Veenendaals dagblad „Progressief akkoord" van P.v.d.A., P.S.P. en P.P.R. Buiten union elektra Zweden erkent Noord-Vietnam HEKKEN MAKEN IS HERASWERK In Gelderland op één dag vier verkeersdoden Fusie-overleg Staatsmijnen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ASTRONAUTEN VOOR MAANLANDING Opstelling Kernpunten korte termijn NIEUWE VEERDIENST OP ENGELAND Westduitse ambassadeur uit functie WERKGROEP OPGERICHT IN AMSTERDAM Winkelbrand in Boxmeer Maanreis-reportage trok in kerstnacht 600.000 kijkers Israël klaagt Libanon aan bij I.C.A.O. Been geamputeerd bij Mia Versluis „Kruidendokter" is overspannen Maandlonen bij Spoorwegen vijf procent hoger Lekkende tankwagen veroorzaakte aanrijdingen Versterking chemische industrie D' j Minder koud OOK ANDEREN Onderweg (II) Wapen U tegen vocht en kou met een verwarminqs-matras OPEN KARAKTER TS J ECHO-SLOW AKI J E WEERT STUDENTEN Advertentie Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE GEEN NAMEN WERKGELEGENHEID INVESTERINGEN Verdacht van meineed en oorlogsmisdaden VERKLARUSG Helikopter stort neer in centrum New York Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Loese nummers 0,25; Abonnement 0£7 p. «l, 4,15 p. m„ 12,35 p. k. m"F VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1928. Uitg.: Wegener's Couranten Conoern r.vl Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG II JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 9 AMSTERDAM De P.v.d.A., P.S.P. en P.P.R. hebben vrijdagavond in Am sterdam besloten een werkgroep „Progressief Akkoord" (PAK) op te richten, die tot taak heeft een aantal kernpunten van het politiek beleid voor een pro gressieve concentratie op te stellen. De werkgroep, die zo mogelijk binnen enkele weken deze kernpunten moet hebben opgesteld, dient deze vervolgens nader uit te werken en een concrete inhoud te geven en zich te beraden over de techniek van een eventueel stem busakkoord. Het is de bedoeling, dat deze werk- froep zal bestaan uit leden van de drie partijen, alsmede uit andere personen, die willen meedenken over vorm en in houd van een progressieve concentratie. Alle deelnemers in deze werkgroep tre den op voor eigen verantwoordelijk heid. Zodra de kernpunten voor een poli tiek beleid voor een progressieve con centratie zijn geïnventariseerd, wor den deze doorgegeven aan de plaatse lijke afdelingen van de drie partijen om ook daar voorwerp te zijn van een discussie, die weer open moet staan voor allen, die het belang inzien van een totstandkoming van een progres sieve concentratie. Men zal streven naar een wisselwer king tussen de gesprekken over de kernpunten in de werkgroep PAK en die van plaatselijke aard. De partijbesturen stellen z^ch voor in juli de vraag te bezien of de inmiddels bereikte resultaten van de diverse be sprekingen aanleiding geven op de in geslagen weg door te gaan. Om de werkgroep PAK van de grond te krijgen zullen uit elk der drie par tijen twee personen worden aangezocht om de daartoe benodigde initiatieven korte termijn te nemen. De voorzitters van de PvdA, PSP en PPR, de heren Tans. Wiebenga en Jur- gens, verklaarden het te zullen toejui- 9 2 \fo0elijk vindt ge het een beetje g tegendraads, dat in het Shell- g boekje over oude en nieuwe wegen, 2 dat gisteren op deze plaats werd, aangestipt, het Deelerwoud vóórop j loopt, want daar valt buiten de 2 nieuwe wandelroutes nauwelijks een tracé aan te wijzen. Niettemin betreden wij er velerhande wegen, die voeren naar natuurkennis, 2 j! geestelijke ontspanning en lokale 2 2 historie. Zo was de jacht er nog in 't begin dezer eeuw een grootse af- j faire; baron v. Heeckeren en baron 2 2 v. Pallandt beoefenden in het des- 2 5 tijds 2500 ha grote afgerasterde terrein de parforce-jacht, die de 5 2 hele winter voortging, meestal 2 5 dinsdag en zaterdag. Deze sport" J bood vaak een weinig verheffende 2 aanblik, vooral wanneer het ten 1 dode gejakkerde reeën betrof. De 2 dieren nemen allerlei listen te baat 2 om buiten het bereik der bereden j jagers en felle honden te blijven. J Wordt er eindelijk een bemachtigd, 2 dan spreekt men vart een prach- j tige, lange jachtdag. Ge kunt er- over lezen in het reeds lang opge- 2 doekte, toenmaals zeer ,,en vogue" 2 zijnde tijdschrift Buiten" van 1908. Wist het dier te ontsnappen, dan sprak men teleurgesteld over een retraite manquée"in ge- i noemd jaar moest men na 7 uur te hebben gejaagd 's avonds om zes uur huiswaarts keren, omdat de mist de honden parten speelde. Het artikel voert hierbij aan, dat het ook voor de paarden zware dagen zijn, want een gestrekte galop over vele hindernissen van 97 uur is geen kleinigheid. ,,En toch is zij verrukkelijk, zo'n jacht 2 achter de honden, want zij biedt, naast kranige sport, tal van genie tingen Wij kunnen ons met de genoegens van dit rauwe weid werk moeilijk verenigen; het is uit de tijd en verdween in de historie van het Deelerwoud, een halve 2 eeuw ongeveer geleden en keert nooit terug. 11 jan. 1969 A. B. WIGMAN chen als ook leden van D'66 en AR-ra- dicalen in de werkgroep PAK zitting willen nemen. Via de partijorganen zullen de door de werkgroep genoemde kernpunten worden doorgegeven aan de plaatse lijke partij afdelingen, die eventueel zelf werkgroepen kunnen vormen om deze kernpunten te bespreken. Ook deze werkgroepen op lager niveau staan open voor leden van andere partijen of partijlozen. De voorzitter van de PPR. mr. Jur- gens, merkte in dit verband op, dat het gesprek zo open zal zijn, dat D'66 welke partij zoals bekend een uit nodiging om een waarnemer naar het gesprek te zenden heeft afgewezen moeilijk bezwaren van structurele aard zal kunnen maken. „Wanneer D'66 er nu niet inspringt, wanneer dan wel?" zo vroeg mr. Jur- gens zich af. Overigens werd de afwe zigheid van een waarnemer van D'66 door alle partijvoorzitters betreurd. Vóór juli hopen de partijvoorzitters zich te kunnen beraden of op de inge slagen weg moet worden voortgegaan. De voorzitter van de PvdA, dr. Tans, noemde het vanzelfsprekend, dat als BOXMEER. Om elf uur gister avond is in de Hema in de Steenstraat te Boxmeer brand uitgebroken. Het ge bouw stond al spoedig in lichterlaaie. Het vuur werd bestreden door de brand weren van Boxmeer. Vierlingsbeek en Mill. Het gebouw van de Hema is vol ledig in de as gelegd. Behalve deze zaak werden ook een textielwinkel en een drankzaak, die met de Hema in verbin ding stonden, verwoest, evenals de boven deze zaken gelegen woning van de heer Pieper, die eigenaar van de zaken is. De schade loopt in de hon derdduizenden guldens. De hitte van het vuur was zo hevig, dat aan de overzijde van de straat de ruiten van een winkel sprongen. De brandweren van Boxmeer en omliggen de plaatsen hebben de overige omlig gende panden voor brand weten te be hoeden. In het centrum van Bergen op Zoom raakte gisteravond een winkelbedrijf in brand. Het gebouw ligt vlak naast een drukkerij, die donderdagavond door brand werd verwoest. Waarschijnlijk is dit vuur niet afdoende geblust. De brandweer had de nieuwe brand tegen half elf ingesloten en kon toen met de nablussing beginnen. Het pand, waar de brand woedde, is op de parterre na, geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op twee ton. HILVERSUM Naar de televisie reportage over de maanreis van de Apollo 8, die de NTS in de kerstnacht heeft uitgezonden, hebben 600.000 men sen gekeken. De televisiereportages van de maanreis die overdag op het scherm kwamen, werden gemiddeld gevolgd door zo'n twee miljoen kijkers. Het waarderingscijfer voor de maan- reisreportages bedroeg 8282, cijfers die behoren tot de hoogste die de laatste twee jaar voor televisieprogramma's zijn gegeven. Naar aanleiding van de Apollo-repor- tage in de Kerstnacht heeft de NTS tot nu toe zo'n tienduizend brieven en kaar ten ontvangen. Nog steeds komen er schriftelijke reacties binnen. TEL AVIV Israël zal Libanon bij de Internationale Organisatie \oor de Burgerluchtvaart (I.C.A.O.) verant woordelijk stellen voor de aanslag op een Israëlisch vliegtuig in Athene. Dit is gisteren in Tel Aviv bekendgemaakt. Libanon had bij dezelfde organisatie al eerder een klacht ingediend over de Israëlische vergeldingsaanval op het vliegveld van Beiroet. Die klacht wordt op 20 januari besproken op een bijeen komst van de I.C.A.O. te Montreal in Canada. Het is niet bekend of de klach ten gelijktijdig zullen worden behandeld. 1DVEPTFNT1E i thermostatisch behaaglijk veilig gezond men de verkiezingen van 1971 met een stembusakkoord wil ingaan, hierover in 1970 overeenstemming moet zijn be reikt. Dr. Tans legde sterk de nadruk op het open karakter van de werkgroep „Progressief akkoord". De partijbestu ren blijven buiten de keuze van een voorzitter van de werkgroep en al kun nen zij verlangens naar \oren brengen ten aanzien van punten die besproken zouden kunnen worden, er zal geen sprake zijn van beïnvloeding. Aan de basis moet gelegenheid bestaan ,om mee te denken, aldus dr. Tans. Drs. Wiebenga verklaarde, dat de werkgroepen zelf kunnen bekijken wel ke onderwerpen van zodanig belang zijn, dat zij in de discussie aandacht krijgen. Mr. Jurgens accentueerde, dat de werk groepen zullen spreken over korte kern punten, die deel zouden kunnen uitma ken van een stembusakkoord. Aan de besprekingen van gisteravond werd deelgenomen door een delegatie van de PvdA en de PSP, die elk vijf man telden en een groep van acht ver tegenwoordigers van de PPR De dele gatie van de PvdA omvatte de heren Vondeling. Den Uyl, Van der Louw, Tans en Eijsink. BENNEKOM B(j Mia Versluis, het Enschedese meisje dat begin 1966 niet uit een narcose ontwaakte, is begin vo rig jaar een been geamputeerd. Dit is eerst nu bekend gemaakt. De amputatie was een gevolg van infecties, veroor zaakt door doorligwonden. Mia Versluis wordt nog steeds in Ben- nekom verpleegd. Op 23 januari zal het Amsterdamse gerechtshof tijdens een medisch tuchtrechtelijke zitting beslis sen of tijdens de in Enschede toege diende narcose fouten zijn gemaakt. Deze tuchtzaak sleept zich nu al bijna twee jaar voort. HELMOND De heer \V. van de Moos- dyk. de kruidenspecialist uit het Bra bantse Casteren, is overspannen. Op ad vies van zgn raadsman, mr. K. W. Zie- leman. is h(j ondergedoken op een plaats waar h(j volstrekte rust kan houden. De heer Van de Moosdijk kwam en kele weken geleden in het nieuws nadat zijn kruiden in het programma „Voor de vuist weg" door Willem Duys soep groenten waren genoemd. De 350 belastingambtenaren die de ondernemers voorlichten over het nieuwe systeem van omzetbelasting (BTW) krijgen een extraatje van 250 gulden. Zij krijgen die voor de extra hoeveelheid werk dat zij de afgelopen weken hebben moeten verzetten. Van onze correspondent STOCKHOLM Zweden heeft giste ren Noord-Vietnam aangeboden tussen beide landen diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Daarmee is Zweden het eerste westerse land dat Noord-Viet nam officieel erkent. De stap van de Zweedse regering komt niet als een verrassing. Zweden onderhoudt al drie jaar lang onofficieel contact met Hanoi. Deze contacten wa ren geleidelijk uitgegroeid tot de status van diplomatieke betrekkingen. Enkele weken geleden deelde de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, Tor sten Nilsson, al aan het parlement mee, dat diplomatieke betrekkingen met Noord-Vietnam zouden worden aange knoopt, maar dat dit nog niet onmid dellijk zou gebeuren om de sfeer rond de Parijse vredesonderhandelingen niet te .bederven. Zweden zal zich voorlopig nog niet door een ambasadeur in Hanoi laten vertegenwoordigen, maar dit door zfln ambassadeur in Peking laten doen. Voor Noord-Vietnam betekent de Zweedse stap een grote morele steun in het huidige stadium van de vredes onderhandelingen in Parijs. Van Zweed se zijde heeft men er de nadruk op ge legd, dat diplomatieke erkenning van Noord-Vietnam geen breuk met Zuid- Vietnam betékent. De Amerikaanse regering toonde zich door de Zweedse beslissing geschokt noeh verrast. Zweden heeft zich altijd kritisch opgesteld tegenover de Ame rikaanse politiek in Vietnam en poli tiek asiel verleend aan gedeserteerde Amerikaanse militairen. UTRECHT De maandlonen van het spoorwegpersoneel (27.000 mannen en vrouwen) z(jn met ingang van 1 januari v(jf procent verhoogd. In de nieuwe salaristabellen is een naberekening van 1,19 procent opgenomen over 1968 plus vgf procent. Deze tabellen zijn voorlopig. De on derhandelingen over het reglement dienstvoorwaarden en de c.a.o. als ge heel worden voortgezet. MÜNCHEN De Tsjechoslowaakse grenspolitie heeft donderdag en giste ren 11 Nederlandse, Britse, Amerikaan se en Westduitse studenten de toe gang tot Tsjecho-Slowakije geweigerd. De studenten werd gezegd, dat zij onder de huidige omstandigheden in Tsjecho-Slowakije niet gewenst z(jn. Zij hadden getracht bij Waidhaus de grens te passeren. HERAS HEKWERK OIRSCHOT - TELEFOON 04997-1966* GRATIS uitvoerige kleurenbrochure op aanvraag! Ook kunt U met ons 'n afspraak maken voor een vrijblijvend bezoek van onze rayonleider uit Zwolle. De bemanning van de Apollo- 11. die in juli de eerste maan landing zal uitvoeren. Van links naar rechts: Edwin Aidrin, Neil Armstrong en Michael Collins. Voordat zij de grote sprong zullen wagen moeten eerst de vluchten met de Apollo-9 en 10 met succes wor den voltooid. ZEVENBERGEN Een open tapkraan van een tankwagen, geladen met ruwe olie, is vrijdagavond de oorzaak geweest van een aantal aanrijdingen op de weg tussen Zevenbergen en Klundert. De tankwagen liet een oliespoor van enkele kilometers na. Een achter de tankwagen rijdende personenauto uit Dordrecht raakte op 't door de olie glad geworden wegdek aan het slippen en botste tegen een tegemoetkomende per sonenauto. Twee achter de auto uit Dor drecht komen auto's reden op de ravage in. Twee inzittenden van deze auto's liepen ernstige verwondingen op. De chauffeur van de tankwagen had niets van de ongelukken gemerkt. Hij hoorde dit pas toen hij in Klundert was aangekomen, waar hij de tankauto heen moest rijden. DIDAM Bij een inhaalmanoeuvre op de Bingerdensedgk in Didam is vrij dagmiddag een personenauto, bestuurd door de 39-jarige schipper A. Zwiers uit Doesburg, frontaal op een tegemoetko mende personenauto gebotst. Vijf per sonen werden bij dit ongeluk gewond, van wie de heer Zwiers zo ernstig, dat hij tydens het vervoer naar een zieken huis in Arnhem overleed. RUURLO De 33-jarige bromfiet ser H. A. J. W. te Ruurlo is vrijdagmid dag op een niet beveiligde overweg in de spoorweg tussen Lichtenvoorde en Groenlo door een terein gegrepen. Hij was op slag dood. De trein had drie kwartier vertraging. LIENDEN De 24-jarige J. D. van Olderen uit Lienden is vrijdagavond om het leven gekomen toen hij zijn auto op de Hogeweg In Lienden met grote snelheid tegen de achterkant van een met pech langs de weg staande vracht auto reed. Een passagier van de per sonenauto werd zwaar gewond. Een tegemoetkomende auto, die door de bot sing een uitwijkmanoeuvre moest ma ken, kwam in een sloot terecht. Een in zittende van deze auto liep ernstig let sel op. Volgens de politie, was de vrachtauto verlicht. EN HAAG De hoofddirectie van de Staatsmanen voert op dit ogenblik besprekingen met andere ondernemingen. Doel daarvan is de chemische industrie van het staatsbedrijf te versterken. Minister De Block (Economische Zaken) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele of er fusiebe sprekingen tussen de Staatsmijnen en de A.K.U. worden gevoerd. overleg gevoerd, De minister zegt dat het ter versterking van de positie van de chemische indus trie van de Staatsmijnen in het alge meen gewenst kan zijn om tot samen werking met daarvoor in aanmerking komende ondernemingen te komen. In het verleden heeft de hoofddirectie van Enkele weken voor de officiële ingebruikstelling, verscheen gisteren het eerste ,,rij-op-rij-af"-schip van de Norfolk Line in de Scheveningse haven. Hiermee wordt binnenkort een nieuwe veerdienst op Engeland geopend, die vooral interessant is voor het vervoer van opleggers, die hier aan boord worden gereden en aan de overkant worden afgehaald de Staatsmijnen ook aldus de minister. In zijn antwoord heeft minister De Block geen namen genoemd van even tuele partners van de Staatmijnen. Wel zegt hij bereid te zijn alvorens be slissingen te nemen op voordracht van de hoofddirectie van de Staatsmijnen die vooraf met de vaste commisie voor Economische zaken, en indien gewenst met de Kamer te bespreken. De minister wijst erop dat het beleid is gericht op uitbouw van bedrijven en werkgelegenheid in Limburg. Bij het ne men van beslisingen zal de mogelijkheid tot voortzetting van dit beleid de door slag geven. Zowel de A.K.U. als de Staatsmijnen zijn de afgelopen maanden herhaaldelijk onderwerp geweest van fusiegeruchten. Daarbij zijn zowel de Koninklijke Zout- Organon als de Koninklijke/Shell Groep genoemd. Ook thans echter wil geen der genoemden commentaar geven. De A.K.U. en de Staatsmanen onder houden al jarenlang commerciële be trekkingen. De Staatmijnen hebben on langs een investeringsprogramma aan gekondigd van achthonderd miljoen gul den, dat in vier jaar moet zijn uitge voerd. Samenwerkingsvormen met andere grote chemische industrieën zouden ze ker ook moeten ontstaan bjj verwezen lijking van het zgn. ultracentrifugepro- ject. Deze goedkope produktiemethode van splijtstof als brandstof voor kern reactoren vergt een zeer grote chemi sche fabriekscapacltelt. Het ultracentifugeproject is in sa menwerking tussen Nederland. Duits land en Engeland in voorbereiding. De Staatsmijnen hebben zich indertijd be reid verklaard eraan deel te nemen. WLJCHEN De 69-jarige heer G. F. Meeuwsen uit Wijchen is vrijdagmiddag bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. Hij stak op de fiets de voorrangsweg Nijmegen- Den Bosch over en verleende daarbij geen voorrang aan een truck met op legger, komende uit de richting Grave. Van onze correspondent BONN Tegen de Westduitse ambas sadeur in Portugal, dr. Herbert Mül- ler Roschach heeft de justitie in Bona een voor-onderzoek geopend wegens verdenking van meineed. Tegelijker tijd wordt 't reeds begonnen vooron derzoek naar eventuele medeplichtig heid aan de deportatie en uitroeiing van de Joden voortgezet. Dé 58-jarige diplomaat, die al geruim* tijd in West-Duitsland verblijft, zal binnenkort zijn post officieel neerleg gen. Hij krijgt een functie op het de partement van Buitenlandse Zaken in Bonn tot de verdenkingen rondom zijn persoon definitief zijn opgehel derd. Het vermoeden, dat hij zich ook zou hebben schuldig gemaakt aan mein eed is opgekomen na zijn getuigen verklaringen in een oorlogsmisdadi- gersproces te Frankfort tegen een an dere diplomaat, Fritz von Hahn. De ze heeft, evenals Müller-Roschach in de oorlogsjaren gewerkt op de afde ling joodse zaken van Von Ribben- trops ministerie van Buitenlandse Za ken in Berlijn. Müller-Roschach, die destijds nog ge woon Müller heette, was van novem ber 1941 tot april 1942 verplicht t* werk gesteld op het Berlijnse minis terie. Dat was nu juist de periode van de beruchte Wannseeconferentie (20 januari 1942), waarop de hoogste na zileiders besloten tot uitroeiing der Joden. Müller-Roschach nam korte tijd na d* Wannseeconferentie deel aan de ver gadering, waarop onder meer werd gesproken wie moest vallen onder de categorie „Jood". Ook zou hij zijn pa raaf hebben gezet onder rapporten van executies van Joden in Oost- Europa. NEW YORK Een hefschroefvlieg- tuig, dat voor een radiostation de ver keersdrukte waarnam, is gisteren in het centrum van New York op een hui zenblok gestort. Er ontstond brand dl* op een ander blok oversloeg. Alle bewo ners werd geëvacueerd. Het enige slachtoffer was de vlieger. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur gaat dit week- I einde weer wat de hoogte in. On- danks een krachtig hogedrukgebied van Rusland tot Scandinavië, is een oceaanstoring erin geslaagd via de Britse eilanden onze streken te be- reiken. Daardoor is er kans op I enige regen en zullen zuidelijke 1 winden wat zachtere lucht aanvoe- ren. In Gelderland zal de tempera- tuur tot maximaal 3 a 5 graden kunnen oplopen. Uit deze ontwikkeling blijkt, dat I het met de winter echt niet wil 1 in deze januarimaand, tegen alle verwachtingen en vrij sterke aan- wijzingen in. Morgen: Zon op: 08.44 onder: 16.53 Maan op: 02.01 onder: 11.52

De Vallei | 1969 | | pagina 1