Russisch vredesvoorstel maakt enige kans Vliegramp eist 26 slachtoffers ader en zoon in strijd om Spaanse troon PREMIER ESJKOL VALT FRANKRIJK AAN Laatste grote treinrover krijgt vijfentwintig jaar Bod op Punch Begrip Vredesgesprek in Parijs tot half februari stil De Gaulle bezorgd over Libanon Komediante op straat Over de grenzen Duits hof test 'proces over Auschwitz Bomaanslag op Charles ïrenet indhoos trof Sestri Leva ïite Rosa Luxemburg stierf 50 jaar geleden S.S.' er kreeg levenslang DON JÜAy ROOS OP JUAJS-CARLOS Libanon VIERLING IN VALENCIA WILLY BRANDT HEEFT MAO-GRIEP Tomaten Procedure Raam Onbekende Nederlander meldde zich in België WOENSDAG 15 JANUARI 1969 De charmante 20-jarige Amerikaanse straatcomediante Susan Keeley, die op 29 januari deel zal nemen aan het comediantenconcert in de Londense Albert Hall. MADRID De twee belangrijkste Spaanse troonpretendenten, prins Juan. graaf van Barcelona en zijn zoon prins Juan Carlos, schijnen dinsdag voor het eerst openlijk onmin te hebben. Twee Spaanse persbureaus berichtten, dat de graaf in een brief aan José Maria Peman, de president van zyn particuliere raad. heeft geschreven, dat een onlangs door prins Juan Carlos toegestaan interview voor hem als een volkomen verras sing kwam. In het interview van 6 januari zegt prins Juan Carlos: „Het is logisch dat zij die de dynastieke beginselen het meest trouw zijn, zich bepaalde opoffe ringen getroosten wat betreft hun aspi raties." Dit zou erop kunnen wijzen dat hij niet langer vasthoudt aan het principe dat hij nooit tegen de wil van zijn va der. de Spaanse troon zou bestijgen. In de brief aan Pemar verzoekt prins Juan de raad op korte termijn bijeen te komen, om de verklaringen van prins Juan Carlos nader onder de loupe te nemen. In de brief, aldus het persbureau Europapress, zet prins Juan tevens zijn positie uteen en somt de verplichtin gen op die hij tegenover de Spaanse 'publieke opinie meent te hebben als titulair hoofd van de dynastie. Uit de eerste bprichten na de publi- katie van het interview van de zijde van monarchisten werd de indruk ge wekt, dat prins Juan Carlos overleg had gepleegd met zijn vader, voor hij zijn verklaringen aflegde en dat hij prins Juan, groter belang scheen te hechten aan het behoud van de monar chie dan aan het feit of hij zelf ooit nog de troon zou kunnen bestijgen. De voorkeur van generaal Francisco Franco gaat uit naar prins Juan Carlos. BONN Voor het Bundcsgerichts- hof, de hoogste Westduitse rechtbank, is de behandeling begonnen van de re visie-aanvragen van een der belang rijkste oorlogsmisdadigersprocessen het zg. eerste Proces-Auschwitz, dat vier jaar geleden in Frankfort werd gevoerd. Van de twintig beklaagden, die toen terecht stonden, is voor vijf tien revisie aangevraagd. Onder hen zijn beruchte figuren uit het voormalige vernietigingskamp, zo als de S.S.-beul Boger, de kamparts dr. Lucas, en de S.S.'ers Kaduk, Mulka, Capesius en Pery Broad. Het eerste Proces-Auschwitz begon op 20 december 1963 en omvatte 181 zittingsdagen waarop onder meer 350 getuigen uit negentien landen werden gehoord. Op 19 augustus 1965 werden zes beklaagden veroordeeld tot levens lang tuchthuis en elf tot tuchthuis straffen van vier tot veertien jaar. Drie verdachten werden vrijgesproken. Levenslang kreeg de S.S.-er Ober- scharführer Wilhelm Boger (62). de uitvinder van de „Bogerschommel", een martelwerktuig waarop talloze ge vangenen zijn doodgeknuppeld. De S.S. Obersturmführer dr. Franz Lucas (57) werd vooral bekend, toen hij na hardnekkig ontkennen in een spectacu laire bekentenis moest toegeven dat hij op het perron van Auschwitz dui zenden mensen voor de gaskamers had „geselecteerd". Alle zes tot levenslang veroordeel den hebben revisie aangevraagd; even zo negen van de elf die beperkte tucht huisstraf kregen. Bovendien heeft de officier van justitie om revisie ge vraagd van de vrijspraak voor de tandarts van Auschwitz, dr. Willy Schatz. Bij acht van de mannen met beperkte vrijheidsstraffen is ook van de kant van de officier van justitie re visie gevraagd. De behandeling voor het Bundesge- richtshof, zal zeker een maand duren. Het proces wordt een dispuut tussen vakjuristen PARIJS Op de Franse zanger Charles Trenet is een bomaanslag ge pleegd. Toen hij in zijn villa aan de oever van de Marne een brief aan het schrijven was, ontplofte in zijn brieven bus een bom. Terwijl de politie zich over jet motief van de aanslag het hoofd brak, was het enige commentaar van de zanger: „Ze ker, ik heb een chanson met de titel „Boum"...Maar desalniettemin....". LONDEN Het plan van de Sovjet unie voor vrede in het Midden-Oosten kreeg meer vaart, doordat de grote Westelijke mogendheden er ernstige belangstelling voor tonen en de Egyp tische president Nasser, bereid bleek er steun aan te verlenen. Het plan voorziet in een uitwisseling van Israëlisch-Arabische beloften een terugtrekking van Israëlische troe pen in fasen en onder toezicht in ruil voor beëindiging van de oorlogstoe stand met de Arabieren aldus delen ervaren diplomaten mee. Een communiqué. opgesteld ter goedkeuring morgen door de topconfe rentie van de 28 landen van hel Geme nebest, bevat een passage waarin una nieme steun toegezegd wordt aan de pi gingen van de VN vredesbemidde- laar Gunnar J*arrin<g. De Zweedse di plomaat zou een hoofdrol spelen in de ontworpen onderhandelingen over een vreedzame oplossing. In het communiqué is ook onder schrijving toegezegd voor elke positie ve stap Mie de grote vier kunnen ne men om een oplossing te bevorderen. Verwacht wordt, dat president John son over een dag of twee de Sovjet- Unie officieel op de hoogte zal stellen van de Amerikaanse bereidheid het plan tot in bijzonderheden te bespre ken. De Britse en Franse regeringen zijn een informeel overleg begonnen met de Russen in Londen, Parijs en Moskou. Voorlopige onderschrijving door Egypte van het Sovjet-plan, werd ge geven door president Nasser tijdens het bezoek dat de Sovjet-mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei A. Gro- myko verleden week aan Cairo bracht, aldus Aziatische diplomaten, die in contact staan met de Egyptenaren. De Israëlische leiders zijn op de hoogte gesteld van de voorstellen van Moskou door Amerika. Zij hebben verklaard er geen hoge dunk van te hebben. Zegslieden hébben verklaard dat de volgende principes uiteengezet worden in het preambuul bij het document dat de vorm heeft van een ontwerp-verkla- ring waaraan Israël en de Arabieren zich zouden kunnen houden: Israël en zijn Arabische buurlan den. die het plan vervat in dit voorstel tot uitvoering willen brengen, stemmen in, door middel van Jarring, de bepalingen te aanvaarden van de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties van 22 november 1967. Dienovereenkomstig stemmen zij er mee in, door middel van Jar ring, te onderhandelen over een tijd schema en de methode voor terugtrek king van de Israëlische troepen uit veroverde gebieden. Terwijl het proces van de terug trekking in fasen voortgang vindt zullen bredere onderhandelingen ge voerd worden, opnieuw door middel van Jarring, voor de tenuitvoerlegging van andere aspecten van de VN-reso- lutie. Hieronder vallen de vrije vaart door het Suez Kanaal en de Straat van Tiran, de veiligheid en de erkenning van grenzen, een „billijke oplossing" van het vluchtelingenvraagstuk en in ternationale waarborgen voor de vei ligheid van beide partijen. Als deze akkoorden tot stand ge bracht zijn, zullen Israël en de Arabieren gelijktijdige verklaringen afleggen die tot doel hebben: Ten eerste beëindiging van cle Ara bische staat van oorlog tegen Israël. Ten tweede, de terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten om de weg vrij te maken voor algehele vrede. Een woordvoerder voor het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Frankrijk niet onverschillig zal blijven, als Libanon met een aanval bedreigd wordt. De verklaring volgde op berichten in de Libanese pers, dat president De Gaulle Het ongeluk met een Douglas DC-8 van de Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. bij Los Angeles heeft vermoedelijk vijftien inzittenden het leven gekost. Het toestel stortte maandagavond kort voor de landing in zee. Er zijn%vier lijken geborgen, waaronder die van een Amerikaan en 'de stewardess Susanne Goethberg. Elf personen (negen passagiers en twee stewardessen) worden nog vermist. Van de de'rtig geredden liggen er ne gen in het ziekenhuis. Geen van hen verkeert in levensgevaar. De passa giers waren overwegend Scandina- viërs en Amerikanen. Onder de vermisten bevindt zivh volgens S.A.S. een uit Nederland af komstige inwoonster van Californië. Haar naam wordt opgegeven als me vrouw Louise Lefèbre. De geredden hebben verteld, dat het ongeluk zonder waarschuwing was ge beurd. Ze voelden plotseling een schok en zagen water de cabine binnenstro men. De meesten klauterden via een noodluik op een vleugel en stapten vervolgens in rubberbootjes die uit het toestel werden geworpen. Een van de bootjes zonk, maar de mensen die er in zaten wistex), een ander vlot te be reiken. Kotters van de Amerikaanse kust wacht, geholpen door twee helikopters en particuliere voertuigjes (waarvan er tientallen uitvoeren) pikten de overlevenden op uit de woelige zee. VALENCIA Een 35-jarige vrouw uit Valencia in Spanje heeft het leven geschonken aan een vierling drie meisjes en een jongen. De kinderen, die maandag werden geboren in een zieken huis in Valencia, maken het goed. Het jongetje woog bij de geboorte twee pond en 53 gram, zijn zusjes iets zwaarder. De ouders, het echtpaar Francisco Andres Martin, hadden al twee kinderen. De 36-jarige vader is bedrijfsarts bij een fabriek. beloofd had Franse troepen naar Liba non «te sturen als dit land door Israël aangevallen wordt. De woordvoerder voor de Quai d'Or- say zei: „Ik kan u bevestigen dat als het bestaan van Libanoi* bedreigd wordt. Frankrijk niet onverschillig zal blijven uit naam van onze vriend schap en uit naam van evenwicht en vrede". Merkwaardig genoeg was de verklaring woordelijk dezelfde die ver der gegeven werd aan de verslagge ver van de tv van Beiroet door Georges Gorse. de voormalij*! Franse minister van Voorlichting die nu een bezoek aan Libanon brengt. Hij heeft ontkend op een officiële missie te zijn. JERUZALEM Premier Levi Esjkol van Israël heeft in het parlement te Jeru zalem, Frankrijks wapenembargo tegen Israël „een bijzonder pijnlijke slag" ge noemd en de Franse regering verweten er een dubbele moraal op na te houden. Met kracht en zichtbaar geprikkeld, verwierp Esjkol de officiële Franse verkla ring, dat Israël in het voorjaar van 1967 een agressieve houding had aangenomen. Dit, aldus de Israëlische premier, is een opzettelijke herhaling van een onbe schaamde lasterlijke aantijging, door de hen geuit. De Russen beschuldigden Israël toen van 't samentrekken van troepen langs de Syrische grens. Esjkol sprak in dit verband van een verdichtsel, dat leid de tot grote Egyptische troepenconcen traties en uiteindelijk tot de zesdaagse oorlog. Het leggen van een verband tussen de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet en het wapenembargo, is slechts een voorwendsel dat niemand kan overtuigen, aldus Esjkol, die nog maals met nadruk verklaarde dat deze aanval alleen maar een daad van zelf verdediging geweest is. Van een louter commercieel standpunt bezien, was het besluit van de Franse regering om de uitvoer van wapens naar Israël te ver bieden in strijd met de normale gang van zaken. Overeenkomsten waren een zijdig §n opzettelijk geschonden. Gel- dën, betaald voor niet-geleverde goede ren, waren bevroren. Maar op het politieke vlak, aldus Esjkol, is de kwestie nog ernstiger. De handelwijze van de Franse regering lijkt op die tfan een man die de handen bindt van een strijder, terwijl diens tegenstander de handen vrij heeft om te slaan waar hij wil. Het besluit van Frankrijk, zo ging de Israëlische premier verder, kan de kans op vrede in het Midden-Oosten kleiner maken. Daar niets er op het ogenblik op wees, dat de tegenstanders van Israël bereid zijn een vrede te slui ten, gebaseerd op een akkoord, was Asraëls militaire kracht, de beste waar borg voor de vrede. Esjkol wilde geen bijzondeheden ont hullen over de gevolgen van het Franse embargo. Hij verklaarde echter wel, dat alles in 't werk gesteld wordt om Israëls militaire kracht onaangetast te laten. Israël verwachtte van elders mi litair materieel te krijgen. In warme bewoordingen spi^ak Esjkol over de banden die vroeger tussen Is raël en Frankrijk bestonden. Hij hoopt op een herstel van deze banden. Waar nemers in Jeruzalem vonden Esjkols rede nogal gematigd, vooral omdat hij De Gaulle niet met name noemde. Russen uitgedacht en in mei 1967 door SESTRI LEVANTE Een windhoos vanuit zee heeft dinsdag voor zonsop gang de Italiaanse Rivièrakust bij Ses tri Levante getroffen. Een persoon is omgekomen en er werd voor miljoenen lire schade aangericht in de ander halve minuut dat de cycloon toesloeg. Bootjes werden 200 meter ver landin waarts geslingerd, daken vlogen van de huizen, bomen knapten af en twee zware kranen tuimelden om. De 54-jarige chirurg dr. Bruno Prini, kwam om het leven toen hij door een hoogspanningskabel werd getroffen die j door de windhoos was losgetrokken. In de straten is het een ware ravage j van glas en puin. Een school moest sluiten omdat men j vreesde dat de fundamenten ernstig j waren beschadigd. Auto's die in de straten geparkeerd stonden liepen grote schade op door omgewaaide bomen. Een twintigtal j boten werd het land op geblazen. In verschillende delen van de stad zijn branden uitgebroken tengevolge van kortsluiting. BONN De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Willy «Brandt moet het bed houden, aldus is in Bonn be kend gemaakt. Waarschijnlijk zal zijn bezoek aan Londen voor besprekingen met de Engelse regering op 16 en 17 januari moeten worden uitgesteld. Brandt zou wel voornemens zijn op 19 januari te vertrekken voor een elf- daags officieel bezoek aan het Verre Oosten. Pakistan. Indonesië, Singa pore, Maleisië en India. LONDEN Zonder veel ophef is dinsdag in de kleine plaats Aylesbury het laatste hoofdstuk in de zaak van de „grote treinroof" afgehandeld. De 38-jarige Bruce Reynolds, die vaak ten onrechte de leider van de stout moedige operatie :s genoemd, werd als laatste van de vijftien verdachten in deze zaak tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van de 2,6 miljoen pond die op 8 augustus 1963 bij de overval op de posttrein van Glasgow naar Lon den werd geroofd, is niet meer dan 350.000 pond achterhaald. Reynolds had zich ruim vijf jaar aan arrestatie weten te onttrekken. Toen hij op 8 november van het vorige jaar tenslotte werd aangehouden, toonde hij zich opgelucht. Zijn voortdurende vlucht door tal van landen had hem tot de slotsom gebracht dat „wie gelooft dat de misdaad wordt beloond, krankzinnig moet zijn". Deze uitspraak en het feit. dat hij verklaarde schuldig te zijn aan 't ten laste gelegde, brachten de recht bank er toe hem vijf jaar minder ge vangenisstraf te geven dan degenen die eerder voor een zelfde aandeel in de roof waren veroordeeld. Zeven rovers kregen toen 30 jaar. Van hen is Ronald Biggs spoorloos, sinds hij in 1965 uit de gvangenis van Wandsworth in Londen wist te ontsnappen. Reynolds kan. als hij zich goed ge draagt, over ruim acht jaar op vrije voeten komen. Hij hoorde het vonnis onbewogen aan. Zijn vrouw op de pu blieke tribune barstte in snikken uit. Een van de mannen die in het zaaltje aanwezig was. was de reeds gepensio neerde hoofdinspecteur van Scotland Yard's bekende „Flying Squad", Tom- BRUCE REYNOLDS .zeker 8 jaar my Butler. Butler had het zich tot een levenstaak gemaakt om Reynolds na te jagen en te arresteren. Dit is hem op 8 november van verleden jaar ge lukt toen hij Reynolds, die toen in een gehuurd huis in de badplaats Torquay woonde, kon grijpen. De grote vraag blijft nog: „Waar is het geld?". Destijds werd ongeveer een zevende van het bedrag, dat per trein vervoerd was in 120 postzakken, in de buurt van de overval gevonden. De rest is nog zoek. Onlangs ontdekte de politie geld dat deel van de buit zou uitmaken in diver se banken. Maar er zijn toen door Scotland Yard geen cijfers bekendge maakt. Wel zei een politiefunctionaris later: „De jacht naar het geld zal nooit eindigen". Vingerafdrukken op een flesje toma tensaus en op een Monopolyspel zijn Bruce Reynolds noodlottig geworden. De politie vond die in de boerderij, waar de treinrovers zich na de roof overval enkele dagen schuilhielden. Die afdrukken kwamen overeen met die in de omvangrijke verzameling die Scot land Yard bewaart van misdadigers. Reynolds was een oude bekende. Al op jonge leeftijd kwam hij voor het eerst met de politie in aanraking. Hij eindigde .zijn misdadige loopbaan als leider van de zogenaamde Zuidwest- bende in Londen, die een groot aandeel had in de treinroof. BONN Het zal heden 50 jaar gele den zijn, dat de links-radicale leidster Rosa Luxemburg in Berlijn werd dood geschoten. De Zuidduitse omroep is in een aan deze moord gewijde documen taire tot de slotsom gekomen, dat een gepensioneerde legeroverste, de nu 73-jarige Hermann Wilhelm Souchon, de dodelijke schoten heeft gelost. Deze heeft echter ontkend schuldig te zijn, maar »het gelukte hpm niet, een ge rechtelijk verbod op de vertoning van de documentaire te krijgen. Een recht bank in Stuttgart gelastte alleen, dat in de uitzending zou wórden gezegd, dat de beschuldiging tegen Souchon „een omstreden zaak was". Voor de samenstelling van de docu mentaire zijn overigens kosten noch moeite gespaard. Het resultaat is een produktie van 1,2 miljoen mark (bijna 1,1 miljoen gulden). Souchon die des tijds als luitenant vrijwillig was toege treden tot de „Vrijkorpsen", die in de woelige periode na de Duitse neder laag een einde maakten aan de spar- tacistische opstand in Berlijn, heeft toe gegeven dat hij in de vrachtauto zat waarmee Rosa Luxemburg na haar aanhouding naar een gevangenis werd gebracht. Hij zou haar echter niet heb ben doodgeschoten. LONDEN „United Newspapers", eigenaars van de dag- en weekbladen in de provincies van Engeland, hebben een bod van 900.000 pond sterling ge daan op „Bradbury Agnew", de maat schappij die het bekend^ humoristi sche tijdschrift „Punch" uitgeeft. De directeuren van „Bradbury Ag new" hebben de aandeelhouders van de maatschappij geadviseerd, op het bod in te gaan. „Punch", werd in* 1841 gesticht. Het blad is vermaard geworden door de geestige commentaren op politieke en sociale kwesties en de satire, toege past bij de ontmaskering van beroem de en beruchte figuren en dt zwakhe den van de Britten. Tegenwoordig heeft men de mond gauw- vol van communicatiestoor nissen, het gebrek aan begrip tussen twee partijen. Wij geloven niert dat dit iets nieuws is. Er is in de wereld altijd wanbegrip en niet begrepen ge weest. Tussen Nederland en Vlaanderen is een dergelijke stoornis veel voorko mend. Het is van weerszoden ook braaf naar voren gebracht. Kan het moeilijk anders tussen twee delen van wat eens de Nederlanden was, en die nu al meer dan een eeuw gescheiden leven? De Vlamingen hebben de dingen, voor al de geschiedenis minder genuan ceerd bezien de laatste vijftig jaar. Zij zijn gewend het eerst in de te genstelling tussen Vlaanderen en Wallonië te denken en dan pas andere facetten. In Nederland ziet men het wat scherper in groter verband. Vandaar dat een beweging als die van de Flaminganten tussen 1914 en 1918 in Nederland ook niet veel begrip heeft gevonden. Men zag hel hier eerder in het licht van de wereldoor log. In de tweede wereldoorlog is een deel van de in 1918 naar Neder land gevluchte en hier opgenomen Vlamingen, teruggekeerd. Borms, Speleers, Wies Meens en noem er maar een paar, zijn in België de na zi's hand- en spandiensten gaan be wijzen. Anderen als de beruchte na zi-procureur-generaal Van Genech- ten. hebben in *ns land de nazi- hielen gelikt. Dat heeft het „begrip" van de Nederlanders voor de Fla minganten niet erg vergroot. Men kan het de Flaminganten trou wens verwijten, dat zjj in hun Over voor de Vlaamse zaak geen' oog had den voor de afschuwelijke, wrede en misdadige nazimaatregelen. Zij wa ren kleurenblind. En dat kan in da gen als het om zulke grote mense lijke waarden gaat als *tydens de tweede wereldoorlog, een misdaad zijn. "l^andaar ook, dat er in Nederland geen spaan sympathie is voor de Vlamingen die in 1940-45 dienst na men bij de Duitse bezetter en aan Oost- en Westfront tegen onze troe pen en die van onze bondgenoten vochten. Trouwens, een deel van de ze lieden belandde bij de Duitse ge heime politie en oefende, vooral na de A-lucht uit België in 1944, in Ne derland een afschuwelijke terreur uit, vooral in het oosten. Vandaar dat bewegingen als „Amnes tie" in België en thans voor een „erekerkhof" voor de ge\rallen Vlaam se nazi's in Nederland met de groot ste argwaan bekeken worden. Men A'raagt zich hier af, hoe het moge lijk is, dat dezelfde lieden die hun misdadige acties in de oorlog voer den, thans weer de gelegenheid wordt gegeven, opnieuw kiemen voor nieu we troebelen te zaaien. In het Vlaamse dorp Stekene, niet ver van de Nederlandse grens, wil men thans het ereveld voor dé Vlaamse SS'ers aanleggen en er is niet eens erg veel weerstand tegen gekomen. In Nederland is men dtf driehonderd duizend doden uit de nazi-tjjd blijk baar toch niet vergeten en deze fun geren thans blijkbaar als „stoornis" voor de communicatie. Het wordt echter thans tijd, dat de Bel gische overheid ook eens iets begrip gaat opbrengen voor de Nederlandse zijde van de zaak. Vlak over de grens een ereveld voor SS'ers, gaat voor de meeste Nederlanders, gelukkig nog, hun begrip te boven. HAMBURG Een rechtbank in Hamburg heeft gisteren dc 55-jarige Hamburger SS-Oberscharführer Karl Reisener tot levenslange gevangenis straf veroordeeld Avegens moord en medeplichtigheid aan moord op Joodse mensen. Twee mede-verdachten, dc politie functionarissen Ludwig Schroder (55) en Walter Stegemann (63) zijn vrijge sproken. Reisener, die „de schrik van Prze- mysl" (in Oost-Polen) werd genoemd, is na de oorlog in Denemarken wegens moord ter dood veroordeeld. De straf werd later omgezet in levenslang. Na dat hij acht jaar had uitgezeten werd hij vrijgelaten en uitgewezen naar West-Duitsland. PARIJS De Parijsc vredesonder handelingen, zullen niet hervat worden voor ongeveer half februari. De Ame rikaanse delegatieleider Averel Harri- man die zondag naar Washington te rugkeert, wordt pas begin februari door Henry Cabot Lodge opgevolgd. Wanneer men aanneemt dat die een week nodig zal hebben om zich in te werken, is het niet te verwachten, dat de onderhandelingen voor 15 februari op gang zullen komen. Enkele keren in de afgelopen vijf jaar kreeg de politie hem bijna te pak ken; eenmaal klom hij door een raam aan de achterkant van een huis in Lon den naar buiten, toen de politie aan de voordeur stond te wachten tot er werd opengedaan. Scotland Yard dacht onmiddellijk aan Reynolds, toen de omvang van de trein roof duidelijk werd. De voorbereiding ervan tot in de kleinste bijzonderheden en de hele organisatie wezen in zijn richting. Cyrus Vance, die tot aan de komst van Lodge het hoofd zal zijn van de Amerikaanse delegatie, blijft ongetwij feld in contact met de Noordvietname- se en de Zuidvietnamese delegatie om te trachten een oplossing te \'inden voor de penibele procedurekwestie. Aan de andere kant heeft men in Parijs de indruk, dat de belangrijkste onderhandelingen op het ogenblik in de Zuidviëtnamese hoofdstad Saigon wor den gevoerd. Die hebben betrekking op het opstellen van een plan tot het over nemen van door de Amerikanen be zette punten door het Zuidvietnamese leger. Dit voor het geval de Amerika nen- en de Noordvietnamezen het eens zouden worden over een wederzijds te rugtrekken van hun strijdkrachten. Deze overneming is dan noodzakelijk om te voorkomen, dat die punten in handen vallen van de Viet-Cong. In verband hiermee zal generaal Kv. de Zuidviëtnamese vice-president voorlo pig in Saigon blijven en niet naar Pa rijs terugkeren. TURNHQUT Sinds zaterdagavond tracht dc politie van Turnhout (België) tevergeefs bij talloze instellingen voor geestelijk gehandicapten de identiteit te' achterhalen van een Nederlander, die zelf niet meer weet hoe hij heet, waar hij vandaan gekomen is of waar hij woont. De jongeman, die hoewel hij stottert, beschaafd Nederlands spreekt, is ge kleed in een blauwe overall en korte rubberlaarzen. Aan de binnenkant van de kraag van de overall staat 'n hoofd letter T en op een ingenaaid wit band je in rode schrijfletters BI. De jonge man beweert soms dat hij Leo Eikmans heet, maar ook dat zijn naam Henk Dijkgraaf zou zijn. Hij spreekt herhaal delijk over een zekere Ruygrok bij wie hij op de boerderij gewerkt zou hebben, over een jongen met de naam'Hans, met wie hij op één kamer sliep, en over een pater De Klein, bij wie hij misdie naar zou zijn. PJij zegt 29 jaar te zijn, in 1939 geboren en vanaf zijn vierde jaar op Huize Assisie in Udenhout, Noord-Brabant, gewoond te hebben. Op Huize Assisie bleek hij echter onbekend' te zijn. Het enige wat over hem vast staat, is, dat hij zaterdagavond met de bus van half negen uit Baarle-Nassau •naar Turnhout is gekomen. Hij had geen geld op zak. Zijn buskaartje was door een medepassagier betaald, die medelijden met hem had.

De Vallei | 1969 | | pagina 7