Aanvoerder Dijkstra van DWS optimistisch over komende strijd Verkerk, Schenk, Bols en Nottet naar Inzeil Jan Hein Donner speelde tegen Rus Paul Keres remise Zo speelde Ree tegen Langeweg .Bureau Sportreclame' gaat profwedstrijden organiseren Elftallen DWS en Glasgow Rangers nog niet definitief „Glasgow Rangers niet onverslaanbaar" Laver had weinig moeite met Moore Pers in Deventer „het schip in" Selectie jongste Nederlands elftal Jim Redman niet meer in wedstrijden Nederlanders gaven toon aan bij ijszeilen Matt Busby stopt als manager Koersen in Hilversum Emil Zatopek werd ontslagen Een van de besten Inzet WK 47/2 dit jaar in Groningen De weg naar de derde ronde Vijfde man wordt nog aangewezen Europese titel voor Ed Swart Hoogoventoernooi begonnen Indrukwekkend Onbeweeglijk Boksen voor tv Invasie en de geestelijke gezondheid T s jecho-Slowakije WOENSDAG 15 JANUAW 1969 AMSTERDAM Jos Dijkstra (24), aanvoerder van DWS, ziet de voetbal- strijd vanavond tegen Glasgow Rangers met vertrouwen tegemoet. „Het zal heel erg moeilijk worden, maar een zege van 20 is toch nodig om de volgende ronde te halen. Die Schotten hebben thuis altijd de steun van zo'n vijftigduizend a zestigduizend toeschouwers en daar moet je dan óók nog tegen opboksen. Maar we zullen er voor knokken. Dijkstra, sinds oktober vorig jaar, toen Flinkevleugel werd geblesseerd, aanvoerder, is aan zijn zesde seizoen bij DWS bezig. Als amateur van JOS werd hij voor drieduizend gulden over genomen. In die vereniging, waarin hij op zijn tiende jaar als pupil startte, maakte hij onder leiding van Rinus Michels naam. JOS werd kampioen van Nederland. Dijkstra en met hem vele anderen kregen aantrekkelijke contrac ten voorgelegd en vertrokken. Spijt ervan? Dijkstra aarzelt geen moment. „Nee. Ik heb wel een paar slechte jaren bij DWS meegemaakt, maar de stemming was toch altijd goed. Vergeet niet, dat, toen wij profs waren, wij sterk eergevoelig waren. Een prof voetballer is buitengewoon inhalig. Daarin onderscheidt hij zich van een amateurspeler". Dijkstra neemt geen blad voor zijn mond. „Kijk nou eens naar die affaire- Jongbloed, toen hij tegen Twente zo ver uit zijn doel kwam. Dat is ver schrikkelijk opgeblazen. Die jongen trekt het zich zelf bijzonder aan. Maar vergeet niet hoeveel wedstrijden hij voor ons heeft gewonnen. Voor mij is hij één van de beste doel verdedigers van Nederland". De wedstrijden voor de Jaarbeurs beker acht de Amsterdammer van groot belang voor zijn vereniging. „Je doet internationale ervaring op en dat komt van pas in de competitie. Het Nederlandse voetbal gaat trouwens toch met sprongen omhoog. Neem nu bij voorbeeld Ajax. Die jongens spelen slim. Bij Feijenoord klopt het tactisch ook wel, maar de Ajacieden zetten je toch voor grotere problemen dan de Feijenoorders. Denk nu eens aan die wedstrijd van zondag tegen Feijenoord. Ik kan begrijpen dat je op balbezit gaat spelen als je met 3-0 voorstaat. Maar 1-0, nee, daarin geloof ik niet. Een foutje en het is 1-1. Dan zijn ze toch mooi een punt kwijt". Dijkstra weet, dat zijn elftal niet de zelfde kwaliteiten heeft als Ajax en Feijenoord. DWS moet het meer van zijn inzet hebben. Daarom acht hij zijn ploeg zeker niet kansloos vanavond. SCHIPHOL Glasgow Rangers, van avond in het Olympisch-stad ion te Amsterdam tegenstander van DWS voor de eerste wedstrijd in de derde ronde van het toernooi om de Jaarbeursste- denbeker, is dinsdagmiddag met zes tien spelers op Schiphol gearriveerd. Manager David White achtte het waar schijnlijk, dat de Schotse ploeg in de zelfde opstelling zal verschijnen als af gelopen zaterdag in de competitiewed strijd tegen Hearts of Midlothian (20). „De mogelijkheid bestaat, dat Greig niet zal kunnen spelen, maar ik zal de keus tussen hem en Smith pas enkele uren voor de wedstrijd maken. White was niet van plan om het (ver beterde) kunstlicht in het stadion aan een inspectie te onderwerpen. „Ik heb de avondwedstrijd tegen Ajax gezien en het licht was toen goed. Naar verluidt is er nu nauwelijks verschil meer met daglicht, zodat dit helemaal geen pro bleem is. Drie spelers van Glasgow Rangers speelden vorig jaar met het Schotse nationale elftal mee in de wed strijd tegen Nederland (00): Greig, McKinnon en Henderson. Mathieson kreeg toen ook een invitatie, maar hij liet verstek gaan. DWS-trainer Lesley Talbot gelooft, dat zijn ploeg een redelijke kans heeft tegen de Rangers. „Ik zag ze spelen tegen Hearts en er is niet veel verschil met Chelsea, hoewel er toch een ander systeem wordt gevolgd. Er is bij de Schotten meer ruimte voor de lange 'pass, ze spelen directer". De verwach ting is, dat ongeveer 20.000 toeschou wers de wedstrijd zullen volgen. Talbot zal vandaag pas de definitieve opstel ling bekend maken. De vermoedelijke opstellingen zijn: DWS: Jongbloed; Flinkevleugel, Over weg, Soetekouw en Pijlman; Kammin- ga. Dijkstra en Van der Vall; Seemann, Geurtsen en Rensenbrink. Glasgow Rangers: Martin; Johans- sen en Mathieson; Greig, McKinnon en Watson; Henderson, Penman, Stein, Johnston en Curson. In het van een nieuwe verlichting voorziene Olympisch stadion hielden de Spelers van Glasgow Rangers een korte training. Middenvoor Stein kopt hier de hal in de richting van doelman Erik Sörensen. Hij zegt ervan: „Het minderwaardig heidsgevoel is bij ons verdwenen. We gaan met een versterkte defensie spe len en een „Ausputzer". Schotten en Engelsen leggen toch altijd hetzelfde patroon op het veld. Over de vleugels hoge voorzetten en dan proberen in te koppen. Dan moeten ze op onze verde diging kapot lopen. Wij zijn gaan den ken. Bovendien kunnen die Engelsen en Schotten zich niet omschakelen". De Amsterdamse aanvoerder, ge trouwd en vader van een dochter „mijn vrouw is gelukkig gek op voet bal" betreurt het, dat de wedstrijd tegen Glasgow Rangers juist tussen twee zware competitiewedstrijden valt. „Je hebt te weinig tijd om de spannin gen te ontladen want je moet je direct weer instellen op een volgende wed strijd. Ik zou daarom een winterpauze in het Nederlandse voetbal, net zoals in West-Duitsland, toejuichen. De spe lers kunnen zich dan eens ontspannen. Dat is nodig". SYDNEY Wimbledonkampioen Rod Laver heeft dinsdag in Sydney weinig moeite gehad de derde ronde van de tenniskampioenschap van Nieuw Zuid- Wales te bereiken. In 70 minuten ver sloeg de Australische prof de Zuidafri kaan Ray Moore met 6-3, 6-2, 6-2. Moore, door zijn lange haar en opval lende kleding favoriet bij het publiek, speelde niet slecht, maar Laver stak in ongenaakbare vorm. Voor Fred Stolle was de strijd dins dag afgelopen. De Australische prof ver loor met 15-13, 6-4, 8-6 van de 41-jari- ge Amerikaanse prof Pancho Gonzales. Gonzales, die geen last van de zon en de hitte scheen te hebben, kreeg in de 25e game van de eerste set vijf kansen Stolle's service te doorbreken, maar desondanks verloor hij de game. De Amerikaan was zó teleurgesteld, dat hij zijn racket wegwierp, vlak langs het hoofd van Stolle. Gonzales zorgde in de vroege avond opnieuw voor opschudding door halver wege een dubbelspelpartij van de baan te lopen. De 41-jarige Amerikaanse prof, die met Andres Gimeno tegenover de Spaan se amateurs Manuel Orantes en Anto nio Munoz stond, riep na de tweede set, door de Spanjaarden met 15-13 gewon nen, uit: „Ik ben moe, ik ga weg". Gonzales vertelde later bij de Austra lische kampioenschappen ook niet in het dubbelspel uit te komen. „Ik be dank voor de eer en laat dat aan de jongeren over. Ik ga mezelf niet ver moorden". Orantes en Munoz wonnen de partij, die bij de siand 6-4, 13-15 werd afge broken, reglementair. De 17-jarige John Alexander, die maandag de beroepsspeler Earl Buch- holz uitschakelde, verloor dinsdag in de tweede ronde van de Brit Roger Taylor. De voornaamste uitslagen lui den: Heren-enkel: Roger Taylor (G-Br) - John Alexander (Aust.) 4-6, 9-7, 6-4, 6-4; Tony Roche (Aust.) - Manuel Oran tes <Spa) 8-6, 7-5, 6-2; Rod Laver (Aus) - Ray Moore <Z.Af) 6-3. 6-2, 6-2; John Newcombe (Aust) - Victor Crotta (It.) 6-1, 1-6, 6-1, 3-6, 6-1; Ken Rosewall (Aust) - Bill Bowrey (Aust) 11-9, 6-2, 6-4; Roy Emerson (Aust) - Marty Ries- sen (VSt) 6-8, 7-5, 6-2, 7-5; Andries Gi meno (Spa) - Mal Anderson (Aust) 3-6, 7-5, 18-16, 6-3; Pancho Gonzales (VSt) - Fred Stolle (Aust) 15-13, 6-4. 8-6. Dames-enkel: Billie Jean King (VSt) - N. Marsh (Aust) 6-2, 6-1; Karen Kran- tzeke (Aust) - Frangoise Dürr (Fra) 6-4, 8-6; Margaret Court <Aus) - Kerry Harris (Aust) 6-0, 5-7, 6-2. GRONINGEN Het wereldkam pioenschap biljarten ankerkader 47/2 zal dit jaar van 29 mei tot en met 1 juni in de sociëteit „De Harmonie" te Groningen worden gehouden. Wereldkampioen Marty (Frankrijk), Europees kampioen Schrauwen (Bel gië), Wijnen, Scholte (beiden Neder land), Galvez (Spanje), Navarra, Be- rardi (beiden Argentinië) en een Ja panner het Japanse kampioenschap moet nog plaatsvinden zullen aan het toernooi deelnemen. AMSTERDAM DWS bereikte de derde ronde van de Jaarbeurs- beker door achtereenvolgens Beer schot en Chelsea uit te schakelen. In de eerste ronde werd in België tegen Beerschot gelijkgespeeld (1-1) en thuis gewonnen met 2-1. De bei de ontmoetingen met Chelsea ein digden in 0-0. Het lot moest beslis sen en DWS was de gelukkige. Glasgow Rangers schakelde in de eerste ronde Vojvodina Novisad (Zuidslavië) uit en in de tweede ronde Dundalk (Ierland). AMSTERDAM De technische com missie van de KNSB heeft dinsdag vier rijders definitief aangewezen voor de wedstrijden om de Europese schaatstitel, die zaterdag 25 en zon dag 26 januari in Inzeil worden gehou den, te weten Kees Verkerk, Jan Bols, Peter Nottet en Ard Sohenk. De vijfde man zal pas tijdens de landenwe^strijd van het aanstaande weekeinde tegen Noorwegen aangewezen worden. Men zal dan een keuze maken tus sen Karei te Winkel en Eddy Ver- heyen. Hierbij gaat men uit van de ge leverde prestatie op de 500 meter, die zaterdag wordt gereden. TC-voorzitter Van der Ven verklaar de dit als volgt: „Het is niet aan te ne men, dat Te Winkel of Verheyen zich, gezien hun minder goede sprintkwali teiten, via het klassement na drie afstanden bij de beste zestien plaat sen. Wel zou dit mogelijk kunnen zijn via de uitslag van de 5 kilometer. Bei de rijders namelijk kunnen op deze af stand goed voor de dag komen". Nationaal kampioen Valeri Lavroesj- kin, Valeri Kaplan, Joeri Malitsjin en Alexander Tsjegolev zullen Rusland vertegenwoordigen op het Europese schaatskampioenschap. DEVENTER De pers gaat bij het wereldkampioenschap schaatsenrij den heren, dat op 15 en 16 februari te Deventer wordt gehouden, letter lijk het schip in. Zullen de deelnemers worden ondergebracht in het Motel Apeldoorn en de officials op de Hol- terberg, de persvertegenwoordigers uit binnen- en buitenland zullen scheep gaan op het hotelschip Prin ses Margriet" van de rederij Ketel uit Zutphen, dat een capaciteit heeft van 130 bedden en verder beschikt over 'n eetzaal, een lounge en een bar. Het schip zal komen te liggen aan de Wel le in Deventer op ongeveer 2 km van de kunstijsbaan. Er zal een pendel dienst met bussen worden onderhou den tussen de baan en het schip. LONDEN In Londen vond zater dag jl. de prijsuitreiking plaats van het Europees kampioenschap voor toer- wagenraces 1968, erkend door de Fédé- ration Internationale Automobile. Onder de vijf kampioenen in de di verse cilinder-inhoudsklassen bevond zich ook een Nederlander, namelijk de Hagenaar Ed. Swart, die met Fiat Abarth beslag legde op de titel in de klasse tot 850 cc. De overige titelhou ders zijn: in de klasse 850-1000 cc de Brit John Handley met BMC Cooper, in de klasse 1000-1300 cc. zijn landge noot John Rhodes, eveneens met BMC Cooper, in de klasse 1300-1600 cc de Ita liaan Theodore Zeccoli op Alfa Romeo en in de klasse 1600-2500 cc. de Duit se coureur Emil Kei leners op Por sche. De ambassadeur van Australië in Nederland, de heer C. T. Moodie, heeft gisteren de Nederlandse deelne mers aan de Londen-Sydney-Mara- thon ontvangen en zich uitvoerig over hun belevenissen laten inlichten. V.l.n.r.: Rob Slotemaker, de heer Moodie, David van Lennep en Peter Hissink. Rob Jansen was verhinderd. ZEIST Voor het Nederlands jeugd- elftal, bestaande uit spelers van 14 en 15 jaar, zijn dinsdag zestien spelers ge selecteerd: Jac van der Wardt (Wage- ningen), Rob Gruben (Biervliet), Fred dy Steenbergen (Go Ahead) Siebes Dekker (Apeldoorn), Roel Bogerd (As- peren), Rob Monnee (ADO) Cees Storm (ADO), Barend Hijkoop (ADO), Huub Steevens (FSV), Pierre Bouvrie (MKC), Marinus Bosman (Raptim), Jan van der Plas (Katwijk), Bert Strijdveen (ZAC), Gerrit Kleton (Ajax), Arie Riedijk (Fortuna Vlaar- dingen); Ronald Spelbos (Velox). Het jongste Nederlands elftal speelt in de komende maanden twee inter landwedstrijden. Op 22 of 29 maart is West-Duitsland tegenstander en op 5 april volgt de wedstrijd tegen Enge land in Coventry. Voor die tijd speelt de jeugd een viertal oefenwedstrijden. De eerste is op 25 januari tegen de HVC-jeugd op het KNVB-sportcentrum te Zeist. DURBAN De Zuidafrikaanse mo torrenner Jim Redman heeft besloten zich uit de wedstrijdsport terug te trek ken. Redman werd zes keer wereld kampioen en zegevierde evenzovele ma len in de T.T.'s van het eiland Man. WIJK AAN ZEE De remise in der tien zetten tussen grootmeester Jan Hein Donner en Paul Keres is niet de inleiding geweest tot een vredelievende openingsronde van het 31e Hoogoven schaaktoernooi. Integendeel. Na tachtig denkuren, die de zestien deelnemers aan de grootmeestergroep in eerste zitting produceerden, waren er vijf be slissingen gevallen en de overige par tijen afgebroken. Een beetje veronge lijkt bleef Donner nog uren lang temid den van de slagleverende collega's rond lopen en toonde op verzoek bijna ver ontschuldigend en mopperend op een kranteartikel, waarin het allemaal an ders had gestaan twee varianten, waarvan de één tot winst en de ander tot verlies had moeten leiden. Het be trof een aangenomen damegambiet. Ke res zocht de frisse buitenlucht op, een gewoonte, die de elegante Estlander, tegenwoordig hoofd van een schaak- school en weinig meer by het intensie ve wedstrijdschaak betrokken, naar het uiterlijk te oordelen, opmerkelijk jong heeft gehouden. In die dertien zetten hadden de beide grootmeesters de da me, een loper en twee pionnen van het bord laten verdwijnen, terwijl op het moment, dat Donner (met wit) remise aanbood de torenruil aanstaande was. Tegen het eind van de eerste zitting vielen de beslissingen. Van Scheltinga staakte de strijd tegen Ciric. De Zuid- slaviër achtte de pdrtij van wit zwak gespeeld en besteedde er weinig woor den aan. Van Scheltinga ontdekte ech ter bij een voorlopige analyse, dat hij bij een achterstand van twee pionnen door een andere zet van de xoren rede lijke persiectieven op remise zou heb ben gehad. De Nederlandse kampioen Hans Ree verloor met wit in 29 zetten vart Kick Langeweg, Het was een Nimzo-Indische partij, waarin zwart een voorsprong in ontwikkelig verwierf om daarna via de dame-vleugel en de open e-lijn druk uit te oefenen.Hij besloot het duel met een „aardige" combinatie. Met langeweg en Ciric voerden ook Lombardy, Olafs- sen en Gelier hun eerste partijen tot winst. Lombardy liet uit protest zijn klok bij de eerste zet tien minuten in- Wit: H. Ree (Ned.). Zwart: K. Lange weg (Ned)., Nimzo-Indisch met ver wisseling van zetten. 1. c2c4, e7e6; 2. Pbl—c3, Lf8—b4; 3. Pgl—f3. Pg8—f6; 4. d2—d4, c7—c5; 5. d4d5. d7d6; 6. Lel—d2, 0—0; 7. e2—e3, e6Xd5; 8. c4Xd5, Lb4Xd5; 9. Ld2Xc3, Pf6e4; 10. Lfl—e2, Lc8—g4; 11. Pf3d2, Lg4Xe2; 12. DdlXe2, Pe4X c3; 13. b2 X c3, Dd8—g5; 14. De2—f3, Pb8d7; 15. 0—0, b7—b5; 16. Tal—bl, Ta8b8; 17. Pd2—b3, Pd7—e5; 18. Df3 e2, Pe5c419. Tfl—dl, Tf8—e8; 20. g2g3, Dg5—f6; 21. Tbl—cl, Df6— g6; 22. Pba—d2, Pc4—b2; 23. Tdl—fl, Dg6—f5; 24. c3—c4, pb2Xc4; 25. pd2x e4 b5xc426. De2xc4. h7—h5; 27. h2—h4, Tb8b2; 28. Tel—dl, Te8Xe3; 29. g3— g4, De5. Wit geeft het op. staan, omdat rondlopende fotografen zijn concentratie stoorden. Tegen het eind echter had zijn Spaanse tegenstan der Medina zolang nagedacht, dat hij in slechte stelling de tijd overschreed. Dat gebeurde overigens ook bijna in de meestergroep bij het duel tussen de Ne derlanders Bredewout en Jongsma. Toen beide schakers na in razend tempo met de ene hand gezet en met de andere op de klok te hebben getikt tot bezinning kwamen, waren 47 zet ten gedaan. Zeven waren meer dan ver eist... Indrukwekkend was de wijze waarop Olafson tegen Kavalek met wit de h- pion liet opdringen naar de zesde lijn, De 25-jarige Tsjech, die sinds de Rus sische bezetting van zijn land het ene toernooi na het andere heeft afgewerkt, klaagde over vermoeidheid. Een accep tabel excuus, al kan de opdracht om met zwart te moeten optornen tegen Olafsson die vermoeidheid wel in de hand hebben gewerkt. In de late avonduren weerlegde Bot- winnik met een magnifieke overwin ning op de Zuidslavische meester Osto- jic hetgeen hij de vorige dag met over tuiging had betoogd: namelijk, dat hij te oud is voor het grote schaak. Zeven uur lang zat de oud-wereldkampioen vrijwel onbeweeglijk achter het bord. Van tijd tot tijd het hoofd wat dieper buigend als hij de zetten noteerde. Voor het overige niets. Niet eens een wan deling l^igs de andere borden om te zien hoe zijn concurrenten het deden. Toen de gong voor het diner ging, had hij uit de door Ostojic actief behandel de tarrasch-variant van het Frans een licht voordeel gecreëerd. In de tweede zitting werkte hij nijver verder aan de uitbouw. Tegen tien uur 's avonds uitte hij een licht gebrom ten teken, dat Osto jic beter de strijd kon stacen. Dat deed deze enkele zetten later inderdaad. Hij had goed partij gegeven en er bijna voor gezorgd, dat de drie promivendi uit de meestergroep van het vorig jaar de eerste confrontatie met de grooot- Jan Hein Donner in felle strijd met de Russische grootmeester Paul Keres. meesters met een vijf procent score had den afgesloten. Want tegenover het ver lies van Medina tegen Lombary kwam winst te staan van de Pool Doda op Benkoe. De Amerikaan werd na de her vatting verrast door agressief, optre den van de zwarte dame en verloor Uitslagen: le: P. Benkoe (USA) Z. Doda (Polen) 01E. Geiler (USSR) L. Portisch (Hongarije) 10; F. Olafsson (IJsland) L. Kavalek (Tsj. Slow.) 10; P. Ostojic (Joegoslavië) N. Botwinnik (USSR) 0—1; H. Ree (Ne derland) K. Langeweg (Nederland) 01; J. H. Donner (Nederland) P. Keres (USSR) 1l/t; T. D. van Schel tinga (Ned.) D. Ciric (Joegoslavië) 01; A. Medina (Spanje) W. Lom bardy (USA) 0—1 (t.o.). Meerstergroep: uitslagen 1ste ronde: R. Hartoch (Ned.) H. Kramer (Ned.) VsB. J. Bednarsky (Polen) B. Kurajica (Joegoslavië) 01 (t.o.)N. Cortlever (Ned.) V. Ciocaltea (Roeme nië) V*Vs; N. Grapindasvili (USSR) M. Ujtelky (Tsj.-Slow.) Vt—Vt; H. Wes- terinen (Finland) B .Sandor (Honga rije) 10; T. Krabbe (Ned.) K. Hon- fi (Hongarije) 01; J. Kozma (Tsj. Slow.) E. Schol 1 (Ned.) VtVa; H. J. B. Bredewout (Ned.) A. P. K. Jong sma (Ned.) VtVs. STEINHUDE De 59-jarige Jan Eindhoven is dinsdag op het Steinhu- dermeer bij Hannover Europees kam pioen ijszeilen geworden. Hij is daar mee de opvolger van Bouw van Wijk, die aan het begin van het seizoen een been brak. Meeuwissen eindigde op de derde plaats en Van Staveren werd derde. Slechts de Oostenrijker Reiter slaagde erin zich tussen deze drie Ne derlanders te plaatsen. De eindstand luidt: 1. Eindhoven (Nederland) 19.7 pnt.; 2. Reiter (Oost) 34.0 pnt.; 3. Meeuwis sen (Nederland) 38.4 pnt.; 4. Van Sta veren (Nederland) 48.0 pnt.; 5. Frode (Zweden) 50.7 pnt.; 6. Den Duden (Ned.) 59.8 pnt. AMSTERDAM Me* een garantie van een half miljoen gulden („van het bedrjjfsleven") achter zich zal de NV in oprichting „Bureau sportreclame" de organisatie van professional wieler wedstrijden ter hand nemen. De oprich ters van de NV zijn Siem Waarden burg, die vorig jaar mede de hand had in de eerste na-oorlogse Rotterdamse zes daags*. en Ton Vissers, voorheen me devennoot in de inmiddels ter ziele ge- gane „Intersport". De nieuwe NV heeft inmiddels bij een bouwfirma in Best een demontabele wielerbaan besteld, die onder supervi sie van de Duitse baanbouwer Schur- man zal worden gebouwd. Op dit baan tje zullen in Rotterdam (3 tot en met 9 april in de Energiehal) en Groningen (9 tot en met 15 oktober in de Mar tinihal) zesdaagsen worden gehouden, waarbij de baan dan een lengte heeft van 166 meter. Maar er kunnen uit de beide rechte einden ook stukken ge haald worden, zodat een baantje met een lengte van 133 meter ontstaat. Op deze mini-piste zal van 20 tot en met 26 september de eerste Eindhovense zesdaagse in de Philipsjubileumhal wor den gehouden. Wedstrijdleider bij deze evenementen is de Luxemburger Lucien Gillen, die een lengte van 133 meter (en dan gebouwd door Schurmann) alles zins redelijk vindt. Hij heeft trouwens in zijn actieve tijd zelf gereden op de kleinste piste ter wereld, het 115 meter lange baantje, dat jaarlijks in de stads schouwburg van Aarhus werd opge trokken. Bij de bouw van de baan wordt reke ning gehouden met andere zalen en hal len in ons land, want het koppel Waar denburg-Vissers wil eventueel ook el ders wedstrijden gaan houden. Ton Vis sers zei dinsdag op een persconferen tie bereid te zijn de Amsterdamse zes daagse over te nemen. „Maar dan gaan wij naar de Apollohal". Voor de drie zesdaagsen van de NV zijn reeds gecontracteerd de renners Post, Duijndam, Lykke, Eugen, Renz, MANCHESTER Sir Matt Busby zal aan het einde van dit voetbalsei zoen zijn taak als manager bij Man chester United neerleggen. Busby, een van de bekendste Engelse voetbalper soonlijkheden, heeft 23 jaar bij Man chester United als manage* gewerkt. De 59-jarige Matt Busby zal Man chester niet geheel verlaten, want hij zal de algehele leiding over de club krijgen. Hij begon zijn loopbaan als trainer/coach in 1945 en bracht Man chester United veel successen: het werd vijf keer landskampioen en won twee keer de FA-cup. In 1958 raakte hij bij de vliegtuigramp ki München ernstig gewond en viel zijn jonge ploeg uiteen. Tien jaar later behaalde Man chester United als eerste Engelse club de Europese beker voor landskampi oenen. HILVERSUM De draverij om het amatrice-winterkampioenschap was gis teren in Hilversum het meest sensatio nele nummer. Na een halve ronde werd Bosvink S, gereden door mevrouw P.J. Kooyman- Wagenaar, uitgeschakeld wegens ga lopperen. De combinatie week naar buiten uit, Zevenklapper, volop in op mars, kon er nog omheen, maar AI- louez II, gereden door mevrouw N.J.J. van Dooyeweerd- van Wijk, vloog er bovenop. Mevrouw Kooyman schoot tegen de sintels, bleef even liggen, terwijl Bos vink solistisch de race vervolgde. De koers werd daarom afgebeld, mevrouw Kooyman krabbelde gelukkig weer overeind maar haar paard nam toch niet meer deel aan de hervatting. Dat deed wél Allouez II, die zelfs nog een tweede plaats behaalde, ach ter de even onverwacht zegevierende Y Y Hanover met mevrouw G. Bak ker-Bosch. De uitslagen waren Mandolineprijs, eerste afdeling: 1. Girl Hollandia (F.J. Eerenberg) 1.29.4; 2. Guido Scotch; 3. Godelieve Winn. 3,80, pl. 1,80 1.90 en 1,40. kopp. 7,90, cov. 4,80 Piccoloprijs: 1. Grace Rodney H.G. G. Streng) 1.25,7; 2. Gyas; 3. Enny Six. Winn. 6,10, pl 2,50 3,40 en 3,70 kopp. 10,- cov. 10,30, trio 6122.40. Occarinoprys: 1. For Ever (H. J. Pools) 1.29.3, 2. Guy Volann, 3. Gravin van de Golf. Winn. 5,90, pl. 2,10, 2- en 1,90. kopp. 15,40, cov. 4,90. Amatrice-winterkampioenschap: 1. Y Y. Hanover (mevrouw G. Bakker-Bosch I.23, 2. Allouez II, 3. Boy van Quick. Winn. 10,60, pl. 4,10 5,40 en 4,50, kopp. 18,90, cov. 13,80. Pistonprys: 1. Dead heat Ero Alces» tis van E. (S.A. Hartman) en Erota (J. Verhoeve) 1.25,4, 3. Gold Westlan- dia, Winn. 6,40, 11,70, pl. 3,70 3,30 en 2,- kopp. 13,30 en 27,20, cov. 4,90 en 10.40, trio 858,- en 2286,50. Saxofoon prijs: 1. Donna Hanna (P. Heynen) 1.26. 2. Caruso, 3. Empereur Mac. Winn. 5,60, pl. 1,70, 5,- en 2,80, kopp. 9,70, cov. 20,90. Spinetprijs: 1. Cunwra (B. Leeuwen kamp), 1.24.4, 2. Eddy Six, 3. Danielle Prelesjnik. Winn. 3,80, pl. 2,20, 2, 3,kopp. 6,30 cov. 4,90, trio 139,90 Mandolineprijs, tweede afdelinf' Francis Axworthy (H. J. W. Grift 2. Graaf Callant, 3. Fair Lady. 3.50. pl. 1.70, 2.20 en 1.90, kop. 5.5 II.70. Totale omzeit f 183.398, Bugdahl, Kemper, Oldenburg, Verschue- ren en Sercu. De laatste zal overigens waarschijnlijk niet in Rotterdam aan de start komen, omdat dan ook de Ron de van België draait en hij daaraan de voorkeur schijnt te willen geven. Naast de baanwedstrijden zal de NV ook minstens een twintigtal wegwed strijden voor profs organiseren. Vast staan reeds de opening van het wegsei- zoen met Jan Janssen op 23 maart in Neerbeek, voorts 19 april Elsloo of Meerssen, 30 april Geleen, 11 mei Roo sendaal, 18 mei Schinnen, 25 mei, Ule- straten, 26 mei Hansweert, 31 mei Wor- mer, 7 juni Venhuizen, 8 juni St Wille- brord, 15 juni Munstergeleen, 23 juni Leiden, 24 juni Oostburg, 25 juni Gro ningen, 26 juni Enter, 6 augustus Lem mer, 13 augustus Honselersdijk, 16 augustus De Grote Prijs Willem II in Valkenswaad, 23 augustus Yerseke, 6 september Katendrecht, 20 september De Grote Prijs Gazelle in Dieren en 8 oktober waarschijnlijk Eindhoven. PRAAG „De vroegere lange-af- standsloper Emil Zatopek, een van de meest beroemde Tsjechoslowaakse at leten en tweevoudig Olympisch medail lewinnaar, is ontheven van zijn post op het ministerie van defensie wegens zijn actieve steun aan de progressieve Tsje choslowaakse hervormingspolitiek", zo heeft het tijdschrift „Reporter" mee gedeeld. Het blad van de Tsjechoslo waakse journalistenbond publiceerd* een brief van Ludek Pachman, wiskun dige en Tsjechoslowaakse schaakkam pioen, die bij het ministerie van defen sie tegen het ontslag protesteerde. Pachman zei, dat Zatopek zijn post als opleidingsofficier aan het ministerie van defensie had verloren en dat hij nu de tweede coach was van het atle- tiekteam van het leger in Praag. „Ik geloof, dat vele mensen in dit land het met mij eens zullen zijn, dat een der gelijke status voor een man, die be hoort tot de beroemdste mensen van de afgelopen 25 jaar, onze gezamenlij ke schande is en ik ben niet van plan die schade te dragen zonder te protes teren." Op zaterdag 18 januari om 23.00 uur visie de directe reportage van het visie dedir ecte reportage van het Europese bokskampioenschap in het weltergewicht tussen de Italiaan Silva- no Bertine en de Antilliaanse titelver dediger „Fighting" Mack. Dit gevecht vindt plaats in het Sportpaleis van Bo logna (Italië) en zal worden geleid door de Belgische scheidsrechter Robert Desgain. De commentator is Koen Verhoeff. "DRAAG De invasie door de landen van het Warschaupact in Tsjecho-Slowakije, die de we reld in augustus hevig schokte, heeft misschien de geestelijke ge zondheid van de Tsjechoslowaken verbeterd en zelfs 't aantal licha melijke klachten doen afnemen. Dit is de mening van sommige Tsjechische psychiaters, die mel ding m&ken van een verminde ring van het aantal psychiatrische patiënten, van het aantal .zelf moordkandidaten" en van het aan tal simulanten. Dit alles is vervat in een artikel getiteld ,,Postinvasie-diagnose" in het jongste nummer van het week blad ,,Zitek". Op de vraag of de Tsjechslowaken tengevolge van de invasie psychologisch zijn ont spoord, antwoordde dr. M. Plzak, dat het tegenovergestelde is ge beurd en dat ,,in tegenstelling tot hetgeen de leek verwachtte" het absolute aantal patiënten is ver minderd. Hij merkte trouwens zelf ook op, dat het opbellen van wat de Tsjechen „het vertrouwensnum- mernoemen, waarmee "zelf moordkandidaten" over hun pro blemen kunnen praten van plm. achttien maal per dag voor au gustus is verminderd tot acht maal per dag. „Op het ogenblik neemt het weer langzaam toe, maar het heeft (volgens dr. Plzak) nog niet het peil van voor augustus bereikt; de vorige week hadden we in een psychiatrische kliniek voor het eerst in tien jaar een paar plaat sen vrij in de mannenafdeling" Hij gaf toe dat er ook sympto men van verdriet en neerslachtig heid zijn, maar deze zijn natuur lijk en kunnen niet worden be schouwd als een ziekte. HEERLEN Aan opgelopen verwon- lingen na een val van 9 meter van en werkvloer in de Oranje Nassau- .nijn III te Heerlerheide is gisteren de 39-jarige schachthouwer F. Simons overleden.

De Vallei | 1969 | | pagina 17