College gaf opdracht voor nota over public relations Verkeer eiste in 1968 minder slachtoffers Raad hield hand op portemonnee AT Burgemeester P. BodeVoorlichting door gemeente noodzakelijk zolang de democratie niet wordt beleefd We zijn te goed in onthouden van dingen die we beter snel hadden kunnen vergeten VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. CHEVROLET Uitbreiding commissie afgestemd Ct ui I Stomme dominee leerde en leert anderen spreken MARKTEN HORLOGERIE VAN MANEN CHU bespreekt verkeer, zuivering en woningbouw Vrede 0 P E L Uniek pastoraal jubileum Avondmaal Avondgebed Afscheid Koper Waarneming Jubileum Claim Inrit Blij nieuwe jaar tegemoet VAN WOUT BLAUWKOUS. SOLA elite KELTUM Permanent FORD-show in showroom V.A.B. KIRPESTEIN IV. F. V.H.-PRE SI DEIS T E VRIJDAG 10 JANUARI 1969 Met veel belangstelling snuffel ik al tijd weer door de uitspraken heen, die de kamer van koophandel en fa brieken voor de provincie Utrecht, zo af en toe in de publiciteit werpt. Een belangstelling, die overigens bij mij niet erg wil gaan groeien omdat het veelal op hetzelfde neerkomt. Yolgens de kamer(voorzitter) zijn we dus nog steeds aan het ontplooien in onze bruisende gemeenschap. Men had zich de moeite kunnen besparen een dergelijk bericht uit de hoofd stad van onze provincie naar onze dreven te laten overwaaien want dit is ons al jaren bekend. We kunnen het namelijk met eigen ogen waar nemen, wat er met de regelmaat van de klok hier omhoog wordt ge metseld. Meer boeide mij hetgeen gezegd is over de woningbouw en wel met na me in de lagere huurklassen. Daarin manifesteert zich een bepaald te kort. Bij een dergelijke constatering ben ik geneigd om te zeggen: „Hé, hoe komt men op het idee." En dan te denken, dat zo'n mededeling via onder andere dit blad doordringt in de vele flats, waar men voor om en nabij de veertig gulden per week hoog en droog zit. Zij het dan met verwarming op alle appartementen, afvoer van huisvuil en nog enkele an dere voorzieninkjes inbegrepen. Maar gelukkig de zegsman van de provinciale koophandel en fabrieken acht het van belang, dat er minder bullebakken van flatgebouwen om hoog rijzen en er vooral meer woon gelegenheid verschijnt waar men zo vanuit de voor- en de achterdeur de begane grond betreedt. Een loffelijk streven. inderdaad. ..Maar", zo vraag ik mij af „geachte ingenieur van de kamer enzovoorts, hoe denkt u dit in de praktijk ver sierd te zien? Als men nu al niet meer ver beneden de vier tientjes in een stukje hoogbouw behuisd kan ge raken hoe zullen deze prijzen dan ko men te liggen voor redelijk-bewoon bare laag-bij-de-grondse huisjes?" Verlangens uitspreken is nog altijd iets gemakkelijker dan uitvoeren. We mogen toch gerust aannemen dat ons plaatselijke bestuur meer dan eens om de tafel is gaan zitten om de mogelijkheid te bezien de da ken wat lager te houden. Dat er slo ten koffie en kisten sigaren aan ten koste zijn gelegd om tot een oplos sing te geraken, maar dat men er slechts rimpelloze voorhoofden mee heeft bedorven en niet verder kwam dan de uitspraak: „Hier zitten we, we willen wel, maar we kunnen niet anders - dan de hoogte in." Er slui merde nog een andere wens - moge lijk een mogelijkheid - voor Veenen- daal in de bewuste nieuwjaarswens. Namelijk uitbreiding van de dienst verlenende activiteiten. Daaraan moeten wij, Veenendalers, even wennen. We zijn van oudsher een volk dat voor het overgrote deel textiel fabriceert, sigaren maakt - met wat daar na de laatste oorlog nog aan waarneembare produktie is bijgekomen - en een volk dat al les verkoopt wat los en vast zit. Bij dienstverlening denken wij in de eerste plaats aan ambtenaren en het aantal dat zich via deze bezigheid in leven houdt beperken we tot het hoognodige. Voor een wegenbelas tingkaartje wippen we met genoegen even naar Wageningen en wie hoog nodig de marechaussee ergens bij wil halen neemt die tien kiolmeter- tjes naar Ede, waar men alles voor handen heeft wat bij een garnizoen behoort. Persoonlijk ben ik dan ook nog al in genomen met de uitspraak van onze burgemeester, dat hij niet van plan is om ons oorspronkelijke karakter te laten overwoekeren door ambtena- rengedoe. We kunnen niet buiten een bepaalde dosis overheidspersoneel - en er mag dan misschien een enkele schrijftafel niet voor honderd per cent uitgebuit worden, in het alge meen: we hebben er zat. Ik heb daarover voor de aardigheid eens - tussen een aankoop door - een peiling gedaan in een wi~kel, waarin volgens een opschrift op de kassabonnetjes reeds sinds 1883 za ken worden gedaan. Ik trof de baas zelf. Een kleinzoon van de onderne mer die in de vorige eeuw in het pand was gestart. „De mentaliteit van de Veense men sen is bij ons met de zaak van va der op zoon overgegaan. Je moet de rakkers in de gaten houden want ze vragen steevast: „D'r gaat voor mij zeker nog wel iets af, want dat was mijn vader al gewoon bij jouw vader". En hij vermoedde, dat het zelfde spelletje bij de generatie daar voor ook al werd gespeeld. „Maar ik mag ze wel. Ze durven een paar los se centen uit te geven." „Trouwens" voegde hij er onmiddel lijk aan toe „laat ze uit de omgeving ook maar komen. Wij kunnen met iedereen overweg, ambtenaar of niet". Zo zijn ze hier. In iedere Veenendaler schuilt een klein ondernemertje. Daarom geloof ik niet dat hier veel ambtenaren hun benen onder een bureau krijgen. Wout Blauwkous SCHERPENZEEL Eiermarkt. Aan voer 850.000 eieren. Prijzen kippeëieren f 13,00f 14,00 en henneëieren f 11,00 f 12,50. Alles per 100 stuks. Handel: slecht. Varkensmarkt Aanvoer 149 biggen. Prijzen f 70,— tot f 85,— per stuk. Han del: matig. 19 VEENENDAAL Het college van B. en W. heeft opdracht gegeven een nota te doen ontwerpen inzake gemeentelijke public-relationsactiviteiten. Aan de hand van die nota zal het college beslissen welke wegen er in Yeenendaal be wandeld dienen te worden om tot een betere voorlichting te komen. Dit deelde burgemeester P. Bode gisteravond mee tijdens zijn nieuwjaarsrede die hij uit sprak aan het begin van de eerste raadsvergadering in 1969. De burgemeester motiveerde de opdracht van het college om de nota samen te stellen met de woorden: „Zo lang de democratie niet wordt beleefd heeft de gemeente een voorlichtingstaak. Getracht wordt een zodanige constructie te vinden, welke ook werkelijk effect kan sorteren, daarbij buiten beschouwing latend de hier en daar reeds toege paste methoden, die weinig effect sorteren en meer gerangschikt kunnen wor den onder „modeverschijnselen". Wij hopen in onze opzet in dezen te slagen, opdat daarmee bereikt zou kunnen worden, dat vele anachronistische opvat tingen over het beleid van gemeentebestuurders uit de wereld geruimd kunnen worden", aldus Yeenendaals eerste burger. Ook om andere redenen achtte bur gemeester Bode de voorlichtende taak van de gemeente van belang. Letter lijk zei hij: „Het in het verleden wat in onbruik geraakte goed Nederlandse woord „in spraak" ondergaat een opvallende ver andering van betekenis. Vormde dit woord tot voor kort de aanduiding van een inwendige, en dus van binnen naar buiten werkende "stem, in 1968 moest de „inspraak van het hart" meer en meer plaats maken voor de „inspraak van de burger", die steeds dringender zijn invloed van buitenaf bij een zoals hij het voelt verwijderd bestuur wil doen gelden. Bestuurders zien zich dan ook ge plaatst voor het probleem hoe een massale, actieve benvloeding van het beleid kan samengaan met de nood zaak daarin een steeds groter en geva rieerder aantal hoog gespecialiseerde deskundigen hun aandeel te geven. Hoe het antwoord op deze vraag ook uitvalt, vast staat wel, dat in onze da gen het democratisch gehalte van het bestuur waaronder ik dan versta toegankelijkheid, inspraak, besluitvor ming, voorlichting en beroepsmogelijk heid een even wezenlijk criterium voor de waardebepaling daarvan uit maakt als zijn feitelijke administratie ve en technische prestaties. De gemeenten zullen dus meer aan public relations moeten doen. Mede ook om de volgende reden, aangezien gemeentebesturen vaak tus- ADVERTENT1E HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL Het bestuur van de CH kiesvereniging te Veenendaal heeft besloten de jaarvergadering, die dinsdagavond 21 januari in „De Koren beurs" gehouden zal worden, een an der karakter te geven dan in de laatste jaren gebruikelijk was. Er wordt geen spreker uitgenodigd, maar onderlinge discussies worden ge voerd over verschillende Veenendaalse problemen. Drie onderwerpen zijn voor deze vergadering gekozen en voor ieder onderwerp is een reeks vragen opge steld, die het kernmotief van de discus sies moeten zijn. De problemen die het CHU-bestuur aan de leden in een circulaire heeft voorgelegd zijn de afvalwaterzui vering, verkeersproblemen en woning bouw. In het huishoudelijke gedeelte van de vergadering wordt onder meer een be stuursverkiezing gehouden. De heren D. v.d. Scheur en H. van Doorn zijn perio diek aftredend. Laatstgenoemde stelt zich niet herkiesbaar. Als kandidaat voor deze vacature stelt het bestuur de heer A. van de Bruinhorst. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Teleloon (08385)12244 sen twee vuren inzitten. De gemeente besturen worden door gemeentenaren aan de ene zijde meermalen belaagd met de opmerking „ze doen maar" en van een andere zijde klinkt het „ze doen niets". Wanneer een gemeentelij ke overheid gronden, welke gelegen zijn in een bestemmingsplan wil ko pen, dan wel maatregelen van politie- dwang moet nemen omdat iemand in afwijking van een hem verleende bouwvergunning heeft gebouwd, hoort men de kreet „ze doen maar". Het „ze doen maar" is niet een gevolg van wil lekeur en grilligheid van de overheid, maar een noodzakelijke maatregel, op dat bijv. anderen geholpen kunnen worden aan een woning. Deze laatsten zij die al langer of korter wachten op de toewijzing van een woning of op het verkrijgen van een bouwterrein om zelf te bouwen uiten omgekeerd de opmerking „ze doen niets". Ik acht het begrijpelijk en verklaar- VEENENDAAL De gedragin gen van de Veenendalers in het verkeer gaan er op vooruit. Dat valt af te leiden uit het jaarover zicht van de gemeentepolitie te Vee nendaal. Minder goed is he* overi gens gesteld met het aantal misdrij ven. Tegen 219 in 1967 werd er vo rig jaar in 271 gevallen een proces verbaal opgemaakt terzake misdrij ven. Opmerkelijk daarbij is het aan zienlijk hogere aantal diefstallen. Ook het aantal verkeersmisdrijven nam toe. Om met de laatsten te beginnen: 28 (17) maal werd het rijden onder invloed van alcohol geconstateerd; doorrijden na aanrijding 14 (12) maal; lichamelijk letsel door schuld kwam 14 maal voor en joy riding vier maal. Het aantal bekeuringen voor verkeersovertredingen nam met ruim twee honderd af van 2068 maal Tegen een Algemene Politieveror dening werd 20 maal gezondigd tegen 46 maal in 1967. Opgemaakt werden de navolgende aantallen processen-verbaal: terzake misdrijven genoemd in het Wet boek van Strafrecht: gemeen gevaar voor per sonen en goederen tegen het openbaar gezag tegen de openbare orde zedendelicten diefstal andere vermogensdelicten overige 1 1) 5 3) 5 -) 14 11) 202 (148) 27 ID 17 45) Totaal 271 (219) Over het jaar 1968 werden aan politiële waarschuwingen uitgereikt: Er vonden in 1968 493 (396) ver keersongevallen plaats; hierbij wer den 82 (72) personen licht gewond; 50 (53) personen zwaar gewond; 4 (6) personen gedood. In de gemeente verblijven thans 426 (335) vreemdelingen, verdeeld ov.er 25 (20) nationaliteiten en waar van 243 (180) kunnen worden gere kend te behoren tot de buitenlandse gastarbeiders en hun gezinsleden. De Spanjaarden zijn met 173 per sonen ver in de meerderheid, dan volgen de Marokkanen met 64 man en de Italianen met 54 man. Verder zijn er Duitsers, Belgen, Chinezen, Zwitsers, Finnen, Denen, enz. De tussen haakjes geplaatste cij fers geven de aantallen over het jaar 1967 aan. De korpssterkte bedroeg per 31 december jl 38 man. De totale sterkte van de reserve-gemeentepo- litie 29 man. 393 af 5.00 f 1.965,— 653 a f 7.50 f 4.897.50 470 a f 10.00 f 4.700.-- baar, dat het persoonlijke op de voorgrond wordt gesteld. Maar ook willen of kunnen velen vaak het al dan niet nemen van een maatregel of beslissing onvoldoende doorzien en maken zich onvoldoende los van het subjectieve eenmaal ingenomen standpunt. Het is vaak geen eenvoudige zaak het objectieve dat de gemeentelijke over heid in haar maatregelen en beslissin gen dient na te streven en ook na streeft, duidelijk te maken aan de in gezetenen. Als men deze maatregelen en beslissingen zo zou willen zien, dan zou minder vaak het „ze doen maar" of het „ze doen niets" weerklinken. Ook hier kan voorlichting geven op z'n plaats zijn. Burgemeester Bode schonk verder in zijn nieuwjaarsrede aandacht aan de nationale en internationale problemen, zoals die zich in 1968 hebben gepresen teerd. Het afgelopen jaar noemde hij een periode vol dramatische gebeurte nissen met een stroom van wereldom spannende revolutionaire denkbeelden. „Wij moeten ons realiseren dat over de gehele wereld de mens met verlan gen spreekt over vrede, vrijheid en welvaart. We zullen ons daarbij de vraag dienen te stellen welke oorzaken er weggenomen moeten worden, opdat deze verlangens kunnen worden ver vuld. Wellicht moeten we het daarin zoeken, dat we onze blik op de toe komst dienen te richten en dat we ons minder aan het verleden moeten vast houden. Het is veelal zo, dat we goed zijn in 't onthouden van vele dingen; meestal dingen die we beter snel had den kunnen vergeten. Wanneer we ons dit realiseren en daarbij de bereidheid bezitten om te trachten iets voor onze naaste te betekenen, dan zou het wel eens kunnen zijn dat er meer goeds tot stand kon worden gebracht.' De burgemeester besloot zijn nieuw jaarsrede als volgt: „Het leven van ieder onzer is ge grondvest op het fundament waarin hij zelf gelooft waarop hij zelf meent het te kunnen plaatsen. Daardoor is het tevens verklaarbaar dat onze op vattingen van levensbeschouwelijke aard soms zeer verschillend kunnen zijn. Het is goed te beseffen dat juist dit de grote waarden zijn in ons leven en daarin dienen we elkander ook te respecteren. Uitgaande van deze wetenschap mag ik u allen dan toewensen dat u in het nieuwe jaar veel vreugde zult ervaren, dat u het geluk deelachtig mag wor den waarnaar het verlangen uitgaat en vooral dat het nieuwe jaar u in staat zal stellen om de opgedragen taak, waaruit deze ook mag bestaan, ten vol le uit te voeren." De nestor van de raad ds. D. van Enk (A.R.P.) wenste de voorzitter van de raad wederkerig alle goeds toe voor het pas begonnen jaar, waarin naar hij hoopte met vreugde en wijsheid zal worden gewerkt in het belang van de gehele gemeente. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL De Veenendaalse gemeenteraad kwam gisteravond voor het eerst in 1969 byeen. Er werd niet getoost op het nieuwe jaar alhoewel de financiën er wel voor aanwezig waren, want de raadsleden ontvingen hun presentiegeld over 1968. De raad werd er eerder zuiniger door. Dat bleek uit de kritiek op het laten bevriezen van de verwarmingsinstallatie in de oude ambtswoning van de burgemeester aan de Kerkewyk, wat de gemeente vierduizend gulden gaat kosten. De heer R. Kloppenberg (P.v.d.A.) nam als verantwoordelijk wethouder deemoedig de schuld op zich alhoewel hij nu niet direct is aangesteld om kranen af te tappen. De raad aan- aanvaardde het „mea culpa" van de wethouder grootmoedig, maar drong wel aan op overleg met de nieuwe eigenaar van het pand voordat de ver warming wordt gerepareerd. „Mis schien sloopt de toekomstige eigenaar de c.v. wel en dan is die vier mille weggegooid geld", zo redeneerde men met de hand op het pas ontvangen pre sentiegeld. Heel wat meer gespreksstof leverde 't voorstel op 'n lid van de P.v.d.A.- fractie in de commissie van advies en bijstand voor onderwijs, sport en cul turele zaken te benoemen. Het initia tief hiervoor was niet uitgegaan van de socialistische fractie maar van de heer P. G. van Ojik (CH), die het bil- P. G. VAN OJIK (C.H.U.) billijk 1516 f 11.562,50 (1 13.122,50) VEENENDAAL In het Centraal Weekblad staat een artikeltje onder JT(QtQ^g het opschrift „Uniek pastoraal jubileum". Het handelt over ds. J. A. Win ter uit Haren bij Groningen, die 22 jaar geleden volgens de statistieken le venslang stom had moeten zijn. Mede door hem is er echter een methode ontwikkeld om mensen, die geen strottenhoofd en stembanden meer heb ben toch te leren spreken. Daarom is het de moeite waard even aandacht aan deze emeritus-predikant te wijden. Hoewel het onderwerp misschien meer in de medische, dan in de kerkrubriek thuishoort. in ouders en vrienden van het af wijkende kind zijn verenigd, heeft dezer dagen haar koperen jubileum (twaalf en een half jaar) gevierd. Ter gelegenheid hiervan werd in Utrecht een jubileumvergadering ge houden, waarin werd meegedeeld, dat Philadelphia, hoewel nog maar betrekkelijk kort werkzaam en veel te laat met haar zegenrijke arbeid begonnen achterstanden snel inloopt. De Vereniging heeft thans reeds 15 gezinsvervangende tehuizen, die samen 600 kinderen en ouderen verplegen. De vereniging heeft 75 afdelingen in het land en telt ruim 25.000 leden. De Vrije Universiteit te Amster dam heeft deze vereniging, die op protestants-christelijke grondslag staat, een wetenschappelijke bege leiding toegezegd. De VU wil in sa menwerking met Philadelphia een gezinsonderzoek op touw zetten, dat gegevens voor de aanpak van dit werk moet opleveren. (CW). Op 6 januari vierde een van de emeriti der Gereformeerde Kerk een merkwaardig jubileum. Ds. J. A. Winter te Haren, die in 1929 be vestigd werd te Kielwirdeweer, is reeds meer dan 22 jaar emeritus ten gevolge van een operatie, die naar het scheen voorgoed een eind zou maken aan alle werk. Desondanks vervult hij vandaag onofficieel een pastoraat, dat uniek is in Nederland. De laryngectomie (verwijderen van strottehoofd en stembanden) maakt spreken zoals elk mens dat doet on mogelijk. In de begintijd van deze operatie moesten genezen patiënten zich levenslang behelpen met papier en potlood. Maar later heeft men een nieuwe vorm van spreken, de slokdarmspraak, „uitgevonden". Nederland staat in dit opzicht vooraan, en dit is mee te danken aan het vernuft en vooral de vol harding van ds. Winter, die de tech niek van deze spraak hielp vervol maken. Onlangs gaf deze man „zon der stem'' voor 150 medici en logo pedisten in Groningen een lezing, waarbij hij zonder microfoon tot in de uithoeken van de collegezaal te verstaan was! Er is van hem een Röntgen-egluidsfilm (de enige in Europa) gemaakt, waarop men de bewegingen van mondholte en slok darm kan zien en tegelijk de gepro duceerde klanken horen. Zodoende is hij van ex-patiënt tot helper (en we mogen wel zeggen „paradepaardje") van de faculteit geworden. Dat alleen maakt zijn 40- jarige ambtsjubileum echter nog niet uniek als pastorale loopbaan. Evenmin, dat hij tot voor kort, 35 ja ren achtereen, scriba bleef van de deputaten voor art. 17 (voorheen 13) in Groningen, en ongeveer 30 jaar zitting had in het landelijk deputaat- schap. Of dat hij als kenner van de historie van Stad en Ommelanden artikelen publiceerde in verschillen de bladen, b.v. met verbijsterende onthullingen over de emeriti-verzor ging in de 19e eeuw. Belangrijker is, dat ds. Winter door heel Nederland en tot in Bel gië toe patiënten opzoekt, die voor een soortgelijke operatie staan of deze zojuist ondergingen. Groter bemoediging voor zulke mensen is niet denkbaar dan het be zoek van iemand, die praktisch nor maal met hen kan spreken en zelfs telefoneren. Meermalen per week gaat de telefoon in de „pastorie" van de nu 77-jarige: „Kunt u nog niet even naar de kliniek komen?" en dan stapt ds. Winter, zomer of winter doet er niet toe, op zijn brom mer en brengt nieuwe moed en hoop aan iemand, die zich al volle dig „uitgeschakeld" dacht. Hij komt dan niet als dominee, maar als medemens, en toch beoe fent hij zo om het eens heel mo dern te zeggen een stuk „pasto raat (en apostolaat) der aanwezig heid" en dat nog in de meest oecu menische zin ook. Misdadig vindt ds. Winter het, dat er nog ziekenhuizen zijn, waar men patiënten na hun operatie zonder een begin van les in de slokdarm- spraak naar huis laat gaan. Hij is voorzitter van de „Nederlandse Stichting voor Gelaryngectomeer- den", die nog niet lang bestaat en nu ruim een kwart van de 800 oud patiënten in ons land omvat. Velen van hen konden hun plaats in de maatschappij, zelfs als zakenman, kapper, notaris, medicus, enz. be houden. Voor iedere patiënt, die ooit denkt dat „de gevreesde ziekte", van de keel of ook elders, hem tot een wrak zal maken, moge het le vensverhaal en het jubileum van de ze vitale ds. Jannes Winter een be moediging zijn! Zaterdagmiddag 11 januari wordt er in de Hervormde Kerk te Leer- sum een sipecale avondmaalsdienst gehouden voor de leden, die zondag verhinderd zijn, Zij die slecht ter been zijn kunnen met een auto ge haald worden. De dienst begint om 16 uur en wordt geleid door ds. Over- gaauw. De heer A. G. Steenbergen is be gonnen aan een verzameling van fo to's die betrekking hebben op de ge schiedenis van de rooms-katholieke parochie in Veenendaal. Het is zijn bedoeling om aan de hand van de foto's een goed geordend archief van de parochie op te zetten, zodat er goede mogelijkheden zijn om de pa- rochiegeschiedschrijving ter hand te nemen. De Hervormde Kerkeraad in Ame- rongen heeft besloten het Avondge bed in te stellen. Hiertoe wordt iede re zaterdagavond, te beginnen op zaterdag 18 januari, een bijeenkomst gehouden in de Andrieskerk. De bij eenkomst, die een half uur duren zal, begint om 19 uur. Het is de be doeling, dat de gemeente bij de dienst betrokken wordt door het la ten voorgaan van „leken" in het ge bed en bij de voorbede. De Vereniging Philadelphia, waar- Ds. G. F. Overga au w zal op zon dag 19 januari afscheid nemen van de Hervormde gemeente te Leer- sum, die hij dan 6 jaar gediend heeft. Een week later zal hij intre de doen in de Hervormde gemeente van Vriezenveen. Als er een dominee weggaat, ont staan er meestal moeilijkheden over de kopij-verzorging voor de kerkbode. Dit is in Leersum opge heven door het inschakelen van de heer C. H. W. Kuipéri, die als ou derling de taak van de predikant overneemt om het voor Leersum be stemde deel van de gemeenschappe lijke kerkbode vol te schrijven. De heer Van Leeuwen herdacht op 1 januari j.l., dat hij twintig jaar achtereen ouderling was geweest in de Zuid-wijk van de hervormde kerk in Veenendaal. Zijn wijkpredikant, ds. Jongerden herinnert daaraan en zegt er bij: „Om God daarin te dan ken, en groot te maken, Ambtsdra gers zijn „sterren" in de rechter hand van Christus..." Wethouder R. Koppenberg (P.v.d.A.) mea culpa lijk achtte dat een dergelijke grote fractie ook in deze commissie verte genwoordigd is. Mevrouw Buddingh-De Vries Lentsch (VVD) zag de noodzaak van het ver kiezen van een P.v.d.A.-man in de commissie niet in. „Laten we wachten tot na de volgende gemeenteraadsver kiezingen als alle commissies opnieuw worden samengesteld", zo stelde zij voor. De heer B. van Remmerden (P.v.d.A.) stelde duidelijk, dat zijn fractie niet om een benoeming had ge vraagd en dat ook niet zal doen. „Als de raad het toch wil, stellen we de heer J. H. H. Jansen kandidaat", al dus de heer Van Remmerden. Na wat heen en weer gepraat werd het voor stel de commissie met een man uit te breiden in stemming gebracht. Het werd verworpen met negen stemmen voor en elf tegen. De heer G. van den Berg (SGP) werd benoemd in de be- grotings- en rekeningscommissie. Aan de serie schadeclaims die De Ruiter Dzn Handel Maatschappij in de loop van de jaren bij de gemeen te heeft ingediend is er weer een toe gevoegd: die over 1967. De onderneming acht zich door ge meentelijke bepalingen geremd in haar expansie en heeft al een hele waslijst schadeclaims ingediend. Een commis sie van goede diensten is nu met deze affaire bezig, maar heeft nog niets van zich laten horen. Op aandringen van de heren A. Visser (CHU), B. van Remmerden en ds. Van Enk (ARP) zegde de voorzitter toe bij de commis sie op spoed aan te dringen. De raad stelde een bedrag van f 2150,- beschikbaar voor het laten aanbrengen van een verkeerslichten installatie op de Kerkewijk ter hoog te van de Patrimoniumlaan. Als op dit punt voor de thans aanwezige verkeerslichten bijvoorbeeld een bus staat rijden ter plaatse onbekende weggebruikers door het rode licht omdat de installatie niet wordt *op- gemerkt. Men wil ze nu met een arm boven de weg plaatsen. Op zichzelf werd deze voorziening wel toegejuicht maar de heren H. van Manen (ARP), G. van den Berg en B. van Remmerden betreurden het dat dit onderwerp niet vooraf in de verkeers- commissie was gebracht. „Waarom is dat niet gebeurd", zo vroegen ze. De burgemeester antwoordde dat het voor overleg was uitgebleven omdat er haast mee gemaakt moest worden. Bovendien hebben de feestdagen hier bij een rol gespeeld. Een voorstel om f 12.000,- te beste den aan het verbeteren van het hek werk rond de begraafplaats aan de Munnikenweg deed de heer P. G. van Ojik vragen of het niet verstandiger zou zijn de inrit van de begraafplaats te verplaatsen in noordwestelijke rich ting. „Hierdoor wordt een betere aanslui ting verkregen op de westelijke rond weg zodat de begrafenisstoeten zich niet meer door de nauwe straten be hoeven te wringen", aldus spreker. Bovendien achtte het CH-raadslid de door hem voorgestelde voorziening in het belang van de verkeersveiligheid omdat het uitzicht op het verkeer op de Munnikenweg in de huidige situatie allerminst gelukkig is. De heren J. van de Haar (SGP) en ds. Van Enk sloten zich bij het laatste aan. Wethouder M. Bastmeijer (CH) deel de mede dat verplaatsing van de inrit aan de orde komt bij de uitbreiding van de begraafplaats. Bovendien kost een dergelijke voorziening veel geld. Aan het eind Van de vergadering kreeg de heer A. Visser nul op het re kest toen hij om mankracht van de ge meente vroeg bij het afnemen van tests van leerlingen van het zesde leer jaar. Het college wilde wel in finan cieel opzicht meewerken maar secre tarie-personeel, dat naar het idee van de heer Visser coördinerend zou moe ten optreden, wist hij niet los te pra ten. VEENENDAAL Voor de nieuw jaarsbijeenkomst die in hotel „De Klomp" werd belegd door de afdeling Veenendaal van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen bestond een goede belangstelling. De kegelclub van de plaatselijke afde ling had voor appelbeignets bij de kof fie gezorgd en deze vielen zo in de smaak dat er door de dames ijverig naar het recept werd geïnformeerd. De presidente, mevrouw Van der Veen-de Vries, gaf de dames op deze eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar het advies mee de innerlijke gevoelens met name bij verdriet of narigheid niet in de gezichtsexpressie tot uitdrukking te brengen. „De vrouw moet nu een maal het visitekaartje van het gezin zijn", aldus de presidente.

De Vallei | 1969 | | pagina 3