Vèenendaals dagblad Serie experimenten kan beginnen Buiten Explosie op „Enterprise" eist 25 doden Johnson wil dialoog met Russen hervatten Zware strijd in Vietnam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Subsidie voor Nederlandse kunstmaan- studie 6 ton Nieuwe Ford in Brussel JAMIN Voor 1 april geen Turmac-pakjes van vijfentwintig VRIJWILLIGE BRANDWEER (700) NEEMT ONTSLAG Bom raakte los van vliegtuig I Ai en toe 'n bui Zoölogisch wedervaren EXPERIMENT engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijs! Britse handelsbalans groter tekort SOJOEZ T.V. BOM RECHTER BESLIST: LAATSTE „STATE OF THE UNION" Overschot ARP wil met PPR „goede contacten" ONTVANGER ZOU 26.000 HEBBEN VERDUISTERD Commissaris koningin wil 10.000 voor „comité medische faculteit Twente" VORIG JAAR 335.000 PERSONENAUTO'S VERKOCHT Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0.25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 112.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 15 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 12 SOJOEZ-5 MET 3 MAN NAAR ONTMOETING SJALATOF DEN HAAG Dc Nederlandse re gering draagt maximaal zeshonderd duizend gulden bij in de kosten van 'n voorstudie van de bouw van een Ne derlandse astronomische kunstmaan. Minister De Block (Economische Za ken) heeft die steun gisteren toege zegd aan een industrieel consortium dat is gevormd door Philips en Fokker. De subsidie is verleend voor de helft van de kosten van de voorstudie, maar mag een bedrag van zeshonderddui zend gulden niet te boven gaan. Met de voorstudie zal ongeveer een jaar zijn gemoeid. Enige jaren geleden, toen Philips en Fokker zich met hun voorstel voor een nationaal ruimte vaartproject tot de regering wendden, schatte men de duur van die voorstu die op negen maanden. De voorstudie zal worden uitgevoerd in nauwe samenwerking met werk groepen van de Nederlandse commis sie voor geofysica in Groningen, Lei den en Utrecht. De voorstudie moet uitmonden in een rapport aan de rege ring, dat een uitvoerig ontwerp en een kostenschatting zal bevatten. De leiding van het industriële con sortium is toevertrouwd aan dr. J. H. Greidanus, directeur ontwikkeling van Fokker. Zie elders in dit blad: „Lancering niet vóór 1973". \Tergezelden wij in Buiten" van x29 nov. '67 prof. dr. Bernh. Grzimek op zijn boeiende trip door de dierenwereld van Europa en de Sovjet-republieken („Wilde dieren, blanke mannen"), thans neemt deze vermaarde bioloog en publi cist ons veel verder mee van huis. nl. naar het vijfde continent. Deze fascinerende originele zoölogische reisbeschrijving is getiteld: ,.M e t Grzimek in A u s t r al i werd uitgegeven door N. Kluwer N.V. te Deventer en kost 29.50. In deze zakelijkheid gaat een bij zondere visie schuil op de fauna van een werelddeel, die nog heel wat onbekends verbergt van haar oerbevolking,, o.w. wel 100 soorten buideldieren. Onder deze treffen wij eierleggende viervoeters aan, die hun kroost langdurig in de buikholte zogen en voorts andere ongeloofwaardige figuren, als wombatskoala's, mieren-egels, vogelbekdieren, varanen en kleu rige vogels in tal van soorten. Niemand, die over deze en vele an dere schepselen zo spannend, be grijpelijk en meeslepend weet Ie vertellen als ae schrijf lustige en praatzieke directeur der Frankfor- icr „Zoo", natuurbeschermer pur- sang en wereldreiziger. Hij werd beroemd &m zijn boeken over de Afrikaanse wildparadijzendoch ook in andere uitgaven legt hij niet alleen veel kennis aan de dag, maar weet deze ook op onderhou dend populaire wijze over te dra gen. Dit blijkt uit zijn jongste oeuvre over Australië, aan welk land we eigenlijk nooit veel aan dacht hebben geschonken, ook al werd het 3'/t eeuw geleden door de Nederlander Abel Tasman ontdekt De auteur betrekt ook Nw.-Guinea in zijn beschouwingen en dit moge een tweede impuls zijn om zich dit modern uitgegeven royale werk (300 blz.. -88 foto's - gekl. en zwart! wit - kaartjes enz.) aan te schaffen. 15 jan. 1969 A. B. WIGMAN MOSKOU De Sovjet-Unie heeft vandaag de Sojoez-5 gelanceerd niet drie kosmonauten aan boord. Dit ruimteschip is kennelijk onderweg naar een ont moeting met de kosmonaut Vladimir Sjatalof, die sinds dinsdag in een baan om de aarde cirkelt. Volgens Tass maken de drie kosmonauten aan boord van de Sojoez-5 het uit stekend. Het zijn commandant Boris Volynof. ingenieur Alexei Jelisejef en ingenieur Jefgeny Khroenof. Radio-Moskou heeft bekendgemaakt, dat de twee ruimteschepen begonnen zijn gezamenlijke experimenten uit te voeren. Het doel van deze manoeuvres is nog niet bekend. Het is de eerste maal sinds juni 1963, dat de Sovjet-Unie in de ruimte experi menteert met twee bemande capsules. Het is tevens de eerste maal dat de Sovjet-Unie vier kosmonauten tegelijk in de ruimte heeft. Volgens Tass werd de Sojoez-5 gelanceerd om 08.14 uur. De Sojoez-4 werd dinsdag om 08.39 uur gelanceerd. De Sovjet-Unie had dinsdag, zoals altijd onaangekondigd, een bemand ruimteschip gelanceerd. Het was de „Sojoez-4, Amoer". genoemd naar de rivier in het uiterste oosten van de Sovjet-Unie. Het ruimteschip wordt be stuurd door overste Vladimir Sjatalof. Het steeg om 08.30 uur van de ruim tebasis Baikonoer omhoog, en kwam in een baan om de aarde met klein ste afstand 173 km en grootste 225 km. Sjatalof meldde dat alles goed was verlopen en begon later aan de hem opgedragen taken. De lancering was op de band vast gelegd en werd anderhalf uur later gelegd en werd anderhalf uur later door de Sovjetrussische televisie uit gezonden. Daarna volgde een recht streekse uitzending uit de Sojoez-4. waarin Sjatalof te zien was, terwijl hij bezig was met zijn werk. Hij zat op de bestuurdersplaats, naast hem was een lege zetel. Sjatalof vertelde dat er verscheidene televisiecamera's aan boord zijn, waarvan twee aan de buitenzijde zijn aangebracht en waar mee o.m .de aarde kan worden waar genomen. Het ruimteschip draait in ongeveer anderhalf uur eenmaal om de aarde in een baanhoek van 51 graden en 40 minuten, zodat het achtereenvolgens over alle bewoonde gebieden zal trek ken wanneer het lang genoeg in zijn baan blijft. De correspondent van ra dio-Praag berichtte uit Moskou, dat de Russen een gewaagde poging gaan on dernemen. Sjatalof zou van plaats gaan verwisselen met een ruimtevaarder, die heden met de „Sojoez-5" werd ge lanceerd. Beide ruimteschepen zullen dan aan elkaar gekoppeld worden, waarna de ruimtevaarders eikaars plaatsen gaan innemen.Volgens radio- Praag zou de „Sojoez-4" aanvankelijk maandag al gelanceerd moeten zijn, maar was de lancering om onbekende redenen uitgesteld. De Sojoez-ruimteschepen zijn niet ontworpen voor bemande vluchten naar de maan en verder. Vermoede lijk zijn zij voorlopers van een be mand ruimtestation. Deskundigen in Baikonoer noemen het ruimteschip de BRUSSEL Op de jaarlijkse auto tentoonstelling van Brussel is een novi teit te zien de Europese Ford Capri, die tot de laatste drie dagen van de ten toonstelling in zilverpapier gewikkeld zal blijven. De auto is het afgelopen weekend op Capri aan enkele autojournalisten ge toond. Zij hebben plechtig moeten ver klaren, er niet voor 24 januari over te schrijven. In de pers zijn echter al en kele foto's van de nieuwe wagen ver schenen. De Ford Capri zal leverbaar zijn met zowel Britse als Duitse vier en zes ci linder Ford-motoren met inhouden van 1300 tot 2300. In totaal zullen op de tentoonstelling met een oppervlakte van 7 ha 90 mer ken personenautomobielen en 60 mer ken trucks uit 12 landen te zien zijn. In de 12 dagen, die de tentoonstelling open zal zijn, worden 700.000 bezoekers ver wacht. ADVERTENTIE morgen LONDEN Rekening gehouden met inkomsten en uitgaven van dienstverle ning sluit de Britse handelsbalans met een tekort van 55 miljoen pond sterling over december, vergeleken met een te kort van 16 miljoen over de voorafgaan de maand, zo heeft de Board of Trade het Britse ministerie van Economi sche Zaken medegedeeld. De uitvoer verminderde van 562 miljoen tot 532 miljoen Pond en de heruitvoer van 19 miljoen tot 17 miljoen pond sterling f.o.b. De invoer daalde van 651 miljoen tot 646 miljoen pond C.I.F. De cijfers zijn gecorrigeerd voor seizoensinvloe den en omvatten niet de aankopen van Amerikaanse vliegtuigen. sleutel daarvoor, doordat de beman ning van het ene in het andere schip kan overstappen. Prof. Blagonravof noemde de Sojoez „het ruimteschip van de toekomst". Lancering van ruim teschepen naar planeten en maan kost vanaf een ruimtestation veel minder energie dan rechtstreeks vanaf de aarde. De Sojoez kan drie en vermoe delijk zelfs vijf man bevatten en 30 da gen rond de aarde blijven cirkelen. Sjatalof is 41 jaar, gehuwd met Moe- sa Ionwa en heeft twee kinderen. Hij is opgeleid aan de luchtvaajrtschool in Katsjino en werd in 1963 in de ge lederen van de Sovjetrussische ruim tevaarders opgenomen. Tass deelt mee, dat de astronaut Sjatalof in de vierde omloop de koers van zijn Sojoez-4 gewijzigd heeft. Dit was opgenomen in het programma. Het schip cirkelt nu elke 88.75 minu ten om de aarde op afstanden varië rend van 237 tot 207 km. De inclinatie van de baan blijft 51 graden 40' minu ten. De vlucht van kolonel Vladimir Be- regovoy met de Sojoez-3 in oktober van het vorig jaar was de eerste ge slaagde bemande vlucht. Tegelijker tijd met de Sojoez-3 was de onbeman de Sojoez-2 in de ruimte. De vlucht met de Sojoez-1, in april 1966 eindigde met de tragische dood van kosmonaut Vladimir Komarof, die met het ruimteschip te pletter sloeg bij de terugkeer op de aarde. Tussen april 1966 en oktober 1968 heeft de Sovjet-Unie verschillende on bemande vluchten uitgevoerd. Men neemt aan dat daarbij voorna melijk de terugkeer naar de aarde is getest, teneinde herhaling van het dra ma met de Sojoez-1 te voorkomen. Binnen 45 minuten na de lancering begon de Moskouse televisie een uit zending van de op de band opgenomen beelden uit he«t lanceringscentrum. De omroeper zei dat het een „moeilijke" uitzending zou worden wegens de mist in het gebied. Men zag de drie astronauten naar de raket toelopen, gevolgd door fotografen en verslaggevers, De buitenlandse pers was niet voor de lancering uitgenodigd. De drie kosmonauten stapten in de lift langs de raket en de camera volgde de lift, terwyl deze naar de top van de ra ket steeg. Bij de ingang van het ruim teschip wuifden de kosmonauten de mensen op de grond een hartelijk vaar wel toe. Zij zwaaiden met hun bontmutsen. „Het is hier koud" zei de omroeper. De lancering werd bijgewoond door Boris Jegorof, die deel uitmaakte van een missie van drie kosmonauten in 1964. Terwijl het aftellen voortging, werd de steunstellage rond de raket weggehaald, en kwam de raket vrij te staan. Met een enorme explosie van de vier raketmotoren, vuur en rook, verhief de raket zich langzaam en verdween in de lucht. De camefa volgde het gebeuren. „Daar gaat ie" riep de omroeper en thousiast uit. Even later zag men opnamen vanuit de cabine van de Sojoez 5. Twee van de drie kosmonauten kwamen in het beeld en lachten en wuifden naar de camera. Het hoogste punt van de baan van de Sojoez-5 zal 230 km boven de aarde lig gen. het laagste 200 km. De baan be schrijft een hoek van 51.4 graden met de evenaar. Deze hoek is precies gelijk aan die van de Sojoez-4. terwijl de baan ook verder vrijwel identiek is met die van de gisteren gelanceerde Sojoez. PEARL HARBOUR Het Amerikaanse atoomvliegdekschip Enterprise (36.000 ton), dat tijdens oefeningen in de Stille Oceaan op ongeveer 120 km te zuidwes ten van Honoloeloe door een serie zware ontploffingen werd getroffen, is de ma rinehaven Pearl Harbour binnengelopen. Volgens een officiële opgave van de marine hebben de ontploffingen en een daar na» gepaard gaande dubbele brandhaard, aan 25 opvarenden het leven gekost, terwijl 86 tot 100 man zijn gewond. Ook is er een nog onbekend aantal vermisten, die door de ontploffingen van boord werden geslingerd. Een verslaggever van de Hawaiiaan- se radio, die boven het oorlogsschip heeft gevlogen, heeft gemeld dat onge veer 10 vliegtuigen vernield zijn en dat de ontploffingen drie metersbrede kraters in het vliegdek hebben gesla gen. Getuigen van de aankomst van de „Enterprise" in Pearl Harbour kon den zien dat vooral het achterschip van het atoomvliegdekschip onder de ramp heeft geleden. Op het vlieg dek waren, temidden van andere wrak stukken, duidelijk twee vliegtuigwrak ken te onderscheiden. Marinedeskundigen beginnen van daag nog met een onderzoek naar de toedracht van de ramp op Amerika's grootste oorlogsschip Naar mededeling van de marine, ontstond de serie ontploffingen door een bom. die van een landend vlieg tuig losgeraakt was, waarna nog 11 of 12 andere explosies volgden. Vierenveertig ernstige gewonden zijn reeds overgebracht naar het Tripier legerhospitaal te Pearl Harbour. Een veertigtal anderen wordt in het mili tair hospitaal van Honoloeloe verwacht. De patiënten onder hen die er het ern- stigt aan toe zijn, zullen voor verdere behandeling worden overgebracht naar het Brooke militair hospitaal in Texas. Naar de vermisten van de „Enter prise" wordt gezocht door het begelei- dingsflottilje van het vliegdekschip, een onderzeeboot jager en een met ra ketten uitgerust fregat, en vliegtuigen en helikopters van de marine en de kustwacht. De „Enterprise" heeft een belang rijke rol gespeeld in de luchtoorlog tegen Noord-Viëtnam. Het schip dat 444 miljoen dollar (ruim anderhalf miljard gulden) heeft gekost, is 335 meter lang en 94 meter breed, terwijl het zo hoog is als een gebouw met 23 verdiepingen. Het vliegdek heeft een oppervlakte van twee hectare. Er zijn normaal 4600 opvarenden op het schip. Een archieffoto raw het Amerikaanse vliegdekschip Enterpriseaan boord waarvaè.zichxeen Üehtal ontploffingen hebben voorgedaan. Vermoe delijk zijn er veel slachtoffers. De schade wordt groot genoemd. De 36.000 tons Enterprise is het grootste oorlogsschip ter wereld. Acht kernmotoren zorgen voor de voortstuwina. Er zijn 4.600 man aan boord en tachtig vlie- tuigen. WASHINGTON President Johnson heeft zjjn laatste „State of the Union"- boodschap tot het congres aangegrepen voor het bepleiten van hervatting van de dialoog met Rusland ter vermindering van de kernbewapening. Zonder ver mindering van de bewapening der super-mogendheden kan de mensheid de toe komst slechts met angste tegemoetzien. zo betoogde de president. Een tweede punt in het buitenlands beleid waarop Amerika naar vrede streeft, is komst slechts met angst tegemoetzien, zo betoogde de president. De scheidende president zei het te betreuren dat het nog niet mogelijk is geweest de vrede in ZuidtViëtnam te herstellen. Hij vond de vooruitzichten op vrede echter „gunstiger dan ooit te voren sinds Noord-Viëtnam vier jaar geleden zijn invasie met geregelde troepen begon". Wat betreft de crisis in het Midden- Oosten stelde de president zich nog maals volledig achter de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. De vijandelijkheden in dit gebied moeten worden beëindigd. Zij vormen niet alleen voor Israël en de Arabi sche staten, maar ook voor de hele wereld een bedreiging. Over Europa zei Johnson: „Wij moe ten de pogingen om tot regionale sa menwerking te komen blijven steunen. Wij houden ons in het bijzonder bezig met de samenwerking in West-Europa. De enige weg die Europa de gelegen heid zal bieden een grote rol in de we reld te spelen is die van voortgang op weg naar de eenheid. Amerika bljjft De scheidende president Johnson heeft dinsdag de State of the Union" de jaarlijkse boodschap tot het Congres, uitgesproken. Op de foto ont vangt de president na zijn rede een staande ovatie. Achter hem links vice- president Humphrey en rechts speak er John McCormack. bereid samen te werken met een ver enigd Europa als partner, op basis van gelijkheid". In een terugblik op de vijf jaar die hij in het hoogste ambt heeft doorge bracht wees de president met trots op de vooruitgang op sociaal gebied, maar juist hierop hebben de Amerikanen nog veel verplichtingen te vervullen. „Ver breking van deze verplichtingen zou een tragedie voor ons land betekenen", zo waarschuwde hij. De president drong aan op verhoging van de pensioenen van 55 tot 80 dollar per maand. In de begroting, die van daag aan het congres zal worden voor gelegd, is een aanbeveling opgenomen voor het uitgeven van 3,5 miljard dol lar voor de opleiding van armen voor beroepen. In het nieuwe begrotingsjaar moet met de bouw van 50. wonin gen voor behoeftige gezinnen worden begonnen, dit is tienmaal meer dan het gemiddelde voor dit soort woningen in de laatste 10 jaar. „Een van de grootste teleurstellingen die ik bij het neerleggen van mijn ambt meeneem", is volgens Johnson de weigering van het Congres een wet aan te némen die voor registratie van vuurwapenbezitters en invoering van een vergunningenstelsel voor vuurwa pens. De president maakte bekend dat het huidige begrotingsjaar zal worden af gesloten met een begrotingsoverschot van 2,4 miljard dollar, terwijl voor het op 1 juli beginnende, nieuwe begro tingsjaar een overschot van 3.4 mil jard dollar wordt verwacht. Deze overschotten vormen een ver heugend contrast met het recorddeficit van 25,2 miljard dollar in het begro tingsjaar 1967/1968. De post verdediging is door een ver hoging met 500 miljoen op 81,5 miljard dollar gekomen, waardoor zij 45 pro cent van alle uitgaven beslaat. DEN HAAG De ARP wil goede contacten blijven onderhouden met de PPR. Dit schrijft het moderamen van het Centraal comité van de ARP aan het partijbestuur van de Radicalen. De brief is een antwoord op de brief waarin zij meedeelde voortzetting van het gesprek met de ARP weinig zin vol te vinden en het resultaat van de besprekingen in de Groep van Acht tien (tussen ARP, CHU en KVP) te AMSTERDAM Turmac zal tot 1 april moeten wachten met het in de winkels brengen van pakjes Peter Stuy- vesant en Pall Mali Export van 25 stuks. De president van de Amsterdam se rechtbank heeft gisteren de sigaret- tenfabriek verboden daar nu al toe over te gaan. De directie van Turmac heeft gezegd dat zij direct na 1 april met verpakkin gen van 25 stuks van deze merken zal komen en ook van het door haar geïm porteerde merk Gauloise. De president van de Amsterdamse rechtbank deed uitspraak in een kort geding dat vier sigarettenfabrikanten tegen Turmac hadden aangespannen. Inzet van het proces was het plan van de Amsterdamse sigarettenfabriek om rond de helft van deze maand de ge noemde merken in verpakkingen van 25 stuks te brengen tegen de prijs van f 1,75 per pakje. De president verbood Turmac voor 1 april eeh assortiment sigaretten op de markt te brengen dat in merk en prijs afwijkt van hetgeen de fabriek op 31 de cember voerde. De fabrikanten maakten vorig jaar de afspraak tot 1 april geen verandering te brengen in hun prijzen en merken. Turmac meende echter dat de overeenkomst de mogelijkheid in hield al in het eerste kwartaal van dit jaar van het gevoerde assortiment af te wijken. De president stelde op over treding een dwangsom van 100.000 gul den per dag. De vier fabrikanten die het kort ge ding tegen Turmac hadden aangespan nen, hebben nog geen plannen de inhoud van een pakje sigarette na 1 april ook van 20 op 25 stuks te brengen. UTRECHT Onder verdenking van verduistering van f 26.000 uit de ge meentekas heeft de politie gisteren de 61-jarige gemeente-ontvanger van Maartensdijk P. K. aangehouden. Hij zal morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie. ENSCHEDE De commissaris der koningin in de provincie Overijssel is van plan een subsidie van 10.000 gulden voor t^ stellen voor het „Actiecomité medische faculteit Twente". De voorzit ter van het provinciaal bestuur, jonk heer mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, tevens president-curator van de Technische Hogeschool Twente, zei dit gisteravond in het gebouw van de hogeschool tijdens de start van een actie, die er toe moet bijdragen dat de achtste medische faculteit in Twente zal worden gevestigd. Aan de minister van onderwijs is een telegram gezonden met het verzoek te bevorderen dat de achtste medische fa culteit in Twente wordt gevestigd. ROTTERDAM Do zevenhonderd vrijwilligers van de Rotterdamse brandweer hebben gisteravond laat be sloten collectief ontslag te nemen. Tot de datum van hun ontslag 1 april willen zij alleen nog in uiterste noodzaak worden gealarmeerd. De leiding van de vrijwilligers, het college van hoofdlieden, had gistermor gen zijn ontslag al bij B. en W. van Rotterdam ingediend. De brandveiligheid van de stad komt volgens wethouder J. Worst niet in ge vaar. Er is een sterke beroepskern van ongeveer driehonderd man. Blij ven de vrijwilligers bij hun besluit, dan zal de beroepsbrandweer op korte termijn met dertig tot veertig man moeten worden uitgebreid. De beslissingen van de hoofdlieden en van de manschappen volgden, na dat twee van him vertegenwoordigers gistermorgen een vergadering van wethouder Worst met de commissie voor economische aangelegenheden uit de gemeenteraad hadden bijgewoond. Het verloop van dat gesprek gaf de president-hoofdman, de heer J. J. Os- ter, in het dagelijks leven rijkshoofd inspecteur voor het verkeer, aanleiding onmiddellijk de tevoren getekende ont slagbrieven in te leveren. De vertegenwoordiger van het ka der en de manschappen, de heer W. de Korte, pleegden gisteravond eerst nog overleg met de besturen van de verenigingen van vrijwilligers. Daar na werd besloten ook de al bij voor baat door de manschappen getekende ontslagbrieven in te leveren. Het geschil tussen de vrijwillige brandweer en het gemeentebestuur van Rotterdam gaat om de plaats van de vrijwilligers na een reorganisatie die de wethouder noodzakelijk acht. De opkomst van vrijwilligers was over dag door verschillende oorzaken min der. De drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel hebben zich dins dag in een brief aan de leden van de Rotterdamse gemeenteraad unaniem achter het beleid gesteld van wethou der J. Worst inzake de reorganisatie plannen. SAIGON In drie grote gevechten in Zuid-Viëtnam zijn dinsdag meer dan 250 rebellen en Noordviëtnamezcn om het leven gekomen. In de provincie Tay Ninh, 95 km ten westen van Saigon, raakte een Ameri kaans konvooi in een hinderlaag van de Viët-Cong. Na een stryd van zes uur, waarby aan Amerikaanse zijde vliegtuigen en tanks werden ingescha keld, moest de Viët-Cong terugtrekken met achterlating van 122 gesneuvelden en drie gevangenen. Aan Amerikaan se zijde bedroegen de verliezen vol gens een woordvoerder zeven doden en 10 gewonden. Te Moe Hoa, 80 km ten westen van Saigon, ondernamen Zuidviëtnamese speciale troepen, gesteund door heli kopters, een aanval op Viët-Cong-een- heden, waarvan 43 man sneuvelden. Ook werden 15 verdachte personen ge vangen genomen. Over verliezen aan regeringszijde is niets bekendgemaakt. Verder zuidelijk, in de provincie Kien Phoeong, evenals Moe Hoa aan de grens met Cambodja, werden 96 Viët- Cong-leden en Noordviëtnamezen ge dood in een gevecht met Zuidviëtna- mezen, dat enige uren duurde. De re geringstroepen leden lichte verliezen. Vier Amerikanen werden gewond. Aan de Zuidviëtnamese oostkust, 20 km ten noorden van de stad Phan Thiet leverden Amerikaanse parachu tisten slag met met Viët-Cong-eenheid, waarvan 15 man sneuvelden. Aan Amerikaanse zijde bedroegen de ver liezen drie doden. AMSTERDAM Volgens de kente kenregistratie van de RAI zijn er in 1968 334.675 personen- en combinatie- auto's verkoch*. In 1967 bedroeg de verkoop 263.588 stuks. „Deze toename met 27 pet houdt in, dat na de terugval in 1966 en 1967 thans aan een inhaalvraag is voldaan. De marktverstoring door het zg. „Von deling-effect" behoort daarmee tot de verleden tijd. In feite is de afzet nu op een niveau gekomen dat bij een niet kunstmatig onderbroken groei eveneens bereikt zou zijn," aldus de mededeling van de RAI. De autoverkoopcijfers van de laatste zes jaar luiden: 1963: 181.853. 1964: 226.090, 1965: 303.789, 1966: 213.389, 1967 263.588. 1968: 334.675. f1 i i I Boven de Britse eilanden hand- J 1 haaft zich een depressie. In de nacht en ochtend trok een rand- storing ervan, vergezeld van regen, J in noordoostelijke richting over ons j land naar Denemarken en Duits- j land. Inmiddels verplaatst de hoofd kern van het lagedrukgebied zich in het komende etmaal over Ier land in de richting van het Engelse Kanaal. Samenhangend hiermee zal in ons land de wind krimpen naar richtingen tussen zuid en zuidoost. Tijdens opklaringen kan ook in de nacht daarbij het kwik plaatse lijk een enkele graad onder het vriespunt dalen. Morgen overdag kan hier en daar een bui tot ontwikkeling komen. Morgen: zon op 08.41; onder 17.00 uur. Maan op 07.51; onder 14.13

De Vallei | 1969 | | pagina 1