Johann Scherz ver sloeg Marty en ontnam Fransman alle illusies Van Bracht speelde briljante partij Okker om advies naar Amerika Osim kwam niet opdagen Arie Eriks toch in kernploeg OPEN - DEUR"-ACTIE VOOR UTRECHTSE KUNSTIJSBAAN Jan Hein Donner bedwong ook grootmeester Botwinnik Nederlaag voor Nederlandse meisjes UEFA ging akkoord met t.v.-uitzendingen Noorse schaatsploeg is nu compleet Twee punten minder voor Benfica Billie Jean King verdient 38 gulden per minuut Acht ploegen naar Gymnaestrada Surinamer Zorgvliet kreeg twee maanden Wielerbaan in Helmond Europees kampioenschap driebanden Roeibaan ver weg Kasstuk Spectaculair Favorietenrol Briljante partij Hopeloos Tennis FC Köln verloot vliegreis naar Amerika Inzamelingsactie SPORT IN 'T KORT Opzettelijk Meesters VRIJDAG 17 JANUARI 1969 DEN HAAG De Europese titel in het driebanden zal de Fransman Jean Marty, die in de kaderspelen al vele wereld- en Europese kampioenschappen heeft behaald, niet aan zijn verzameling toevoegen. De kleine Parijze- naar, die na een profcarrière enkele jaren terug weer de amateurstatus kreeg en toen de „schrik" op de interna tionale kadertoernooien werd, wilde in Den Haag een po ging doen om die ontbrekende titel te veroveren. In de derde ronde van de driebandenstrijd in Den Haag kon Marty zijn illusies al opgeven. Omdat men van het zg. Scherz begon al direct zeer sterk met een serie van acht, waardoor zijn te genstander na drie beurten tegen een achterstand van negen punten aankeek (101). Marty bleek echter geenszins aangeslagen. Met kleine doch nuttige series werkte hij zijn achterstand goed deels weg en na twintig beurten bedroeg het verschil nog maar twee carambo les (2321). Even later leek de Frans man zelfs na een reeks van vijf gelijk te komen. Scherz sloeg echter onmiddel lijk terug met een serie van zes en in de 27e beurt was het verschil weer tien caramboles. Het schraagde Scherz' zelfvertrouwen en met zeer regelmatig spel passeerde hij na 44 beurten de fi nish. Marty bleef staan op 44, waarmee hij een gemiddelde van bijna een be reikte. In het tweede gedeelte van de der de ronde kwam het publiek donderdag middag eigenlijk ogen tekort. Want ter wijl Scherz en Marty hun partij uit vochten, werd ook op de andere twee tafels spectaculair werk verricht. Voor al de lange Boulanger onderscheid de zich. Hij stond tegen de Portugees Vinagre, die na een zwakke eerste dag nu toch wel sterk gaat spelen, na zeven beurten al 13 punten achter (174. Ter wijl Vinagre regelmatig scoorde ver liep de produktie bij de Belg zeer moei zaam, tot de achttiende beurt, toen hij met een reeks van zeven het evenwicht vrijwel herstelde: 2725. Boulanger kwam er steeds beter in en na een se rie van zes volgde er zelfs een van negen, waarmee hij de partij vrijwel besliste: 5136. Vinagre kwam in de nastoot met zeven punten ook nog tot een opvallende prestatie. Raymond Ceulemans onderstreepte in zijn partij tegen de Zwitser Blanc zijn favorietenrol nog eens door evenals op de openingsdag tegen Dieter Haring zijn partij in slechts 38 beurten uit te ma ken. Ook nu weer imponeerde de titel houder door zijn gedurfde oplossingen. De meeste indruk maakte hij evenwel in de 30ste beurt toen hij een serie van elf caramboles noteerde, de hoogste tot nu toe in het toernooi gescoord. Met Ceulemans, Scherz en Boulanger bleef ook de 22-jarige Deen Kurt Thoe- gersen in de derde ronde zonder ver- liespunten, Zijn slachtoffer was de Ne derlandse kampioen Jan Doggen, die na een aanvankelijk volkomen gelijkop- gaande partij uiteindelijk toch nog met ruim verschil verloor: 6049 in 58 beur ten. De nationale titelhouder had in de slotfase geen verweer tegen de Deen, die in Den Haag zijn internationale de buut maakt en door kenners met be wondering wordt gadegeslagen. Vooral tegen het slot van de partij was de man uit Kopenhagen voortreffelijk op dreef met zestien punten in vier beurten. Rini van Bracht, de benjamin in het toernooi, ondervond tegen de Spanjaard Avelino Rico, dat een voorsprong van veertien caramboles geen garantie be hoeft te zijn voor de overwinning. Toen de Waalwijker in de 70ste beurt op 5238 stond, leek er geen vuiltje aan de lucht. Rico greep echter naar het wapen van de carotte en dat haalde Van Bracht volledig uit zijn spel. Lang zaam maar zeker kwam de Spanjaard dichterbij en in de 84ste beurt was hij na een serie van zes op gelijke hoog te 5858. De spanning steeg ten top toen Rico op 59 kwam doch de beslis sende carambole miste. Van Bracht overmande zijn zenuwen en maakte de partij toch als eerste uit. AVE-systeem van wedstrijdindeling de hoogst geplaat ste speelt dan tegen de laagste is afgestapt en een vast wedstrijdprogramma volgt, opgesteld naar de gemiddelden van de deelnemers, moest Marty al in de derde ronde uit komen tegen Johann Scherz, die met de Belgen Raymond Ceulemans en Laurent Boulanger favoriet is voor de titel. Het tweetal, gehard in vele internationale toernooien, vocht een verbitterd duel uit waarin Scherz uiteindelijk met ruim verschil (6044) zegevierde. de Portugees Vinagre. Laurent Boulan ger bleef in het spoor van zijn landge noot door de Zwitser Blanc, die na vijf partijen nog zonder winst is af te wij zen. Uitslagen derde ronde: Rini van Bracht speelde vroeg in de avond tegen Thoegersen een briljante partij. In het duel van de jeugd bleek de jongste deelnemer de sterkste. De Nederlander bracht zijn tegenstander al snel een tik toe door in de tiende beurt een prachtige serie van tien on der de lampen te leggen, waarmee hij op negentien-zeven kwam. Die achter stand bleek voor Thoegersen toch niet BRISBANE Tom Okker, geplaatst als nummer drie voor het enkelspel bij de Australische tenniskampioen schappen in Brisbane, heeft zich terug getrokken voor dit toernooi wegens een onvolkomenheid in het profcon tract waarover hij op dit moment in onderhandeling is. Officials van de Australische tennis- bond zeiden gistermorgen dat hun was meegedeeld, dat Okker zijn huwelijks reis in Australië had onderbroken en naar Amerika was gevlogen om rechts kundig advies in te winnen over het profcontract.dat hij bij de groep La- mar Hunt overweegt te tekenen. In Brisbane werd algemeen verwacht dat hij nog deze week zijn handtekening zou zetten en maandag als professional in Brisbane zou debuteren. Het terugtrekken van Okker in Bris bane betekent, dat Marty Riessen zon der partner is voor het herendubbel spel, waarin hij nu waarschijnlijk sa men met de Zuidafrikaanse professio nal Ray Moore zal spelen. JEAN MARTY illusies ontnomen onoverkomelijk. De Kopenhaagse boek binder vocht sterk terug en na 30 beur ten was de stand bijna in evenwicht (31 34). Het jeugdige tweetal bleef elkaar onbevreesd tegemoet treden. Beide spelers weigerden het wapen van de ca rotte te hanteren en daardoor won de partij alleen maar aan schoonheid. Van Bracht, die nog tweemaal een serie van zes punten en twee van vier scoor de, was na afloop opgetogen: „Thoeger sen houdt ook van aanvallend spel en daardoor kun je heerlijk spelen. Stoten die je anders nooit durft te maken, kun nen dan wel en dat komt je gemiddel de alleen maar ten goede". Jan Doggen boekte door een regelma tige overwinning op Dieter Haring twee winstpunten. De nationale kampioen staat na vier partijen nu op even zo veel matchpunten. Rico leverde Johan Scherz ondanks gedegen spel niet al te veel problemen op. De bleke Oostenrij ker speelde dit keer met een gemiddel de van ruim boven de een. Thoegersen leed later op de avond te gen Marty zijn tweede nederlaag. Na vijftien beurten keek de Deen al tegen een vrijwel hopeloze achterstand aan: 288. Hij bleef echter verbeten door vechten en in de drieënveertigste beurt toonde hij weer zijn grote vakmanschap door in een hoog tempo een serie van elf te scoren waarmee hij Ceulemans, die dat eerder op de dag had gedaan, evenaarde. De strijd zal zich de komen de dagen voornamelijk tussen het drie tal Scherz, Ceulemans en Boulanger gaan afspelen. Titelhouder Ceulemans bedwong in veertig beurten de lang ste partij, die hij tot nu toe speelde PARIJS De Nederlandse tennis speelsters, die deelnemen aan het toer nooi om de internationale kampioen schappen van Parijs op overdekte ba nen, zijn er niet in geslaagd de finale van het dubbelspel te bereiken. Judith Salomé en Marijke Schaar-Jansen ver loren in de halve eindstrijden met 4-6, 6-4, 7-5 van de Francaises Cazaux en Rouchon. Het Franse duo Rose Maria Darmon-Janine Lieffrig schakelde voorts Betty Stöve, die samen met de Belgische Ingrid Loeys speelt uit. De cijfers waren 60, 63. In de kwart-finales van het gemengd dubbelspel zorgden Betty Stöve en Kenneth de Koning voor 'n Nederland se zege. Zij versloegen Rose Maria en Pierre Darmon met 6-3, 7-5. Ook Judith Salomé kwam samen met haar Britsepartner John Barrett door de kwart-finales van het gemengddub- belspel. Het Franse duo Wanaro N'Go- drella-Anne Mari Rouchon werd ver slagen in twee sets (64 en 97). ZWOLLE De heer J. W. van Nek, voorzitter van Zwolse Boys, die na zijn terugkeer uit Zuidslavië zeer en thousiast was over de afwikkeling van de overschrijving van Osim naar Zwol se Boys op het bureau van de Zuid sla vische Voetbalbond, stond gister middag tevergeefs te wachten op de Zuidslavische voetbalcrack. „Wij wachten nu maar af", aldus v. Nek. „Ik heb goede hoop dat hij vrijdag of zaterdag zal aankomen" Overigens heeft men bij de sectie be taald voetbal van de KNVB nog steeds geen officieel overschrijvingscertifi caat van de Zuidslavische Voetbalbond ontvangen. Thoegersen (Den.) 60 58 5 1.034 Doggen (Ned.) 49 58 5 0.844 Rico (Spanje) 50 85 6 0.694 Van Bracht (Ned.) 60 85 5 0.705 Haring (W.-Dld.) 60 78 4 0.769 Blanc (Zwits.) 59 78 6 0.756 Marty (Fra.) 44 45 8 0.977 Scherz (Oost.) 60 45 11 1.383 Boulanger (Belg.) 60 42 9 1.428 Vinagre (Port.) 52 42 7 1.238 Ceulemans (Belg.) 60 38 1.1 1.578 Blanc (Zwits.) 35 38 4 0.921 Vierde ronde: Rico (Spanje) 47 50 5 0.940 Scherz (Oost.) 60 50 6 1.200 Hëring (W.-Dld.) 42 69 7 0.608 Doggen (Ned.) 60 69 6 0.869 Thoegersen (Den.) 51 51 4 1.000 Van Bracht (Ned.) 60 51 10 1.176 Marty (Fra.) 60 55 7 1.090 Thoegersen (Den.) 40 55 11 0.727 Boulanger (Belg.) 60 46 6 1.304 Blanc (Zwits.) 25 46 3 0.543 Vinagre (Port.) 28 40 4 0.700 Ceulemans (Belg.) 60 40 7 1.500 Stand na twee 1. Ceulemans 4 2. Boulanger 3. Scherz 4. Marty 5. Thoegersen 6. v. Bracht 7. Doggen 8. Haring 9. Vinagre 10. Rico 11. Blanc dagen: 8 240 8 240 8 240 6 224 6 271 6 278 4 218 2 199 0 170 0 205 0 221 155 11 203 9 227 8 239 9 305 11 302 10 270 7 295 7 227 7 279 5 310 6 1.548 1.182 1.057 0.937 0.888 0.887 0.807 0.674 0.748 0.734 0.712 DEN HAAG Na ampele overwe gingen heeft de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijders Bond donderdag avond laat besloten Arie Eriks toch aan de kernploeg toe te voegen. Zijn kernploeglidmaatschap zal tot en met de strijd om de wereldtitel, medio fe bruari in Deventer, duren. De kernploeg bestond reeds uit de leden Kees Verkerk, Jan Bols, Ard Schenk, Peter Nottet, Eddy Verheyen, Karei te Winkel en Ronnie Nooitge- dagt. Als belangrijkste overwegingen voor het opnemen van Eriks, die zich reeds in Noorwegen bevindt, liet de KNSB de thans heersende griepepidemie in Europa gelden, waardoor de kans op zieken bij de ploeg zeker niet denk beeldig is, en het feit, dat Arie Eriks een goede klassementsrijder is. De beslissing, die tenslotte na telefo nisch overleg met Toensberg werd ge nomen, werd daar door de ploeg met enthousiasme begroet. ZüRICH De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft zich akkoord verklaard met het uitzenden van vier wedstrij den uit de kwartfinales van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Het betreft de wed strijden Ajax-Benfica (12 februari), Benfica-Ajax (19 februari), Manches ter United-Rapid Wien (26 februari) en Rapid Wien-Manchester United (5 maart). Of de wedstrijden ook werkelijk op de televisie zullen worden uitgezonden is behalve van toestemming van de UEFA ook nog afhankelijk van over eenstemming met de clubs voor de rechten van uitzending en met de t.v.- maatschappijen in de landen waar wordt gespeeld over de kosten van overbrenging. In stadion „De Vliert" in 's-Herto- genbosch heeft ijshockeyclub Den Bosch donderdagavond gelijk gespeeld (55) tegen een team dat werd gefor meerd uit in de Westduitse plaata Soest gelegerde Canadese militairen dat onder de naam „Royal Huskies'* op het ijs verscheen. De tussenstanden waren 1—3, 40, 0—2. Hans Ree bond gisteren de strijd aan tegen de sterke Tsjech Kavalek. MüNCHEN Het organisatie-comité van de Olympische Spelen van 1972 in München, dat steeds heeft betoogd dat op zeilen na alle sporten in de directe omgeving van het Olympisch dorp zul len worden gehouden, heeft gisteren be kendgemaakt dat de roeibaan op 32 ki lometer van de stad zal worden aange legd. De wedstrijden om de roeititels zullen worden gehouden in Wolfrats- hausen, dat ten zuiden van München ligt. OSLO Aan de Noorse schaats ploeg, die dit weekeinde in het Bislet- stadion te Oslo tegen Nederland uit komt, zijn Ivar Eriksen en Roar Groenvold toegevoegd. Ingar Bolle- rud is als reserve aangewezen. De Noorse ploeg bestaat nu uit: Dag Fornass, Berd Hendriksen, Fred Anton Maier, Hallvard Smoefgraf, Sten Sten- sen, Svein-Erik Stiansen, Magne Tho massen, Björn Tveter, Ivar Eriksen en Roar Groenvold. KEULEN FC Köln, de Bundesli- gaclub die ADO uitschakelde in de Europa Cup II, hoopt op originele wijze zijn verkoop van abonnementen voor de tweede helft van het seizoen gun stig te beïnvloeden. De club zal onder alle supporters die voor de komende negen wedstrijden een staanplaats re serveren een vliegreis naar Amerika verloten. LISSABON De strafcommissie van de Portugese voetbalbond heeft Benfi ca twee winstpunten ontnomen. De commissie verklaarde de competitie wedstrijd Benfica - San Joanense, die Benfica met 2—0 had gewonnen, ongel dig. De wedstrijd zal opnieuw worden vastgesteld. Door deze beslissing is Porto voorlopig weer lijstaanvoerder met 23 punten uit 15 wedstrijden, voor Benfica met 21 punten uit 14. V UTRECHT Indien de Utrechtse gemeenschap op zaterdag 15 februari a.s. tus sen zes en acht uur 's avond btfna f 600.000,— op tafel kan brengen, zal nog dit jaar kunnen worden begonnen met de bouw van een kunstijsbaan in Utrecht, die dan in oktober 1970 haar poorten voor de duizenden liefhebbers kan openen. Komt het benodigde bedrag er niet, dan zal het plan op de lange baan moeten worden geschoven. De voorzitter van de Stichting Kunst ijsbaan Utrecht, de heer R. H. Bredero, vertelde gisterochtend op een perscon ferentie wat er de komende weken gaat gebeuren om Utrecht enthousiast te ma ken voor „dit project van nationale al lure". Volgens hem zal het geld er ze ker komen, maar wat hij belangrijker vindt: de Stichting Kunstijsbaan zal er dan een sluitende exploitatie op na kunnen houden. Over belangstelling zal het nieuwe „ijscircus" niet te klagen hebben in de dicht bevolkte Utrechtse provincie, aldus de heer Bredero. De kunstijsbaan, die komt te liggen aan de Franciscusdreef in Overvecht, zal onder meer bestaan uit een open 400 meter baan (volgens de eisen van de KNSB) met een uitloop voor korte- baanwedstrijden, een kinderbaan en een kunstijsbaan. Rondom de baan ko men staantribunes voor 8.000 en zittri- bunes voor 2.000 personen (1300 zijn daarvan overdekt). Voorts zal er een 30 x 60 meter overdekte ijsbaan worden Hieromheen komen zittribunes voor gebouwd voor ijshockey en kunstrijden. 1800 mensen met een uitbreidingsmoge lijkheid tot 2500 personen. Verder komen er een restaurant, vergaderzalen en een parkeerterrein. Totale stichtingskosten zijn begroot op f 5 miljoen Daarvan zal f 2,5 miljoen van de burgerij, het sportleven, het bedrijfsleven en verschillende overhe den moeten komen. Hiervan zullen de Nederlandse Sport Federatie, de gemeen te Utrecht, de provincie Utrecht en het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ruim f 1,75 mil joen bijdragen, de overige gelden moe ten van de burgerq komen. Indien de inzamelingsactie lukt, kan het stich tingsbestuur de dan nog ontbrekende f 2,5 miljoen via een lening verkrijgen. De besprekingen omtrent de financie ring van de nieuwe kunstijsbaan zijn deze week in positieve zin afgerond. Reeds nu hebben tien bedrijven een toe zegging gedaan van f 150.000,-. Voorafgaande aan de inzamelingsac tie zal de Utrechtse bevolking in vier weken tijd worden „warm" gemaakt voor de kunstijsbaan. De publiciteits campagne start op 18 januari. Er wordt gewerkt met raambiljetten, advertentie campagnes, affiches, folders, stickers en huis-aan-huis-folders. Tal van be drijven zullen per brief worden bena derd met het verzoek om financiële steun. De inzamelingsactie is het werk van de Junior Kamer ïn Utrecht. Op zaterdag 15 februari zullen 4.000 collectanten schoolkinderen boven zestien jaar in twee uur tijd ruim 100.000 woningen in Utrecht bezoeken. Men verwacht, dat het merendeel van de Utrechtse bevolking dan thuis zal zijn om de verrichtingen van de Neder landers tijdens de wereldkampioen schappen schaatsen in Deventer te vol gen. „We hopen dat we met deze inza meling een soort van „open deur-effect" zullen krijgen, aldus een van de organi satoren van de inzamelingsactie. SYDNEY De Amerikaanse Billie Jean King heeft gisteren in haar kwart finalewedstrijd van de tenniskampioen schappen van Nieuw Zuid-Wales tegen Judy Tegart ruim 38 gulden per minuut verdiend. De Amerikaanse Wimbledon- kampioene speelde met zoveel inzet, dat zij de indruk wekte elke pent drin gend nodig te hebben. Na de wedstrijd,die haar in ieder geval 1800 gulden opleverde, vertelde zij dat die indruk juist is. Zij had de avond tevoren haar echtgenoot in Ber keley (Californië gebeled en zeventig minuten met hem gesproken. Dat tele foongesprek kostte meer dan duizend gulden. WIJK AAN ZEE Er zijn opnieuw harde klappen uitgedeeld in het Hoog- overschaaktoernooi, zij het dat het aan tal vechtremises dit keer groter was. Het belangrijkste van de ranglijst is inmiddels, dat er zich een kopgroep heeft gevormd van Ciric, Botwinnik en Olafsson, benevens een volggroep op een halve punt van ook al alleen maar grootmeesters. Tot hen behoort Jan Hein Donner, die gisteren oud-wereld kampioen Botwinnik in bedwang wist te houden. Als vandaag de vierde ronde voorbij is volgt een rustdag. We hebben vaag de indruk, dat de spelers daar dan aan toe zullen zijn. Het ietwat „andere" spel van deze ronde wijst al in die rich ting. Geiler maakte korte metten met de Pool Doda. Olafsson en Benkoe voch ten om het been tot het bijna scheurde. Waarschijnlijk heeft de IJslander een goede kans op voortgezet initiatief ge mist. Daarna kon de Amerikaan de po sitie houden. Ostojic had bergbeklimmer moeten worden. Als er geen steilten zijn be denkt hij ze, als hij ze tegenkomt be klimt hij ze en als er iets te ongenaak baar uitziet zet hij er opzettelijk alle kracht tegen in. Aldus ging hij Portisch verschrikkelijk te lijf. Om de gevaar lijk lijkende aanval te voeden offerde hij aan kwaliteit, doch de offerande le verde geen rente op. Integendeel, de investering bleek te duur betaald. Toen de gongslag voor de (eerste) pauze weer klonk stond de Zuidslaaf zelfs een toren achter. Ree en Kavalek hadden nog slechts verloren. Ze begonnen misschien daar- DEN HAAG Nederland zal met acht verenigingsploegen deelnemen aan de vijfde Gymnaestrada, die van 2 tot 6 juli in Bazel wordt georganiseerd. Bij het KNGV hebben zich echter tien ver enigingen aangemeld voor dit evene ment. In de loop van de komende we ken zal een selectie worden toegepast, waarna de acht ploegen, die de beste indruk geven van het Nederlandse tur nen, worden afgevaardigd. De tien ploe gen, die kandidaat zijn voor uitzending naar Bazel zijn: WIK, Den Haag (jon- gensploeg), Olympia-Nieuwenhagen (he- renploeg, Attila-Utrecht (Toestelturnen, meisjes), HGV-Hilversum (rytmische gymnatiek dames en rytmische gym nastiek meisjes), Quick-Huizum, Aspa- sia-Rotterdam en OKK-Dordrecht (rit mische gymnastiek dames), UDI-Arn- hem en Attila-Utrecht. De Nederlander Fred Meeuwissen is odnderdag winnaar geworden van een internationale ijszeilwedstrijd op het Steinhudermeer bij Hannover. De Oos tenrijker Reiter werd tweede en diens echtgenote derde. De Nederlanders Van Staveren en Den Duden eindigden res pectievelijk als vierde en vijfde. om met een voorzichtige remise-hors d'oeuvre. Vandaag is er weer een dag. Donner-Botwinnik, het kasstuk na tuurlijk. De Nederlander bleek geens zins van plan op de hoogste tóppen van de Olympus met Botwinnik de degens te kruisen. Hij bewerkstelligde snelle damesruil, vond enkele knappe sche ma's en liet toen de grote Moskoviet met zeer gedund materiaal stormlopen ontwerpen. Dat bleef evenwel acade misch, want tot acties reikten noch het materiaal, noch de planning. Remise. Van Scheltinga en Langeweg zullen hun partij graag willen vergeten. Zwart stond na 20 zetten totaal verloren. In feite bleef dat urenlang zo, doch om onnaspeurlijke redenen miste wit tel kenmale de voor de hand liggende af wikkelingen. In 't laatste uur kon Lan geweg zowaar 'n vrij-pion creëren die mede door wits toedoen vrij baan had. Een vreemde overwinning van de zwartspeler. Lombardy en Ciric speelden de ope ning en het middelspel min of meer op- TERMONDE De Surinaamse voetballer Ludwig Zorgvliet, die speelt in de Belgische eerst e-di visie vereni ging Gantoise, is door de rechtbank in Termonde veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee maanden en een boete van 150 gulden. Bovendien is hem zijn rijbevoegdheid voor drie maanden ontzegd. Zorgvliet reed 23 november vorig jaar onder invloed van alcohol met zijn auto in Sint Niklaas een non aan. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. De verdediging had gevraagd Zorg vliet direct op vrije voeten te stellen vanwege de zorgelijke positie die Gan toise op de ranglijst inneemt. HELMOND Helmond zal dit jaar nog een wielerbaan rijk zijn. Met de bouw van deze baan zal eerstdaags worden begonnen en de afronding hoopt men dit jaar nog te verwezenlijken. De plannen om in Helmond een nieu we wielerbaan te bouwen, de zevende baan in de geschiedenis, dateren reeds van 1953. Een eerste, belangrijke stap, zette het Helmondse gemeentebestuur 30 augustus 1966. De gemeenteraad keur de toen namelijk een voorstel goed om 2,3 ha ter beschikking te stellen aan de stichting Wielerbaan Helmond. De stichting verwierf deze grond voor de symbolische prijs van één gulden. De bekende Westduitse wielerbaan bouwer Herbert Schürmann kreeg op dracht een houten baan van 166,6 me ter te ontwerpen. De Helmondse baan zal voorlopig nog onoverdekt zijn en gaat 300.000 kosten. zettelijk buiten-de-lijnen. Daarom kan men eventuele „vreemde zetten" maar moeilijk kritiseren. Juist toen wit het ietwat betere spel had kunnen krijgen liet hij zich evenwel in een gemene val lokken. Dat kostte materiaal en de par tij. De ontmoeting Medina-Keres is af gebroken. De Spanjaard wandelde rede lijk tevreden naar zijn diner. In de meestergroep komen de zeven Nederlanders matig mee. Niet meer, niet minder. Het beste staat Scholl, met 2 uit 3, terwijl Cortlever opklom naar de vijftig procent. Dat ging ten koste van landgenoot Hartoch. WitN. Gaprindasvili (USSR) Zwart B. Kurajica (Joeg.). Pirc verdediging. 1. e2-e4, g7-g6; 2. d2-d4, Lf8-g7; 3 Fbl-c3, c7-c6; 4. Pgl-f3, d7-d6; 5. Lfl- e2, Pb8-d7; 6. 0-0, Dd8-c7; 7. b2-b3, Pg8-f6 8. Lcl-b2, 0-0 9. Tfl-el, Tf8- e8; 10. h2-h3, e7-e5; 11. d4xe5, d6xe5; 12. a2-a4. Lg7-f8; 13. Le2-c4, Pd7-b6; 14. Lc4-d3, a7-a5 15. Pc3-e2, Pf6-d7 16. Pe2-g3, Pd7-c517. Ld3-fl, f7-f6 18. Pf3-h2, Pc5-e6 19. Ph2-g4, Dc7-g7 20. Ddl-f3, Lf8-e7 21. Pg4-e3, Pe6-g5 22. Df3-e2, h7-h523. h3-h4, Pg5-e624. Pe3-c4, Pb6xc4 25. De2xc4, Kg8-h7 26. Pg3-e2, Le7-c5 27. Tel-dl, b7-b6 28. Dc4-d3, g6-g5 29. h4xg5, Pe6xg5 30. Pe2-g3, h5-h4 31. Pg3-f5, Lc8xf5 32. e4xfö, e5-e4 33. Dd3-e2, Pg5-h3f 34. Kgl-h2, Ph3-f4 35. De2-el, Te8-g8 36. Lb2-d4, Pf4xg2 37. Delxe4, Lc5-d6t 38. Kh2-hl, Pg2-f4 39. Lfl-c4, Dg7-g4 40. Lc4xg8t, Ta8xg8 41. Tdl-d3, P14xd3 42. De4xg4, Tg8xg4 43. Ld4xb6, Ld6-c5 44. Lb6xc5, Pd3xc5 45. Tal-dl, Pc5-e4 46. Tdl-d7f, Tg4-gT. Wit geeft op. Grootmeestergroep Derde ronde Geller-Doda 10, Olafs- son-Benkoe VtVt, Ostojic-Portisch 01, Ree-Kavalek ViV2» Donner-Botwinnik VtVt, Van Scheltinga-Langeweg 01, Medina-Keres VtV2, Lombary-Ciric 01. Stand na drie ronden1/3. Ciric (Z.-Sl.), Botwinnink (Rusl.), Olafsson (IJsland 21/2; 4/7. Geiler (Rusl.) ^2; 8/10 Benkoe (VS), Lombary (VS), Doda (Pol.) IV211/13. Ostojic (Z.-Sl.), Portisch (Hong.), Medina (Sp.) 1 14/15. Ree (Ned.), Kavalek (Tsj.) Vt16. Van Schel tinga (Ned.) 0. Meestergroep Derde ronde Bednarski-Kramer 10 Cortlever-Hartoch 10 Gaprin- dasvili-Kurajica 01 Westerinen-Cio- caltea V2VtKrabbe-Ujtelki 10 Kozma-Sandor 10 Bredewout-Honfi 0-1 Jongsma-Scholl VtVt. Stand na drie ronden1/2. Honfi (Hong), Kurajica (Z.-Sl.) 33. Westeri- nen (Finl.) Vit4/5. Scholl (Ned.), Cio- caltea (Roem.) 2 6/10. Bednarski (Po len), Cortlever (Ned.), Krabbe (Ned.), Kozma (Tsj.), Kramer (Ned.) lVt 11/12. Hortoch (Ned.), Jongsma (Ned.) 1 13/16. Gaprindasvili (Rusl.), Bredewout (Ned.), Sandor (Hong.), Ujtelky (Tsj.) Vt. In Amsterdam is een opblaasbare tennisbal in gebruik genomen, die op initiatief van de gemeente uit Zwe den is geïmporteerd. De hal, die ge maakt is van kunstvezel en afmetin gen heeft van 17 x 35 x 8 m. wordt 25 januari a.s. officieel in gebruik ge nomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 15