Veenendaals dagblad Tsjechische typografen op de bres voor liberalisering Begiïi yterugtrekken van V.S.-troepen spoedig te verwachten Buiten BEJAARDE SCHOOT NON IN HALS Geen wijziging in kandidatenlij st PvdA-bestuur Politie redde baby het leven Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vrees voor nieuwe Sovjet-censuur Kind van Robert Kennedy gedoopt Weer incidenten bij Jordaan Klacht over bruut optreden Haagse politie Viet-Cong aanval Sardijnse bandiet gepakt Nieuwe chef Rode Kruis Zacht weer Rivieren-vogel GRIEKENLAND DREIGT RAAD VAN EUROPA TE VERLATEN MYNKER MEISJE (10) STIERF VAN OUDERDOM BRETONSE PRIESTER GEARRESTEERD Diefstal en corruptie in New York DEENSE GEZANT UIT IRAK GEZET Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,l opgericht in 1926. Uitg.j Wegener's Couranten Concern Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 13 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 10 SAIGON Het Amerikaanse opperbevel heeft zich neergelegd by het feit, dat binnenkort de eerste Amerikaanse troepen uit Zuid-Viëtnam zullen worden terug getrokken, zo wordt van welingelichte zyde vernomen. „Het is niet meer de vraag op troepen teruggetrokken zullen worden, maar wan neer en hoeveel", zo verklaarde een functionaris. De zegslieden verwachten dat presi dent Johnson een bekendmaking over de terugtrekking zal doen voordat hij zijn ambt neerlegt. Nu dat de Zuidviëtnamese strijdmacht bijna een miljoen man telt, is men in Amerikaanse kringen van mening, dat de V.S., indien de huidige, militaire stilte voortduurt, een deel van hun ongeveer 2 C\ngeveer een half jaar geleden heb ik op deze plaats mijn spijt uitgesproken over het hand-over hand afnemen van de kwartel koning, die nog geen halve men senleeftijd geleden in behoorlijk aantal het sompige hooiland be woonde, maar wegens zijn scherpe stem ,,crex crex" veel vaker ge- g hoord dan gezien werd. Wie er zich op kon beroemen, de patrijsgrote sluip- en kruipvogel in de wirwar 2 van de jungle der grassen te heb- ben aanschouwd, was een hele piet en kon zich bevoorrecht voelen. 2 Deze ral toch is een geheimzinnige figuur, die zelden op de vleugels komt en zich al lopend, zeer snel j door zijn woongebied verplaatst. 2 Hij verraadt dit slechts door het j speciaal 's avonds en 's nachts j druk voorgedragen scherpe ,,rerrp rerrp". Vooral in de Friese greiden en wildland-zomen viel het eertijds veel te vernemen en de kwartelkoning (die niets met de kwartel, zijnde een hoentje te ma ken heeft) genoot zelfs zoveel be- f kendheid, dat hij tot in een kinder- g versje doordrong: Alleen de kwartel en de griet Die gingen in de meimaand niet. g ..Griet" is een der volksnamen. 2 Men zou de vogel die in later tijd zo licht niet hebben verleend, want g op vele plaatsen liep de bevolking 2 zienderogen terug, zodat het Friese natuurtijdschrift ,,Vanellus" er g zelfs een soort speciaal rubriekje 2 over het voorkomen irfr deze pro- J vincie toe opende. Nu is het ver- heugend, dat er toch meer blijken g te wezen, dan men misschien te pessimistisch onderstelde, nl. slechts op ipaar Y/bnderd. Langs g onze grote rivieren moeten tce hun g biotoop zoeken; daarover vertel ik morgen nog 't een en ander. 13 jan. 1969 A. B. WIGMAN g 540.000 militairen uit Zuid-Viëtnam kun nen terugtrekken. Bekend is dat de kwestie van de te rugtocht van de Amerikaanse troepen reeds enige tijd besproken wordt tus sen het Zuidviëtnamese opperbevel en het Amerikaanse hoofdkwartier van ge neraal Creighton Abrams. Wat ook de beslissing is geworden, voorlopig wordt geen terugtrekking op grote schaal verwacht. Amerikaanse mi litaire autoriteiten zijn er tegen ge vechtseenheden voor half juli terug te trekken, omdat aangenomen wordt dat dan pas 't Zuidviëtnamese leger in staat is de plaats van deze eenheden in te nemen. Hier heerst echter de indruk dat in de eerste bekendmaking zeker een ge vechtseenheid zal worden genoemd mogelijk een regiment mariniers of een van de onafhankelijke brigades van het leger. Dat zou ongeveer 5.000 man zijn. Officieren geven toe, dat gemakke lijk een deel van de ondersteunende eenheden kan worden gemist. Uit «de omgeving van president Ngoe- jen Van Thieu wordt vernomen dat de eerste bekendmaking betrekking zal' hebben op 20.000 a 50.000 man, zonder dat evenwel een streefdatum wordt ge steld voor him terugkeer. Gezien de impasse in Parijs wordt het gunstig geacht, als de V.S. en Zuid- Viëtnam door de teruktrekking van de Amerikaanse troepen, een nieuw ge baar maken waaruit hun verlangen naar vrede blijkt. AMMAN (Jordanië) Zaterdag is gedurende ruim twee uur een gevecht bij de Jordaan geleverd waaraan vlieg tuigen, tanks en artillerie deelnamen. Eerder hadden vier Israëlische straalvliegtuigen Jordaanse boerderij en in het noorden van de vallei van de Jordaan gemitrailleerd en gebombar deerd. Het Frans-Israëlische solidariteitsco- mité, onder leiding van de Franse oor logsheld generaal Pierre Koenig, heeft een beroep op de Fransen gedaan, een manifest te tekenn, waarin ht wa penembargo jegens Israël van de Gaullistische regering wordt veroor deeld. In het manifest wordt gezegd, dat Israël „het recht heeft wapens te krijgen, die voor zijn veiligheid nodig zijn." „Het wapenembargo heeft in grote mate bijgedragen tot het verer geren van de toestand in het Nabije Oosten en de kansen op een vreedza me regeling in gevaar gebracht." McLean (VS): Michael en Kerry Kennedy hebben zat&rdag hun tyesje ten doop gehouden. Het meisje werd door de aartsbisschop Cooke van New York Rory Elizabeth Katherine ge doopt. Het meisje is het elfde kind van de weduwe van Robert Kennedy. In het midden pater Albert F. Pereira en rechts pater Robert E. French, die Cooke bij de doop behulpzaam waren. DEN HAAG De heer J. A. auf dem Brinke, waarnemend directeur van de Nederlandse Zonweringindustrie in Den Haag, zal vandaag een klacht over het optreden van enkele Haagse politieman nen indienen bij burgemeester Marij- nen. Een politieman heeft volgens de heer Auf dem Brinke in de showroom van het bedrijf de negentien-jarige monteur Hans van E. neergeslagen ter wijl hij door een paar agenten werd vastgehouden. De monteur was woensdag tijdens een rel over een parkeerovertreding in de Hugo de Grootstraat in Den Haag een politieman aangevlogen. De heer Auf dem Brinke en een voorbijganger hadden de man al vastgegrepen, toen een agent hem met een gummiknuppel op het achterhoofd sloeg, aldus de heer Auf dem Brinke. Hans van E., die suikerpatiënt is, zakte bewusteloos ineen. Hij werd de showroom van de Zonweringsindustrie binnengebracht. Toen hij bijkwam, wil de hij de politiemannen weer te lijf. Vier agenten legden hem de knevelket ting aan. Een vijfde agent kwam daar na binnen, aldus de heer Auf dem Brinke, en gaf de monteur nog een paar fikse klappen met dé gummistok. De heer Auf dem Brinke heeft de agenten herhaaldelijk gezegd, zo ver klaarde hij, dat de monteur suikerpa tiënt is. De agenten zeiden dat zij daar niets mee te maken hadden. Een am bulance was op verzoek van de politie weer weggestuurd, aldus omstanders. De monteur werd meegenomen naar een politiebureau. Door bemiddeling van een agent, die zelf suikerpatiënt is. kreeg de arrestant daar een dringend noodzakelijk suikerklontje. De Haagse politie verklaarde gister avond: „Inderdaad heeft de jongen klappen gehad, omdat hij zich verzette. Er wordt een intern onderzoek inge steld". ATHENE De Griekse regering heeft gezegd, dat zij haar politiek je gens de Raad van Europa opnieuw in beschouwing zal nemen, als de raad er op staat mr. M. van der Stoel te hand haven als rapporteur over de situatie in Griekenland. De Griekse minister van Buitenland se Zaken, Pipinelis, zei op een perscon ferentie, dat Griekenland lid van de Raad van Europa is en de toepassing van zijn beginselen aanvaard heeft. ..Griekenland acht het echter onaan vaardbaar, dat dezelfde persoon tege lijkertijd rechter en aanklager is, zoals het geval is in de zaak van mr. Van der Stoel". Hij voegde hieraan toe: „Maar als de Raad met deze opmer kingen met betrekking tot mr. Van Der Stoel geen rekening houdt, dan zou de raad zich vergissen. In dat geval zal het voor Griekenland onvermijdelijk zijn, zijn politiek jegens de raad op nieuw te bezien". PRAAG De vakbond van drukkers in Tsjechië heeft zondag de afschaf fing van de censuur op de berichtgeving over binnenlandse politieke vooruit gang geëist. Tegelijkertijd verklaarden de 450 afgevaardigden op een vergade ring in Praag, dat de ongeveer 22.000 leden van de bond hebben besloten geen artikel of melding te drukken die indruist tegen het democratiserings proces of tegen de resoluties van het centrale partijcomité van december en januari. Ook een afvaardiging van de Slowaakse drukkers schaarde zich achter de besluiten. Een woordvoerder die kritiek uitte op organisaties die zich met nadruk ach ter parlementsvoorzitter Smrkofsky had den geschaard, werd met „boe"-geroep en gefluit het spreken onmogelijk ge maakt. Naar in Praag voorts werd verno men, heeft de bond van drukkers door een protest bij het centrale partijcomi té bereikt dat 50.000 exemplaren van een brochure met aanvallen op Smr kofsky door het districtscomité van Os- trau zijn ingetrokken. De brochure was getiteld: „De politicus met twee ge zichten." Een toespraak van de Slowaakse lei der Gustav Husak, waarin deze waar schuwde tegen ondermijnende krach ten in het land, heeft in Tsjecho Slowa kije een storm van protest uitgelokt en geruchten doen ontstaan over komende kneveling van de pers door strenge censuur. In Praag meent men dat de Sovjet-Unie ongeduldig wordt en meer druk op de Tsjechoslowaakse leiding uitoefent om deze maatregel te nemen. De zelf gekozen censors in de kantoren van het wee blad Zitrek en van Prace zouden al ver var/gen zijn door rege ringsfunctionarissen na het bezoek van de Sovjetrussische partijsecretaris Ka- toesjef. Husak waarschuwde dat het land van de ene crisis naar de andere gaat, en tot chaos zal vervallen wan neer de groepen die druk uitoefenen niet worden bestreden. Het centrale comité van de partij komt waarschijnlijk donderdag bijeen om het verzet van de honderdduizenden arbeiders tegen verdere beknotting van het liberalisatieprogramma te bespre ken. In een resolutie van de grafische vak bond, die in Prace en Lidova Demokra- cie werd gepubliceerd, staat dat „wij er van overtuigd zijn dat de huidige re aliteit niet alleen de aanwezigheid van de Russische troepen op ons grondge bied eist, maar ook de wil en de me ning van de 14 miljoen inwoners van Tsjecho Slowakije." Wat de „drukgroe- pen" betreft waar Husak over sprak, zegt de resolutie:„Wij staan verbaasd dat miljoenen mensen in het land wor den beschouwd als drukgroep." Het blad van de Tsjechoslo waakse journalisten „Reporter" schreef, dat Husak de stelling heeft opgerakeld dat „Het volk zich niet met de politiek moet bemoeien." De partij is geen mi litaire organisatie en kan niet door de partijleiding worden vervangen en nog minder door een enkel persoon. De par tij is een collectiviteit waarin de vak bonden, b.v. van de metaalarbeiders, evenveel recht en verantwoordelijkheid hebben als meneer Husak." Ook andere organen keren zich tegen Husak, die in zijn toespraak had gezegd dat een aan val op hem een aanval op het Slowaak se volk betekende. MAASTRICHT Een 69-jarige bewo ner van het bejaardentehuis „Ave Ma ria" te Geulle heeft zaterdagmiddag de dertigjarige kloosterzuster M. B.. die hem op zijn kamer verzorgde, met een pistool neergeschoten. Zij is met een ernstige verwonding aan de hals in het ziekenhuis in Sittard opgenomen. De bejaarde, J. P. riep de zuster om half zes bij zich op zijn kamer, die aan de tuin grenst. Na een korte twist, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, greep hij een pistool en vuurde op de non. Zij slaagde erin het ziekenbelletje te bereiken en alarm te slaan. De zuster strompelde naar een raam en klom naar buiten de tuin in. De man vluchtte met het pistool in de hand door de tuindeur en verdween in het duister. De getroffen zuster werd bij het raam opgevangen door de moeder overste, die in de gang de woordenwis seling en de knal had gehoord. J. P. dwaalde drie uren door de bos sen en velden rond Geulle en bereikte eindelijk een café aan de rand van het dorp Elsloo. Na enige tijd daar volko men overstuur gezeten te hebben ver zocht hij de caféhoudster de politie te bellen. Nadat zij dit had gedaan, werd P. ingerekend. Het pistool werd 's nachts op zijn aan wijzing met behulp van speurhonden teruggevonden in een veld tussen Geulle en Elsloo. Het motief van J. P.'s daad is nog niet duidelijk, evenmin als de herkomst van het pistool. Gedurende twee jaar dat hij in het tehuis verbleef heeft hij nog nooit moeilijkheden ver oorzaakt. J. P. leefde gescheiden van zijn vrouw. De toestand van de zuster, die be hoort tot de Orde van de Gerechtig heid Gods, was gisteravond na operatief ingrijpen redelijk. SAIGON De Viet-Cong heeft he den voor zonsopgang een overval uit gevoerd op de grootste Amerikaanse luchtmachtbasis in de Mekong-Delta. Voor ongeveer vijf miljoen dollar aan helikopters werd vernield en acht Amerikaanse soldaten werden gedood. Tien Amerikanen werden gewond, als mede vijf Zuidvietnamezen. Het was de eerste grondaanval op een Amerikaans vliegveld sinds enke le weken. De Viet-Cong is de afgelo pen dagen in de Mekong-Delta aanzien lijk actiever geworden. ROME De politie heeft opnieuw een overwinning behaald in de eindelo ze jacht op de vele bandieten die het ei land Sardinië onveilig maken. Ditmaal bestond de overwinning uit de arresta tie van de 29-jarige Gesuino Casula, die door manschappen van de criminele politie van Sardini en de motorpolitie van Rome, in een café bij de universi teit van Rome werd aangehouden. Hij bood geen weerstand, aldus de politie die in een van zijn zakken een mes vond. Met de arrestatie van Casula, die bij verstek veroordeeld werd wegens het vervoeren van oorlogswapens en die er van verdacht wordt bij vele ontvoerin gen op Sardinië de helpende hand te hebben geboden is een sleepnet dicht geklapt over een aantal andere bandie ten die zich vermoedelijk in Rome en Genua ophouden. Casula werd aangehouden nadat vrou welijke agenten de flat van zijn Romein se vriendin en het door haar beheerde café in het oog waren gaan houden. Zij hielden zorgvuldig boek van Casula's doen en laten, totdat mannelijke colle ga's Casula zondag arresteerden. De vriendin, Nunzia Speculatore, werd eveneens aangehouden en wel om dat zij Casula geholpen had. Kort na zijn arrestatie werd Casula naar Cagliari overgevlogen waar hij langdurig verhoord zal worden. De po litie hoopt dat hij aanwijzingen zal ge ven die tot verdere arrestaties leiden. UTRECHT Er komt geen wijziging in de kandidatenlijst voor een nieuw partijbestuur van de Partij van de Arbeid, waarover het in maart te houden partijcongres zal moeten beslissen. Voorzitter dr. Tans deelde zaterdagmiddag, tijdens de in Utrecht gehouden ver gadering van de partijraad, mee, dat het partijbestuur zich zorgvuldig heeft be raden. Het heeft echter geen kans gezien met een unanieme aanbeveling te ko men t.a.v. de bezetting van het hele partijbestuur. De eerder aan de afdelingen gedane aanbevelingen blyven van kracht, te weten t dr. Vondeling voor het voorzitterschap van de PvdA, André van der Louw, eerste vice-voorzitter, drs. H. J. Eysink, tweede vice-voorzitter, terwijl voor de functie van algemeen-secretaris de heer P. Baan kandidaat staat. Het Tweede-Kamerlid Dankert ten slotte is kandidaat gesteld voor het secretariaat buitenland. A Gcnève: Marcel A. Naville, een Zwitserse bankier, is gekozen tot president van het Internationaal Co mité van het Rode Kruis. CHATHAM (Nw. Brunswick) De tienjarige Norma Gallant uit Adams- ville is in het ziekenhuis van Chatham overleden aan ouderdomsziekte. Zij zag er uit als een vrouw van 90 jaar. De ziekte, „progeria", doet alle orga nen van de patiënt snel verouderen. Nog geen twee jaar geleden is een van haar broers, de U-jarige Rickey, aan dezelfde ziekte overleden. Naar de oor zaak van de ziekte wordt naarstig ge zocht in de universiteit van Ontario en in Washington. Een derde kind uit hetzelfde gezin, de 16-jarige Tony, is normaal. ST. BRIEUC, (Frankrijk) De po litie heeft een vierde katholieke priester gearresteerd in verband met de cam pagne van de regering tegen het Bre tonse bevrijdingsfront. Pater Joseph Le'Vien (49) werd gearresteerd, nadat hy in 'n school te Plesidy 25 kg spring stoffen en zes camouflage-uniformen waren gevonden. De priester is 23 jaar lang directeur van de school geweest. Volgens de autoriteiten, zijn in een bebost gebied verder bijna 200 kg springstoffen gevonden. Volgens zegs lieden waren de munitieopslagplaatsen onthuld door de twee priesters die eer der werden gearresteerd. DEN HAAG Dat hij door de Haagse politie op han den wordt gedragen vond de vier maanden oude Vincent van Helden maar niets. Toch had hij vrijdagmiddag zijn leven te danken aan de agenten Bosman en Legerstee, die hem die middag razendsnel naar een ziekenhuis brachten omdat het ventje dreigde te stikken in een plastic dop die hij had ingeslikt. Mevrouw H. Neefs, de buurvrouw die in de benauwde uren het heft bij Vincent thuis in handen had genomen omdat zijn moeder in paniek was, kijkt vertederd naar de peuter op. Beide agenten kwamen even cent ging. kijken hoe het met Vin- In zijn verklaring zei dr. Tans verder: „Er zijn door 236 afdelingen 262 kandi daten voor bestuursfuncties voorgedra gen, van wie er 105 hun kandidatuur hebben aanvaard. 96 personen bedank ten, terwijl van 61 geen antwoord werd ontvangen. Ook is de afgelopen periode gespro ken over de eventuele verkiezing van drs. M. van Dam in de functie van al gemeen secretaris en over de opvattin gen die dr. Vondeling daarover ken baar heeft gemaakt in het dagelijks be stuur, een opvatting die onbedoeld in de publiciteit is gekomen. Gebleken is inmiddels dat drs. Van Dam geen kandidaat wenst te zijn voor deze functie. Hij is uitsluitend als kan didaat beschikbaar, als het congres in maart zou besluiten tot wijziging van de voorgestelde structuur en een secre taris zou kiezen voor communicatie- en adviseringszaken. De heer Vondeling heeft, aldus dr. Tans, meegedeeld dat hij zijn kandidatuur niet afhankelijk zal stellen van welke beslissing van het congres dan ook t.a.v. structuur en be zetting van het partijbestuur. De heer Vondeling wilde daarbij één uitzonde ring voorbehouden: als het congres zou vinden dat het Kamerlidmaatschap on verenigbaar is met het voorzitterschap van de partij, is hij niet beschikbaar. Tenslotte liet dr. Tans weten, dat de heer Dankert ten aanzien van de kandi datuur van drs. Van Dam hetzelfde standpunt inneemt als dr. Vondeling. Dr. Tans deelde voorts mee dat reeds volgende week de twee vertegenwoordi gers van de Partij van de Arbeid zullen worden gekozen, die in samenwerking met de vertegenwoordigers van PPR en PSP zullen pogen een werkgroep van de grond te krijgen, die zich over de mogelijkheden van de progressieve concentratie zal buigen. (zie verder elders in dit blad) NEW YORK De New York Times berichtte dat diefstal en corruptie bij het New Yorkse programma ter bestrij ding van de armoede, de armen mil joenen dollars hebben onthouden. Volgens het blad hadden vier jongelui de stad en de armen voor zeker 1.75 miljoen dollar opgelicht, door een com puter valse cheques te laten drukken. Tegen het viertal is, volgens het blad, een aanklacht wegens oplichting inge diend. Een andere geval van corruptie betrof een plan om vier cheques ter waarde van meer dan een miljoen dollar, naar een geheime bankrekening in Zürich over te schrijven. Voor de bestrijding van de armoede in de stad is jaarlijks een bedrag van 122 miljoen dollar beschikbaar gesteld. Volgens het blad zijn belangrijke afreke ningen van gelden uit dit tegoed door de stadsfunctionarissen vernietigd. KOPENHAGEN De Deense zaak gelastigde in Bagdad, Hans Jespersen, is tot ongewenst persoon verklaard en Irak uitgezet. Volgens de Iraakse le zing gebeurde dit, omdat de diplomaat „zyn status had misbruikt om zyn min achting voor de Iraakse wetten te to nen, en omdat hij zich bemoeid had met kwesties die niet verband hielden met zijn taak". De uitgewezen zaakgelastigde, die in tussen in Kopenhagen is teruggekeerd, vertelde dat hij vorige week dinsdag was aangehouden, toen hij zijn doch ters van de internationale school in Bagdad afhaalde en bleek dat de por tier van deze school was vermoord. Aanvankelijk had het Iraakse mini sterie van Buitenlandse Zaken zijn ver ontschuldigingen aangeboden. Door de verontwaardiging die het gebeurde on der de diplomaten van zowel west als oost had gewekt, 'zouden de Iraakse autoriteiten later hebben besloten hem uit te wijzen en zich zo indirect een grond voor hun optreden te verschaffen. Onder invloed van een diepe de- j pressie, die over de oceaan naar j Ierland trok is afgelopen zondag J zachte oceaanlucht over Frankrijk naar onze omgeving gestroomd. Maandagmorgen kwamen in Zee- land en Zuid-Limburg plaatselijk temperaturen van acht graden voor. De zachte lucht is inmiddels tot Oost-Europa doorgedrongen. In Po- len en de Balkanlanden komt nog J matige tot strenge vorst voor. In j Midden- en Noord-Zweden daalde j in de nacht van zondag op maan- dag het kwik hier en daar tot veer- tig graden onder nul. Het komende etmaal blijft de depressie bij Ier- land het weer in onze omgeving be- palen. De aanvoer van zachte lucht houdt daarbij aan. Randstoringen van de depressie zullen evenwel tij- j delijk rege nveroorzaken.

De Vallei | 1969 | | pagina 1