Vêenendaals dagblad Luchtbrug CENSUUR Buiten naar .BEWERINGEN GARRISON NU WEERLEGD Duitsland BISCHDT NIXONS INSTALLATIE KOSTBARE ZAAK Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NA KOPPELING EN WANDELING IN RUIMTE Landing verliep uitstekend JAMIN Jersev zal niet rebelleren krokantjes Auto voetballers had botsing: dode en 2 gewonden Morgen in Parijs eerste gesprek over vrede j Maison kramer Hartoperatie van Arabier in Israël Nieuwe zuivering in Brazilië Frankrijk biedt Maleisië Mirages aan Schietpartij Vuurzee maakte Amsterdammers ongerust RESTANTEN OPRUIMING Toenemende depressie activiteit PRINSES MARGRIET VIERT ZONDAG VERJAARDAG BOMAANSLAGEN IN PARIJS 200 gram van 11 s voor 99 niet te geloven voor die prijs! Sneeuwhinder VOLTOOID LOVELL ROM DE TAFEL MET BIJZETTAFELTJES OMZEILD i Echte Turkse HAZELNOOT- i TAART per stuk f 7.751 NIEUWE BESTEMMING LIMBURGSE STEENBERGEN G.S. Overijssel steunen kandidatuur Twente voor ined. faculteit JOHN KENNEDY STIERF DOOR 2 KOGELS ZEER VEEL ZORG VOOR VEILIGHEID Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 17 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 14 SOJOEZ-4 VEILIG TERUG MOSKOU Het ruimteschip Sojoez-4 is vanmorgen op Russisch grondgebied veilig geland, meldt het persbureau Tass. Ruimtevaarders Sjalatof, Jelisejef en Kroenof voelen zich goed. Het ruimtevaartuig maakte een zachte landing in een tevoren bepaald gebied in de Sovjet-Unie. Volgens radio-Moskou is de Sojoez-4 vanochtend om 09.52 uur (Moskou-tijd) na een sucesvolle voltooiing van de ruimtevlucht op 40 km van Karaganda in Kazakstan geland. De Sojoez-5 met luitenant-kolonel Boris Volynof draait nog om de aarde. De Russische televisie heeft don derdag ..censuur" toegepast op een door een Russische kosmonaut in het vuur van de strijd gebruikte uitdrukking op het ogenblik van de koppeling van de beide Russische ruimtevaartuigen. Op eeu gegeven ogenblik riep Vladimir Sjatalof over de radiotelefoon tot zijn collega Bo ris Volynoveen een niet zeer nette uitdrukking. Bij de herhaling van deze televi siebeelden en geluiden, een half uur later, was de onfatsoenlijke kosmo- nautische uitlating niet meer te ho ren. J LONDEN Gedelegeerden van het Britse kanaaleiland Jersey, een para dijs met lage belastingtarieven bij de Franse kust, zijn vandaag naar huis teruggekeerd, na de belofte ge daan te hebben dat zij zich niet op z'n Rhodesisch van Groot-Brittan- nië zullen losscheuren. Daarmee is een einde gekomen aan een halfhartige rebellie van de 70.000 ei landbewoners, die vreesden dat de Londense labour-regering voornemens was hun de oude privieleges (zoals bijv. goedkoper sigaretten en drank) af te nemen. Senator Ralph Vibert, de leider van de uit zeven personen bestaande delega tie, heeft van de Britse minister van Binnenlandse Zaken James Callaghan de verzekering gekregen, dat de sta tus van het eiland niet gewijzigd zal worden. PARIJS In Parijs zijn vanochtend kort na elkaar bomaanslagen gepleegd op het kantoorgebouw van de glas- nndustrie Boussois Souchen-Neuvesel (BSN) en de woning van Antoine Ri- boud, directeur van die maatschappij. De woning werd ernstig beschadigd, evenals het kantoorgebouw; niemand werd gewond. BSN is betrokken bij de grote fusie- strijd met de maatschappij St.-Gobin. ADVERTENTIE morgen melk en puur Oehalve de overlast, die een be- hoorlijke sneeuwval aan het verkeer berokkent, wordt ook het wild en houtgewas erdoor getroffen. Hoewel de bosbaas een wollig dek kan waarderen, omdat het in kwe kerij en plantsoen een prachtige be schutting verleent tegen het bevrie zen der jonge planten, zo kan het anderzijds de houtgewassen soms lelijk beschadigen. Het komt voor, dat een langdurige bedekking de jonge dennen op lage grond ver stikt, omdat allerlei kruiden, zoals varens en wilgeroosjes over de be planting worden gedrukt en alles onder een tè zwaar pak bedolven raakt. Het gevolg is, dat het jeug dige naaldhout na het wegrooien verrot, beschadigd en dood blijkt, dus dit is niet zo mooi; het brengt extra kosten mee en heel wat on verwacht werk aan de winkel. Ech ter zijn de beschadigingen door stam-, kroon- en takbreuk door gaans veel ernstiger, zoals we in sommige winters in menig bos of park en zelfs in de tuin kunnen op merken. Wijlen mijn goede vriend, de houtvester M. de Koning, heeft dit in zijn boek over bosbescherming al langer dan 40 jaar geleden, dui delijk uitgelegd en zó snel veran dert het huishouden van moeder Natuur niet, of het gebeurt nog precies zo. We kunnen romantisch en poëtisch doen over de vlekkeloze pluizigheid, die onvolkomenheden liefderijk bedekt, in feite heeft ook deze medaille haar keerzijde en wordt de propere wereld door de boseigenaar met een scheel oog bekeken. 17-1-1969. A. B. WIGMAN Op een tevoren bepaalde plaats was de remmotor in werking gesteld, waar na het ruimtevoertuig in een dalende koers kwam. Na het stopzetten van de remmotor, hadden de ruimtevaarders zich in hun landingscapsule afgescheiden van het ruimteschip. De aërodynamische eigen schappen brachten de landingscapsule tot boven het landingsterrein waar de parachutes werden geopend en een zachte landing werd uitgevoerd. De ruimtevaarders werden verwel komd door de bergingsploeg, vrienden, sportcommissarissen en de pers, aldus Tass. De vier Russische kosmonauten die in de ruimtevaartuigen Sojoez-4 en So joez-5 om de aarde draaiden, waren na een goede nachtrust vanochtend .weer aan het werk gegaan. Zij meldden dat alles wel aan boord was. De Sovjet-Unie heeft donderdag een ruimteprimeur geboekt door de twee be mande ruimteschepen Sojoez-4 en So joez-5 met samen vier man aan boord aan elkaar te haken. Tot dusver was dit met bemande ruimteschepen nog niet gebeurd, wel hadden de Amerikanen al zeven maal en de Russen tweemaal iets dergelijks verricht, maar steeds met onbemande toestellen. Tass meldde la ter dat de ruimtevaarders Jefgeni Kroenof en Alexei Jelisejef „zich in de vrije ruimte hadden begeven en in het ruimteschip Sojoez-4 waren overge stapt". Nadat ruintevaarder Sjatalof in de Sojoez-4 zijn koers had gewijzigd, kwa men de toestellen steeds dichter bij el kaar, totdat zij aan elkaar konden wor den vastgemaakt. Het proces duurde 43 minuten en was om 11 uur 20 Moskouse tijd voLtooid. Van het gebeuren werd een televisie-uitzending verzorgd met behulp van de buitenboordcamera's. Op de beeldschermen in de Sovjet-Unie werden beide uitzendingen tegelijker tijd vertoond. Nadat beide ruimteschepen aan el kaar vast hadden gemaakt, werden de elektriciteitsnetten op elkaar aangeslo ten en volgde een gesprek tussen de ruimtevaarders via de boordtelefoons. Alles verliep volgens plan. Het nu uit vier delen bestaande gevaarte werd door Tass. „Het eerste experimentele ruimtestation" genoemd. Gezagvoerder Volynof van de Sojoez-5 nam na de kop peling het „stuur" over voor oriënte ring voor de verdere uitvoering van het vluchtprogramma. Tass deelde in een officieel communi qué mee dat de ruimtevaarders Jefge ni Kroenof en Alexei Jelisejef hun ruimtepakken hadden aangetrokken en door het luik van de Sojoez-5 naar bui ten waren gegaan. Daar bleven zij on geveer een uur, terwijl zij zich bezig hielden met wetenschappelijk waarne mingen. Allen bleven doorlopend onder ling met elkaar in verbinding. Tenslot te begaven zij zich in de Sojoez-4, om 'zich bij Sjatalof te voegen. Sir Bernard Lovell, de directeur van radio-astronomische centrum in Jodrell Bank, heeft de Russische koppeling in de ruimte van twee ruimteschepen toe gejuicht als een grote gebeurtenis in het Sovjet astronautische programma. De geslaagde koppeling van de twee Sovjetruimteschepen betekent een be langrijke gebeurtenis in de Russische opzet om een ruimtestation in een baan om de aarde te brengen, aldus Lovell tot de pers. In de komende paar dagen zal bekend worden, of dit begin is van een pendeldienst van de Sovjet-Unie naar ruimteschepen in een baan. Met de geslaagde koppeling van twee bemande ruimteschepen, het overstap pen van twee bemanningsleden, heeft de Sovjet-Unie bewezen dat zij ruim testations voor operaties in een baan om de aarde kan assembleren. Maar als zij van plan zijn de Amerika nen te verslaan wat een landing op de maan betreft, zullen zij (de Russen) nog heel wat moeten doen. Technische bijzonderheden hoe de Sovjet-Unie pre cies van plan is kosmonauten op het maanoppervlak te brengen en naar de aarde te doen terugkeren is een geheim. Maar ter zake deskundige Westelijke waarnemers die zich er in het bijzon der op toeleggen 't Sovjet-ruimtevaart- programma op waarde te schatten, ge loven in het algemeen dat de Russische kosmonauten geen kans maken dit voor 1970 te doen. Amerika zal, naar verwacht wordt, de astronauten van de Apollo-11 in juli van dit jaar op de maan brengen. VENLO Donderdagavond is bij Kessel-Eijck een ernstig verkeersonge val gebeurd, waarbij drie spelers van de tweede divisieclub FC VVV uit Ven- lo betrokken waren. Het jdrietal, woonachtig te Geleen, was per auto van hun woonplaats op weg naar de training in Venlo, toen hun auto onder Kessel-Eijck frontaal in bot sing kwam met een tegenligger. De 24-jarige Leo Raats werd bij deze bot sing gedood. De 23-jarige Jos Horzels en de eveneens 23-jarige Jo Peppels werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Venlo ge bracht. ABRI Jorden, woordvoerder van de Amerikanen, deelde mee, dat de Ame rikaanse en Noordviëtnamese delega ties overeenstemming hebben bereikt en hebben besloten tot een ronde tafel, waaraan zij zaterdag de eerste proce dure-zitting zullen houden. Ook de re gering in Saigon en het bevrijdings front hebben zich hiermee akkoord verklaard. Foto: Bill Jorden tijdens de persconferentie. PARIJS Morgenochtend om half elf begint in Parijs het uitgebreide vre desoverleg over Vietnam. Na 77 dagen onderhandelen hebben de partijen eindelijk de obstakels uit de weg geruimd die verhinderden dat een conferentie kon beginnen. De deelnemers, Amerika. Zuid-Viet- nam. Noord-Vietnam en het Nationale bevrijdingsfront (NLF), zullen om een ronde tafel gaan zitten. Aan twee „zij den" ervan zal een langwerpige tafel worden geplaatst voor de medewerkers van de delegaties. Het begin van de conferentie oor spronkelijk bepaald op 6 november, valt samen met de laatste dagen van presi dent Johnsons ambtstermijn. Maandag geeft hij de zaken over aan Richard Nixon. Algemeen beschouwde men het bereikte akkoord als een succes voor de scheidende president. De nu gesloten overeenkomst stelde alle partijen tevreden. De ronde tafel en de schikking *van twee langwerpige tafels ernaast stellen Amerika en Zuid- Vietnam in staat te spreken van een conferentie van twee partijen. Noord- Vietnam en het NLF konden tegelijker tijd vasthouden aan hun opvatting dat het gaat om een conferentie van vier partijen. De precaire kwestie van de status van het NLF werd handig omzeild. Noord- Vietnam en het Bevrijdingsfront staan op het standpunt dat het NLF nu offi cieel is erkend. De twee andere partij en ontkennen dit, maar ze maken er niet langer een punt van. Nadat vooral Cyrus Vance en zijn Noordvietnamese collega Ha Van Lau de kwestie in een reek? geheime be sprekingen aan alle karbon, haddén be keken, bereikten ze dezfe week een ak koord, dat alle partijen bevredigde. President Johnson sprak hierover gisteren zijn grote voldoening uit. Ame rika heeft, zei hij, sinds vorig jaar drie dingen geleerd. Ten eerste dat „wij en onze bondgenoten duidelijk en vastbe sloten de beperkte maar vitale oogmer ken moeten nastreven die wij trachten te bereiken in Zuidoost-Azië". Ten twee de dat „de gevechten vermoedelijk zul len doorgaan terwijl er wordt gepraat" en ten derde dat „wij moeten vertrou wen dat een eervolle vrede mogelijk is als wij maar evenwichtig blijven". De Amerikaanse ambassadeur. W. Averell Harriman heeft bekendgemaakt dat de gekozen president Richard M. Nixon hem verzocht heeft beschikbaar te blijven voor overleg in verband met het uitgebreide vredesoverleg, dat za terdagmorgen zal beginnen. Zuid-Vietnam heeft donderdagavond bevestigd, dat het bereid is met de Ver enigde Staten, Noord-Vietnam en het Nationale „bevrijdingsfront" deel te nemen aan de vergadering van zater dag. ADVERTENTIE JERUZALEM Een Jordaanse Ara bier, die een maand geleden in een Is raëlisch ziekenhuis een open hartopera tie heeft ondergaan, keert vandaag ge heel hersteld terug naar zijn huus in Irbid. De 42-jarige Foead Awadi, employé van een taxi-onderneming, kreeg twee jaar geledn een hartaanval. Een arts in Damascus adviseerde hem zich in het buitenland te laten opereren. Awa di kon dat echter niet bekostigen. In november brachten Awadi, zijn vrouw en zes kinderen een bezoek aan zijn ouders in Kafr Kanna, een Israë- lisch-Arabisch dorp bij Nazareth. Daar kreeg hij opnieuw een hartaanval. Hij werd door chirurgen in het Hadassat- ziekenhuis te Jeruzalem geopereerd. Awadi zei zijn zaken in Jordanië thans te willen afwikkelen, om in Israël tekunnen immigreren. RIO DE JANEIRO De Braziliaan se regering heeft 29 leden van het fede rale parlement, twee senatoren en een raadsheer van hun mandaat vervallen verklaard en hen voor tien jaar in hun politieke rechten geschorst. Onder de getroffen afgevaardigden bevinden zich 24 leden van de democratische opposi tiebeweging, terwijl de andere vijf, die leden van de regeringspartij zijn, die op 12 december j.l. gestemd hebben te gen aanvaarding van een verzoek van de regering om de parlementaire on schendbaarheid van haar tegenstander Marcio Alves op te heffen De verwer ping van dit verzoek leidde er toe, dat president Costa e Silva alle macht aan zich trok. Aan negen federale afgevaardigden is het mandaat ontnomen, maar zij be houden hun politieke rechten. Voorts zijn drie leden van het hooggerechtshof en een raadsheer en een aanklager van het militaire hooggerechtshof gepensio neerd. De Braziliaande autoriteiten hebben ook mevrouw Sodre Bittencourt, de eigenares van het oppositieblad Cor- reio Da Manha, voor tien jaar in haar politieke rechten geschorst. Dit blad zou zich donderdag beledigend over de over heid hebben uitgelaten. LONDEN Frankrfjk heeft aange boden Maleisië Mirage-straaljagers te leveren, voor de verdediging in het ge schil van dat land met de Filippijnen, zo meldt de Londense Daily Mail van daag. In een artikel op de voorpagina wordt gezegd, dat het Franse aanbod alle re serve-onderdelen en service-faciliteiten omvat, die president De Gaulle, Israël onlangs ontzegd heeft. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Debré zou de Maleisische premier Toenkoe Abdoel Rachman heb ben uitgenodigd, het aanbod in Parijs te komen bespreken voordat hij naar huis terugkeert van de Gemenebestcon ferentie te Londen. Rachman besloot echter zijn eerste adviseur, Tan Sri Gazali Shafie, hoofd van het Maleisische ministerie van Bui tenlandse Zaken, naar Parijs te zen den. Maleisië zou namelijk liever mo derne straaljagers van Groot-Brittannië krijgen, maar had slechts een aanbod gekregen voor verouderde Hawker- Hunters. ••••••••••••••••••••••••••••••••••A HEERLEN Gedeputeerde Staten van Limburg hebben besloten dat ook de steenbergen van de mijnen in de oostelijke mijnstreek, voor zover deze het Limburgse landschap ontsieren, ge deeltelijk zullen gaan verdwijnen. Naar bekend wordt de steenberg van de mijn Maurits in Geleen reeds afgegraven en worden met de vrijgekomen steenmas sa de grondgaten langs de Maas ge dempt. De steenberg van de gesloten mijn Hendrik in Brunssum in welks vroe ger gebouw thans de Afcent is geves tigd zal voor een deel worden afge graven. Staatsmijnen DSM willen de daaronder liggende kleilagen gaan ex ploiteren. Verder wordt de steenberg van de mijn Laura in Eijgelshoven func tioneel ingepast in de nieuwe autoweg Brunssum-Kerkrade en zal op de steen berg van de vroegere Oranje Nassau- mijn IV, in Brunssumseheide na ge deeltelijke afgraving een sierlijke bouw in bungalowvorm verrijzen. ENSCHEDE Provinciale Staten van Overijssel hebben zonder hoofde lijke stemming het voorstel aangeno men om 10.000 gulden beschikbaar te stellen voor het actiecomité dat ijvert voor de vestiging van een medische faculteit in Twente Gedeputeerde Sta ten die dit voorstel deden achten het juist de kandidatuur van Twente als vestigingsplaats voor de achtste me dische faculteit duidelijk te ondersteu nen. Ar Zondag wordt prinses Margriet 26 jaar. Fotograaf Max Koot maakte voor die gelegenheid bovenstaande foto. WASHINGTON De Amerikaanse scheidende minister van Justitie, Ramsey CJark, heeft een rapport gepubliceerd, dat vier hoogleraren hebben opgesteld over hun bevindingen bij de lijkschouwing van president John Kennedy in no vember 1963. Dit rapport zou aanvankelijk pas in 1971 mogen worden bekend gemaakt. De weduwe van de vermoorde presi dent, mevrouw Jacqueline Onassis, en haar zwager senator Edward Kennedy hebben toestemming voor de vervroeg de publikatie gegeven, in verband met de opening van het proces tegen Clay Shaw op dinsdag a.s. Deze zal zich te New Orleans moeten verweren tegen de aanklacht van de plaatselijke officier van Justitie Jim Garrison, dat hij be trokken zou zijn geweest bij een sa menzwering om John Kennedy te ver moorden. Volgens Garrison is de moord het resultaat van een komplot geweest en niet het werk van een man, Lee Har vey Oswald. In het thans vrijgegeven rapport ko men de vier hoogleraren tot de conslu- sie, dat de president door twee kogels van achteren getroffen was, terwijl Gar rison steeds heeft volgehouden, dat ze ker een kogel hem van voren moet heb ben geraakt. De lezing van de artsen komt overeen met de versie van het rapport-Warren, het resultaat van het officiële onderzoek NICOSIA Drie Turks-Cyprioten - een vrouw en twee mannen - zijn gis ternacht doodgeschoten in Meladhia, een Turks dorp in het westen van Cy prus. De schietpartij zou. volgens Turks-Cyprioten, het gevolg zijn ge weest van een familieruzie. dat nogal wat twijfel en vragen heeft op geroepen. Shaw, een 55-jarige zakenman uit New Orleans, wordt er door Garrison van verdacht hulp geboden te hebben voor de moordaanslag. HEIDELBERG Vijf duizend f- vechtsklare Amerikaanse soldaten zullen maandag en dinsdag op 100 km afstand van de Tsjecho-Slowaakse grens uit gro4e „Starlifter" straal vliegtuigen stappen, na het grootste transatlantische militaire luchttrans port sinds 1963. Het gros van deze troepen reist van de Forbes luchtbasis in Kansas naar Neurenberg. Na hun aankomst gaan zij voor manoeuvres naar het oefen- gebied Grafenwöhr, 40 km van de dichtsbijzijnde troepen van het War- s^hau-Pact. Hun zware materieel zal daar op hen wachten. De oefening, waaraan door in totaal 12000 man van het leger en 3.500 man van de luchtmacht wordt deelge nomen, s de eerste grote demonstra tie van paraatheid van Amerikaanse luchtmacht en leger in Europa sinds de Russische inval in Tsjecho-Slo- wakije. De Amerikaanse troepen, het gros van de 24ste infanteriedivisie keerden in 't voorjaar van 1968 naar de Verenig de Staten terug. Oorspronkelijk zou den er vier eskaders van de lucht macht later in het jaar voor oefeningen naar Duitsland zijn terug gevlogen. Het begin van deze oefenin gen werd uitgesteld omdat de Tsje chische crisis bezorgheid had ge wekt bij de bondgenoten van Ameri ka. De eigenlijke manoeuvres te Grafen wöhr worden van 29 jan. tot 4 febr. gehouden als slot van de oefening „Reforger". Daarna zullen de troe pen terugkeren naar hun basis in de Verenigde Staten. De Russen en hun bondgenoten in het Pact van Warschau hebben de oefe ning alleen provocatie genoemd. AMSTERDAM Vele Amsterdam mers, die gisteravond in oostelijke richting een geweldige vuurzee waar namen, hebben de hoofdstedelijke brandweer herhaaldelijk gebeld voor volgens hen een „enorme vuurzee aan de rand van de stad". Er waren zelfs mensen, die speciaal de radio hadden aangezet om nadere gegevens over hetgeen zij gezien hadden via de nieuwsuitzendingen te vernemen. Tot hun verbazing zweeg de nieuwslezer in alle talen voor zover het de „onge hoorde brand" in de hoofdstad betrof. En terecht, want aan de Diemerzee- dijk aan het IJsselmeer werden gister avond chemische afvalstoffen verbrand door een Nederlands bedrijf dat dit al jaren meestal overdag doet. Door de laaghangende bewolking werd de gloed van het vuur extra over de stad weerkaatst. ADVERTENTIE met heel interessante prijzen, o.a. WINTERMANTELS vanaf 89,- WINTERMANTELS met bont t vanaf 128,- LODEN- EN TWEEDMANTELS vanaf 98,- REGENMANTELS vanaf 49,- MANTELKOSTUUMS vanaf 79,- MANTELKOSTUUMS met bont vanaf 128,- DEUX-PIÈCES vanaf 59,- JAPONNEN vanaf 49,- Rolcken - Blouses - Jumpers en vesten tegen restantor:r~ Bfl K VROUW 3 cl2 - Api oorn Telefoon (05760) - 21136 lange weg naar het Witte Huis worden op de daken politiemannen geplaatst die via de radio met elkaar in verbin ding staan en boven de route zullen drie hefschroefvliegtuigen hangen. De verbindingen tussen de onderdelen van de veiligheidsdienst worden door mid del van 21 radiotelefoonnetten onder houden. Voorts is de plaats waar de pre sident de parade afneemt, beveiligd met bijna vier centimeter dik pantserglas. WASHINGTON De installatie van Richard Nixon, maandag, als 37e president van de Verenigde Staten zal de kostbaarste en een van de kleurrijkste uit de Amerikaanse geschiedenis zijn, terwijl de veiligheidsmaatregelen uitgebreider zullen zijn dan ooit. Het afleggen van de ambtseed op het bordes van het Capitool de zetel van het Congres zal door de televisie via de communicatiesatellieten in kleur worden uitgezonden naar Europa en Azië en zal het startsein zijn voor drie dagen feeste lijkheden en plechtigheden, die naar schatting tweeëneenhalf miljoen dollar kosten. Na de beëdiging door opperrechter Earl Warren en Nixons inaugurele toe spraak, rijdt de nieuwe president aan het hoofd van een stoet auto's naar het Witte Huis, waar hij samen met vice- president Spiro Agnew een parade zal afnemen die twee uur duurt en waar aan onder meer de onderdelen van de strijdkrachten, muziekkorpsen van scholen en groepen mensen uit alle de len van het land deelnemen. Onder het motto „Forward Together" wordt maandagavond in vijf hotels en in een museum een feestavond gege ven voor Nixon en zijn regering, bui tenlandse ambassadeurs en hun fami lieleden en 30.000 andere genodigden. In totaal zijn voor allerlei feestelijkhe den ongeveer 300.000 plaatskaarten ge drukt die in prijs variëren van 2,5 dol lar tot 100 dollar. Hieruit hoopt men de kosten te kunnen bestrijden, die onge veer 700.000 dollar hoger liggen dan die bij president Johnsons installatie. Het congres heeft bovendien 400.000 dollar beschikbaar gesteld. Voor de veiligheid van de nieuwe Amerikaanse president en alle andere belangrijke personen wordt zorg gedra gen door 12.000 leden van de federale politie (FBI), de gewone politie, de vei ligheidsdienst van het Witte Huis en van het Pentagon, het ministerie van Defensie. De kern hiervan vormen de 600 man van de veiligheidsdienst van het Witte Huis. In kringen van de vei ligheidsdienst meent men dat één op de twintig mensen in de menigte, die Nixon bij diens beëdiging omgeven, een veiligheidsfunctionaris zal zijn. Nixon rijdt na de installatie naar het Witte Huis in de presidentiële „burger tank". de nog niet zo lang geleden in gebruik genomen, zes meter lange ge pantserde limousine met kogel- en explosievrij glas. Alle gebouwen langs de route zullen zijn gesloten en men krijgt er slechts toegang als zijn naam op een lijst voorkomt. Langs de meer dan twee kilometer (Van onze weerkundige medewer ker). Er komt leven in de atmosferi sche brouwerij. Een depressie ten westen van Ierland wordt snel ac tiever en verplaatst zich naar het oosten. In de loop van vanmiddag doet ze de wind al toenemen uit zuidelijke richtingen. Morgen brengt ze bovendien regen en mot regen bij een vermoedelijk nog wat verder aanwakkerende wind uit zuid tot zuidwest. Het zal eerst tamelijk koud zijn, S maar zaterdag wordt het zachter (in Gelderland 6 tot 10 graden C.). Zondag en maandag is er een overgang naar kouder weer te ver wachten, met kans op winterse buien en wellicht nachtvorst. De wind ruimt dan naar west tot noord west. De winterkou is nu ver terugge drongen: helemaal tot Noord-Scan- dinavië. Een polaire luchtstroming veroorzaakt op de Britse eilanden van tijd tot tijd. een winterse-weers- toestand.

De Vallei | 1969 | | pagina 1