Gemenebest kwam niet tot grote resultaten Clandestiene L.S.D. in fabriek van Londen gri' j Johnson zorgt voor een sluitende begroting SOJOEZ BEGIN VAN SERIE RUIMTESTATIONS Westduitse geleerden naar Oosten Franse Senaat tegen De Ganlle Zwaar weer in Spanje en Portugal nog onbekend ASPRO' Recordprijs van goud in Züricli Emigratie, Biafra en Rhodesië slruikelpunten Bisschop van Antwerpen krijgt „sit-in" Sekte-leden voor gerecht NOG 17 VERMISTEN Oorzaak ramp Enterprise de bank waar ook zich thuis voelt Italiaanse automobielclub zou opgelicht hebben Een platenbon is altijd raak Een platenbon - per brief - is altijd raak Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Gat VOEDSEL VOOR BIAFRA STAPELT ZICH OP Rillerig? Pas dan op voor Neem bijtijds 12000,- 18 maanden 1123,17 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden f234,12 p.m. aflossen BIJ SCHEIDEN VAN DE MARKT T.l camera's VLUCHTELING STIERF VAN UITPUTTING DONDERDAG 16 JANUARI 1969 BERLIJN Volgens het Oostduitse persbureau ADN zijn opnieuw vijf Westduitse geleerden naar Oost-Duits- land overgelopen. Het zijn de kernfysi cus dr. Klaus Breuer van de Goethe- universiteit in Frankfurt a/d Main, dr. Gerd Stiller, van het Max-Planck-insti- tuut te Heidelberg, Hans Wieckzorek van het laboratorium van prof. dr. R. Bertold in Wildbach (Sehwarzwald). de specialist in straalaandrijving Hermann Steffen en de ingenieur Hans Eschholz. Steffen heeft enkele jaren bij de fir ma Man in München meegewerkt aan de ontwikkeling en vervaardiging van motoren voor supersone straaljagers, Eschholz werkte als ingenieur en con structeur bij de Gutehoffnungs-Hütte in Oberhausen/Sterkrade. De geleerden verschenen samen met drie eerder naar Oost-Duitsland uitge weken geleerden, dr. Ehrenfried Pe tras, Herbert Patzelt en prof dr. Pe te Moebius op een persconferentie. ZURICH Woensdag is de goud prijs in Zürich tot het hoogste peil van de afgelopen tien maamlen gestegen! Voor het eerst na de instelling van een vrije goudmarkt in Zürich (in maart van het vorige jaar) werd de 43 dollar per ounce bereikt. Het goud opende woensdag op 42,50 dollar bieden en 42,75 dollar laten, maar steeg later tot 42.75 bieden 43.00 laten. Na de vast stelling van de Londense goudprijs op 42,75 dollar daalde de prijs in Zürich tot 42,60/42,80. Alleen op de eerste dag van de vrije goudhandel in Zürich (18 maart) kwam de prijs boven de 43 dol lar. Er werd woensdag overigens geen bijzondere druk uitgeoefend. De rege ringswisseling in de Verenigde Staten zou een storende factor kunnen zijn, zo meenden de handelaren. Verder werd opgemerkt dat de bezitters van goud niet graag tot verkoop overgaan zolang de prijs stijgt. ADVERTENTIE ,,Ik weet niet waar hjj van houdt" LONDEN De belangrijkste geschillen van de landen van het Britse Gemene best van het rassenprobleem en de immigratie tot Nigeria en Rhodesië zijn na negen dagen van confereren in Londen nog niet tot een oplossing ge bracht. In een 23 bladzijden tellend communiqué, dat gisteren aan het einde van de conferentie werd uitgegeven, werden deze belangrijke problemen verwezen naar de verschillende regeringen. De verschillende delegaties naar de conferentie gaven uitdrukking aan de hoop, dat de openhartige uitwisseling van standpunten en de vastbeslotenheid om de multiraciale samenwerking binnen het Gemenebest te versterken, later vooruit gang mogelijk zouden maken. PARIJS De commissie van buiten landse zaken van de Senaat heeft een beroep gedaan op de regering om haar beslissing in te trekken met betrekking tot het wapenembargo tegen Israël. Maar het was nauwelijks een revolte tegen president De Gaulle. De stemming in de Senaat was 19 voor en vier tegen (een gaullist en drie communisten). Drie leden onthielden zich van stemming. Hoe andere commis sieleden stemden was niet bekend, maar de Gaullisten hebben slechts vijf man in de commissie.- Ter zelfder tijd ontving de defensie commissie van de nationale vergadering een motie waarin aangedrongen werd op het opheffen van het embargo. UTRECHT De buitenlandse werk nemers in de stad Utrecht zullen bin nenkort in hun. landstaal worden voor gelicht over het veilig gebruik van gas- apparaten. Het gemeentebestuur heeft hiertoe besloten na de dood van een Marokkaan, vorige week. Hij had een gaskomfoor ondeskundig behandeld. ADVERTENTIE „Hjj is morgen jarig en woont ver weg" BRUSSEL Een onlangs door enke le Belgische geestelijken, ex-geestelij ken en sympathisanten opgerichte werkgroep „Exodus", die de belangen wil behartigen van uitgetreden geeste lijken, heeft een „sit in" in het bis schoppelijk paleis te Antwerpen aan gekondigd. De werkgroep wil proberen op 22 ja nuari toegang te krijgen tot de bis schop van Antwerpen, mgr. Daem. en de initiatiefnemers zijn van plan het bisschoppelijk paleis niet te verlaten, voor de bisschop een aantal van hun eisen ten behoeve van uitgetreden priester-leraars heeft ingewilligd of al thans erkend. De werkgroep, die woensdag op een persconferentie :n Brussel deze actie aankondigde, verklaarde dat o.m. een principiële veroordeling wordt ver langd van broodroof van uitgetreden geestelijken en hun verloofden of vrouwen, aanvaarding van de moge lijkheid dat uitgetredenen in het katho lieke onderwijs werkzaam blijven en financiële vergoeding van priester-le raars bij uittreden. De actie is voor 22 januari georgani seerd, omdat op die dag de priester raad van het bisdom Antwerpen ver gadert. De werkgroep heeft gevraagd op die vergadering aanwezig te mo gen zijn, doch geen toegang gekregen, zo werd op de persconferentie ver klaard. Ook werd medegedeeld, dat de Bel gische kerk maar weinig begrip toont voor het probleem van de uitgetreden geestelijken. Priesters die het officiële ambt niet meer uitoefenen of klooster lingen die uittreden worden verstoten. De meesten krijgen niet de mogelijk heid contact te onderhouden met de kerkelijke gemeenschap. Gevallen van broodroof zijn niet uitzonderlijk, niet alleen van de priesters, maar vooral ook van de verloofde of vrouw van een uitgetreden geestelijke. Wanneer b.v. een vrouwelijke leerkracht van het ka tholiek onderwijs huwt met een uitge treden priester-leraar, wordt zij zonder uitzondering ontslagen, aldus de werk groep. Men voegde hieraan toe, dat de officiële kerkelijke overheid in Bel gië elk contact met de groep „Exo dus" weigert. ZÜRICH Dc rechtszaak tegen de leden van de Duits-Zwitserse sekte die ervan worden beschuldigd op 14 mei 1966 een 17-jarig meisje te hebben doodgeranseld bij pogingen „om de duivel uit te drijven", is voortgezet. Die uitdrijverij had uren geduurd, ge beurde onder meer met zwepen en werd uitgevoerd door zes leden van de sekte, die werden verhoord. Allen zei den dat zij hadden gehanueld „in naam van God". Het meisje, Bernadette Hasler. was „door de duivel in bezit genomen" en de zes mannen die thans wegens dood slag terechtstaan waren op 14 mei 1966 naar het chalet, eigendom van de sekte gegaan, om Bernadette te „zui veren". Zij lieten haar op bed neer knielen en begonnen haar toen te gese len. Alle beklaagden zeiden dat het meisje „het nam zonder maar een klacht te uiten". LONDEN Rechercheurs van Scot land Yard hebben woensdagmorgen in Oost- en West-Londen grondstoffen voor de vervaardiging van LSD in be slag genomen. Het eindprodukt dat met de hoeveelheid gemaakt zou kun nen worden, zou op de markt een waarde hebben van ongeveer 40 mil joen gulden, aldus de politie. Behalve de grondstoffen hebben de rechercheurs 13000 dollar in Ameri kaanse biljetten en 1000 pond in Britse biljetten in beslag genomen. De Yard had tips ontvangen over „LSD-fabrieken" die in Londen werden ingericht. Twee van deze „fabrieken" konden binnen een week met de pro- duktie beginnen aldus Scotland Yard. Het zou in de bedoeling hebben gele gen, de LSD weer het land uit te smok kelen. De politie heeft 18 potten met grond stof voor de vervaardiging van LSD in beslag genomen,en een aantal appara ten voor een LSD-fabriek. De LSD zou voor een deel bestemd zijn voor ver koop in Londen, maar voor het groot ste deel naar de Verenigde Staten worden gesmokkeld. De 29 jaar oude chemicus Malcolm Sinclair is hierbij gearresteerd, op be schuldiging van ontduiking van de Britse wet op de verdovende middelen. Gevreesd wordt dat er in deze ille gale werkplaatsen nog voor meer dan honderd miljoen gulden LSD is ge maakt. Maar deze hoeveelheid is niet gevonden. -Men vond er wel de spo ren van in lege potten. LSD is zulk een krachtig middel, dat men maar een zeer kleine hoeveelr heid nodig heeft voor één dosis. Om een voorbeeld te geven: van nog geen dertig gram verdunde LSD. kan men driehonderdduizend doses maken voor volwassenen. Daaruit blijkt ook hoe gemakkelijk men met LSD kan smokkelen. Men kon het op de conferentie ech ter niet eens worden over de volgende belangrijke punten: De -Afrikaanse landen, gesteund door enkele Caraxbische landen en Aziatische staten, eisten een intrekking van het Britse voorstel om het op standige Rhodesië onafhankelijkheid te verlenen, voordat daar een Afrikaanse meerderheidsregering is ingesteld. En geland heeft echter vastgehouden aan het voorstel, waarin wordt aangedron gen op onbelemmerde vooruitgang naar een Afrikaanse meerderheidsre gering na het verlenen van onafhanke lijkheid. Het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië heeft het Engelse voorstel tot dusverre verworpen. In het communiqué werd geen melding gemaakt van de Biafraans- Nigeriaanse burgeroorlog. Dit onder werp is op aandringen van Nigeria niet op de agenda geplaatst. De Nigeria- nen beweerden, dat dat een inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den zou betekenen. Informele pogin gen om buiten de conferentie Nigeri- aans-Biafraanse besprekingen te be werkstelligen, zullen naar men ver wacht tot het weekeinde voortgaan. Maar premier Wilson heeft op een persconferentie gezegd., dat men niet veel van een dergelijke vergadering moet verwachten. In het communiqué werd slechts aangegeven dat men gesproken had over de problemen van rassen discriminatie en migratie binnen het Gemenebest. Het communiqué maak te geen melding van het verstrekkende Pakistaanse voorstel, tot een declara tie varl gelijkheid voor de migratie binnen het Gemenebest. Wilson verklaarde op een perscon ferentie, dat hij het betreurde dat er geen vooruitgang was geboekt wat be treft de problemen van rassendiscri minatie èn migratie. Wat betreft de algemene sfeer van de conferentie verklaarde Wilsin ech ter, dat „het de beste conferentie is geweest die we gehad hebben". Wilson legde de nadruk op de be langrijkheid van het feit dat 28 landen uit de gehele wereld hun standpunten in belangrijke zaken uitwisselen. Van verschillende zijden werd de gematigde manier waarop de Tanzani- aanse president Julius Nyerere de Afrikaanse druk op de Rhodesië-poli- tiek van Wilson leidde, geprezen. Nye rere heeft de vorige Gemenebestcon ferentie in 1966 niet bijgewoond, toen een breuk dreigde over het Rhodesi- sche probleem. Premier Wilson heeft vastgesteld spoedig nog een Gemenebestconferen tie te houden, maar dan niet in Lon den. De premier gaf in een toespraak op de -laatste dag van de Gemene bestconferentie van eerste ministers in de Britse hoofdstad als motief hier voor. „niet dat het geen groot genoe gen is u allen in Londen te verwelko men. maar omdat het goed is voor het Gemenebest". Wilson zei dat de confei-enties te ver uit elkaar liggen. De vorige werd ge houden in september 1966. De premier stelde voor dat secretaris-generaal Ar nold Smith al in het komende najaar dé leiders van de Gemenebestlanden begint te polsen voor tijd en plaats van' de volgende bijeenkomst. ADVERTENTIE Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" WILSON goed, niet goed genoeg ADVERTENTIE „Ze heeft een grammofoon. Dus LISSABON Portugal heeft nu al vier dagen te lijden van hevige regen en stormen die vrijwel overal woeden, maar het ergst ten noorden van de grootste rivier van het land. de Taag. De Taag is buiten de oevers getreden en het heeft water hier en daar velden, steden en dorpen blankgezet en tele foonlijnen vernield. Oporto, de stad in hél noorden, heeft gisteren een cycloon te verduwen ge had met windstoten van 110 kilometer per uur. De havens van Oporto en Lei- xoes zijn gesloten zolang het noodweer voortduurt. In Spanje hebben gedeelten van Se- villa, Valladolid en Motril hun aandeel gehad van sneeuw- en regenbuien. In de steden zijn tal van huizen door het water „ondermijnd". De haven van Villagarcia in Ponteve- dra is gedurende 15 uur gesloten ge weest. In Gebraltar stormde, het bar. Nu en dan bereikten de windstoten een snel heid van 150 kilometer. Te Motril. ten zuiden van Granada aan de Middellandse Zee gelegen heb ben 176 gezinnen wegens wateroverlast hun huizen moeten verlaten. In de buurt van Granada is een man in het kolkende water van de rivier de Genil verdronken. ADVERTENTIE HONOLOELOE Zwaar gehavend en geblakerd door ontploffingen en brand lag het Amerikaanse vliegdek- schip Enterprise gisteren in de haven van Pearl Harbour. Temidden van uitgebrande vliegtui gen en andere wrakstukken, liet resul taat van een reeks ontploffingen op woensdag, zocht men gisteravond nog naar zeventien vermisten. Het stond niet vast dat zij aan boord waren van het schip, de grootste oorlogsbodem ter wereld. Mogelijk waren zij bij de ex plosies, die 25 doden en 85 gewonden eisten, overboord geslagen. Over de oorzaak van de -ontploffing op de door kernenergie voorgestuwde Enterprise was nog niets bekend. Aan vankelijk deelde de Amerikaanse ma rine mee dat ze waren veroorzaakt doordat een landend vliegtuig een bom verloor die explodeerde. Later trok ze deze verklaring in. Elf gewonde bemanningsleden van de Enterprise werden gisteren overge vlogen naar San Antonio (Texas) waar ze een speciale behandeling zullen on dergaan wegens de opgelopen brand wonden. De toestand van drie van hen was ernstig. De 'overige gewonden wer den verpleegd in een hospitaal nabij Honoloeloe en in de ziekenboeg van de Enterprise. Volgens de commandant van het schip, kapitein-ter-zee Kent L. Lee. werden bij het ongeluk vijftien vlieg tuigen vernield. Een van de tien tot twaalf explosies sloeg een gat dwars door drie dekken. De ramp voltrok zich terwijl de En terprise, die 4600 man aan boord had. zich gereedmaakte om te vertrekken uit de wateren van Hawaii, nadat het schip had deelgenomen aan beschietingen van Noord-Viëtnam. Op het tijdstip dat de eerste ontplof fing zich voordeed was men aan boord bezig met het laden van bommen en raketten aan boord van vliegtuigen. Door de hitte ontploffen daarna raket ten, bommen en 20 mm munitie. Het was de vierde maal in minder dan drie jaar dat zich aan boord van een Amerikaans vliegdekschip een ern stige brand voordeed. In juli 1967 kwa men 134 man om toen er voor de kust van Viëtnam brand uitbrak op de For- restal. In oktober 1966 eiste een brand aan boord van de Oriskany in de Golf van Tonkin 43 mensenlevens en acht man kwamen in november 1966 om bij brand aan boord van de Roosevelt. LAGOS De hulp aan Biafra wordt steeds meer gestagneerd door de steeds stroevere medewerking die het Rode Kruis krijgt van de Nigeriaanse regering. In de haven van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos stapelen voedsel en medicamenten zich op tot reusachtige hoeveelheden. Buitengaats moeten veel schepen met voedselvoorraden dagen lang wachten omdat schepen met wa pens voorrang hebben. De haven van Lagos is extra zwaar belast omdat de regering van Guinea het Rode Kruis heeft verboden ver moedelijk op aandrang van Nigeria om vandaar vluchten op Biafra te on derhouden. ADVERTENTir voor u 2000 5000 3 en voor u... da heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doeleinden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 1 3000,- in handen, betaling in 18 x 183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor.Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. WASHINGTON President Johnson heeft het Amerikaanse congres woens»- dag de eerste sluitende begroting se dert I960 voorgelegd. Hij verwacht zelfs dat in het begrotingsjaar 1969/ 1970 een overschot van 3.4 miljard dollar zal ontstaan. Het lopende jaar zal eveneens met een batig saldo wor den afgesloten en wel van ongeveer 2,4 miljard dollar. Een en ander is voornamelijk te danken aan het feit dat de gevechten in Viëtnam de laat ste tijd in hevigheid zijn afgenomen, alsmede aan de stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam. ROME Vandaag is een groot finan cieel schandaal in Italië aan het licht gekomen, met een verzoek om een aan klacht tegen de gerespecteerde president van dc Italiaanse automobielclub. Een officier van justitie heeft de club ervan beschuldigd, de afgelopen 14 jaar miljoenen autobezitters bezwendeld te hebben met registratiegelden en motor rijtuigenbelasting. Bijzonderheden over het verzoek om de aanklacht werden niet bekendgemaakt, maar de Italiaanse dagbladen brachten het schandaal zeer groot en noemden een totaal bedrag van meer dan 20 miljard lire (120 miljoen gulden). In het verzoek om de aanklacht werd de advocaat Luigi Bertett genoemd, pre sident van de ACI en houder van de* gouden medaille van de Italiaanse staat voor moedig verzetswerk tegen de nazi's in de tweede wereldoorlog. De Romein se dagbladen schreven dat hij pas de eerste is en dat andere grote namen bij het schandaal betrokken zijn. Bertett is president van de ACI sedert 1966, toen hij prins Luigi Caracciolo op volgde, die kort daarna stierf. De officier van justitie, Nicolo Arna- to zei in zijn instructie aan de rechter van onderzoek, dat te beginnen in 1954 de ACI automobieleigenaars buitenspo rig hoge kosten had opgelegd, voor het registreren van auto's en motorrijtui genbelasting. Deze belasting wordt door de ACI voor de staat geïnd. De Russen willen de Sojoez. hun nieuwste type bemand ruimte schip. gebruiken bij de voorberei dingen op de bouw in de wereld ruimte van bemande, om de aarde draaiende, grote ruimtestations. Daar behoeven geen gissingen, ge ruchten of veronderstellingen over te worden gelanceerd. Deze bedoe lingen staan duidelijk geformuleerd in een groot artikel over bemande ruimtestations dat de Pravda op 17 november van het vorige jaar pu bliceerde. „Het werk is volgens het project- So joez gericht op verdere bestude ring van de wereldruimte nabij de aarde", aldus dat artikel. „Het voor ziet in de uitvoering van een breed programma van wetenschappelijke en technische studies en van de toe komstige bouw van bemande om de aarde draaiende ruimtestations". Sojoez betekent unie. De Russen houden van symboliek en alleen de ;euze van die naam wees dus al in de richting van een streven naar het goed onder de knie krijgen van de techniek van koppeling en ontkoppe ling in de wereldruimte van bemande kunstmanen. Die techniek is van groot belang bij het bouwen van gro te wetenschappelijke ruimtestations. Die zullen moeten worden samen-^ gesteld uit afzonderlijke delen die* eerst in banen om de aarde worden gebracht. Zo stond het onomwonden in de Pravda van 17 november 1968. Toen de Sojoez-4 en de Sojoez-5 op 't punt stonden te worden gelanceerd lag het dus voor iedereen op de basis Baiko- noer voor de hand dat de bemannin gen opdracht hadden een koppeling en ontkoppeling van beide ruimte schepen uit te voeren. Daarbij komt nog dat de Sojoez is voorzien van speciaal voor dergelijke manoeuvres bestemde radarapparatuur. Zodra de Russen zover zijn dat zij grote ruimtestations zullen gaan bou wen moeten de bouwvakkers onder Deze opengewerkte tekening nan een Sojoez werd in Moskou gepubliceerd na de lancering van de Sojoez-3 in november xan het vorig jaar. EEmSÏD KOPPKIA !K v£P ABAR H111M TEVEEB80ÖT A xfEwm de kosmonauten zich vrij door de wereldruimte kunnen bewegen, van het ene bouwelement naa' het ande re. Ook moeten zij naa believen hun onderkomen, 'n Sojoez dus, kun nen verlaten en weer binnengaan. En ook zullen zij dan we eens van de ene Sojoez overstappen in de an dere. Voor de lancering van de Sojoez-4 •had best gewoon bekend gemaakt :unnen worden dat de Sojoez-4 en Sojoez-5 klaar stonder met dat doel en dat de bemanningen van de ze twee ruimteschepen die.ei die op drachten moesten uitvoeren. Was er dan iets misgegaan waardoor het feest niet door kon gaan dan zou er nog niets verloren zijn geweest zelfs geen prestige. Wij weten al ge ruime tijd dat ook de Russen in de ruimtevaart niet onfeilbaar zijn. De Sojoez is volgens de vrij uil voerige beschrijving in de Pravvda toegerust mot vier televisiecamera'i waarvan er twee aan de buitenzijde zijn gemonteerd. De opnamen van die camera's zijn geschikt voor di- PANEl-HN met ZCnNEC5LLSR recte heruitzending op aare-e. De beelden zijn opgebouwd uit 625 lijnen en de opnamesnelheid is 25 25 beelden per seconde. Komt het dus tot een koppeling van beide bemande ruimteschepen en stappen opvarenden van de ene So joez over in de andere dan zullen de televisiestations in de Eurovisielan- den die evenementen ongetwijfeld graag rechtstreeks willen uitzenden. Wij zijn nu wel iets gewend op dat gebied, na de rechtstreekse televisie reportages van vlak bij de maan uit de Apollo-8. President Johnson verwacht dat In 1969/70 op de militaire uitgaven en de hulpverlening in Zuidoost-Azië bijna 3,5 miljard dollar kan worden uitge spaard en dat in de tweede helft van 1970 nog grotere besparingen mogelijk zijn. De over vijf dagen aftredende Ame rikaanse president is er bij de opstel ling van de cijfers van uitgegaan dat de toeslag van tien procent op de in komstenbelasting van personen en on dernemingen in de Verenigde Staten, die eind juni zouden vervallen, gehand haafd wordt. De totale overheidsuitga ven zullen in 1969/70 195.3 miljard dollar bedragen, 11,6 miljard meer dan in het lopende jaar en bovendien meer dan ooit tevoren. De inkomsten wor den begroot op 198,7 miljard. De uit gaven voor Viëtnam worden voor 1969/ 70 op 25.397 miljoen dollar geraamd. Dat is nog steeds bijna een derde van de totale defensie-uitgaven, die zijn begroot op 81,5 miljard dollar, een half miljard meer dan dit jaar. Voor de militaire hulpverlening aan het buiten land is onveranderd 375 miljoen dollar uitgetrokken. Er zal meer geld be schikbaar worden gesteld voor de pro gramma's tot verbetering van de le vensstandaard in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Finan ciën, Josehp W. Barr, heeft gezegd, dat de financiële plannen met opzet „erg krap" zijn gehouden om Richard Nixon meer armslag te geven. Hij voorspelde echter dat het Congres er moeite mee zal hebben, als het op de voorziene uitgaven wil besnoeien. Vol gens Barr is het voornamelijk aan de handhaving van de belastingtoeslag te danken, dat er in het nieuwe begro tingsjaar een overschot zal kunnen ont staan. Die belastingtoeslag is een veel omstreden maatregel welke verleden jaar is genomen om de toenemende inflatie in de Verenigde Staten het hoofd te bieden. De toeslag vervalt eind juni automatisch als het Congres niet besluit tot verlenging. President Johnson heeft om een verlenging met een jaar gevraagd. Minister Barr verklaarde dat de lei ders van het Amerikaanse Congres geen toezeggingen hebben gedaan, maar dat ze wel begrijpen en ermee instem men dat handhaving van de toeslag noodzakelijk is. President Johnson laat het aan Nixon over de toeslag af te schaffen of te verlagen. Naar verluidt is Nixonsniet al te enthousiast over de toeslag, hoewel hij tien miljard dollar extra in het laatje zal brengen als tot verlenging met een jaar wordt beslo ten. De betalingsbalans van de Verenig de Staten over 1968 sluit met een over schot van honderdvijftig miljoen dollar, het eerste overschot sedert 1957. Over 1967 was er een tekort van ruim drie ëneenhalf miljard dollar en dat was voor president Johnson indertijd aan leiding maatregelen te nemen om de afvloeiing van dollars uit de Verenig de Staten tegen te gaaan. HANNOVER Een 28-jarige ingeni eur heeft zijn vlucht uit Oost-Duitsland met de dood moeten bekopen. Volgens de Westduitse politie was de vluchteling in de buurt van Schnacken- burg de Elbe overgezwommen, maar op de westelijke oever volkomen uitge put voor een Westduitse douanebeambte in elkaar gezakt. Een dokter kon kort daarna slechts de dood vaststellen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7