Prof. Heertje huiverig voor experimenten Nieuw Links Ni Een voordeel van miljarden „Zoeken naar juiste dosering maatregelen tegen inflatie" Loevendie „Ik merk dat ik nu voor vol word aang ezien" „PvdA. MIST DE BOOT DOOR AL DAT GEDOE» Atoomspion op vrije voeten Weersvoorspelling op langere termijn: i PROF. DR. Niet meer zo schizofreen" AARDEN - Democra tisch Appèl is per defi nitie niet tegen Nieuw Links. Het is een groep partijgenoten die het on derling geharrewar in het partijbestuur meer dan beu is. Zij vindt dat geen spijkers op laag water moeten worden gezocht maar dat spijkers met koppen moeten worden geslagen. Zij wil dat de partij weer een politiek gezicht krijgt. Het is een misvatting dat Democra tisch Appèl de rechter vleugel van de Partij van de Arbeid zou zijn." Ombuigen Simpel Profdr. A. Heertje ontmaskering Verdrukking j TLjüNCHEN Wie het voordeel voor de gehele samenleving van een betrouwbare voorspelling van het weer voor de duur van vijf da gen wil schatten denkt allereerst aan de landbouw, de drinkwater voorziening en het verkeer te land, op zee en in de lucht. Er is zo'n schatting gemaakt: dat voordeel kan per jaar 5,7 miljard dollar zijn. Geldigheid Cijfers V erwachtingen Activiteiten Te nationaal Scheiding jC. GOEDHART: V0°r Gemeentefinanciën. S ÉÉN PROCENT Docent Armoede Bekroning THEO LOEVENDIE erkenning Erkenning BELASTING Lauwerszee wellicht met Pinksteren dicht WOENSDAG 15 JANUARI 1969 Prof. dr. A. Heertje, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Amsterdam, wil die woorden graag kwijt. Hij spreekt niet namens De mocratisch Appèl. Hij zegt ook geen politicus te fljn die op zijn tellen moet passen. dat bij D'66 allang het geval is. In kwalitatief opzicht hebben de Demo craten sterk aan invloed gewonnen. In de zin dan van een pragmatische partij." „Ik ben een wetenschapsman en dan kan je wat zeggen. Waarom ik de bij eenkomst van Democratisch Appèl op 1 februari presideer? Nogal simpel. Er moest gewoon iemand zijn die de vergadering zou leiden. De bijeen komst is geen provocatieve gebeurte nis. Het werd langzamerhand tijd, dat de partijleden die adhesie hadden be tuigd, eikaars mening zouden horen over het weer gezond maken van het partijbestuur. Dat moet weer een team worden waarmee je kunt wer ken." „Als het partijbestuur is gesaneerd, kan Democratisch Appèl worden opgehe ven. Het wil zelf geen stoelen in het partijbestuur bezetten. U hebt ook na de partijraad nog de indruk dat het gekift verder gaat en dat de politiek blijft liggen? „Met name bij veel mensen van Nieuw Links zijn persoonlijke ambities van grote invloed. Sommigen voelen, dat de positie die zij menen te hebben opgebouwd wordt aangetast. We ko men langzamerhand in de sfeer van de ontmaskering. Daarin past ook de I De directeur van de Britse weer- dienst, dr. Mason, noemde dat cij fer enige tijd geleden in een over zicht van studies die in 1966 in de Verenigde Staten werden gepubli ceerd. Zijn landgenoot Geoffrey Par- doc noemde het opnieuw op de ruim tevaartconferentie van Eurospace, en voegde er nog meer verbluffende cijfers aan toe. I Volgens de Wereldorganisatie voor metereologie (WMO), een or gaan van de Verenigde Naties, zou het in gebruik nemen van meteoro logische kunstmanen die weervoor spelling met geldigheid van vele da gen, mogelijk maken, de gehele wereld per jaar een voordeel van. 16,9 miljard dollar kunnen ver schaffen. Die som is als volgt ge splitst: landbouw 6 miljard dollar, bouwnijverheid 3 miljard dollar, brandstofvoorziening 0,3 miljard dollar, elektriciteitsmaatschappijen 0,5 miljoen dollar, bosbouw 0.1 mil joen dollar, overheidsuitgaven 5 mil jard dollar, scheepvaart 2 miljoen dollar. De Stanford universiteit in Califor- nië kwam tot een iets lagere schat ting van ruim 15 miljard dollar die als volgt was gesplitst: landbouw 4,353 miljard dollar, bouwnijverheid 3,552 miljard dollar, brandstof voor ziening 0,45 miljard dollar, over heidskosten 6 miljard dollar, lucht vaart 0,28 miljard dollar, scheep vaart 0,37 miljard dollar. Pardoc noemde ook de schatting van het voordeel voor Europa al leen, die hij ontleende aan een rap port van de Europese ministerscon ferentie over ruimtevaartkwesties 0,7 tot 1,2 miljard dollar per jaar. Het waren cijfers die tot nadenken stemden. En dat vooral omdat vele van die cijfers kwamen uit de hoek van de weerkundigen en niet van de bij de ruimtevaart betrokken indus triële ondernemingen. Enige grond voor wantrouwen dat die schattin gen uit industrieel eigen belang zou den zijn opgeschroefd kon er dus niet zijn. Het betoog van Pardoc ondersteu nend verklaarde de Schot O. M. Ashford, de vertegenwoordiger van de Wereldorganisatie voor meteoro logie in de conferentie van Eurospa ce. dat de verhouding tussen ver wacht voordeel en de te maken kos ten van een wereldomvattend stelsel van meteorologische kunstmanen op grond van de meest bescheiden schattingen altijd nog twintig op één was. Ashford voegde er aan toe, dat zelfs weersvoorspellingen met een geldigheid van slechts 24 uur de kosten van vesting van een wereld omvattend net van meteorologische kunstmanen al zouden rechtvaardi gen. Zonder toepassing van kunstma nen, zei Ashford, zouden de kosten van verschaffing van voldoende ge gevens uit de géhele wereld voor liet opstellen van weersvoorspellin gen met vrij lange geldigheid on voorstelbaar hoog worden. Vroeger dachten de weerkundigen dan ook dat zij zich nimmer zo volledige" gegevens zouden kunnen verschaf fen. Hun verwachtingen begonnen echter een hogere vlucht te nemen na de lancering van de eerste kunst maan in 1957. Ashford weers er op, dat thans meer dan driehonderd weerstations in ongeveer dertig landen beschik ken over de. betrekkelijk goedkope apparatuur voor het opvangen en meteen afdrukken van de wolken dekfoto's die om de aarde draaiende Amerikaanse meteorologische kunst manen uitzenden. ..Die apparatuur", zei hij, „is vooral van grote waarde in landen die nabij oceanen liggen en in landen waar de eigen weer- dienst nog zeer gebrekkig is". Landen die dicht bij r'e oceanen liggen zijn sterk afhankelijk van de grote wisselvalligheid van het weer, en kunnen hun voordeel doen met de goede kijk op snelle weersverande ringen die de wolkendekfoto's van meteorologische kunstmanen bie den. Ook onder de Europese weerkun digen zijn,, er maar weinigen die geen heil zien in het gebruiken van meteorologische kunstmanen. Par- dac herinnerde er in de conferentie van Eurospace aan, dat in een rap port aan de Europese ministerscon ferentie over ruimtevaartkwesties was aangevoerd dat verreweg de meeste weerkundigen in ons wereld deel zich hadden uitgesproken voor Europese activiteit op dit gebied. Pardoc zei dat de Amerikaanse re gering de voorkeur geeft aan een wereldomvattend net van vier geo stationaire meteorologische kunst manen waarvan er twee Ameri kaans zouden zijn en West-Europa en de Sovjet-Unie de andere twee moesten leveren. Maar aan een geostationaire me teorologische kunstmaan hebben de Westeuropese weerkundigen niet zo bar veel. Zij geven de voorkeur aan een kunstmaan die een zodanige baan om de aarde beschrijft, dat zij er telkens heel vroeg in de ochtend de gegevens van ontvangen die zij voor het opstellen van hun weers verwachtingen nodig hebben. affaire-Vondeling-Van Dam. Persoon lijk geloof ik in de oprechtheid van Vondeling als hij 't heeft over de on bekwaamheid van Van Dam als po litiek secretaris." „Al die persoonlijke conflictjes leiden de aandacht af van het politiek be leid, vooral van de politiek op lange termjn. Die is nu in de verdrukking, maar die zal concreet en gedetail leerd moeten worden uitgestippeld. Discussie daarover is broodnodig." „De Partij van de Arbeid heeft als pro gressieve partij door al het gedoe de boot gemist. Er moet ruim baan ko men bij discussies over de snelle tech nologische ontwikkeling, de ver schuiving op de arbeidsmarkt, het on derwijs, (meer leren problemen op te lossen, dan het overdragen van kennis), de verhouding industrie-re- creatie, luchtvervuiling, ontwikke lingshulp." „Over dat laatste dit: Het steeds maar kijken naar een evenwicht op de be talingsbalans is te nationaal gedacht. We moeten veel meer oog hebben voor de ecnomische positie van de ontwik kelingslanden, en onze economie daar op afstemmen, eventueel daaraan on dergeschikt maken." „Gruyters van D'66 vindt dat zijn partij klaar staat om een stuk politieke leiding van de PvdA over te nemen. Ik meen dat Ziet u persoonlijk niet veel meer Ln D'66 dan in de PvdA? Het is een vraag die prof. Heertje niet w.il beantwoorden. Hij buigt de vraag om in de richting van de progressieve concentratie zoals het partijbestuur zich die nu voorstelt. „Veel partijleden redeneren te veel van uit de bestaande toestand. Zij hebben te weinig oog voor neuwe partijpoli tieke verhoudingen. Ik ga er gewoon van uit dat D'66 bij de verkiezingen twintig zetels in de Tweede Kamer krijgt. Er zijn maar weinig mensen in de PvdA die zich die mogelijkheid bewust zijn. De meesten worden ge biologeerd door de onderlinge twis ten. Als het staks mis gaat speelt dat D'66 in de kaart." Hoe bedoelt u dat misgaan? „Stel dat Nieuw Links straks op het congres een onevenredig groot aan tal stoelen in het partijbestuur zal veroveren. En stel dat de meeste congresgangers Nieuw Links zouden steunen dan zouden mensen zoals ik uit de partij stappen. Dan zie ik ook Vondeling geen partijvoorzitter wor den. Ik hou het erop dat Nieuw Links hooguit tien procent van de partij ver tegenwoordigt maar Nieuw Links overschat zich zelf en denkt aan meer. Met een evenredig aantal Nieuwlink- sers in het bestuur kan nog wel een constructief beleid worden gevoerd." De Partijraad ging akkoord met de vorming van de werkgroep Progres sief Akkoord met PSP en PPR. Acht u dat een levensvatbare club? „Neen. Het gaat, om een alternatief voor de regering-De Jong. Dan kan je niet aankomen met alleen maar kleine partijtjes als de PSP en de PPR. Je kan eenvoudig niet om D'66 heen. Met die partij,, die wars is van dogma's zal een verbinding moeten komen. Dogma's zijn versleten za ken. Bovendien zien veel socialisten D'66 nog altijd als een partijtje van de zeven zetels. Zelf rekenen ze dan op een PvdA, die op een na de grootste partij van het land is. We lijden ledenverlies. „Het kan best anders uitpakken. Wat D'66 aan economisch potentieel te kort komt kan de PvdA aanvullen. Op den duur kan uit beide groepe ringen wellicht een partij groeien. Een enquête onder alle leden over de vraag: Met wie wilt u samenwer ken, met D'66 of met de PSP? zou wellicht belangwekkende resultaten geven". Ziet u een scheiding der geesten de PvdA? „Die scheiding der geesten moetko- in Prof. dr. C. Goedhart (50) is hoogleraar in de openbare financiën aan de Amsterdamse Gemeentelijke Universiteit. Hij schreef „Hoofdlijnen van de leer der Openbare Financiën". Prof. Goedhart, die enige jaren bij de studie dienst van De Nederlandsche Bank werkte, is ook voorzitter van de Raad an- „Tk dacht dat de regering weinig ders kon doen dan grijpen naar een klein bestedingsprogramma." Prof. C. Goedhart trekt met kleine haaltjes aan zijn pijp als hij deze eerste reac tie op de plannen van het kabinet heeft gegeven. Wat later in het gesprek zegt hij: „Ik geloof dat ik ongeveer hetzelfde zou hebben gedaan als de regering. Misschien zou ik niet aan een verhoging van accijnzen hebben gedacht." Prof. Goedhart ziet niet veel moge lijkheden om andere maatregelen te ne men, die op korte termijn hun uitwer king hebben. De investeringen van het bedrijfsleven zijn meer gegroeid dan werd verwacht. „Wat moet je, als je hier paal en perk aan wilt stellen, anders doen dan manipuleren met de investeringsaftrek?" Er wordt te veel geconsumeerd. Hoe dam je die groei op korte termijn in? Er zijn weinig mogelijkheden hiertoe. Eigenlijk zou je de tarieven van de be lasting op de toegevoegde waarde (btw) moeten kunnen verhogen zonder wette lijke procedure, om op deze manier de consumptie te remmen. Ik betreur, zegt prof. Goedhart, dat we die moge lijkheid niet hebben. In Engeland kent men wel een soort „regulator". Hij voegt er onmiddellijk aan toe: „Een verhoging van de tarieven van de btw zou echter weer niet passen in dit kleine programma van bestedingsbe perking. Zoiets zou pas mogelijk zijn als we tot een veel grotere beperking van de besteding zouden moeten ko men". „Reken maar uit: Als de tarieven van de btw met één procent zouden worden verhoogd dus van vier en twaalf naar vijf en dertien zou dit de schatkist ongeveer zeshonderd mil- men niet via de weg van discussies over personen, maar via de discussie over de politieke vraagpunten. De Partij van de Arbeid zal zich vol gens mij duidelijk van de PSP moe ten distantiëren. Nieuw Links wil van de PvdA een soort PSP maken- met allerlei experimenten, zoals het af schaffen van de NAVO". „Maar als de experimenten die Nieuw Links wil, worden uitgevoerd is het uit met de experimenten, als u be grijpt wat ik bedoel. Je kunt gewoon •niet het risico nemen om uit de Na- vo te stappen". „Experimenteren is leuk in^het labo ratorium, maar dat gebeurt dan on der omstandigheden die de mens in de hand heeft. In de politiek heb je met onberekenbare factoren te ma ken. Ik heb overigens de indruk dat het bij Nieuw Links voor een deel meer politieke naïviteit is, dan wer kelijk bewust anders willen". Prof. dr. Goedhart ...steun aan kabinet... joen gulden rijker maken. Zoiets is een forse maatregel". Een verhoging van accijnzen en we genbelasting is inderdaad een middel om een bescheiden ingreep in de groei van de consumptie te doen. Dit effect wordt ook bereikt door een beperking van het afbetalingskrediet, dus door het kopen op afbetaling moeilijker te maken. Vindt U dat het kabinet nu vol doende maatregelen heeft genomen om onze economie in de hand te houden? „Ik dacht: voorlopig wel. De lonen gaan inderdaad omhoog en de investe ringen groeien hard. Toch wijkt het al gemene beeld van onze economie nog niet zo sterk af van de voorspellingen van het Centraal Planbureau, zodat een flinke bestedingsbeperking nodig is. Het is overigens ontzettend moeilijk om de juiste dosering „kalmerende middelen" te geven. We balanceren al enkele jaren rond het evenwicht. De ene keer schieten we door, dan weer halen we het net niet. We moeten oppassen dat we niet een al te drastisch beleid voeren om de inflatie tegen te gaan. Het is een moeizaam zoeken." „Och", zegt hij, en de pijp gaat in de asbak, „deze ontwikkeling verwondert me niet. Toen ik de miljoenennota las, had ik al het griezelige gevoel dat we AMSTERDAM De weekindeling van jazzmusicus, componist en conser vatoriumleraar Theo Loevendie (38) ziet er even grillig als boeiend uit. Maandag les geven aan het Rotterdamse conservatorium, dinsdag idem, dins dagavond een repetitie in het Amsterdamse Paradiso met zijn eigen Jazz Con sort, woensdag een lezing of een radio-opname, donderdag thuis werken aan compositie, vrijdag, zaterdag en zondag ergens in het land musiceren met zijn eigen trio, of anders componeren en arrangeren. W „Ik leef in twee werelden", zegt Theo Loevendie, „die van de klassieke mu ziek en die van de jazz. Geen van bei de zou ik kunnen missen. Wat betreft Je muzikale voorhoede groeien die twee werelden de laatste tijd trouwens dui delijk naar elkaar toe. zodat ik me ge lukkig niet meer zo schizofreen hoef te voelen". Aan het Maasstedelijke conservato rium doceert deze „volbloed" Amster dammer de vakken contrapunt, har monieleer en analyse. Binnenkort houdt hij er zijn eerste lezing over jazz, de muziek waarin hij als uitvoe rend kunstenaar (altsax, sopraansax, klarinet) zo thuis is en waarvan hij hoopt dat ze nog eens een vast onder deel van het muziekonderwijs wordt. Zijn leerlingen iuisteren naar de ra dio-uitzendingen van Loevendie's Jazz Consort en kopen de plaat „Stairs" van zijn trio, waarvoor hij binnenkort een Edison krijgt Het leven heeft er voor Theo Loe vendie wel eens minder rooskleurig uitgezien. „Er zijn jaren geweest dat ik letterlijk honger heb moeten lijden voor mijn muziek", zegt hij. „Op mijn zeventiende begon ik klarinet te spe len in de Postharmonie, ik was toen telegrafist bij de PTT. Al gauw richtte ik een eigen jazzorkest je op, waarin o.a. slagwerker Cees See meespeelde. We kregen een contract voor een maand in een zaak op het Rembrandt- plein, maar na een maand stonden we weer op straat, want we waren niet commercieel genoeg". „Later ging ik bebop spelen met een kwintet, waarin trompettist Nedley El- stak. We leefden in de grootste ar moede, maar we hadden nu eenmaal onze muzikale idealen. Ik ben min of meer uit de brand geraakt door een engagement in Turftije, waar ik op de bonnefooi naar toe was gereisd. We speelden in een nachtclub in Istanboel en verdienden redelijk. Op de boot waarmee ik terugreisde leerde ik mijn vrouw kennen, een Turkse. Door haar heb ik de Oosterse muziek leren ken nen en waarderen. Theo Loevendie ging pas op zijn 24- ste jaar naar het conservatorium, waar hij is afgestudeerd in de vakken klarinet (1957) en compositie (1959). „Toen ging het langzamerhand beter. Ik kwam er bij de radio in doordat ik het orkest Romance in Jazz mochj; lei den. Verder speelde ik in Boy's Big Band en leidde ik een eigen kwartet, dat later is teruggebracht tot een trio. We specialiseerden ons in het spelen op toonreeksen, een idioom waar ik me vooral op de sopraansax in thuis voel. Door het geven van muzieklessen in Haarlem en Amsterdam kon ik mijn gezin eindelijk eens meer financiële zekerheid geven". Toen orkestleider en medicus Boy Edgar gastcolleges ging geven in de Verenigde Staten, kreeg Theo Loeven die de leiding van Boy's Big Band. Zijn aan Simon Vinkenoog opgedragen compositie „Finch Eye" ging de ge schiedenis in als titelsong voor de tweede lp van dit orkest die bekroond werd met een Edison. Zelf zegt hij er nu dit van: „Die compositie was in muzikaal opzicht het eindpunt voor Boy's Big Band. Ik wilde een progres sieve kant op, maar dat ging met dit op zichzelf voortreffelijk ensemble niet. Daarom is het vorig jaar ontbonden en ben ik met een eigen Jazz Consort be gonnen. „In dit Jazz Consort, een ensemble van vijf blazers, bas en drie slagwerk kan ik mijn huidige jazzideeën hele maal kwijt. Ik heb de leden zorgvul dig uitgezocht, want ik wil mijn mu ziek echt op personen schrijven, niet op willekeurige, direct vervangbare bespelers van een bepaald instrument. Let wel, ik streef niet naar de muzika le chaos in dit ensemble maar naar een grotere persoonlijke vrijheid voor de musici dan er tot nog toe in grcte- re jazzbezettingen mogelijk was" Uit de Nederlandse jazzwereld is Theo Loevendie niet meer weg te den ken, maar ook in de muziek die met de term „serieus" wordt aangeduid, krijgt hij erkenning en dat niet al leen door zijn benoeming aan een con servatorium. Veel toneelstukken zijn door Theo Loevendie muzikaal geïl lustreerd, waaronder onlangs De Smoeshaan en De reuzen van het ge bergte. Van de Johan Wagenaarstich- tiing kreeg hij een opdracht voor het schrijven van een klarinetconcert. „Ik merk nu dat" ik sinds kort ook als componist voor vol word aangezien", luidt Loevendie's laconieke commen taar. Het is deze talentvolle figuur, die zijn creativiteit in twee werelden weet waar te maken, gegund. op de rand zaten van wat voor onze economie nog aanvaardbaar was. Het kabinet wilde, gezien de investeringen van het bedrijfsleven, wel voor een fors bedrag op de kapitaalmarkt lenen. Zou dat zonder spanningen allemaal kunnen worden gefinancierd? Het blijkt nu dat het inderdaad zo niet kan." Minister Roolvink wil met de Stich ting van de Arbeid over een spaarloon praten. Zou dat ertoe kunnen bijdragen om de moeilijkheden van een tekort aan geld op te lossen? „Ik zie er niet zoveel in. Als het lukt is het mooi. Maar is voor een werkne mer een blokkering van zijn loon aan vaardbaar? Bovendien zou zo'n spaar loon waarschijnlijk ten koste van de vrijwillige besparingen werken." Prof. Goedhart kan begrijpen dat de regering de c.a.o. voor de metaalindus trie ongemoeid heeft gelaten. „Zo'n in greep is een drastische zaak. Met een loon- en prijsbeleid kun je overigens al leen maar symptomen van een oneven wichtige economie bestrijden. Als je evenwicht wilt bereiken moet de over heid een goed budgetbeleid voeren. Wanneer dit niet werkt, werkt een loon politiek ook niet. Als het wèl functio neert, functioneert het loonbeleid ook." Dacht u dat de belastingoperatie van minister Witteveen (het wegwer ken van het inflatie-effect in loon- en inkomstenbelastingen) nu in gevaar komt? „Dat geloof ik niet. Er is uit een oogpunt van beheersing van onzé con junctuur geen bezwaar tegen om elk jaar onze belastingtarieven aan te pas sen aan de inflatie. Ik zou graag zien dat dit automatisch gebeurde, zoals de regering nu overweegt. Het moei lijke is wel, dat het inflatie-effect nu over vier jaar móet worden opgehe ven". De socialistische oppositieleider, drs J. M. den Uyl, heeft in zijn reac tie op de maatregelen gezegd dat hij bezwaar heeft tegen een optrekken van accijnzen en wegenbelasting. Hij had liever maatregelen in de vermogens sfeer gezien. „Met vermogensmaatregelen kan je onze economie niet beteugelen. Je kunt bijvoorbeeld een verhogen van succes sierechten verdedigen op maatschap pij-filosofische gronden. Maar niet uit een oogpunt van conjunctuurpolitiek. Als die rechten worden verhoogd, zal er minder geld op de kapitaalmarkt komen. Wat de overheid dus meer aan successierechten zou binnenkrijgen kan ze minder lenen. Ook een optrekken van de vermogensbelasting ligt niet zo voor de hand. Als er een matige ver hoging zou komen levert het ook niet zoveel op". Aan het einde van het gesprek zegt hij: „Ik ben benieuwd hoe het verder zal aflopen". Heeft 'U er een zwaar hoofd in? „Och neen, ik ben niet pessimis tisch. We moeten afwachten. Het zal ook afhangen van de ontwikkelingen in het buitenland". NEW YORK Het hof van beroep in New York heeft bepaald, dat Morton Sobell, die in 1951 wegens medeplichtig heid aan spionage voor de Russen tot dertig jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, onmiddellijk in aanmerking komt om op erewoord te worden vrijgelaten. Sobell stond destijds terecht met het echtpaar Julius en Ethel Rosenberg, dat in 1953 werd terechtgesteld. Het hof van beroep, het op een na hoogste federale gerechtsorgaan, was van oordeel, dat alsnog rekening moet worden gehouden met het feit dat So bell zeven maanden in voorarrest had doorgebracht. Voorts zou de straftijd nog met dertien jaar moeten worden bekort wegens goed gedrag. De 51-jarige Sobell had al zeven ver geefse pogingen gedaan vervroegd ui* de gevangenis te komen. LEEUWARDEN Als alles volgens plan verloopt is de Lauwerszee met Pinksteren afgesloten. Op 24 mei willen de Lauwerszee-Werken het laatste cais son in de afsluitdijk laten zakken. Het sluitgat is nu nog negenhonderd meter breed; er gaan 25 caissons in.

De Vallei | 1969 | | pagina 11