OVERSPANNEN MAN WURGDE ECHTGENOTE EN EENJARIG KIND Legerleiding heeft nog tal van verlangens EEN OPZIENBARENDE OPRUIMING CON&VERDONCK Pleidooi voor lagere rente bouwleningen ziekenhuizen Venray zoekt ontsnapte patiënt Officier van justitie werd telefonisch met dood bedreigd Nederlander doodgestoken in Frankfort Argwaan en drank maakten van eenzame man moordenaar Treinstorin» Delft-Den Haag „Boycot Franse produkten" POTTERS Luns terug van Afrika-reis Poging ongewenste baby in w.c. te verdrinken Ziektecontrole stagneert Vijf jaar geëist voor overval op grenskantoor „Grote concerns kunnen gevaarlijk zijn voor samenleving Weer arrestaties in Bretagne NA BRUTE MOORD OP VERPLEEGSTER SPOREN Ned. Zionisten Bond: Maar democratisering én vereenvoudiging Gemeentelijke bijdrage voor actiecomité „Medische fac. Twente'' NEDERLANDER STRAKS BEVELHEBBER NAVO-SMALDEEL IN ALLE VROEGTE BUURMAN Een Pers koopt u om uw huis te versieren* En niet om de prijs. Maar wat wil het toeval? Dat Con Verdonck onbekommerd en majesteitelijk opruimt. En dat u briljante Perzen kunt kopen voor nietswaardige prijzen. En dat u de hele dag welkom bent. Mooikoop goedkoop. Enkele voorbeelden: PROEFSCHRIFT Nu is het tijd voor Fresia's. Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiten. U legt er eer mee in. AANSCHAF MATERIAAL GETEMPORISEERD LUCHTAANVALLEN „DODENWEG" WORDT DIT JAAR VERLICHT BOUWVAKSTAKING IN AMSTRDAM A t V. VRIJDAG 17 JANUARI \VA UTRECHT De „Centrale Bond van Onderling beheerde Ziekenfondsen" (CBOZ) meent dat er bij de overheid en de ziekenhuizen een belangrijke taak ligt in het streven naar lagere rentepercentages bij leningen voor de bouw van ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen ter verlaging van de bij de huidige hoge rentevoet gelden ver- pleegkosten. „Van ziekenhuizen en dergelijke in richtingen wordt in ons land verlangd, dat zij geen winstgevend karakter dra gen. Dat is terecht. Als er in de zieken huiswereld sprake zou mogen zijn van het hanteren van afwijkende renteper<- eentages dan zouden die percentages lager en niet hoger moeten liggen dan de algemeen gangbare", zo vindt de bond. De CBOZ keert zich tegen de ver lokkende advertenties van bankiers en assurantiemakelaars, waarmee het be leggend publiek wordt geattendeerd op geldleningen waarmee de ziekenhuizen op de markt komen. Het gaat meestal om bouwplannen waarvoor geen over hel dsgaran tie is gevraagd of verkre- gèn. De rentevoet ligt daardoor een half tot driekwart procent hoger dan wanneer die garantie wel aanwezig is. Volgens de CBOZ maakt het daarbij in feite geen verschil of de patiënt, die offers rechtstreeks brengt dan wel via zijn premie aan ziekenfonds, par ticulier verzekeraar of volksverzeke ring. Trekt het ziekenhuis of de inrich ting met rijksgarantie geld aan, dan moet altijd wel 6,75 procent betaald worden, hetgeen wil zeggen dat alleen voor rente en afschrijving aan de pa tiënt f 26,50 per verpleegdag in reke ning wordt gebracht. Bij het ontbre ken van de overheidsgarantie stijgt dit bedrag vaak tot f 28,75 per dag. Voor de beleggers is de ontwikkeling niet onplezierig, voor de verzekerden en particuliere verzekeraars en ook voor de verzekerde van de algemene wet bijzondere ziektekosten heeft zij echter uiterst bedenkelijke kanten. Cen trale financiering, zoals bijvoorbeeld de gemeenten via hun „bank voor Ne derlandse gemeenten", zal niet zonder meer een afdoende oplossing brengen, maar opent wel perspectieven tot ver betering, zo meent de CBOZ. DEN HAAG Een storing in het treinverkeer tussen Delft en Den Haag (Hollandse Spoor), die gisterochtend om half twaalf is begonnen, is gister avond om negen uur opgeheven. Oor zaak van de stremming was een breuk in de bovenleiding over een afstand van een paar honderd meter bij een overweg in Rijswijk. Voor het vervoer van passagiers van Delft naar Den Haag heeft de NS de hele middag en avond bussen inge schakeld. Het treinverkeer tussen Rot terdam en Den Haag werd gedeelte lijk over de Hofpleinlijn voorgezet. In heel het land was stremming merk baar door vrij grote vertragingen. De spoormisère had zijn oordaak in een kraanwagen. De bestuurder had bij het oversteken van de overweg vergeten de grijper te laten zakken. Het gevaarte trok de bovenleiding ka pot. De ravage was zo groot, dat pas om tien voor half zes gisteravond één spoor weer berijdbaar was. Om half acht viel dat spoor echter opnieuw stroomloos. Een tweede spoor werd om half negen berijdbaar, zodat er toen weer over één spoor kon worden gere den. VOOR VADER, MOEDER EN KIND VENRAY De sectie, verricht op het lijk van de 26-jarige verpleegster H. M. M. van der Vorst ui* Venray, dat woensdagavond laat in de Venray- se bossen werd gevonden, heeft uitge wezen dat het slachtoffer met bruut, grof geweld om het leven is gebracht. Negen ribben waren gebroken, terwijl op het boenlichaam inwendige kneu zingen werden aangetroffen. De jonge vrouw is waarschijnlijk met een smal voorwerp (gedacht wordt aan een hon deriempje) gewurgd. Het gezicht ver toonde enkele onbetekenende, kleine wondjes, die vermoedelijk door takken zijn veroorzaakt. Op de plaats waar het lijk gevonden werd, is een bot steekvoorwerp gevon den, doch of en in hoeverre dit door de moordenaar is gebruikt, kon door de politie nog niet worden meegedeeld. Ook de mantel van het slachtoffer is thans gevonden. Uit de sporen daarop en er onder valt op te maken, dat de verpleegster daarop gelegen heeft en toen nog geschopt is geworden. Op de zelfde plaats werd een herensjaal ge vonden. Uit verdere sporen blijkt, dat de ver moorde vrouw van de plek waar zij om het leven werd gebracht, nog en kele meters verder de bossen is inge- sleept. Op de plaats waar het lijk ge vonden werd is tenslotte ook haar hor loge gevonden. Een politiehond heeft de sporen van de dader aanvankelijk kunnen volgen, doch bij een nabijgelegen verharde weg raakte het dier het spoor verder bijster. Bij de politie is een tiental bruikbare tips binnengekomen. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is het slachtoffer nog in de bossen gezien. Inmiddels wordt in Venray gezocht naar een 24-jarige jongeman, die uit het psychiatrisch ziekenhuis St. Serva- tius in Venray is ontsnapt. Gister avond echter verklaarde de politie de mogelijkheid dat deze man de dader zou kunnen zijn, uitgesloten te achten. Alle patiënten van dit ziekenhuis, die over een wandelkaart beschikken, zijn gecontroleerd, waarbij in het bijzonder werd gelet op eventuele verwondingen. Het slachtoffer zal zaterdag in Ven ray worden begraven. AMSTERDAM De Nederlandse Zionisten Bond heeft een beroep ge daan op de Nederlandse joden Franse produkten te boycotten, uit Drotest te gen de maatregel van president de aan Israël. Het Nieuw Israëlietisch Weekblad, dat vandaag verschijnt, publiceert 'n oproep tot verweer, ondertekend door 't hoofdbestuur van de Zionistenbond. „Wij hebben hier te doen met een bij zonder onsympathiek uitgevallen zet uit een enigszins kinderlijke politiek, die streeft naar Franse roem en glorie", aldus het commentaar op de Gaulles wapenembargo. DEN BOSCH In Oost-Brabant en ln de aan Brabant grenzende delen van Gelderland en Zuid-Holland speurt de politie naar de geheimzinnige telefonist die al driemaal heeft gedreigd de sub stituut-officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Booster, te zullen ver moorden. Mr. Booster kreeg in korte tijd be kendheid door de snelle oplossing van de dubbele moord in Sprang-Capelle en door de niet minder verrassende ont knoping van verschillende oude moord zaken, die aanvankelijk als normale sterfgevallen waren afgedaan, o.a. de moorden die de Schijndelse Riet H. heeft bekend. Deze zaken hebben in een groot deel van Brabant veel op schudding veroorzaakt. Nagegaan wordt of iemand die bij deze zaken betrokken is geweest of op andere wijze bij een onderzoek of tijdens een rechtszaak op onaangena me wijze met mr. Booster in aanraking is gekomen, de dreigementen heeft ge uit. Mr. Booster werd in de nacht van 1 op 2 januari om vijf minuten voor drie tweemaal kort na elkaar thuis opge beld. „Toen ik ae eerste keer hoorde dat die man zei dat hij mij met een mes uit de weg zou ruimen heb ik de hoorn op de haak gegooid", zei mr. Booster ons. „Vijf minuten daarna belde hij weer en herhaalde zijn dreigement. Eerlijk gezegd heb ik die bedreiging niet ern stig genomen. Hoewel ik toch wel wat ADVERTENTIE ..en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker» <n.drogisten KINDERDIJK ln het middaguur stormde gistermiddag de hevig bloedende Gerrit van K. uit Kinderdijk bij zijn buurman L. Jalink binnen met de mede deling dat hij zijn vrouw en zoontje had vermoord. Buurman Jalink ging direct K's huis binnen en vond de 23-jarige vrouw van K. met een sjaal om haar hals gebonden in bed. In een ledikantje lag het zoontje Erik van één jaar en drie maanden met een stropdas om de hals. SCHIPHOL „De regeringen van Tunesië,Libve en Sengal zijn pessimis tisch over de kansen op vrede in het Midden-Oosten. Men staat daar zeer sceptisch tegenover de plannen van de vier grote mogendheden om een oplos sing voor het Midden-Oosten te zoeken' Dit deelde minister Luns gisteravond op Schiphol mee toen hij terugkeerde van een tiendaagse reis door Tunesië, Libye en Sengal. Hij had tijdens zijn besprekingen ge merkt dat Tunesië en in sterkere mate Libye en Senegal vinden dat de orga nisatie van Afrikaanse staten moet zor gen voor 'n oplossing van de burger oorlog in Biafra. Een versnippering van Nigeria in twee staten zien zij als een heilloze ontwikkeling. „Met de aanschaffing van de nieuwe Leopard-tanks, een zaak die kortgeleden haar beslag heeft gekregen, zjjn nog lang niet alle wensen van de legerleiding betref fende vernieuwing en uitbreiding van het materieel ingewilligd. Gezien echter de beperkte middelen waarmee wjj zullen moeten werken zullen de noodzakelijke aanschaffingen over een vr(j grote periode verdeeld moeten worden, waarbij wij uitgaan van een prioriteitenschema". Dat verklaarde de chef van de generale staf en bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-generaal W. van Rijn, die op 1 januari generaal Van Veen als zodanig is opgevolgd. Hij had dezer dagen in het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht in Den Haag over dit onderwerp en nog tal van andere zaken een informatief gesprek, waarbij de generaal verklaarde om zover dat mogelijk is naar een „open beleid" te streven. meer oplet dan anders. Je moet tenslot te rekening houden met het feit dat het ernstig gemeend kan zijn. Dat is zo'n kans van vijf procent". „Wij worden wel vaker 's avonds opgebeld door onaangename en boze lieden", zei ons mr. A. W .baron van Imhoff, hoofd van het justitiële parket in Den Bosch. „Wij moeten de zaak niet dramatiseren, maar aan de ande re kant wil ik hier geen toestanden als in Chicago". ALMELO Almelo zal drie cent per inwoner beschikbaar stellen voor het comité „Medische faculteit Twente". Dit besluit heeft de Almelose raad gis teravond genomen als eerste van de Twentse gemeenteraden, die in een gecoördineerd plan vechten voor Twen te als vestigingsplaats voor de achtste medische faculteit. B. en W. van Almelo zeiden van me ning te zijn, dat Twente volledig tot de kanshebbers behoort en zelfs de concurrentie in vele opzichten voorbij streeft. Het comité „Medische facul teit Twente" heeft een dergelijke bij drage gevraagd aan alle gemeenten in Twente en Oost-Gelderland. Voor Al melo betekent het een uitgave van bij na 2000 gulden. DEN HAAG Het permanente smal deel van de Navo voor de Atlantische Oceaan komt onder Nederlands bevel te staan. Het commando zal volgende week in Den Helder door de Britse captain G. C. Mitchell worden overge dragen aan commandeur B. Veldkamp van de Koninklijke Marine. Het fregat Van Nes wordt het vlagge- schip van het smaldeel dat is samen gesteld uit schepen van de Amerikaan se, de Britse, de .Noorse en de Neder landse marine. Het smaldeel is vorig jaar opgezet als een parate maritieme macht van de Navo in vredestijd. De heer Jalink, die in zijn huis een EHBO-post heeft, maakt de wurgende windsels los, maar beide slachtoffers waren al dood. Daarop heeft de heer Jalink de politie en een dokter ge beld. De werfarbeider Gerrit van K.. die een snijwond aan zijn keel en in beide polsen had, werd na voorlopig te zijn verbonden, naar het gemeentezieken huis in Dordrecht overgebracht. De poging tot zelfmoord bleek minder ern stig te zijn dan verwacht werd. K. was wel bijzonder verzwakt door bloed verlies. De overspannen man is niet meer in levensgevaar. Hij kon echter nog niet worden gehoord. Uit de vele bloedsporen in het huis en uit het onderzoek van Dr. Mak kink van het Gerechtelijk geneeskun dig laboratorium in Den Haag. kon de districtsrecherche van de Rijkspolitie vaststellen, dat de man gisterochtend in alle vroegte zijn vrouw in bed heeft gewurgd. Daarna heeft hij zijn zoontje ook door wurging om het leven ge bracht. Hoewel nog niets definitiefs vaststaat over het motief, werd giste ren aangenomen dat de man (24 jaar) in een depressieve bui tot zijn wan hoopsdaad is gekomen. Gerrit van K. was enige tijd geleden op de werf van Smit in Kinderdijk tot voorman be vorderd. Hij kon die grotere verant woordelijkheid niet goed aan en raakte overspannen. Tijdens zijn ziekteverlof werd een ander in zijn plaats aange steld, wat hem weer bijzonder aan greep. Deze week was hij echter weer aan het werk gegaan, hoewel hij nog erg neerslachtig was. Na zijn daden schijnt de man lange tijd in vertwijfeling door het huis te hebben gelopen, nadat hij zich met een mes had verwond. De bloedsporen in het hele huis wijzen daarop. Pas om tien minuten over half twee gister middag liep hij het huis uit om zijn buurman te waarschuwen. Het jonge echtpaar stond gunstig be kend. Het was een keurig gezinnetje waar binnen drie maanden een twee de kindje werd verwacht. Ongeveer twee jaar geleden was het gezin naar Kinderdijk gekomen. FRANKFORT De 31-jarige Willem van Es uit Rotterdam is gisterochtend in Frankfort met een mes doodgesto ken. De politie van Frankfort heeft een Griek gearresteerd. Ze verdenkt hem ervan de Rotter dammer met een slagersmes te hebben neergestoken. Daarna zou hij z'n slacht offer met een bloempot op het hoofd geslagen en getrapt hebben. De Rotterdammer stierf kort nadat hij in een ziekenhuis was opgenomen. Hij was in zijn kantoor aangevallen en mishandeld. De heer Van Es was lei der van 'n evangelische liefdadigheids stichting. Een landgenoot van de Griek heeft nog geprobeerd zijn vriend het steken te beletten. Daarop werd ook hij door zijn vriend me het mes aangevallen. Buren waarschuwden de politie die de ver moedelijke dader zittend op een trap leuning aantrof. Hij was een paar da gen geleden uit een zenuwinrichting in Frankfort ontslagen. De heer Van Es was adviseur en ver trouwensman van buitenlandse arbei ders die in moeilijkheden zijn. VLISSINGEN Een 31-jarige onge huwde moeder in Vlissingen heeft, naar nu eerst is bekend geworden, maandag geprobeerd haar pasgeboren baby in het closet te verdrinken. De poging mislukte. Na drie kwartier kon een arts, die door een buurvrouw was gewaarschuwd de baby uit het closet redden. Het kindje en zijn moeder zijn naar een ziekenhuis gebracht. De toestand van de baby is redelijk. Tegen de vrouw, die uit een zwak-sociaal milieu komt, zal een vervolging worden inge steld wegens poging tot moord dan wel zware mishandeling. UTRECHT De Bedrijfsvereniging voor de gezondheid en "geestelijke en maatschappelijke belangen in Utrecht zit met de handen in het haar. Er zijn zoveel ziektemeldingen dat de medische controle niet zo snel als anders kan worden uitgevoerd. Plaatselijk moet op 'n stagnatie van enkele dagen wor den gerekend. De vereniging heeft dit meegedeeld aan de bij haar aangeslo ten bedrijven. ADVERTENTIE JL1FANT a la carte. ii een duur restaurant te New York unt u een portie olifant bestellen, 'eperduur en... je moet er van louden. In Nederland kunt u volop Olifant Itrijgen. Oude en Jongt. Nitt duur en héérlijk! ADVERTENTIE Perzen: hoofdrol. Geld: geen rol Heriz Mahal Afghan Bidjar Hamadan Kaskaï 350 x 250 390 x 290 310x210 200x140 205x135 210x160 2450.- 4250.- 1975.- 2250.- 525.- 975.- 1875.- 3375.- 1425.- 1650.- 395.- 795.- ARNHEM Royal Galerij Gels Rijdersplcin 41 Telefoon 20495 AMSTERDAM - ROTTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN 'S HERTOGENBOSCH Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch moest zich donderdag dc Duitser H. S. uit Saarbrücken verantwoorden, aan wie een op 20 september van het vorige jaar gepleegde overval op het grens kantoor te Bergeijk ten laste was ge legd. Het bleek dat zich in het dossier ook de stukken bevonden betreffende een door hem gepleegde overval op een pompstation te Leende en ver schillende in Oost-Brabant gepleegde oplichtingen. In België, Frankrijk en Duitsland had de man nog voorwaar delijke veroordelingen lopen, terwijl hij ook in Nederland al enige malen was veroordeeld. Bij de overvallen had hij van een geladen pistool gebruik gemaakt, het geen de officier van justitie een ver zwarende omstandigheid noemde. Hij had de kantoorhouder van het grens kantoor te Bergeijk gedwongen naar het toilet te gaan en had zich toen uit de voeten gemaakt met een hoeveel heid Belgische en Franse franken ter waarde van 22.500 gulden. In Leende was hij met de auto van de pompbe diende weggereden. Zelf rijdt hij steeds in dure gestolen auto's. De officier sprak van een telkens in Nederland te rugkerende ernstige bedreiging van de openbare orde en eiste tegen hem vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De raadsman, mr. Pessers. wees op de moeilijke en trieste jeugd die ver dachte heeft gehad en op de voorwaar delijke straffen die hij" nu zal moeten ondergaan. Hij bepleitte clementie. Uitspraak op 30 januari. TILBURG Door hun machtsposi tie in het economisch verkeer zijn kar tels en grote ondernemingen die de markt beheersen in staat waarden van de samenleving te bedreigen en te doorkruisen. Het beleid van de grote concerns moet gericht zijn op een har monie tussen de doelstelling van de onderneming en de belangen van de samenleving. Dit wordt gesteld in het proefschrift „De economische machtspositie" waar op de heer W. A. A. M. de Roos gis teren aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg promoveerde tot doctor in de economische wetenschappen. Het machtsmisbruik van kartels is in het verleden met merkbare resultaten bestreden door het mededingingsbe leid. Maar dit beleid is volgens de schrijver niet in staat gebleken doel matige controle uit te oefenen op de gedragingen van de grote concerns. De economische situatie i, de westerse industriële landen wordt in toenemen de mate beheerst door grote produk- üecomplexen. In het boek wordt nagegaan hoe openbaarheid van het beleid en mede zeggenschap in de ondernemingen kun nen bijdragen tot integratie van de eco nomische machtspositie in de samen leving. ROTTERDAM Wat bracht Henk V. ertoe om die zaterdagnacht van 6 op 7 juli in zjjn huis aan de Hooglandstraat in Rotterdam plotseling naar de zolder te ren nen. daar een zwaar hakmes uit een houten gereedschapkist te halen en daarmee de slapende Dirk Labrie, wie h(j een nacht gastvrijheid had ge1>oden, de schedel in te slaan. Het motief was ontsproten in het zwak begaafde brein van Henk V dat ook nog zwaar beneveld was door een grote hoeveelheid alcohol. Een onbe grijpelijk misverstand tussen de twee loopt als een rode draad door het omvang rijke dossier van de zaak Hooglandstraat, dat gisteren voor de Rotterdamse rechtbank werd opengeslagen. Henk V„ een hard- en goedwerkende broodbakker, ontmoette Dirk Labrie za terdagnacht rond half twee na een lang durig cafébezoek. Dirk Labrie, die aan het andere eind van de stad woonde, vroeg de bakker of hij met hem mee mocht gaan naar huis om daar te blij ven slapen. Henk V. had daar aanvan kelijk weinig voor gevoeld, maar na enig aandringen van Labrie stemde hij toe. In het huisje van de Hoogland straat, waar hij na de dood van zijn moeder al jaren alleen woonde, wees de bakker Dirk een bed aan in de voor kamer. Terwijl Henk V. naar de tussen- kamer wilde gaan om daar te slapen herinnerde hij zich de portefeuille met f 2.600,- aan spaargeld, die Hij in de asla van de haard bad verstopt. Omdat hij zijn gast niet helemaal vertrouwde, nam hij de portefeuille weg en ver stopte deze in de voering van een stoel. Dirk Labrie had de manipulaties ge zien en vroeg verwonderd: „Bewaar jij je poen altijd in de kachel". Henk V. antwoordde niet en ging naar de keuken om daar voor het slapen gaan nog wat water te drinken. In de keuken over viel hem de verschrikkelijke angst dat Labrie zijn geld al weggenomen zou hebben. Henk V. rende de voorkamer weer in om in de asla te kijken of de portefeuille er nog lag. De bakker vo-nd het geld daar natuurlijk niet: hij had het immers kort tevoren uit veiligheids overwegingen in de stoel gestopt. Bij het zien van de lege asla overviel hem een mateloze woede. „Kom op met dat geld", sommeerde Henk V. Toen Labrie antwoordde dat hij het geld niet had, rende de bakker naar boven en pakte het hakmes. Met dit wa pen sloeg hij de inmiddels ingeslapen Labrie drie, viermaal op het hoofd. Na zijn daad ging hij in een stoel zitten en voelde plotseling in de voering de „ver dwenen" portefeuille. Nadat Henk -V. het hakmes hanteer de duurde het nog vele uren voor de Rotterdamse politie met het misdrijf werd geconfronteerd. Nadat hij de por tefeuille had teruggelegd in de asl? nam hij 't bebloede hakmes van de vloer, spoelde 't schoon in de keuken en bracht 't terug naar de zolder. Ver volgens ging hij naar bed in de tussen kamer. Henk V. werd zondagmorgen om tien uur wakker. In de voorkamer zag hij de zwaar verminkte Labrie nog op het bed liggen. Hoewel hij merkte dal; de man nog leefde kon hij er niet direct toe komen hulp te halen. Voor hij uiteindelijk een buurman zou vra gen de politie te bellen, probeerde hij met water het bloed te verwijderen van de vloer en het behang. Tegen het mid daguur arresteerde de Rotterdamse pp litie Henk V., verdacht van doodslag op Dirk Labrie. Hoewel de bakker aan vankelijk ontkende het misdrijf ge pleegd te hebben, via een verzonnen verhaal over 'n onbekende derde, leg de hij later 'n volledige bekentenis af Dirk Labrie overleed elf dagen later in een Rotterdams ziekenhuis. Een psychiatrisch rapport meldde, dat het een wonder was dat deze vol komen labiele verdachte zich nog zo lang zelfstandig had weten te handha ven in de maatschappij. Raadsman en officier waren het erover eens, dat Henk zijn afschuwelijke vergissing niet kon worden toegerekend. De eis luidde daarom: ontslag van rechtsvervolging en terbeschikkingstelling van de rege ring. Uitspraak over twee weken. PARIJS In de Franse departe menten Morbihan en Finisterre aan de Franse westkust zijn gisteren negen mensen gearresteerd, die lid zouden zijn van het bevrijdingsfront van Bretagne (FLB). De organisatie streeft naar onafhan kelijkheid voor dit deel van Frankrijk President de Gaulle brengt eind deze maand een bezoek aan het gebied. ADVERTENTIE 4 Neem vaker een bloemetje mee Een van de zaken die de generaal na aan het hart liggen is de verdere demo cratisering van de landmacht. Het woord „vermaatschappeling" wü hij niet graag gebruiken, maar hij vindt wel dat de dienstplichtige militair, dia zo'n anderhalf jaar aan defensie moet offeren, ook een zeker recht op in spraak heeft op de gang van zaken in de kazerne en in het onderdeel. Meer eigenlijk dan studenten en werknemers. Generaal Van Rijn wil echter niet al te hard van stapel lopen, maar bij da invoering van nieuwe ideëen en plan nen geleidelijk te werk gaan, vooral omdat er nogal wat weerstand van ou dere officieren is waarmee terdege re kening dient te worden gehouden. Uit vloeisel van een en ander is dat de ge neraal, overigens in opdracht van de minister van defensie, een plan heeft uitgewerkt voor de vorming van con tactcommissies in de kazernes, com pagnies en bataljons die door de dienst plichtigen zelf kunnen worden gekozen en een groot aandeel zullen krijgen in de agenda's en programma's. Deze zaak zal vermoedelijk vrij snel zijn be slag krijgen, nog dit voorjaar. Gene raal Van Rijn vindt dat het hebben van een zekere inspraak van da militair in de gang van zaken geen gunst moet zijn, maar een recht. De experimenten, die in sommige kazernes en legerplaat sen met vertegenwoordigers uit de troep hebben plaatsgevonden hebben veelal niet tot het gewenste resultaat geleid. Het ging veelal om incidentele gevallen waarbij de gevormde commis sies nog te veel afhankelijk waren van de gezindheid van de commandanten. Ook vindt de generaal dat bij het ge ven van een zekere inspraak aan de mi litairen ook de ongeorganiseerden recht van spreken dienen te hebben. De com missies „nieuwe stijl" zullen dan ook gekozen dienen t« worden in onafhan kelijkheid van bestaande organisaties als de Vereniging van Dienstplichtigen en dergelijke. Wat de aanschaffing van materieel betreft denkt generaal Van Rijn in de toekomst o.m. aan een uitbreiding van de bescherming tegen luchtaanvallen. Verder staat een geleidelijke vervan ging in de toekomst van de al sinds 1953/'54 in gebruik zijnde DAF-vracht- wagens, de z.g. „drietonners" die zo langzamerhand veel zorg gaan eisen, op het verlanglijstje van de generaal die overigens ook denkt aan de aan schaffing van grotere helikopters om de mobiliteit van de divisies van het leger korps te kunnen vergroten. Ook de mu- nitievoorraad is zo langzamerhand aan een aanvulling en een gedeeltelijke ver nieuwing toe. Hetzelfde geldt voor ma teriaal voor de verbindingsdienst. Een van de grote zorgen van gene raal Van Rijn is het vinden van nieuwe oefenterreinen. Dat wordt steeds moei lijker. Het is al verscheidene malen ge beurd dat nadat men zijn oog op een terrein had laten vallen achteraf bleek dat dit al bestemd bleek voor uitbrei dingsplannen of andere planologische doeleinden. Ook de reorganisatie van de top van de landmacht heeft de aan dacht van de nieuwe bevelhebber die verklaarde wel te voelen voor vereen voudiging en concentratie van tal van diensten maar het instituut van de wa pen-inspecteurs, functies die door bri gade-generaals worden uitgeoefend, no de zal missen. Veel plannen betreffen de de reorganisatie van de structuur van de leger-top zijn overigens nog in studie. BREDA Rijkswaterstaat gaat dit jaar de driebaansweg Breda-Tilburg de „dodenweg" verlichten. Al eerder werd een maximumsnelheid van tachtig km per uur ingesteld. Half 1971 moet de nieuwe weg Bre da-Tilburg (28 km) klaa# zijn. Die komt zuidelijker te liggen dan de hui dige. Deze week is dit werk van 45 miljoen gulden aanbesteed. De aanleg van de weg gebeurt in drie fasen. Er zullen zeventien viaducten twee tun nels en een brug in komen. Aan de drie stukken zal tegelijk worden gewerkt. De nieuwe weg zal ten zuidoosten van Breda aansluiten op de weg Vianen - Breda. Dan ver dwijnt de beruchte Tarzan-bocht, waar in enkele jaren tijds al verchillende dodelijke ongelukken zijn gebeurd. De weg sluit ten oosten van Tilburg aan op de vierstrookswegen naar Den Bosch en Eindhoven. Na 1971 zal Rijkswater staat de weg Vianen - Breda aanslui ten op de nieuwe weg Rotterdam - Antwerpen, die bij Hazeldonk over de grens gaat. AMSTERDAM Vijftig bouwvak arbeiders zijn in Amsterdam-Noord ii» staking gegaan. Hierdoor stagneert de bouw van het bejaardencentrum De van de B(elasting) over de T(oege- vakarbeiders van de Bataafse Aanne mingsmaatschappij aan werken. De stakers bleven woensdag al in de kantine zitten-om de acties voor te be reiden. Gisteren gingen zij de stad in om te trachten arbeiders op andere bouwprojecten over te halen ook in sta king te gaan. De stakers willen, omdat ten gevolge van de (B(elasting over de (Toege voegde W(aarde) de kosten van het levensonderhoud gestegen zijn, tien gul den meer loon per week. Namens de directie van de BAM werd meegedeeld dat er reeds lang onrust was op het bouwwerk, maar dat de be richten over de BTW nu een mooie aan leiding vormden om tot staking over te gaan. Geen der stakers in Noord is aange sloten bij een erkende vakbond.

De Vallei | 1969 | | pagina 7