Gemenebestconferentie Nog geen jury voor Sirhan in het slop Ofarims met de dood bedreigd SAIGON VERWACHT EEN VIET-CONG OFFENSIEF STOP! TUSSEUNG Samen Zeer veel moeilijkheden in Londen Brussel wordt steeds Europeser Stewardess voorkwam vliegtuigkaap Schaap had gouden tanden grenzen KABELBAAN IN DE STAD Grote onrust in Columbia Proces-Shaw op 21 januari Carlisten roerig in Barcelona Zware winter in Roemenië Sadofskv dreigt Rode Kruis wil hulp Nigeria stopzetten Sit-in in kerk in Madrid Oostblok profiteert van inkrimping Nederlandse textiel RIAFRA ECONOMIE PRIJZEN N.L.F. MET GELIJKBERECHTIGD Parijs HOGE FUNCTIE VOOR FRANK BORMAN Koop niet overhaast meubelen of stoffering in een OPRUIMING! Zie onze publicatie in de krant van 16 jan. a.s. MEUBELFABRIEKEN - N IJ KÉRK I.A.T.A. WIL KAPEN VLIEGTUIGEN TOT INT. MISDAAD VERKLAREN ZWEEDSE AMBASSADE OP CUBA umjui *r j/ai ,w/-a.v< i vu LOS ANGELES De samenstelling van de jury voor het proces tegen Sir han Bishara Sirhan. de. vermoedelijke moordenaar van senator Robert Ken nedy, is gisteren in Los Angeles op gang gekomen. Toch kan het nog wel een maand tot vijf weken duren voor de jury voltal lig is. Dit komt doordat de verdedigers van Sirhan. de advocaten Grant Coo per, Russell Parsons en Emile Zola Berman. ieder van de aspirant-juryle den zullen onderwerpen aan een diep gaande ondervraging. Zo ihogelijk zullen zij bezwaren aan voeren tegen aspirant-leden wanneer ze tot de slotsojn komen dat dezen niet voor hun taak zijn berekend. De drie verdedigers hebben al aan gevoerd dat de vöorlopige samenstel ling van de jury onwettig was omdat het college niet representatief was voor de Amerikaanse gemeenschap. Zo zouden vertegenwoordigers van be paalde beroepen, artsen, leraren en mensen van de wetgevende macht, bij voorbaat zijn uitgesloten. De rechter die het proces leidt. Herbert Walker, verwierp deze aantijging. Sirhan, een 24-jarige Jordaanse im migrant, hangt de doodstraf boven het hoofd wanneer hij wordt schuldig be vonden aan moord in de eerste graad. BOGOTA Het leger van Columbia Is in staat van alarm gebracht. Dit is het gevolg van voortdurende ongere geldheden tussen arbeiders, studenten en politie in Cali in het departement Valle. Een twintigjarige arbeider is om het leven gekomen. Ten minste drie honderd mensen werden gearresteerd. De arbeiders en studenten proteste ren tegen de stijging van de kosten van levensonderhoud en een verhoging van de tarieven van openbaar vervoer. De arbeidersorganisaties in Valle hebben voor 22 januari een staking van 24 uur afgekondigd. Het Colombiaanse vakver bond zal de actie steunen en trekt zijn vertegenwoordigers terug uit de natio nale arbeidsraad. Ruim zestig geeste lijken hebben in een communiqué ge- eist dat de verhoging van de vervoer- tarieven ongedaan wordt gemaakt. De regering zegt dat de onrust wordt gesteund door een „ondermijnende be weging" die wordt geleid door de ar beidersorganisaties. Zij dreigt dat elke poging tot verdere ongeregeldheden met kracht zal worden onderdrukt. Hel leger heeft de belangrijkste punten in Cali bezet. BORNE De ontwikkelingslanden hebben niet geprofiteerd van de in krimping die zich de laatste jaren voordeed in de Nederlandse textielin dustrie. De teruggang is ten goede ge komen aan de textielbedrijven in de eommunistische landen, waar het aan tal werknemers steeg van twee mil joen in 1950 tot 3,5 miljoen in 1965. Dit zei gisteren de voorzitter van de Algemene Bedrijfsbond textiel en kle ding De Eendracht, de heer Th. de Jong, op een vergadering in Borne. Hij oefende kritiek op de opvattingen van de overheid, dat een stuk van de Nederlandse textielindustrie naar de ontwikkelingslanden zou moeten ver huizen. In de jaren dat het aantal werkne mers in de textielbedrijven in de com munistische landen behoorlijk groeide, Liep het aantal arbeidskrachten in de ondernemingen in de landen van de EEG terug van twee tot anderhalf miljoen mensen. De ontwikkelingslan den zijn van deze ontwikkeling niet be er geworden. De heer De Jong was ervan over tuigd. dat, ondanks de kans op verde re inkrimpingen, de textielindustrie wel op de been zal blijven. NEW ORLEANS In New Orleans begint op 21 januari het proces tegen de zakenman Clay Shaw, die er van wordt beschuldigd te hebben deelgeno men aan een komplot om president John Kennedy te vermoorden. De zaak is aanhangig gemaakt door Jim Gar rison, de officier van justitie in New Orleans, die er van overtuigd zegt te zijn. dat de dood van president Ken nedy het resultaat was van een samen zwering en niet het werk van Lee Os wald alleen. Rechter Edward Haggerty wees maandag twee bezwaren van de ver dedigers van Shaw van de hand. Hij zei hun opvatting, dat Garrison door een overmatige publiciteit probeert de jury te t>eïnvloeden. niet te delen. Voorts verwierp hij de stelling, dat de in de staat Louisiana geldende bepa ling. dat een uitspraak van een jury geldig is als 9 van de 12 leden die on derschrijven, in strijd zou zijn met de grondwet. LONDEN De talrijke pogingen van de Britse regering om tot een oplossing te komen van de niigratieproblemen binnen het Britse Gemenebest, /.ijn ge stuit op de vastbesloten oppositie van de Oostafrikaanse leden yan het Geme nebest. De bijzondere commissie die door«de conferentie van premiers was ge vormd, werd 's ochtends geboycot door de vertegenwoordigers van Kenia, Oeganda en Zambia en vervolgens door Tanzania, waardoor zij maandagmid dag niet opnieuw, zoals het plan was. bijeen kon komen. Voor minister Callaghan. die namens Engeland aan het einde van de vorige week alles gedaan had om de Afrikanen te overreden het tempo van de uit wijzing van Aziaten uit hun landen te vertragen en India en Pakistan om deze uitgewezenen toe te laten, is het resultaat van zijn pogingen wellicht niet als een échec te beschouwen, maar zeker als een ernstige tegenvaller. Hij had zich voorgesteld eene prma- nent orgaan in het leven te roepen, dat belast zou zijn met deze vraagstukken, onder toezicht an het secretariaat-gene raal van het Gemenbest. Het is thans mogelijk dat dit lichaam nooit gevorifid zal woden. Er resten Callaghan nog enkele da gen om zijn doel te bereiken en hij zal daartoe ongetwijfeld tegemoet moeten komen aan de eis van de Afrikanen, dat Engeland de Britse nationaliteit erkent van de Aziaten die uit Afrika uitgewe zen worden en houders zijn van een Brits paspoort. Het is nog niet bekend, of Callaghan op dit punt zal toegeven. Heet staat chter vast, dat hij zal weeig- ren meer dan 1.500 Aziatischee gzins- hoofden per jaar in Engeland toe te la- teen. 'Milton Obote, president van Oegand heeft gezegd, dat hij van Engeland eist. dat het de 40.000 Aziaten toelaat, die in Oeganda wonen en die in het be zit zijn van een Brits paspoort. Op het ogenblik bevindt de conferentie zich op dit punt in het slop. Dit is ook het geval met het vraagstuk Nigeria. Maandag is van gezaghebbende zijde vernomen, dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken aan het eind van de afgelopen week contact heeft gehad met vertegenwoordigers van Bi- afra en heeft gepoogd, deze te bewegen tot een samenkomst met Nigerianen. Deze poging heeft echter geen resultaat opgeleverd. De Biafranen schenen op dracht te hebben een gesprek met Ni gerianen in Londen te vermijden. Overigens heeft de leider van de Ni- geiraanse delegatie in Londen tegen journalisten gezegd, dat Nigeria niet zal toestemmen in het sluiten van een wapenstilstand met Biafra, „dat er al leen maar van zou profiteren, om zich te reorganiseren". Deze weigering schijnt eveneens het door het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken inge nomen standpunt te zijn, daar in de ogen van dit ministerie een bestand moet uitgaan van de uitdrukkelijke voorwaarde, dat heet onmiddllijk tot onderhandelingen leidt. Op de plenaire vergadering van maandag sneden de premiers des och tends economische vraagstukken aan. Roy Jenkins, die' de openingsrede uit- sprek, hamerde op de noodzakelijkheid, de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen op internationaal-mone- tair gebied. Jenkins is van oordeel, dat een nieuwe conferentie zoals die van Bretton Woods niet de beste manier zou zijn om tot verbetering van het in ternationale monetaire stelsel te ko men. De Britse minister van Financiën legde er de nadruk op. ctet in 1968 de wereldhandel en -produktie op zeer be vredigende wijze waren toegenomen. Het mrendeel van de vertegenwoordi gers van de minder ontwikkelde gebie den heeft aangedrongen op stabilisatie van de prijzen van grondstoffen. Zij be treuren vermindering van de hun ver leende hulp. De leider van de Nigeri- aanse delegatie zei, dat toetreding van Engeeland tot d EEG zijn land voor een moeilijke situatie zou stellen. Nigeria wenst, dat de handel en de economische samenwerking tussen de leden van het Gemenbest groeien. Oep dze groei was de toekomst van het Gemenbest ge grondvest. zo verklaarde hij. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft gepleit voor insti- tionalisering van de hulp op lange ter mijn aan minder ontwikkelde landen. Volgens hem zijn er te veel voorwaar den verbonden aan deze hulp en zijn de schulden thans zodanig, dat de helft van de ohtvangen bedragen onmiddellijk aa de gevers wordt overgedragen. BARCELONA Ongeveer zestig aanhangers van prins Xavier van Bour- bon-Parma en -diens zoon prins Carel Hugo hebben maandag in Barcelona gedemonstreerd nadat zij een mis ter ere van de „traditionale monarchie" hadden bijgewoond. Met de rode baret op het hoofd, trokken zij onder het zingen van het carlistenlied „Oriamen- di" door de stad, pamfletten ten gun ste van de Bourbons uitdelend en pro testerend tegen de uitwijzing van de twee prinsen uit Spanje. De politie greep niet in, incidenten deden zich niet voor. Twee patiënten niet ruilliart overleden NEW YORK Twee van de Ameri kanen die onlangs een ander hart kre gen ingeplant, zijn overleden. Sam Giordano (44). die op 5 januari in een ziekenhuis in New York een ander hart kreeg ingeplant, overleed zondag aan ademhalingsstoornissen. In Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, overleed Malcolm Whitten (74), die op 6 januari een ander hart had gekre gen. Prof. Chr. Barnard, de Zuidafrikaan- se chirurg die als eerste een ménse lijk hart overplantte, heeft het giste ren een schande genoemd dat zovele gezonde menselijke harten met overle denen het graf ingaan. Hij zei dat in een congres in Florence. Tegenwoor dig kan volgens prof. Barnard een van elke drie mensen die een harttrans plantatie ondergaan nog geruime tijd blijven leven. Tegenwoordig slagen al 35 procent van alle harttransplanta ties. KEULEN Het Israëlische zangers paar Esther en Abraham Ofarim Is via een anoniem telefoontje met de dood be dreigd, zo is in Keulen bekend gewor den. Een man belde de Keulse agen tuur van het echtpaar en zei met een sterk buitenlands accent driemaal ach tereen: de Ofarims komen Keulen niet levend uit. Voor hun concert op 17 jan. in Keu len is om politiebescherming verzocht. De politie wil ook het hotel in Keulen, waar de Ofarims zullen logeren, bewa ken. De bedreiging is mogelijk een ge volg van 't feit dat de zangers een lied je in een Arabische taal in hun pro gramma hebben opgenomen. Esther en Esther en Abraham Ofarim wijzen deze suggestie echter van de hand. ..We zijn niet bang", zei Abraham gis teravond. „We zullen onze toernee voortzetten. Hoofdcommissaris Hochstein van de Keulse politie neemt het dreigement volkomen ernstig. Hij heeft toegezegd, dat de politie zal zorgen voor alle denk bare veiligheidsmaatregelen. Esther en Abraham Ofarim zijn het afgelopen weekeinde in Neurenberg eveneens met de dood bedreigd. BOEKAREST Een zware vorst met temperaturen 31 graden onder nul in Buzaului in de uitlopers van de Karpathen teistert op het ogenblik Roe menië. In de westelijke vlakten van Roeme nië wordt uit Dej een temperatuur van -30 gemeld, terwijl de hoofdstad Boekarest de laagste temperatuur van deze winter meemaakte met 18 gra den vorst. A In de Japanse stad Shikoka heeft men een totaal nieuw verkeer$rniddel aan het openbaar vervoer toegevoegd nl. de kabelbaan. Het voertuig is uit gerust met een 130 pk dieselmotor, de motor van een normale autobus. De dienst zal op 11 februari van start gaan. Het is in ieder geval zeker, dat de passagiers van deze ,,luchtbus" geen last zullen hebben van verkeers opstoppingen. J WENEN De Slowaakse regerings leider Stefan Sadofsky heeft ..de di verse anti-socialistische krachten" ge waarschuwd, dat ze in Tsjecho-Slowa- kije eert gevaarlijke toestand met tra gische gevolgen' kunnen scheppen. In een toespraak voor radio en televisie^ sprak Sadofsky van „anarchistische kringen, die ernaar streven ons politie ke stelsel kapot te maken". Construc tieve voorsteilen voor een uitweg uit de kritieke situatie hadden ze niet. „Die krachten die buiten het nationale front groepen vormen, uiten volslagen on realistische en onvervulbare wensen", zei Sadofsky. De Slowaakse premier, die lid ls van het presidium en het centrale co mité van de Tsjecho-Slowaakse com munistische partij, nam het op voor de Slowaakse partijleider Gustav Hu- sak. „Ieder partijlid en ook iedere an dere burger van het land, heeft het recht, door ons na januari 1968 ver worven, kritiek te leveren op het werk van staats- en partijleiders", zei hij. Dat had echter niets van doen met de campagne die de laatste dagen van be paalde kanten tegen Husak was ontke tend. SAIGON De Zuidviëtnamese legerleiding heeft tot 17 februari alle buitenge wone verloven ingetrokken in verband met een verwacht grootscheeps Viët-Cong- offensief op de steden. In Zuidviëtnamese en Amerikaanse kringen is men overtuigd van de komst van het offensief en is men alleen onzeker van de begindatum. Als belangryke aan wijzing voor komende activiteiten wordt door sommige waarnemers de vernieti ging van Amerikaanse helikopters op het vliegveld van Can Tho gezien. Tjjdens het Tet-offensief van vorig jaar. was het voor een groot deel aan de bewapende helikopters te danken, dat de Viët-Cong-eenheden in de rijstvelden konden wor den verdreven. De Amerikaans-Zuidvietnamese voor bereidingen voor de verdediging tegen efen grootscheeps offensief, zijn reeds op 13 december begonnen. Sindsdien zijn extra-verdedigingsgordels rondom Saigon gelegd, meer dan 1000 mogelij ke Viet-Cong-age'nten aangehouden, en in de infiltratiegebieden rond Saigon grote hoeveelheden wapens, medica menten en voedsel van de rebellen ont dekt. Andere waarnemers geloven, dat de Viet-Cong zich veeleer tegen de provi ciesteden zal richten, met als mogelijke doelen onder andere de Mekong-delta en de stad Da Nang met de nabijgele gen grote militaire basis. Ook daar zijn grote voorraden van de rebellen ont dekt. Van He huidige Amerikaanse delega tie bü het vredesoverleg te Parijs zijn geen nieuwe initiatieven meer te ver wachten om de vastgelopen besprekin gen weer op gang te brengen. Dit heeft een medewerker van de Amerikaanse onderhandelaars laten weten. De leider van de delegatie, Averell Harriman, keert zaterdag voorgoed te rug naar Amerika. Daarom was het zo merkwaardig dat hij elders in Parijs bijna gelijktijdig verklaarde dat „de huidige dynamiek van deze onderhan delingen het moeilijk maakt haar te verbreken". Harrimans plaatsvervanger. Cyrus Vance, had zondag de hele middag ge probeerd met zijn Noord-vietnamese collega, kolonel Ha Van Lau, overeen stemming te bereiken over procedure- kwesties. Maar evenmin als alle voor gaande malen kwamen de onderhande laars tot een akkoord. Noord-Vietnam blijft staan op een conferentie van vier partijen. Als ant woord op deze halsstarrigheid deed Amerika een stap terug. Het liet weten dat het de delegatie van het Zuidviët namese Nationale Bevrijdingsfront (NLF) niet op voet van gelijkheid met de afvaardiging van de regering te Sai gon wil laten deelnemen aan de bespre kingen. Het was voor het eerst dat de Amerikanen hiervan gewag maakten. HOUSTON Frank Borman. de commandant van de Apollo-8. is be noemd tot plaatsvervangend directeur van de astronautenafdeling van het centrum voor bemande ruimteschepen in Houston. Het complex ,,Berlaimont" te Brussel, dat vele onderdelen van de EEG zal huisvesten, nadert de vol tooiing. Het gebouw tijdens de laatste werkzaamheden. ADVERTENTIE LYNN SARGENT MIAMI, (Florida) In het afgelo pen weekeinde zijn twee vliegtuigen, een Peruviaanse en een Amerikaanse machine gedwongen koers te zetten iaar Cuba. Het waren er haast drie geweest. Dank zij de koelbloedigheid van een stewardess is een man er maandag niet in geslaagd, de piloot van een Ameri kaans passagiersvliegtuig te dwingen naar Cuba te vliegen. Een man aan boord van een toestel van Delta Airlines, op weg van Miami naar Detroit, had kwaad in de zin. Htf was gewapend met een geweer dat hij. gedemonteerd, in een reistas bij zich had. Op een gegeven ogenblik zette de man, de 31-jarige Kenneth Earl McPeek uit Michigan, het wapen in elkaar en liep er mee naar voren, nhar de cock- >it. Daar stond net stewardess Lynn Sargeant. McPeek duwde de loop van 't geweer cgen haar maag en zei: „Zeg tegen Je ge/ag^ -rder dat hij naar Havana vliegt". De reactie van Lynn was snel en kordaat. Zij smeet het deurtje van de cockpit dicht, deed het op slot en ver telde de gezagvoerder wat er aan de hand was. Die waarschuwde onmiddel lijk per radio de politie. McPeek, ging na deze definitieve nul op het request terug naar zijn zitplaats, demonteerde zijn geweer, legde het neer onder zijn zetel en wacht af. Meteen na aankomst te Miami werd hij door de politie gearresteerd. Kenneth McPeek had zijn drie jaar o&de zoontje bij zich. Daar heeft de politie zich voorlopig over ontfermd. GENEVE De Internationale ver eniging van luchtvaartmaatschappijen. IATA. heeft er gisteren voor gepleit het kapen van vliegtuigen tot een 'niernationale misdaad ,te verklaren. De landen die lid zijn van de volkeren- iiisatie werd gevraagd de even tuele kapers gerechtelijk te vervolgen. GENEVE Het comité van het in ternationale Rode Kruis heeft bekend gemaakt. dat het de steun aan Nigeria zou moeten onderbreken, als de hulp aan Biafra niet kan worden voortge zet. Dit werd verklaard door de voorzit ter van het geheel uit Zwitsers be staande comité, Roger Gallopin, die zei dat er een „bijzonder moeilijke si tuatie" was ontstaan, nu de luchtbrug vanaf Equatoriaal Guinea en het ei land Fernando Po moest worden opge heven. „Als er geen oplossing komt, dan moeten wij gaan overwegen of het Ro de Kruis wel voor een partij werkzaam kan zijn", zei Gollopin, want het Rode Kruis moet tenslotte „hulp geven zon der onderscheid te maken". Mocht het Rode Kruis gedwongen worden om hulp aan Nigeria zowel als aan Biafra stop te zetten, dan zal dit het lot van de organisatie wat Afrika betreft voor een groot aantal jaren be slissen. Er zijn thans onderhandelingen met de regering van Equatoriaal Guinea gaande om te trachten de luchtbrug voort te zetten „onder aannemelijke voorwaarden". WENEN Een boer in het plaatsje Elhovo in het zuidoosten van Bulga rije heeft onlangs ontdekt, dat hij in het bezit is van een schaap met gouden tanden. Volgens het Bulgaarse persbureau is er geen sprake van een (voortijdige) aprilmop en is er ook geen tandarts aan te pas gekomen. Vastgesteld is, dat het schaap bij het grazen op goudhoudende grond goudstof heeft binnen gekregen die zich o# de tan den van het dier heeft vastgezet. Het ministerie voor chemie en me tallurgie. heeft de zaak in onderzoek, aldus BTA. MADRID Een groep vrouwen, echtgenotes en zusters van mannen die wegens politieke vergrijpen gevangen worden gehouden, hebben vandaag hun „sit-iri" in de kerk van San José voort gezet. Niemand wordt in de kerk toe gelaten die op last van de autoriteiten is gesloten. Aangenomen wordt dat de vrouwen een hongerstaking zullen beginnen, zodra de levensmiddelen die zij in de kerk hebben meegenomen, zijn uitgeput. Het rsbureau „Eropa Pers" meldde, dat de vrouwen zondag een ontbijt is gegeven. De vrouwen hun aantal wordt tussen de 19 en 28 gesteld eisen een betere behandeling van hun bloedver wanten. Een deel van hen heeft enige dagen geleden reeds een sit-in gehou den in de San Franciscikerk. Later werd vernomen dat de vrou wen hun sit-in niet in de kerk zelf houden, maar in een ander deel van het kerkcomple: r kosU deelde mee, dat de godsdienstoefeningen en de toegang tot de kerk normaal zijn. ÏTe storm is geluwd. Ruim anderhal- ve maand na de beroemde monetai re conferentie in Bonn is de specula tie rond de Mark en de Franc weg geëbd en zijn de kapitalen voor een belangrijk deel teruggestroomd: Uit West-Duitsland, dat de Mark geen hogere waarde wilde geven, naar Frankrijk dat door een reeks interne maatregelen, en niet door devaluatie, zijn munt wilde gaan redden. ..Bonn" betekende een mijlpaal voor de internationale geldwereld en zeker voor de landen van de Europese Ge meenschap: West-Duitsland, Frank rijk. Italië en Benelux. Het monetair comité van de gemeenschap heeft de „les" uit Bonn op papier gezet: een rapport dat door de ministers van fi nanciën van de Zes in Garmisch Par- tenkirchen is besproken. De voorstellen van de Europese Com missie zullen niet meer op tijd zijn. Zij werkt aan een plan voor een eigen steunmechanisme, in geval er weer gemeenschapslanden in geldzorgen komen. T Tit het Europees Parlement is wel de vraag gesteld waarom de Zes in no vember niet alleen de moeilijkheden konden oplossen. Het ging toch uit sluitend om de Mark en de Franc. Zo eenvoudig liggen de zaken echter niet. Want zou de Franc werkelijk met een flink percentage in waiarde zijn verminderd, dan zou dit ongetwij feld ernstige gevolgen hebben gehad voor het zwakke Engelse Pond en de al evenmin sterke dollar. Deze laatste zyn reservevaluta bfj uit stek en daardoor van grote invloed op een lange reeks andere geldeen- heden. Niettemin is met „Bonn" duidelijk ge worden hoe slecht het financieel-eco nomisch beleid in de gemeenschaps landen op elkaar is afgestemd. Met een gezamenlijk krediet alleen zo als de twee miljard Dollar om de Franc te steunen zullen dit soort geldzaken niet werkelijk worden op gelost. Er is bovenal meer eenheid van han delen op economisch gebied nodig: Een gelijkgericht beleid voor de eco- FRANZ-JOSEPH STRAUSS niet durven nomische groei, voor de lonen en prijzen bijvoorbeeld. Hoe wil de ge meenschap ooit nog eens tot eenzelf de munt komen als het ene land (West-Duitsland) wel een stabiel pr^s- peil voorstaat en andere landen er maar een loopje fhee nemen? ILTet allesbeheersende vraagstuk is na- tuurlijk of de zes landen van de Ge meenschap werkelijk hun nationale politiek ondergeschikt willen maken aan gemeenschappelijk beleid. Tij dens de jongste geldcrisis is dat al lerminst gebleken. Hoewel opwaarde ring van de Mark de enige oplossing zou zijn. weigerde Wrest-Duitsland. De ministers Strauss (Financiën) en Schiller (Economische Zaken) dors ten het met de Duitse verkiezingen van herfst 1969 voor de boeg niet aan. Het werd daarom een pseudo-revalua- tie in de vorm van exportbelasting en invoersubsidies. Doorslaggevend hierbij was de kwestie van de Europese (aan de Amerikaan se Dollar gekoppelde) landbouwprij zen. Een hogere waarde van de mark ten opzichte van die dollar be tekende automatisch lagere prijzen voor de Duitse boer. Slechts door aan vullende subsidies van de Westduit- se regering zelf had men het leed kunnen verzachten. Maar de twee miljard mark die daarmee (bij een revaluatie van 7,5 procent) waren ge moeid, durfde Strauss niet aan zijn parlement te vragen. 7o was het tenslotte de te ver voorop lopende Europese landbouw die een werkelijke gezondmaking voorkwam, een situatie waarmee men bij de op stelling van het landbouwbeleid in de Zes kennelijk onvoldoende heeft reke ning gehouden. Het is daarom nuttig dat de ministers van Financiën nagaan hoe men eco nomisch en financieel de achterstand op de landbouw kan inhalen. Nagaan ook hoe zij door nauwere samenwer king meer invloed op shet algemene beleid in de gemeenschap kunnen uit oefenen. Vervanging van de geregelde, maar vrijblijvende „bijeenkomsten" van de zes financiële ministers door echte ministerraden in BrusseH zou in dit verband geen kwaad kunnen. Integendeel, het gezag van hun beslui ten zou sterk worden vergroot. STOCKHOLM Zweden zal in Ha vanna een ambassade vestigen zo heeft de Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Torsten Nilsson, maan dag in Stockholm meegedeeld. De am bassade zal geleid worden door een zaakgelastigde, die echter onder toe zicht van de Zweedse ambassadeur in Mexico zal komen te staan. In februari van dit jaar is de Cubaanse missie in Stockholm tot ambassade verheven. Nilsson zei tegen verslaggevers, dat de omvang van de Zweedse belangen op Cuba en de economische en politie ke ontwikkeling op het eiland een ver sterking. van de vertegenwoordiging van Zweden aldaar rechtvaardigen. Zoals bekend heeft Zweden de vorige week Noord-Viëtnam erkend. n it k a

De Vallei | 1969 | | pagina 7