Oorspronkelijke visie van Canadese politicus Goedkoop tanken in Duitsland1 Ontwakend smokkelinstinct in Nederlands grensgebied Caravan-Rai rekent op grotere afzet fp Vakcentrales vragen aandacht Kamer voor gelijk loon Belgische sigarettenwinkeliers speculeren op: s AANDACHT REALITEIT SOCIALE ORDE TEGENACTIES GERICHT GENADESLAG m UMHPA6 H JANUARI IW TR UDEA U: PREMIER MET EIGEN STIJL Van onze correspondent ONDEN Het is een verademing ■J om te zien hoe Pierre Elliott Tru- deau. de Canadese premier, vorige week neerstreek temidden van de pom peuze, in cliché's sprekende staatslieden uit het Gemenebest. Hij is een man die in antwoord op een lastige politieke vraag durft te zeggen, dat hij er niets verhelderends en alleen wat onbelang rijks over kan opmerken. Een nieuw soort premier die het heeft over: „Wij politici die onze redevoe ringen afsteken, er dan vandoor gaan. hopen dat de vraagstukken zich van zelf oplossen en die dan voor de vol gende verkiezingen terugkomen, com pleet met het een of ander foefje om herkozen te worden". Dit rijn opmerkelijke woorden van de Canadese eerste minister, de jolige vrijgezel van 49 jaar, die veel in het nieuws is door zijn avondlijke uitjes met knappe jonge vrouwen. Woor den die maar weinig andere politi ci durven uitspreken. Wij hebben Pierre Trudeau vorige week in Londen herhaaldelijk ge zien: met moderne polokraag en sportkostuum onderweg naar een in tieme lunch met een vriendin. Maar ook in stemmig blauw pak met fijn streepje, vest en ingetogen das. Zo verschijnt hij op de Gemenebestcon ferentie en op de ontvangsten die daaraan zijn verbonden. Overal trekt hij sterk de aandacht. Aan een lunch met meer dan vierhon derd journalisten stond Trudeau vo rige week volkomen op zijn gemak te praten, ondanks een wat grieperi ge stemming. Eerst stond hij met zijn hand in zijn zak. Na enige tijd maakte hij elegante gebaren met beide handen. We moesten even den ken aan de leider van een groot dansorkest, iemand als Glenn Miller. Dezelfde volkomen beheersing, een en al correctheid in zijn optreden. Met een wat verwonderde blik keek hij de zaal rond. Een hippe premier? Een swingende politicus? Misschien soms wat zijn uiterlijk betreft en zijn persoonlijk leven als vrijgezel. Hij kamt het dun wordende haar wat wild naar voren, heeft lange bakkebaarden en maakt een koele indruk. Maar wat hij zegt getuigt van wijsheid, van een grote mate van realiteit. Trudeau is eep pragmatisch politicus. Pierre Trudeau zwemt uitstekend; hij skiet graag, doet aan judo en kara te, is geestig en onderhoudend. Hij studeerde rechten, politiek en econo mie in Canada, de Verenigde Staten, Parijs en Londen. Daarna werkte hij als advocaat, waarbij hij zich onder meer bezig hield met zaken betref fende de burgerrechten. In 1961 werd hij hoogleraar in Montreal in het constitutionele recht en de burger rechten. Vier jaar later werd hij tot lid van het Canadese Lagerhuis ge kozen voor de liberale pórtij. In 1967 werd Trudeau minister van justitie en vorig jaar april premier. 0 Op een receptie ten huize van de Britse premier Wilson (links) waren aller ogen gevestigd op de Canadese premier Trudeau (rechts), die zoals gewoonlijk, in druk gesprek was met een aantrekkeijlke jonge vrouw, in dit geval Erica Williams, de dochter van de premier van Tobago en Trinidad. Haar vader staat vooraan in het groepje van drie, in gesprek met de Britse minister Callaghan en de Maleise premier Abdul Rahman. Niemand was meer verwonderd dan deze onconventionele vrijgezel die soms op sandalen naar het parle ment kwam, dat het allemaal zo snel was gegaan. Keer op keer heeft Pierre Trudeau vo rige week op de Gemenebest-confe rentie gehamerd op een van zijn ge liefkoosde thema's: „Probeer niet eindeloos door te praten in de hoop, dat door een of andere magische formule de ideale oplossing voor on ze problemen kan worden gevonden. Neem genoegen met de op eën na beste oplossing en indien nodig met een die daar nog onder ligt". Keer op keer pleitte hij voor een compro mis, bijvoorbeeld voor de kwestie- Rhodesië, waarin een ideale oplos sing toch niet haalbaar is, zeker niet door de felle tegenstellingen in het Gemenbest. Veel indruk maakte ook zijn pleidooi om de kleinste minderheden te ho ren en te betrekken bij het hervor men van de sociale orde. Hij kent dit soort problemen uit eigen land, zijn eigen Frans sprekende bevol kingsgroep vormt immers een min derheid. Hij noemde ook de Indianen en de Eskimo's. „Dat het er maar weinigen zijn is geen antwoord", al dus Trudeau. „Weinigen kunnen ve len worden". „Spreek met hen die protesteren tegen de sociale orde, tolereer ze, probeer ze te begrijpen. Probeer hen boven al te brengen tot het aanvaarden van de regels waarmee wij deze grieven willen oplossen". Dat het Pierre Trudeau volkomen ernst is wanneer hij dit soort din gen zegt, bleek ook uit zyn poging om zich te verplaatsen in de gedach- tengang van hen die nu bijvoorbeeld in Londen fel protesteren tegen alle mogelijke dingen in de Gemenebest- landen. Zijn raad is dan ook: moder niseer de parlementen zoals wij doen in Canada, geef de politieke partijen een nieuwe structuur. Hij wilde eigenlijk pleiten voor een di recte vorm van democratie, die on der meer wordt gevoed met de uitin gen van de protesterenden. „Geef deze mensen het gevoel, dat wij die hen vandaag leiden er morgen kun nen worden uitgegooid", zegt de pre mier van Canada. De wereld stelt veel belang in de nieu we plaats van Canada in de interna^ tionale betrekkingen. Daarover is een grondige studie aan de gang. Onder meer inzake het-lidmaatschap van de NAVO. Of Canada er lid van blijft wil en kan Trudeau nog niet zeggen: „Anders zouden we dit vraagstuk niet bestuderen", is zijn ijzig logische antwoord. „In elk geval wordt het lidmaatschap met een jaar verlengd. Maar Canada wil zich wel alle vrijheid voorbehouden, hoe nuttig de NAVO in tyet verleden ook is geweest", aldus Trudeau. Interessant is ook de toenadering tus sen Canada onder Trudeau en de Franssprekende landen in Afrika. Ook met Frankrijk zelf al laat hij zich bitter uit over de manier waarop president De Gaulle de Frans spre kende Canadezen ophitst. Telkens wordt de premier naar zijn vrijgezellenstatus gevraagd. Zou hij niet wat zachter van aard zijn en wat toegankelijker als hij getrouwd was? „Ik krijg juist klachten van mijn vrienden, dat ik naar hun mening te gemakkelijk ben te benaderen voor hun vrouwen", antwoordde hij gees tig- AMSTERDAM De Caravanafdeling ▼an de RAI hoopt dit jaar zeker 20.000 kampeerwagens af te zetten, iets meer dan de omzet van het vorige jaar. Op het ogenblik bestaat het Nederlandse kampeerwagenpark uit circa 90.000 wagens. De BTW heeft een tweeledige invloed op de prijzen en daarmee waarschijnlijk op de omzet. De tourcaravans vielen tot dusverre onder het middenweeldetarief en zijn door de BTW iets goedkoper ge worden. De stacaravans vielen tot dus verre echter onder de normale omzet belasting én zijn door de BTW duurder geworden. Dat gebeurt op een moment dat de belangstelling voor de stacara vans sterk aan het groeien is. De tentoonstelling van kampeerwa gens de Caravan-RAI in het Am sterdamse RAI-gebouw, die op 24 ja nuari wordt geopend, zal voor het eerst alle vijf hallen van het gebouw beslaan. Er zullen 302 tourcaravans worden ten toongesteld, 82 stacaravans, 22 tent- en vouwwagens en drie motorcaravans (tot caravan omgebouwde bestelwagens). De goedkoopste vouwwagen van de ten toonstelling kost 1.995 gulden, de duur ste stacaravan 54.000 gulden. Daarvoor heeft de laatste dan ook een dakterras en centrale verwarming. De meeste keuze is er in de prijsklasse tussen 5000 en 6000 gulden. UTRECHT Het overlegorgaan van het NVV, NKV en CNV heeft in een brief aan de leden van de Tweede Ka mer nog eens aandacht gevraagd voor het vraagstuk van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Het acht de tijd gekomen dat de aan spraak hierop definitief en volledig wordt vastgelegd. Volgens het overleg orgaan zijn hiervoor twee maatregelen noodzakelijk, namelijk ratificering van de desbetreffende conventies van de in ternationale arbeidsorganisatie, de num mers 100 en 111, en een wettelijke £ge- j ling van de in rechten afdwingbare ~an- Nederlandse automobilisten kunnen profiteren non de benoine-oorlogdie In Duitsland woedt. Op sommige plaatsen langs de grens ligt de prijs van een liter superbenaine een dubbeltje lager dan in Nederland. Benzineprijzen staan levensgroot op borden afgebeeld. MAASTRICHT Als het - aan de sigarettenhandelaren in de Belgische grensplaatsen ligt, zal de Nederlandse minister van Financiën spoedig een illusie in rook zien opgaan. In de rook van super-goedkope Belgische siga retten. Zij verkneukelen zich erover, dat een pakje sigaretten in Nederland sinds 1 januari f 1,75 kost, terwijl zij datzelfde pakje nog voor f 1,20 tot f 1,30 over de toonbank kunnen schuiven. Met dit gouden perspectief voor ogen hebben de Belgische winkeliers een kapitale voorraad Nederlandse merken ingeslagen. Zij verbleken niet bij de mededeling, dat de Nederland se minister van Financiën dinsdag maatregelen heeft getroffen door alle Nederlanders binnen een 25 kilometer brede strook langs de Belgische grens tot grensbewoners te verklaren. Ongeveer anderhalf miljoen Limbur gers, Brabanders en Zeeuwen mogen deswege niet meer dart één pakje si garetten in België halen. Bij hun te rugkeer kunnen zij rekenen op de on verholen argwaan van de douaniers. In Zeeland wordt al enkele dagen de gebruikelijke vraag „Hebt u niets aan te geven?", nadrukkelijk gevolgd door: „Ook geen sigaretten?" De Belgische winkeliers stellen ech ter een grenzeloos vertrouwen in het ontwakende Nederlandse smokkelin stinct. Zij rekenen op de huisvaders, die met een slof sigaretten onder de autoband en met zweet in de handen de Nederlandse douane tegemoet rij den. Zij zijn gewend aan de duizenden Nederlandse gezinnen, die in de Bel gische supermarkten wekelijks inko pen doen, aangelokt door de lage prij zen van sigaretten, waspoeder, choco lade, gebak, vermouth, whisky, suiker en dergelijke. In Belgisch Limburg herstelt men van de schrik na het verbod van de kienavonden. Deze evenementen wer den bezocht door duizenden Neder landers die gretig kochten. In sommi ge zaken steunde de omzet voor 75 pro cent op de Nederlandse klanten. Het justitiële ingrijpen bezwaart het gemoed van de Belgische middenstan ders temeer, omdat zij er een Neder landse tegenmaatregel in vermoeden. Vooral in Smeermaas vreest men Maastrichtse tegenacties. De eige naar van een grote supermarkt ver telde. onder voorwaarde dat zijn naam niet genoemd zou worden, dat twee Maastrichtse bladen onder de druk van de plaatselijke middenstand zijn advertenties niet meer opnamen. De Nederlandse sigarenhandelaren in het grensgebied voelen zich echter weerloos en menen dat zij een zware pijp gaan roken. De voorzitter van de bond van Nederlandse katholieke siga renwinkeliers, de heer L. Delsing uit Venlo, voorspelt: „Wij gaan het gelag betalen. Het smokkelen is moeilijk te voorkomen nu het prijsverschil zo groot is geworden. De minister heeft wel maatregelen genomen om de in voer van sigaretten te beperken, maar die gaan ons niet ver genoeg. Buiten die 25 kilometer brede strook kunnen zelfs bustochten naar de Belgische si garettenhandelaren worden georgani seerd. Iedere niet-grensbewoner mag immers vijf pakjes meenemen. Nee. wij zijn helemaal niet gelukkig met het kwartje accijns, dat erbij is ge komen". „Er drukt al ruim een gulden belas ting op het pakje sigaretten. De bond heeft aangedrongen op vergro ting van de winstmarge. Wat doen we immers met tien procent bruto winst? Er zal iets aan gedaan moeten worden, anders zie ik veel sigaretten- winkeliers in het grensgebied het lood je leggen". Het Tweede-Kamerlid voor de KVP, drs. Th. Westerterp uit Nieuw-Ginne- ken, heeft zich verzet tegen de ac cijnsverhoging op sigaretten. Hij acht de gang van zaken in strijd met de Europese gedachte. „Het kwaad wordt door deze maatregelen juist opgeroe pen", aldus drs. Westerterp. Voor zijn fractiegenoot drs. H. Notenboom staat het vast, dat minister Witteveen de meerdere opbrengst van 87 miljoen niet zal binnenhalen. „Sigaretten worden heel gemakke lijk gesmokkeld", zegt hij. Onder Belgische liers circuleert het daar meer accijns zal worden geheven sche ministerie van mee, dat er zeker geen plannen voor sigarettenwinke- gerucht, dat ook op de sigaretten Maar het Belgi- Financiën deelde op korte termijn een dergelijke ac cijnsverhoging bestaan. „Misschien wel op langere termijn, maar dan ze ker niet zo rigoureus als In Neder land". Voorlopig is er niets dat de zuig kracht van de Belgische winkels op Zuid-Nederland ernstig zal afremmen. Vooral de enclave Baarle-Nassau, het Belgische gebied met zijn grillig grensverloop, verwacht een kopersin vasie. Maastricht, Weert, Budel. Tilburg, Breda. Baarle-Nassau, Hulst, Sluis en Sas van Gent worden de plaatsen waar de Nederlandse schatkist hevig gaat lekken ondanks de steekproeven van de douane en de dreigende boete regeling. Maar oók aan de oostgrens is het scheepje van onze economie op de klippen geloodst. De middenstanders langs de Duitse grens hebben de vet te jaren achter de rug. De Duitse klanten staan niet meer in rijen voor de winkeldeur en de huisvrouwen gaan niet meer met bussen op „Butter- fahrt" naar Nederland. De grote su permarkten in Vaals, Heerlen, Kerkra- de, Venlo en Roermond prijzen hun ar tikelen niet meer in het Duits aan. Holland is niet „billig" en de rollen zijn omgekeerd. „De BTW, het nieuwe stelsel van omzetbelasting, heeft ons de genade slag toegebracht", zo is de algemene klacht van de op de Duitse klandizie afgestemde middenstanders. Levensmiddelen, sterke drank, elek trische apparaten en meubelen zijn in Duitsland veel goedkoper. Een fles whisky van een bekend merk kost nu in Nederland ongeveer 23 gulden. In Duitsland slechts vijftien gulden. In Aken is een kleurentelevisie voor nog geen duizend Duitse marken te krij gen. Daarbij komt nog dat iedere Ne derlander in Duitsland de BTW met aftrek van drie tot vijf procent export belasting terugkrijgt. Intussen verrijzen overal langs de Limburgse grens sobere Duitse zelfbe dieningszaken. waar de Nederlandse huisvrouwen hun slag kunnen slaan. De exploitanten van deze „Lager" organiseren zelfs busdiensten naar de nabijgelegen Limburgse plaatsen. Vol gens de wet mag iedere Nederlander maandelijks voor honderd marken aan goederen naar Nederland brengen. Een heel gezin kan zo voor honder den guldens in Duitsland kopen. De ge dupeerde Nederlandse middenstanders roepen om importbeperkende maatre gelen. Ook de Nederlandse automobilisten hebben de weg gevonden naar de Duit se benzinepompen, waar één liter su per omgerekend 52,8 centen kost; bijna een dubbeltje minder dan in Neder land. De lage prijzen van de benzine in Duitsland zijn een gevolg van de benzineoorlog die de grote maatschap pijen tegen de witte pomphouders heb ben ontketend. De Nederlandse pomphouders in het Zuidoosten van het land klagen nu in koor met de middenstanders: „Als de regering, zoals zij heeft bekend ge kend gemaakt, in juli de benzineprijs weer verhoogt, kunnen de pomphou ders in hrt zuiden en oosten wel in pakken". De Belgische sigarenwinkeliers hebben grote voorraden sigaretten van Nederlandse merken ingesla gen. Ze verwachten dat deze gretig aftrek zullen vinden bij de bewo ners van de grensstreek in Neder land. Nederlandse winkeliers vre zen een trek naar België.

De Vallei | 1969 | | pagina 6