„Ik ben niet blij met 't Yeel lof voor bouwers ^an dorpshuis in Resteren r Leswagen stort van Grebbedijk VEILING SEPTER TIEL Verkeersborden ondersteboven Vroege lentebode in Amerongen Kolendamp doodt schippers knecht (16) lidmaatschap van de Provinciale Staten" Tweede Kamerlid W. M. Harselaar heeft niets tegen T. de Ridder Om tuinlouwhoeh Dropping van ..Rijnkan Iers" Organisatie van warme bakkers VREUGDE EN PANNEBIER Verloren Inzittende zwaar gewond v Nieuw uniform van brandweer in Renswpude Dia's over Texel voor leden NCYB AGENDA 0 DONDERDAG 16 JANUARI 1969 RHENEN Wie gistermiddag over het Fred. v.d. Paltshof in Rhenen's bin nenstad reed, kon op de hoek van de Torenstraat zijn ogen niet geloven. De talrijke automobilisten moeten werke lijk aan zichzelf zijn beginnen te twij felen. Twee borden „U nadert een voor- rangsweg", één voor de weggebruikers komende uit de Torenstraat en één voor de automobilisten komende vanaf de parallelweg, waren daar door de dienst van gemeentewerken ondersteboven aan de paal bevestigd. Heden, donderdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw, 20 uur: l SU-con- cert. WAGENINGEN Junushoff, 20 u.: Cabaret Seth Gaaike- ma met „N.X.IJ.Z." BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal. 19.30 uur: „James Bond 007, contra dr. No". Morgen, vrijdag WAGENINGEN Junushoff, 20 uur: Radiostadcf v,: die met „Hoogheid, uw kameel staat voor" BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De dood komt te paard". ADVERTENTIE m De Vuurdoorn (Pyracantha Coccinea) valt in deze maand door haar mooie oranje-rode bessen wel heel sterk in het oóg. Tegen een zuidmuur doet ze het bijzonder goed. In mei bloeit deze plant met een keur van witte bloemen. Mocht u zo'n plant willen aanschaffen, bestel deze dan bij een solide kweker, want alleen in pot ge kweekte planten zijn te gebruiken. Onthoud het voor eens en altijd: zonder een flinke potkluit gaat de plant beslist dood. Is de plant een maal aan de groei dan is het een gemakkelijke plant, er valt niet aan te snoeien. Alleen wanneer de vlucUt al te groot zou worden, voor de haar toegedachte ruimte, kan men een paar van de oudste takken verwijderen. De aardbeien werken zich steeds om hoog en vriezen in de winter ook omhoog. Het is gewenst er nu een laag stalmest tussen te strooien. .Compost of bladaarde kan ook goe de diensten bewijzen. Strooi er zo veel tussen, dat de harten van de planten juist boven de grond uitko men. Ze hebben dan geen last van de vorst en kunnen in de zomer ook beter tegen de droogte. Doordat de planten zich omhoog werken, ko men ze ten slotte op een heuveltje te staan en profiteren dan heel wei nig van de regen. De stammen van oude vruchtbomen worden nu met een staalborstel af gekrabd. Men moet niet zo lang krabben, dat het levende hout te voorschijn komt. Het gaat er alleen maar om, een gedeelte van de ru we schors te verwijderen, want juist onder die schors zitten allerlei boon doeners, in de vorm van insecten, verborgen. Jonge, gladde boom stammen mogen niet afgekrabt wor den. De tijd breekt aan, dat men de vorm bomen moet snoeien. Vormbomen zijn bomen, die een zekere kunstma tige vorm hebben, dus pyramiden, snoeien en waaiervormige fruitbo men. Het zal u duidelijk zijn, dat die bomen zo gesnoeid moeten wor den, dat ze hun oorspronkelijke vorm behouden. Dat is een heel moeilijk werkje en ik raad u niet aan dergelijke bomen zelf te snoei en, dan komt er niets van terecht. Haal voor het snoeien van vormbo men een deskundig vakman, die theoretisch en praktisch geschoold is. Het snoeien van struïkvormen is veel gemakkelijkerDat zou u zelf wel kunnen doen. Dit bestaat hoofdza kelijk uit het wegnemen van alle takken, die zich binnen zo'n struik vormen. Zulke takken moeten tot op- hun basis glad worden weggesne den. Indien een struikvorm een maal een paar jaar vaststaat, is er eigenlijk heel weinig meer aan te nsoeien, vooral niet wanneer het boompjes zijn die op zwakke onder stammen zijn veredeld. Als het niet vriest kan men ook be ginnen met et snoeien van vrucht bomen (kroonbomen)Daar is wei nig aan te snoeien, alleen uitdunnen wanneer er te veel hout in zit. Aan de buitenkanten behoeft niets weg genomen te worden, alleen indien binneryi,n de boom te veel hout zit, kunnen daar een paar takken ge heel weggenomen worden. Van bin nen moet een boom ruimte hebben. Aan takken die veel te weinig licht onbangen, komen geen vruchten. Laat de wonden niet oningesmeerd! Snoeiwonden met kankerverf insme ren, mocht deze niet te verkrijgen zijn, dan heeft de zaak in tuinbouw- benodigdheden wel een ander ver vanging sar tikel, dat ook met suc ces gebruikt kan worden. Niet inge smeerde wonden gaan op de duur rotten! Wie er gelegenheid voor heeft moet nu eens rabarber vervoegen. Ga al dus te werk: Steek bij open weer een flinke rabarberpol uit de grond. U heeft natuurlijk geen kweekkas, maar als landbouwer wel een ver warmde stal. Zet zo'n rabarberpol met een flinke grondkluit in een koestal, met een flinke kraag paar- demest er omheen, dan zult u eens zien hoe gauw de rabarber steng els te voorschijn komen. Over de plant zet men eerst een oude mand, (met de bodem naar boven) daaromheen en daaroverheen komt een dikke laag verse paardemest. U beschikt dan heel spoedig over jonge frisse stelen. Heeft men heesters in de tuin en ligt er blad tussen, dan niet het blad weghalen, doch onderspitten. Doe dat spitten ondiep, zodat de wor tels van de struiken niet te veel lij den. Tegelijk met het blad wordt dan ook het onkruid ondergespit, zodat het geheel er weer netjes bij ligt. Antwoord aan abonnee mevr. A. v. d. V.- L.: Voor uw doel raad ik u aan om een Cissus antarctia (Zweedse klimplant) aan te schaffen, die vrij wel elke bloemist u kan leveren. Ze groeit snel en stelt geen hoge eisen ten opzichte van het licht of de tem peratuur. Deze plant kan uw hele kamermuur begroeien, zijn er scheuten die een verkeerde kant op gaan dan kunt u die met een scherp mes of schaar wegnemen. Zet de plant direct in een flinke pot. Plaats de pot op een schotel of op een of ander meubelstuk. Jonge scheutjes kunnen door middel van stek voort- ge kweekt worden. Hoewel een lich te, echter geen zonnige plaats, beter is, kan deze Cissus goed tegen een donker plekje. In een matig ver warmde kamer groeit ze ze best. Het is al met al een prettige plant. RHENEN E. J. GRIJSEN ELST De Wandelsportvereniging „De Rijnkanters" in Eist organiseert volgende week vrijdagavond een drop ping, waaraan iedereen kan deelnemen. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,50 per persoon (voor leden f 0,75). De mini mum leeftijd voor deelname is 16 jaar. Het vertrek is 7.30 uur vanaf café „Sportlust". Men dient zich vóór 22 ja nuari te laten inschrijven bij de volgen de adressen: de heer H. L. Spies, Ire- nestraat 27 en de heer A. J. de Erven, Franseweg 44 1, beiden te Eist. Voor de eerste vier binnenkomenden zijn er aardige prijzen, terwijl De Rijnkante-" tevens iedere deelnemer een consu- tie en een glas aanbiedt. ELST Verloren: een gou-^n ketting aet medaillon. Inlichtingen bij de rijks politie in Eist RHENEN Woensdagmiddag tuimelde een Dafje van de Grebbedijk, even voor bij de Grebbesluis. De auto rolde ongeveer tien meter de dijkhelling af en kwam in het weiland tot stilstand. De schade was groot. Van de twee inzittenden is de vrouwelijke inzittende met de schrik vrijgekomen. De man werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Wageningen. Later op de middag is de ver nielde auto uit het weiland getakeld en op sleeptouw genomen. Achter het stuur zat de 68-jarige in woonster B. P. uit Wageningen. Zij kreeg rijles van de Wageninger C. M. K. Komende vanaf de steile Grebbeberg lag het in de bedoeling, dat mevrouw P. de Grebbedijk zoii inslaan. Dat gebeurde ook, maar in de flauwe bocht ter plaatse moet zij óf de macht •ver het stuur zijn kwijt geraakt óf niet tijdig een stuurcorrectie hebben aangebracht. De auto reed een beton- paaltje aan gruzelementen, nam ver volgens de heining, om daarna in het „ravijn" te verdwijnen. Dit alles gebeurde voor de ogen van de wachtmeester Van Wely van de groep Rhenen van de rijkspolitie, die ter plaatse op zijn controlepost stond. Toen hij zich pas goed realiseerde wat er gebeurde, lag de auto al beneden in het weiland en stond mevrouw P. er al naast. De heer K. bleek zwaar gewond te zijn. Dr. Wijchers verleende eerste rulp, waarna K. per ambulance werd over gebracht naar de Pieter Pauwstichting. De verkeersgroep van de rijkspolitie uit De Bilt maakte proces-verbaal op. KESTEREN Op de bouwplaats van hét Dorpshuis in de Nedereindse- straat in Resteren sprak burgemeester D. J. Pott gisterochtend veel lovende woorden tot de bouwvakarbeiders van het aannemersbedrijf D. C. Ravesteyn N.V., omdat het hoogste punt in de bouw was bereikt. Op het toekomstige culturele centrum van de gemeente was ter gelegenheid van dit gedenk waardige ogenblik de Nederlandse driekleur gehesen. De burgemeester bood de arbeiders na zijn toespraak allen een envelop met inhoud aan en deelde vervolgens de vreugde met hen tijdens het drin ken van het traditionele* „pannebier". De heer Pott werd tijdens zijn bezoek aan de bouwplaats van het dorpshuis vergezeld door de heren G. Mollema en A. M. van Maren, respectievelijk secretaris en penningmeester van de Stichting tot Exploitatie en Instandhou ding van een Verenigingsgebouw in Kesteren.1 Op de foto boven de burgemeester tijdens zijn toespraak tot de „bouwvak kers". De foto rechts toont de burge meester tijdens het nuttigen van het „gebruikelijke" vocht. RENSWOUDE De vrijwillige brand weer in Renswoude heeft van de ge meente nieuwe uniformen gekregen, ook zijn twee nieuwe poederblussers van 9 kg aangeschaft, waarvan de blus- kracht bijna het dubbele is van het be kende natriumpoeder. AMERONGEN Bij de familie Van de Pol in de Drostestraat te Amero- fongen zijn de eerste lammetjes geboren. Het zou waarschijnlijk wat te op timistisch zijn om te vermoeden, dat de lente nabij is. Er wachten nog enkele „moeilijke" maanden, maar de vroege lentebode in Amerongen doet dit tenminste een ogenblik vergeten. ELST De Nederlandse Christelijke Vrouwen Bond, afdeling Eist komt 21 januari in gebouw „Pniël" in ledenver gadering bijeen. Tijdens deze bijeen komst zal de heer A. Meijer dia's verto nen van het eiland Texel. 70/75 35—37 101—103 92—95 73—82 65—73 65/70 60/65 55/60 Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw Kon. zuur kl.l Bramley Seelling Benderzpet Cox Orange Pippin kl.2 x Goudreinet kl.l x Goudreinet kl.2 x Golden Delicious kl.2 Goudreinet rode kl.l Goudreinet rode kl.2 Dijkmanszoet x Jonathan Lombarts Calville geel kl.l Lombarts Calville kl. 2 Laxton Superbe kl.2 Winston Kroet per 100 kg zuur 10,30, rood 8,00 Fabrieksfruit per 100 kg blank 12,80—13,50. rood 9—10 Stip en stek per 100 kg 6,00. 61—81 37—55 85—88 72—83 52—54 27—30 34—42 59—71 38—49 63—67 51—53 24—32 32—41 72—84 61—68 49—67 34—40 71—73 53—56 20—30 16—24 20—27 2029 58—68 23—r30 15—20 16—41 49—56 13—36 25—48 16—46 37—42 11—24 Binding Rechts is evenals de Boeren Partij tegen dubbele functies. Op de vraag hoe de heer Harselaar vanuit deze stelling geredeneerd, dan naast zijn functie in de tweede kamer ook nog een functie in de provinciale sta ten kan accepteren, zegt hij: „Wij zijn inderdaad tegen op dubbele fyncties, maar hieronder worden alleen functies verstaan waar grote salarissen voor worden betaald. Leden van de Provin ciale Staten ontvangen voor hun werk zaamheden slechts een kleine vergoe- Peren Doyenne du Cornice kl.2 62—82 7280 Legipont kl.l 30—32 27—30 21—23 Legipont kl.2 26—29 -17—20 16—18 Conference kl.2 31—34 24—31 17—24 Brederode 1640 1125 Winterjan 1636 815 St.-Rëmy 912 IJsbouten 1528 Giezewildeman 3140 920 Groenten Boerenkool 5358; Koolraap 1012; Uien 1724, 1115 Uien geschoond 3136; Prei 3352, 930; Savooie kool 511 Spruiten 6477; Sjalotten 4850; Wortelen 1741 x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. RHENEN Woensdagochtend trof de kapitein van een 100 ton metende olielichter van de rederij Yan Seunie- ren uit Rotterdam, liggende voor de gemeentelijke loswal in Rhenen, zijn 16-jarige schippersknecht RIaas Terp stra, wonende te Ouderkerk, levenloos aan in het vooronder. De jongeman bleek door kolendamp vergiftiging, veroorzaakt door een an- tracietkacheltje in zijn slaapvertrek, om het leven te zijn gekomen. De ka pitein eh het jeugdige slachtoffer wa ren de enige opvarenden van 't schip. De kapitein sliep in het achterschip. Het gezin Terpstra verliest met het heengaan van zoon Klaas het zesde kind. H. Koekoek "uit in zijn huis in Benne- kom. De heer Koekoek hecht weinig waarde aan de uitspraken van de Over- berger. „Binding rechts is toch geen democratische partij. Het bestuur is niet eens gekozen, maar gewoon be noemd. Op die manier kan iedereen een partij vormen", zegt hij. .Voor de heer Harmsen heeft de heer Koekoek evenmin een goed woord over. „Al lang voor de scheuring trachtte hij het gezag in onze partij te ondermijnen. Op alle mogelijke manie ren heeft hij geprobeerd mij eruit te werken en toen dat niet lukte is Harm sen zelf maar een partijtje begonnen. Ik geef toe, dat hij beter in het open baar kan spreken dan ik. Maar door z'n successen is hij over het paard getild en op het ogenblik is Harmsen in de politiek geen cent meer waard", aldus de heer Koekoek. Of het protest van Binding Rechts te gen de benoeming van de heer De Rid der uit Achterberg als Statenlid iets te maken heeft met de dreigingen van het Rhenense B.P.-raadslid, de heer M. Lodder, weet de heer Koekoek niet zeker. Zoals bekend, kondigde de heer Lodder enkele weken geleden aan te zullen verhinderen, dat de heer De Rid der zitting zou kunnen nemen in de Utrechtse Staten. ..Hou alstublieft op over Achterberg. Alles wat ik daar over zou moeten zeggen is zonde van mijn tijd" merkt de heer Koekoek op, die gelijktijdig aanstalten maakt weer aan zijn werk te gaan. ©VERBERG/ACHTERBERG Het Tweede-Kamerlid van Binding Rechts, de heer W. M. Harselaar uit Overberg, heeft zijn benoeming tot lid van de Pro vinciale Staten van Utrecht aanvaard. Door een fout van het Centraal Stem bureau werd de zetel in eerste instantie toegewezen aan de heer T. de Ridder uit Achterberg, die tot de voormannen van de Boerenpartij gerekend mag wor den. Het Overbergse Kamerlid heeft reeds eerder in deze zittingsperiode een zetel in de Utrechtse staten bekleed voor de Boerenpartij. In verband met zijn benoeming tot administrateur van de partij keerde de heer Harselaar echter enige tijd geleden het statenwerk de rug toe. Het Centraal Stembureau heeft de Overberger kennelijk met deze wetenschap gepasseerd en verzocht de heer De Ridder zitting te nemen in de staten^ De inmiddels erkende afgescheiden groépering. Binding Rechts (groep-Harni- sen), tekende protest aan tegen deze beslissing. Het protest werd erkend en de heer Harselaar, die tot de aanhangers van Binding Rechts was gaan behoren, toonde zich onder druk van zijn politieke vrienden bereid de vrijgekomen zetel in te nemen. „Ik ben helemaal niet bilj met het statenlidmaatschap. Ik heb het aan vaard na lang aandringen van mijn partijgenoten. Uiteraard is de voor naamste reden daarvan, dat de zetel anders zou zijn bezet door onze grote rivaal van dit ogenblik, de Boeren Par tij". Aan het woord is de heer Harse laar, die nog steeds geen goed woord over blijkt te hebben voor de aanhan gers van boerenleider H. Koekoek. „Als Koekoek niet alle macht in han den had willen hebben was er nooit een scheuring in de Boeren Partij ontstaan. Maar met zo'n man als hij is eenvoudig niet samen te werken. Ik heb dat vooral in de kamer ervaren. Koekoek denkt het allemaal alleen te weten en probeert de andere kamerle den zijn wil op te leggen", merkt het kamerjid van Binding Rechts op. „Als je het mij vraagt mag de Boe ren Partij blij zijn als ze bij de vol gende kamerverkiezingen nog één ze tel weet te halen. Binding Rechts haalt daarentegen bij de volgende kamer verkiezingen, volgens mij, tenminste drie zetels". De heer Harselaar is op timistisch gestemd, maar ziet de winst van Binding RecMs voornamelijk als een oorzaak van de op handen zijnde- concentratie met enkele kleinere par tijen. Welke die partijen zijn wil hij nog niet zeggen. De besprekingen daar over zijn pas gestart en verkeren vol gens het kamerlid nog in een te pril stadium. ding. Er bestaat in onze partij daar om ook geen enkel bezwaar tegen. Het zou bovendien dom geweest zijn de be noeming niet te accepteren, want an ders zou De Ridder van de Boeren Partij de plaats hebben ingenomen". De heer Harselaar legt er de nadruk op, dat hij helemaal niets heeft tegen De Ridder. „Politiek is tenslotte poli tiek en de Boeren Partij zou in ons ge val precies he',zelfde hebben gedaan" aldus het tweede-kamerlid. „Harselaar heeft een hersenspoeling gehad van Harmsen. Daarom is hij van onze partij overgelopen naar Bin ding Rechts", legt Boeren Partijleider

De Vallei | 1969 | | pagina 5