Schrijver Piet Worm: „Het kinderboek is te duur" Brand verwoest textielbedrijf TT VRIJSTAAND WOONHUIS PANTALONS 24.90 SHIRTS 12.90 SOKKEN ANKLETS 2.98 2.48 ONDERGOED SHIRTS 9.90 SHIRTS 11.90 Goed van Van der Zee gaat langer mee van der 2ee Kampioenen op expositie postduiven EEN BEKWAME LAKSPUITER EEN LASSER-BANKWERKER „Liever cadeau bij de zeeppoeder" BURGERLIJKE STAND Ede Veenendaal Bijna honderd mensen meer in Amerongen Discussiekring studerenden weer bijeen „Opiet" Benoeming Aantal varkens in Scherpenzeel loopt terug Financiële hulp aan belangrijke landbouw projecten a. TELEFONISTE b. ADMINISTRATIEVE MEDEWERKER MEUBELFABRIEK P. VAN DER HEIJDEN N.V. SIMON DE WIT Te koop Dassen Zakdoeken Petten 1,98 0,39 4,49 Red Stripe Shirts AMERONGEN ZONDAGSDIENSTEN Wij vragen voor onze spuitafde- ling A.F.O., Molenstr. 28, Renswoude I f »>Ti: SYSTEEM ZELFBOUWMEUBELEN VERKOOPSTER aan de Gortstraat in Veenendaal Beslist niet strijken 9»0^ SPECIAALZAAK VOOR AL UW HERENMODi HOOFDSTRAAT 75 VEENENDAAL Pagina 10 VRIJDAG 17 JANUARI 1969 Net één seconde zit ik, of hij vraagt: ,JEn, heb je nog voor me gebeden?" De heer Piet Wormschrijver en tekenaar in Amsterdam, moet me niet kwalijk nemen dat op dit moment mijn mond een beetje openzakt. „Je begrijpt me verkeerd"lacht Piet Worm, die alleen maar doelt op het kind er gebed en boekje van hem en Bert us Dit is Piet Worm en zijn naam noemen is tegelijk denken aan de ein deloze rij kinderboeken die hij schreef. Hij is nu bezig aan een kinder bijbel, waarin zijn kleindochter Tessa praat met God. Misschien wordt ook dat boek weer in het Italiaans vertaald, zoals al eerder met het werk van Piet Worm gebeurde. Hij heeft er zelfs de Italiaanse Staatsprijs voor het Kinderboek aan overgehouden. lafjes, dat opgang deed vlak na de laatste oorlogsjaren. Het slot daarvan was: „En kinderen, bid nu nog eens braafjes, voor Piet Worm en Bertus Aafjes". Vandaar die eerste vraag, want in de loop der jaren is Piet Worm tal loze mensen tegengekomen, die hem zeiden: Meneer Worm, wat héb ik vroeger voor u gebeden". Piet Worm, vroeger architect, is tot in Amerika, Zweden en Italië bekend als de schrijver van talloze kinderboe ken, die hij zelf illustreert. En die kin- lerboeken vindt hij bijna allemaal te <?uur. „Boeken voor kinderen zijn centen kwesties", zegt hij. „Wie gaat er als grapje, voor een kind een boek van zes .ruiden of meer kopen? Nu heeft een Nederlander geloof ik, toch weinig over voor een boek. maar eigenlijk zou een kinderboekje 95 cent moeten kosten. Vind ik. Ik vind ook, dat een kinder boek bijna een cadeau-artikel moet zijn, bijna gratis bij de zeeppoeder, bedoel ik". Wat Piet Worm ook meent is, dat kinderboeken behalve in de boekhan dels, ook te koop moeten zijn in de warenhuizen en de supermarts, om 2 voorbeelden te noemen. In zijn atelier of werkhuis, zo men het noemen wil, heeft hij een kleine drukpers staan, waarop hij in kleine oplagen zijn eigen boekjes kan druk ken. Voor de verspreiding daarvan zorgt hij ook zelf en omdat er verder geen enkel figuur aan te pas komt, kan hij ook zelf de prijs vaststellen. En zo laag mogelijk dan wel, om een zo groot mogelijke kring van lezertjes te krijgen. „De mensen uit de boekhandel er kennen zelf ook, dat er nog een zekere drempelvrees is bij het publiek", ver volgt hij. „Iemand die een kinderboek moet kopen, een boekhandel binnen stapt en helemaal van niets weet, is een verloren ziel. Men loopt nu een maal makkelijker rond in een waren huis bijvoorbeeld". En, wanneer kinderboeken daar te koop zijn, worden ze ook sneller ver kocht waarschijnlijk, wil ik weten. „Ja", zegt Piet Worm, „maar ik werk hier werkelijk in hoofdzaak uit idealis me naar toe. Hoewel ik ook uit een familie van zakenmensen kom". Op zijn eigen drukpers gaat hij nu een kinderbijbel drukken, die op dit moment nog in voorbereiding is. Zoals hij zijn allereerste boek „Nanne's reis" schreef omdat zijn dochtertje schrok van een losgebroken schildpad, in de tuin, zo schreef hij die kinder bijbel min of meer samen met zijn kleindochtertje Tessa van acht. Het is niet zijn eerste kinderbijbel. Die schreef hij in de oorlogsjaren en die kwam uit in drie heel mooi ver zorgde deeltjes, ook in Amerika en Ita lië. Geboren: Joyce A., d.v. A. W. Men ger en J. M. Vercouteren; Claudia, d. v. R. F. Robberts en E. S. Cools; Pau la H^ d.v. E. van de Beek en A. M. Prillevitz; Bart M., z.v. D. Kranen en H.t J. Dekker; Everdina A., d.v. H. Bunt en G. Huttinga; Gijsbertha d.v. E. Vlastuin en G. Snellen; Martha H. D., d.v. P. Weigraven en G. Minnen; Jan, z.v. H. van Beek en J. L. van Hierden; Annie K. H., d.v. W. Huiberts en M. van Gelder; Willem C., z.v. A. Nab en W. C. Hardeman; Thomas, z. v. E. B. Bernard en W. Borgdorff; Pa tricia E. R. A., d.v. H. L. Lorenz en M. B. de Leau; Ricardo, z.v. J. M. Guijarro Navarro en M. J. Alcazar Ayuso; Jan P. A., z.v. G. G. J. van Schaik en J. van den Heuvel; Evertje, d.v. J. van Santen en B. Balt; Marjan, d.v. J. Wormgoor en J. C. E. Mei jen; Marianne, d.v. Y. Douma en G. Bos; Janneke H. D., d.v. J. Hartman en J. W. H. van Dijk; Wybe J„ z.v. N. J. Brouwer en E. G. van den Berg; Petro- nella E., d.v. G. E. van Maanen en H. P. van Buren; Richard P., z.v. G. P. Ba- cas en M. J. Takarbessy; Eduard K. A., z.v. H. van Dijk en C. A. J. Blee- ker; Johan P., z.v. H. W. Achterstraat en C. M. van de Kamp; Maria H. B„ d.v. M. van den Berg m H. B van de Bruinhorst; Geurt F., z.v. L. Klomp en E. Schut; Waltje, d. v. J. Th. Bijkerk en J. Lorsé; Hendrikus Th. M., z.v. A. M. Möller en A. M. Beijk; David N., z.v. W. Klaver en E. Alicaris; Maria W., d.v. M. Roseboom en N. H. van Burken; Gerrit, z.v. G. J. van de Pol en G. E. Veenhuizen; Jan L. M., z.v. M. Wagenvoort en A. de Greeff; Ever tje, d.v. B. van Donkelaar en W. A. Bloemendal; Gerrit, z.v. H. T. de Groot en G. van Veldhuizen. Ondertrouwd: Jannes M. Waaijen- berg en Wilhelmina H. van Amerongen: Roelof H. Hadderingh en Gerda A. Ver- duijn; Ronald R. Portier en Hendrika A. S. Warouw; Jan Heebink en Anna van Beek; Leendert K. van Donkelaar en Ottina M. E. Liefting; Brand A. van Kraanen en Aafke de Weerd Getrouwd: A. van Hulst en G. W. Klarenbeek; J. P. van der Voet en C. G. G. Smits; T. van Barneveld en A. Schriek. Overleden: Jacob Hoekstra, 74 jr.; Gerrit Wijers, 73 jr.; Elbertus W. van den Brink, 47 jr.; Theodoor Heimans, 70 jr.; Stepanka Walcher, geh. gew. m. C. F. W. Stachow, 96 jr.; Huibertje Beu- mer, geh. gew. m. G. Schoonderbeek, 83 jr.; Charlotte E. Spencer Elce, 89 jr.; Reindert van den Berg, 81 jr.; Hen drik W. Hoebe. 25 jr.; Gerrit H. van der Vegte, 65 jr.; Jan Adema, 83 jr. Barend Groeneveld, 86 jr.; Peter van den Berg, 72 jr.; Gerrit C. de Roo, 87 jr.; Evert van Holland, 69 jr.; Jan B. Willemsen, 85 jr. Geboren: Jan, z. v. J. Boers en L. W. J. M. Ebbers, Bo4slaan 11. Overleden: Nicolaas Jozeph v. Doorn, 55 jaar. Ingekomen: C. Kroes. Zandvoort 18 van Veenendaal; L. A. R. Simon, De Del 21 van Zeist; A. G. Reijnders, Over- straat 48 van Langbroek; D. Wurster, Dooiweg 1 van Veenendaal; G. van de Lagemaat, Bergweg 29 van Leersum. Vertrokken: W. M. van Ringelestijn Cliftwijck 3 naar Renkum; A. J. A. Kas- Voest, Kersweg 80 naar Utrecht; R. E. Koorn, Pr. Bernhardlaan 21 naar Berlijn. Geboren: Hestrina Wilhelmina, dochter van J. J. van Rhee en I. E. J. Brattinga; Marjanne Are- zina, dochter van J. Blankestijn en G. Ditewig; Gerardus Leonardus, zoon van A. H. Heuvelman en G. Hulsman; Hen drika Adriana, dochter van J. Remmer en W. Hardeman; Astrid Lieselotte T., dochter van R. Hermsen en M. L. Jen sen; Anthonie, zoon van A. v. d. Weerd en H. v. Leeuwen; Astrid Wilma, doch ter van A. van der Poel en G.D. van de Lastgraaf; Wilhelmina, dochter van J. van Viegen en W. Verschuur; Hendrika Johanna, dochter van W. C. van Sas en L. van Dalen; Johan Wilhelmus, zoon van J. W. Snijders en E. Vermeer; Ger- retje Cornelia, dochter van G. van Koo- ten en S. Schuilenburg; Dirk, zoon van W. de Kruiff en S. Bouman; Maria Mar- garetha, dochter van C. Rosendaal en A. E. Haanschoten. Ondertrouwd: A. W. J. Veenhof en M. van Laar; A. W. van Doorn en W. Alberti. Overleden: Willem van Manen, 86 jaar, gehuwd geweest met G. Evers; Hendrik Jan de Bruin, 68 jaar; Leonar dus Josephus Ackerman, 46 jaar, echtg. van C. P. Hootsen; Frederik Willem van Vliet, 78 jaar, echtg. van G.J. Ko ning; Christina Johanna Kennis, 62 jaar, echtg. van J. Geijtenbeek; Cornelis van Hasselaar, 18 jaar, ong. AMERONGEN Per 1 januari 1968 bedroeg het aantal inwoners der ge meente Amerongen 5468. In 1969 werden 65 jongens en 48 meisjes geboren. Overleden zijn 3! man nen en 27 vrouwen. Gevestigd hebben zich 206 mannen en 204 vrouwen, ter wijl 182 mannen en 185 vrouwen naar elders vertrokken. Het aantal inwoners per 1 januari bedraagt 5566, waarvan 2792 mannen en 2774 vrouwen. In totaal dus een voor uitgang van 98 personen. VEENENDAAL De discussiekring studerenden, waar ieder welkom is die een middelbare schoolo pleiding heeft gehad of nog studeert (universiteit, ho geschool, kweekschool, hts e.d.) komt weer bijeen op zaterdag 18 januari ten huize van de fam. Van Kooten, Dille wijnen 4. Het onderwerp, waarover een van de deelnemers enige stellin gen zal poneren om de discussie op gang te brengen, is dit keer: „De rech ten van de mens". VEENDAM In Veendam is gister middag de driejarige Marcel de Boer uit Veendam door het ijs gezakt en verdronken. Na twintig minuten dreg gen gelukte het de politie van Veen dam het kind naar boven te halen. Het was toen reeds overleden. Het bijbelboek, dat wordt geschreven in samenwerking met zijn kleindochter is meer een gesprekje van Tessa met God. Een heel lief gesprek, waarin Tessa onder meer het scheppingsver haal vertelt en erbij zegt dat haar Opiet (zoals ze haar grootvader noemt) de tekeningen in het boek heeft ge maakt en haar gesprekken heeft geno teerd. Een derde, vrij uitgebreid, bijbelboek voor kinderen en voor volwassenen is al klaar om gedrukt te worden (niet bij hemzelf weliswaar) en hij had er ruim vijf jaar werk aan. „Het is misschien meer een verkla rend woordenboek, in verhalenvorm", zegt Piet Worm. „Eigenlijk heb ik het idee daarvoor gekregen in Amerika, waar ik een paar lezingen heb gehou den destijds. Ik ontdekte, dat het gros van de mensen maar heel weinig van de bijbel afweet. De Amerikanen wisten bijvoorbeeld niet eens waar Palestina lag. En daar wil ik nu iets aan doen". Piet Worm, praktiserend katholiek, zegt nog snel: „De bijbel is een heerlijk boek, ik lees hem als een detective. En kinderen zijn verrukkelijke wezens, die nog niet verknoeid zijn". RHENEN De tentoonstelling van postduiven, georganiseerd door de „Post duivenvereniging Rhenen en Omstre ken" heeft een bijzonder goed verloop gehad. Er moesten niet minder dan 180 vliegers gekeurd worden. Daarvoor zorgde de heer H. van Kooten uit Vee nendaal. De heren T. Jansen, H. van Schaik en G. Donselaar hadden een duif beschik baar gesteld voor de verkoop. - Deze bracht veel geld op. De opbrengst werd in de kas van de club gestort. De uitslagen waren: Kampioen der serie: 1. H. van Schaik, 2. J. Buitenhuis en 3. H. van Schaik. Kampioen oude doffers: 1. H. van Schaik, 2. H. van Ingen en 3. T. Jansen. Kampioen oude duivin: 1. J. Buitenhuis, 2. H. van Schaik en 3. H. van Schaik. Kampioen jonge doffer: 1. N. Buiten huis, 2. T. Jansen en 3. T. Jansen. Kampioen jonge duivin: 1. H. van Schaik, 2. J. H. Blijenberg en 3. H. van Schaik. DEN HAAG Bij K..B is benoemd tot heemraad van het dijkschap Greb- bedijk, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal te Rhenen en J. van Laar Rzn. te Rhenen. Artsen Zaterdag: H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, tel. 12481. Zondag: W. Remme, Markt 10, tel. 12061. Apotheek Zuiderapotheek, dr. Slotemaker de Bruï- neplein 7, tel. 10714. Wijkverpleging Zr. Stutvoet, Boompjesgoed 191, telef. 12655. RHENEN Artsen Zaterdag: Rienstra, Herenstraat 63, tel. 2577. Zondag: Almekinders, Herenstraat 59, tel. 2432. Apotheek Apotheek Deys geopend voor spoed gevallen. AMERONGEN LEERSUM, ELST De heer Kars, Burg. jhr. v. d. Bosch straat 39, Amerongen, tel. 1273, neemt waar voor artsen Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakkerf en v.d. Burg uit Leersum en Van Ommeren uit Eist. SCHERPENZEEL De heer M. Pon, Holevoetplein 291, tel. 1250 neemt waar voor de artsen uit Woudenberg en Scherpenzeel. RENSWOUDE, EDERVEEN, DE KLOMP Artsen De heer Rademakers, Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 201. Dierenartsen De heer Van Riessen, Dorpsstraat 18, Lunteren, tel. 08388—2557. RESTEREN Artsen De heer Keur uit Resteren, tel. 08886 201. Wijkverpleging Zr. De Jong, Groene Kruis Ochten, tel. 03444—257. OPHEUSDEN Artsen De heer Jonker uit Opheusden, tel. 08887 —393. Wijkverpleging Zr. Budding, Dodewaard, tel. 08885 218. VEENENDAAL. RHENEN Tandartsen Voor spoedgevallen: bellen 08385-12945. ACHTERBERG Door tot dusver onbekende oorzaak is in de afgelopen nacht brand uitgebroken in de confec- tiebreierij van het textielbedrijf van mevrouw Huijzink en de heer Van der Laan aan de Geertesteeg te Achter berg. De confectiebreierij brandde vrij wel geheel uit. Een hoeveelheid mate raal en 'n aantal machines gingen ver loren. De schade wordt voorlopig ge raamd tussen de 60 en 70 duizend gul den. Het bedrijf was onderverzckerd. De brandweren van Rhenen en Ach terberg hebben getracht het gebouw te behouden, maar toen de brand ontdekt werd, had het vuur al zo huisgehouden dat de breierij als verlojen moest wor den beschouwd. In het bedrijf werken een achttal personen. Een van de meis jes had donderdagavond een brandlucht geroken, maar hieraan was verder geen aandacht geschonken. Het bedrijf was juist bezig met het uitvoeren van orders voor de voorjaarscollectie: Het bedrijf was wel tegen bedrijfsschade /erzekerd. SCHERPENZEEL Woensdagavond hield de. Onderlinge Varkensverzekering een jaarvergadering in hotel „Boszicht" te Scherpenzeel. Zoals altijd kon het be stuur zich verheugen in een zeer grote opkomst. Doordat er in de bebouwde kom van het dorp steeds minder gele genheid is varkens te houden, loopt het ledental van de verzekering langzaam maar zeker ieder jaar terug. Ook dit jaar was het ledental weer gedaald van 83 naar 73 leden. Het aantal varkens dat was verzekerd bedroeg aan het ein de van het verslagjaar nog 140 stuks. In zijn openingswoord wenste de voor zitter, de heer D. Cozijnsen, alle leden nog een voorspoedig 1969 en ook met de varkens was het voor de vereni ging een goed jaar. Uit de verslagen van secretaris W. van Ede en de penningmeester W. A. Veldhuizen bleek duidelijk dat de ver eniging een goed jaar achter de rug had. De rekeningen van de veearts waren ook niet tegengevallen. De aftredende bestuursleden A. Veld huizen en J. Westerhuis werden met al gemene stemmen herkozen. Voor het af tredende lid van de kas-commissie werd in de vacature Middendorp de heer H. Tansen benoemd. De Europese Commissie heeft als nog besloten om een bedrag van rond elf miljoen gulden uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de landbouw beschikbaar te stellen voor structuurprojecten in ons land. In het kader daarvan wordt een toewijzing verstrekt aan een twintigtal projecten. Voor de bouw en inrichting van een vetsmelterij in Twello is een bedrag van f217.000 uitgetrokken. De som van f70.206 is beschikbaar gesteld voor het treffen van voorzieningen voor het in vriezen en opslaan van slachtgevogelte te Ederveen. Het grootste bedrag uit deze Europese „pot", namelijk f 1.590.823, gaat naar de bouw en in richting van een proeffabriek voor zuivelproducten in Ede. Voorts zijn nog grote bedragen bestemd voor de reconstructie van wegen en voor de uitvoering van ruilverkavelingen. en voor de constructie-afdeling FABRIKANT VAN vraagt in het bezit van type-diploma (manlijk - vrouwelijk) in het bezit van MULO-diploma U kunt bij ons in een gezellige en zelfstandige werkkring een goed salaris verdienen. INDUSTRIEWEG NOORD 6 TELEFOON 03434 - 2044" AMERONGEN Sollicitaties kunnen schriftelijk of na telefonische afspraak gemaakt worden. In onze S-markt te Veenendaal is een vacature voor (tot en met 17 jaar) voor opleiding tot le verkoopster in de afdeling groente en fruit. Persoonlijk aan melden bij de heer C. v. Goethem, chef van het filiaal Hoofdstr. 23 te Veenendaal. Goede staat van onderhoud, diepe tuin met houten werkplaats. Leeg te aanvaarden. Prjjs nader overeen te komen. InlichtingenNieuweweg 202, Veenendaal. Brieven onder no. VK 52 bureau van dit blad. Terlenka in grjjs, groen en bruin. Zeer mooie kwaliteit Blmior wit, bleu en beige Lange wollen (korte wollen sokken) Bijzonder mooi Hemdje en broekjesamen Tricot-nylon in ftjne streepjes f Bel-O-Fast zeer sterk - helder wit i

De Vallei | 1969 | | pagina 10