AANBIEDING: VOOR 'N PRIKJE PER BUS NAAR ANTWERPEN ...en nog een demonstratie op de koop toe F 4,50 Bejaarden voor nieuwe tehuis in Leersum trekken terug Nieuwe auto total loss DIT JAAR VIERING VAN HET TWEEDE LUSTRUM Fryske Fallei Fügels voor echte Friezen Een Fries is beslist niet stug3 GEWONDEN LAGEN SLECHTS 7 MINUTEN OP CUNERAWEG VEILING SEPTER TIEL Goedkoop dagje-uit met commerciële vraagtekens Opening in voorjaar Buit f 450.- bij inbraak in S-markt Preekbeurt voor ds. C. Wisse Taal KESTEREN - 't Klinkt ongelofelijk; voor een habbe- krats (vier en een halve gulden) een hele dag op reis met een luxueuze touringcar door België, een bezoek aan Antwerpen, 's morgens een kop koffie en in de loop van de middag ook nog een uitgebreide koffietafel in een sfeerrijk hotel. VOLLEDIG VERZORGDE DAGTOCHT v¥. onm tmm - m$$m - mim 4 53 Spijt Jaren Stemmetje Bijstandswet is geen schande MARKTEN Stug Staatssecretaris AGENDA Pagina 3 DINSDAG 14 JANUARI 1969 De inwoners van een groot aantal Betuwse dorpen, waaronder Kesteren, wer den geconfronteerd met dit opmerkelijk goedkope dagje-uit via een folder, die dezer dagen bij hen in de bus viel. Wie na het lezen ervan dacht dat er wellicht een addertje onder het gras kon schuilen, werd gesterkt in dit wantrouwen door de mededeling op het foldertje, dat er aan de reis ook een „interessante demonstratie van elektrische huishou delijke apparatuur" is verbonden. Geen voordelige aanbieding dus van de autobusonderneming Onze Tram N.V. uit Rossum, die de touringcars levert voor het uitstapje, maar een commerciële manoeuvre van een Roozendaals bureau, N.V. Mertens Co., dat voorname lijk handel drijft in elektrische dekens en frituurpannen. Wie meegaat naar Antwerpen komt meestal wel met een deken of een pan thuis. mm 'W'-j U msöOH m- i f-isk v 1 Kir!; C - - v.' "V r; J n "r, iK't 'j- - t h<.:izz< KM'-" tz zzhmïz-: V-'z- - VS S' i De methode, die Mertens en Co han teert om haar podukten aan de man te brengen, is lang niet populair in ons land. De kranten hebben de onderne mingen, die op een dergelijke wijze te werk gaan, al vaak flink bestookt. Ook de televisie ageerde. In verschillende plaatsen (Sliedrecht, Terneuzen) be moeide de politie zich ermee en in Hardinxveld-Giessendam kwam het zo ver dat de Hervormde predikant, ds. P. Alblas, persoonlijk in de bus ging zitten om zo tocht mee te maken, nadat hem een aantal klachten van gemeen teleden ter ore waren gekomen. Zij vonden dat ze in plaats van goed koop, duur uit waren geweest, maar de dominee zei gisteren door de tele foon: „Ik heb niets onregelmatigs ont dekt. Het is me wel opgevallen dat er maar twee vrouwen zijn geweest, die wat hebben gekocht..." Dus... toch wel betrouwbaar? Mevrouw Van de Berg uit Dreumel kan het ook weten. Zij is presidente van de Katholieke Vrouwenorganisatie in Dreumel en maakte dinsdag met de leden van de plaatselijke afdeling het reisje naar Antwerpèn mee. Over haar ervaringen vertelt ze: „Na dat we in Antwerpen waren geweest, waar we een uurtje gebleven zijn, reed de bus naar hotel Bos en Duin in Uden- hout. Daar werd de demonstratie ge houden. Toegegeven, de dame die ons daar dekens en zo trachtte te verkopen, wist een handig praatje te houden, maar het is niet waar dat we min of meer gedwongen werden om wat te kopen. Ik zei dat ik al een elektrische deken had, toen ik gevraagd werd of ik er eentje wilde kopen, 't Zou dom van u zijn er een tweede bij te kopen, zei die juffrouw toen. Ik werd verder vrij gelaten om al of niet te kopen..." Er werden overigens goede zaken ge daan met de dames uit Dreumel. Bijna allemaal kochten ze wat. „Goed spul" zegt mevrouw Van de Berg nog even. „En niet te duur. Voor een Orlori-de- ken betaalden we f 37,50 en voor een twee-persoons elektrische f 155,De kwaliteit was goed, dat zag je zo..." Zij bekent dat ze er al vaker aan ge dacht had eens zo'n koop-reis mee te maken. Wantrouwen had haar er tot dus ver van weerhouden. Achteraf heeft ze geen spijt dat ze toch is gegaan. „Nee", reageert ze, ,,'t Is tenslotte bijna voor niks. Vier en een halve gulden. Je bent het al kwijt als je naar Nijmegen gaat..." En als haar tenslotte wordt gevraagd of ze van plan is nog eens mee te gan, antwoordt ze: „Nee, dat niet..." Mertens en Co. gaat het dus nu in Tiel proberen. De reacties tot dusver zijn heel verschillend; van het enthou siast invullen van de aan de' folder ge hechte aanmeldingskaart tot het kor daat verscheuren ervan toe. De directeur van Onze Tram in Ros sum, de heer H. Brands, weet drom mels goed dat het bureau uit Roosen daal al dikwijls in opspraak is geko men. Niet terecht, oordeelt hij, want hij doet al enige jaren zaken met Mer tens en Co. en van daden, die niet door de beugel kunnen, is hem nog nimmer iets gebleken. „Voordat we met Mertens in zee gingen, hebben we grondig geïnfor meerd. We hebben de TNO-rapporten van de produkten, die verkocht wor den, ingezien en inlichtingen gevraagd bij de Kamer van Koophandel in Breda. We ontdekten niets, wat de onderne ming niet acceptabel maakte..." Vandaar dat hij nu gerust durft te zeggen: „Wij staan er volledig achter. Je moet de methode van Mertens ge woon zien als een reclamecampagne. Zij geven geen geld uit aan propaganda via advertenties en dergelijke, maar wen den het aan om er die reizen van te or ganiseren. Dat is gewoon hun manier van zaken doen. Er wordt een goede voorlichting gege- 0 Deze foto werd in Kesteren en om geving huis-aan-huis in de brieven bus gedeponeerd. ven, wie mee is geweest zal dat erken nen. Ik kan u overigens stapels dank betuigingen laten zien..." En de dekens, de theelichtjes en de f rituurpann en „Ik heb zelf zo'n pan in gebruik. Die is kwalitatief goed..." Is het al met al een faire verkoopme thode? „Natuurlijk is het er om begonnen zo veel mogelijk te verkopen. Vandaar die reis en dat etentje. Na afloop daar van worden de mensen voor de belis- sing gesteld of ze al dan niet willen ko pen. En het is begrijpelijk dat die be slissing dan vaak ten gunste van Mer tens uitvalt..." Een telefoontje naar het kantoor van Mertens en Co. in de Brugstraat in Roo sendaal levert een hoog meisjesstem metje op. De directeur, meneer Valken burg, is er niet maar het stemmetje weet met zekerheid te melden, dat er niets aan te merken valt op de verkoop methode van Mertens. Integendeel. „De mensen, echt waar, meneer, worden helemaal vrij gelaten". Fijn, dat weten we dan... LEERSUM Tientallen kandidaat-bewoners van het nieuwe bejaardencen trum in Leersum, dat dit voorjaar zal worden geopend, hebben zich de laatste maanden teruggetrokken. Vermoedelijk betreft het in de meeste gevallen de bekende drempelvrees, maar kennelijk spelen ook de financiële consequenties een belangrijke rol. De heer J. K. de Vries, die zich in Leersum intensief bezig houdt met de bejaardenzorg, maakt zich ernstig ongerust over de gang van zaken. De oud-wethouder is voorzitter van de Protestants-Christelijke Stichting voor Bejaardenzorg, die het nieuwe bejaardencentrum in Leersum zal gaan exploiteren. „Aanvankelijk hadden enkele honderden bejaarden zich opgegeven om in het tehuis te worden opgenomen. Het aantal aanmeldingen bedroeg veel meer dan er geplaatst konden worden. Op het ogenblik ziet het er echter naar uit, dat ook bejaarden van buiten Leersum, appartementen zullen moeten wor den toegewezen", aldus de voorzitter van de stichting. De heer De Vries kan de houding van de tientallen bejaarden, die zich hebben teruggetrokken, niet begrijpen. „De financiën behoeven geen enkele rol te spelen, daarvoor bestaat im mers de Algemene Bijstandswet. Ik weet dat er mensen zijn, die zeggen: ik houd mijn hand niet op. Dat zijn de mensen, die bij het woord bijstands- KESTEREN Slechts 296 kilome ters had het echtpaar Van D. uit Kes teren met z'n nieuwe auto gereden toen deze maandagochtend op Rijks weg 15 onder de gemeente Echteld total loss werd gereden. Een automobilist uit Apeldoorn, die aan het inhalen was, merkte de au to van het echtpaar uit Kesteren te laat op. Er ontstond een botsing, waar bij de inzittenden van beide auto's wonder boven wonder slechts lichte verwondingen opliepen. VEENENDAAL In het weekend is ingebroken in de S-markt aan de Hoofdstraat. Er wordt voor ongeveer f 450,- aan sigaretten (tien sloffen) en geld vermist. De ongenode gasten zijn binnenge komen door het w.c.-raam. De politie heeft voetsporen gevonden, die moge lijk een aanwijzing zijn voor de identi teit van de daders. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt werden maandag 345 paar den aangevoerd. De prijzen waren: voor luxe paarden f 1200 tot f 1650; werk paarden f 1175 tot f 1625; oude paarden f 800 tot 1460; 3-jarige paarden f 925 tot f 1270; 2-jarige paarden f 720 tot f 860; veulens f 325 tot f 650 en hitten f 700 tot f 925. Slachtpaarden, per kg gesl. gew. f 2,60 tot f 3,60; jonge paarden per kg gesl. gew. f 3,60 tot f 3,90. De handel was matig. wet denken aan „armenzorg", maar deze gedachtengang is verkeerd. De bijstandswet biedt rechten, waarvoor men zijn hele leven heeft betaald", al dus de heer De Vries. Inmiddels is een adviescommissie druk bezig zich te verdiepen in het toelatingsbeleid. Deze commissie be staat uit Dr. Buining, Zr. Mostert, een maatschappelijk werkster, de wethou der van sociale zaken, de secretaris van de woningadviescommissie en de directrice van het Bejaardencentrum. Veel van de bejaarden, die zich heb ben teruggetrokken hebben verzocht om op de wachtlijst te worden ge plaatst. Dit schept voor de commissie veel problemen. Als het bejaardencentrum in maart of april wordt geopend, moeten alle kamers worden bezet, want het te huis moet rendabel zijn. „We kunnen niet enkele kamers vrij laten tot de mensen die op de wachtlijst zijn ge plaatst van gedachten veranderen en alsnog willen worden geplaatst", merkt voorzitter De Vries op. Naar het zich nu laat aanzien zullen enkele bejaarden van buiten Leersum in het bejaardencentrum worden ge plaatst. De heer de Vries hoort nu al mensen zeggen: „Zie je wel, wel be jaarden uit een ander dorp en de men sen uit Leersum worden gepasseerd". Dit is geenszins de bedoeling. „Het be stuur van het bejaardencentrum vindt het van het grootste belang dat zo veel mogelijk mensen uit Leersum i-n aan merking komen om geplaatst te wor den. Daarom adviseert het bestuur met klem mensen, die denken voor plaatsing in aanmerking te kunnen ko men, om eens te komen praten, wan neer de kosten een bezwaar zijn, kan te allen tijde een beroep op de bij- standsweg worden gedaan", aldus de voorzitter. De heer de Vries zou het tegen deze mensen wel willen uitschreeuwen: „Ga naar het gemeentehuis en praat over de bijstandswet. Het is geen schande om hier een beroep op te doen". Het bestuur van de protestants Chris telijke Stichting voor Bejaardenzorg heeft by herhaling bemerkt dat er veel bejaarden in Leersum zyn, die niet we ten hoe het nu eigenlijk zit met de uit voering van de Bystandswet. Om nu meer bekendheid hieraan te geven, heeft het bestuur besloten alle bejaar den in Leersum hierover deskundig te laten voorlichten. Deze voorlichting zal plaats vinden op woensdag 22 ja nuari om 20 uur in de Johanneskerk aan de Lomboklaan. VEENENDAAL Ds. C. Wisse uit Elspeet zal donderdagavond om 19.30 uur voorgaan in het kerkgebouw der gereformeerde gemeente aan het Hol- legoed. VEENENDAAL De Frie se vereniging „De Fryske Fallei Fügels" voor V eenend aal en omge ving heeft gisteravond in hotel „De Korenbeurs" een druk bezochte nieuwjaarsreceptie gehouden. Vele Friezen uit Veenendaal en omge ving waren naar De Korenbeurs ge komen om elkaar het beste toe te wensen voor 1969. Er bestaan in Nederland een groot aantal Friese verenigingen, die ten doel hebben de Friezen, die el ders in Nederland wonen en werken, regelmatig met elkaar in contact te brengen. Een van die verenigingen, waarvan de heer De Vries voorzit ter is, is genaamd De Fryske Fallei Fügels (De Friese Valleivogels). Er zijn echter niet alleen „V eenend aal- se" Friezen aan deze vereniging verbonden, maar vooral ook noor delingen woonachtig o.a. in Rhe- nen, Amerongen en Eist. Wie zou denken, dat de Fryske Fallei Fugels maar een doodgewo ne vereniging is, waarvan er der tien in een dozijn gaan, heeft het mis. Ten eerste is deze vereniging, zoals de meeste andere, aangesloten bij een overkoepelend orgaan voor Friezen elders in Nederland (Frys ke Boun om Utens) en in de twee de plaats worden onder meer cultu rele avonden van hoog gehalte ge organiseerd. De vereniging telt mo menteel zestig leden. Dat is nog een tamelijk groot aantal, als men be denkt dat niet èlle Friezen in deze streek lid zijn. Van september t/m mei worden er avonden georganiseerd, zoals le zingen, films, boekbespreking en toneel. Toneel wordt bedreven door eigen mensen, maar ook heel vaak in samenwerking met andere Frie se verenigingen, die ook onderling regelmatig met elkaar in contact staan. Zij wisselen voor toneel en zang gul eikaars „auteurs" uit. Uiteraard wordt op dergelijke ait- Uiteraard wordt op dergelijke uit- taal" gesproken, om die taal te handhaven en om het ondelinge contact met elkaar te verstevigen. Dit jaar, op 28 oktober wordt het 10-jarig bestaan gevierd van de ver eniging met allerhande festiviteiten. Eens in de twee maanden komt het clubblad Us Pompeblad, letterlijk vertaald Ons Waterlelieblad, uit. „Het klinkt een beetje eigenwijs misschien, maar de titel is in het Hollands heel moeilijk te omschrij ven, zoals zeer veel andere uitdruk kingen. Je moet terdege nadenken, maar precies weet je het dan nog niet te weerleggen. Vooral degenen, die thuis constant Fries spreken, hebben er weieens moeite mee voor een bepaalde uitdrukking een pas sende Hollandse benaming te vin den", aldus de heer Zuidema, een der bestuursleden. De inhoud van het krantje be treft natuurlijk gebeurtenissen en bijzonderheden uit Friesland, actu aliteiten, verslagen van bijeenkom sten van vergaderingen, en dan ge boorte-aankondigingen, vermelding van zieken, nieuwsaankondigingen, enz. Kortom, hetgeen er over het algemeen verschijnt als inhoud in vele andere clubbladen, maar dan in het Fries. Eens per jaar worden er goede acteurs en cabaretiers uitgenodigd. „Die avond is de belangrijkste van het hele jaar en dan komen alle verenigingen uit de omliggende plaatsen bij elkaar", zegt de heer De Vries. Hoe zit dat nu met de spraak? Gaat u onmiddellijk de Friese taal spreken, zodra u elkaar ziet, onge acht de tijd die u in „Holland" woont? „Ja, dat gaat vrijwel auto matisch. Zelfs als je Friezen tegen komt die je nog nooit eerder ont moet hebt. Als je echter met elkaar in gesprek komt, wordt er als bij tover'slag Fries gesproken. Alleen aan de schrijftaal wordt vrijwel niets gedaan. Als wij brieven uit wisselen aan familie en kennissen, gaat dat voor honderd procent in het Hollands", aldus voorzitter De Vries. Wie er een beetje kijk op heeft, is het wel eens opgevallen, dat deze Friese taal veel overeen komst vertoont met de Engelse en Deense taal. Men beweert ook, dat Friezen en Denen uitstekend met el kaar kunnen converseren, als zij zich ieder in hun eigen taal uitdruk ken. Dat Friezen zeer chauvinistisch zijn is algemeen békend, maar is het nu ook waar, dat de provincie er naar streeft een eigen bestuur te vormen en zijn de inwoners wer kelijk zo stug als men weieens be weert? „Welnu, dat Friesland streeft naar een eigen bestuur is niet waar, want dat is eenvoudig niet te ver wezenlijken. Friesland is namelijk in zeer veel opzichten te zeer afhan kelijk van de overige provincies in Nederland. Het is hoofdzakelijk agrarisch en er is te weinig indus trie. Het merendeel der jonge men sen, dat vooruit wil, moet zijn em plooi buiten de provincie zoeken. Als wij daarom stellen dat wij een heid voor Friesland willen, is dat meer in symbolische zin bedoeld. Dat een Fries stug is en zich niet wil aanpassen aan z'n nieuwe om geving, is allemaal onzin. Het past zich wel degelyk aan andere omstandigheden aan en wat die stugheid betreft, dat lijkt maar zo, omdat wij Friezen van nature terughoudend zyn, en tevens enorme doorzetters. Als een Fries zich een maal iets in zijn hoofd gezet heeft, moet hij dat koste wat het kost be reiken." Inderdaad, dat „de kat uit de boom kijken", is onze noorderburen zeer eigen, maar het is beslist een goede eigenschap, want wie met hen bevriend raakt, krijgt een vriend voor het leven. De gewoonten echter worden in ieder Fries gezin tot in de finesses doorgevoerd. Dat beperkt zich hoofd zakelijk tot bepaalde delicatessen, zoals de heerlijke gekruide koek, suikerbrood en roggebrood. Naast een gewoon Nederlands dag blad, lezen zij praktisch allemaal een Friese krant. Er zijn zelfs ge zinnen, die uitsluitend op een krant in him eigen taal geabonneerd zijn. VEENENDAAL Naar aanleiding van kranteberichten, waarin gesteld werd, dat twee gewonden 15 minuten op de Cuneraweg gelegen hadden, vlak voor het ziekenhuis, voor er hulp kwam, had het Tweede Kamerlid voor de PvdA mevr. G. Brautigam vragen gesteld. Het antwoord op die vragen is nu gegeven door de staatssecretaris van Volksgezondheid drs. Kruisinga. In het antwoord aan mevrouw Brau tigam stelt de staatssecretaris, dat de gewonden maximaal zeven minuten zonder hulp geweest zijn. Eén van de gewonden zou zelfs lopend het zieken huis bereikt hebben, terwijl een andere met assistentie van enkele politieman nen naar het ziekenhuis zou zijn over gebracht. Het antwoord van de staatssecreta ris wijkt af, van het .antwoord van het college van burgemeester en wethou ders, aan de SGP en VVD-fracties, waarin gesteld werd, dat de gewonden „slechts" 12 minuten op de rijbaan ge legen hebben. Heden, dinsdag Dorpshuis, 20 uur: Nuts-muziekavond. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Korenbeurs, 20 uur: Vergadering NVVH. Kerk Geref. Gem., Fluitersstraat, 20 uur: Tijdrede door ds. H. van Houten. Op uitnodiging van de SGP. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De detective". Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 Bramleys Seedling 1838 Benderzoet 3539 2025 Cox Orange Pippin kl.2 102—107 92—95 88—90 51—75 30—41 x Goudreinet kl.l 80—84 77—79 69—72 x Goudreinet kl.2 66—82 68—74 62—71 Golden Delicious kl.l 5860 Golden Delicious kl.2 45—56 43—54 36—49 18—28 16—43 Dijkmanszoet 4370 1222 x Jonathan 1239 x Jonathan kl.2 27—36 23—39 22—33 17—25 Lombartscalville kl.l 5357 5256 Laxton Superbe kl.2 4448 4246 3557 Winston 2160 Kroet per 100 kg zuur 1030, rood 8 Fabrieksfruit per 100 kg blank 13,50, rood 9,10 Stip en stek per 100 kg 6,00 Peren Doyenne du Com. kl.2 7477 7981 7476 Legipont kl.l 34—39 31—33 Conference kl.2 28—30 25—27 22—24 Brederode 1740 1123 Winter jan 1636 915 St.-Remy 13—21 5—12 IJsbouten 1523 Giezewildeman 2255 521 Groenten Boerenkool 671,51; Koolraap 1012; uien 1824 710; Uien geschoond 3638 Prei 35—55 17—43; Savooie kool 21—24; Spruiten 71—75 37—40. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 3