Veenendaals dagblad Weer stakingen in Italië Buiten Bevrachter stelt reder „Jozina" schadeloos ISRAËl: GEEN KERNBOM D.K. T.P.-injectieuitgebreid met vaccin tegen mazelen JAMIN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei JOHNSON DOOR KLEINZOON BEGROET BELGISCHE RIDDERORDE VOOR TOON Baby's straks immuun voor vijf kinderziekten tegelijk AldrinCollins en Armstrong in Apollo-11 Mist verlamde scheepvaart- en luchtverkeer Stakingsactie bij Associated Press Bomalarm bij conferentie van Gemenebest Canada verlengt NAVO-verdrag met één jaar WERELDPRIMEUR IN NEDERLAND Nederland lijdt het meest onder Hongkong-griep RIVIERARM BEVAT VEEL GEVAARLIJKE MUNITIE Iets kouder KAAP KENNEDY Het Amerikaanse ruimtevaart- bureau NASA heeft gisteren de militairen Edudn Aldrin en Michael Collins en de burger'technicus Neil Arm strong aangewezen voor de uitvoering van het hoogte punt in het Apollo-ruimtevaartprogramma: een landing op de maan Weer gedwongen vlucht naar Cuba Wegwijs (I) ZORGEN ADVOCATEN SIRHAN WILLEN PROCES STOPZETTEN Ruim een jaar na het beslag door Nigeria BURGEMEESTER OP SARDINIË VERMOORD ENKELE JAREN Belgische vice-premier bij ongeluk gewond kokosmacaroontjes Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 10 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 8 AMERIKANEN IN JULI OP DE MAAN De vlucht van de Apollo-11 moet in juli worden uitgevoerd. Slechts twee van de drie bemanningsleden Armstrong en kolonel Aldrin zullen het ruimteschip verlaten om voet op het maanoppervlak te zetten. Luitenant kolonel Collins wordt 22 uur alleen gelaten in het ruimteschip, dat die tijd om de maan blijft cirkelen. ROME In Italië rijn vandaag meer stakingen uitgebroken. Vakbon den hebben metaal- en textielarbeiders en de arbeiders van een aantal andere industrieën opgeroepen tot een alge mene 24-uursstaking. In Rome ligt het openbaar vervoer stil. De nieuwe stakingsgolf, gekoppeld aan de voortdurende onrust aan de universiteiten, vormt een ernstige be dreiging voor de coalitieregering van premier Mariano Rumor, die op 12 de cember is aangetreden. De regering heeft in haar program beloften opge nomen met betrekking tot bevordering van de werkgelegenheid, betere ar beidsvoorwaarden en hervormingen aan universiteiten en middelbare scho len. De machtige communistische partij en de proletarische socialistische par tij, tegenstanders van de regering Ru- mor, proberen munt te slaan uit de stakingen. Het personeel van het openbaar ver voer in Rome verlangt hogere lonen. In andere delen van Italië wordt ge staakt om afschaffing te bereiken van het „salariszone"-stelsel. Onder dit stelsel verdient een arbeider in Mid den- en Zuid-Italië minder voor hetzelf de werk dan een arbeider in Noord- Italië. Volgens de communisten wordt in 17 steden gestaakt. MIAMI (Florida) Een vliegtuig met 79 inzittenden van de Amerikaan se „Eastern Airlines", dat gisteren in Miami is opgestegen voor een vlucht naar de Bahama-eilanden, is door een van de passagiers gedwongen naar Cu ba te vliegen. f~\mtrent het einde van elk jaar verheugt de Shell zijn afne mers met een origineel en altoos lezenswaard boekje, dat doorgaans op landschap en buitenleven ge oriënteerd is. Dit keer schreef dr. J. M. Fuchs zo'n goed geïllustreerd journaal over oude en nieuwe we gen, hun geschiedenis en de men sen, die er gebruik van maken, over de oude communicatie door hessen-, hanze- en handelswegen, over karsporen, knuppeldammen en de moderne verkeersbanen, waar geen geur of heerlijkheid aan valt te vinden. Het werkje is op gedragen aan Natuurmonumen ten" en mr. H. W. Bloemers de voorzitter, die een voorwoord schreef, verwijst nog eens naar Deelen en het Deelerwoud. Toen ds. Heldring zijn impressies schreef, was dit gebied juist ge kocht door Bn. v. Heeckeren en onze dominee noemt diens ontgin ningen ,.een zegen voor het ge hucht. Zij verschaffen de arbeiders brood en in de overgebleven uren kunnen deze hun aardappels, rogge en boekweit verbouwen." Heldring vervolgt: ,,Dan wordt de plaggen hut eerlang met dennengebind- ten voorzien, al meer en meer ko men er steen, vensters en deuren. Eerst denkt men om een meubel stuk, om eenige schilderijen, b.v. van den Verloren Zoon, het liefe lijkste zinnebeeld voor den armen hutbewoner, die hier tot ruste kwam. Dan woont er welvaart in de woningen, dan groeien de kin deren op en bouwen ook hutten, trouwen, arbeiden en ontginnen een dorp vormt zich in de woeste heide." In 1840: 8 huizen en 60 in woners als bescheiden resultaat. Hoe alles in andere handen kwam, in 1935 werd verkocht aan W. P. Pelletier en er in 1967 duizend hec taren van in handen kwam van ..Natuurmonumenten" dit is alles van recente datum. Liever besteed ik mijn hoekje van morgen aan een ander oud aspect: de jacht. A. B. WIGMAN 10 jan. 1969 Ondanks de jubelstemming, die is ontstaan door de volmaakte reis van de ApolIo-8 naar de maan en terug, be seffen de ruimtevaartdeskundigen dat nog enige belangrijke hindemissen moeten worden genomen, voordat het vertreksein voor de bemande maan- vlucht kan worden gegeven. Allereerst staat voor 28 februari de eerste proefneming in de ruimte van het ruimtevaartuig de „Lunar modu le" op het programma. Deze proef neming, nummer negen in de Apollo- serie, zal worden uitgevoerd door de astronauten James McDivitt, David Scott en Russell Schweickart, die het maanvoertuig in een baan om de aar de zullen besturen. Vervolgens zal het maanvaartuig op een afstand van 15 km van het maanoppervlak worden beproefd in de Apollo-lOvlucht. Wat het eerste ..uitstapje" naar de maan betreft, dit zal slechts van korte duur zijn, daar medici zich zorgen maken over de fysieke con ditie van de ruimtevaarders na een langdurig verblijf in gewichtloze toe stand tijdens de reis naar de maan. Een andere onbekende factor is het effect van de zwaartekracht van de maan, die zesmaal minder is dan die van de aarde. Deze onzekerheden waren aanleiding om de oorspronke lijk vastgestelde tijd, die de eerste bezoekers van de maan buiten hun vaartuig zouden doorbrengen, te hal veren en ook het aantal uit te voe ren experimenten te beperken. Tijdens een verblijf van drie uur „bui ten" op de maan moeten de astronau ten foto's nemen, steenmonsters verza melen en andere eenvoudige proeven verrichten, zoals meting van bodem- schokken. Op de vraag wie van de twee, Arm strong of Aldrin, de eer zal worden ge gund als |erste voet op de maan te zetten, kunnen de NAS A-medewerkers geen antwoord geven. ROTTERDAM Een zeer dichte mist heeft gistermiddag en -avond het lucht- en scheepvaartverkeer parten gespeeld. Op Schiphol was het binnen komend en uitgaand vliegverkeer lam gelegd. Voor de luchthaven Zestienhoven wa ren gisteravond alle vluchten geannu leerd Ook het verkeer van zeeschepen op de Nieuwe Waterweg lag vrijwel hele maal stil. De Rotterdamse sleepboten, die woensdag na een staking van zes dagen het werk hervatten, konden geen dienst doen. Gisteravond laat lagen on geveer tien zeeschepen voor de kust van Hoek van Holland. De mist trok toen langzaam op. Op de Westerschelde zijn gisteren in dichte mist vier Duitse schepen in moei lijkheden geraakt. De kustvaarder Kahrdingerland kwam in het Nauw van Bath in aanvaring met het binnen vaartschip Annie Zimmermann. De coaster werd boven de waterlijn lek gestoten, ging enige tijd voor anker, maar kon later weer verder. De Annie Zimmermann was lange tijd zoek. La ter bleek, dat zij was doorgevaren naar Hansweert met slechts lichte schade. LOS ANGELES De verdedigers van Sirhan, die terecht staat wegens de moord op Robert Kennedy, hebben gis teren de rechter verzocht het proces te staken, omdat de zaak teveel in de pu bliciteit heeft gestaan. De advocaten Grant Cooper, Russell Parsons en Emile Zola Berman zeggen, dat de publiciteit sedert de moord op 5 juni vorig jaar in Los Angeles een eerlijk proces uit sluit. Men veronderstelt dat de advocaten willen, dat de gehele vervolging wordt gestaakt en niet dat de zaak naar een andere rechtbank buiten het gebied van Los Angeles wordt verwezen. Na de indiening van het verzoek werd het proces korte tijd achter ge sloten deuren voortgezet, waarna rech ter Walker meedeelde het verzoek in beraad te houden. Hij verdaagde de zitting tot maandag. De bosbranden in de Australische staat Victoria hebben tot nu toe aan zeker 15 mensen het leven gekost. 42 mensen worden in ziekenhuizen ver pleegd. Volgens een voorlopige schat ting zijn 200 woningen verbrand, even als meer dan tienduizend schapen. LOOSDRECHT Reder Cornelis Lenten (58), die in oktober 1967 in Ni geria zijn kustvaarder Jozina kwijt raakte, hoopt binnen afzienbare tijd weer een schip te hebben. Hij heeft een bevredigende oplossing voor tegemoet koming in de schade bereikt met het concern Wm, H. Müller. De Jozina werd destijds door de Ni- geriaanse marine onderschept, toen zij met wapens en munitie onderweg was naar Biafra. De kapitein en zijn be manning werden veroordeeld tot zware straffen, die evenwel na enkele dagen werden kwijtgescholden. Het schip werd in beslag genomen. Voor dit verlies stelde de Loos- drechtse reder Müller verantwoorde lijk als eigenaar Van Kamp's scheep vaartbedrijf in Groningen. Kamp zou namens de heer Lenten bedingen, dat voor deze zo ongelukkig afgelopen reis een bankgarantie van driekwart miljoen gulden zou worden gestort. Ondanks herhaald aandringen van de reder, was dit niet gebeurd. Nadat tegen Müller een kort geding was aangespannen, werd een schikking overeengekomen. Het gevraagde be drag is er niet helemaal uitgekomen, maar de heer Lenten is er tevreden mee. Hij kan nu de ruim twee ton hypo theek aflossen, die nog op de Jozina rust, de nog lopende rekeningen voor reparatiewerk betalen en de gemaakte kosten, toen de Jozina in moeilijkhe den verkeerde, voldoen. Met wat overblijft verwacht hij, met hulp van een bank weer in het bezit van een andere kustvaarder te kunnen komen. NEW YORK Bij het Amerikaanse persbureau Associated Press zijn giste ren de ruim 1.300 journalisten, die lid zijn van de vakbond „Wire Service Guild", in staking gegaan voor hogere salarissen. Er werd gepost bij het hoofdkantoor van het Rockefeller Plaza in New York. De belangrijkste diensten zoals de algemene berichtgeving, de fo todienst en de financiële en economi sche berichtgeving, zowel in Amerika als in het buitenland werden gehand haafd. Onderhandelingen, die op 3 december waren begonnen, hebben niet tot over eenstemming over nieuwe salarissen ge leid. De vakbond wil het minimum-sala ris bij drie dienstjaren verhoogd zien van 207 tot 264 dollar per week. ter wijl de directie wilde gaan tot 250 dol lar per week. JERUZALEM In politieke kringen in Jeruzalem heeft men gisteren de verklaring van de Amerikaanse televi siemaatschappij NBC, dat „Israël al in het bezit van kernwapens is of daar weldra over zal kunnen beschikken'* van elk grond ontbloot genoemd. Israël, zo zei men, is geen kernmo- gendheid en is. zoals de Israëlische re gering herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, niet van plan om als eerste land kernwapens in het Midden-Oosten in te voeren. LONDEN De' Britse militaire po litie heeft gisteren een uur lang gezocht naar een tijdbom in het Marlborough House in Londen, waar de conferentie van het Gemenebest wordt gehouden. In een anoniem telefoongesprek was gezegd dat een bom was geplaatst. Er werd niets gevonden. CAGLIARI De burgemeester van Belvi, een dorp nabij Nuoro op Sardi nië, de 68-jarige Antonio Pruneddu, is door onbekenden zodanig mishandeld, dat hij enige uren nadat hij gevonden was, in een ziekenhuis overleed. Hij moet zijn aangevallen, toen hij per auto thuiskwam. Voordat hij de laatste adem uitblies, probeerde hij nog op te schrijven wie de aanvallers waren ge weest, maar het schrift was niet te ont cijferen. President Johnson heeft giste ren in Washington de drie astronauten, die met de Apollo-8 rond de maan zijn gereisd, onder scheiden met de Distinguished Service Medal van de NASA, de hoogste onderscheiding van het bureau voor lucht en ruimtevaart. Tijdens de plechtigheid holde de kleine Lyn Nugent het podium op om zijn grootvader te begroeten, wat uiteraard grote hilariteit ver oorzaakte. Op de foto van links naar rechts: William Anders, James Lovell. Frank Borman en president Johnson. LONDEN Premier Trudeau van Canada heeft gisteren op een lunch in Londen, hem aangeboden door de bui tenlandse pers, verklaard dat Canada zijn banden met de NAVO voor een jaar zal vernieuwen en zijn verplichtingen die hieruit voortvloeien in dit jaar zal nakomen. Canada zal zich nu echter niet verplichten die banden na dit jaar te handhaven. Premier Trudeau wees erop, dat het onderzoek dat thans wordt ingesteld naar de politiek van de Ca- nadeze cegering, hem niet toestaat vooruit te lopen op de politiek van de Canadese regering, die hij later zal voeren. Totdat het resultaat van dit onderzoek bekend is, kon hij niets zeggen over dit onderwerp. Trudeau herhaalde wat hij al eerder in dit verband heeft gezegd, namelijk dat de NAVO, die veel gedaan heeft voor het behoud van de vrede in Europa, op het ogenblik niet meer de enig mogelijke oplossing is voor het be houd van deze vrede. BILTHOVEN Nederland heeït een wereldprimeur: een vaccin waarmee kinderen voor vijf ziekten tegelijk immuun kunnen worden gemaakt. Binnen een paar jaar zal het vaccin tegen difterie, kinkhoest, tetanus, polio myelitis (kinderverlamming) en mazelen kunnen worden gebruikt. J Het nieuwe vaccin, ontwikkeld door het Rijksinstituut voor de volksgezond- heid^is een uitbreiding van het al ja ren bestaande vaccin tegen de vier eerstgenoemde ziekten, dat sinds 1962 met groot succes is toegepast. Het do dental, dat vroeger vele honderden per jaar bedroeg, is tot vrijwel nul terug- Behalve aan dit D.K.T.P.-vaccin zelf is dat te danken aan het organisatie schema, de medewerking van de art sen en de bereidheid van de bevolking de kinderen te laten inenten. Mazelen, zo werd gisteren op het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid gezegd, is de minst erge van de ern stige, besmettelijke ziekten. Een paar jaar lang is gezocht naar een methode om een vaccin tegen de mazelen toe te voegen aan het zogenaamde D.K.T.P.- vaccin. In Amerika bleek dat het gebruik van ruwe ongezuiverde, geïnactiveer de preparaten bij kinderen overgevoe ligheid van de longen veroorzaakte. In Duitsland hadden de onderzoekers meer succes met een gezuiverd vac- Toon Hermans is donderdag in de residentie van de Belgische ambassadeur in Den Haag geridderd. De cultureel attaché, dr. G. Vansina, overhandigde hem de versierselen, verbonden aan zijn benoeming tot ridder in de Kroonorde van België. Hij heeft namelijk met zijn veelvuldig optreden de Nederlandse cultuur in België verrijkt en veel bijgedragen tot de toenadering tussen beide landen. We zien hier Toon zijn lintje krijgen. Rechts mevrouw Hermans en links zijn drie zonen, v.l.n.r. Michel, Gaby en Maurice Hermans. cin. Tot dusver is er niet of nauwe lijks sprake geweest van onaangena me nevenreacties. Het R.I.V. heeft nu als eerste een D.K.T.P.M.-vaccin ontwikkeld. Op de vraag wanneer het vaccin op grote schaal zal worden toegepast antwoord de staatssecretaris dr. Kruisinga (Volksgezondheid) gisteren: „Voordat de beslissing wordt genomen, zullen wij eerst precies de consequenties moeten weten. Ook moet nog worden vastgesteld hoelang het gecombineer de vaccin werkt." De onderzoekingen op deze punten zullen waarschijnlijk enkele jaren ver gen. Intussen wordt op het terrein van het R.I.V. een gebouw voltooid, waar in de toekomst alle virus-vaccins zul len worden gemaakt. Voor het perso neel zullen bijzondere veiligheidsvoor zieningen worden getroffen. De staatssecretaris noemde het RIV een beleidsinstituut, waarover naar buiten niet zo veel bekend wordt, maar dat achter de schermen zeer veel doet voor de volksgezondheid. Het beschikt over een budget van 23 miljoen gulden per jaar. waartegenover een „op brengst" staat van zestien miljoen miljoen gulden. De betekenis van het instituut schuilt in de preventieve geneeskunde, in de voedings- en millieuhygiëne, de con trole van nieuwe chemische produkten en van nieuwe geneesmiddelen. Onder het personeel van bijna elfhonderd mannen en vrouwen bevinden zich 73 academici. DEN HAAG Nederland is het eerste Europese land waar de Hong- kong-griep een epidemisch karakter heeft. Dit stelt de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) vast in haar weekover zicht. De griep, waarvan het virus of ficieel heet A2/Hongkong/1968, wint verder terrein in Groot-Brittannië, Ier land, IJsland, West-Duitsland en Roe menië. BRUSSEL De Belgische socialis tische vice-premier en minister van Economische Zaken, Merlot, is gisteren bij een auto-ongeval ten zuiden van Brussel ernstig gewond. Merlot heeft beide benen gebroken en zal zeker een half jaar zijn werk niet kunnen doen, zo verklaarde Leo Col- lard, de voorzitter van de' Belgische socialistische partij, na een bezoek aan het ziekenhuis van Gembloers, waar de bewindsman is opgenomen. GRAVE Een grote partij uiterst gevaarlijke munitie is opgevist uit een aftakking van het riviertje de Raam in Grave. Marechaussees ontdekten de explo sieven, toen zij een aantal jongens za gen spelen met granaten. De jongens vertelden dat anderen munitie hadden meegenomen naar huis. Bij de opsporingsactie, die onmid dellijk begon, werden onmiddellijk drie mijnen en een hoeveelheid munitie ge vonden. Bij huiszoekingen namen de po litie en de marechausse driehonderd patronen in beslag, die keurig opge poetst in de vensterbank stonden. Uit het riviertje werden verder op gehaald: dertig mijnen van vijf kilo, twee schokbuisontstekers, een bazoo ka, vijftien fosforgranaten, zestien rook- granaten, 35 ontstekingen van hand granaten, een doos chemische ontste kers, twee mortieren en een granaat van 44 milimeter. De munitie is waarschijnlijk achter gelaten door Duitse en geallieerde mi litairen tijdens de laatste wereldoor log. ADVERTENTIE morgen 250 gram van 95 voor 85 niet duur wet heerlijk UiiiiniiMiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiNitMiiitim TYe uitgebreide mist zal in de loop van vandaag door een in kracht toenemende oostelijk wind verdwijnen. Het ziet er naar uit, dat het gezegde ,,mist, vorst in de kist", ditmaal zal uitkomen. Wij krijgen namelijk vervolgens een kouder weertype met wolken velden, maar toch hier en daar een opklaring, waarbij het in de ko mende nacht opnieuw tot lichte vorst komt en in de nacht van za terdag op zondag tot lichte, plaat selijk wellicht matige vorst. De toestand met oostelijke tot zuid oostelijke winden. tussen een krachtig Scandinavisch hogedruk- gebied en een diepe stationaire de pressie van 985 millibaar ten zuid westen van de Britse eilanden zal gedurende het hele weekeinde voortduren. De laagste tempera tuur was vannacht in Nederland 3 graden in Zuid-Limburg, Ber lijn meldde 5, Belgrado 9 en Warschau 18. De laagste minima waren 25 en 27 in Noord- Zweden. Morgen Zon op: 08.44 onder: 16.52 Maan op: 00.39 onder: 11.39

De Vallei | 1969 | | pagina 1