Wegproleten verdienen zwaardere straf dan een bonnetje BRAAT! De achtergronden van e Senator Boetes gaat het helemaal in buitenparlementaire actie zoeken PLEITEN VOOR SPAARLOON IS HELEMAAL JN" Samenspel in het verkeer KEUKENS? DE STRIJDBAARSTE PACIFIST VAN NEDERLAND OPZETTELIJKE VERKEERSOVERTREDING TE GEMAKKELIJK T „BLIJ DAT IK DE KAMER VERLAAT" Zelp cosmetica niet goedkoper Kortingen Inhoudingen Vergoedingen Uit mens zak: Uit de hand lopen Andere mogelijkheden Veel ervaring Bedreigingen Teleurgesteld RIJ VOORBAAT VRIJBUITERS VRIJDAG 17 JANUARI 1969 Er worden geen tellingen verricht en nergens bestaan wat we noe men officiële cijfers", maar vast staat dat elke dag een paar honderd voet gangers in Nederland uit een zieken huis worden gehouden door kunstig manoeuvreren van automobilisten. Vast staat ook, dat dagelijks een klein aantal automobilisten achter elkaar bij de kraag gegrepen diende te worden en ergens naar Norg gezonden om daar aardappelen te schillen, omdat ze op zebras af racen en geregeld mensen wèl het ziekenhuis in rijden. Maar misschien hebben we het té druk met onze B.T.W. om ons nog even die 2600 doden en 45.000 gewonden van het afgelopen jaar te herinneren. De zemen lap, die vijf cent duurder werd. boeit soms meer.„ De plaats waar het gisteren gebeur de, doet er eigenlijk niet toe, want iedereen kan dezelfde voorbeelden vin den. Maar goed, om man en paard te noemen: het was de Coolsingel in Rot terdam; een van de weinige brede ave nues, die Nederland tegenwoordig rijk ia. Daar rij je dan en je ziet waar de zebra's zijn. Je bent de laatste auto van een file en tenminste tweehonderd meter achter je is geen rijdend vet- keer te zien. Maar wat gebeurt er? Vrouwen met boodschappentassen, rondstappend in 't ochtenduur, springen zo op drie meter voor je de zebra op en wandelen naar de overkant. Wat je denkt, benadert zeer dicht wat men wel een vloek noemt. Je hebt als een gek geremd, je staat nog net voor die witte strepen stil en je wordt alleen maar aangekeken met een ge zicht van: „Nou, nou, die zebra is toch van ons". Kijk, in het Rotterdamse politierap port van gisteren staat weer zo'n af schuwelijk ongeluk. Ik laat u de tekst meelezen: „De 44-jarige mevrouw W. Kootte- Verhagen uit de Bas Jungerius- straat en haar 13-jarig dochtertje Tanja werden op de vop (voetgangers oversteekplaats) op de Pleinweg bij de Wolphaertsbocht aangereden door een bestelauto, die wachtende auto's voorbij reed. Moeder en dochter wer den een zevental meters meegesleurd en tegen het wegdek gesmakt. Bei den zijn met hersenletsel in het Zui derziekenhuis opgenomen". Dit soort berichten „haalt de krant", dat ziet u maar weer. Er is hier geen kwestie van een zebra oprennen; ande re auto's stonden al stil. Het is niet aan mij verder enig com mentaar te geven; daar is politie voor een procesverbaal, daar is een officier van justitie om een straf te eisen, en een rechter om een vonnis te vellen. Maar bij voorbaat zal iedereen zijn mening hebben over de niet genoemde chauffeur. Bij voorbaat hebben we al een aantal woorden klaar; bij voorbaat spreken wij zijn schuldig" uit. Al heel lang geleden hebben we kun nen constateren, dat elk land zijn weg proleten heeft, Nederland niet uitge zonderd. Het zijn de rauwdouwers, de door-raggers, de mensen die met nie mand rekening wensen te houden. Zij passeren op kruispunten, zij schie ten tussen groepen voetgangers door, zij ontzien niemand, want ze hebben alleen oog voor hun eigen haast. Zij halen dikwijls ook wachtende au to's bij zebra's in. Ze zitten niet alleen in auto's, ze zitten net zo goed op - v A - N$§rawSÉ| bromfietsen en ze bevolken ook cabi nes van de vrachtwagens, daar van hun hoge en .sterke" plaats misbruik makend. VEEL BONKETS Hoe meer bonnen bij die categorie terecht komen in plaats van bij dege nen, die bijvoorbeeld rijf minuten lan ger parkeerden dan hun kwartje toe staat, hoe liever zou het me zijn. Maar wat ik wilde zeggen, is dit. Die ene automobilist, die twee mensen het ziekenhuis inrijdt, zorgt voor een bericht in de krant. De honderd, die dezelfde dag vijftig of meer mensen een brancard bespaarden, zijn nooit één regel „waard". Akkoord, laat elke officier van Jus titie maar meppen, wanneer hij van die niemand-ontziende doordrukkers voor zich krijgt, die willens en wetens en opzettelijk de regels overtreden. Laat zijn eis vooral geen zacht eitje zijn en laat de rechter de officier dan met zijn vonnis dicht op de hielen zitten. Maar laat aan de andere kant ook niet zo ongeveer de hele verantwoorde lijkheid bij de autorijders neerkomen. Een psycholoog zou het allemaal zo mooi kunnen zeggen. De voetganger was er het eerste, nietwaar? „Dus" heeft hij de oudste rechten op de weg, niet dan? En die autorijders „hebben er toch voor geleerd", die moesten toch een examen afleggen? Nou dan. Die moeten weten hoe ze zich op straat en weg moeten bewegen. Jawel, leuk verhaal, maar de kaart ligt anders. Het woord, waar het Ver bond voor Veilig Verkeer lang geleden mee aankwam, heeft men algemeen aan de laars gelapt. „Samenspel", was dat woord. „Ja, voor de buurman, maar niet voor mij", reageerde de Nederlander. Het zal natuurlijk tot in eeuwigheid een „samenspel" moeten blijven, maar zonder stok achter de deur zijn de vrij buiters die nu een keer Nederlan ders heten in deze zaken niet voor rede vatbaar. Boetes, flinke duwen, zoals vroeger op school één maal tien keer de les overschrijven je wel even leerde om de volgende keer dat huiswerk in or de te hebben. Als we samen en met z'n allen in vergadering bijeen komen, dan zijn we het altijd eens. Als we dan weer stuk voor stuk ons weegs gaan, dan doen we weer precies zoals voor de bijeen komst. Maar in datzelfde Nederland zijn we halfslachtig, wanneer het om boetes gaat. Vraag het aan officieren van Jus titie hetgeen ik meermalen deed informeer bij verkeersdeskundigen van GG en GD, die de van de straat ge plukte verkeersslachtoffers binnenge bracht krijgen hun antwoord luidt altijd weer: „Veel zwaardere straffen voor de' opzettelijke verkeersovertre-r ders'. Maar het „opzet" ligt ons in dit land zwaar op de maag. Neen, natuurlijk, geen mens had, toen hij 's ochtends de deur uitging, iemands dood tot op zettelijk doel. Maar wat gebeurt er door de schuld van mensen, die inhaalverboden nege ren, door mensen die opzettelijk geen voorrang geven, door mensen die ze bra's opstuiven en door autorijders die op zebra's inracen? Straffen en boetes. En dan niet de honderden bonnen van een tientje (dat verleidelijk inkomen voor vele gemeen ten) omdat iemand ergens maar tot half vijf mocht parkeren en hij stond er om vijf over half vijf nog omdat de afstand van de geparkeerde auto tot de zebra geen vijf meter, maar vier meter en zestig centimeter bedroeg. Want die bonnen vallen, aan de lopen de band en overal. Neen, geef wel die bon aan de man die met spekgladde banden rijdt, aan de man die tachtig stuift waar dertig geboden is, aan de voetganger die als een kip zonder kop een zebra opstapt, zodat autorijders idiote manoeuvres uit moeten halen om geen slachtoffers te maken. Geef boetes aan de wegpro leten, die de keien of het asfalt voor zichzelf opeisen en bereid zijn anderen klem te rijden om zelf nummer één te staan. Laat de Nederlandse autorijder we ten, dat van hem (en haar) veel ver langd wordt: correctheid, inzicht, be heersing, fatsoen en kennis van de re gels maar niet alles. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN TEL. 05760-31970 OOK S ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR DIT GEBEURT nog steedsoveral in Nederland, ondanks jaren en jaren van acties ten gunste van voetgangers, volwassenen én kinderen. Deze doordrukker heeft het dan nog precies kunnen halen. - Maar het omgekeer de gebeurt ook dagelijks: daar, waar kinderen blijven staan om te kijken of ze rustig naar de overkant kunnen, hollen volwassenen als kippen zonder kop de zebra op en wordt van autorijders het onmogelijke verlangd om de ziekenhuizen niet nog voller te maken. kan de Leidse universiteit is zojuist een wetenschappelijk onderzoek afge- sloten naar de achtergronden van de salarisstrookjes, die daar maan delijks worden uitgereikt. Op verzoek van de rector-magnificus heeft het in formatieblad van de Vereniging technische en administratieve staf van de Leidse universiteit de code op de briefjes ontcijferd. Het nu volgende resul taat is gebaseerd op de stelling dat één en één twee is. Rubriek toelagen: 01. huwelijkstoelage 02. compensatiepremie a.o.w 08. toelage in verband met mini muminkomen 11. persoonlijke toelage 12. ambtstoelage 13.toelage ploegendienst 18. e.h.b.o.-toelage 32. diensttijdtoelage 42. vakantietoelage 47. toelage plaatselijk vervoer 48. overwerk 49. afkoopsom overwerk 80 uitkeringen algemene kinder bijslagwet 81. interimregeling ziektekosten 83. non-activiteitswedde 85. aanvullend salaris voor perso nen in militaire dienst 86. uitkering van langdurig zieken 96. uitkering trend Rubriek kortingen: 53. bijdrage verhaal vorig jaar 54. bijdrage verhaal eerverleden jaar 55. bijdrage verhaal daaraan voor afgaande jaren 73. verhaal inkoop diensttijd (Rijk) 74. verhaal inkoop diensttijd ten gunste van derden (bijv. gemeen ten) 75. verhaal inkoop diensttijd ten gunste van P.T.T 76. aanvulling pensioenpremie tot aandeel werkgever 83. korting op non-activiteitswed de 85. korting op aanvullend salaris militaire wedde 86. korting op uitkeringen aan lang durig zieken 88. korting op uitkering aan ver lofgenietenden Rubriek geldswaarde inkomsten in natura 80. werkgeversaandeel zieken fondspremie 30. inhouding voor woning 31. kost en inwoning 32. inhouding contributie vakbon den (code 1 Abva, code 2 N.C.B.O., code 3 K.A.B.O, code 4 Arka, code 7 Centr. Rijkspers.) 38. premie w.a.o. 40. premie ziekenfonds 41. premie w.w. 42. premie ziektewet 78. dienstkleding 82. personeelsfonds o. en w. (le ningen en contributie) 84. Collectieve Ziektekosten verze kering 88. contributie Bond van hoger onderwi j spersoneel 90. teveel genoten salaris enz. 76. 15 pet. premie ingevolge pre miespaarregeling rijksambtenaren 54. en 55. spaarregeling rijksamb tenaren 79. vergoeding studiekosten Dit was Leiden in tal en last, bes te lezers. Tc heb er best een slechte naam voor over als dat nodig is om een actie op gang te brengen", zegt Nederlands strijdbaarste pacifist, senator Otto Boetes. „Men mag zeggen dat ik het slecht heb gedaan, als anderen het dan maar beter overdoen. Na onze start heeft de groep met Piet Nak het massaler over gedaan". Senator Boetes heeft weer de aan dacht op zich gevestigd met zijn plan een politiek actiecentrum op te richten, waar iedereen terecht kan als het om buitenparlementaire acties gaat. „Ik ga het helemaal in de buitenparlemen taire actie zoeken. De Eerste Kamer is voor mij een waardeloos instrument. Het werken daar is niet effectief. Het gaat mij niet om anti-parlementaire acties, maar juist om het stimuleren van het parlement. Ik zie daartoe meer kans buiten de Kamer dan in de Ka mer. Ik ben blij dat ik in september de Kamer definitief zal verlaten". Ia zijn woning De Boet in Heiloo ver telt de man, die de Amsterdamse poli- I"ke vakbonden streven al meer dan drie jaar (maar zonder enig tastbaar succes) naar invoe ring van spaarloon. Maar pleiten voor spaarloon lijkt nu helemaal „in". Minister Roolvink (Sociale Zaken) gaat binnen kort met het centrale overlegorgaan van werk gevers en werknemers (Stichting van de Arbeid) praten over de mogelijkheden van spaarloon. De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft onlangs in zijn nieuwjaarsrede voor de invoering van een vorm van spaarloon gepleit. In het halfjaarlijkse rapport van de SER (eind vorig jaar uitgebracht) is met veel nadruk aan dacht voor spaarloon gevraagd. Spaarloon is loon, waar de werknemer wel recht op heeft, maar dat hij voorlopig (de eerste drie tot vijf jaar) niet in handen krijgt. Het beprip spaar loon is bij de loononderhandelingen van 1965-1966 voor het eerst ter sprake gekomen. In die tijd was er economisch gezien veel bezwaar tegen een te hoge loonstijging. De consumptieve bestedingen zouden dan te veel stijgen. De vakbonden wilden er daarom wel mee ak koord gaan dat een deel van de loonstijging zou worden ingehouden, mits het geld (spaarloon) op een bepaalde manier zou worden aangewend voor investeringen. De consumptieve bestedingen zouden dan niet in gevaar komen, terwijl de werknemers toch volop knden delen in de economische voor uitgang. dat geval niet volop worden benut. In theorie zouden de consumenten een steentje kunnen bijdragen. Als zij minder zouden kopen er. meer zouden sparen, zouden de ondernemers en de overheid gewoon hun plannen kunnen uitvoeren zonder een evenwichtige groei van de economie te verstoren. Met spaarloon zou dit kunnen worder bereikt. Maar er schuilen adders onder het gras. In d< eerste plaats is het de vraag of de werknemers wer kelijk meer gaan sparen als een deel van het loor het spaarloon dus wordt ingehouden. De kan; is groot dat zij dan andere manieren van sparer achterwege laten. De omvang van de besparinger blijft nationaal gezien gelijk. Alleen de wijzf van sparen verandert en daar was het niet om t< doen. Ook is het de vraag of de geringere aankopen var het publiek de gunstige vooruitzichten van het be drijfsleven niet nadelig beïnvloeden. Spaarlooi werkt dan als een boemerang: de ondernemers wil len niet meer investeren omdat de afzet dreigt te rug te lopen. TVit jaar dreigen de bestedingen weer uit de hand te lopen. Bedrijfsleven en overheid hebben te veel uitgegeven. De minister van Financiën heeft beloofd dat hij de hand op de portemonn^ van de overheid zal houden en de ondernemers kunnen minder investeren nu de centrale bank het lenen van geld moeilijker heeft gemaakt en nu de fiscale investeringsaftrek gedeeltelijk gaat vervallen. Deze maatregelen kunnen voor de groei van onze economie nadelig zijn. Als er minder voor onder wijs, wegenbouw, speurwerk en huize.ibouw wordt uitgegeven, als de ondernemingen de hoognodige aankopen van machines en dergelijke moeten uit stellen. raken wij achterop. De mogelijkheden van een gunstige economische ontwikkeling kunnen in Qelangrijk is ook de vraag uit wiens zak spaai loon moet worden betaald: uit die van de werk nemers of uit die van de werkgevers. De vakbonden hebben bij de laatste loononder handelingen vooral gepleit voor een werkelijke ver betering van het inkomen. Als de prijzen met bij voorbeeld vier procent s.ij ven en het werkelijke inkomen met zeg zes procent omhoog moet. dan zal het loon met zes procent moeten stijgen. Willen de vakbonden daarnaast nog eens een spaarloon var. bijvoorbeeld één procent, dan komt de stijging var de lonen op zeven procent. De werkgevers redeneren net andersom. Zij zeg gen: de lonen kunnen met niet meer dan bijvoor beeld vijf procent stijgen. Als er één procent spaar loon moet komen dan betekent dit een stijging van de contante lonen met vier procent. Bij de laatste loononderhandelingen hebben de metaalbonden geen concrete voorstellen gedaan, maar zij wilden in een gesprek over „bezitsvor ming" vooral praten over spaarloon. De vakbonden in de bouw wensen investeringsloon, in de praktijk hetzelfde als spaarloon. In beide gevallen krijgt de werknemer recht op een loon. dat later wordt uit gekeerd. Een onderzoek onder de leden van het Nederlands katholiek Vakverbond (NKV) heeft uitgewezen dat ij niet veel voelden voor spaarloon, zij wilden de *hele loonstijging in handen hebben. )e werkgevers zijn in het algemeen ook niet voor spaarloon. Zij houden het liever op andere mo gelijkheden: verbetering van de spaarregelingen per >edrijf of verbetering van de pensioenen (ook een >elangrijke vorm van sparen). Spaarloon heeft te eel nadelen, zeggen de ondernemers: de investe ringen kunnen er eigenlijk niet mee worden gefi- lancierd (drie tot vijf jaar is een te korte periode); de verhouding eigen vermogenvreemd vermogen comt scheef te liggen, waardoor het moeilijker wordt andere leningen ve krijgen; spaarloon is even als loon een kostenfactor. Verder vragen zij zich af: oor wélke investeringen is het spaarloon bestemd? Hoe wordt het ondergebracht: in een fonds? En wie loudt het toezicht op zo'n fonds, de vakbeweging? De werkgevers willen wél de premiespaarregelin gen en de winstdelingsregelingen verbeteren. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onlangs becijferd dat de belangstelling voor spaarregelingen tamelijk groot is, maar dat nog lang niet alle be drijven zo'n regeling kermen. Ruim de helft van de Nederlandse werknemers werkt in een bedrijf waar men geen spaarregeling kent. Globaal zijn er twee mogelijkheden: een werknemer spaart een deel van zijn loon en de werkgever geeft als „beloning" een premie; of de werknemer krijgt een deel van de winst uitgekeerd. Een andere mogelijkheid om de besparingen, ook nationaal, sterk op te voeren, is een verbetering van de pensioenregelingen. Ook de werkgevers hebben zich daar een groot voorstander van getoond. De metaalindustrie kent sinds 1 januari een goede pensioenregeling. In andere bedrijfstakken is men op een uitzondering na lang niet zover. En op het gebied van de pensioenen valt nog veel te ver beteren. tie menigmaal tot wanhoop bracht, be minnelijk over zijn plannen. Als hij niet parlementair of buitenparlemen tair bezig is, doceert hij filosofie en so ciale politiek aan de Christelijke Socia le Academie in Amsterdam, waar zijn politieke voorkeur nimmer enige moei lijkheid veroorzaakt. Boetes: „Eigenlijk is dat plan voor een politiek actiecentrum door mijn vrouw gelanceerd. Die is veel actiever dan ik. Zij heeft een stencil op een con ferentie rondgedeeld, waarin mijn ge dachten staan over zo'n centrum". „De bedoeling is acties te stimuleren los van de politieke partijen. De erva ring leeft dat er weinig actie te ver wachten valt van het parlement en de partijen. Als een actie dan bovendien direct in een PSP-hoekje wordt gedrukt, is dat nadelig. Met mensen van de PPR, de Arjos of Nieuw Links moet men via zo'n centrum kunnen samen werken. Er bestaan overigens geen concrete plannen voor zo'n centrum. Ik heb alleen de gedachte gelanceerd en ik wacht op reacties". „Eigenlijk bestaat er voor mijn werk in dit vlak bij andere partijen (Nieuw Links) meer waardering dan bij de PSP. Ik voel me wel eens door mijn I partij in de steek gelaten, als men mij in het openbaar laat vallen. Het is geen wonder dat zo'n partij als de PSP niet veel voor dergelijke acties voelt, met zo'n burgerlijke meneer als Wiebenga als voorzitter en zo'n keurige meneer als Lankhorst als fractieleider." „Het gevaar van partijpolitiek is dat je teveel rekening houdt met je kiezers zodat de punten waar het om gaat wor den vergeten. Buitenparlementaire op positie houdt zich wezenlijker met de onderwerpen bezig. Kijk naar de bouw vakkers, de metaal en de slepers". Senator Boetes heeft al heel wat er varing met buitenparlementaire oppo sitie. „Het eerste half jaar stond ik er erg goed op bij de politie. Er was regel matig. contact, maar dat werd steeds moeilijker. Tenslotte luidde de politie- instructie: eerst Boetes pakken en dan de rest uit elkaar slaan". Het gaat er bjj dergelijke acties vaak om de grenzen van de wet af te tasten of desnoods te overschrijden. Ik ben J niet tegen het melden van demonstra ties, maar als je het Mexicaanse con sulaat wilt bezetten, moet je natuurlijk je mond houden. Bij mij geeft de effec tiviteit van de actie de doorslag". Ook als anti-parlementaire midde len nodig zijn? Boetes: „Liever niet, desnoods wel. Het is nu eenmaal zo dat de meerder heid vaak ongelijk heeft. Er kunnen si tuaties zijn dat men zich als minder heid niet bij de gang van zaken neer kan leggen. Tenslotte is Hitier ook via een meerderheid aan de macht geko men. Het is een extreem voorbeeld". „Ik heb meer de buitenparlementai re oppositie voor ogen die het parle ment zal stimuleren. Demonstraties zijn een beetje uit de tijd. Kleine ac ties kunnen veel effectiever zijn". Zijn daden wekken regelmatig indi viduele tegenacties op. Met grote re- W ist U ook niet beter of ,,de duurdere cosmetica en apr- fums" waren eindelijk eens een paar dingetjes, die door de BTW goedkoper zouden worden? We kunnen het rustig vergeten, want de parfums zijn twaalf of meer procent duurder geworden dan vo rig jaar. Omdat er op het laat ste moment een extra belasting kwam van tien procent op de' prijs van zuivere alcohol", aldus de kapper. Hij had één merk haarlak dat met een paar dubbeltjes in prijs was gedaald, ook één merk deo dorant, voor de rest had hij vrij wel alle prijskaartjes vervangen door kaartjes met een hoger be drag dan vorig jaar. Zelfs voor een niet zo duur flesje nagellak moeten we nu twintig cent meer heertellen. O. BOETES contact met politie steeds moeilijker gelmaat komen schriftelijke en telefo nische bedreigingen bij „De Boet" bin nen, inclusief het (traditionele) ge bruikte wc-papiertje. „Ach, dat went hoor. Als ik 's nacht wakker word gebeld, is dat wel verve lend. Wat mensen soms voor beledigin gen schrijven, is ongelooflijk. Bij zo'n belangrijke zaak als Vietnam, neem je dat uiteraard op de koop toe". „Eén keer ben ik geschrokken, dat was bij de politie-inval, toen men op zoek was naar de pamfletten „Johnson- oorlogsmisdadiger"... Mijn hele auto lag vol, toen ik thuiskomende de heren trof. Ik kon nog net wegrijden en al les bij een partijgenoot onderbrengen. Toen ik vijf minuten later thuis kwam, was de officier van Justitie woedend omdat ik hem te snel af was geweest. Overigens bleef iedereen erg beleefd". De heer Boetes kwam indertijd nog al teleurgesteld terug uit Noord-Viet- nam, waar hij nauwelijks kans had ge kregen zich te oriënteren. Hoe ziet hij als pacifist de militaire acties van Noord-Vietnam? Boetes: „Ik kan het niet afkeuren, maar ik keur het ook niet goed". Dat gaat moeilijk samen. Boetes: „Ja... als pacifist moet ik ge weld principieel afkeuren, maar toch kan ik de acties van Noord-Vietnam niet afkeuren, zoals niemand toch zal veroordelen dat de joden in het ghetto van Warschau in opstand kwamen. Ik stel vast dat deze tragische gebeurte nissen in Noord-Vietnam voor rekening komen van de Westelijke machten, die het land in deze situatie hebben ge bracht". „Hoewel ik dus zelf tegen geweld ben. heb ik er wel begrip voor dat geweld wordt gebruikt om bepaalde doeleinden te bereiken. Persoonlijk zou ik echter de consequenties van mijn geweldloos heid ik ben Quacker tot het bit tere eind dragen".

De Vallei | 1969 | | pagina 9