RONO wijdt aandacht aan maatschappelijk opbouwwerk ÉÏRPI Verbinding met het tweede Duitse net Poëzieprijs 1968 voor J. P. Guépin Amateurtoneel onder de loep Twee documentaires over de apartheid in Zuid-Afrika John Lennon en Yoko in Rood Wit Blauw Orpheus in Hiroshima' televisie-opera - en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Smidje Verholen en de knap-mutator Wisselmarkt Samenwerking in wollen stoffen Ongunstig jaar voor ASW Interimdividend van Gelderland- Tielens Flinke groei bij spaarbeleg Ordelman neemt Beva over Olga binnen de V redestein-groep PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 MAANDAG 13 JANUARI 1969 Hendrik Jan heeft de dokter gezien en komt haastig op haar toe en ter wijl ze samen naar binnen lopen, ver telt ze hem wat er is gebeurd. Samen buigen ze zich in de bedstee, waar Lammert nog precies zo ligt, als toen Lena met de dokter naar buiten liep. Hendrik Jan is erg onder de indruk een zegt: „Hoe kan dat nu ineens? Gisteren mankeerde hij niets. Ik heb tenminste niets aan hem gemerkt". Lena noch Geertien geven hem ant woord, maar er is iets in de manier waarop ze hem aankijken dat hem achterdochtig maakt. Verzwijgen ze iets voor hem? Is er wat voorgevallen waarover ze liever niet praten? „Waar is Koba?" vraagt hij. Het is vreemd dat ze nu niet bij haar vader is. Lena en Geertien kijken elkaar aan, Hendrik Jan wordt ongerust om hun vreemde manier van doen. Is er iets met haar? Is ze misschien ook ziek? Op de geut wordt „volk" geroepen. De buren komen vragen, wat er voor narigheid is, ze hebben het dokters koetsje gezien. Ze komen vragen wie er ziek is en hun hulp aanbieden. Ineens neemt Geertien een besluit. Iemand moet het Hendrik Jan toch vertellen, nu vader het niet doen kan en moeder kan beter bij hem blijven en de buren te woord sta n. „Ga maar even naar de kamer, Hendrik Jan", zegt ze en haar stem trilt van emotie. „Naar de kamer?" Hij begrijpt het niet goed. Is Koba daar? Ligt ze ziek in bed? Geertien is naar het kabinet gelopen en neemt de brief die voor hem be stemd is. „Ga maar met Geertien mee" zegt Lena, omdat hij nog altijd in de keu ken staat, zijn ogen vragend in de hare. „Ze zal het wel vertellen, het is niet zo mooi", zegt ze, terwijl ze zich naar de deur rept om de buren binnen te laten. Hij volgt Geertien die al in de ka mer is en voelt zich verward en on zeker. Wat is er toch allemaal ge beurd? Als Koba ziek was, hadden ze het toch wel gezegd. Maar wat is er dan? Wat moet Geertien hem vertel len? Kan Koba dat zelf niet doen? Geertien staat bij de tafel en reikt hem de brief. „Die heeft Koba voor jou achterge laten". „Achter..gelaten? Wat... bedoel je? Is ze weg?... Uitgegaan?" „Lees maar". Hij neemt de brief aan. Het wordt even zwart voor zijn ogen, een hevige angst knijpt hem de adem af. Ze maakt het uit en durft het hem niet zelf te vertellen. Ze heeft het hem geschre ven. Met trillende vingers scheurt hij de enveloppe open en haalt het velletje papier eruit. De letters dansen voor zijn ogen en hij voelt zich zo slok in de knieën, dat hij moet gaan zitten. Geertien draalt bij het raam. Ze weet niet of ze gaan moet of blijven. Veel liever liet ze hem nu alleen, maar dat kan ze ook niet over haar hart verkrijgen. Hij zit totaal verslagen, verpletterd door de slag, bij de tafel met de brief nog in zijn handen. „Dus... ze is... weg", zegt hij einde lijk met een hortende stem. „Ja, vannacht,... voor vader en moe der had ze ook 'n brief achtergelaten". „Ik... ik begrijp het niet... al die tijd... heeft ze me dus... bedrogen". Het klinkt bitter en smartelijk tege lijk. „In die andere brief schreef ze... dat ze het heeft geprobeerd... van jou te houden... maar ze kon die ander niet vergeten. Ik... ik ga... nu maar, Hendrik Jan... je wilt misschien liever even alleen blijven?" „Nee! Blijf alsjeblieft hier". Het klinkt smekend en ze blijft, hoewel het haar onzegbaar pijn doet hem zo te zien lijden door zijn liefde voor Ko ba die hem niet waard bleek te zijn. Het liefst zou ze naast hem gaan staan en zijn gebogen hoofd strelen, troost woorden spreken en al haar liefde over hem uitstorten, maar ze blijft waar ze is en plukt de gele blaadjes van de geraniums. Het is een poos stil, terwijl ze het vermijdt hem aan te kijken. Dan zegt hij ineens: „En jij hebt het al een hele tijd geweten". „Geweten niet... niet zeker tenmin ste... ik was er bang voor. Verleden jaar was er wat tussen haar en die eekschiller... moeder heeft hem weg gestuurd... maar daarna... wist ik dat ze hem weer ontmoet had... en toen we naar Hendrikien gingen-.-toen ver moedde ik dat ze hem daar zou ont moeten. Ik kreeg helemaal zekerheid toen ik hem op de terugweg zag". „Daarom... probeerde je mij uit het hoofd te praten... dat het ongeluk al leen mijn schuld was... Daarom zei je dat je niet mee had moeten gaan?" „Ja... Later kreeg ik zo'n berouw dat ik me heb laten bepraten... alleen had Koba niet gemogen... Dan had ze daar niet achter kunnen blijven om die jongen te zien... dan was de wa gen niet omgeslagen... Begrijp je nu... dat ik me net zo... misschien nog wel meer schuldig voel dan jij?" „Dat de wagen omsloeg was alleen mijn schuld... het enige wat jij je kunt verwijten is, waarom je het niet tegen je vader hebt verteld, wat je vermoed de van Koba en die eekschiller". „Ik had geen bewijzen... en ik wil de haar niet verraden... ik hoopte dal ze 't zelf in zou zien dat het nooit wat worden kon... ik hoopte zo... dat jij gelukkig zou worden, Hendrik Jan". „Net of ik dat ooit geworden was als ze gedwongen was geweest hem op te geven of dat zelf uit verstan dige overwegingen had gedaan. Ik heb het... vanaf het begin gevoeld... dal het tussen ons niet in orde was... het was allemaal zo anders dan ik me had voorgesteld.'., ze was maar zo heel. heel zelden zoals je verwacht dat een meisje dat om je geeft, zijn zal. Het was nooit goed tussen ons geworden., al waren we getrouwd. Eigenlijk moet ik er blij om zijn... maar ik kan het niet... Ik hou van haar... ook nu nog". Ze geeft geen antwoord, maar staart door het raam naar buiten. Wat moet ze hem zeggen? Dat het wel slijten zal? Dat hij wel van een ander zal gaan houden? Wat zal hem dat hel pen? Hij gelooft het toch niet en misschien houdt hij ook wel zó veel van Koba. dat hij nooit meer wat om een ander zal geven. Dat zijn liefde even hecht en diep is, als haar liefde voor hem. „Ik ga nu maar naar de keuken", zegt ze, „ik moet moeder gaan hel pen". „Ja", zegt hij en staat op. „Ik moet ook aan 't werk. Hier zitten en urmen helpt niet". Zijn stem is mat, hij ziet er uit of hij doodmoe is. „Ga maar naar huis, Hendrik Jan. Ik begrijp best... dat het je moeilijk zal vallen., vandaag hier te werken". „Nee, ik blijf hier... Nu je vader ziek is, laat ik hem niet in de steek. Dat heeft hij niet aan me verdiend. En wat helpt het... waar ik ben... hier of thuis... het blijft allemaal hetzelf de". Met afhangende schouders en lome gang loopt hij naar de deur. Ze staat nog altijd op dezelfde plaats en kijkt hem na, haar hart boordevol mede lijden en pijn omdat ze niets voor hem kan doen. Op de tafel is de brief blijven lig gen. Ze loopt er heen en neemt hem in haar handen, ze draait het papier om en om. Dan loopt ze er resoluut mee naar de haardplaat en gooit het in de raakkuil. Ze steekt het in brand en staat te kijken hoe het door de vlam men wordt verteerd tot er niets van over is dan wat zwarte verkoolde stukjes. In de keuken wenkt Lena die bij de bedstee staat, Hendrik Jan nader bij. Ze pakt even zijn hand als hij naast haar komt en kijkt hem aan met ogen vol tranen. „Het spijt me zo voor je, jongen". Hij heeft een brok in zijn keel en kan niets antwoorden. Op z'n onder lip bijtend om z'n emoties de baas te worden, kijkt hij naar Lammert die op hetzelfde ogenblik zijn ogen open doet, wat een zucht van opluchting aan Lena's benard gemoed ontlokt. (Wordt vervolgd) ..wa 4016. Aan de rand van een soort moddermeer, dat enkele uren tevoren nog slechts een stofkrater in een der landschappen was geweest, beschouwden Arend en Mare nauwgezet de baan, die de zwarte zon sedert zijn opkomst had beschreven. Zij kwamen tot de con clusie, dat het hemellichaam spoedig zijn hoogste punt ging bereiken. „Is het niet ongelooflijk, dat er in zo korte tijd zóveel kan gebeuren?" riep Mare uit. Piloot Storms hartgrondige instemming stokte in diens keel, toen het moddermeer opeens hevig begon te kolken en borrelen en een vreemd uitziend monster op hen toe- gleed. Het ontbreken van tanden en ogen was het eer ste, wat de mannen opviel, ook van een reukorgaan viel niets te bespeuren. Toch kwam het ondier recht op hen toegegleden en Arend had opeens de ziek-makende zekerheid, dat er voor dat lange ondulerende lichaam geen obstakels bestonden. Gelukkig kreeg het mon ster op het kritieke moment ruzie met een collega- modderbader en er ontstond een gigantisch gevecht, waarvan de twee mannen de uitslag wijselijk niet af wachtten! 48. Professor Starreveld ging dus Tekko's tuin in en liep regelrecht op de burgemeester af, die nog steeds met de commandant van de brandweer aan het de batteren was over de manier waarop zij Tekko na^r beneden konden krijgen. „Hij zit hoog! Heel erg hoog, burgemeester!" verzekerde de brandweerchef voor de zoveelste maal, terwijl hij zich het gezicht met een grote witte zakdoek afwiste. „Die agenten kunnen hem nooit inhalen en mijn waterstralen en ladders schieten ook te kort anders zou ik zeggen laten we hem ge woon naar beneden spuiten!" „Ja, ja! Dat weet ik nu wel!" antwoordde de burgemeester korzelig. „Daar HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Schatten der toenkunst: amu sementsmuziek van vroeger. 19.15 Ste- reo: Licht ensemble. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Het boek van Ed. Hoornik: De overlevende door Jacques den Haan. I NRU: 20.05 Des Heren nieuwe kerk, interview. ORDE VAN VRIJMETSE- LAREN: 20.20 De loge en de jongeren, I lezing. NRU: 20.30 Gamma van Alpha en Beta: programma over recente vor- li deringen in de wetenschap. 21.30 Jazz li in actie. 22.00 Mensenkerkmen- sen: klankbeeld. BOND ZONDER f NAAM: 22.20 Steek 1969 'n hart onder de riem... Uw hart!, lezing. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.35 Stereo: Metro's Midnight Music. 23.55-2.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru- I mentaal sextet. 18.19 Uitzending van 1 het Gereformeerd Politiek Verbond |i Spreker: De heer B. S. van der Bijl, i secretaris van het NEV. 18.30 Nws. en I weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.05 i Literamaradiokroniek over boeken, I schrijvers en toneel. 19.20 Stereo: NCRV-Vocaal ensemble en solisten: gewijde liederen. 19.50 Stereo: Prome- nade orkest: amusementsmuziek. 20.15 1 Stereo: Licht vocaal ensemble (gr.) 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Ne- 4 derlands kamerorkest en orgel: klas- i sieke en moderne muziek. 21.45 Kin derbescherming en volwassenenzorg, gesprek. 22.00 Stereo: Lichte orkest- muziek. 22.30 Avondoverdenking. cultureel programma. 23.55-24.00 Nws. I 22.30 Nws. 22.40 Tekens bij de tijd: schieten we niets mee op! En daarom zeg ik geen eten meer sturen en hem heel onschuldig eenvoudig met een eindje worst naar beneden lokken! Is-ie goed of niet?" „Pardon neemt u mij niet kwalijk dat ik stoor!" viel professor Starreveld op dit moment in de rede. „Maar misschien zou ik van u mogen probe ren mijn vriend Taks weer op de begane grond te krij gen. Ik heb hier n.l. een flesje waar ik enig resultaat mee denk te kunnen hebben eh... met de inhoud be doel ik!" En de professor begon verwoed al zijn jaszak ken naar het flesje te zoeken. NEDERLAND I NTS: 18.40 Teleac Nieuw systeem voor omzetbelasting BTW 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journ. VPRO: 19.07 Concert voor jonge men sen. NTS: 20.00 Journ. VPRO: 20.20 Ci nema: De Filmakademie in Neder land. 21.05 In kleur: De Goon Show. 21.40 Portret van de jazz-musicus: Her man Schoonderwalt. 21.58 repetities terzijde, reportage van de voorberei ding tot de première van een blijspel. HUMANISTISCH VERBOND: 22.20 Humanistisch vormingsonderwijs. NTS: 22.45-22.50 Journ. 23.00-23.30 Te leac Export (les 6 herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journ. 19.03 Scala: infor matief progr. KRO: 19.30 Dieren in Australië: aflevering uit de Engelse natuurfilmserie Survival. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In kleur: Politie New York, TV- feuilleton. 20.45 Bio scoopsuccessen van weleer: De hele stad praat erover (The whole town's talking), film uit 1935. 22.10 In kleur: 2000, programma in samenwerking met de Werkgroep 2000. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nw§.,7.10 Ochtendgymn. T.20 Stereo: Li. gr.muz VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8>00 Nws. 8.11 Radio journaal. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30- 8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide rep. of herh. NRU-progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr.). (11.00- 11.02 Nws.). 11.30 Stereo: Viool en pia no: klassieke en moderne muz. 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Radio Fil harmonisch orkest: klassieke balletmuz. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze Zuiderburen. 1.00 De lichte Muze belicht: filmmuz. AVRO: 15.00 Stereo: Wijs (VII): joodse wijsheden met Isra ëlische en Jiddishe wijsjes. 15.05 Stereo: Modern strijkkwartet (opn.). 15.40 Weerklank uit het verleden: stem mingsbeeld rondom een muzikaal on derwerp (VIII). 16.00 Nws. 16.02 Bra- ziliana: li. muz. uit Latijns Amerika. 16.30 Kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Nederlands Jazz Orkest. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelin gen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: li. muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Klassieke gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw). 9.35 School radio. 10.00 De leefwereld van' Jezus en zijn gemeente, lezing. 10.15 Opera aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...) 14.00 Conciliepost bus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middagmagazine. (16.00-16.02 Nws.). OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.00 De sociale economische ontwikke ling van de Nederlandse Antillen. Spre ker: Drs. R. A. Römer. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor De NTS zendt dinsdag 14 januari van 22.00 tot 22.45 uur op Nederland II in het programma „Verbinding met een gedeelte uit van „Von uns für Sie", een programma met melodieën uit ope- pera's, operettes en musicals en ook tophits, dat van het Zweites Deutsches Fernsehen wordt overgenomen.. Medewerking aan het programma ver lenen Ingeborg Hallstein, Heinz Hoppe, Kurt Böhme, Annabelle, Madeline Bell, Roger Whittaker, Sandie Shaw, Les Ha ricots Rouges, Dubrovacki Trubaduri, David and Jonathan, Hai Topsy, Gra ham Bonney, Peter Beil, Bill Ramsey, Heidi Brühi, Dorthe, Wencke Myhre, Roy Black, de Jacob Sisters, het Uwe Borns Koor, de Regensburger Domspat- zen, het orkest Max Greger en het or kest van de Duitse Opera Berlijn onder leiding van Erich Penzel. Dit programma kan ook in kleur wor den ontvangen. AMSTERDAM B. en W. van Am sterdam hebben de poëzieprijs voor het jaar 1968 toegekend aan de heer J. P. Guépin. De keuze viel op deze dichter wegens zijn in 1967 bij de uitgeverij D. A. Daamen nv verschenen bundel „De mens is een dier, maar hij zou het kunnen weten". De poëzieprijs, die f 3500 groot is, werd toegekend op advies van een door B. en W. ingestelde beoordelingscom missie bestaande uit de heren R. Bloem, J. Elburg en D. Hillenius. De prijs zal door de heer W. Polak, wethouder voor de kunstzaken, vrijdag avond 24 januari worden uitgereikt tij dens een buitengewone vergadering van de Amsterdamse Kunstraad in het Ste delijk Museum. Uit een onderzoek is gebleken dat 62 procent van de Nederlandse bevolking boven de 20 jaar geen flauwe notie heeft van wat „maatschappelijk opbouw werk" nu eigenlijk is. Bij de rest blij ken er de meest uiteenlopende ideeën over te bestaan. 13 procent denkt aan jeugdzorg, 6 procent aan hulpverlening aan a-socialen, 4 procent aan morele op bouw van de maatschappij of aan ac tiviteiten zoals bijvoorbeeld die van Mies Bouwman voor „Open het Dorp", of het bouwen van bejaardentehuizen, ziekenhuizen en kerken. De RONO gaat in drie programma's aandacht besteden aan dit maatschap pelijk opbouwwerk. De uitzendingen zijn op maandag 13 januari, 27 januari en 10 februari, steeds van 19.30 tot 20.00 uur. De voorbereiding van de program ma's is in handen van Kees F. A. Pronk, die zich daartoe uitvoerig heeft georiënteerd in Gelderland, Overijssel, Drente, Groningen en Friesland. Mede op grond van oriënterende besprekin gen kwam hij tot de conclusie dat het eerste programma geheel gewijd zou moeten zijn aan een concreet geval van maatschappelijk opbouwwerk, om daar mee een indruk te geven van de prak tijk van dat werk. Hiervoor koos hij 1136 „Wat bedoelt U precies?" vroeg Smidje Ver holen. „Precies wat ik zeg", antwoordde de Graaf. „Ik ben er zeker van, dat we héél snel van deze vluchtgang gebruik zullen moeten maken". En met deze dreigende woorden begaf hij zich uit de koepel naar zijn woonvertrek. „Het spijt me, ouwe jongen", mompelde Sjeems Pond, die mei het geheime zendertje aan zijn oor stond. „Het zal wel heel interessant zijn, maar ik heb nu echt geen tijd voor een excursie naar het Koninklijk Paleis. Ik hoor voortdurend het speurtoontje van een geheim code-zendertje. Waar kan dat dekselse ding verborgen zitten?" „Wel sallemanders! Ik wéét het!" riep Smidje Verholen uit. „Da's na tuurlijk werk van agente X-03! Ik zag, dat ze een klein metalen voorwerpje vastkleefde in de bivak muts van een wachtpost! „Nadat ze die veni zeker eerst mooi tegen de grond gemept had" grinnikte Sjeems Pond. „Ja ja, zo knappen wij die zaakjes altijd op. Dat is die echte, ouwe, onver valste BGD-techniek!" „Een techniek van likrpe- vestje", hoonde de Graaf, die begonnen was boter hammen te snijden. „Die neergemepte soldaat heeft mij herkend. Als-ie straks bijkomt van die klap op rijn kop, kan-ie zo hierheen lopen om wraak te nemen, des- loods met een heel regiment voetvolk! We rijn l'r gloeiend bij, meneertje!" „Welnee, natuur lijk niet!" riep Sjeems Pond uit. „Die ezelachtige ;oldaat weet immers niet, dat hij een zendertje n zijn muts meedraagt! Hoe dichter hij de hut na dert, hoe harder dit toestelletje gaat fluiten. We ho ren hem dus duidelijk komen!" het maatschappelijk opbouwwerk dat de consulent, de heer C. van Eeden v£n de Commissie Maatschappelijk Opbouw werk Noordwest Overijssel in Warne- perveen verricht. In samenwerking met de heer Van Eeden en Kees Pronk heeft drs. Douwe van Dam een aantal vraag gesprekken gevoerd in Wanneperveen, met o.a. de burgemeester, een oud-wet houder, een veehouder. Voorts werden een school en een bijeenkomst, van de vereniging van Plattelandsvrouwen en een jongerendiscussie bezocht. Frag menten uit deze opnamen vormen de in houd /an het eerste programma dat maandag 13 januari van 19.30 tot 20.00 uur te beluisteren is over middengolf 188,2 meter en FM kanaal 38 (Markelo), FM kanaal 35 (Hoogezand), FM kanaal 5 (Irnsum) en draadomroep 3. Ook het tweede programma zal nog gedeeltelijk aan Wanneperveen zijn gewijd. Een man die niet op zijn trompet kan spelen komt niet in de fanfare en een zangeres zonder stem -niet in een koor. Maar iedereen, geschoold of niet, kan zomaar toneelspelen. Althans, dat denkt men... Onder auspiciën van het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel kun nen amateurs nu ook op eigen toneel scholen worden geschoold. Gedurende twee jaar worden enkele avonden per week lessen gegeven. Veel amateurs die hun toneelscholen volgen vinden in de cursus zelf al ontspanning en spel vreugde. Hoe nu het NCA op toneel scholen in Hengelo, Nijmegen, Den Haag en Eindhoven werkt kan men zien in de nieuwe aflevering van het NTS-programma „Amateurs actief", dat dinsdag 14 januari van 21.35 tot 22.00 uur op Nederland 2 wordt uitge zonden. Samenstelling, regie en pro- duktie van het programma berusten bij Loet Steenbergen en Gerard Soete- ■g AMSTERDAM, 10 jan. Londen 8.63—8.63 New York 3.61%—3.62; Montreal 3.37%—3.37%; Parijs 73.12— 73.17; Brussel 7.21%7.21%; Frankfort 10.45—90.50; Stockholm 70.00%—'70.05 'ürich 83.78%—83.83 Milaan 57.97% 58.02%; Kopenhagen 48.19%48.24%; Oslo 50.62%'—50.67%; Wenen 14.00-14.01 i, Lissabon 12.67%12.68%. de pep (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Pow-Pow. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: pro gramma voor tieners. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gev. pl.jrogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht pl.pro- gramma (17.00-17.02 Nws.). NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00-11.50 Schooltelevisie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling van gisteravond). 10.20 Amusements- progr. 11.00 Sportprogr. 11.45 Muzikale lezing. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Kleur: Filmrepor tage. 17.15 Kleur: Woningsinrichtings- adviezen. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal program ma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.15 Sportjournaal. 18.53 Kleur: Zandman netje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Kleur: TV-serie. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Kleur: Gevarieerd progr. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Kleur: Filmreportage. 19.40 Kleur: Reisreportage. 19.45 Programma-over zicht). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Commentaar. 21.00 Kleur: Muzikaal amusementsprogr. 21.45 Horror, TV- film. 23.05 Journ., commentaar en weerbericht. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Die Tin- tenfische, TV-film. 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Kleur: Circusprogramma. 19.10 Kleur: Königlich Bayerisches Amtsgericht, TV-film. 19.45 Nws., actualiteiten en weerber. 10.15 Medische kroniek. Aan sluitend: Nws. 21.00 Ole, dole, doff, Zweedse speelfilm (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). Aansluitend: Film tips. 22.55 Nws. en weerber. DINSDAG 14 JANUARI 1969 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Filmrep. 11.10 Muzi kaal progr. 12.00-13.30 Act.kron. 16.40 Journaal. 16.45 Voor de kinderen. 17.15 Voor de kinderen. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Schiff ahoi!, TV-film. progr. 19.10 Kleur: Bezaubernde Jean- Het eerste deel van twee documentai res over de apartheid in Zuid-Afrika 16 januari 22.15-23.00 uur, Nederland II, laat de situatie uitsluitend zien door de ogen van blanke bewoners. BBC- producer Hugh Bernett is er ruim twee maanden geweest, voegde geen commen taar toe, liet de mensen alleen maar praten. De meeste blanken in Zuid- Afrika beschouwen hun zwarte mede bewoners als onderontwikkeld en we zensvreemd aan hun cultuur. In het tweede deel, dat een week later op donderdagavond 23 januari wordt uit gezonden on der de titel, „Je moet er ge weest zijn" als neger!) komen de niet-blanke Zuidafrikanen aan het woord. Blanke pioniers hebben met 't geweer en de bijbel in de hand hun grond ver dedigd tegen zwarte krijgers en Brit se veroveraars. Met de bijbel in de hand wordt nu de apartheid door de één aangevochten en door de ander verde digd. De rassentegenstellingen in de we reld mee te helpen oplossen, is één van de belangrijkste uitdagingen voor de kerken. Tijdens de Gereformeerde Oecumenische Synode, die in de afge lopen zomer in Lunteren werd gehouden en waar ook Zuidafrikaanse kerkleiders present waren is deprimerend gebleken, hoe moeizaam op dit punt enige over eenstemming groeit. De beide BBC-documentaires van Hugh Bernett zijn geen kerkelijke pro gramma's; ze worden toch binnen ker kelijke zendtijd uitgezonden omdat ze willen informeren over een actueel en immens menselijk probleem, dat nauw verweven is met godsdienstige over tuigingen. Beatle John Lennon en zijn Japanse vriendin Yoko Ono zullen veertig minu ten lang te zien en te horen zijn in VARA's jongerenprogramma „Rood Wit Blauw" op woensdag 15 januari via Ne derland 2. De journalist Abram de Swaam, die toegevoegd is aan het re dactieteam van „Rood Wit Blauw" en die een aantal maanden in de Verenig de Staten is geweest, was in de gele genheid een gefilmd interview met de beroemde Beatle en zijn vriendin te ma ken in de wachtkamer van een tand arts. (woensdag 15 januari, 21.2522.05 Ne derland 2). De vijfde aflevering van het NTS- kunstprogramma „Eigentijds", die woensdag 15 januari van 22.05 tot 22.50 uur op Nederland 1 wordt uitge zonden, heeft de dramatische muziek als onderwerp. Het betreft „Orpheus in Hiroshima", een opera die tot stand kwam in opdracht van de Japanse te levisie-organisatie NHK en die ook de Japanse inzending vormde voor de Salzburger Opernpreis 1968, waar het werk de tweede prijs verwierf. Deze televisie-opera gaf van alle inzendin gen de beste indruk van de nieuwe vormen en mogelijkheden van muziek theater door en in het medium televi sie. De titel van de opera maakt duide lijk dat de actie in Japan gesitueerd is, maar in wezen zou de handeling kunnen plaatsvinden in elk land dat slachtoffer wordt van een toekomstige atoomaanval. Het is een symbolisch drama waarin moed, leven en liefde triomferen over dood en wanhoop. De tekst is van Kenzaburo Oe, de mu ziek van Yasuthi Akutagawa. DEN HAAG Bij KB is met ingang van 1 februari 1969 benoemd tot burge meester van de gemeente Heerenveen de heer H. Hellinga, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van Leeuwarderadeel. De heer Hellinga, die 45 jaar is, is sinds 1 december .962 burgemeester van Leeuwarderadeel. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de PvdA. TILBURG De N.V. Janssens van Buren's wollenstoffenfabrieken en de NV wollenstoffenfabriek C. Mommers en Co., beide gevestigd te Tilburg, hebben besloten tot nauwe samenwer king. Met deze samenwerking wordt be oogd een versteviging van de marktpo sitie en de geleidelijke bundeling van de produktie. Het produktieapparaat zal verder worden gemoderniseerd om tot een zo efficiënt mogelijke produktie te komen. De directies van beide bedrijven me nen hiermede geheel te handelen in de lijn van de aanbevelingen van het rap- port-Goldschmidt. De respectieve collecties bestaan uit kinderkleding stoffen en dameskledingstoffen ener zijds en herenoverjasstoffen, colbert- stoffen en kosstuumstoffen anderzijds. Elk der vennootschappen blijft als voorheen de verkoop van haar eigen artikelenpakkefc verzorgen. Vertrouwd wordt dat de werkgele genheid door dit samengaan wordt ge diend. Het gezamenlijk personeel van beide bedrijven bestaat thans uit 350 werknemers. De vakorganisaties, de ondernemingsraden en het personeel zijn op de hoogte gesteld, aldus een 'mededeling van beide directies. ARNHEM In het boekjaar 1967/ 68 werd de Arnhemsche Scheepsbouw Maatschappij nv opnieuw geconfron teerd met een stijging van de loonkos ten zonder dat hier een verbetering van het prijspeil tegenover stond. Deze on gunstige ontwikkeling, zegt 't jaarver slag, heeft haar invloed op de finan ciële uitkomsten van het bedrijf niet gemist. Gezien de reserveringen die in het verleden zijrf toegepast ligt het in de lijn van de dividendpolitiek om ook thans, ondanks de teruggang van de winst, een onveranderd dividend van tien pet voor te stellen. De omvang van de orderportefeuille liet nu en dan te wensen over. Tijdelijke onderbezetting van enkele bedrijfsafdelingen was hier van het gevolg. Tegen het einde van het verslagjaar trad een duidelijke ver betering in. Het aantal reparatieorders nam toe. Enkele belangrijke nieuw bouw- en tieleveringsopdrachten wer den geboekt, waardoor de orderporte feuille weer een behoorlijk peil bereik te. De exploitatierekening was groot f 636.326 (v.j. f 700.980). Na afschrij vingen, interest, afschrijving deelne mingen, vennootschapsbelasting en toe voeging aan de extra reserve resteert een onveranderde winst ter verdeling van f 124.074. NIJMEGEN Gelderland Tielens- papierfabrieken NV zal over het boek jaar 1968 een interimdividend uitkeren van f2,40 per aandeel, zo deelt de di rectie mee. UTRECHT De NV maatschappij voor sparen, beleggen en verzekeren „Spaarbeleg" heeft in 1968 gunstige re sultaten geboekt. Aan nieuwe inschrij vingen werd afgesloten f 21.741.510 te gen f 18.640.020 in 1967. De produktie van nieuwe verzekeringen bedroeg f 51.358.500 tegen f 43.649.735, stijgin gen van resp. 16,6 en 17,7 pet. Het to taal ingeschreven bedrag steeg van f 162.591.380 tot f 171.055.400, het totaal verzekerde bedrag van f 312.481.351 tot f 339.912.929, zo deelt het bedrijf mee in een communiqué. ALMELO De directie van Bendien en Smits' kledingbedrijven te Almelo heeft, zo deelt zij mede, besloten de ver koop van Beva vakkleding over te dra gen aan J. Ordelman en Zoon N.V. te Zutphen. Na een overgangsfase zal het atelier te Borne ingeschakeld worden bij de fabricage van het binnenwerk voor Oxford herenkleding. Bij deze beslissing hebben twee facto ren een rol gespeeld. In de eerste plaats betekende deze betrekkelijk kleine werkkledingfabriek met toch een ge heel eigen marktproblematiek, een on gewenste belasting voor de leiding van een juist gefusioneerde onderneming. Daarnaast is de behoefte aan goed per soneel voor de Oxford fabricage sterk gegroeid. Voor J. Ordelman en Zoon N.V. bete kent het Beva-parkket 'n aantrekkelij ke uitbreiding van het verkoopassorti ment. Deze firma is namelijk voorne mens de bekende Be va-artikelen te blij ven voeren naast haar Orcon vakkleding Met deze uitbreiding wordt de N.V. Or delman een van de krootste werkkle ding industrieën in ons land zo luidde een communiqué. DEN HAAG „Olga" Leidse matras- senfabrieken N.V. te Leiden, een van de vooraanstaande fabrikanten van ma trassen uit polyether schuim in Neder land, is per 1 januari 1969 volledig opge nomen in de Vredestein-groep. Het be drag, dat met de hieraan ten grondslag liggende transactie gemoeid is, is ndel bekendgemaakt. Het bedrijf van Olga, dat in zijn ves tiging te Leiden werk biedt aan circa 110 personen en in zijn dochteronder neming Union te Drachten aan circa 35 personen, zal als autonome organisatie binnen het Vredestein-verband blijver optreden onder de huidige directie. Voor Vredestein betekent de onderne ming van Olga in het concern een aan zienlijke versterking van de schuimen- groep, zo deelt rij mede. Deze omval naast matrassen van schuimrubber 'èn polyetherschuim voorts vormstukken uit deze materialen ten behoeve van de meubel- en automobielindustrie.

De Vallei | 1969 | | pagina 2