UITZENDING SPORTLIEDEN GEBEURT ZONDER SELECTIE Vraagtekens rond de Ver. voor Rijksspelen VLAKKIES" OEFENDEN GROTE AANTREKKINGSKRACHT UIT Clandestiene krakers Voorzitter is boos op SGP-raadslid Postume Tsjech solist bij U.S.O.-concert HENRY BLACKMON ZINGT TIJDENS JEUGD-APPèL Politienieuws kregen met de thuis te maken matteklopper Aspriné helpt snel en urenlanq... Uitvoering van toneelver. TIP Dame gewond bij oversteken Jeugd hanteerde naald en draad Uit de oude doos door Rik Valkenburg Als stokken Represaille Zwemmen j DONDERDAG 16 JANUARI 1969 ADVERTENTIE Griep? VEENENDAAL Tweemaal kwam er in de afgelopen paar jaar een verzoek binnen om subsidie, omdat een aantal sportmensen „de vererende uitnodiging gekregen hadden enkele weken in Suriname demonstraties te geven'", schreef het Veenendaalse college van burgemeester en wethouders aan de raad. Die aanduiding „vererende" was voor de heer G. v.d. Berg, raadslid voor de SGP. aanleiding eens te informeren, omdat hij er „niet geheel in geloofde, dat de Veenendaalse sport zo goed was, dat er tweemaal in korte tijd een groepje uitgezonden moest worden". Tijdens de raadsvergadering, waarin het tweede verzoek aan de orde kwam, vertelde hij informaties ingewonnen te hebben, die een en ander in een ander daglicht stelden. Hij stemde toen ook tegen de sub sidie. De Veenendaalse sportlieden hadden de uitnodiging ontvangen van de „Ver eniging voor Rijksspelen". De naam van deze vereniging doet denken aan een officieel instituut, maar de infor maties van de heer Van den Berg wa ren van dien aard, dat men onmogelijk van iets „officieels" kan spreken. Hij had contact gehad met het kabinet van de gevolmachtigd minister van Surina me en met het ministerie van Curema. Beide zegslieden vertelden, dat de be doelde vereniging bij hun niet officieel bekend was. De vereniging wordt noch door de Surinaamse overheid, noch door de Nederlandse gesubsidieerd. „Bovendien vraag ik me af, hoe men de naam Rijksspelen gevonden heeft. Deze naam suggereert, dat er een sa menwerking is tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen. Tot nu toe zijn er alleen uitwisselingen ge weest met Suriname. Voor sportcontac- ten tussen de drie rijksdelen bestaat bovendien de Liga Koninkrijksspelen, die jaarlijks een sportontrrioeting tus sen de verschillende delen van het ko ninkrijk organiseert. Dat gebeurt afwis selend in Nederland, Suriname en de Antillen, zodat men eens in de drie jaar in elk der drie delen een ontmoe ting heeft", aldus de heer Van den Berg. Een Veenendaler, die al veel met de Vereniging Rijksspelen te maken heeft gehad is de heer W. Vaartjes. Zowel als leider van de ploeg Spartameisjes die in Suriname demonstreren, als bij een bezoek aan dat land om enkele gymnastiekverenigingen te trainen, kwam hij er mee in aanraking. In zijn huis konden we ook een gesprek heb ben met de voorzitter van de Vereni ging Rijksspelen de heer L. A. de San ders uit Amersfoort. De heer De San ders is Surinamer van geboorte. Hij heeft een Nederlandse opleiding voor sportinstructeur. was enige tijd werk zaam op het Surinaamse ministerie voor sportzaken en drijft thans naar hij zegt een reisbureau in Amers foort. De heer De Sanders is een beetje verbolgen over de woorden van de heer Van den Berg: „Wij zijn officieel. Onze vereniging is koninklijk goedgekeurd en dan ben je officieel. Dat men op het kabinet van de gevolmachtigd minister niets van ons afweet is onzin. De gevol machtigd minister heeft vorig jaar no prijzen uitgereikt, toen wij een voetbal ontmoeting tussen de Surinaamse voet balclub „Transvaal" en Ajax en Spar ta georganiseerd hadden. Oud-mini- ter Zuiverloon, die thans aan het kabi net in Den Haag verbonden* is, heeft een ontmoeting gehad met de Sur naamse meisjes, die onlangs in Vecncr. daal waren. Het kabinet weet dus wc degelijk dat wij bestaan". De heer De Sanders is een tegenstan der van- het vragen van subsidie: „Iedereen, die een leuk idee heeft, zet dat tegenwoordig op papier en stapt er dan mee naar een minister om subsidie te vragen. Wij doen dat niet. Ik wil dat onze vereniging eerst laat zien wat zij presteert, en zouden we als we veel be reikt hebben in financiële moeilijkheden komen, dan kunnen we altijd nog naar de minister gaan en zeggen: Dit heb ben we bereikt, wilt u ons helpen om in de toekomst dit werk voort te zetten. Dat willen we echter niet nu doen". De Liga Koninkrijksspelen is volgens de heer De Sanders opgericht, nadat zijn vereniging al bestond: „Konink rijksspelen is een tegenstander van ons. Dat doen ze hier in Nederland nu een maal altijd. Als er een protestantse vereniging is moet er ook nodig een ka tholieke of neutrale komen en zo gaat het met alles". De vereniging van de heer De San ders telt momenteel ongeveer 4000 le den, zo verklaarde hij. Die leden, waar van het overgrote deel in Nederland woont, de rest in Suriname of de Ne- „Als er een groep sportlieden gaat, dan kunnen er ook een aantal andere mensen mee. Die betalen dan samen weer een deel van de reis van die sport lieden". Overigens waren de subsidies van de gemeente nodig om de reiskos ten van de minderjarigen, die aan de uitwisseling" deelnamen gedeeltelijk te dekken. Daaruit blijkt, dat de vereni ging niet alle kosten van de uitzending voor haar rekening neemt. Voor de uitwisseling zijn tot nu toe geen selecties gedaan: ..We moeten niet van die heel goede spelers in Su- Op de foto rechts de heer De Sandas, voorzittervan de Vereniging voor Rijksspelen"Links de heer Vaartjes uit Veenendaal. derlandse Antillen, betalen een tientje contributie per jaar. Dat tientje is niet te vergeefs uitgegeven voor degenen, die een reisje naar Suriname willen maken. Reisbureauleider De Sanders geeft namelijk aan Rijksspelenleden een korting op de prijs van charter vluchten naar de West. riname hebben. Men moet er van kun nen leren, zonder kopschuw te worden, meent de heer De Sanders. Hij is bo vendien van mening, dat de Surinamers moeten leren „verliezen", want anders bereiken ze nooit veel in de sport. De heer Vaartjes heeft bepaalde er varingen opgedaan, die voor de Neder landse begrippen wat vreemd aandoen: „De eerste week, dat ik deze zomer daar was, kon ik bijna niets doen, om dat men mij niet vertrouwde. Dat werd steeds beter, totdat ik in de laatste week zelfs helemaal geaccepteerd was. Je moet er als je naar Suriname gaat niet op rekenen, dat er veel georgani seerd is, want daar komt niets van. Ik ben gewoon gaan lesgeven. Als je dat niet doet, dan heb je een mooie vakan tie, maar van het doel waarvoor je uit gezonden bent, komt niets terecht". Sparta was dus ook niet „geselec teerd". De héér De Sanders: ..We moe ten niet van die heel erg goede gymnas ten hebben". De heer Vaartjes: „Spar ta is in het ensemblewerk heel goed". Bij de uitzending van Sparta waren twee dochters van de heer De Sanders die in Veenendaal gewoond heeft betrokken. „Dat kwam. omdat het ene meisje De Sanders als 5e of 6e ge plaatst was op onze ranglijst. Het an der stond ongeveer nummer tien. Er zouden eerst 7 meisjes gaan. maar voor drie hebben de ouders alle kosten be taald", onthulde de heer Vaartjes. Hoe het „toevallig" mogelijk was dat er ook bij de uitzending van Sportschool Van der Velde een kind van de heer De Sanders bij was, kan men niet vertel len. De „selectie" wordt in de toekomst anders: „Er zijn nu verenigingen, die mij vragen of ze uitgezonden kunnen worden", vertelde de heer De Sanders. Enkele van die verenigingen zullen vol gend jaar wel als sportlieden met het reisbureau van de heer De Sanders mee gaan op een trip naar Suriname. Overigens vertelde een judoka: „Bij ons stond er „judo1' op de lidmaat schapskaart van Rijksspelen, op de plaats waar de beoefende sport in gevuld moest worden. Bij de andere passagiers stond op die plaats het woord: „all round!" De heer Van de Berg scheen, gezien zijn uitlatingen niet veel vertrouwen in de vereniging Rijksspelen te hebben. De gedachtengang van de heer De Sanders over bijvoorbeeld overheidssteun („Als we subsidie aanvaarden zijn we aan handen en voeten gebonden") klinken Nederlanders dan ook wat wonderlijk in de oren. Iedere sportvereniging pro beert subsidie te krijgen zonder zich gebonden te voelen. Eén gedachte van De Sanders spreekt aan: „Het leren kennen van elkaar is belangrijk. Het weten waarom de één bijvoorbeeld aardappelen eet en de ander rijst. Dat vind ik het grote nut van deze uitwisse ling", aldus de heer De Sanders. In die gedachte zit iets, maar waarom het dan via sportuitwisseling moet, is on duidelijk. JAROSLAV ROZMAJZL solist VEENENDAAL De Tsjechische vio list Jaroslav Rozmajzl zal hedenavond in 't Verenigingsgebouw aan de Eiken laan als solist optreden tijden het con cert dat gegeven zal worden door het Utrechts Stedelijk Orkest. Op het programma staan werken van Chatsjatoerian. Michael Iwanowitsj Glinka en Mendelssohn. Van laatstge noemde componist wordt de ouverture „Roeslan en Loedmilla" uitgevoerd van Chatsjatoerian het concert voor viool en orkest en van Mendelssohn de Vierde Symphonie. VEENENDAAL Door het A. W. Groote-Fonds is de A. W. Groote- prijs 1967 alsnog postuum toegekend VEENENDAAL In het Jeugd-Ap- •)èl van 19 januari in de Petrakerk hoopt voor te gaan ds. T. L. H. Pieter- se uit Culemborg. De negerzangcr Hen ry Blackmon verleent zijn medewer king. Ds. Pieterse werd in 1935 geboren. Sedert 10 januari 1965 is hij predikant te Culemborg en heeft daar de geeste lijke verzorging der militairen op zich genomen. Het onderwerp van ds. Pie terse voor dit appèl is: „Gods vriend schap en ik". Dit motto is ontleend aan Hebreën 12: 14-17. a Henry Blackmon uit Den Haag ver zorgt de solozang. Henry Blackmon werd geboren in North Carolina (VS), doorliep na zijn middelbare schoolop leiding het conservatorium en vestigde zich in 1955 in Europa, waar hij zich als concertzanger een carrière opbouw de. Hij geniet grote bekendheid in Duitsland, Polen, Frankrijk, België en in ons eigen land. In de loop der jaren heeft hij talloze recitals gegeven met de Handel vereni ging o.a. in „Judas Maccabeus", en „de Messias". Meermalen vertolkte Henry Blackmon de Christuspartij in Bachs „Matheüs Passion". In het vol gend seizoen is hij voor de derde maal solist in de Union de Bel Canto met 't Ned. Kamerorkest. Bob van Stempvoort begeleidt met orgel de samenzang en met piano de solist Henry Blackmon. Ook zal de heer Van Stempvoort weer een orgel solo ten gehore brengen. De heren J. Stunnen- berg en H. de Jong .verlenen met hun trompet muzikale medewerking. De sa menzang voor de dienst begint om kwart voor vijf. De Petrakerk gaat half vijf open. aan de heer C. C. M. van Rijs wijk, in leven secretaris van de Cen trale Bond van Leraren en voorzitter van de Stichting Nederlandse Unie voor Praktijkexamens in stenografie en inachineschrijven. De prijs, bestaande uit een medaille en oorkonde, zal a.s. zaterdagmiddag 18 januari in het Hilton Hotel te Am sterdam uitgereikt worden aan mevr. M. J. van Rijswijk- Stoorvogel te Vee nendaal. De uitreiking zal geschieden •door de nieuwe voorzitter van het 'ondsbestuur, mr. H. A. M. T. Kolf- choten. oud-burgemeester van Den laag, die de overleden voorzitter mr. Arn. d'Ailly zal opvolgen. De A. W. Groote-prijs wordt jaarlijks .oegekend aan een persoon, die zich in de loop der jaren buitengewoon ver dienstelijk heeft gemaakt voor de ste nografie Groote. De heer C. C. M. van Rijswijk, die op 16 oktober 1967 op 55- arige leeftijd overleed, heeft meer dan 35 jaar onderricht gegeven in ste nografie Groote en was de auteur van een leerboek voor dit stenostelsel, als mede een steno-leesboek. Het is voor de eerste maal datde prijs posthuum wordt uitgereikt. De A. V. Groote-prijs 1968 is toegekend aan de heer J. van Reen te Amsterdam. De uitreiking zal zaterdagmiddag irf .msterdam geschieden in tegenwoor digheid van een groot aantal docenten xran het stenostelsel Groote, alsmede vertegenwoordigers van talrijke onder vijs-organisaties en familieleden. RENSWOUDE Zaterdag 1 februari 'loudt de toneelver. „Tip" te Renswoude haar jaarlijkse uitvoering in gebouw ..Rehoboth". Leden van de vereniging i zullen het komische stuk „Een dolle boel om de voetbalpool" opvoeren. VEENENDAAL De politie heeft de Overbergers A. E. (14 jaar) en T. I B. en D. T. (beiden 16 jaar) aangehou- den wegens diefstal van twee brom fietsen. De gebroeders S. hadden eer- der op de dag aangifte gedaan, dat hun brommers gestolen waren. De Hongaarse mevrouw C. V.-B. uit Veenendaal werd in de S-markt aangehouden. Zij wilde voor een be drag van ongeveer f 5,50 meenemen, zonder te betalen. Haar buit bestond voornamelijk uit snoeperijen. ELST Mevrouw Van P. uit Veenen daal is gisteravond op de Rijksstraatweg in Eist door een auto geschept en ge wond. Zij moest in het Juliana-zieken- huis in Veenendaal worden opgenomen. De dame stak na het uit uitstappen v i een bus de weg over en heeft ken nelijk de uit de richting Rhenen komen de personenauto, bestuurd door mevr. O. U., niet opgemerkt. De vele wateren in en rondom Veenendaal, dienden vroeger niet alleen voor het vervoer van pro- dukten per aak, lichter, etc., maar waren ook even zoveel plaatsen waar de jeugd zich kon vermaken Uiteraard in de meeste gevallen tot onver maak van de ouders. Het was altijd hetzelfde liedje, zowel zomers als 's winters: natte voeten, of hele maal drijfnatHet was in doorsnee de nachtmerrie van de gezonde Veense jongen, met natte klompen en kousen thuis te komen, want dan zat er meestal wat op. Er was dan ook zoveel gelegenheid in het oude Veen. Je kon praktisch geen voet buiten de deur zetten, of je werd met de een of andere sloot gecon fronteerd. Om dan nog maar te zwijgen over de vele „vlakkies" bevroren plassen, vlaktes), waar je zo heerlijk kon glijden, sleeën, schaatsen en krakertjes maken. De napret was vaak niet zo heerlijk'... Een oudere Veenendaler weet er nog wel iets over te vertellen: „We gingen er een keer met een man of negen op uit om ons op het ijs te vermaken. Het had nog maar een paar nachtjes gevroren, dus het ijs was nog niet zo sterk. Daarom moesten we wel selecteren. We ko zen de sloot bij De Geer. De Geerbrug was vroeger van hout en het water was daar helder. In de buurt van het seinhuis was het hoog water. Het ijs was niet zo dik maar het „hield" wel. Wij stapten er dus op. Hier en daar kraakte het echter vervaarlijk. We besloten een gaatje in het ijs te hakken met een oud zak mes. Voor de voorzichtigheid gingen we met z'n allen languit in een cir kelvorm liggen, rond de plek waar het gat gemaakt zou worden. Een poosje ging fiet goed. Er werd ijverig gehakt. Plotseling begon het te kraken. We raakten natuurlijk in paniek en iedereen vloog overeind om zich een nat pak te besparen. Uiteraard met het omgekeerde gevolg, want het werd er op deze manier niet beter op. Vóór we er goed erg in hadden gingen we met de hele koppel kopje onder, 's Jonge, dat was me wat! Al die spartelende jongens in het ijs koude water. En een gekerm!... Zo goed en zo kwaad als dat ging hiel pen we elkaar weer op de kant en daar stonden we te bibberen. Voor bijgangers spoorden je dan wel aan om gauw naar huis te gaan, bij de warme potkachel, want anders kreeg je longontsteking. Maar ja. dat naar huis gaan, daar zat het bij de meesten juist op vast. s Ze waren thuis al gewaarschuwd zich toch vooral niet op het ijs te 5 wagen. Er was angst voor de matten- 5 klopper van moeder (en die konden daar vroeger aardig mee overweg) of de knoestige stok van vader. Enfin, het moest er maar op ge- 5 waagd worden, anders ging de spreuk letterlijk in vervulling: Vrie- S zen we dood, dan vriezen we dood! Lang voor we thuis waren hingen de kleren ons stijf om het lijf. Als stokken en blokken moesten we ons i voortbewegen. Pijnlijk en koud. Het was wel een fraai gezicht toen we zo de „Meulenpol" passeerden. Voor we er thuis van langs kregen (met mij viel dat trouwens nogal S mee, anderen hadden 'n kwajer ont- vangst) won eerst de ongerustheid 5 het bij de ouders. Gauw de bevro- S ren kleren uit en dan in je nakie bij de kachel, waar een grote pot snij- bonen op stond „af te koken". Samen met het petroleumstel en dito lamp of ook wel een gaslamp, verspreidde dat een typisch winterse geur in de woonkamer. Daar kwa men nu nog de luchies bij van de ontdooiende en opdrogende kleren. Een dubbel stel kleren bezat je in die tijd op die leeftijd niet, maar er was toch wel raad op. Pe kleren van een'oudere brper, of desnoods van je vader, boden uitkomst. Belachelijk uitgedost zat je dan even later in de dampende kamer, in je potsierlijke kledij. Dan werd er een vurig ser moen tegen je afgestoken al of niet begeleid met „mattenklopperaftrek sel" of „stokkensoep"... Dezelfde persoon weet ook nog een verhaal te vertellen over het kra kertjes maken op de Fluiterstraat, waar ze eveneens, met een ander groepje, kopje onder gingen en waar z'n vriend 't hart niet had oo naar huis te gaan vanwege de ouderlijke represaille, die hem onherroepelijk te wachten stond. Deze represaille was 's zomers meestal nog heftiger. Immers dan was er niet zo de ongerustheid dat zoonlief ziek zou worden van de kou, zodat men gelijk maar de on deugd eruit klopte. Een algemeen bekende preventie ve maatregel, door veel ouders toe gepast, was het dichtnaaien van het hemd. Wee de belhamel, die dat „ze gel" verbrak. Hoe dat in zijn werk ging? Wel, vroeger droeg men een hemd dat van boven met een split open was om het over het hoofd te kunnen laten glijden. Knoopjes zaten er niet aan. De bezorgde Jiuis- moeder naaide dan met een paar draden sajet of zo, die split dicht zodat het jongenshoofd daar niet meer passeren kon. of de draden moesten worden verbroken, en dan zat er wat op!... De mogelijkheid van pootje baden bleef nog wel open. Ook kon men, het hemd omhoog houdend, nog een eind de Grift (die toen helder was) inlopen. Maar 'n opgetrokken hemd was een veel gekker gzicht dan in je nakie in de sloot te zwemmen en te dartelen. (Zwembroekjes gebruik te de schooljeugd niet.) De controle op de halsdraden was bij zomerdag vrij scherp. De achter grond daarvan was bezorgdheid en angst dat zoonlief zou verdrinken. 5 Hoog water bij Veenendaal was vroeger een gewoon verschijnsel. Uiteraard stonden er geen badmees- ters aan de oevers van de vele sloten in Veenendaal. Dit was wellicht wel het geval bij het zwembad in de Grift vlak bij de Vaartbrug, com- pleet met badhokjes en al. Maar dat zal ook wel weer een stuiver gekost J hebben, en die bezat de lieve jeugd niet. Zakgeld bestond niet. Een en- g kele maal kreeg men een halfje of een cent om bij de „kruidenier" een g „spekkie" (soort stroopwafel) te ko- pen. Eens, toen wat jongens op een hete zomerdag in de Grift aan het zwem- 5 men waren, stonden er een paar aan de kant met een dichtgenaaid hemd. Ze snakten naar een koele duik in I het frisse nat, maar ze waren „ver- zegeld". Natuurlijk werden ze door 5 hun vriendjes uitgelachen en uitge- 5 daagd: „Breek de draden toch stuk, man. Dan kun je ook zwemmen. Of 5 ben je een bangerd? Mag je niet van 5 je moesje?" Dergelijke opmerkingen kon men vroeger, en ook nu, als kwajongen, meestal niet verwerken. 5 Dat kwam de jongenseer te na. Weldra is er dan ook één uit het groepje die de stoute schoenen aan*- trekt en de klompen uitdoet. Zijn 1 bovenbroek, met lijfje er aan en een klep aan de achterkant, gaat dezelf- de weg. Weldra gevolgd door het 5 onderbroekje (als men die tenminste 5 droeg). En nu moest het hemd ver- 5 wijderd worden! Met een onverschil- lig gebaar, maar met een kloppend 5 hart, rukte hij de draden stuk, trok 5 het hemd over zijn hoofd en sprong in het koel helder water. Enkele meisjes aan de slootkant klapten in hun handen, als een soort 5 applausje. Dat moedigde nog een an- der aan om ook hetzelfde voorbeeld te volgen. Er werd veel gezonde pret gemaakt, maar... na afloop 5 kwam de angst voor de ontdekking. f Nu ja, dan maar een pak slaag en 5 enkele dagen onverbiddelijk huisar- rest riskeren en aanvaarden. Eén van ons groepje bedacht er wat op; hij zag kans om een naald en draad te pakken te krijgen en ging met een vriendje het kleine schuurtje in, achter het huis; een wachtpost werd uitgezet en weldra s was men druk bezig de verzegeling 5 van het hemd te herstellen. Het lukte aardig en de werkzaamheden werden niet gestoord. Even later 5 kwam de overtreder opgelucht naar buiten om verlicht adem te halen. g Toen hij later „gewassen en ver- schoond" moest worden, werd de i fraude niet ontdekt en kon hij dus g het foefje nog eens vaker ter hand 5 nemen Waar vroeger het water ongewenst was, stroomt het nu ter verfraaiing 5 van de moderne Veenendaalse woonwijken. 5

De Vallei | 1969 | | pagina 3