Mechteld lapte alles aan haar laars Beroep op overmacht heeft slechts heel zelden enig succes Niet allemaal tegelijk Nooit Te hard Niet te voorzien m mmm k X %kWk 4 mi m mm m Mooi stukje geschiedenis in de streekheraldiek Slippen op gladde weg SCHAKEN DAMMEN BRIDGE CRYPTOGRAM Rampen Allemaal Cocks Schimmen Familienamen Afwijking Zelfopoffering Andere baas Verbondsbrief Zelfbewustzijn Voorwaarts door H. KRAMER door J. M. BOM door H. W. FILARSKI Tiel werd een speelbal in „Zuidamerikaanse" politiek 1881, overleed Jan van Chfi- tillon te Schoonhoven en werd tn Valenciennes met zijn va deren verenigd. Mechteld van Gedre stierf ln 1382 in de klei ne Gelderse stad Huissen... geschiedenis schrijven blijkt in de regel niets anders te rijn dan een trieste aaneen schakeling van droevige za ken. Het mooie en goede moet men te hooi en te gras er tus- ■artdoor lezen. En de geschie denis van Tiel vormt al zéker geen uitzondering. Meer dan één strijd in dit gebied is om de uitzonderlijke positie van Tiel gestreden. Ja, de stad was definitief tot Gelders ge bied verklaard, maar er dreig de nu eens van deze, dan weer van gene rijde inmenging in het doen en laten van de ste delijke magistratuur. Het ging er in de zeventiger jaren van de veertiende eeuw in Tiel bepaald „Zuidamerikaans" toe. Zo was de éne partij aan de maaht om prompt daarop weer door een andere te wor den opgevolgd. En ieder wilde dat belangrijke Tiel voor zich zelf hebben. Ten aanzien van de toen heersende politieke spanningen in de nog kleine wereld van de lage landen bij de zee kan men een vergelij king met onze dagen maken. Alleen barstte toen „de bom" sneller. En 'n heerszuchtige vrouw, Mechteld van Gelre, lapte ieder en alles aan haar laars, liet zich bij voorkeur hertogin noemen en probeer de steeds op de eerste plaats terecht te komen. Mogelijk be grijpen wij dat niet zo best. Dat komt dan omdat wij, waar het mederegeren betreft, verwend rijn met juist het goede slag vrouwen. Tijdens de Gelderse succes- sietwisten (1371) tussen de half-zusters van hertog Rei- noud III trad al direct Mech teld op de voorgrond. Zij was gehuwd met Jan van Chêtillo- ny. Hij werd ook Blois ge noemd. Hij stamde uit het oud-Frans geslacht Chètil lon. Dit adellijke geslacht voerde een beroemd wapen en dit komt langs de Waal voor al en speciaal in de omgeving van Tiel zo veelvuldig voor, zelfs in gemeentewapens, dat v/ij er wat méér dan gewone aandacht aan willen besteden. Het gaat hierbij niet om af stammelingen van die trotse „hertogin" Mechteld van Gel der (Jan van Chètillon) maar •m bloedverwanten van die gemaal. Officieel heette hij Jean de Chètillon comté de Blois.'Maar er is een belang rijk herkenningsmiddel om de familieverwantschap van tallo ze adellijke personen uit de Middeleeuwen met deze prins gemaal van Gelre aan te tonen, het Chètillon-wapen. Men verwarre dit niet met het her togelijke wapen De Coligny /Chètillon sur Loing! Het originele wapen Chètillon (van Jan van Chètillon dus) vindt u mede afgebeeld in zui verste vorm zoals dat door de heren van IJzendoorn en Haaf- ten gevoerd werd. Richtsnoer daarbij is 'n veertiende-eeuw- se zegel van Hugo van Chètil lon, dat als randschrift heeft: ..Hugonis de Castellione comitis Blaisois et dni (is dominus of heer) de Auesnis (is sigilum Avesnes). Het toont ons een veld van vair (een gestileerde bontsoort) met een schild hoofd van goud. Opmerkelijk is ook de oud- Franse schrijfwijze Castellione (Chastillon!) die een ander ge slacht in de Hugenoten tijd ging voeren. Het was de tak a Blois (hoofdstad van het Franse departement Loir et Cher en reeds bekend uit de Romeinse tijd) die via Hene gouwen in ons land verzeild raakte en wonderlijk genoeg bij ons de naam Cock of Cocq ging voeren. Men veronder- steldt dat dit komt van Cocus, zoals dat reeds in 1274 ge- achreven werd en als een van de oudste beroepsnamen geldt, de adellijke keukenmeester van de landsheer. Zo voerden in de Tieler- en Bommeler woord tal van adellijke fami lies de naam De Cock én het aloude Chêtillonwapen! U kent ze wel: Cock van Beesd, Cock van Haeften, Cock van Kerkwijk, Cock van Bruchem. Cock van Delwijnen, Cock van Opijnen, Cock van Neerrijnen, Cock van Waardenburg, Cock van Nederhemert, ja zelfs Cock van Opmeer en Cock van Cothen. En dan sla ik er vast nog een paar over. lenige van deze Chètillon- wapens zijn terecht geko men in de gemeentewapens van de Tielerwaard. Maar óh! Wat een klungels zaten in 1818 b.v, daar bij de Hoge Raad van Adel. Men bedekt dat fei len nu wel de „mantel der liefde" jegens dat nu al verre voorgeslacht: feit is dat een paar gemeenten het maar met schimmen van het échte Chê tillonwapen moeten doen. De wapens van de gemeenten Beesd en Waardenburg ruiken er alleen maar naar. Frappant goed zijn de gemeentewapens van Haaften en Ophemert. Ze vertonen beide de „breuk" in het schildhoofd van de voor malige heren van de heerlijk heid. Haaften heeft de zwarte barensteel en Ophemert de wapenfiguren van het geslacht Mackay in het schildhoofd van goud. Zo had men Beesd de zwarte lelie van het geslacht Cock van Beesd kunnen geven. Dt heerlijkheden Nederhemert en IJzendoorn voerden 't Chê tillonwapen zuiver. De baron nen van IJzendoorn noemden zich Blois baron van Isendoorn tot den Caunenburg. Daar zat nu letterlijk alles in. En puur Chètillon met een eigen helm teken. Een schitterend voor beeld van zuivere heraldiek! t'en enkele maal bleef Cock (Cocaq) achterwege en werd (Coca) achterwege en werd de „toenaam" familienaam (Beesd van Renooi of nóg an ders Van Voorst van Beesd, Van Heemskerk van Beesd, etc.), maar nog steeds is t oude Chêtillonwapen hét centrale herkenningsteken gebleven. Méér dan verwonderlijk is dat 't Oud-Tielse geslacht Lidt de Jeude dit Chètillon bleef voe ren, maar ook Willem Voicht van Tuyl zegelde in 1384 met Chètillon. Dat slaat nu nergens op, zo zult u zeggen, maar dat verandert als u weet dat zijn vader Johan van Beesd heette! Die Willem Voicht ze gelde verder met het wapen van het huis te Varik in het vrijkwartier. Het geslacht Van Beesd, gesproten dus uit Chè tillon Blois!), is als het be langrijkste uit de familie te beschouwen naast Mechteld van Gelder's gemaal. De pro- curatrice (huisbewaarster) van het klooster Westroyen (waarover in 'n volgend hoofd stuk) Elizabeth van Beesd ze gelde nog in 1572 met Chètil lon. Hadewig van Beesd was non in 't adellijk concent Ma- riënschoot te Zennewijnen en zéér vroegtijdig (1387) zegelde de kanunnik Henric van Beesd van Sint-Marie te Utrecht reeds met Chètillon. jpen afwijking als het wapen van de gemeente Beesd is nooit goed te praten. De stam Van Beesd voerde het Chêtillonwapen voluit en-had het schildhoofd beladen met 'n zwarte (Franse) lelie. Merk waardig is dat een lid van het geslacht Van Beesd aansprake lijk is dat deze lelie naar het gemeentewapen van C9then (Utr.) overgeheveld werd. Men nam daartoe het schildhoofd van goud met de lelie als breuk in dit geval keel rood), als overblijfsel van de ridderhof stad Rhijnestein die nog be staat. En alweer beging een lid van dit illustre geslacht een fout door in het privé-wapen Van Kooten het vair te ver wisselen door contra-vair. In Veenendaal b.v. wonen nog af stammelingen van het aloude geslacht Cock van Beesd ge zegd van Kooten, nu alléén Van Ko genoemd. Men late zich evenwel leiden door het gemeenschappelijke Chêtillon wapen. In ons land wonen nog duizenden rechtstreekse af stammelingen. Jan van Chètillon, gemaal van Mechteld van Gelder, was zoon van Lodewijk van Chètillon en van Johanna van Henegouwen. Hij erfde in 1356 de Hollandse en Zeeuwse be zittingen van zijn grootvader Jan van Beaumont; werd na dien stadhouder van Albrecht van Beieren, de vermaarde graaf van Holland die zo ge ijverd heeft de strijd tussen de Hoeken en Kabejauwen tot bedaren te brengen en om wel ke rede rijn verloofde Aleida van Poelgeest vermoord werd in wiens dienst hij eveneens voor de vrede ijverde. Zijn hu welijk met Mechteld van Gelre. weduwe van Adolf van Kleef, bracht deze gevoelige mens veel narigheid. Eer ht zo ver was hij was dus reeds heer van Tholen, Gouda en Schoonhoven werd Jan van Chatillon na het kin derloos overlijden in 1372 van zijn ongehuwde broer Lode wijk II tevens heer van Aves nes. Hij had officieel de titel graaf van Blois. Een belangrijk man met enorm veel invloed. En naast deze zo tolerante figuur, die niets liever dan de vrede wilde, stond dan de heerszuchtige „hertogin" Mech teld! Jan van Blois hééft enorm veel pogingen ondernomen om de gespannen toestand op te klaren. Hij was per slot van re kening de meest gedupeerde! Lees slechts verder! De stad Tiel werd de eer waardig gekeurd in de jaren 1371 en '72 het hertogelijke echtpaar binnen haar poor ten te begroeten. En nu zou in de stad een bijzondere vorste lijke ontmoeting plaats heb ben. De Utrechtse kerkvorst Arnold van Horn zou met een groot gevolg naar Tiel komen om de politiek van die dagen te bespreken. Heel de stad werd in een feestdos gesto ken en toen op de grote dag het illustre gezelschap Tiel naderde verkeerde de stad in de grootste opwinding. Dat dit bezoek Tiel al weer in de nes ten zou brengen, daaraan dacht geen mens. Zelfs de overheid vond het niet nodig op de muren wachtposten te plaatsen. Er werd een groot openluchtbanket aangericht zodat ieder zich kon verga pen aan de pracht en praal van beide hofhoudingen. De wat pasteibakkers van Tiel kon den het wertc bijna niet aan. Het feest ging door tot diep in de nacht. En toen... Ja, en tóén gebeurde het onverwach te! Temidden van het feest gedruis rond de allergenoeg lijkste bijeenkomst klonken fanfares. Ieder verstomde. Als een schim was het leger van hertog Willem IV van Gulik gekomen tot de poorten van Tiel en eiste de stad op met alle hoogwaardigheidsbekle ders die er op dat moment ver toefden erbij. Die hertog Wil lem kwam niet voor zichzelf maar voor de zoon van Wil lem junior. En hertog Willem was nog wel de zwager van Mechteld. Niet rij, maar de zoon van haar zuster Maria moest hertog van Gelre wor den. Zo wilde de partij van de Bronkhorsten het óók. Bis schop Arnold van Hom wist via het Tolhuis bij de stads muur te ontkomen. En de vol gende dag (8 september 1372) kwamen de bisschoppelijke soldaten hun heer uit zijn be narde positie ontzetten. En bleven toen meteen maar ook Hertog Willem was één nacht de baas in Tiel geweest. Bij de nadering van de troepen van de bisschop trok hij zich ijlings terug, een groot getal Gelderse edelen met zich mee voerende naar de stad Nijme gen. Waar het hem om begon nen was, zijn schoonzuster Mechteld en haar gemaal, die kreeg hij evenwel niet in han den. Deze hadden er voorlo pig schoon genoeg van en trok ken zich terug op de burcht te Schoonhoven. Er hoe verras send hertog Willem van* Gu lik de overval bij nacht - en ontij ook had uitgevoerd, al wéér had Tiel een andere baas. De bisschop van Utrecht nu. Niet lang evenwel, want in 1373 verscheen de Heke- rense partij onder bevel van Reinoud van Brederode op het appèl en dié waren op hun beurt weer op de hand van hertogin Mechteld. Tiel bleef tot 1377 bezet voor de herto gin, die rich evenwel niet liet zien. Het oude vuur tussen de Hekerens en Bronkhorsten was weer fél opgelaaid. Aan al die wisselingen op landsheerlijk gebied scheen in 1377 een einde te komen toen in de stad Bommel (Zaltbom mel) hertogin Mechteld en Jan van Chètillon een ver bondsbrief met de meeste ede len van Gelre, alsmede met de zes grootste steden geza menlijk bezegelden. Deze z.g. Landsvrede kwam zéker voor een groot deel tot stand door besprekingen die de gemaal van Mechteld van Gelre ge voerd had. Maar óh wee! De ze verbintenis werkte als een rode lap op een stier bij de jonge troonpretendent Wil lem junior. Zoals in onze da gen het Verdrag van Versail les een latente bedreiging w>or de vrede vormde, zo deed die Landsvrede dat in die dagen. Jan van Chètillon zou volgens dat verdrag met de edelen en steden van Gelre de nieuwe hertog worden, maar reeds een jaar later zag hij daar van af ten gunste van zijn neef Willem van Gulik. die als hertog Willem I de troon van het furstendom Gelre be steeg in 1373. Hij keerde zich tóén tegen de partij van zijn gemalin, terwijl Mechteld tot 1379 de strijd voortzette. Te vergeefs evenwel. Ondertussen was in Tiel een zeker zelfbewustzijn ont waakt. Tiel was een échte handelsstad en het was de burgers zo'n beetje om het even geworden waar ze ston den. Het spreekwoord dat het om het even is of door de hond dan wel door de kat ge beten wordt huldigde men doorgaans als het op zaken doen aankwam. Men kon best van twee wallen eten. Wat voor onbestaanbaar werd ge houden dat gebeurde. Einde lijk wilde men wel eens we ten waar men aan toe was. De burgers raakten onderling slaags. Over en weer vielen er doden, waaronder de ma gistraten Govert van Arkel en Brynen van Honswijck. Dit viel voor op de Paasmaandag van het jaar 1378, de dag die in de geschiedenis van Tiel als „kwade maandag" ge boekstaafd bleef. Wie weet heden ten dage nog in Tiel wat met „kwade maandag" bedoeld wordt? Ziehier de op lossing. van dat raadsel. IJeeds in 1379 keerde het ge- tij en moest Mechteld van Gelre het onderspit delven. Zo óóit het gezegde „dat één vrouw duizend mannen te erg is" bewaarheid werd, dan in dié voor Tiel zo moeilijke tijd. Willem I van Gulik werd definitief als hertog over ge heel Gelre erkend, nadat hij de Hekerense partij met haar gehele aanhang op de knieën gedwongen had. De burgers van Tiel zwoeren en bloc her tog Willem trouw. Het verle den werd vergeten en men be sloot eendrachtig voorwaarts te gaan. Niet lang daarna, in Tiel heeft in dié dagen ont stellende rampen te doorstaan gehad. Het begon reeds in 1400 met grote branden en dijkdoorbraken. De ergste ramp trof de stad toch wel in 1420 toen zo goed als alle hui zen in de as gelegd werden. Alléén de Sint-Walburgiskerk, de Sint-Maartenskerk, het Tol huis en nog tien andere ste nen huizen bleven gespaard. Men zal zich afvragen hoe zo iets mogelijk was. Bedenken wij evenwel dat een middel eeuwse stad voor het grootste deel uit houten huizen be stond. Op Snt-Lambertusavond (17 september) ging zelfs de pastoor met zijn koorknapen rond om de huizen te zegenen en te wijden tegen het dan zo veel grotere brandgevaar! De brand op Sacramentsdag (donderdag na zondag na Pinksteren) van het jaar 1420 is mogelijk wel de grootste ramp geweest die Tiel ooit ge troffen heeft. Maar ook deze „Hirosjimaanse" toestand kwam Tiel te boven. De bur gers herbouwden de stad béter dan ze ooit te voren geweest was. Ja, de burgers van Tiel bouwden voort! Voor de zo veelste maal! Adriaan P. de Kleuver Y7olgens artikel 25 van de Wegenverkeerswet is het verboden zich op een weg zo danig te gedragen, dat de vei ligheid in gevaar wordt ge bracht. Op grond van dit arti kel kan een automobilist ge straft worden, die gevaarlijk rijdt zonder een bepaalde ver keersregel te overtreden. Kan dit artikel zo wordt ons nogal eens gevraagd ook worden toegepast, indien een autobestuurder als gevolg van gladheid van de weg in een slip raakt en daardoor een on geval veroorzaakt? Onze juridische medewer ker geeft een voorbeeld: een automobilist moest plotseling vaart verminderen voor een auto, die eerst vóór hem reed, vervolgens rechts van de weg stopte en enkele seconden la ter weer wegreed naar 't mid den van de rijbaan. De auto mobilist remde, maar rijn auto slipte en botste tegen de achterkant van de andere auto. Op grond van artikel 25 van de Wegenverkeerswet werd de slippende automobilist straf rechtelijk vervolgd, omdat hij zich zodanig gedragen had, dat de veiligheid op de weg in gevaar werd gebracht Voor de rechtbank zei hij, dat het on geval uitsluitend aan over macht te wijten was. Maar de rechtbank verwierp rijn be roep op overmacht Het feit, dat de auto is gaan slippen op een gladde weg, is geen om standigheid, welke een beroep op overmacht kan doen sla gen, ook niet, wanneer dit slip pen een gevolg is geweest van 'n remmanoeuvre, welke nood zakelijk werd door de fout van een andere weggebruiker. Met deze motivering werd de automobilist veroordeeld tot een geldboete van f 40,-. Van dit vonnis kwam de automobilist in cassatie bij de Hoge Raad, waar hij de Advocaat-Generaal aan zijn zijde vond. Deze gaf toe, dat de door de rechtbank bedoelde omstandigheid slechts zelden een beroep op overmacht zal kunnen doen slagen. Dat dit nooit het geval zou kunnen zijn, leek de Advocaat-Gene raal echter niet juist. Het gaan slippen op 'n glad de weg kan zich onder zodani ge omstandigheden voordoen, welke een beroep op over macht rechtvaardigen. Dit kan bij voorbeeld het geval zijn, wanneer het slippen het ge volg is geweest van een nood zakelijke remmanoeuvre we gens de fout van een andere weggebruiker, waarop de be stuurder van de geslipte auto in redelijkheid niet bedacht behoefde te zijn, aldus de Ad vocaat-Generaal. Overeenkomstig diens con clusie vernietigde de Hoge Raad het vonnis van de recht bank en verwees de zaak naar het gerechtshof. Voor het gerechtshof ver klaarde de bestuurder van de van achteren aangereden auto als getuige, dat hij in zijn achteruitkijkspeigel een perso nenauto met zeer grote snel heid zag naderen, waarna de ze auto tegen de achterkant van zijn auto botste, die daar door 3 a 4 meter naar voren schoof. Na de botsing schoot de andere auto naar de linker kant van de weg en reed daar het voetpad op. Een andere getuige, een voet ganger, schatte de oorspron kelijke snelheid, waarmede de automobilist kwam aanrij den, op ongeveer 70 km per uur. Op grond van deze getuigen verklaringen nam het gerechts hof aan, dat de automobilist gezien het vochtige wegdek met een te grote snelheid had gereden. Zodoende had de au tomobilist het aan zich zelf te wijten, dat hij in omstandig heden kwam te verkeren, waar door hij bij het remmen de macht over zijn stuur verloor. Aldus veroordeelde het ge rechtshof de automobilist tot een geldboete van f 40,-. Van dit arrest kwam de au tomobilist opnieuw in cassatie bij de Hoge Raad. Hij deed een beroep op overmacht en afwezigheid van alle schuld. Hij stelde rich op het stand punt, dat de bestuurder van de voor hem rijdende auto een niet-voorzienbare fout had ge maakt, welke hem noodzaakte tot het maken van een ma noeuvre, ten gevolge waarvan rijn auto onbestuurbaar werd. Doch ditmaal werd zijn be roep door de Hoge Raad ver worpen. „Alstublieft niet allemaal te gelijk met vakantie" ook dit jaar zal de Stichting Recreatie ons vragen de va kantie zoveel mogelijk te sprei den. De campagne onder het motto „Mijd de vakantiepiek" wordt vooral gericht op hen, die eigenlijk ook wel in de voor- of de nazomer met va kantie kunnen gaan, omdat zij geen schoolgaande kinderen hebben of niet in collectief sluitende bedrijven werken. Zij kunnen er zelf profijt van heb ben meer ruimte, minder ver keer, terwijl het ook gemakke lijker is om onderdak t^ krij gen, terwijl tenslotte het weer vaak beter is dan in het hoog seizoen. J^e collectieve bedrijfsvakan ties zijn als volgt vast gesteld Van 30 juni t/m 12 juli de be drijven in het westen van Ne derland (Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht, alsmede Gelder land ten noorden en westen van de grote rivieren) plus de metaalindustrie, voor zover de metaalbedrijven niet regionaal spreiden. Van 14 juli t/m 26 julide be drijven in het gedeelte van Ne derland bezuiden de grote ri vieren (Noord-Brabant), Lim burg en Zeeland). Van 28 juli t/m 9 augustus de bedrijven in 't oosten en noor den van Nederland plus de bouw- en nevenbedrijven plus de textielindustrie, voorzover de textielbedrijven niet regio naal spreiden. FtOEBSSOR dr. Ruwe heeft eens gezegd, dat d« Amerikaanse schakers wat betreft hun theoretische kennis ln het algemeen niet vooraan staan, maar dat ze tactisch dikwijls zo gevaarlijk zijn, dat men bij wijze van spreken voortdurend de stukken moet tellen. Het komt namelijk nog al eens voor dat een speler bij het opmaken van de balans plotseling tot de onaangename ontdek king komt, dat hij bij de voorafgaande verwikkelingen, tussen de bedrijven door, een stuk heeft verloren. Aan deze uitspraak moest lk denken bij het naspelen van verschillende partij en uit het toernooi te Palma de Majorca In de volgende partij zijn de rollen ech ter omgekeerd: de jonge Finse kampioen1 Westerinen laat zich door Benkö niet van zijn stuk brengen en blijkt de stel ling telkens Iets beter bekeken te hebben dan zijn Amerikaanse tegenstander. Wit: WESTERINEN Zwart: BENKft. (Palma de Majorca 1968). Zuldslavische verdediging. 1. e2e4, g7—g6 2. d2—d4. d7d6 3. Pbl—c3, Lf8g7 4. Pgl—f3. c7—cfl 5. a2-a4 (Het is van belang de mogelijkheid b7—b5 zo snel mogelijk uit te schakelen.) Pg8—16 6. Lil—e2, ----- Pd7b6 14. Lf3e2, Tf8—e8 16. Tal—a3 (Dekt het paard en heeft verder het voordeel dat de toren gereed staat om BENKÖ deel te nemen aan een plotselinge aanval tegen de vijandelijke rochadestelllng.) 15. e7e6 16. d5xe€ Te8xe6 17. Le3—f4!. 5. Lc8i 6-0 7. 0—0, -g4 8. Lel—e3 Pb8—d7 9. h2—h3. f3 10. Le2xf3. Dd8—c7 11. bZ—b4, •a5 an aanmerking kwam eerst 11. Tac8.) 12. b4—b5!, c«—c5 13. d4-d5, Lg4xf: a7—a Ta8—d8 (Na 17Pxe4 18. Pxe4, Lxe4 II. Lxd6, Dc8 20. c3! dreigend 21. Lg4. f5 22. Lf3 komen de witte lopers tot grote activiteit.) 18. Lf4—g5, Td8—e8 19. Le2—f3, c5c4 20. Lg5e3, h7—h5 (Niet direct 20. Pfd7 wegens 21. Lg4, T6e7 22. Ld4 en zwart wordt in de verdediging gedrukt.) 21. Ddl—d2, Pf6d7 22. Tfl—dl, Pd7—c5 23. Le3—d4, Lg7—e5 24. Ld4xe5, d6xe5 25. Pc3—d5!, Pb6xd5 26. e4xd5, Te«—d6 27. Dd2h6!. Dc7e7 28. Lf3xh5! (Dat nu 28. gxh5 29. Tg3ï Tg8 30. Txg6t, fxg« 31 Dxg6t tenminste tot remise voor wit leidt, heeft Benkö natuurlijk wel gezien. Hij meende echter listig te zijn.) 28 De7h41? (Met de bedoeling: 29. Tg3. Pe4! 30 Tg4, Dxf2t, maar de volgende zet doorkruist dit plan.) 29. Dh6—e3!, b7b6 30. Lh5—eZ. c4—c3 31. Ta3xc3. Dh4xa4 32. Tc3—c4! (Met dit krachtige pionoffer hervat wit zijn aanval op de vijandelijke residentie.) 32Da4xb5 33. Tc4h4, Db5b2(Om na 34. Dh6, e4! de dame aan de verdediging te laten deel nemen.) De opgave van de week: wat is de beste voortzetting van wits aanval vanuit de diagramstelllngT Het antwoord vindt U in d« volgende 8 7 §R 1 6 /WW/. fWW*.. 8 v/si 5 4 a 3 a 2 1 t abcdefgh WESTERINEN rubriek, als U het tenminste niet self gevonden hebt. OPLOSSING: De stand was: Wit (Larsen): Kgl, Db5, Tel en el. Lc6, pion g2. Zwart (KorchnoJ): Kg8. Dh4. Ta2 en dl. Lc2. pionnen e6. f7, g6. Er volgde: 35. Lc2e4! 36. Db5b8t, Kg7-$7! 37. Lc6xe4, Td2xg2t! 36. Le4xg2, Dh4—O? 99 Kgl—h2. Df2xgl mat. IN BEIDE groepen van de nalve finale (de toegangspoort naar de eindstrijd om de persoonlijke nationale titel i heeft zich de strijd al ln de eerste helft met grote felheid ontwikkeld. In de eerste groep leidt Drs. Roozenburg met naast zich de Jeugdige Cees Bakker uit Alblasserdam, op de voet gevolgd door Varkevisser. Voor de vierde plaats ko men practisch alle overige candidate:! nog in aanmerking. In de tweede groep is de situatie nog onoverzichtelijk. Had Bronstring gedurende de eerste ronden de leiding, Douwe de Jong verrichtte hier een opmerkelijke prestatie. Na een nogal verrassende nederlaag in de eerste ronde won hij gedecideerd drie partijen achter elkaar. Van zijn scoringsdrift werd ln de Jongsleden zaterdag gespeelde vierde ronde leider Bronstring slaohtof fer en het heeft er alle schijn van, hoewel nog veel gebeuren kan in de nog te spelen vijf ronden, dat de Groningse vertegenwoordiger zich met vlag en tylmpel zal klasseren voor de eindstrijd. Vooral zijn schitterende combinatie ln de tweede ronde tegen de Gelderse ver tegenwoordiger Storm (die overigens heel erg teleur stelt!) willen wij de le zers niet onthouden. Hlronder dit fraaie duel: Wit: D. de Jong; Zwart M. Storm; Arnhem 22 dec. 1968. 1. 32—28 18—22; 2. 37—32 12—18: 3. 41—37. Waarschijnlijk is 31—26 de scherpste voortzetting van deze „Damme-Variant" van het moderne Frans. Zwart moet dan oppassen, niet ongemerkt in het de fensief te raken b.v. (7—12) 36—31 (1—7) 41—36 en na (19—23) 28x19 (14x23) kan gunstig 32—28! met aantrekkelijke hekstedllng, terwijl na (20—25) 31—27 (22x31) 26x37 zwart met een minder pret tige randsehljf blijft zitten. 3.7—12; 4. 4641 1—7; Het verschil met de spel wijze 36—31 op de derde zet is. dat hier wit de Deslissing moet nemen. Wit kiesi de flankbezetting van het centrum: 5. 34—29 20—25; Scherper ls direct (19—23) 28X19 (14x34) 40x29 (17—21) of nu <20—25). 6. 39—34! 19—23; Een ander idee is (22—27) enz. om wit uit te nodigen tbt een flankaanval over 24. 7. 28x10 14x23 8. 32—28 23x32; 9. 37x28 16—21: De geijkte methode in dit flankensysteem. Het is echter de vraag, of b.v. met (22—27) zwart niet beter de verdediging kan voe ren. 10. 41—37 21—26; Waarom dit? Afwach ten hoe wit verder voortzet, met b.v. (10—14) te veel sterker. 11. 37—32 26x37; 12 32x41 22—27. Het Russische recept, om weer door (11—16) (16—21) de omsingeling te hante ren. verdient meer aanbeveling. Wtt gaat nu oppermachtig in het centrum heersen. 13. 44—39 18—22; Zwart doet geen enke le poging wits ontwikkeling te belemme ren. Sterker is gewoon (17—22) 28x17 (11x22) 14. 50-44 10-14; 15. 35-30! Gaat het sped ook aan deze vleugel ln handen nemen. 15. 8—10; 16. 40—35 14—20; 17. 42—37 13—18: 18 48—42 9—147 Wat moet dit stuk aan deze vleugel? Afgezien van de bijzondere omstanar»- heid. dat deze zet de Inleiding ls tot de prachtige combinatie van wit, past hU bovendien niet ln het spelprincipe. verstandiger ware ge wee at (9—13) 44—40 (3—9). Hoewel wit ook dan voordeel heeft, ls het zeer moeilijk dit definitief tot uitdrukking te brengen. 19. 4440 3—9?? (zie diagram) Een pluim op de hoed van Douwe de Jong, die ln deze stelling de schitterende combinatie vond, die de partij onmiddel lijk tot een beslissing bracht. Het type te misschien niet origineel, maar de vorm is uitermate lastig voor het bord te vin den! Aan onze lezers de eerste opgave voor het nieuwe Jaar: Met welke combi natie werd zwart tot directe capitulatie gedwongen? OPLOSSING De stand was: Wlt( :T. Drost) 22. 24, 18. 29. 32. 34. 36. 37. 38. 39. 43, 44, 45, 47, 48 (15 st.) zwart: (Van Leeuwen) 2, 3, 4. 6, 9. 11. 12. 13, 14, 15, 18 20, 21, 25. 38 (15 st). Wit dreigt met 34—30 zich te herstellen. Op (13—19) 24X13 (9x27) niet 47-42 en tegen 37—31 met terugwinnen van de schijf is geen verweer, maar direct weer 34—30! (25x23) 28x10! Na (14—19) speelt wit 38—33 (19x30) 22—17! (11x22 28x19 20—24) met voordeel voor wit. Zwart speelde echter zeer verrassend: <1217!!) Belet hiermee 34—30 (25x23) 28x10 (17x28) 32x23 (20x18) en wint steeds een schijf, want er dreigt (9—14) en op 10—5 volgt (18—23!) met (11—17) of (21—27) al naar wit slaat, in de partij volgde: 44—40 (14—19) 40—35 (19x30) 35x24 (13—19) 24x13 (9x27) met kort daarop partijwinst. rrutJ uw laatste bridgepartijtjus ln hot Li vorige Jaar goed afgelopen? De mijne waren allergezelligst, vooral het door meesterklasse r Herman Ravesteyn georganiseerde vrienden- en echtparen- wedstrijdje in Geldermalsen, alwaar „Raaf" voor zijn talrijke goede diensten een opgezette zwarte raaf kreeg aangebo den. De berichten over de aankomst van de Apollo-8 waren die dag aanzienlijk gunstiger dan de afloop der bridgeavon- turen die ik samen met mijn echtgenote beleefde, Hans Kreyns bood mooie slem- metjes samen met een dame uit Venlo, een altijd fantasierijke Amstelveense deed verkeerde biedingen ditmaal op het verkeerde ogenblik, Arie van Heusden moest tegen zijn- zin ten slotte een vijf tigtal kwartjes in de verllezerspot stor ten kortom aan alle voorwaarden was voldaan om een volledig geslaagd derde kerstdag-evenement te garanderen. De op windende gebeurtenissen van die dag wor den goed geïllustreerd door het volgende partijtje: 6 CP A H B 9 4 O A 4 «f 7 5 4 3 M V B 9 6 O H 10 9 8 7 5 2 8 A 10 8 CP V 10 7 5 O V B 3 A V 2 7 4 3 2 Q}832 O 6 4» H B 10 9 8 West gever, OW kwetsbaar. Twee Jae- ren zaten respectievelijk op de west- en de zuidplaatsen, hun echtgenoten oost en zuid, welke bezetting véél over het hier na volgende biedverloop verklaart. West eén ruilen noord één harten oost drie SA (een best bod) zuid pas west vier schoppen noord vijf harten, met de bedoeling te laten merken rvu eens niet bang te zijn oost doublet zuid pas west vijf schoppen noord en oost pasten. Wat doet men nu met het zuidspel? Om de uitkomst tegen een eventueel slembod te markeren, deed ik het fraaie bod van zes klaver: als u goed kijkt ziet u, dat Juist klaveruitkomst de winst van zowel zes ruiten als zes schop pen garandeert! West zei toch maar zes ruiten noord en oost pasten zuid zes harten, doch nu het toch al zo hoog gegaan was, besloot west nog maar zes schoppen te bieden. Noord en oost pas ten opnieuw, waarna de Kerstman mij zeven harten influisterde. Hoeveel dat down ging vertel ik lekker niet, maar de vraag rees of zes schoppen gemaakt zou zijn. Het lijkt onmogelijk dat noord met ruitenaas start, dus slag 1 zal wel hartenaas heten, die west troe6t. Nu twee rondjes troef en dan ruiten spelen, die noord wint met ruitenaas. Slechts wanneer noord thans opnieuw een hoge harten speelt, sneuvelt west omdat hij troefarm wordt. Om te onthouden tot volgende kerst! MOOI PROBLEEMPJE Hans Kreyns wist meteen een feilloze analyse te geven van de manier waarop het onderstaande vier-hartencontract moet worden gespeeld. Ik geef u er vijf minuten voor om dit eerste probleempje van het laar op de Juiste wijze af te spelen r Zr. A 10 8 4 H 10 O 10 9 A 10 9 8 4 2 5 CP A B 9 7 5 2 OAB8 H V 5 Zuid gever, allen kwetsbaar. Het bieden had niets geheimzinnigs: zuid één harten OW pasten noord één SA zuid drie harten noord vier harten einde. Tegen vier harten kwam west uit met klaveraas, vervolgde in slag 2 met kla ver zeven waar oost de klaverboer op bijspeelde, zodat zuid met klavervrouw aan slag kwam. Hoe speelt u verder, vooropgesteld dat het maken van eei overslag bij de geldende wedstrijdvorm (viertallen) niet w> belangrijk ls?! Horizontaal: 1. Zij scheppen voor 63. af; 64. vleet; 65. riant; 67. vink; de aardigheid (13), 8. Wie dit krijgt 68. Esso; heeft niet veel meer te doen (6), 9. Haar man kan een kaas zijn (6), 12. Verticaal: 1. ba; 2. aan; 3. traag; 4. Men kan dit net zo goed niet invul- Edam; 5. piek; 6. roman; 7. Ens; 8. len (5), 13. Pa en Ma (9). 14. Gaat op }d-i 10. ereis; 11. Beira; 12. bast; 13. en neer, of heen en weer (4), 15. later; 16. Bahia; 17. Ares; 19. Nero; Vaders vrouw is fijn gewreven (4), 17. Schepenstad in Duitsland (4), 19. Wie dit in handen weet te houden blijft de baas (4), 22. Zuigliften (9), 24. Dit duurt nooit lang (5), 25. Dit is en maakt gevoelloos (6, 26. Zulke taal ls niet netjes (6), 27. Zij maken het niet altijd beter (13). Verticaal: 2. Hierin mag men niet geloven (6), 3. Deze zeemansknoop ls geen vloek (9), 4. De topfunctionaris sen zitten in een lijstje (5), 5. Zui derling (6), 6. Dit duurt nooit lang (13), 7. Hollandse telex (13), 10. Deze groef is er niet tegen (4). 11. Van hem heeft iedere mam zijn aardje (4), 16. Om te kunnen spelen, moeten zij met z'n tweeën zijn (9), 18. Een vrucht op de balk (4), 19. De ham ln het zuiden (4), 20 De murmelaar der poëten (6), 21. Zulk een kerel ls niet groot (6). 23. Op dit eiland kan een rabauw zich niet helemaal ver- bergen (5). Oplossing vorige kruiswoordraadsel Horizontaal; 1. bate; 5. prei; 9. Aarde; 11. blond; 12. B.L.; 14. naar; 15. Eems; 16. ba; 18. aan; 20. Ameri ka; 22. sar; 23. steeg; 25. Ier; 26. Nethe; 28. term; 29. Assam; 31. maïs; 32. roman; 34. aroma; 36. elke; 37. vlot; 38. Marie; 41. Elias; 44. Bali; -15. raten; 48. enig; 50. Rilke; 52. nol; 53. aster; 54. are; 55. trapgat; 58. Ena; 39. me; 60. Eton; 61. Ella; 21. rest; 22. stam; 24. Emmerik; 27. emoties; 29. anker; 30. malen; 33. Ali; 35. rol; 38. maire; 39. alle; 40. stop; 42. ante; 43. Siëna; 44. Bram; 46. amant; 47. elger; 49. graf; 51. Etten; 53. Atlas; 56. roek; 57. Alie; 60. Eli; 62. Ans; 64. v.v.; 66. To.

De Vallei | 1969 | | pagina 13