In Heerenveen wapenschouw van Nederlandse schaatsers Spannend slot in Niemeyer- schaaktoernooi Jacques van Egmond na kort ziekbed overleden Pasarell hervond zijn grote vorm en versloeg Bowrey Strenge voetbal- straffen Roemeens elftal versloeg GVAV Biafraanse krijgsgevangenen in burger-gevangenis j Kampioenen na de oorlog GUTTORMSEN STOPT ER MEE PEC vraagt gemeente om financiële steun Lou van Ravens niet in Sporttribune Post/Sercu ronde achter in Bremen Protopopov/Belusova verslagen Israël voor tweede maal verslagen Verkerk begon al psychologische oorlogsvoering Misschien verrassing Ouderwets Ondoorgrondelijk Vlammen" Oud-Olympisch- en wereldkampioen Ashe/Smith Gatsonides start in Franse rallye Sterke eindsprint Langzaam maar zeker Conventie van Genève niet toegepast Frankrijk heeft financiële steun niet nodig Posthumus Meyjes in EMS-bestuur UIT DE KERKEN SPORT IN 'T KORT Liever niet Meisjes Pleiten VRIJDAG 10 JANUARI 1969 HEERENVEEN De psychologische oorlogsvoering is begonnen. Kees Verkerk is reeds ofschoon de kernploeg pas vanmiddag vanuit Jong Amelte arriveert gisteren in Heerenveen aangekomen. De schaatsenrijder uit Puttershoek plaatste daarmee de eerste plaagstoot in de richting van de concurrentie. Die stoot is in de eerste plaats bedoeld voor Ard Schenk, die komend weekeinde op de Thialf- baan van Heerenveen de Nederlandse schaatstitel verdedigt. 1500 meter een prachtige tijd maakte de snelste tot nu toe van dit sei zoen dient zijn prestaties van In zeil straks waar te maken. De jonge onderwijzer Eddy Verheijen onder het bewind van de vroegere schaatschoach Anton Huiskes zo vaak verguisd deed het in het eveneens hooggelegen Poolse Zakopane ook voortreffelijk. Ook hij zal echter op de Thialf-baan moeten tonen, dat dit geen uitschieter was. Er zijn verder rijders als Piet Meij er, Jappie van Dijk, Wim Ber gers, Piet Vink, Arie Eriks, Karei te Winkel, Ronnie Nooitgedagt en Hans van Helden. Knapen, die best eens voor een verrassing zouden kunnen zorgen. De strijd tussen hen om de volgende plaatsen in het eindklassement na Ver kerk, Schenken Bols, van wie men toch wel mag verwachten, dat zij de kopgroep van drie zullen vormen, kan interessant worden. Gerard Maarse m over de komende titelstrijd: „De baan ligt er in ieder geval goed bij. Er kun nen snelle tijden worden gemaakt. Het zouden weieens beste wedstrijden kun nen worden". KEES VERKERK O Voor Kees Verkerk wordt dit een belangrijk seizoen. Immers, verleden jaar raakte hij zowel zijn Europese als wereldkampioenschap kwijt aan de Noor Fred Anton Maier. „Fred gaat nu weer ontzettend hard. Op de nieuw jaarswedstrijden in het Bisletstadion in Oslo werd ik vijfde. Hoewel ik toch ver achter Maier eindigde was ik over mezelf wel tevreden", aldus de Zuid hollander. Oud-rijder en gewestelijk trainer Ge rard Maarse, die deze dagen even eens in Heerenveen zit: „Ik geloof niet in dat soort tactiek. Je moet in staat zijn het hele seizoen door te knallen. Kijk maar naar Maier, die doet dat toch ook?" ..Een paar toppen per seizoen is niet juist. Je moet natuurlijk niet in een week tijd in drie verschillende plaatsen wedstrijden rijden. Maar de stelling, dat je alleen maar op de verschillende kampioenschappen hard mag gaan, is ouderwets. Die verwerp ik. Als je con ditie prima is en je hebt er het hele jaar voor geleefd, dan kun je ook het hele seizoen hard gaan en prestaties leveren". De 26-jarige vrijgezel Verkerk „trouwen moet je eerst doen als je hulpbehoevend wordt" denkt daar dus kennelijk anders over. „Ik doe geen slag meer, mij zien ze hier pas op het ijs als het kampioenschap be gint". Spreekt daaruit zelfvertrouwen? Men zou zeggen van wel. Maar Verkerk is een jongen, die ondoorgrondelijk is. Die wat hij niet kwijt wil ook niet zegt. Hij gaat zijn eigen weg, doet precies dat, waarvan hij denkt dat het goed voor hem is. Verkerk is een echte in dividualist. Verkerk, Schenk en Jan Bols: de drie rijders van wie Nederland het dit sei zoen wel weer moet hebben. Zij zijn zeker van een plaats in de kernploeg, die volgende week naar Noorwegen gaat. Jl Peter Nottet, die totnogtoe geen me ter is goedgegaan, zal morgen en zon dag toch wel ineens moeten gaan „vlam men" wil hij een kans maken opnieuw te worden gekozen. Jorrit Jorritsma, die in het hooggele gen Westduitse Inzeil vooral op de HEERENVEEN De ereplaatsen op de Nederlandse schaatskam- pioenschappen bij de heren na de Tweede Wereldoorlog werden be- zet door: 1946Heerenveen: 1. Keyzer, 2. Buyen, 3. Van Hoorn. 1947, Rotterdam: 1. Langedijk, 2. Verbiezen, 3. Havekotte. 1951, Zutphen: 1. Broekman, 2. Maarse, 3. Charisius. 1954, Zwolle: 1. Van 't Oever, 2. Van der Eist, 3. Wervers. 1955, Heerenveen: 1. Maarse, 2. Van 't Oever, 3. De Graaft. 1956, Rotterdam: 1. De Graaft, 2. Van der Berg, 3. Maarse. 1962, Amsterdam: 1. Van der Grift, 2. Meeuwisse, 3. Vroege. 1963, Groningen: 1. Liebr echts, 2. Zee, 3. Meeuwisse. 1964, Deventer: 1. Liebrechts, 2. Schenk, 3. Meijer. 1965, Amsterdam: 1. Schenk, 2. Lie brechts, 3. Verkerk. 1966, Deventer: 1. Verkerk, 2. Schenk, 3. Liebrechts. 1967, Amsterdam: 1. Verkerk, 2. Schenk, 3. Nottet. 1968, Amsterdam: 1. Schenk, 2. Nottet, 3. Bols. Bij de dames werden na de Tweede jj Wereldoorlog kampioene: 5 1956, Zutphen: Rie Meijer. 1960, Gorredijk: Rie Meijer. 1962, Amsterdam: Willy de Beer. 1963, Groningen: Willy de Beer. 1964, Deventer: Stien Kaiser. 1965, Amsterdam: Stien Kaiser. 1966, Deventer: Carry Geyssen. S 1967, Amsterdam: Stien Kaiser. 1968, Heerenveen: Stien Kaiser. JAN BOLS ■■■■■■■■■■■■■a» GRONINGEN Vandaag wordt de laatste ronde van het Niemeyertoer- nooi gespeeld. De spanning zal werke lijk voelbaar zyn in dit jeugdschaak toernooi. Gisteren werd de Engelsman Webb, een van het kwartet dat de dienst uitmaakte, ombarmhartig uit dc hogere regionen weggecombineerd door de Hongaarse meester Ribli; het spel eindigde zelfs met een matslot. Mader offerde contra Lombard een kwaliteit en begon een felle aanval. De Zwitser, die zich hardnekkig verdedig de, blunderde echter tegen het einde van de eerste vijf uur. Aldus bleef de Westduitser ook op het vinkentouw zit ten. De Rus Vaganian, die een nerveuze indruk maakt, brak af tegen Anders- son. Het lijkt alsof Vaganian voordeel heeft, doch er zal nog veel werk voor het hele punt moeten worden verzet. In de kwalificatiegroep vecht Böhm werkelijk voor wat hij kan tegen win naar Juhnke, teneide zijn kans op de tweede plaats te behouden; afgebroken in moeilijk te beoordelen stand. De belangrijkste partijen zijn van daag: Webb - Vaganian, Lombard - Ri bli en Atanassof - Mader. Indien twee of meer spelers gelijk uitkomen wordt het stelsel Sonneborn - Berger toege past, omdat er volgens de reglementen slechts één winnaar van de Europese beker voor junioren mag zijn. Hans Böhm speelt zijn laatste partij tegen de Spanjaard Bellon. De zwaar ste concurrent van de Nederlander is de Ier Moles. UITSLAGEN Finalegroep - achtste ronde: Ghizda- vu - Atanassof 10; Mader - Lombard 1—0; Ribli - Webb 1—0; Vaganian - Andersson afg.; Schaufelberger - Tu- runen 10. Stand na acht ronden is: 1. Mader (Wdld.) en Ribli (Hon.) 6 pnt.; Vaga nian (Rus) 5 pnt en 1 afg.; 4. Webb (GBr.) 5 pnt.; 5. Ghizdavu (Roe) 4 4 pnt.; 6. Andersson (Zwe.) 3Vs en 1 afg.; 7. Schaufelberger (Zwi.) 3V«; 8. Atanassof (Bul) 2V»; 9. Lombard (Zwi) 2; 10. Turunen (Fin.) lVi pnt. Kwalifitatiegroep - achtste ronde: Bellon - Payrhuber 10; Moles - Teir- linck 1—0; Ligterink - Pkojovczyk 1—0; Fedder - Vujacic 01; Juhnke - Böhm afg. De stand is: 1. Juhnke (Wdld) 6V2 en 1 afg.; 2. Moles (Ier) 51/»; 3. Böhm (Ned.) 5 en 1 afg.; 4. Fedder (Den), Pokojovczyk (Pol) en Vujacic (Zsl.) 4; 7. Bellon (Spa) en Ligterink (Ned) 3V2; 9. Payrhuber (Oost) 3; 10. Teirlinck (Belg.) 2. ARD SCHENK HEERENVEEN De sterke Noor se stayer en wereldrecordhouder op de 10.000 meter met een tijd van 15 mi nuten en 16,1 seconden, Per Willy Gut- tormsen zal niet meer aan schaats wedstrijden deelnemen. De kleine Scan- dinaviër, die verleden jaar zijn toptijd op de 10 kilometer op de snelle ijs baan van Inzeil realiseerde, heeft met het oog op zijn kwetsbare rug besloten zich terug te trekken. ZWOLLE De Zwolse tweede-divi- sieploeg PEC verkeert, evenals zovele verenigingen in de betaalde sector, in financiële moeilijkheden. Dit blijkt dui delijk uit de brief, die men aan de ge meenteraad van Zwolle heeft gericht en waarin men vraagt om een jaar lijkse subsidie van 25.000 gulden. Het bestuur wil dit bedrag zien als een renteloze lening die men wil aflossen over tien jaar. Met name het sportpark ..De Vro lijkheid", dat men zich dankzij een grote materiële en financiële inzet van leden en supporters heeft weten te ver werven zonder dat men daarvoor ooit een subsidie van de overheid heeft ont vangen, drukt zwaar op de schouders van de penningmeester. In de brief wordt dan ook gesteld, dat het bestuur van PEC zich ervan bewust is, dat de vereniging zo langzamerhand aan het einde van de financiële mogelijkheden is gekomen. BUSSUM In het programma Sport tribune, dat morgenavond door de te levisie wordt uitgezonden, zal scheids rechter Lou van Ravens ontbreken. Hij zou zijn standpunt uiteenzetten, zo had regisseur Jan Leyendekker gedacht, over de twee doelpunten in de zondag gespeelde wedstrijd AjaxGo Ahead, waaraan velen de bekende luchtjes van buitenspel hadden geconstateerd. De heer Van Ravens nam echter dit moest hij doen contact op met de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, die geen toestemming verleende. Sporttribune zal echter wél op de wedstrijd terugkomen. BREMEN Na de eerste nacht van de zesdaagse van Bremen bezet het Nederlands-Belgische koppel Pe ter Post-Patrick Sercu de tweede plaats achter de Duitsers Dieter Kern- per en Horst Oldenburg. Bij de neutralisatie van vanmorgen vroeg luidde de stand: 1. Kemper-Oldenburg (W-Dld) 16 pnt. Op één ronde: 2. Post- Sercu (Ned/Belg) 36 pnt; 3. Schulze-Wolfshoh 1 (W-Dld) 22 pnt; 4. Lykke-Eugen (Den) en Renz-Fritz (W- Dld) 19 pnt. De overige koppels volgden op drie of meer ronden. Het Nederlands-Bel gische duo De Wit-Seeuws stond met 34 punten en vijf ronden achterstand op de negende plaats. MELBOURNE De Amerikaan Charles Pasarell heeft donderdag na 'n enerverend duel met de als eerste ge plaatste Australiër Bill Bowrey, de hal ve eindstrijden van het toernooi om de open tenniskampioenschappen van Vic toria in Melbourne bereikt. Een neder laag leek onafwendbaar voor de 24-ja- rige Portorikijn, toen deze twee sets had verloren (4-6, 5-7) en in de derde set een achterstand van 1-5 had opge lopen. Hij overleefde echter niet alleen twee set- en matchpunten, maar won bovendien zes games achter elkaar en uiteindelijk de set met 8-6. Pasarell, die dit jaar van de eerste naar de zevende plaats op de Ameri kaanse ranglijst zakte, hervond zijn grote vorm en slaagde erin na de dra matische derde set de beide resterende met 6-1, 6-4 op zijn naam te brengen. Pasarell's landgenoot Bob Lutz was de eerste Amerikaan in dit toernooi, die in het enkelspel werd uitgescha keld. Hij verloor in de kwartfinales met 3-6, 1-6, 2-6 van de Australische linkshandige speler Ray Ruffels. De partij duurde slechts vijftig minuten. De twee andere demi-finalisten zijn de Amerikanen Arthur Ashe en Stan Smith. Ashe 's werelds sterkste ama teurtennisser onderstreepte nog eens zijn verlangen naar de titel door in vier sets van de Australiër Barry Phil lips-Moore te winnen. De Amerikaan had het in het begin nog enigszins moeilijk tegen de zich fanatiek verde digende Phillips-Moore en verloor de eerste set met 911. Toen Ashe ech ter zijn gevaarlijkste wapen, een kei harde opslag, eenmaal goed in stelling had gebracht, was er voor zijn tegen stander niet veel eer meer te behalen. De Amerikaanse kampioen won de drie overige sets respectievelijk met 64, 64 en 6—3. Stan Smith ondervond geen noemens waardige tegenstand van de Russische student Thomas Lejoes. De eerste twee sets won hij respectievelijk met 62 en 64 en alleen in de laatste vlotte het even minder goed met de Amerikaan. Hij won echter uiteinde lijk toch met 86. De overige uitslagen luidden: Halve finales, heren-dubbelspel: Sto- neCrealy (Austr.) - Giltinan/Stone (Austr.) 9—7, 64. 6—3; Ruffels/Bow- rey (Austr.) - Ashe/Pasarell (V.S.) 7—9, 4—6, 6—3, 6—2, 8—6. Halve finaljes, dames-dubbelspel: Court/Tegart (Austr.) - Hunt'Chan- freau (Austr.) 8—6, 6—1; Krantzcke/ Melville (Austr.) - Bowrey/Gourlay (Austr.) 10—8, 6—2. De Australische teenager Kerry Har- ris drong op verrassende wijze door tot HAARLEM. Maus Gatsonides, die zich enkele jaren geleden na zijn 20e rallye Monte Carlo uit de wedstrijdsport terugtrok, zal eind van deze maand in Zuid-Frankrijk deelnemen aan de „Ral lye des Chevronniers". De rit staat open voor rijders, die tenminste vijf maal de sterrit naar Monaco hebben volbracht en ouder zijn dan 50 jaar. De deelnemers zullen de 1500 kilometer lan ge proef Monaco - Vals les Bains - Mo naco rijden. Gatsonides, die de rit 18 maal uitreed en in 1953 algemeen win naar werd, heeft de Zwitser Werner Lier als co-equipier. De Zwitsers-Ne derlandse combinatie rijdt in een Triumph TR 5. de finale van het dames-enkelspel van de open tenniskampioenschappen van Victoria. Zij schakelde haar als derde geplaatste landgenote Karen Krantzcke met 6-4, 11-9 uit. Kerry Harris, die dit seizoen voor het eerst bij de senioren speelt, had twee dagen tevoren ook reeds iedereen verbaasd door de als tweede geplaatste Judy Tegart, finalis- te op Wimbledon, te verslaan. In de eindstrijd komt Kerry Harris uit tegen haar landgenote Margaret Court, die in 44 minuten met 6-2, 6-2 de baas bleef over Kerry Melville (Australië). HAARLEM Op zestigjarige leeftijd is na een ziekbed van slechts enkele dagen overleden de bekende oud-wiel renner Jacques van Egmond, die in 1932 het Olympisch goud op de sprint veroverde en in 1933 de wereldtitel bij de amateursprinters. Jacques van Egmond, geboren en getogen Haarlemmer, die aanvankelijk droomde van een atletiekcarrière en zijn sportloopbaan als hardloper be gon, stapte in 1929 over naar de wie lersport. Hij drong zo snel door naar de top van de vaderlandse sprinters, dat hij reeds in 1931 het kampioen schap van Nederland op zijn naam bracht. In de twee daarop volgende ja ren prolongeerde hij deze titel. Boven dien werd hij twee keer in successie algemeen sprintkampioen door overwin ningen op de profrenners Piet Moes kops en Gerard Leene. Voor Jacques van Egmond was 1932 een jaar vol glorie. Zijn droom werd verwezenlijkt op de Spelen van Los Angeles, waar hij met groot machts vertoon naar het Olympisch goud greep, na in de sprintfinale de Frans man Chaillot te hebben gekopt. Van Egmond was geen stijlrenner, hij moest het meer hebben van kracht en sou plesse, met een enorm sterke laatste 300 meter, waarmee hij zijn tegen stander niet zelden overrompelde. Be halve de gouden medaille won Van Eg mond in Los Angeles ook de zilveren door als tweede te eindigen op de tijd rit over 1 kilometer. Nieuwe internationale roem oogstte de Haarlemse sprinter in 1933 bij de wereldkampioenschappen in Parijs. In de finale moest hij het opnemen tegen de Fransman Ulrich die niet opgewas sen was tegen Van Egmonds onweer staanbare eindsprint. Na de Olympische titel had Van Egmond ook het wereld kampioenschap bemachtigd. Nadat Jacques van Egmond eind 1933 naar de rijen der profs was overge stapt, behaalde hij in 1933, '34 en '35 het nationale sprintkampioenschap. De Haarlemmer kwam ook in koppelcour- sen uit en in de achtervolging, maar als geboren sprinter waren zijn suc cessen op deze nummers minder over tuigend. Ook probeerde hij het in de zesdaagse. Met Van Neck kwam hij uit in de zesdaagse van Amsterdam, maar het bleef bij deze ene keer. Hij kwam ten val en moest door wondkoorts op geven. Van Egmond die moest wijken voor het aanstormende geweld van Arie van Vliet, raakte tenslotte lang zaam maar zeker op de achtergrond. Na de oorlog fietste hij nog even door, maar besloot er toen mee op te hou den, terugziende op een schitterende wielercarrière. Jacques van Egmond een zeer joviale maar bescheiden figuur, bleef in Haar lem een goede bekende. Hij had een café aan de Kleine Houtstraat, dat voor velen een gezellig trefpunt was. De begrafenis is maandagmiddag om 12 uur op de Noorder begraafplaats aan de Vergierde weg, in Haarlem- Noord. LENINGRADDe jonge kunst schaatsers Tamara Moskvina en Alexej Misjin uit Leningrad hebben bij de Russische nationale kampioenschap pen het beroemde Russische paar Aleg Protopopof en Ljoedmila Belusova, die twee maal Olympische kampioen wer den, verslagen, zo heeft het Russische persbureau Tass vandaag bericht. WINTERSWIJK In een teleurstel lend duel heeft de Nederlandse zaal- handbalploeg in Winterswijk zijn twee de achtereenvolgende overwinning op Israël behaald. De Nederlanders won nen met 13-12. Topscorer in de Oranje- ploeg was Kees Keyzer, die zes keer scoorde. De ijshockeyclub Den Bosch heeft donderdagavond in Den Bosch met 2-3 verloren van de Four Wings, een ploeg van in het Westduitse Zweibrücken ge legerde Canadese militairen. De scores per periode waren, 2-0, 0-0, 0-3. Er wa ren 1.000 toeschouwers. De Noorse tweevoudige wereldkam pioen Björn Wirkola en de Tsje chische Olympische kampioen Jiri Raska hebben donderdag in het Tsje chische Spindleruv Mlyn bij de eerste van de drie wedstrijden van het Tsje chische drie schansen-toernooi de eer ste plaats gedeeld. Beide rivalen maak ten sprongen van 78 en 80 meter en kregen dezelfde puntenwaardering: 226,3. De Noor Bent Tomtum werd derde. AK Sofia en Real Madrid bereikten donderdagavond de kwartfinales van het toernooi om de Europese bas ketballbeker voor landskampioenen. De Bulgaren wonnen met 76-54 (42-32) van het Griekse AEK Athene en Real Ma drid won ook de tweede wedstrijd te gen het Westduitse Giessen: 102-71 (51- 35). Bij de dames plaatste Spartak Praag zich voor de kwarteindstrijden door een overwinning met 74-68 (37- 36) op het Franse Clermont Ferrand. De Zweed Martin Carlstein heeft donderdag in New Delhi bij de kampioenschappen van India de Azia tische kampioen Jaideep Murkajea in twee sets uitgeschakeld. De 26-jarige Zweed versloeg de Indiër in de vierde ronde-met 10-8, 6-4. ZüRICH De Europese voetbalbond heeft gisteren in Zürich enige nieuwe reglementen van kracht doen worden, waar het publiek en ook de spelers „om gevraagd" hebben. Het betreft de Europese bekerwed strijden en een bloemlezing uit de even tueel te nemen sancties toont aan, da* men nu degelijk orde op zaken gaat stellen. Wanneer toeschouwers tijdens een wedstrijd vuurwerk gaan afsteken of flessen op het veld gaan gooien kan de Europese voetbalbond (UEFA) de ont vangende bond of club straffen. Als *n ploeg voor afloop van de wedstrijd het veld verlaat, kan zij gediskwalificeerd, beboet en geschorst worden. Een speler kan voor onbepaalde tijd worden ge schorst als hij scheidsrechter of grens rechters aanvalt of wanneer hij verant woordelijk is voor een vechtpartij. Bij herhaling kan hij levenslang worden geschorst. Een speler, die een waarschuwing heeft gekregen van de scheidsrechter kan beboet worden en na een tweede waarschuwing kan hij voor een beker wedstrijd worden geschorst afgezien van de boete, die hem dan opgelegd kan worden. Schorsing voor een bekerwedstrijd hangt ook de speler boven het hoofd die zich op enige wijze de kwalificatie „onjuist gedrag" op de hals haalt. Daar bij is inbegrepen herhaaldelijk proteste ren tegen beslissingen van de scheids rechter. Een aanval op een andere speler of op een toeschouwer wordt gehonoreerd met schorsing van tenminste drie beker wedstrijden en voor zes bekerwedstrij den bij een tweede vergrijp. GRONINGEN Het Roemeense na tionale elftal, dat de volgende week op Wembley in Londen tegen Enge land uitkomt, heeft GVAV gisteravond in Groningen naar een nederlaag ge speeld met 1-3. De zesduizend toe schouwers, waaronder coach Kess- ler, hebben weinig reden gehad om zich op te winden. De Roemeense voet ballers, die duidelijk beter waren, leg den niet alle troeven op de harde en, gladde grasmat en GVAV blies na de rust stoom af. Blijkbaar waren de Groningers toen al met hun gedachten bij de wedstrijd tegen Volendam. Voor de rust opende Dumitrache de score en daarna be paalden Domide en Deleanu uit een strafschop. Van Leeuwen stopte de bal in eerste instantie de stand op 0-3. Koenen gaf in de laatste seconden de eindstand een nog wat vrolijker aanzien. LAGOS Biafraanse krijgsgevangenen in de gevangenis van Kiri-Kiri hebben tegenover leden van de internationale commissie van toezicht verklaard, dat hun behandeling niet beantwoordt aan de eisen van de Geneefse Conventie van 1949. Geen van de 623 gevangenen waarvan 18 reeds sinds augustus 1967 in deze ge vangenis verblijven heeft aan zjjn familie kunnen laten weten, dat hij in leven is en zelf hebben zij nooit post ontvangen, aldus de Biafranen. Hun wordt geen kleding verstrekt en de meesten dragen nog de restanten van de uniformen die zij aanhadden toen zij gevangen werden genomen. Gevangenen van het grootste blok zeiden dat zij vaak slechts tweemaal per dag een kwartier werden gelucht. De mannen zitten in te kleine cellen, waar zij op de betonnen vloer moeten slapen. Een van de krijgsgevangenen ver klaarde dat hij de gevangenisdokter slechts eenmaal gezien had in de afge lopen 17 maanden. Een ander liet een open wond zien, veroorzaakt door on gedierte op de vloeren. Een derde zei dat hij een vreemde ziekte had, sinds hij en anderen enkele maanden geleden gedwongen waren bloed af te staan voor federale soldaten in Port Harcourt. Over het voedsel werd algemeen ge klaagd. Ongeveer eenmaal per maand komt het rode kruis de krijgsgevange nen bezoeken, de laatste keer kregen zij dekens en sigaretten. Alfred Imoh. de directeur van de ge vangenis, verklaarde tegenover ver slaggevers die de commissie begeleid den: wij vallen niet onder de conven tie van Genève. Dit is een burgerge vangenis... Wij doen wat we kunnen, maar wij zouden ze liever niet hebben. In een militaire gevangenis zouden zij beter af zijn. „De burgergevangenen klagen dat zij met soldaten van de vijand zitten opge sloten. Tot voor een maand mochten de gevangenen sport beoefenen op de bin nenplaats, maar dat is verboden na in cidenten. De gevangenis wordt niet be waakt door gewapende wachten. Hij is omringd door een hoge muur. Het incident, zo vertelde later een der gevangenen, had plaats toen een groep krijgsgevangenen opdracht kreeg „Nigeria een" te roepen, op een dag dat de gevangenis bezocht werd. Som migen weifelden en riepen „Biafra een". Van de 623 krijgsgevangenen in Kiri Kiri zijn 16 officieren. Het aantal bur gers dat hier zit is niet bekend. In een tweede gevangenis, op het eiland Ikyo- ki, zitten nogeens 200 krijgsgevange nen. Kiri Kiri ligt in het Apapa-district van Lagos. In de vrouwenafdeling van Kiri Kiri zitten drie vrouwelijke krijgsgevange nen, van wie twee 16-jarige meisjes scholieren, die klaagden als „boeven" te worden behandeld. Imoh zei dat zijn budget ruimer was geworden, maar dat zijn faciliteiten te klein zijn. Soms stuurt het leger on verwacht nieuwe krijgsgevangenen voor wie dan weer plaats gemaakt moet worden. De waarnemers - Zweedse, Canade se, Poolse en Engelse officieren - heb ben met de gevangenisautoriteiten uit gebreid gesproken over de bepalingen van de conventie van Genève. Zij zou den de federale regering in overwe- gig willen geven alle Biafraanse krijgsgevangenen over te brengen naar de oude gevangenis op het eiland Lagos, die momenteel leegstaat. Zes van de officieren zeiden dat zij, na hun gevangenneming in Port Har court getraind werden voor een functie in het federale leger. Zij werden goed behandeld en betaald, aldus deze offi cieren, maar plotseling werden zij naar Kiri-Kiri overgebracht. Deze zes en enkele anderen verklaarden, dat zij nooit ingestemd hadden met de af scheiding van Biafra en wilden dienst nemen in het federale leger. Maar de andere tien verklaarden zich te beschouwen als Biafraanse of ficieren. Het was duidelijk dat dit spanningen opleverde onder de krijgs gevangenen. De krijgsgevangenen zoeken contact met elke bezoeker die in hun nabij heid komt, in de meeste gevallen om te pleiten voor de betere behandeling. Onder de soldaten vindt men veel voorstanders van een onafhankelijk Biafra. Zij zeggen dat zelfs als Oemoe- haia valt, de oorlog niet voorbij is. Het is niet duidelijk of zij die zeggen de federale zaak te zijn toegedaan, dit doen omdat zij daardoor hopen op be tere behandeling of omdat zij van het begin af aan zo gedacht hebben. De krijgsgevangenen klaagden niet over de behandeling door de officieren. De meeste klachten golden het gedrag van de bewaarders. In de gevangenis is een bibliotheek waar juist een zending boeken van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Ibadan was aangekomen. Niettemin klaagden de gevangenen dat rij niets tg ](>70n Bij deze Roemeense aanval liet Tonny van Leeuwen zich niet passeren, hoe wel hij tel werd belaagd door Dumi trache, die het eerste doelpunt scoor de. Rechts Cornelis. PARIJS Frankrijk zal geen ge bruik behoeven te maken van het kre diet van twee miljard dollar dat het land in november door een grote groep landen was toegezegd. Frankrijk zat toen in enorme finan ciële zorgen, maar kon op het nipper tje aan een officiële waardeverminde ring van de franc ontkomen. In het toe gezegde krediet zou Nederland voor honderd miljoen dollar bijdragen. De toestand in Frankrijk is intussen sterk verbeterd. De aanhoudende terug keer van de door Frankrijk in novem ber verloren deviezen heeft de Franse centrale bank in staat gesteld het groot ste deel van de kortlopende kredieten van 1,3 miljard dollar zelf af te lossen. DEN HAAG De heer W. C. Post humus Meyjes, de man die in tal van aandeelhoudersvergaderingen namens aandeelhouders optreedt, is door de heer R. Zwolsman aangezocht commissaris te worden van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen, E.M.S. Hij heeft intussen tl toegestemd. Op 21 februari zal hij in een buitengewone ledenverga dering van aandeelhouders als commis saris worden voorgedragen. In die vergadering moet de heer Zwolsman een geheel nieuw bestuur presenteren, zoals hij in de vorige ver gadering heeft toegezegd. De volledi ge raad van commissarissen heeft de heer Zwolsman nog niet bij elkaar. Hij wil een zo gespreid mogelijk gezelschap bijeen hebben, onder wie een jurist, een deskundige op het gebied van de bouw, en een vertegenwoordiger van de finan ciers. De heer Posthumus Meyjes is aange zocht vanwege zijn contacten op effec tengebied. Hij werpt zich altijd op als vertegenwoordiger van de kleine aan deelhouders. Met deze figuur wordt dan geprobeerd het vertrouwen van de aan deelhouders te herwinnen. „Men moet mij echter niet zien als een belaste commissaris. In een com missarisfunctie kom ik in de eerste plaats op voor de belangen van het bedrijf en voor allen die daarbij be trokken zijn. Dat geldt zowel voor de aandeelhouders als voor het personeel", aldus zei ons de heer Posthumus Mey jes. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Gouda: W. van Dijk, laatstelijk predikant te Jeruzalem, verbonden aan de gemeente Zierik- zee. Bedankt: voor Enschede-Oost: G. Bij kerk te Oud-Beijerland. Geref. Gemeenten Beroepen: te Hellevoetsluis: K. de Gier te 's-Gravenhage-Centrum.

De Vallei | 1969 | | pagina 13