„Ik stop met schaatsenrijden" Theo Pahlplatz weer beschikbaar voor Nederlands elftal Ashe wordt beroepsspeler 31e Hoogoventoernooi vandaag van start Nieuwelingentitel voor Van Dompseler „Er was niets georganiseerd Samenstelling van Noorse schaatsploeg Jan Davidson overleden Dames-turnploeg naar Zuid-Afrika Prijzen omlaag bij FC Nürnberg Kemper/Oldenburg aan de leiding JOHN ALEXANDER WON VERRASSEND REPORTAGES OVER SCHAATSINTERLAND Nederlanders sterk bij ijszenen DOVO VANAVOND IN LICHTWEDSTRIJD CONTRA EDE Nederlandse ski-kampioenschappen Bedankt Niet eens Vijf jaar in kernploeg Privé-redenen Mentaal kwetsbaar Erkenning als sport Meesters Prov. kampioenschap cyclo-cross Onbedreigd Judo-leraar v. d. Velde teleurgesteld over sporttrip naar Suriname Ontnuchtering Decepties Eigen initiatief Kolos DINSDAG 14 JANUARI 1969 Voor Jorrit Jorritsma is de aardigheid eraf ROTTERDAM „Voor mij is de aardigheid eraf. Ik stop met schaatsen rijden". 23-jarige Rotterdammer Jorrit Jor ritsma, die het afgelopen weekeinde op de Thialfbaan in Heerenveen een voor hem zo teleurstellend Nederlands kam pioenschap reed, is boos. Boos op de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond (KNSB) en boos op coach Leen Pfrommer. Toen de kernploeg na de titelstrijd definitief werd samengesteld bleek Jor ritsma er niet bij te zitten. Aanvanke lijk werd hij ook niet geselecteerd voor de landenploeg, die zaterdag en zondag in Oslo tegen Noorwegen uitkomt. Na enige discussie, waarin Pfrommer zich mengde, werd Jorritsma voor die ploeg alsnog aangewezen. mijn rit tegen Ronnie kwamen we ge lijk door de bocht. We gingen naar de kruising en ik wist dat Ronnie voorrang had omdat hij op de buitenbaan zat. Ik bleef dus op de binnenbaan rechtdoor- rijden, maar opeens kwam Ronnie naar binnen. Hij wisselde te vlug en raakte daardoor mijn schaats. En toen werd ik ineens zomaar gediskwalifi ceerd. De selectie die 's avonds na afloop van de titelstrijd werd gemaakt deed voor Jorritsma de deur helemaal dicht. „Ik werd dus niet opgenomen in de kernploeg en ze vonden kennelijk dat ik ook niet goed genoeg was voor de landenwedstrijd. Pfrommer schijnt zich er daarna mee te hebben bemoeid en na een halfuurtje praten werd me ver teld dat ik toch nog mee kon naar Oslo". Jorrit Jorritsma: „Het spijt me, maar voor die eer heb ik bedankt. Daar had ik helemaal geen zin in. Ten slotte hadden ze me niet voor de kern ploeg gekozen en bovendien zat mij die diskwalificatie op de 1500 meter goed dwars. Wat hoofdscheidsrechter Roos toen heeft besloten, nadat Ronnie Nooit- gedagt en ik bij de kruising met el kaar in aanraking waren gekomen, was gewoon belachelijk". De verbitterde Jorritsma stelt dat de KNSB het besluit dat hij heeft geno men zelf in de hand heeft gewerkt. „In OSLO De Noorse schaatsploeg, die op 18 en 19 januari in het Bisletsta- dion te Oslo uitkomt tegen Neder land is als volgt samengesteld: Dag Fornaess, Berd Henriksen, Fred An ton Maler, Hallvard Smoergrav, Sten Stensen, Svein-Erik Stiansen, Magne Thomassen, Bjoern Tveter en nog twee in de loop van deze week aan te wijzen schaatsers. „Wat dacht je nou? Dat ik toen nog zin had? Ik heb er feestelijk voor be dankt. Als ze me hadden meegenomen in de kernploeg dan weet ik zeker dat ik nog een goed seizoen had kunnen maken. Maar die dwaze diskwalificatie heeft me er uitgehouden". Met de samenstelling van die kern ploeg is de Rotterdammer het lang niet eens. Jorritsma: „Ik begrijp Pfrommer niet. Hij had van te voren gezegd dat hij Eddy Verheyen als hij zich hoger zou klasseren dan een lid van de oude kernploeg, niet zou meenemen indien het verschil tussen Verheyen en dat be wuste lid in het eindklassement gering zou zijn. En wat is er nou gebeurd? Ver heyen zit erbij. Zijn prestaties van Zakopane, waar hij goed heeft gere den, hebben de doorslag vegeven. Waarom hebben ze mij dan niet op grond van mijn verrichtingen in Inzeil meegenomen?" Jorritsma begon zijn schaatscarrière ruim zes jaar geleden. Vijf jaar lang maakte hij deel uit van de kernploeg. De tweedejaarsstudent aan de Haagse aca demie voor lichamelijke opvoeding reed het vorige seizoen mee in het Europe se titeltoernooi te Oslo. Het werd zijn laatste grote wedstrijd, want voor de ENSCHEDE Voetballer Theo Pahlplatz, die eind oktober van het vorige jaar „om persoonlijke redenen" bedankte voor een plaats in het Nederlands elftal, heeft besloten zich weer beschikbaar te stellen voor vertegenwoordigen de ploegen. Dit is het resultaat van een bespreking, die gistermiddag op het sportcentrum in Zeist werd gevoerd o.l.v. de heer H. A. Burgwal, secretaris-penning meester van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB). Aan dit gesprek, dat volgens de KNVB verliep in een prettige sfeer, werd ook deelgenomen door bonds coach Kessler, Pahlplatz, Twente's trainer Rijvers en de Enschedese be stuurders C. Hilderink en N. Olijve. De moeilijkheden werden tijdens dat onderhoud uit de weg geruimd. Ook het bestuur van Twente heeft alle mede werking toegezegd. Beide partijen gaven er gisteren de voorkeur aan zien van verder commen taar te onthouden. Bij Twente onder streept men dat het bedanken van Pahl platz destijds verband hield met privé- redenen. Het initiatief tot dit gesprek is al bij na drie maanden geleden uitgegaan van de heer Burgwal. Door verschillen de oorzaken kon echter een eerder ge maakte afspraak niet doorgaan. Theo Pahlplatz speelde één volledige wed strijd in Oranje tegen Rusland en drie maal een halve. Hij zelf voerde destijds aan dat het «pelen van die halve wedstrijden hem een gevoel van onzekerheid gaf. „Ben ik nu wel goed genoeg of niet? Het ondermijnde mijn zelfvertrouwen". Het is vrijwel zeker dat bondscoach Kessler dit gesprek heeft gewild we gens de nog te spelen wedstrijden voor de voorronden voor het wereldkampi oenschap 1970, waarin hij alle goede krachten broodnodig heeft. AMSTERDAM In Amsterdam is op 78-jarige leeftijd de heer Jan David son overleden. De heer Davidson, die internationaal meester was, heeft voor al in de jaren twintig een belangrijke rol in 't Nederlandse schaken gespeeld. In 1925 zegevierde hij in een vierkamp waaraan ook de latere wereldkampioen Max Euwe deelnam. Drie jaar later in 1928 bezette hij in Livorno de tweede plaats in een internationaal toernooi achter de Italiaan De Roselli. In 1928 begon de heer Davidson met schaaklessen voor de radio. Olympische Winterspelen en het we reldkampioenschap werd hij niet goed genoeg bevonden. De lange Rotterdammer bezat de ca paciteiten schaatstechnisch gezien om het ver te brengen. Dat hij echter nimmer aan de top is gekomen lag aan een gebrek aan hardheid. Mentaal is Jorritsma altijd kwets baar geweest. Als het niet lukte of wan neer hij een ferme nederlaag had gele den bezat hij zelden de kracht zich er boven uit te werken. Dan liet hij mis moedig het hoofd'hangen. Hij was dan niet in staat terug te vechten. Jorritsma zal niet meer op de inter nationale wedstrijdbanen verschijnen. Misschien start hij hier en daar nog eens op een langebaanwedstrijd in Ne derland. De ontgoochelde Rotterdammer: „Ik ga zo gauw mogelijk weer aan de stu die". DEN HAAG Het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond heeft een uitnodiging van de Zuidafrikaanse gymnatiekunie aanvaard om de na tionale damesploeg een tournee door Zuid-Afrika te laten maken. Het is de bedoeling dat de dames- ploeg in de periode van 10 t/m 30 maart twee of driemaal tegen Zuid- Afrika zal uitkomen en verder nog en kele demonstraties geeft. De Nederlandse afvaardiging zal la ter bekend worden gemaakt. CHRISTCHURCH (Nieuw-Zeeland) Arthur Ashe, de sterkste amateur- tennisser ter wereld, zal volgende maand, als zijn dienst in het Ameri kaanse leger is beëindigd, beroepsspe ler worden. De 25-jarige Amerikaanse luitenant vertelde in Cristchiirch, Nieuw-Zeeland „Zodra ik uit het leger ben, ga ik voor geld spelen. Maar ik zal geen contract bij een van de profgroepen tekenen. Voorlopig ga ik mijn gang, ik wil mijn eigen baas zijn. Ik zal dan geen basis salaris hebben, maar ik geloof dat ik zo meer wedstrijden kan winnen en meer geld kan verdienen." WIJK AAN ZEE Vandaag schaakt in hotel Kemiemerduin meester Osto- jic tegen de oud-wereldkampioen Bot- winnik en zit Donner slag te leveren met niemand minder dan Keres. Aldus weten we zeker, dat het 31e Hoogoven toernooi, een ontzaglijk werkstuk in de schaaksmidse - waaraan in totaal vijf honderd spelers aan te pas komen - is begonnen. Gisteren was de officiële opening. Directeur Bakker, sprekende na mens de directie van de Hoogovens, onderlijnde nadrukkelijk, dat het (ma teriële) belang van de schaakspeler centraal is gesteld, diverse maatrege len maken het inmiddels duidelijk zichtbaar. De heer Drechsel, die de publiciteit van de KNSB behartigt, gaf een in drukwekkende opsomming van wat er in Nederland op schaakgebied staat te gebeuren. De kalender lijkt overvol, maar waarom zou men niet net zoveel schaken als voetballen? Het tweede belangrijke feit uit de re de van de heer Drechsel was het aan de orde stellen van de erkenning van het schaken als sport. In april zal een (nieuwe) aanmelding volgen voor het lidmaatschap van de Nederlandse Sport Federatie. Die opening omvatte ook de loting, met in de grootmeestergroep als re sultaat: Benko-Doda, Geller-Portisch, Olafsson-Kavalek, Ostojic-Botwinnik, Ree-Langeweg, Donner-Keres, Van Scheltinga-Ciric, Medina-Lombardy. In de meestergroep genoot wereld kampioene Nona Gaprindasvili ap plaus en bloemen, dat was erg vrien- NU RN BERG In een tijd dat bij na overal ter wereld het voetbal kaartje aanmerkelijk duurder is ge worden, heeft het bestuur van de Westduitse voetbalkampioen FC Nürnberg medegedeeld dat het de prijzen voor een entreebewijs voor het stadion aanmerkelijk heeft ver laagd. Betaalden de voetballiefhebbers veertien dagen geleden nog zeven gulden voor 'n zitplaats tegenover de hoofdtribune, aanstaande zaterdag by de ontmoeting Nürnberg-Kiekers Offenbach mag men daar al voor drie gulden plaatsnemen. Ook de staanplaatsen werden goedkoper en bovendien zijn er onder de scholen nog vijfduizend vrijkaarten ver spreid. Reden voor deze plotselinge koers verandering: de slechte resultaten van de club, die op de laatste plaats van de Bundesliga is beland. Men hoopt het met de steun van een mild gestemd en daardoor enthousiast supporterslegioen beter te doen. BREMEN De Westduitsers Kern- per en Oldenburg hebben in de vijfde nacht van de wielerzesdaagse van Bre men de leiding genomen. Zij hebben een ronde voorsprong op Post/Sercu en Lykke/Eugen. De stand luidde vanmorgen bij de neutralisatie: 1. Kemper/ Oldenburg (Wdl) 252 punten. Op een ronde: 2. Post/Sercu (Ned/Bel) 178; 3. Lykke/ Eugen (Den) 149. Op twee ronden: 4. Schulze/Wolfshohl (Wdl) 194; 5. Rudolph/Pfenniger (Wdl/Zwi) 181; 6. Renz Fritz (Wdl) 164. delijk, want ze zal het aan het bord hard te verduren krijgen met vijftien sterke mannen in de contramine. Tim Krabbé, onlangs onderscheiden met een literaire prijs, zal er als sterke hoofdklasser een gooi naar een mees- terresultaat doen. Langeweg laat zijn baard staan, waarvan akte, en mevrouw Tuk ge noot als kersvers Nederlandse kam pioene aparte aandacht - ze speelt overigens pas volgende week. Nieuw is de Zuidslaaf Kurajica, ex- jeugdwereldkampioen en internatio naal meester. Robbie Hartoch, kersvers terug van Hastings, heeft ook al een soort baard,; terwijl Keres cleanshavenr-^i -jeugdig/ als altijd onthult, dat hij - ortwlat hij; zo'n oude man is - het toernooi niet zal winnen. Wereldkampioen Botwinnik blijft respect afdwingen, en Olafsson zwijgt nog net zo intens als in '61, toen hij de grootmeestergroep won. SYDNEY De zeventiènjarige Australiër John Alexander heeft giste ren in de eerste rondé van de tennis kampioenschappen van Nieuw Zuid Wa les, die in Syney worden gehouden, voor een verrassing gezorgd door de Amerikaanse prof. Earl Bucholz te verslaan. Alexander sloeg zeventien aces en won met 6-4, 6-3, 9-7. Hoewel Bucholz lange tijd niet had gespeeld wegens een blessure, verontschuldigde hij zich na zijn nederlaag niet: „Deze jongen is te goed. Hij speelde als een prof en ik als een amateur". In de eerste ronde werd nog een prof uitgeschakeld. De Fransman Pierre Barthès, veertiende geplaatst, verloor met 4-6, 7-5, 6-1, 6-1 van de onbekende 22-jarige Italiaan Victor Crotta. Het verlies van Barthès kwam echter niet als een verrassing, want de Fransman kwam pas 's morgens om acht uur aan op het vliegveld, enkele uren voor hij moest spelen. Barthès was overhaast uit Parijs ver trokken nadat de organisatie hem had gevraagd in te vallen voor Nikki Pilic. Op zijn verzoek werd de partij enkele uren uitgesteld, maar toen hij tegen Crotta op de baan stond bleek dat Barthès, die bijna drie maanden geen wedstrijd had gespeeld, de vermoeienis sen van de reis van 26 uur niet te bo ven was. HILVERSUM NRU en NTS zullen in enkele uitzendingen reportages ver zorgen van de schaatsinterland Neder landNoorwegen die zaterdag 18 en zondag 19 januari in Oslo wordt gehou den. De reportages van de NRU zijn zaterdag te horen tussen 15.15 en 16.30 uur via Hilversum II, tussen 16.30 en 17.00 via Hilversum III en tussen 23.45 en 23.55 via Hilversum II. Op zondag zijn de verslagen te horen in het NRU sportprogramma Langs de lijn (14.30-17.00) via Hilversum II. De NTS zendt beelden van deze schaatsin terland uit in NTS-sport op zondag avond. H/\I\inOVER Na de eerste dag van de strijd om de Europese titel ijszeilen, die op het Steinhudermeer bij Hannover wordt gehouden, bezet ten de Nederlanders Eindhoven, Meeu- wissen en Van Staveren de eerste drie plaatsen in het algemeen klassement. Maandag werden drie van de in totaal zes te houden wedstrijden gezeild. In de tweede en derde wedstrijd waren de weersomstandigheden ideaal en wer den topsnelheden van 125 kilometer per uur bereikt. De stand na de eerste dag is: 1. Eindhoven (Ned.) 14 pnt (plaat sen 4,2,2); 2. Meeuwissen (Ned) 14,4 (4,2,2); 3. Van Staveren (Ned) 16 (10, 1,1); 4. Reiter (Oost.) 23 (1,5,7); 5. Handl (Oost) 42.9; 6. Van Acker (Ned) 46; 7. Den Duden (Ned.) 46,9. VEENENDAAL Tweedeklasser DOVO speelt vanavond op uitnodiging van voetbalvereniging Ede in Ede een lichtwedstrijd tegen de zondagamateurs die momenteel hoge ogen in de tweede klasse gooien. Het duel begint om acht uur op het terrein van Ede aan de Sportlaan. De zondagamateurs verschijnen com pleet aan de start, terwijl bij DOVO alleen Nico Diepeveen niet kan mee spelen. Zijn vervanger was gisteren nog niet bekend. De Veenendalers spelen in de volgen de opstelling: doel: T. van Hardeveld; achter: H. Breijer, R. van Bruxvoort, G. van Koc/en, H. van Kooten; midden: R. Schoeman, B. Demoet; voor: KI. van Hall, N. N., A. Gerritsen en B. Vis- scher. SOEST In de Soester Duinen organiseerde de wielerclub Tempo de provin ciale kampioenschappen van Utrecht cyclo-cross op een zwaar parcours. De veteranen, die een officieuze wedstrijd reden, moesten zes ronden afleggen, de adspiranten vier, de nieuwelingen acht en de amateurs veertien. Door de Amersfoort-coureurs werden bijzondere resultaten geboektHenk van Velzen (Scherpenzeel) werd tweede; Max de Vries (Amersfoort) vijfde; Matti de Koning (Scherpenzeel) zevende; Jan Vlastuin (Scherpenzeel) negende en Leo Stapelbroek (Achterveld) twaalfde bij de amateurs. Wim van Dompse ler (Putten) werd provinciaal kampioen bij de nieuwelingen, met Jan Cozijnsen op de vijfde en Hennie Hendriksen (Rhenen) op de achtste plaats en Johan Ossendrijver (Achterveld) werd tweede bij de adspiranten. gevolgd door Gert Vink (Woudenberg) en verder de Veenendaler Jetze Reijenga op de vijfde plaats. Provinciaal kampioen bij de ama teurs werd Cor Rutgers, die lange tijd felle tegenstand ondervond van Henk van Velzen en Dick van Wilgenburg (Stadion). Wilgenburg verloor door pech aansluiting met de kop, terwijl Van Vel zen het op den duur ook niet tegen een soepel crossende Rutgers kon klaren. Bovendien had Henk reeds in de 2e ron- VAL D'ISERE Karin van Elderen en Hans de Jong zijn maandag in het Franse Val d'Isère Nederlands kam pioen op de reuzenslalom geworden bij de dames en heren. Karin van Elderen noteerde voor het 1100 meter lange parcours, waar op 44 poortjes waren uitgezet, een tijd van 1 min. en 23.39 sec. Het hoogte verschil was 270 meter. Bij de heren was de lengte van het parcours 1200 meter. Het hoogteverschil bedroeg 350 meter en er stonden 52 poortjes. De tijd van Hans de Jong was 1.16.02. De uitslagen waren: Heren: 1. De Jong (Delft) 1.16.02; 2. Calkoen (Zeist) 1.18.82; 3. Lampe (Lei den) 1.26.03; 4. Van Meeuwen (Les Di- blerets) 1.26.22; 5. Thunissen (Leiden) 1.27.09; 6. De Jong (Bloemendaal) 1.28.86. Dames: 1. Karin v. Elderen (Am sterdam) 1.23.39; 2. Eveline de Weger (Leiden) 1.25.49 ;3. Antoinette Muller (Voorburg) 1.34.31; 4. Helen Fels (Den Haag) 1.36.50; 5. Anne-Hijke Burg (La ren) 1.39.19; 6. Jos Zurburg (Amster dam) 1.51.58. de van fiets moeten wisselen. In de be ginfase was het vooral Max de Vries, die iedereen verbaasde door met de koplopers mee te trekken. De afstand was echter een handicap, want veteraan Ruttenberg wist hem nog van de 4e plaats te verdrijven. Van Velzen kwam met 2,30 achterstand binnen. Ook Matti de Koning draaide lange tijd bijzonder goed mee, maar het lopen is zijn zwak ke punt. Provinciaal kampioen van Noord-Holland (wegens gebrek aan be langstelling werd het Noordhollandse kampioenschap te Soestduinen verre den) werd A. Kooijman uit 't Zand. Kampioen van Utrecht bij de nieuwe lingen werd de Puttenaar Wim Domp seler, die van het begin af vooraan ver toefde, samen met de provinciale kam pioen van Noord-Holland, M. Kooijman. Dompseler kreeg aanvankelijk weinig ruimte van J. W. Blokland maar ten slotte was zijn voorsprong groot genoeg om onbedreigd winnaar te worden. De familiestrijd tussen de gebroeders v.d. Hoef werd in het voordeel van de pas gepromoveerde H. v.d. Hoef beslist. Bij de adspiranten leek het er lange tijd op, dat J. Schaafsma het bijzon der moeilijk zou krijgen, toen Johan Ossedrijver en Gert Vink hem goed volg den. Maar bij het ingaan van de laat ste ronde nam Schaafsma toch nog een belangrijke voorsprong, zodat hij zeer verdiend de provinciale titel in de wacht sleepte. Bij de veteranen werd het een hete strijd tussen de lijstaanvoerder uit de Midden-Nederland-competitie, N. Wit- houd en Ad Post (Tempo). De gebroe ders Ad en Dirk Vroege konden geen bedreiging meer vormen. Nelis Withoud won de rit, met geringe voorsprong op Post. VEENENDAAL De sporttrip die de Veenendaalse judoleraar M. S. van der Velde met een achttal pupillen heeft gemaakt naar Suriname, is in lang niet alle opzichten geslaagd. Bijna drieëneenhalve week is de Veenendaalse groep op uitnodiging van de Vereniging Rijksspelen in Paramaribo ge weest en als vakantie is het een onvergetelijk verblijf geweest volgens de uit verkoren judoka's. Maar naar sportmaatstaven gerekend is het niet overdreven de trip als een fiasco te betitelen. Van der Velde en zijn groep zouden namelijk minstens vijf wedstrijden gaan spelen in Suriname en ook demonstraties verzorgen, maar daar is in feite weinig van terecht gekomen. In Paramaribo bleek namelijk dat er totaal niets was georganiseerd voor de gasten uit Nederland en dat schokte de Veenendaalse ploeg uiteraard zeer op de dag van aankomst Op 17 december kwam het gezelschap op het vliegveld Zanderij aan, waar het werd verwelkomd door een judoleraar uit Paramaribo, Paul Leeflang, die zijn collega Van der Velde kende uit zijn studietijd op het CIOS. De Veenendalers werden naar het militaire kamp in Pa ramaribo gebracht en daar kwam de eerste ontnuchtering. „Niemand in het kamp van TRIS (Troepenmacht In Su riname) wist iets van onze komst af", vertelde judoleraar Van der Velde ons gisteren in een interview. „Er waren wel wat mensen die ons later vertel den dat ze iets van onze komst hadden gehoord, maar niemand had gerekend op ons. En dat reken ik de Vereniging Rijksspelen toch wel aan. Deze zal ongetwijfeld haar contact mensen in Suriname opdrachten heb ben gegeven, maar er is in ieder geval niets besproken in Paramaribo zelf". En zo olgde de ene teleurstelling na de andere. Van der Velde vervolgt: „Op hert gebied van judo was er helemaal niets georganiseerd. Geen wedstrijden, geen demonstraties... niets. Slechts doordat we een in één woord machtige groep hadden, is alles gered. We heb ben de moeilijkheden en decepties enorm goed verwerkt en op eigen initia tief toch nog wat georganiseerd. Als va kantie was het verblijf in Suriname een openbaring, maar in het kader van een sportuitwisseling is het een grote teleur stelling geworden". Men is de beloftes die werden gedaan niet nagekomen en ook aan afspraken heeft men zich niet gehouden, aldus de Veenendaalse leraar. Toen de instanties in het militaire kamp echter eenmaal wisten dat de Ne derlandse groep judoka's was gearri veerd, zijn de sportlieden onmiddellijk ondergebracht bij de officieren in het De groep die de Surinaamse reis meemaakte, bestaande uit: leraar Van der Velde, Glan de Sanders, Hans van Dijk, Alfred Boers, Anton Baars, Henk Stuyvenberg, Jan Baars, Theo van Wijnbergen en Rini Kleyer. kamp en zij hebben hier een geweldi ge tijd gehad. De militairen, bij wie de groep Kerstmis vierde, hebben geduren de het gehele verblijf voor een voor beeldige verzorging zorggedragen. Van der Velde vertelt er het volgende over: „We hebben erg veel uitstapjes ge maakt, onder andere naar het Broko- pondo-plan en Frans-Guyana. Maar naar mijn mening werden al deze toe ristentripjes verzorgd door de TRIS in Paramaribo. Wellicht in opdracht van de Vereniging Rijksspelen, maar geheel verzorgd door de militaire instanties. De man van wie we nog enige hulp hebben gehad was ene Pokorni, een Su rinaamse districtscommissaris en ver moedelijk een contactman van de Ver eniging. Verder hebben we vele afspra ken gemaakt met andere mensen, maar geen enkele daarvan kwam opdagen. De meesten hebben we gewoon nooit meer teruggezien". De Vereniging Rijksspelen had toege zegd, dat de Veenendaalse ploeg mini maal vijf wedstrijden in de West zou spelen en enkele demonstraties zou ver zorgen, maar ook daarvan is weinig te rechtgekomen. Op 30 december gaven de Veenendalers een judodemonstratie op de TV mede door eigen initiatie ven van Van der Velde en pas op 5 januari (enkele dagen voor hun vertrek) werd een serie van drie wedstrijden op één avond vastgesteld. Ook deze mat ches werden op instigatie van de Vee nendalers uitgeschreven. „In het militaire kamp was een ser- geant-sportinstructeur, Staphorst, aan wie we meermalen hebben gevraagd eens een team samen te stellen voor wedstrijden met ons. Maar daarvan kwam niets, omdat deze bang was om eventueel te verliezen. Dat was zuiver een prestigezaak hem. Dat idee heb ben Surinaamse leraren mij overigens ook gegeven. Het kader in de judosport was gewoon bang om te verliezen en dat is toch niet bevorderlijk voor de sport, lijkt me". Van der Velde haalt er zijn schouders nog eens over op. Maar goed de wedstrijden kwamen er. Het eerste duel ging tussen een groep van Staphorst en de Veenenda lers. De pupillen van Van der Velde wonnen, evenals de twee volgende wed strijden tegen twee Surinaamse teams, die beide met groot verschil werden verslagen. „Van die eerste wedstrijd is nog een leuk verhaaltje te vertellen", zegt de judoleraar. „Staphorst had juist door zijn angst om te verliezen ergens een Hindoestaan van angstaanjagende lichaamsbouw vandaan gehaald, die nog nooit aan judo had gedaan, maar wel „worstelaar" pretendeerde te zijn. Het was één bonk vet en spieren. Theo van Wijnbergen kwam uit tegen de ko los en won op beslissing". Hoeveel waarde hecht v.d. Velde nu aan de sporttrip naar Suriname? „In Suriname heeft men kunnen zien wat in Nederland judo is. En wij hebben kunnen zien dat er daar nog ontstellend veel geleerd moet worden. Zowel orga nisatorisch als kwalitatief". „Als we zelf geen initiatief hadden .onomen, hadden we wellicht helemaal ,een wedstrijden gespeeld", aldus de Veenendaalse sportleraar. „En dat was toch de hoofdreden van ons bezoek..."

De Vallei | 1969 | | pagina 11