Veenendaals dagblad BASIS: V.N. -RESOL UTIEVAN 1967 De Gaulle wil topgesprek grote vier over M.-Oosten Klaar voor een overstapje Buiten Statenleden stellen vragen over „Groot SprieF Rubens gestolen uit Singer-museum Sojoez4 en -5 werden gekoppeld union Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Haex verlaagt exploitatie kosten leger Verpleegster vermoord in Venray bitterkoekjes LOT BESLISTE Kamerlid vraagt over Gelders regionaal beleid Koopwoningen werden niet goedkoper Specialist rekent f 49< voor schrijven brief Starre houding van Staatsbosbeheer? JAMIN Nieuw kabinet in Libanon Iets kouder Onbezonnen import j Lege banken ACTIE IN Z.-LIMBURG VOOR SPEELZALEN KONINKLIJKE FAMILIE DIENDE KLACHT IN TEGEN DUITS BLAD „Tijdje inwonen vinden velen niet zo erg" zou minister hebben gezegd POGING TOT OPSTAND IN GUYANA GEWEIGERD 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! Wapen U tegen vocht en kou met een verwarmings-matras Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.f 4,15 p. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 16 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 13 -f DEN HAAG Staatssecretaris Haex (landmacht) wil proberen de doelma tigheid van het leger te verhogen door de exploitatiekosten terug te dringen: in 1969 met vijf miljoen, gulden, in 1970 met dertig miljoen en in 1971 met ne gentig tot honderd miljoen gulden. Het ministerie van defensie bestu deert intussen een nieuwe opbouw van het leger buiten het Eerste Legerkorps. Het voor het midden van de jaren zeventig te verwachten personeelsover schot bij de landmacht zal niet met een gouden handdruk worden opgelost De staatssecretaris heeft nu met de vak bonden en de militaire belangenvereni ging overeenstemming bereikt over de afvloeiingsvoorwaarden voor de tien duizend man die het leger (95.000 man) te veel heeft. Wie voortijdig de dienst verlaat, zal gebruik kunnen maken van de moge lijkheid van buitengewoon verlof. Daar voor staat maximaal een periode van drie jaar, voorafgaand aan de pensio nering. In die periode gaat het sala ris gewoon door, maar de bijkomende kosten, zoals voor legering, vervallen. Binnenkort zifllen in alle kazernes en legerplaatsen op compagniesniveau con tactcommissies voor dienstplichtigen worden gevormd. Daarbij zal het voor al gaan om de directe belangen van de dienstplichtigen in de militaire dienst. Het is de bedoeling dat wensen en suggesties uit de commissies aan het ministerie van defensie bekend worden gemaakt. Het praten over de rechtspo sitie van de dienstplichtige militairen wordt nog in eerste aanleg overgelaten aan de Vereniging van dienstplichtige militairen. SOEST In Soest heeft zich woens dagavond het merkwaardige feit voorgedaan, dat een nieuwe gemeen tesecretaris door het lot moest wor den aangewezen. Mede door ziekte van enkele raadsleden kon men het na drie stemmingen niet eens wor den over het door B. en W. aan de raad gedane voorstel ten aanzien van de benoeming van een secretaris. Tot drie maal toe staakten de stem men. waarna het lot moest beslissen. De heer H. Borreman, referendaris te Soest, werd op deze wijze tenslotte be noemd. i i W/anneer men over viervoetige j Australiërs spreekt aldus prof. Grzimek, wiens nieuwe boek i ik gisteren mocht introduceren I mag men zeker het k onij n niet vergeten, want het behoorde er tot de meest voorkomende die- ren en ze zijn door miserabel on- j verstand dit continent binnenge- bracht. Nu houdt men er zich al een kleine eeuw met het konijnen- i probleem bezig; de ingezetenen J I hebben miljoenen guldens ter be- J strijding van de plaag uitgegeven, j doch al sneuvelden de rabbits bij I i honderden-miljoenen, alles bleek, i tevergeefs. Ze verorberden bij tien j stuks evenveel gras als 1 schaap en dat de stand van het wolvee tot de J helft terugliep door de vraatzuchti- ge lastposten verwondert niemand. i Wat Grzimek in het desbetreffende I hoofdstuk over de merkwaardiger- wijs nog weinig bekende biologie J van knagelijntje vertelt, is uiterma- te boeiend voor elke belangstellen- I i de leek ,die er zich over zal verba- zen, dat er over zulk een .gewoon" J dier zoveel spannends valt te ver- J halen. De mij van redactiewege i toegestane ruimte laat helaas niet toe, uit dit hoofdstuk de quintessen- J e nemen. Ge moet het zelf ce over I maar lezen. i Nog even iets over de besmette- lijke ziekte, de alom bekend gewor- den myxomatose. Men hoopte er de enorme konijnenpopulatie van Aus- tralie drastisch mee te kunnen in- i S tomen, doch reeds na enkele jaren bleek wel, dat de gehate langoren er niet mee waren klein te krijgen. J j Niettemin vond in 1950 het hoopge- i vende percentage van 99,8 'It de dood, doch vijf jaar later werden alweer de pelzen van 23,4 miljoen konijnen uitgevoerd en 7.1 miljoen i in het land zelf verwerkt! Voorts i dienden er 45,2 miljoen (waarde I f 62.000.000,voor consumptie in i J binnen- en buitenland en dit is dan een kleine pleister op de grote won- de. die de knagers aan natuur en i landbouw van Australië toebren- oen. 16-1-1969. A. B. WIGMAN PARIJS Franse regeringsfunctionarissen hebben verklaard dat Frankrijk binnen enkele dagen een formeel voorstel zal indienen tot het houden van een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogend heden onder auspiciën van de Verenigde Naties. De ministers zouden gezamenlijk een oplossing moeten vinden voor de crisis in het Midden-Oosten en met name moeten nagaan hoe de uitvoering kan wor den verzekerd van de VN-resolutie, waarin de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de tijdens de juni-oorlog van 1967 bezette gebieden wordt geëist. Frankrijk heeft reeds lang aangedron gen op een viermogendheden conferen tie over de situatie in het Midden-Oos ten. Na de aanval van Israëlische com mando's op het vliegveld van Beiroet, vorige maand, heeft Frankrijk een al gemeen wapenembargo tegen Israël afgekondigd. In de afgelopen dagen is gesuggereerd dat Frankrijk Libanon militaire steun zou verlenen als het door Israël mocht worden aangevallen. Na de vergadering van het Franse kabinet van woensdag heeft minister van Voorlichting Le Tehule op een persconferentie verklaard, dat Frank rijk de regeringen van de Verenigde Staten en Engeland raadpleegt over het antwoord op de Russische voorstel len met betrekking tot een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Le Theule vermei dd niet of het antwoord van de westelijke drie gelijkluidend zal zijn. Hij zei dat Frankrijk graag zou zien, dat de grote vier op korte termijn bij eenkomen om de situatie te bespreken. Op de vraag of Frankrijk militaire steun zal verlenen aan Libanon in ge val van een Israëlische aanval ant woordde Le Theule: „Frankrijk be schouwt het wapenembargo tegen Is rael als een dienst aan de Libanese be langen." COUVE DE MURVILLE tussenbeide komen VENRAY In de bossen nabij Ven ray is woensdagavond tegen half twaalf het lijk gevonden van de 26-jarige ver pleegster Hermine Maria Martina van der Vorst uit Venray. Het meisje is een gewelddadige dood gestorven. Ver moedelijk is zij gewurgd. De patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust verricht vandaag sectie.' De verpleegster, die bij haar ouders in Venray woonde, is dinsdagavond voor het laatst gezien. Tegen half vijf ging zij haar hondje uitlaten. Een uurtje later ongeveer keerde het hond je zonder bandje alleen terug. Haar ouders dachten aanvankelijk dat zij bij kennissen of familie op be zoek was. Toen zij gistermorgen nog niet terugkeerde, hebben zij telefonisch bij familie en kennissen geïnformeerd. Tegen 1 uur woensdagmiddag heeft de moeder van het slachtoffer de politie ingelicht. Toen men in de bossen ging zoeken vond een speurhond van de rijkspolitie vrijwel onmiddellijk een sjaal en enke le knopen, welke kennelijk van de ver pleegster afkomstig waren. Bij het in vallen van de duisternis werd met groot materieel het zoeken voortgezet en te gen half twaalf werd 't stoffelijk over schot gevonden. Het slachtoffer, dat ge heel gekleed was, had een bebloed ge laat. De gevonden knopen, de sjaal en een gebroken spiegeltje zouden kunnen wijzen op een worsteling. Het slachtoffer, dat negen jaar als verpleegster werkzaam was in de psy chiatrische inrichting „St. Anna" in Venray, stond volgens de politie als een rustig meisje bekend. DEN HAAG Het Kamerlid drs. Nederhorst (PvdA) heeft aan de minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Waarom heeft de be windsman nog steeds geen antwoord gegeven op het schrijven van 6 novem ber 1968 van Ged. Staten van Gelder land betreffende de nota inzake de so ciaal-economische aspecten van het in de jaren 1969 t/m 1972 te voeren regio naal beleid? Wil de minister antwoord op deze bref geven vóór de openbare behandeling van bovenvermelde nota en daarvan een afschrift doen toekomen aan de Kamer? HEERLEN Nu steeds meer toeris ten, die Zuid-Limburg bezoeken des avonds hun verpozing zoeken in speel- casino's over de Belgische grens, en ook Aken binnenkort een speelzaal zal ope nen, heeft de „Nederlandse katholieke bond van hotel-, café-, restauranthou ders en slijters" tezamen met de Kamer van Koophandel in Maastricht het ini tiatief genomen er voor te gaan ijveren dat in toeristisch Zuid-Limburg ver schillende roulette-speelzalen zullen mogen worden geopend, onder te bren gen in een stichting. De minister van Voorlichting, die dit na de vergadering van 't kabinet mee deelde, sprak voor zo goed als lege ban ken. De Franse journalistenorganisaties hadden namelijk besloten deze perscon ferentie niet bij te wonen uit protest te gen de insinuaties van vorige weck. Toen had de minister van voorlichting gezegd dat de regering vond dat dc Franse kranten onder invloed van Is raël stonden gezien hun afwb'zende re acties op het wapenembargo dat presi dent de Gaulle tegen Israël had afge kondigd. Premier Maurice Couve de Murville verklaarde in een vraaggesprek voor de televisie, dat men niet mocht verwach ten dat vrede in het Midden-Oosten tot stand zou komen door directe onder handelingen tussen Israël en de Arabi sche landen, en dat daarom de grote vier tussenbeide dienen te komen om een einde te maken aan de crisis. HAMBURG Prins Bernhard en prinses Irene hebben een klacht wegens „schending van de persoonlijke sfeer" ingediend tegen het in Düsseldorf ver schijnende weekblad „Neue Welt am Sonntag", zo is meegedeeld door de persdienst van het gerechtshof in Ham burg. De eisers verlangen volgens de pers dienst schadevergoeding voor het feit dat „Neue Welt am Sonntag" verklaard heeft dat prinses Irene voor haar huwe lijk met prins Carel Hugo zwanger was. De zaak zal vrijdag worden behan deld door de 24-ste civiele kamer van het Hamburgse gerechtshof. DEN HAAG Drs. Van den Doel, lid van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening schriftelijk vragen gesteld over een interview met een redacteur van „Ruim Zicht". Drs. Van den Doel wil onder meer van de bewindsman vernemen of hij in dat interview de uitspraak heeft ge daan, dat mensen die trouwen het vaak niet zo erg vinden een tijdje in te wo nen by familie of zo. Het Tweede-Kamerlid verzoekt de minister uiteen te zetten op welk onder zoek deze uitspraak berust. Voorts wijst hij op de nieuwjaarsrede van de heer L. J. te Pas, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, waarin deze zijn bezorgdheid uitspreekt over de finan ciering van het bouwprogramma van 125.000 woningen voor 1969. „Deelt de minister de bezorgdheid van de heer Te Pas en ziet de regering in de gesig naleerde ontwikkeling geen aanleiding om de ingediende begroting volkshuis vesting voor 1969 in dier voege te wijzi gen, dat financiering en subsidiëring van een groter aantal woningen wor den veilig gesteld?" GEORGETOWN Guyanese veilig heidstroepen hebben een komplot voor uitvoering van een opstand in de stad Marabuma aan de grens met Vene zuela verijdeld, zo is in Georgetown vernomen. Drie Indianen zijn aangehouden, op beschuldiging van samenzwering, met het doel de plaatselijke politiepost, het postkantoor en enige andere bestuurs gebouwen te veroveren en te vernielen. DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekent dat de gemiddelde koopprijzen voor het to taal van alle woningen in 1965 ca. 230 procent hoger lagen dan in 1953. In tegenstelling tot de veelal gehoorde mening over aanzienlijke prijsdalingen in de jaren 1966 en 1967 lagen de prij zen in 1965 en 1966 op gelijk niveau, terwijl ze in het le halfjaar 1967 zelfs enige stijging vertoonden: op basis van 1965-100 bedroegen de desbetreffende indexcijfers in 1966 en le halfjaar 1967 resp. 100 en 102. Bij de beoordeling van deze ontwik keling moet men echter wel in het oog houden dat prijs veranderingen als ge volg van kwaliteitsverschillen niet kon den worden geëlimineerd. Het C.B.S. acht het niet onwaarschijnlijk dat een verschil in kwaliteit van de gekochte woningen in toenemende mate een rol heeft gespeeld in de prijsontwikkeling doordat men kritischer is geworden bij het kopen van een woning. De koopprijzen in forensengemeenten zijn over het algemeen hoger dan die in de middelgrote en grote steden, zo lagen bijvoorbeeld in 1966 voor de meeste typen woningen de prijzen in forensengemeenten 10 tot 30 procent boven die in de grote steden. Van alle in de statistiek betrokken woningen werd in 1966 bijna 75 pro cent gekocht voor prijzen beneden f 40.000 en bijna 2.5 procent voor f 100.000 en meer. «*- t UTRECHT „Het is doodnormaal dat de ene arts met de andere in contact treedt over een bepaald geval en dat men elkaar schriftelijk informeert. Het gaat niet aan dat een arts voor het schrijven van een brief aan een confrère kosten in rekening brengt, want dat is een gewoon onderdeel van zijn werk. Trouwens, die kosten zijn begrepen in de honoraria die de arts voor zijn verrichtingen ont vangt." Alsdus mr. K. Bouwens gisteren voor de Centrale Raad van beroep in Utrecht waar hij optrad als raadsman van het Instituut ziektekostenvoorziening voor ambtenaren in Noord-Holland (IZA). Het IZA weigert de rekeningen te beta len van een voor- en nabespreking tussen een zenuwarts en een psycho loog (98 gulden) en het schrijven van een brief door dezelfde zenuwarts aan een huisarts (49 gulden). Beide rekeningen waren bij het IZA in gediend door de directeur van de ge meentelijke sociale dienst in Amstel veen, wiens dochtertje begin vorig jaar door de zenuwarts werd behan deld. Over drie weken zal de Centrale Raad van beroep uitspraak doen in deze zaak, die voor het IZA een zaak van groot belang is. „Als wij worden ver plicht tot deze vergoeding, is het hek van de dam. Het is de eerste keer dat een arts een declaratie verstrekt met de opgaaf van kosten voor het schrij ven van een brief", zei dokter J. G. van der Sluis namens het IZA. V.l.n.r.: Evgeni Kroenof (35), Vladimir Sjalatof (41), Boris Volinof (34) en Alexei Jelissejef (34), die thans met hun ruimteschepen om de aarde cirkelen. Overste Sjalatof was een etmaal eerder aan zijn reis begonnen in de Sojoez-4. De andere astronauten zijn woensdag gevolgd met de Sojoez-5. A Deze tekening geeft ongeveer de situatie weer hoe de RussiÈche Sojoez-4 en Sojoez-5 hun baan om de aarde beschrijven. De beide ruimteschepen kunnen zo worden gekoppeld, dat de ruimtevaarders door luiken direct van de ene in de andere cabine kunnen gaan, zonder eerdt uit te stappen in de ruimte. De heren A. van den Berg en G. van Loo, beiden Provinciale Statenleden van de CHU die op de Veluwe woon achtig zijn, hebben aan Gedeputeer de Skaten van Gelderland de volgen de vragen gesteld met betrekking tot het landgoed „Groot Spriel". 1. Hebben G.S. kennis genomen van de verontrustende berichten in de pers, waarbij werd medegedeeld dat liet landgoed „Groot Spriel", groot samen 325 hectare liggende in de gemeente Putten en aansluitende aan de bossen van het Staatsbos beheer, door de erfgenamen van de vorige eigenaar te koop is aangebo den aan het Staatsbosbeheer? 2. Is het G.S. bekend of deze berich ten juist zijn?? 3. Zo ja, is het dan juist, dat de prijs die door of namens deze erf genamen werd gevraagd f 0,05 per ni2 hoger lag dan het bedrag dat het Staatsbosbeheer wenste te beta len? 4. Is het juist, dat door de starre hou ding van de Staat (Staatsbosbeheer) het gevaar bestaat dat thans dit land- LAREN Uit het Singer-museum in Laren is gisteren een paneeltje van Ru bens weggenomen. De diefstal werd 's middags omstreeks drie uur door een bezoeker ontdekt. Vast is komen te staan dat het kunstwerk, dat de gestigmatiseerde St.- Franciscus voorstelt, tussen dinsdag middag één uur, toen het nog door een personeelslid van Singer was gezien en gistermiddag moet zijn verdwenen. Het paneeltje van 23,5 bij 17,8 cen timeter behoorde tot de collectie van dr. H. A. Wetzlar. Gedeelten van diens omvangrijke kunstcollectie worden af en toe in het Singer Museum tentoon gesteld. De gestolen Rubens vertegenwoordig de een verzekerde waarde van een kwart miljoen gulden. De recherche van Laren gaat na wie sedert dinsdagmiddag één uur de ex positie heeft bezocht om zo nauwkeu riger het tijdstip waarop de diefstal moet zijn gepleegd, vast te stellen. Men houdt er rekening mee. dat de dief zich heeft laten insluiten, 't Kunst werk was gemakkelijk onder de jas mee te nemen. Een detail van het gestolen paneel, voorstellende St. Franciscus met spijkerwonden getekend. goed aan particulieren zal worden verkocht? Kunnen G.S. mededelen of zij pogin gen hebben aangewend om dit land goed in het bezit van de Staat of van een der organisaties van natuurbe scherming te brengen? Indien de verkoop van dit landgoed aan particulieren niet meer te voor komen is, zijn G.S. er dan van over tuigd, dat de voorschriften op het ter rein van de ruimtelijke ordening of op welke ander terrein- ook van dien aard zijn, dat voor een verandering van het karakter of de bestemming van de tot dit landgoed behorende ge bouwen en gronden waaronder de bossen niet behoeft te worden ge vreesd?" ADVERTENTIE morgen BEIROET Kabinetsformateur Rasjid Karami is er woensdagavond in geslaagd een einde te maken aan de Libanese regeringscrisis, die negen dagen heeft geduurd. Hij heeft binnen het parlement een kabinet gevormd van 16 ministers, alle politieke partijen van het land zijn in de nieuwe rege ring vertegenwoordigd, behalve de par tij van de vroegere president Camille Sjamoen. Karami is behalve premier ook de minister van Buitenlandse Zaken van het nieuwe kabinet. De Druzenleider Majid is de nieuwe minister van Defensie. Karami heeft de pers meegedeeld, dat de nieuwe Libanese regering voornemens is, de militaire dienst plicht in te stellen en Libanese dorpen aan de grens met Israël te versterken. MOSKOU Sinds woensdagochtend draaien twee Sovjetrussisehe ruimte schepen rond de aarde, de Sojoez-4 en de Sojoez-5, met samen vier ruimte vaarders aan boord. De Sovjetrussisehe ruimteschepen So- joez-4 en Sojoez-5 zijn aan elkaar ge koppeld. De besturing is met de hand verricht. TASS noemde de twee gekoppelde ruimteschepen „het eerste experimen tele ruimtestation ter wereld". Radio-Moskou voegde aan het be richt van TASS toe. dat deze manoeu vre „de vervulling waarborgt van een groot aantal experimenten" in het ka der van het Russische ruimteprogram- Een etmaal nadat overste Vladimir Sjatalof (41) met de Sojoez-4 aan zijn reis was begonnen, bereikten comman dant Boris Wolinof (34), Evgeni Kroe nof (35) en de enige burger Alexie Je lissejef (34) met de Sojoez-5 een bijna gelijke baan rond de aarde. Beide ruimteschepen zijn van de Sovjetrus sisehe ruimtevaartbasis Balkonier in Kazakstan gelanceerd. Volgens zegs lieden in Moskou en berichten van ra dio-Praag zal ruimtevaarder Sjatalof vermoedelijk van plaats wisselen met een van de ruimtevaarders in de So joez-5. De beide ruimteschepen kunnen zo worden gekoppeld dat de ruimte vaarders door luiken direct van de ene in de andere cabine kunnen gaan, zon der eerst uit te stappen in de ruimte. De ruimtevaarders dragen geen zware ruimtepakken. Drie Russische schepen, toegerust als drijvende volgstations. zorgen er voor dat gegevens over de bemannin gen van de Sojoez-4 en de Sojoez-5 ver gaard kunnen worden wanneer de twee ruimtescheepjes buiten het bereik zijn van de volgstations binnen de grenzen van de Sovjet-Unie. Twee van de drie schepen bevinden zich in de Golf van Guinee; het derde ligt in het noordwes telijke deel van de Atlantische Oceaan. Sjatalof berichtte nadat hij gezel schap in de wereldruimte had gekre gen, dat hij de Sojoez-5 ook had ge zien. Observatoria In Moskou ging gisteren het gerucht dat de Sovjet-Unie in de naaste toe komst bemande observatoria in de we reldruimte zou willen gebruiken als springplanken voor ruimteschepen die veel dieper in ons zonnestelsel moeten doordringen. In Bochum uitte Heinz Kaminski, de directeur van het grote Westduitse volgstation aldaar, de veronderstelling dat de lanceringen van de Sojoez-4 en de Sojoez-5 de voorboden waren van de bouw van een Russisch ruimtestation. Kaminski veronderstelde ook dat kos monauten van het ene ruimteschip in het andere zouden overstappen. En vandaag, zo voorspelde hij, zou er weer een bemande Sojoez de wereldruimte in gaan. Woensdag trok een depressie over Ierland langzaam oostwaarts J naar Zuid-Eng eland. Randstorin- j J gen, die zich via Frankrijk en Bel- i gië over ons land verplaatsten, ver- S J oorzaakten af en toe regen. Plaat- J selijk werd enkele millimeters neerslag afgetapt. De middagtem- i j peraturen werden omstreeks zes i graden. In de ons omringende lan- den werden ongeveer dezelfde J waarden gemeten, in Midden- en i Noord-Schandinavië bleef het daar- entegen matig tot streng vriezen. Genoemde depressie buigt inmid- dels noordwaarts af naar de Noord- zee. Met naar west geruimde win- den wordt vrijdag koudere en on- J stabiele lucht naar onze omgeving j gevoerd. Er wordt dan ook een wis- i selende bewolking met plaatselijk 1 enkele buien verwacht, hier en J daar natte sneeuw. J- Morgen: zon op 08.40, onder 17.01 uur; maan op 08.50, onder 15.35 J uur. ADVERTENTIE elektra 1 thermostatisch behaaglijkveilig - gezond

De Vallei | 1969 | | pagina 1