog in 1955 was hij een tijdje gast-docent aan de universiteit van Tokio in Ja pan. Een heel schooljaar bracht hij door in eenzelfde functie aan de Tech nische Hogeschool van de staat Mas sachusetts, en een jaar aan de uni versiteit van Harvard. Definitief ver bond hij zich aan de economische faculteit van Harvard in 1960. \lsof hij daarmee geen werk genoeg had, werd hij in 1961 economisch ad viseur van het ministerie van Finan ciën in Washington. Tussen de be drijven door schreef hij zijn tweede boek „Consumentenverbruik in de Verenigde Staten: 1929-1970". 'et boek, uitgegeven in 1966 en ge maakt in samenwerking met Lester D. Taylor, geeft een overzicht van het verbruik door het Amerikaanse pu bliek in het verleden en deelt de ver wachtingen over dat verbruik in de toekomst mee. Het boek droeg niet in de laatste plaats bij tot de be kendheid van de jonge hoogleraar. De nieuwe baan van Hendrik Hout hakker (het lidmaatschap van een adviescollege dat uit maar drie man bestaat. Behalve Houthakker hebben er James McCracken en Herbert Ste- rin zitting in) zal betekenen, dat hij zijn leerstoel aan Harvard zal moe ten opgeven. „Maar ik ben niet van plan ermee op te houden. Ik hoop alleen een tijdje afwezig te zijn", zegt hij in een paar, hem kenmerkende zinnen, waarin de woorden econo- misch-zuinig zijn gerangschikt. Want wat hij léért, lijkt de rustige dr. Houthakker ook zelf in praktijk te brengen. Hardwerkend, evenwichtig in de verdeling van zijn schaarse vrije tijd. Hij is gek op muziek en bezit, zoals hij dat uitdrukt, „een paar schilderstukjes". Pas na lang aarzelen geeft hij, bijna verlegen, zijn enige passie toe: spitten in zijn tuin. „In mijn vrije tijd", zegt hij, „ben ik boer". Boer op een klein boerderijtje in Pomfret, Vermont, waar hij met zijn gezin een paar weekeinden per jaar en een stukje van de zomer doorbrengt. ADVERTENTIE OLIFANT BIJ BEJAARDE. De heer Glaasjes in Amsterdam werd gisteren 100 jaar. Natuurlijk vroegen wij hem: „Hoe?" Met zijn nog lang niet gebarsten stem zei hij: „Nou, ik denk ook wel dankzij m'n Olifantjel" En hij schonk ons en zichzelf een goudflonkerend glas Olifant Vieux is* PARIJS De overeenstemming over de vorm van de tafel voor de Parijse vredesonderhandelingen hangt letterlijk aan een draad. Dat heeft de Zuidviet- namese regering officieel laten weten, toen zij verklaarde bereid te zijn aan de door de Noord-Vietnam voorgestel de ronde tafel plaats te nemen, die in twee gelijke delen zou worden verdeeld door een eenvoudige draad. Hiermee hebben de Zuidvietnamezen •en stevige stap terug gezet na de schijnbare concessies van de laatste dagen. Erger nog: zij hebben alles weer ingeslikt en nemen thans dezelf de onverzoenlijke houding in als tevo ren. De Zuidvietnamese delegatie in Pa rijs heeft niet alleen laten weten, dat de hoopgevende woorden van generaal Ky uit Saigon verkeerd waren overge bracht, maar ook dat de Zuidvietname se regering niet aan tafel zou gaan zit ten zolang de tegenpartij haar eis (een conferentie van vier) handhaafde. Vi ce-president generaal Ky had, volgens een eergisteren uit Saigon ontvangen telegram, gezegd, dat hij aan elke wil lekeurige tafel zo spoedig mogelijk de vredesonderhandelingen wilde begin nen. De Zuidvietnamese delegatieleider, Fham Dang Lam, die drie dagen gele den meldde, dat zijn regering het com munistische Zuidvietnamese Bevrij dingsfront (FNL) officieel had erkend, sprak gisteren opnieuw van het „zoge heten FNL". BRUSSEL De Europese commis sie blijft er bij, dat zij niet zal over gaan tot ontslag van leden van de we tenschappelijke staven van de centra van Euratom in Petten, Geel (België), Karlsruhe (West-Duitsland) en Ispra (Italië). Het gaat daarbij om onge veer vierhonderd mensen. De Europese commissie stelt voor onderzoekers die m de centra Ispra en Petten overbodig dreigen te worden voorlopig ander werk te ge ven. De commissie denkt aan drie mo gelijkheden: uitlening aan industrieën of over heidsdiensten, toevoeging als deskundigen aan on derzoekprojecten van de Europese gemeenschappen. verdere scholing aan universiteiten. Bij de huidige stand van zaken zou 24 procent van de wetenschappelijke staf van het centrum in Ispra en 15 procent van de wetenschappelijke staf van het centrum in Petten overbodig worden. MOSKOU Het Russische partijblad Pravda heeft West-Duitsland er gis teren opnieuw van beschuldigd, dat het zich via een achterdeur toegang tot kernwapens probeert te verschaffen. Het blad verwees hierbij naar de tus sen Nederland, Engeland en West-Duitsland in beginsel bereikte overeenstem ming over samenwerking voor de produktie van verrijkt uranium volgens de ultracentrifugemethode, die door professor Kistemaker is ontwikkeld. De moeilijkheden waarmee Euratom te kampen heeft, zijn niet zozeer het gevolg van geldgebrek als wel van het feit, „dat voor een aantal landen van de gemeenschappelijke markt, en in de eerste plaats West-Duitsland, het Euratom-raam te nauw is geworden", schreef de Pravda. Bonn wil kortere wegen vinden naar atoomonderzoek en splijtstoffen. Het ziet kansen in samenwerking met En geland en Nederland in het ultracentri- fugeproject, waarbij het gaat om de bouw van zeer grote bedrijven, „die voor wel vijftig procent in de behoeften van West-Europa aan verrijkt uranium kunnen voorzien". Volgens de Pravda is het Bonn", „steeds loerend op sluipwegen waar langs het toegang kan krijgen tot het kernwapen", dat het meest ijvert voor verwezenlijking van het project. „De mogelijkheid krijgen tot toepassing van een goedkope methode voor de massa le produktie van uranium-235 en de hoofdleverancier van kernbrandstof in West-Europa worden is dat niet de droom van de Westduitse leiders?", al dus het blad. als ze in andere landen radio-actieve neerslag kunnen veroorzaken. De Washington Post schreef, dat de bewust kernproef op 8 december was genomen in Nevada als onderdeel van een program ter bestudering van vreed zame toepassingsmogelijkheden van kernenergie. Op 13 december werd door vier Canadese waarnemingssta tions. bij Hamilton, Toronto, Ottawa en Montreal, een straling geconsta teerd die twee tot twintig maal zo hoog was als normaal. Pas twee dagen la ter was de straling weer tot het gebrui kelijke niveau gedaald, aldus het blad. Van onze correspondent PARIJS Met ingang van de ko mende maandag bestaan er voor de Franse posterijen geen drukwerken meer. Van dat ogenblik af zal er alleen nog maar onderscheid worden ge maakt tussen brieven die haast en brieven die geen haast hebben. De eerste moeten worden voorzien van een rode postzegel van veertig centimes. In feite komt dit neer op een verho ging van de posttarieven van tien cen times (7,3 cent). Tot nu toe gold name lijk een tarief van dertig centimes voor brieven en van twintig centimes voor drukwerken. PARIJS De Franse pers heeft gisteren scherp gereageerd op de opmerking van regeringswoordvoerder Le Theule over „de Israëlische invloed" op de Franse pers. Le Theule zei dit toen h(j uiteenzette, waarom De Gaulle de uitvoer van wapens naar Israël verboden heeft. De rechtsgeoriënteerde „L'Aurore" sprak in dit verband over woorden, die het misdadige anti-semitisme uitlokken. De con servatieve „Figaro" achtte de „insinuatie van Le Theule onaanvaardbaar" en ver klaarde, dat de Franse pers niet alleen het recht, maar zelfs de plicht heeft om te vragen wat ermee bedoeld wordt. „Le Monde" vraagt zich in verband met de uitdrukkingen die de Franse re gering heeft gebruikt ter veroordeling van de aanval op het vliegveld van Beiroet („onaanvaardbaar en beneden alle kritiek") af of het aanvaardbaar is de beslissingen van een belang als die van het wapenembargo worden ge nomen zonder de regering te raadple gen en dat dergelijke beslissingen langs de meest slinkse wegen ter kennis van de belanghebbende staat worden ge bracht. De socialistische partij heeft in een verklaring het wapenembargo aange vallen als een „maatregel, die de vei ligheid van een kleine bedreigde natie in twijfel brengt." Centrumleider Jacques Duhamel heeft de regering verweten wel een vol ledig wapenembargo te hebben opge legd aan Israël maar niet aan de Ara bische landen. Circa honderd mensen, voor het merendeel jonge nationalisten van de „Heroet"-beweging, hebben gisteren een betoging gehouden voor de Fran se ambassade in Tel Aviv. Ze voer den spandoeken mee met leuzen te gen president De Gaulle vanwege diens besluit om alle wapenleveran ties aan Israël te verbieden. Na het Israëlische volkslied te hebben gezon gen verspreidden de betogers zich zonder incidenten. Intussen heeft de algemene Israëli sche studentenbond voor maandag een grote demonstratie voor de Fran se ambassade vastgesteld. De Israëlische ambassade in Parijs miiimimiimfmmiMHitiHiiitiinni Een foto van de Slowaak Peter Colotka, thans nog vice-pre- mier, die waarschijnlijk de popu- 1 faire Tsjech Josef Smrkofsky zal op- volgen als voorzitter van het par- I lement. De Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Itavia heeft bij Fokker drie vlieg tuigen van het type F-28 (Fellowship) besteld, zo is donderdagavond in Rome meegedeeld. De levering begint in april. Volgens de Washington Post is vorige maand in Oost-Canada radio-actieve neerslag voorgekomen, die kennelijk was veroorzaakt door een Amerikaan se ondergrondse kernproef. Dit zou een schending betekenen van het kernstop- verdrag van 1962, dat kernproeven in de dampkring, de zee en de ruimte verbiedt evenals ondergrondse proeven NICOSIA Polycarpus Georghadjis, een voormalige Cyprische minister van Binnenlandse Zaken, heeft de vor ming aangekondigd van een democra tische partij waarin alle nationalisti sche krachten kunnen worden gebun deld. De minister trad twee maanden ge leden af, nadat hij in een proces te Athene, Griekenland, was genoemd als de man die de explosieven had gele verd voor een mislukte moordaanslag op de Griekse premier, Papadopoulos. De enige georganiseerde politieke partij op Cyprus is de communistische beweging die tienduizend leden heeft. De Cyprische president, aartsbisschop Makarios, heeft in het parlement de steun van een losse groepering, die be kend staat als het Patriottische Front. In Rome is gisteren een massale vechtpartij ontstaan tijdens een betoging van juristen, die hervorming van het rechtsstelsel eisten. Zij hadden onder meer het standbeeld van graaf Gavour, de Italiaanse held van de onafhanke lijkheid, volgehangen met leuzen. heeft laten weten, dat Israël niet om terugbetaling zal vragen van de gelden gestort voor de aankoop van militair materieel in Frankrijk dat niet meer geleverd mag worden. Israël, zo zei men, zal wel blijven aandringen op le vering van dit materieel. Met het volledige wapenembargo heeft Frankrijk willen tonen, dat het een uitbreiding van het conflict in het Midden-Oosten niet aanvaardt, zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Debré, gisteravond in een vraaggesprek voor de radio gezegd. De Franse politiek is tweeledig: ener zijds heeft de staat Israël recht van be staan, op bescherming en op de norma le garanties van het internationale recht, anderzijds bestaat de Franse politiek ten opzichte van de Arabische wereld in het ontwikkelen van goede betrekkingen met deze landen, zei hij Frankrijk heeft de afgelopen maanden geen aanvalswapens geleverd aan de Arabische landen, die bij de jund-oorlog van 1967 betrokken waren geweest. Debré zei met nadruk, dat de tijd ge komen is dat „de grote vier" meewer ken aan de regeling van het conflict en dat er snel gehandeld moet worden. De Israëlische minister van trans port, Mosje Carmel, zei in een vraag gesprek voor Radio-Europa, dat iedere Israëliër er nu van overtuigd is dat er geen hoop op begrip en vriendschap van de Franse autoriteiten bestaat zo lang De Gaulle president is. „Maar de doorsnee Israëliër weet heel goed on derscheid te maken tussen generaal De Gaulle en het Franse volk". Frankrijk heeft zichzelf door de recente actie on geschikt gemaakt voor een vredesrol in het Midden-Oosten, aldus de minis ter. DONN Voor het loket van de kas- sier trok de treurende weduwe, die een zwarte sluier voor het gelaat droeg, een levensgroot pistool. „Kom op met al je geld, anders zul je een bloedbad beleven!" luidde het advies van de rouwende dame. Ademloos zag het bankpersoneel toe hoe de bundels bankbiljetten in 'n gro te tas verdwenen. Toen zei, midden in de stilte, opeens een jonge bankbedien de: „Kijk eens wat die vrouw een fan tastische benen heeft!" Het pistool sid derde in de hand van de bezoekster en zij maakte dat zij wegkwam. Dit was misschien het enige ogen blik van verwarring in de carrière van deze meest succesrijke onder de West duitse bankrovers: de „Banklady", die in drie jaar bijna een half miljoen mark buitmaakte. Gisele Werner (34) staat nu terecht voor de gezworenenrechtbank in Kiel; zij plukt aan de knopen van haar man- tedpakje en slaat de ogen neer: zij zegt bedeesd: „Ik heb in mijn leven veel goed gedaan. Ik ben altijd een tevre den vrouw geweest, die geen hoge eisen aan het leven stelde". Helemaal onwaar is dat misschien niet eens want de vrouw die eens de beruchte Banklady zou worden, was vijf jaar geleden nog een onopvallende inpakster in een Hamburgs behangsel fabriekje. Een ongetrouwd en niet bij zonder aantrekkelijk meisje van rond de dertig, dat op twee kamertjes woon de bij haar ouders, kleine luiden in een Hamburgse buitenwijk. De smaak van het avontuurlijke le ven kreeg Gisela pas te pakken, nadat zij kennis gemaakt had met de taxi ondernemer Hermann Wittorf (40), eveneens uit Hamburg. De getrouwde Wittorf, een ruw soort playbay, had al gauw een liefdesverhouding met het meisje. Twee vrienden van Wittorf, beiden taxichauffeurs, maakten het groepje compleet: de bende van de Banklady die een nachtmerrie zou worden voor de Noordduitse recherche. De leidende rol had steeds de Bank lady zelf, die zich ontwikkelde tot een meesteres in vermommingen met prui ken, gummi-schertsmaskers uit de feestwinkel en allerlei make-up. Pisto len en karabijnen hanteerde zij als de beste. Bij twintig bankovervallen maakte het stel bijna een half miljoen buit. Een daarvan werd opzettelijk onderno men, op 10 maart 1966, op het uur waarop half West-Duitsland naar de te levisieuitzending van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus zat te kijken. Einde 1967 wilde de bende nog vlug een „kerstgratificatie" halen. Dat zou de grote klap moeten zijn, die het half miljoen moest volmaken; daarna wil de men er mee ophouden; juist toen ging alles mis. Wittdorf raakte zijn hoofd kwijt en schoot om zich heen met een machine pistool zodat vier bankbedienden ern stig gewond raakten. De gestolen Volks wagen kreeg motorpech op het ogen blik dat hij nog werd achtervolgd door de politie. Een van de rovers bracht zijn machinepistool in de aanslag, maar het feit dat het wapen op dat ogenblik weigerde, redde wellicht het leven van enkele politiemannen. In een geheime bergplaats bij de ka mertjes van Gisela Werner vond de po litie een indrukwekkend arsenaal aan wapens en een hoeveelheid pruiken, maskers en schmink die niet zou heb ben misstaan in het atelier van een to neelkapper. en plan °m de president van de na- tionale vergadering, Josef Smrkofs ky te benoemen tot vice-president van een nieuwe federale vergadering heeft de kenmerken van een poging tot een compromis te komen in een moeilijke politieke toestand. De Tsjechische vleugel van de commu nistische partij heeft maandag aan bevolen, dat de hoogste post bekleed moet worden door een Slowaak en dat Smrkofsky vice-voorzitter wordt en leider van een van de twee hui zen van de vergadering. Het voorstel betekent nog steeds een degradatie voor Smrkofsky, die nu op de derde plaats staat als regerings autoriteit achter president Ludvik Svoboda en premier Oldrich Cernik. En sedert de Tsjechoslowaakse her vorming in januari 1968 is hij een van de grote vier geweest waarbij zich ook part\jleider Alexander Dubcek bevond. Waarnemers zien het plan als een po- ging het publiek gerust te stellen dat de populaire en progressieve Smrkofsky onder Sovjet-druk niet uit de regering gezet wordt en een voor aanstaande rol blijft spelen in de re gering naast zijn partijfuncties. Arbeiders- en studentengroepen hebben duidelijk laten weten, dat zij van plan zijn te strijden om Smrkofsky te steunen en dat zij pogingen om hem SMRKOFSKY weggewerkt af te zetten zullen beschouwen als *n verpletterende slag tegen hun hoop de hervorming m dit door de Sovjet* bezette land door te zetten. Tot nu toe is geen concreet voorstel ge daan voor de toekomst van Smrkofs ky en de wrevel van het publiek over het laten varen van de hervormingen van verleden jaar onder druk van de Sovjet-bezetting heeft zich om deze kwestie gekristalliseerd. Het staat te bezien of het publiek het plan zal aanvaarden, dat naar voren gebracht werd door de Tsjechische vleugel van de party en de eis zal opgeven dat Smrkofsky de hoogste post krijgt. Sommige zegslieden verklaren dat zy die voor Smrkofsky gestreden heb ben, nu beweren dat zij hun doel be reikt en voorkomen hebben dat de president van de nationale vergade ring uit al zijn functies gezet wordt. Het feit, dat het plan ingediend werd door het bureau van de Tsjechische landen, heeft de controverse over Smrkofsky minder tot een gevecht tussen Tsjechen en Slowaken ge maakt. J~kp 22 december had de leider van de Slowaakse partij, Gustav Hu- sak, geëist dat de topfunctie van de nationale vergadering toegekend zou worden aan een Slowaak, en nu heeft de Tsjechische afdeling van de par tij, onder leiding van Loebomir Strougal, die evenals Husak be schouwd wordt als een krachtig voor stander van schikking met de Sov jet-bezetters, zich uitgesproken ten gunste van een Slowaak voor de hoogste functie. Smrkofsky is een Tsjech evenals Svo boda en Cernik en de Slowaken zeg gen dat een van de drie hoogste re geringsfuncties bekleed moet worden door een Slowaak. Smrkofsky heeft in een rede voor de tv verklaard, dat hy de beslissing van de partij over zijn functie zal aan vaarden en er bij het publiek op aangedrongen hetzelfde te doen. Het is een staaltje van de sluipende in filtratie die de Russen thans toepas sen. Er zuilen nog wel meer slacht offers in deze koude oorlog passen. BERN De Zwitserse regering heeft een nieuwe ambassadeur in Den Haag benoemd. Het is de heer Claude Cail- lat, tot dusver afgevaardigde by de Or ganisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) in Parys. Hij volgt de heer Sven Stiner op, die bij een auto-ongeluk is omgekomen. De heer Caillat, in 1918 geboren te Genève, is als diplomaat achtereenvol gens in Londen, Athene, Washington en Parijs werkzaam geweest. ADVERTENTIE T.-n horsl cnKeclpijn Uitwerking frappan^ en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen by spotheker» an,

De Vallei | 1969 | | pagina 11